Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#7051 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zavrzlama »

Covicu ne odgovara nikakav IZ pa bio on i po njegovoj zamisli 100%.. covic,dodik i sefovi u moskvi i beogradu zele da se nastavi razgradnja BIH,da nikad vise ne profunkcionira drzava,da ne budu izbori,jednostavno sad ili nikad se rusi BIH...covic sve radi da propadnu razgovori o IZ..

Sve u svemu ovo je dobro za BIH...
gubljenje_vremena
Posts: 70
Joined: 03/08/2015 09:59

#7052 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by gubljenje_vremena »

Da probamo malo biti konstruktivni i sazeti kompromisni prijedlog:

1. brise se nacionalna odrednica za clanove predsjednistva uz promjenu ustava. biraju s dva clana iz federacije bih jedan iz republike srpske bilo koje nacionanosti.
2. za izbor clanova predsjednistva koristi se file model (negdje se spominje da su ponovo aktuelne "virtuelne" izborne jedinice) ili jednog clana potvrdjuje klub hrvata u domu naroda uz uslov da je dobio vecinu u barem jednom od kantona
3. ista osoba moze biti maksimalno dva puta izabrana za clana predsjednistva
4. dom naroda se bira po popisu iz 2013 godine uz nacin odgovarajuci elektorskom biranju
5. ako se u roku od tri mjeseca od opstih izbora/upraznjavanja mjesta sudije ustavnog suda fbih ne izabere predsjednik/premijer/sudija ustavnog suda FBIH iskljucuju se odredbe koje sprecavaju izbor (dvije trecine protiv)
6. ostaje sadasnji saziv CIK-a i poostrava se kontrola regularnosti izbora (ako sam dobro razumio OSCE ima neke aktivnosti po ovom pitanju)

Pozdrav i sve najbolje
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#7053 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

Cuj kompromisa :mrgreen:

A gdje su nadleznosti doma naroda?
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7054 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

palermo wrote: 27/01/2022 22:00
mo-town wrote: 27/01/2022 21:48
Imam ono sto se pise po portalima i raspreda ovdje a bottom line je da HDZ ne dozvoljava nikakv razogovor o ingerencijama Domova naroda.
Nikakvog dogovora ja tu ne vidim osim koncesija koje bi mogla dati SDA (ma kako to oni poslije predstavljali).
moram iskreno priznati da mi ide pomalo na živce ovo stvaranje mita o tome kako smo mi nesposbni, a oni haman sam tak'i.....

Zašto bi se pristalo na sve što HDZ traži.....
Pa ja se nadam da nece. Ali iskustvo pokazuje nesto drugo. Uvijek oni nadju nekoga da nesto s njim zavrse. Aliju za Dayton, Harisa za reformu policije, Lagumdziju za zakon o boravistu a evo sad je i Bakir tu da ponudi guzice.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7055 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

zavrzlama wrote: 27/01/2022 22:19 Covicu ne odgovara nikakav IZ pa bio on i po njegovoj zamisli 100%.. covic,dodik i sefovi u moskvi i beogradu zele da se nastavi razgradnja BIH,da nikad vise ne profunkcionira drzava,da ne budu izbori,jednostavno sad ili nikad se rusi BIH...covic sve radi da propadnu razgovori o IZ..

Sve u svemu ovo je dobro za BIH...
To je to...vec sam pisao da se sprski i hrvatski nacionalizam udruzio i da sada vide najvecu priliku od 1992. za rusenje drzave.
Potpomognuti diplomatijom iz Zagreba i Srbije,sadasnji izvrsioci su Covic i Dodik a nekadasnji Karadzic,Mladic i JNA.
SAda umjesto JNA imaju HDZ jurisnike u EU da lobiraju,kao ona Zovko...jadnica iz Mostara a radi protiv rodne drzave.

Ali problem je sada sto SDA nije na strani drzave...jer svi nacionalisti su svjesni da ih nema nigdje ako propadne ovaj tronacionalni koncept i svi su kriminalci i lopovi i svi sve znaju jedni od drugima...tako da sustinski nema razlike izmedju njih.
Upravo je to najveci problem...sto trenutno u pregovorima nema proBiH pregovaraca...sto je najveca krivica upravo medjunarodne zajednice...jer ovdje nije opcija da se uzmu 3-4 prijedloga i da se raspravlja o najboljem,nego suprotno...ovdje imamo bukvalno ucjene i zavrtanje ruku da prodje ono sto je neko zamislio...ovdje nema nikakvih pregovora...jer pregovori znace dogovaranje .
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#7056 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Grean »

mo-town wrote: 27/01/2022 22:26 Pa ja se nadam da nece. Ali iskustvo pokazuje nesto drugo. Uvijek oni nadju nekoga da nesto s njim zavrse. Aliju za Dayton, Harisa za reformu policije, Lagumdziju za zakon o boravistu a evo sad je i Bakir tu da ponudi guzice.
Fino si ovo poredao.

Prvo volim ljude koji ne zaboravljaju a onda i one koji ne fabriciraju i filtriraju po patrijskoj pripadnosti.

Samo se ne sjecam u cemu je bila kvaka sa Silajzicem i reformom policije. Od svih pobrojanih Alija je najmanje pogrijesio tj. nije nikako, u tom momentu sto se Dejtona tice. Za Pariz i ime entiteta je druga prica, ako je to odradjeno u Parizu kako kazu.
gubljenje_vremena
Posts: 70
Joined: 03/08/2015 09:59

#7057 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by gubljenje_vremena »

daddy-kool wrote: 27/01/2022 22:24 Cuj kompromisa :mrgreen:

A gdje su nadleznosti doma naroda?
pod 5. je li nam smeta blokada funkcionisanja federacije. izbor predsjednika i sl? ovim bi to bilo sprijeceno. moze se ovdje jos dodati budzet, imenovanje vlade, ministara i sl.
ali objektivno ne mozemo reci da Zakon o kladionicama sprecava funkcionisanje Federacije bez obzira sto to nije direktno nacionano pitanje. Ja bih takve nadleznosti spustio na kantone ali sumnjam da bi to B (pro-B ili G kako hocete) strana to prihvatila.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7058 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

gubljenje_vremena wrote: 27/01/2022 22:41
daddy-kool wrote: 27/01/2022 22:24 Cuj kompromisa :mrgreen:

A gdje su nadleznosti doma naroda?
pod 5. je li nam smeta blokada funkcionisanja federacije. izbor predsjednika i sl? ovim bi to bilo sprijeceno. moze se ovdje jos dodati budzet, imenovanje vlade, ministara i sl.
ali objektivno ne mozemo reci da Zakon o kladionicama sprecava funkcionisanje Federacije bez obzira sto to nije direktno nacionano pitanje. Ja bih takve nadleznosti spustio na kantone ali sumnjam da bi to B (pro-B ili G kako hocete) strana to prihvatila.
Onda bolje odmah da ukinemo predstavnicki dom jer je nepotreban. Koji ce nam qrac ako se samo pare trose na njega i ne moze donijeti nijedan zakon da ga ne verificira Dom naroda. Neka sve ide direktno na dom naroda i neka se tamo delegati biraju po krsnim/sunetskim listovima ili kako vec.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7059 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

zippoo87 wrote: 27/01/2022 21:12 Ima li nam "majorizirani" @Kolinda neki komentar na ovo,da nam pojasni ? :lol:
O izmjenama Izbornog zakona: Pregovori u zmajevom gnijezdu

Dragan Čović uopće ne želi da pitanje Doma naroda stavi na dnevni red pregovora o izmjenama Izbornog zakona. Ne insistiraju na tome mnogo ni međunarodni posrednici iz SAD-a i EU

Prošle su, evo, dvije decenije otkako su se politički lideri iz Bosne i Hercegovine okupili na Mrakovici da, uz posredovanje međunarodnih zvaničnika, razgovaraju o provedbi presude Ustavnog suda BiH koja se odnosila na konstitutivnost naroda. Politička “bitka na Kozari” donijet će čuveni “Sporazum Mrakovica – Sarajevo”, koji je, potom, nametnuo tadašnji visoki predstavnik Wolfgang Petritsch. Federacija je dobila potpredsjednika iz reda srpskog naroda i Klub Srba u Domu naroda FBiH, a Republika Srpska je dobila potpredsjednike i Vijeće naroda.

A kako to izgleda u praksi

Suštinski, Federacija BiH je dobila još jedan mehanizam za blokiranje procesa, a Republika Srpska je, formalno, ispoštovala presudu Ustavnog suda BiH iz jula 2000. godine kojom je konstatovano da su svi narodi konstitutivni na teritoriji cijele BiH. Ovlaštenja Vijeća naroda RS-a i potpredsjednika tog entiteta nikada nisu bila ni približna ovlaštenjima Doma naroda i potpredsjednika Federacije. Zbog toga je danas Milorad Dodik u pravu kada kaže da su institucije Republike Srpske, prilikom donošenja odluka, mnogo efikasnije od onih federalnih i državnih. No, tako to biva kada se u dva entiteta iste države primjenjuju različita pravila.

Federacija BiH je, zapravo, talac svojih institucija. Jeste komplikovano za shvatiti, ali ću, ukratko, pokušati objasniti na koje se sve načine može blokirati ovaj entitet.Krenut ću od Centralne izborne komisije BiH. Otkako je Ustavni sud BiH, u slučaju Ljubić, izbrisao odredbe Izbornog zakona kojim je bilo regulisano pitanje rasporeda delegata u Domu naroda FBiH, CIK je preuzeo ulogu zakonodavca, te je donio Uputstvo na osnovu kojeg su raspoređivani delegati. Uradio je to onaj bivši saziv CIK-a, čije su članove kontrolisali Milorad Dodik i Dragan Čović. Prije tog Uputstva, Zeničko-dobojski kanton je davao dva Hrvata u Dom naroda FBiH. Nakon odluke CIK-a, drugi zenički Hrvat je prebačen u Široki Brijeg, odnosno u Zapadnohercegovački kanton. Bila je to, ispostavit će se, za HDZBiH strateški najbitnija odluka. Pet kantona u kojima HDZBiH nije dominantan, davalo je po jednog delegata iz reda hrvatskog naroda. Tuzlanski, Unsko-sanski, Zeničko-dobojski, Bosanskopodrinjski i Kanton Sarajevo, prema tom aktu, mogli su ukupno izabrati pet delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH. Preostalih dvanaest Hrvata delegirali su kantoni u kojima je HDZBiH neprikosnoven. Dakle, od ukupno 17 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH, HDZBiH je imao sigurnih 12. I upravo tu počiva njihova moć. Kada kontrolišete dvije trećine u, recimo, Klubu Hrvata, onda niko osim vas ne može predložiti predsjednika ili potpredsjednika Federacije BiH iz reda hrvatskog naroda. A bez potpisa predsjednika i potpredsjednika Federacije, nema imenovanja premijera Federacije BiH. Što, opet, znači da sa 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH određujete pravila prilikom formiranja izvršne vlasti u Federaciji. Ili će biti onako kako kažete, ili neće biti nikako. Što je, uvjerili smo se, bila taktika HDZ-a BiH. Jer sa 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH, vi ste apsolutni vladar Federacije. Čak ste i vladar na državnom nivou, jer sa 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH birate sigurna četiri od ukupno pet hrvatskih delegata Doma naroda Bosne i Hercegovine. Napominjem, ako tri delegata iz jednog od klubova ne dođu na sjednicu, sjednica Doma naroda BiH ne može biti održana. I, da ponovim – sa dvanaest delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH uspostavljate apsolutnu kontrolu nad Federacijom i nad zakonodavnom vlašću na državnom nivou.

Evo kako to izgleda u praksi. Zahvaljujući isključivo Uputstvu starog saziva CIK-a, HDZBiH je 2018. godine uspio osigurati 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH. Tih 12 HDZ-ovih delegata ne želi predložiti novog predsjednika Federacije, što znači da Marinko Čavara na svojoj funkciji ostaje sve dok Dragan Čović želi. Marinko Čavara, idemo dalje, ne želi potpisati odluku o imenovanju novog mandatara, što znači da i Vlada Federacije BiH sa Fadilom Novalićem na čelu ostaje sve dok to želi Dragan Čović. Marinko Čavara ne želi potpisati odluku o popunjavanju upražnjenih mjesta u Ustavnom sudu Federacije BiH. Ustavni sud FBiH radi na ivici kvoruma, s tim što ne može biti imenovano Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u tom Sudu. Dvanaest delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH na svaku odluku Parlamenta Federacije BiH može pokrenuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa. Koje, opet, razmatra Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda BiH. Ali to Vijeće, voljom HDZ-a BiH, ne postoji. Što znači da Ustavni sud Federacije BiH ne može ocijeniti da li je ugrožen vitalni nacionalni interes. A sve dok Ustavni sud FBiH to ne ocijeni, osporavana odluka ne može stupiti na snagu. Dakle, dvanaest HDZ-ovih delegata u Domu naroda FBiH može blokirati svaku odluku Parlamenta BiH, jer HDZ-ov predsjednik Federacije ne želi da imenuje sudije Ustavnog suda Federacije BiH. A novi predsjednik Federacije BiH se ne može izabrati bez HDZ-ovih dvanaest delegata.

Kao na Mrakovici

Tako, dakle, u praksi izgleda pitanje Doma naroda Federacije BiH. Dragan Čović uopće ne želi da ova pitanja stavi na dnevni red pregovora o izmjenama Izbornog zakona. Ne insistiraju na tome mnogo ni međunarodni posrednici iz SAD-a i EU – Matthew Palmer i Angelina Eichhorst. Oni su fokusirani na “hrvatsko pitanje”, odnosno na izbor članova Predsjedništva BiH. I spremni su, već su govorili, podržati i asimetrična rješenja. Baš onako kako je to bilo prije dvije decenije na Mrakovici. Pregovarači o izmjenama Izbornog zakona večeras sele u Neum. Ili direktno u “Sokolovo gnijezdo”. Svaki kompromis koji ne uključuje smanjenje ovlasti Doma naroda Federacije BiH, značit će kapitulaciju. Ne kapitulaciju političke partije, već kapitulaciju države Bosne i Hercegovine.
Jednog koji ne zna diskutirati sam stavio na ignor a evo i ti ideš.....ćao
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7060 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

meridiyan wrote: 27/01/2022 22:12 Ovo se zove rasipnistvo? Cuj cijeli hotel iznajmili! :-)
Zna li neko ko je vlasnik hotela?
A neki Cirilov jaro. Nije ga dzaba dao. Pinkica Cirilu i bog te veselio.
Valjda ce im i kakve kurave organizirati, kuca casti.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7061 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

meridiyan wrote: 27/01/2022 22:12 Ovo se zove rasipnistvo? Cuj cijeli hotel iznajmili! :-)
Zna li neko ko je vlasnik hotela?
Hotelu Marea neće se moći pristupiti niti se može rezervisati soba. Iz hotela poručuju da nemaju slobodnih soba iako je januar!
Područje oko hotela i sam hotel obezbjeđuje osiguranje a pitanje je i koliko će novinarskim ekipama biti dozvoljen pristup.

Inače, hotel Marea raspolaže sa 89 soba od čega je sedam apartmana, velikim fitness centrom, prostorijom za zabavu, dvije konferencijske dvorane, Spa centrom, saunama i sobama za relaksaciju te unutrašnjim i vanjskim bazenom, kao i brojnim drugim sadržajima. Riječ je o luksuznom hotelu otvorenom prošle godine.

Image
Znam ja tko je vlasnik....
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7062 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Kolinda wrote: 27/01/2022 22:54
meridiyan wrote: 27/01/2022 22:12 Ovo se zove rasipnistvo? Cuj cijeli hotel iznajmili! :-)
Zna li neko ko je vlasnik hotela?

Znam ja tko je vlasnik....
Niko politički upleten sigurno.... :mrgreen:
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#7063 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zlajaBHF »

Kolinda wrote: 27/01/2022 22:54
meridiyan wrote: 27/01/2022 22:12 Ovo se zove rasipnistvo? Cuj cijeli hotel iznajmili! :-)
Zna li neko ko je vlasnik hotela?

Znam ja tko je vlasnik....
Znam i ja..... Neko blizak HDZ-u :D
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7064 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

sehohari wrote: 27/01/2022 22:56
Kolinda wrote: 27/01/2022 22:54

Znam ja tko je vlasnik....
Niko politički upleten sigurno.... :mrgreen:
:novine: :mrgreen:
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7065 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

Osjecam da je ova nasa namjerila lobirat' tam' po 'otelu. Nek povede Zeljanu.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7066 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

Kolinda wrote: 27/01/2022 22:51
zippoo87 wrote: 27/01/2022 21:12 Ima li nam "majorizirani" @Kolinda neki komentar na ovo,da nam pojasni ? :lol:

Jednog koji ne zna diskutirati sam stavio na ignor a evo i ti ideš.....ćao
Jako si me nasekirao KolindO :lol: :lol:
TI si nesposoban da odgovoris na pitanje...neinteligentan...ja sa tim tvojim stanjem nemam nista.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#7067 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by meridiyan »

Kolinda wrote: 27/01/2022 22:54

Znam ja tko je vlasnik....
T.L. ?
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7068 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

Jbte o cemu vi razglabavate sa botom Kolindom...evo dovoljno ukucati na google "vlasnik hotela Marea" i izbaci tekst gdje pise da je "Vlasnik hotela Tomislav Lovrić "
https://www.klix.ba/biznis/u-neumu-otvo ... /210522086

ebem vas nepismene sve :lol:

Jako bitna i sakrivena informacija
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7069 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

zippoo87 wrote: 27/01/2022 23:34 Jbte o cemu vi razglabavate sa botom Kolindom...evo dovoljno ukucati na google "vlasnik hotela Marea" i izbaci tekst gdje pise da je "Vlasnik hotela Tomislav Lovrić "
https://www.klix.ba/biznis/u-neumu-otvo ... /210522086

ebem vas nepismene sve :lol:

Jako bitna i sakrivena informacija
U ovoj drzavi niko nikada bivseg finansijskog direktora propalog i opljackanog Aluminija nece pitati odakle njemu taj hotel.
Al' je bitno da se Cirilo progura u Predsjednistvo.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7070 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

mo-town wrote: 27/01/2022 23:38
zippoo87 wrote: 27/01/2022 23:34 Jbte o cemu vi razglabavate sa botom Kolindom...evo dovoljno ukucati na google "vlasnik hotela Marea" i izbaci tekst gdje pise da je "Vlasnik hotela Tomislav Lovrić "
https://www.klix.ba/biznis/u-neumu-otvo ... /210522086

ebem vas nepismene sve :lol:

Jako bitna i sakrivena informacija
U ovoj drzavi niko nikada bivseg finansijskog direktora propalog i opljackanog Aluminija nece pitati odakle njemu taj hotel.
Al' je bitno da se Cirilo progura u Predsjednistvo.
Prebacio cojK sebi pare iz Aluminija u novi hotel ,sta je tu nejasno :lol:
Pa upravo zbog takvih pitanja i afera,Bake,Dodik i Covic su nerazdvojni drugovi i sve ce dogovoriti da spase bilo koju od te tri gujice...sve ostalo su igrice.
Pa vidite da unazad 2-3 godine nisu usvojili tri zakona na svim nivoima vlasti gdje su ova trojica...samo blokadama,ucjenama,napadima fol jednih na druge prave price za javnost...da se skrene prica sa respiratora,Aluminija,korupcije,afera i cega sve ne...i sve trojici ova prica odgovara.

Umjesto da ih novinari pitaju,odakle ti 10 miliona za hotel...novinari pitaju,da li cete odblokirati drzavu a vrijeme prolazi,oni uzivaju u pokradenom bogatstvu i jos ih se nesto pita...kao oni su glavni.
megaman4
Posts: 4925
Joined: 08/08/2011 23:59

#7071 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by megaman4 »

Ovo je više od izbornog zakona. Ko ne vidi da je ovo jedan od zadnjih pokušaja ulaska Rusije u BiH i stavljanje njenih šapa na istu, jer su upravo Dodik, Čović, Vučić i Milanović ti koji uvode Ruse ovdje kako bi prkosili zapadu, prije svega mlitavoj EU.

Cilj je destabilizacija EU preko Balkana jer je već Ukrajina na udaru Rusa. EU koja je inače neprincipijelna ne zna šta joj je činiti jer je svjesna gdje Rus dođe tu trava ne raste.

Kao mnogo puta ranije u historiji i ovaj put Uncle sam će morati čupati EU iz govana.

Nakon toga ide čistka desničara po čitavoj Evropi što važi i za Bosnu.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#7072 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by meridiyan »

zippoo87 wrote: 27/01/2022 23:42
mo-town wrote: 27/01/2022 23:38
U ovoj drzavi niko nikada bivseg finansijskog direktora propalog i opljackanog Aluminija nece pitati odakle njemu taj hotel.
Al' je bitno da se Cirilo progura u Predsjednistvo.
Prebacio cojK sebi pare iz Aluminija u novi hotel ,sta je tu nejasno :lol:
Pa upravo zbog takvih pitanja i afera,Bake,Dodik i Covic su nerazdvojni drugovi i sve ce dogovoriti da spase bilo koju od te tri gujice...sve ostalo su igrice.
Pa vidite da unazad 2-3 godine nisu usvojili tri zakona na svim nivoima vlasti gdje su ova trojica...samo blokadama,ucjenama,napadima fol jednih na druge prave price za javnost...da se skrene prica sa respiratora,Aluminija,korupcije,afera i cega sve ne...i sve trojici ova prica odgovara.

Umjesto da ih novinari pitaju,odakle ti 10 miliona za hotel...novinari pitaju,da li cete odblokirati drzavu a vrijeme prolazi,oni uzivaju u pokradenom bogatstvu i jos ih se nesto pita...kao oni su glavni.
Nasao sam i ja i postao sa pitanjem Kolindi da li je to taj finansijski direktor Aluminija ali sam prepravio post i stavio samo inicijale cekajuci njega da potvrdi.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7073 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

meridiyan wrote: 27/01/2022 23:49
zippoo87 wrote: 27/01/2022 23:42

Prebacio cojK sebi pare iz Aluminija u novi hotel ,sta je tu nejasno :lol:
Pa upravo zbog takvih pitanja i afera,Bake,Dodik i Covic su nerazdvojni drugovi i sve ce dogovoriti da spase bilo koju od te tri gujice...sve ostalo su igrice.
Pa vidite da unazad 2-3 godine nisu usvojili tri zakona na svim nivoima vlasti gdje su ova trojica...samo blokadama,ucjenama,napadima fol jednih na druge prave price za javnost...da se skrene prica sa respiratora,Aluminija,korupcije,afera i cega sve ne...i sve trojici ova prica odgovara.

Umjesto da ih novinari pitaju,odakle ti 10 miliona za hotel...novinari pitaju,da li cete odblokirati drzavu a vrijeme prolazi,oni uzivaju u pokradenom bogatstvu i jos ih se nesto pita...kao oni su glavni.
Nasao sam i ja i postao sa pitanjem Kolindi da li je to taj finansijski direktor Aluminija ali sam prepravio post i stavio samo inicijale cekajuci njega da potvrdi.
Ma nece ti taj supljoglavac nista odgovoriti,nije on sposoban sastaviti jednu recenicu...vidis da ne odgovara na direktna pitanja...samo ponavlja mantru "majoriziran" i "konstitutivni narodi" "legitimno predstavljanje"...supalj ko svicarski sir.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#7074 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Str0nz »

animus wrote: 27/01/2022 22:05
Str0nz wrote: 27/01/2022 20:44 Kako HDZ blokira FBiH


Kljucno ovdje su dom naroda i CIK. Stari saziv CIKa kojeg su kontrolisali Covic i Dodik dali su privremeno upustvo tada sa kojim je osiguran 12 clan HDZu u klubu Hrvata u DN. Tadasnji CIK je uzeo na sebe ulogu tumacenja presude Ljubic i tako osigurao HDZu 12 clana u DN, kako je opisano u textu.

Mislim da su 2018 izbori raspisani po popisu iz 1991.

Sada je CIK u rukama SDA i DF i ja ne vidim razloga zasto ne bi mjenjali privremenu odredbu tadasnjeg CIKa u vezi raspodjele mandata po regionima, ponovo bi trebali raspisati izbore po popisu iz 1991, tako postoji velika mogucnosti da se izbije mogucnosti najgori blokada HDZa kroz dom naroda.

Kratka reportaza od jucer kaze da ce sadasnji CIK ponoviti privremeno rijesenje Covicevog i Dodikovog CIKa i tako ponovo osigurati HDZu 12 clana sto znaci mogucnost vjecni blokada, to je meni ne razumljivo. Trazim odgovor ali ne nalazim, ako neko bolje zna sta u vezi toga neka napise.
Ne vidim sto bi se vracali na popis iz 1991. kad imamo svjezije podatke. Nije HDZu osigurano 12 delegata. U SBK se biraju tri delegata a tu HDZ ima max 30% glasova. Mogu oni tu izgubiti jednog ili dvojicu delegata ako bude volje za deblokadom.
Koliko sam ja razumio broj delegata se djeli po udjelu stanovnistva etnicke grupe po kantonima. Tako je po popisu iz 1991 veci dio Hrvata po Bosanskim kantonima nego po Hercegovackim, onda imas vise delegata za klub Hrvata iz Bosanski kantona nego Hercegovacki, sto olaksava biranje pro-BiH Hrvata od "ne-legitimni" biraca. Po popisu iz 2013 imas najvecu koncentraciju Hrvata po homogenim Hercegovackim kantonima.

Kako mislis da HDZ nije osigurao 12 delegata kada blokiraju sve zivo kroz DN? u slucaju iz teksta Istrage je tadasnji Dodikov i Covicev CIK ponistio mandat drugog delegata iz ZDKa i predao ga ZHKu, i tako osigurali HDZu 12 delegata. 2018 imali su veci udio glasaca nego 30% u SBK, mnogi iz njihove dijaspore glasaju i uveliko se laziraju biracki spiskovi, novi CIK ce vjerovatno to ocistiti tako da ce biti veci udeo B glasaca ali je problem ako ponovo bude vazilo uputstvo tadasnjeg CIKa da po volji mogu birati odakle ce uzimati delegate sto bi u svakom slucaju rezultiralo tom 12 clanu HDZa i trajnim blokadama.



Tako je receno iznad na oko 2.30 ali ne razumjem zasto bi ovaj SDA-DF CIK drzao se tadasnji i privremeni uputstva od HDZ-SNSD kontrolisanog CIKa.
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#7075 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zavrzlama »

OK....da pojednstavimo stvari...

Prilikom glasanja za clanove predsjednistva BIH dvojice iz federacije bih,od ukupnog broja onih koji se izjasnjavaju kao hrvati njih min.75% glasa za kandidata koji dolazi iz hdz medjutim posto su bosnjaci 7x brojniji oni svojim glasovima nadjacaju kandidata hdz i onda dobijemo clana predsjednistva kojeg nije izabrala vecina BIH hrvata...Tacno i istinito....
E sad dolazimo do glavnog nesporazuma ili ti licemjerstva hdz ili opcenito hrvatske politike kako u BIH tako i u Hrvatskoj...

Bosnjaci koriste trenutni ustav i svoju brojnost samo iz razloga sto hdz otvoreno radi na rusenju BIH sa dodikom i srbijom a nikako radi majorizacije hrvata,Covic je bio vise puta po istom IZ clan predsjednistva ali je malo i skriveno radio protiv BIH,onda kad je poceo slavit neustavni dan rs,javno zagovarat treci entitet I TO BEZ ZADIRANJA U TERITORIJU rs,e tad su bosnjaci poceli da kaznjavaju rusitelje BIH...

Hdz je dno licemjerstva ....hdz moze nelegalno rusit BIH,asistirat velikosrpskoj ideologiji,a probih gradjani ne mogu LEGALNO branit svoju drzavu,koristeci i ono malo ustavnih alata koji su im na raspolaganju...e pa malo morgen nastavlja se rahat patnja pa ko izdrzi....ko ce izdrzat nije tesko predpostaviti otice i ridjobradi e tek ste tad najebali :bih: :wink:
Post Reply