Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
Login77777
Posts: 8625
Joined: 18/05/2021 09:11

#2601 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Ljubicica99 wrote: 21/07/2021 18:28 Bakir će ovo ili nešto slično potpisati u sljedećih nekoliko mjeseci inače i on i vrh stranke idu na optuženičku klupu, a federalnu vlast će od 2022. sastaviti NiP + SDP i HDZ.
Bit će to dobra i stabilna vlada koja će nas značajno približiti EU.
Hoce hoce. Bas ce HDZ bez SDA i obrnuto.
Ljubicica99
Posts: 34
Joined: 15/02/2021 17:41

#2602 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ljubicica99 »

Login77777 wrote: 21/07/2021 18:29
Ljubicica99 wrote: 21/07/2021 18:28 Bakir će ovo ili nešto slično potpisati u sljedećih nekoliko mjeseci inače i on i vrh stranke idu na optuženičku klupu, a federalnu vlast će od 2022. sastaviti NiP + SDP i HDZ.
Bit će to dobra i stabilna vlada koja će nas značajno približiti EU.
Hoce hoce. Bas ce HDZ bez SDA i obrnuto.
Već je odlučeno da SDA ide na klupu, hoće li to biti politička ili optuženička ovisi o njima.
Hoće li izaći iz igre sami ili će biti izbačeni iz igre, to je jedino upitno.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2603 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Bossona wrote: 21/07/2021 18:27
sehohari wrote: 21/07/2021 18:22
To si u pravu. Izvinjavam se, nisam pratio vašu diskusiju od početka.
Po mom mišljenju, jeste moguće da je to nekada bio regionalni naziv, ali ne trebamo zaboraviti da su i Nijemac, Holanđanin, Italijan i tkd. sve bili regionalni nazivi do početka nacionalnih pokreta u 19. stoljeću.
Opštepoznata je činjenica da su naši predaci još u vrijeme A-U monarhije tražili da ih uprava prizna kao Bošnjaci, kao i bosanski jezik.
Živ bio daj mi mapu na kojoj piše Bonjanska ili Bošnjačka regija po narodu Bošnjani/Bošnjaci,...Nema je jer se taj prostor zvao Bosna
Ja samo nagađam. Mene iskreno rečeno to ne interesuje plaho. To je neko lingvističko pitanje.

Ja samo jedno znam: Svaka budala koja na osnovu stvari prije 1900 zaključiti ko je bio pripadnik neke nacije ili etničke pripadnosti, taj nema pravo da o bilo čemu govori. Radi se o vremenima velikih previranja, kada ni sam narod nije znao kome "pripada", prelazak iz vjerske/regionalne/monarhijske identifikacije u nacionalnu. Prije "Risorgimenta" sredinom 19. stoljeća ljudi u Đenovi, Veneciji ili Milanu nisu mogli misliti da će oni zajedno sa Sicilijom ili Kalabrijom činiti jednu naciju, da će se ljudi od Trsta pa sve do Palerma narod osjećati Italijanima.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2604 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Tesla Edison wrote: 21/07/2021 18:29 A zašto je asimetrija loša kod izbora čp?

To što RS bira direktno, ne kontam zašto FBiH spriječava da bira kako želi, tj. indirektno? Imamo mi već mnoga asimetrična rješenja i nije mi jasno zašto bi izbor čp bio problem?
Kako god

Ovaj prijedlog 100% neće proći. Da je mogao, prošao bi prije 2-3 godine.
Jednostavno se previše političkih aktera (nije samo SDA i HDZ, treba 2/3 većina, znači i SDP, NS i tkd.) moraju složiti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2605 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

Tesla Edison wrote: 21/07/2021 18:29 A zašto je asimetrija loša kod izbora čp?

To što RS bira direktno, ne kontam zašto FBiH spriječava da bira kako želi, tj. indirektno? Imamo mi već mnoga asimetrična rješenja i nije mi jasno zašto bi izbor čp bio problem?
Vjerovatno si cuo sta kaze Dodig onako keslajuci se ,joj sta im ja sam radim u predsjednistu, a zamislite da je umjesto Komsica Covic,sta bi im tek radili i ovo je ziva istina ,zato nesmijemo dozvoliti da se ova dva fasiste Covic i Dodig nadju skupa u predsjednistvu i jos nedaj boze da im se pridruzi treci fasista Bakir, tu bi nam bio kraj,zato ne IZ po HDZzeljama
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#2606 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bossona »

sehohari wrote: 21/07/2021 18:39
Bossona wrote: 21/07/2021 18:27
Živ bio daj mi mapu na kojoj piše Bonjanska ili Bošnjačka regija po narodu Bošnjani/Bošnjaci,...Nema je jer se taj prostor zvao Bosna
Ja samo nagađam. Mene iskreno rečeno to ne interesuje plaho. To je neko lingvističko pitanje.

Ja samo jedno znam: Svaka budala koja na osnovu stvari prije 1900 zaključiti ko je bio pripadnik neke nacije ili etničke pripadnosti, taj nema pravo da o bilo čemu govori. Radi se o vremenima velikih previranja, kada ni sam narod nije znao kome "pripada", prelazak iz vjerske/regionalne/monarhijske identifikacije u nacionalnu. Prije "Risorgimenta" sredinom 19. stoljeća ljudi u Đenovi, Veneciji ili Milanu nisu mogli misliti da će oni zajedno sa Sicilijom ili Kalabrijom činiti jednu naciju, da će se ljudi od Trsta pa sve do Palerma narod osjećati Italijanima.
Ali su zato u Bosni isti narod uspjeli vjerski podlijeliti i ubjediti da su dio naroda susjednih država di bi sebi dali za pravo da njihovu državu podjele i okupiraju, to se i danas radi i dovrši nakon združene agresije, ali mnogo perfidnije kroz izborni zakon.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2607 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Bossona wrote: 21/07/2021 18:52
sehohari wrote: 21/07/2021 18:39

Ja samo nagađam. Mene iskreno rečeno to ne interesuje plaho. To je neko lingvističko pitanje.

Ja samo jedno znam: Svaka budala koja na osnovu stvari prije 1900 zaključiti ko je bio pripadnik neke nacije ili etničke pripadnosti, taj nema pravo da o bilo čemu govori. Radi se o vremenima velikih previranja, kada ni sam narod nije znao kome "pripada", prelazak iz vjerske/regionalne/monarhijske identifikacije u nacionalnu. Prije "Risorgimenta" sredinom 19. stoljeća ljudi u Đenovi, Veneciji ili Milanu nisu mogli misliti da će oni zajedno sa Sicilijom ili Kalabrijom činiti jednu naciju, da će se ljudi od Trsta pa sve do Palerma narod osjećati Italijanima.
Ali su zato u Bosni isti narod uspjeli vjerski podlijeliti i ubjediti da su dio naroda susjednih država di bi sebi dali za pravo da njihovu državu podjele i okupiraju, to se i danas radi i dovrši nakon združene agresije, ali mnogo perfidnije kroz izborni zakon.
Pa da ljudi dobro čitaju istoriju znalo bi se svašta saznati o kontinuitetu tih planova, pa čak i metoda.
Još u vrijeme Austrougarske su Srbi i Hrvati ciljano blokirali rad zemaljskog parlamenta kako bi njihovi nacionalistički planovi mogli biti uspješni.
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#2608 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bossona »

sehohari wrote: 21/07/2021 18:57
Bossona wrote: 21/07/2021 18:52
Ali su zato u Bosni isti narod uspjeli vjerski podlijeliti i ubjediti da su dio naroda susjednih država di bi sebi dali za pravo da njihovu državu podjele i okupiraju, to se i danas radi i dovrši nakon združene agresije, ali mnogo perfidnije kroz izborni zakon.
Pa da ljudi dobro čitaju istoriju znalo bi se svašta saznati o kontinuitetu tih planova, pa čak i metoda.
Još u vrijeme Austrougarske Srbi i Hrvati su još tada ciljano blokirali rad zemaljskog parlamenta kako bi njihovi nacionalistički planovi mogli biti uspješni.
Onaj ko ne zna ili ništa ne nauči iz prošlosti osuđen je da mu se ponovi. Izborni zakon po želji sljedbenika banovine i srpskog svEta je nastavak političke i ideološke sage iz bliže i dalje prošlosti,....
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2609 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Bossona wrote: 21/07/2021 19:01
sehohari wrote: 21/07/2021 18:57

Pa da ljudi dobro čitaju istoriju znalo bi se svašta saznati o kontinuitetu tih planova, pa čak i metoda.
Još u vrijeme Austrougarske Srbi i Hrvati su još tada ciljano blokirali rad zemaljskog parlamenta kako bi njihovi nacionalistički planovi mogli biti uspješni.
Onaj ko ne zna ili ništa ne nauči iz prošlosti osuđen je da mu se ponovi. Izborni zakon po želji sljedbenika banovine i srpskog svEta je nastavak političke i ideološke sage iz bliže i dalje prošlosti,....
Naravno. Zato treba biti oprezan.

Kao što je gore rekao i @Tesla Edison , etnički princip se u BiH nažalost trenutno teško može zaobići. Treba naći način kako se može nastaviti život i izaći iz blokada. Da se puno o politici i idejama palamuditi, ali treba se izaći iz blokada kako bi se napokon riješili nagomilani ekonomski problemi, koji od BiH prave sve siromašniju zemlju.
Ali isto tako, treba vidjeti kako se dugoročno taj etnički princip može smanjiti da ovakvih blokada ne može biti, da HDZ ne može u budućnosti sve blokirati kada im je ćejf.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2610 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

Dali je neko u ovom HDZ IZ vido kako rjesiti odluke evropskih sudova,Sejdic Finci,Zornic,Pilav i drugih?
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#2611 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Nosioci europskih vrijednosti !
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#2612 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Tanqueray »

spreca wrote: 21/07/2021 18:44 Vjerovatno si cuo sta kaze Dodig onako keslajuci se ,joj sta im ja sam radim u predsjednistu, a zamislite da je umjesto Komsica Covic,sta bi im tek radili i ovo je ziva istina ,zato nesmijemo dozvoliti da se ova dva fasiste Covic i Dodig nadju skupa u predsjednistvu i jos nedaj boze da im se pridruzi treci fasista Bakir, tu bi nam bio kraj,zato ne IZ po HDZzeljama
Ko ce to da sprijeci Bakira da ne dodje do predsjednistva?
Ako se ne moze ovaj problem sa Komsicem rijesiti dogovorom, onda se moze desiti da se predsjednistvo skrati na dva clana, jedan iz RS, jedan iz Federacije.
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#2613 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Tanqueray wrote: 21/07/2021 19:44
spreca wrote: 21/07/2021 18:44 Vjerovatno si cuo sta kaze Dodig onako keslajuci se ,joj sta im ja sam radim u predsjednistu, a zamislite da je umjesto Komsica Covic,sta bi im tek radili i ovo je ziva istina ,zato nesmijemo dozvoliti da se ova dva fasiste Covic i Dodig nadju skupa u predsjednistvu i jos nedaj boze da im se pridruzi treci fasista Bakir, tu bi nam bio kraj,zato ne IZ po HDZzeljama
Ko ce to da sprijeci Bakira da ne dodje do predsjednistva?
Ako se ne moze ovaj problem sa Komsicem rijesiti dogovorom, onda se moze desiti da se predsjednistvo skrati na dva clana, jedan iz RS, jedan iz Federacije.
Ako dođe do toga sam ISUS da vaskrsne ne bi bio legitiman i ne bi imao pravo izbora naspram Covica.
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#2614 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bossona »

sehohari wrote: 21/07/2021 19:09
Bossona wrote: 21/07/2021 19:01

Onaj ko ne zna ili ništa ne nauči iz prošlosti osuđen je da mu se ponovi. Izborni zakon po želji sljedbenika banovine i srpskog svEta je nastavak političke i ideološke sage iz bliže i dalje prošlosti,....
Naravno. Zato treba biti oprezan.

Kao što je gore rekao i @Tesla Edison , etnički princip se u BiH nažalost trenutno teško može zaobići. Treba naći način kako se može nastaviti život i izaći iz blokada. Da se puno o politici i idejama palamuditi, ali treba se izaći iz blokada kako bi se napokon riješili nagomilani ekonomski problemi, koji od BiH prave sve siromašniju zemlju.
Ali isto tako, treba vidjeti kako se dugoročno taj etnički princip može smanjiti da ovakvih blokada ne može biti, da HDZ ne može u budućnosti sve blokirati kada im je ćejf.
Etničko i građansko ne može skupa, jer se radi o sukobu univerzalnih ljudskih vrijednosti i demokratskih prava sa etno ekskluzivnim pravima etničkih zajednica koja će uvijek biti diskriminatorska za druge zavisno na kom dijelu BIH i kom nivou vlasti se rodilo. Zahvaljujući SANU podvali Aliji i njegovom velizdajničkom vašingtonskom a potom i daytonskom potpisu koji je kao kvazi pravnik anti ustavno potpisao sa dva agresora i tako navukao luđačku košulju po želji i interesima njegovih sljedbenika i nasljednika kao i rušitelja kojima je mudri Alija svojim potpisom to omogućio.Sada je posrijedi korištenje Alijinih i SDA daytonski blokada za ostvarivanje ratnih ciljeva ako se pristane jer je rat nastavljen samo drugim metodama.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2615 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

spreca wrote: 21/07/2021 18:44
Tesla Edison wrote: 21/07/2021 18:29 A zašto je asimetrija loša kod izbora čp?

To što RS bira direktno, ne kontam zašto FBiH spriječava da bira kako želi, tj. indirektno? Imamo mi već mnoga asimetrična rješenja i nije mi jasno zašto bi izbor čp bio problem?
Vjerovatno si cuo sta kaze Dodig onako keslajuci se ,joj sta im ja sam radim u predsjednistu, a zamislite da je umjesto Komsica Covic,sta bi im tek radili i ovo je ziva istina ,zato nesmijemo dozvoliti da se ova dva fasiste Covic i Dodig nadju skupa u predsjednistvu i jos nedaj boze da im se pridruzi treci fasista Bakir, tu bi nam bio kraj,zato ne IZ po HDZzeljama
Nedao Bog da u predsjedništvu budu osobe izabrane od svojih naroda.
Najbolje da Bošnjaci biraju svima predstavnike, da određuju tko je šta i za koga će navijati.
User avatar
BHCluster
Posts: 23344
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2616 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BHCluster »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 19:50
spreca wrote: 21/07/2021 18:44

Vjerovatno si cuo sta kaze Dodig onako keslajuci se ,joj sta im ja sam radim u predsjednistu, a zamislite da je umjesto Komsica Covic,sta bi im tek radili i ovo je ziva istina ,zato nesmijemo dozvoliti da se ova dva fasiste Covic i Dodig nadju skupa u predsjednistvu i jos nedaj boze da im se pridruzi treci fasista Bakir, tu bi nam bio kraj,zato ne IZ po HDZzeljama
Nedao Bog da u predsjedništvu budu osobe izabrane od svojih naroda.
Najbolje da Bošnjaci biraju svima predstavnike, da određuju tko je šta i za koga će navijati.
Demokratija tko ima vise glasova vlada.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#2617 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Tanqueray »

DonieBrasco wrote: 21/07/2021 19:46
Tanqueray wrote: 21/07/2021 19:44
Ko ce to da sprijeci Bakira da ne dodje do predsjednistva?
Ako se ne moze ovaj problem sa Komsicem rijesiti dogovorom, onda se moze desiti da se predsjednistvo skrati na dva clana, jedan iz RS, jedan iz Federacije.
Ako dođe do toga sam ISUS da vaskrsne ne bi bio legitiman i ne bi imao pravo izbora naspram Covica.
Sustina problema je da jedan narod gubi svoju ravnopravnost. Jedan narod, zahvaljujuci svojoj brojnosti, bira predstavnika iz redova drugog naroda.
To cak ne bi ni bio problem da je stvorena gradjanska drzava u kojoj bi se birao samo jedan predsjednik, kao sto je i bilo nekada, ali svi znamo da je sadasnja BiH stvorena na etnickim principima i da tako funkcionise od prvih visestranackih izbora 1990 godine, kada su formirane nacionalne, etnicke stranke koje su odnijele ubjedljivu pobjedu.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2618 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

Tanqueray wrote: 21/07/2021 19:44
spreca wrote: 21/07/2021 18:44 Vjerovatno si cuo sta kaze Dodig onako keslajuci se ,joj sta im ja sam radim u predsjednistu, a zamislite da je umjesto Komsica Covic,sta bi im tek radili i ovo je ziva istina ,zato nesmijemo dozvoliti da se ova dva fasiste Covic i Dodig nadju skupa u predsjednistvu i jos nedaj boze da im se pridruzi treci fasista Bakir, tu bi nam bio kraj,zato ne IZ po HDZzeljama
Ko ce to da sprijeci Bakira da ne dodje do predsjednistva?
Ako se ne moze ovaj problem sa Komsicem rijesiti dogovorom, onda se moze desiti da se predsjednistvo skrati na dva clana, jedan iz RS, jedan iz Federacije.
Ko ce to rjesiti :mrgreen: a Bakir se moze odjebati od presjednistva ako budemo pametni
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#2619 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Tanqueray wrote: 21/07/2021 19:59
DonieBrasco wrote: 21/07/2021 19:46

Ako dođe do toga sam ISUS da vaskrsne ne bi bio legitiman i ne bi imao pravo izbora naspram Covica.
Sustina problema je da jedan narod gubi svoju ravnopravnost. Jedan narod, zahvaljujuci svojoj brojnosti, bira predstavnika iz redova drugog naroda.
To cak ne bi ni bio problem da je stvorena gradjanska drzava u kojoj bi se birao samo jedan predsjednik, kao sto je i bilo nekada, ali svi znamo da je sadasnja BiH stvorena na etnickim principima i da tako funkcionise od prvih visestranackih izbora 1990 godine, kada su formirane nacionalne, etnicke stranke koje su odnijele ubjedljivu pobjedu.
Vrijeme je za promjene onda, EU je svoje rekla samo ovi sto idalje zive u 90-im hoce svoje planve da provode.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2620 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 19:50
spreca wrote: 21/07/2021 18:44

Vjerovatno si cuo sta kaze Dodig onako keslajuci se ,joj sta im ja sam radim u predsjednistu, a zamislite da je umjesto Komsica Covic,sta bi im tek radili i ovo je ziva istina ,zato nesmijemo dozvoliti da se ova dva fasiste Covic i Dodig nadju skupa u predsjednistvu i jos nedaj boze da im se pridruzi treci fasista Bakir, tu bi nam bio kraj,zato ne IZ po HDZzeljama
Nedao Bog da u predsjedništvu budu osobe izabrane od svojih naroda.
Najbolje da Bošnjaci biraju svima predstavnike, da određuju tko je šta i za koga će navijati.
sta da vam cinim kad ste manjina a htjeli bi golem zalogaj koji nemozete progutati
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2621 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

BHCluster wrote: 21/07/2021 19:54
ako te pitaju wrote: 21/07/2021 19:50
Nedao Bog da u predsjedništvu budu osobe izabrane od svojih naroda.
Najbolje da Bošnjaci biraju svima predstavnike, da određuju tko je šta i za koga će navijati.
Demokratija tko ima vise glasova vlada.
Demo-kratis narod vlada.
BiH ima 3 naroda... Predstavnici naroda vladaju.
Ili još misliš da je BiH republika kao Francuska?
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#2622 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sinuhe »

Ima li nekih naznaka da bi BiH mogla imati jednog predsjednika ili cetvrtog? :D
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2623 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

spreca wrote: 21/07/2021 20:03
ako te pitaju wrote: 21/07/2021 19:50
Nedao Bog da u predsjedništvu budu osobe izabrane od svojih naroda.
Najbolje da Bošnjaci biraju svima predstavnike, da određuju tko je šta i za koga će navijati.
sta da vam cinim kad ste manjina a htjeli bi golem zalogaj koji nemozete progutati
Trebao si razmišljati o tome kad se potpisivao Dejton.
Dakle imat ćemo isti zalogaj kao i ostala dva naroda ili BiH neće biti, a niti će svijet dozvoliti Islamsku Republiku.
Ako hoće vladavinu manjine eto vam 23 % teritorija kojeg ste unijeli u Federaciju BiH pa nek vam većina vlada.
User avatar
BHCluster
Posts: 23344
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2624 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BHCluster »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 20:03
BHCluster wrote: 21/07/2021 19:54

Demokratija tko ima vise glasova vlada.
Demo-kratis narod vlada.
BiH ima 3 naroda... Predstavnici naroda vladaju.
Ili još misliš da je BiH republika kao Francuska?
Onda nema problema. :wink:
MoodSwingeR
Posts: 141
Joined: 25/08/2004 03:09

#2625 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by MoodSwingeR »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 20:05
Trebao si razmišljati o tome kad se potpisivao Dejton.
Ditto i za principe izbornog zakona - trebalo se razmišljati kad se potpisivalo u Daytonu.

A tada se, kao što vidimo danas, nije razmišljalo. Niti se danas nešto pretjerano razmišlja. Jer, ako se usvoji ovaj veoma dubokoumni prijedlog, onda će sutra možda glasači iz tzv. područja A hametice glasati za Ćirila, a, nazovimo ih Bošnjaci (pošto se glasaču ne gleda u zube) iz područja B i C glasati za non-HDZ kandidata i tako "legitimni Hrvat" opet neće zasjesti u Predsjedništvo.

I onda će opet biti - ne valja Izborni zakon, tražimo izmjenu Izbornog zakona, nema izmjene - nema izbora. Nego, red bi bio da se predlagači fino vrate na početne položaje pa dobro razmisle o svojim prijedlozima, prije nego što ih puste u javnost.
Post Reply