Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7151 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by SaraFina »

Vrijeme je Kirbašu i ekipi da napuste ove pregovore. Na našu veliku žalost dogovor je nemoguć. Dodjite opet 2026 pa da pokušamo 🙃


https://www.youtube.com/watch?v=Qlq-QY-n438
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#7152 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by NediM17 »

Haris.ba wrote: 28/01/2022 16:13 Ima li informacija odose li muslimani iz neumskog hotela na dzumu? :D
Ima mesdžid u hotelu, ali su ipak išli u Višiće u džamiju, bolje klanjat džematile.
gold'n'brown
Posts: 1611
Joined: 20/02/2007 16:20

#7153 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by gold'n'brown »

NediM17 wrote: 28/01/2022 16:23
Haris.ba wrote: 28/01/2022 16:13 Ima li informacija odose li muslimani iz neumskog hotela na dzumu? :D
Ima mesdžid u hotelu, ali su ipak išli u Višiće u džamiju, bolje klanjat džematile.
Zato je Safet Softic u svim delegacijama, on je efendija :D
User avatar
House
Posts: 46622
Joined: 17/03/2010 15:36

#7154 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by House »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/schmidt ... /220128128
"Istovremeno, želim da naglasim da postoji važeći izborni zakon koji precizno reguliše izbore. U slučaju da ne dođe do izmjene izbornog zakona, izbori će se održati u jesen 2022. godine prema odredbama postojećeg zakona", naglasio je Visoki predstavnik.
hajde bakire, pakuj kofere i pravac sarajevo.
Last edited by House on 28/01/2022 16:26, edited 2 times in total.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#7155 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Pandakonda »

mo-town wrote: 28/01/2022 16:05
Pandakonda wrote: 28/01/2022 15:56 Jer ako ces se voditi striktno po legalnosti onda se slazes da Bosnjaci mogu nastaviti nametati Hrvatima clana predsjednistva samo zato sto Ustav to dopusta.
A jok. Umjesto Ustava se trebamo voditi proizvoljnim tumacenjima pokondirenih "vlastelincica". Namaju Hrvati clana Predsjednistva BiH kao sto ga nemaju ni Srbi ni Bosnjaci. Niko nikome nista ne namece Shvatite jednom. Ni po slovu ni po duhu Dejtona ni po Ustavnom sudu.
Kako moze biti hrvatski clan Predsjednistva BiH ako za njega Hrvati is RS ne mogu glasati ni tehnicki?
Druze i ja se slazem, trazit logiku u dejtonu ne sizifov posao :-) Ja samo pokusavam Kolindi objasniti zasto se ne treba samo slijepo pratiti ono sto je na papiru.

A to vezano za sam izbor. Sustina je u tome gdje se vecina tog naroda nalazi. Gledajuci statistiku vecina Hrvata je skoncentrisana u hercegovini i samo mali dio u RS. Problem postoji i ne treba ga negirati. Samo se sjeti koliko su nasi ljudi na klixu pjenili kada su se Denis Sulic i Nina Bukejlovic izjasnili kao Bosnjaci, forum je gorio i ljudi su istu stvar pisali kako oni nisu legitimni. Nazalost situacija je takva da kada bi ti uzeo vecinu hrvata oni bi glasali za HDZ. Pa samo uporedi mape gdje se vecina hrvata nalazi i rezultate izbora ko je gdje glasao i samo ce ti se kazati. Bosnjaci itekako uticu na izbor oba clana iz fbih zbog svoje brojnosti i ignorisanjem toga se samo jos vise stvara jaz.

Treba gospodski reci situacija je takva i takva i probosanske stranke su imale itekako vremena da priđu hrvatskom birackom tijelu van bosanskog dijela bosne i da daju do znanja da razumiju problem i da se treba raditi na nekom rjesenju. Vjerovatno bi tada mozda i bio veci optimizan za neki vid građanskog uređenja. A ovako guranjem prsta u oko sa Komsicem i jos nekim debilnim izjavama probosanskih politicara se jaz samo produbio. Ne kazem da su hrvati cvjecke jer i oni guraju Covica kao kontra Komsicu i Covic je sigurno destruktivniji ali je probosanska strana ta koja je skroz ignorisala hercegovinu i konstantno se vrtila oko 3 regije, sarajevo, tuzla i zenica
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7156 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

Black swan wrote: 28/01/2022 11:38
Droog wrote: 28/01/2022 11:13

Kako samo lažeš.
Pa ukucaj na search ovde na forumu "Gras", "hidrogradnja" i "rudnici" pa ćeš vidjeti koliko se "šuti".

Jesi petljanac svaka ti cast
ne šupljiraj

aluminij se nabija hrvatima 23 puta više od hidrogradnje i grasa

pa ja sam gospodar teme o grasu i rekonstrukciji pruge... moja obitelj je obitelj hidrogradnje za tu smo firmu živjeli i umirali
ti ćeš meni govoriti o spominjanju hidrogradnje i grasa na forumu :lol:

niđe spominjanja a alumijnij je u rangu spominjanja ustaša i hdz
Treba spominjati sve sto ne valja i kaznjavati i mijenjati ako se moze.
Niti unistena Hidrogradnja doprinosi cemu,niti ugasen Aluminij sada vrijedi ikome...a bio je zlatna koka.
To u samo ociti primjeri sta politika i kriminalci mogu sve uraditi...zaboli njih za radnicima,tvojom i mojom porodicom,jadom i bijedom...kriminalac samo nadje sebi slicnog da ukrade sto vise.
Evo svojim ocima sada gledamo sve i svjedocimo i ti i jos neki opet podrzavate te kriminalce i dajete im legitimitet...pa ja opet pitam zasto,cime su vas Bakir,Dodik i Covic zaduzili (svako u svojoj etniji) pa da ga branis javno,kada znas da evo ovaj prjedlog HDZa prvo ne provodi nikakve presude Sudova i ne rjesava nista...samo produbljuje krizu a sve i da se usvoji kako on zeli...sutra ce samo naci neki novi izmisljeni razlog za unistavanje i blokade drzave.

Ima izreka koja kaze,"ko nece nadje razlog a ko hoce,nadje nacin" ...e pa ovi nasi tronosci samo traze razlog da uniste nesto i kada pomislis da ne mogu gora rjesenja naci,oni dokazu suprotno.

Mene zanima zasto bi bilo koji covjek zdravog mozga podrzavao Covica ?
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7157 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

SaraFina wrote: 28/01/2022 16:15 Vrijeme je Kirbašu i ekipi da napuste ove pregovore. Na našu veliku žalost dogovor je nemoguć. Dodjite opet 2026 pa da pokušamo 🙃
https://www.youtube.com/watch?v=Qlq-QY-n438
Treba da zadnji odu, pokusaju sa kompromisom, budu kooperativni, objasne situaciju i trenutni Ustav BiH te presude US te da na kraju fino i kulturno odbace protivustavnih prijedlog HDZ. A mozda i HDZ odbaci njihov prijedlog.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7158 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Pandakonda wrote: 28/01/2022 15:56
Kolinda wrote: 28/01/2022 15:43

Čekaj, ti meni pričaš o nekim drugim državama....ja pričam o BiH, naš Ustav kaže što i kako....da nije tog Ustava ne bi bilo ni BiH.... HDZ ima 75% delegata u KH DNFBIH što se u parlamentu smatra apsolutnom većinom i oni jedini imaju pravo u sklopu ovlasti koje su im date upravljati društvom....tako isto tko ima većinu od Srba i Bošnjaka je partner za upravu državom....
Pricao sam o drugoj drzavi jer si ti napisala kako u svakoj drzavi ko kontrolise 75% nekog doma ima vlast. A ja sam ti objasnio zasto to nije tako i da se modeli razlikuju.

Opet ponavljas iste stvari i ne razumijes sta ti zelim reci, ovdje nije stvar sta je trenutno u zakonu nego ono sta se treba mjenjati. Ja razumijem da je sad zakon takav da HDZ ima te sve poluge moci, ali ovdje je stvar moralnosti a ne legalnosti. Ja tebe pitam da na trenutak zaboravis da BiH postoji i da sebe zapitas da li je to demokraticno da postoji sistem u kojem jedna stranka koja ima manje od 10% volje biraca ima mehanizam da blokira volju njih 90% ostalih. Znaci koja god to stranka bila i u bilo kojoj drzavi.

Jer ako ces se voditi striktno po legalnosti onda se slazes da Bosnjaci mogu nastaviti nametati Hrvatima clana predsjednistva samo zato sto Ustav to dopusta.
Jako dobro razumijem što ti hoćeš reći ali to o čemu pričaš nije BiH..... Hrvati su jedan od tri naroda koji jednakopravno sudjeluju u kreiranju politike....koliko nas je to nikakve veze nema.....što se tiče člana predsjedništva, što se mene tiče nek ovako ostane vječno ukoliko netko ima gušt da guši državu radi likova koji trebaju 6000 KM za vraćanje kredita ali da DN popune istinski predstavnici hrvatskog naroda.....
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7159 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by SaraFina »

mo-town wrote: 28/01/2022 16:27
SaraFina wrote: 28/01/2022 16:15 Vrijeme je Kirbašu i ekipi da napuste ove pregovore. Na našu veliku žalost dogovor je nemoguć. Dodjite opet 2026 pa da pokušamo 🙃
https://www.youtube.com/watch?v=Qlq-QY-n438
Treba da zadnji odu, pokusaju sa kompromisom, budu kooperativni, objasne situaciju i trenutni Ustav BiH te presude US te da na kraju fino i kulturno odbace protivustavnih prijedlog HDZ. A mozda i HDZ odbaci njihov prijedlog.
Misliš ti da je Kirba dovoljno inteligentan za takav moždani i verbalni dribling? Ja sumnjam vjeruj. I vise me strah njegove gluposti nego dominacije HDZ i pritisaka MZ.
Poslušaj ti Ragu i Nešića.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7160 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

Pandakonda wrote: 28/01/2022 16:25
mo-town wrote: 28/01/2022 16:05
A jok. Umjesto Ustava se trebamo voditi proizvoljnim tumacenjima pokondirenih "vlastelincica". Namaju Hrvati clana Predsjednistva BiH kao sto ga nemaju ni Srbi ni Bosnjaci. Niko nikome nista ne namece Shvatite jednom. Ni po slovu ni po duhu Dejtona ni po Ustavnom sudu.
Kako moze biti hrvatski clan Predsjednistva BiH ako za njega Hrvati is RS ne mogu glasati ni tehnicki?
Druze i ja se slazem, trazit logiku u dejtonu ne sizifov posao :-) Ja samo pokusavam Kolindi objasniti zasto se ne treba samo slijepo pratiti ono sto je na papiru.
Ovo se zove klasicni "contradictio in adjecto". Dvije rijeci ne idu jedna s drugom u istu recenicu.
Bossona
Posts: 5142
Joined: 21/12/2020 03:28

#7161 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bossona »

U Neumu se nastavljaju bezumna kafansko vaninstitucionalno druženje samoproglašenih etnopoglavica i njihovih pomoćnika uz posredovanje bjelosvjetskih nadzornika u misiji očuvanja i jaćanja trodecenijske etnosegregacije kao krajnjeg cilja, što je protivustavno i krivično djelo.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7162 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Lijepo je bilo pogledati jutros Osmanovića, Raguža i Nešića na N1.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7163 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by SaraFina »

Izvucite Bakira. Jedno je sigurno.

visoki predstavnikSchmidt: Izbori u BiH će biti održani na jesen 2022. godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt poziva sve političke snage u BiH da konstruktivno rade na novom Izbornom zakonu, ističući da će opći izbori biti održani na jesen 2022. godine sa ili bez novog izbornog zakona.

„Izbori moraju odražavati volju birača, a moderan izborni zakon koji osigurava transparentne izbore po utvrđenim demokratskim standardima i u skladu sa odlukama Evropskog suda za ljudska prava je u interesu svih. Istovremeno, želim da naglasim: postoji važeći izborni zakon koji precizno uređuje izbore. U slučaju da ne bude izmjena Izbornog zakona, izbori će biti održani na jesen 2022. godine u skladu sa odredbama postojećeg zakona. O tome nema pregovora. Demokratija funkcionira po unaprijed određenim pravilima, a pogotovo izbori ne smiju postati predmet političkog manevriranja. Slobodni, jednaki i pošteni izbori su srž demokratije,“ rekao je visoki predstavnik.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#7164 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by vatrogasac »

SaraFina wrote: 28/01/2022 16:15 Vrijeme je Kirbašu i ekipi da napuste ove pregovore. Na našu veliku žalost dogovor je nemoguć. Dodjite opet 2026 pa da pokušamo 🙃


https://www.youtube.com/watch?v=Qlq-QY-n438
Pa i ovako Raguž i Nešić napadoše SDA i Osmanovića da hoće unitarnu BiH preko novog izbornog zakona pa i Srbe kao Hrvate svesti pod svoju vlast koristeći Bošnjake kao najmnogobrojniji narod. :mrgreen: Nema od ovog ništa do daljnjeg.
User avatar
House
Posts: 46622
Joined: 17/03/2010 15:36

#7165 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by House »

javite bakiru da ništa ne potpisuje :mrgreen:
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7166 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

SaraFina wrote: 28/01/2022 16:30
mo-town wrote: 28/01/2022 16:27
Treba da zadnji odu, pokusaju sa kompromisom, budu kooperativni, objasne situaciju i trenutni Ustav BiH te presude US te da na kraju fino i kulturno odbace protivustavnih prijedlog HDZ. A mozda i HDZ odbaci njihov prijedlog.
Misliš ti da je Kirba dovoljno inteligentan za takav moždani i verbalni dribling? Ja sumnjam vjeruj. I vise me strah njegove gluposti nego dominacije HDZ i pritisaka MZ.
Poslušaj ti Ragu i Nešića.
Sumnjam i ja ali ima valjda nekoga da ga posavjetuje. I ako napravi glupost (a postoji znacajna mogucnost da hoce) nadam se da ce doci do pobune u SDA i da prijedlog nece proci u parlamantu.
Ljubitelja UZP-a i negatora genocida nemam namjeru slusati, nece reci nista novo ni nepoznato. Evo citam jutros Cirilo ce se ipak obratiti u skupstini RS koja podrzava "...legitimne zahtjeve Hrvata za konstitutivnost i ravnopravnost Hrvata u FBiH i na drzavnom nivou". Kakva monumentalna ironija (mozda jos tacnije reci perverzija).....samozvani vodja Hrvata ce se obratiti ustanovi koja je temeljito anulirala institucionalno (i fizicko) prisustvo naroda cije interese tvrdi da stiti. O mores o tempora!
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7167 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

House wrote: 28/01/2022 16:35 javite bakiru da ništa ne potpisuje :mrgreen:
Nek' ga hrane i nek' ne dira nista.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7168 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by SaraFina »

vatrogasac wrote: 28/01/2022 16:35
SaraFina wrote: 28/01/2022 16:15 Vrijeme je Kirbašu i ekipi da napuste ove pregovore. Na našu veliku žalost dogovor je nemoguć. Dodjite opet 2026 pa da pokušamo 🙃


https://www.youtube.com/watch?v=Qlq-QY-n438
Pa i ovako Raguž i Nešić napadoše SDA i Osmanovića da hoće unitarnu BiH preko novog izbornog zakona pa i Srbe kao Hrvate svesti pod svoju vlast koristeći Bošnjake kao najmnogobrojniji narod. :mrgreen: Nema od ovog ništa do daljnjeg.
Napadoše..
VP nam daje do znanja da nas niko ne može prisiliti na potpis. I da će izbori biti održani po starom IZ. Znaci dogovora nema.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/schmidt ... /220128128
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#7169 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by vatrogasac »

House wrote: 28/01/2022 16:35 javite bakiru da ništa ne potpisuje :mrgreen:
Uzeli mu telefon.
Cipiripi2
Posts: 457
Joined: 19/10/2021 14:55

#7170 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Cipiripi2 »

vatrogasac wrote: 28/01/2022 16:38
House wrote: 28/01/2022 16:35 javite bakiru da ništa ne potpisuje :mrgreen:
Uzeli mu telefon.
Srediće mu Asim novi
User avatar
House
Posts: 46622
Joined: 17/03/2010 15:36

#7171 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by House »

'nači još nismo sigurni :skoljka:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7172 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by SaraFina »

mo-town wrote: 28/01/2022 16:36
SaraFina wrote: 28/01/2022 16:30

Misliš ti da je Kirba dovoljno inteligentan za takav moždani i verbalni dribling? Ja sumnjam vjeruj. I vise me strah njegove gluposti nego dominacije HDZ i pritisaka MZ.
Poslušaj ti Ragu i Nešića.
Sumnjam i ja ali ima valjda nekoga da ga posavjetuje. I ako napravi glupost (a postoji znacajna mogucnost da hoce) nadam se da ce doci do pobune u SDA i da prijedlog nece proci u parlamantu.
Ljubitelja UZP-a i negatora genocida nemam namjeru slusati, nece reci nista novo ni nepoznato. Evo citam jutros Cirilo ce se ipak obratiti u skupstini RS koja podrzava "...legitimne zahtjeve Hrvata za konstitutivnost i ravnopravnost Hrvata u FBiH i na drzavnom nivou". Kakva monumentalna ironija (mozda jos tacnije reci perverzija).....samozvani vodja Hrvata ce se obratiti ustanovi koja je temeljito anulirala institucionalno (i fizicko) prisustvo naroda cije interese tvrdi da stiti. O mores o tempora!
I ja se nadam da će neko Bakiru javiti da sjedi i odglumi kakav nervni slom ili moždani udar recimo. On slabo fercera pod pritiscima. Sto se prije makne iz Neuma, to bolje po nas. Nema on nazalost umijeća da odigra to dugoročno pametno i ne zasere.
VP nam daje zeleno svjetlo da posljedica neće biti ako dogovor ne postignemo. Dakle, večeraj Bakire i nazad u Sarajevo. Još večeras.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7173 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by SaraFina »

Ima li forumaša iz StoLca? Ljudi idite po Kirbaša, najbliži ste. Spasite nas.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7174 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

mo-town wrote: 28/01/2022 15:51
Kolinda wrote: 28/01/2022 15:46

Naravno da ne, dok god se ne uspostavi parlamentarna većina sa bošnjačke strane....naravno da više nitko nije toliko lud da dozvoli uspostavu Vlade sa strankama koje su jedan dan pozicija a drugi opozicija (to ne postoji u parlamentarnoj praksi a ako postoji takve Vlade padaju)....
Dobra je K...... U jednoj prosirenoj recenici sama sebe demantira.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Kakav supljoglavac,majko moja mila...pa svim nacionalistima je zajednicko da su paglu ko K :lol:
Kaze :"Naravno da ne" blokira....a onda u nastavku recenice ..."naravno da više nitko nije toliko lud da dozvoli uspostavu Vlade..."

:lol: :lol:

I kaze nema on sa skim "diskutovati" :D

E ovo vam je demokratija...kada i supljoglavac ima pravo da progovori i pise ovakve gluposti a ti trebas trositi vrijeme da ga ispravljas i smijes mu se.
User avatar
bronhy
Posts: 306
Joined: 01/08/2017 12:24

#7175 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by bronhy »

Post Reply