Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#27926 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by foxlife »

1Dante1 wrote: 16/01/2022 15:26
foxlife wrote: 16/01/2022 15:20

ovih ima 200 i nesto od oko 950 nagradjenih nobelom a ti navodis adisa :-)
bravo
Nije Adis jedini ali cinjenica da imas iznimno uspjesnih ljudi u dijaspori govori da nismo suprotni. Zidovi imaju I vremensku I brojcanu prednost, tako da trebas bit bas glup da nas poredis s njima na takav nacin. :D
itekako suprotni al jbg mi smo svjetski sampioni u uzdizanju sebe
samo nastavite
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#27927 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by archi_a »

Šta je ovo, nova taktika sajber secesionista, posvađati našu dijasporu sa Bosnom?!? :lol: :bih:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#27928 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by exliberal-ex »

Jeben ovaj Dodik!


Vidi sta udari na relaciji "dijaspora" vs "oni sto se nisu uspjeli da postanu dijaspora"


Sve je to seceniosticka zavjera, vjerujte mi... :D
User avatar
vee-jay
Posts: 8726
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#27929 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by vee-jay »

Thorgerson wrote: 16/01/2022 00:53 Ja ne znam za vas. Ali ja Dodika ne bih tek tako otpisao, kako pojedini to ovdje rade. I sam sam toliko puta konto, ma evo gotov je, al qrac on opet izroni.

Dodik je ja bih rekao pravi balkanac, totalno atipican lik za politiku. Zato uvijek kontas ma nece dugo, ko ce ba glasat za ovo.

Medjutim, zaboravljate da se radi o osobi sa ubjedljivo najduzim stazom od aktivnih politicara u politici u BiH, te balkanu.

On je od 1986 god aktivno u politici, a vec 1990 igra na visem nivou, bio je izabran u Parlament RBiH.

Garantujem da ce se izvuci iz ovoga. Jos ce dobiti pohvale od stranaca jer eto cestitat ce mu sto se vratio u institucije, onu glupu opoziciju ce opet sjebat. Zivi bili pa vidjeli. I svi ce, pa i stranci, zaboraviti sta se desilo do sljedeceg bjesnila doticnog.

Pokusao, nije uspjelo. A realno bilo je guravo. Sad on moze za 10 dana ovo sve smiriti i vratiti se kao da nista nije bilo.
Dodik je gotov.

Sve ako se smiri, on gubi izbore --- a nakon toga ili ce sa citavom porodicom u zatvor ili u Rusiju (moze i u Madjarsku).
A ako se ne smiri, njemu i drugim njemu bliskim pravnim i fizickim licima ce politicka i financijelna moc biti oduzeta --- a nakon toga ili ce sa citavom porodicom u zatvor ili u Rusiju (moze i u Madjarsku).
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18231
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#27930 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by GandalfSivi »

foxlife wrote: 16/01/2022 15:56
GandalfSivi wrote: 16/01/2022 15:55

Fulas i to zesce. Jako jako puno pametne i obrazovane omladine po dijaspori ima.
koji gledaju na bosnu kao na egzoticnu zemlju a oni su vecinom rodjeni tamo negdje
Slazem se, ali u sustini je super stvar, sto zive sa nekim idealom Bosne kao rodnog zavicaja koji je super, ne znajuci sve nebuloze koje se u istoj desavaju, pa su i spremni pomoci puno vise od nekih od nas koji malo bolje znaju…
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#27931 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by Truba »

Image

10. 11. 12. Evo gazimo i 1. Mjesec

Da to nije ljuljanje nego stil putovanja
Last edited by Truba on 16/01/2022 16:11, edited 1 time in total.
User avatar
vee-jay
Posts: 8726
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#27932 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by vee-jay »

Bossona wrote: 16/01/2022 00:57
noviforumas wrote: 16/01/2022 00:12 Treba ostati hladne glave. Stizu ohrabrujuce poruke iz Londona, Berlina, Washingtona... i na tom planu je situacija bolja nego sto je jako dugo bila, prije svega zahvaljujuci angarzmanu nasih ljudi (i stranih prijatelja) vani.

Ovo je sve pozitivno, ali tek kada se predje sa rijeci na djela onda cemo moci ozbiljnije pricati o tome da postoji sansa da Dodik osjeti posljedice za ovo sto radi. Pogotovo ne treba padati na Vuciceve suplje i medijske lazi, jer se potura teza da je Mile neki odmetnik kojeg kao Vucic smiruje, dok u stvarnosti Mile radi po Vucicevim instrukcijama, a siguran sam da obojica koordiniraju sa Putinom.

Poenta je, kao sto je neko ranije napisao, nije gotovo ni prvo poluvrijeme. Stanje na terenu je nepromijenjeno, jos uvijek, a tek treba da krenu novi pritisci i pregovori oko tzv. izbornog zakona. Najkonkretnija stvar do sad su Americke sankcije i najava da ce ih biti jos. U svakom slucaju, ja se ne bih previse zalijetao, kraj ove krize se jos uvijek ne nazire.
Ovo sa povratkom Dodika i njegovih sljedbenka ali i opozicije je taktička varka u režiji Vučića da se spriječe nadolazeće sankcije ne samo Dodiku i njegovim sljedbenicima u brlogu već i Srbiji koja stoji iza svega na čelu sa Vučićem. Njihov povratak u državne institucije ništa ne znači, nastavlja se praksa nerada uz blokade umjesto bojkota. Na kraju će oni i Dodika žrtvovati ako bude upitan opstanak Kararadžićevog genocidnog brloga.

1/Treba lobirati da se paralelno Srbiji uvedu sankcie i tražiti otvoreno sa Hrvatskom da se dayton revidira ili ukine i uredi jer je dayton neodrživ, diskriminirajuć i nefunkcionalan.
2/Raditi sa saveznicima i NATO članicama na ubrzanom punopravnom članstvu i jačanju odbrane BIH i planovima djelovanja u najgorim mogućim scenarijima.
3/ Vršiti pritisak na MZ da se reaktivira NATO baza kod Tuzle kao prevenciju krimskog scenarija za Brčko.
4/ Tražiti smjenu sadašnjeg američkog supervizora za Distrikt Brčko, inače bliskog prijatelja Miloševića, nakon Dodiovog kršenja zakona o DB i nepoštivanja odluka Ustavnog suda BIH o neustavnosti obilježavanja 9.Januara u tom dijelu BIH
Da, to je i Schmidt izjavio kod Hadjifejzovica.
Na stolu su sankcije za Srbiju - i ako se Dodik ne spusti na zemlju, Srbija ce biti sankcionisana.
Dodik ne moze opstati bez Srbije.

O realnosti nabrojanih tacaka se moze diskutovati, ali sigurno je da se trenutna diplomatska pro-BiH ofanziva ne smije zaustaviti.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#27933 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by anelsol »

vee-jay wrote: 16/01/2022 16:03
Thorgerson wrote: 16/01/2022 00:53 Ja ne znam za vas. Ali ja Dodika ne bih tek tako otpisao, kako pojedini to ovdje rade. I sam sam toliko puta konto, ma evo gotov je, al qrac on opet izroni.

Dodik je ja bih rekao pravi balkanac, totalno atipican lik za politiku. Zato uvijek kontas ma nece dugo, ko ce ba glasat za ovo.

Medjutim, zaboravljate da se radi o osobi sa ubjedljivo najduzim stazom od aktivnih politicara u politici u BiH, te balkanu.

On je od 1986 god aktivno u politici, a vec 1990 igra na visem nivou, bio je izabran u Parlament RBiH.

Garantujem da ce se izvuci iz ovoga. Jos ce dobiti pohvale od stranaca jer eto cestitat ce mu sto se vratio u institucije, onu glupu opoziciju ce opet sjebat. Zivi bili pa vidjeli. I svi ce, pa i stranci, zaboraviti sta se desilo do sljedeceg bjesnila doticnog.

Pokusao, nije uspjelo. A realno bilo je guravo. Sad on moze za 10 dana ovo sve smiriti i vratiti se kao da nista nije bilo.
Dodik je gotov.

Sve ako se smiri, on gubi izbore --- a nakon toga ili ce sa citavom porodicom u zatvor ili u Rusiju (moze i u Madjarsku).
A ako se ne smiri, njemu i drugim njemu bliskim pravnim i fizickim licima ce politicka i financijelna moc biti oduzeta --- a nakon toga ili ce sa citavom porodicom u zatvor ili u Rusiju (moze i u Madjarsku).
Ako se održe izbori ove godine, i ako se ne dese neki vanredni događaji u našem političkom prostoru, Dodik će opet pomesti anemičnu opoziciju u RG-u. Zar vi stvarno mislite da stanovnici RG u većini ne podržavaju ovo što Mile radi?
Last edited by anelsol on 16/01/2022 16:42, edited 1 time in total.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#27934 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by L u c i f e r »

"Baronesa Arminka Helić, članica britanskog Doma lordova, uputila je snažnu poruku o tome šta je potrebno poduzeti u Bosni i Hercegovini.

Ona je na svom Twitter nalogu objavila "tri koraka do jake i stabilne Bosne i Hercegovine". Ovo su koraci koje predlaže.

"Raspoređivanje NATO-a za odvraćanje secesionista, sankcije za one koji traže uništenje BiH, dijalog i novi društveni ugovor za 21. stoljeće koji će biti u korist svih bh. građana, a ne samo nekih", napisala je."

:bih:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18231
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#27935 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by GandalfSivi »

Kakav god da je bio, vanjska politika u BiH je umrla od kako je Zlaja postao irelevantan…
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#27936 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by zlajaBHF »

Nadam se snakcijama insitucijama RS-a a ne odredjenim ljudima koji se mogu zamjeniti.

Sankcije institucijama i entitetskom aparatu.
Bossona
Posts: 5243
Joined: 21/12/2020 03:28

#27937 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by Bossona »

Ewa Ernst-Dziedzic: Srpski nacionalisti jasno rade na uništenju Bosne i Hercegovine
Srpski nacionalisti jasno rade na uništenju Bosne i Hercegovine. Upravo takvi planovi o podjeli zemlje bili su povod za krvavi rat prije 30 godina.
Image
Srpski nacionalisti jasno rade na uništenju Bosne i Hercegovine. Upravo takvi planovi o podjeli zemlje bili su povod za krvavi rat prije 30 godina. Ako Evropa i sada zažmuri pred ovim opasnim razvojem događaja, koji se dešava pred našim vratima, rizikujemo grubo buđenje“, upozorava glasnogovornica austrijskih Zelenih za vanjsku politiku Ewa Ernst-Dziedžić, s obzirom na sve veće secesionističke tendencije u Republici Srpskoj od strane Milorada Dodika.

Zastupnike Evropskog parlamenta stoga poziva na dosljednu akciju kako bi se zaštitilo jedinstvo Bosne i Hercegovine.

„Postoji hitna potreba za jasnim crvenim linijama za nacionalističke zapaljivače. Evropska unija bi stoga – kao što to čine SAD – trebala brzo odrediti konkretne opcije djelovanja, uključujući restriktivne mjere, kako bi mogla na odgovarajući način reagirati u slučaju daljnje prijetnje stabilnosti i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.

Ako to nije moguće zajedno u okviru EU, jer pojedine zemlje poput Mađarske ili Slovenije podržavaju Dodikove planove razlaza, moramo razgovarati o odgovarajućim posljedicama u koordinaciji sa drugim evropskim državama istomišljenika", navela je članica Zelenih porijeklom iz Bosne i Hercegovine.

https://stav.ba/vijest/ewa-ernst-dziedz ... ovine/6952
User avatar
vee-jay
Posts: 8726
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#27938 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by vee-jay »

anelsol wrote: 16/01/2022 16:42
vee-jay wrote: 16/01/2022 16:03

Dodik je gotov.

Sve ako se smiri, on gubi izbore --- a nakon toga ili ce sa citavom porodicom u zatvor ili u Rusiju (moze i u Madjarsku).
A ako se ne smiri, njemu i drugim njemu bliskim pravnim i fizickim licima ce politicka i financijelna moc biti oduzeta --- a nakon toga ili ce sa citavom porodicom u zatvor ili u Rusiju (moze i u Madjarsku).
Ako se održe izbori ove godine, i ako se ne dese neki vanredni događaji u našem političkom prostoru, Dodik će opet pomesti anemičnu opoziciju u RG-u. Zar vi stvarno mislite da stanovnici RG u većini ne podržavaju ovo što Mile radi?
Nisam ja "vi" a izbori ce se odzati.

Dodik je potrosena roba koja je u privatnom ratu sa svakim normalnim zivim bicem na planeti.
9. januar nije bila parada pijanstva i kica - nego parada fasizma.
Prije 100 godina su fasisti hodali po Njemackoj i pjevali u ima krsta i protiv komunizma.
O tome djeca u Njemackoj i dan danas uce, tako da se ne treba zamarati time da su Scholz, Baerbock i Schmidt mozda taj dio istorije u skoli prespavali.
Vidjelo se sinoc kako je Schmidt na Fejsu sam reagovao na cinjenicu da se na toj fasistickoj paradi direktno iza Dodika nalazi covjek koji je ubijao ljude za vrijeme rata.

Srbija ako zeli da sacuva svoje veze sa Njemackom tu potrosenu robu sebi vise ne moze dopustiti.

Ali to nije najveci problem Srbije.
Problem je sto su pokusali da naprave puc u BiH i sto im taj puc nije uspio.
Sada su sve oci uprte u Srbiju i ona mora spustiti loptu.
Kada ce imati narednu sansu je pitanje, jer sa gubitkom Dodika se gube i veze gradjenje decenijama.
Malo apsurdno je to da je Srbija potrosila Dodika, a da mu na kraju najvjerovatnije nece moci ni dopustiti da se sakrije u Beogradu kada pobjegne iz BiH.

Situacija se moze usporediti sa onom koju je HDZ imao 2001.
Kao sto vidis, dvadeset godina im je trebalo da pokusaju da dodju do druge sanse.
I da tih dvadeset godina nije bila SDA na vlasti - HDZ nikad nebi ni dobila drugu sansu.

Da budem iskren, ja ne vjerujem da ce Dodik uopste docekati izbore kao politicki ziva osoba.
Ne vjerujem da on sada moze stati.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#27939 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by anelsol »

vee-jay wrote: 16/01/2022 19:05
anelsol wrote: 16/01/2022 16:42

Ako se održe izbori ove godine, i ako se ne dese neki vanredni događaji u našem političkom prostoru, Dodik će opet pomesti anemičnu opoziciju u RG-u. Zar vi stvarno mislite da stanovnici RG u većini ne podržavaju ovo što Mile radi?
Nisam ja "vi" a izbori ce se odzati.

Dodik je potrosena roba koja je u privatnom ratu sa svakim normalnim zivim bicem na planeti.
9. januar nije bila parada pijanstva i kica - nego parada fasizma.
Prije 100 godina su fasisti hodali po Njemackoj i pjevali u ima krsta i protiv komunizma.
O tome djeca u Njemackoj i dan danas uce, tako da se ne treba zamarati time da su Scholz, Baerbock i Schmidt mozda taj dio istorije u skoli prespavali.
Vidjelo se sinoc kako je Schmidt na Fejsu sam reagovao na cinjenicu da se na toj fasistickoj paradi direktno iza Dodika nalazi covjek koji je ubijao ljude za vrijeme rata.

Srbija ako zeli da sacuva svoje veze sa Njemackom tu potrosenu robu sebi vise ne moze dopustiti.

Ali to nije najveci problem Srbije.
Problem je sto su pokusali da naprave puc u BiH i sto im taj puc nije uspio.
Sada su sve oci uprte u Srbiju i ona mora spustiti loptu.
Kada ce imati narednu sansu je pitanje, jer sa gubitkom Dodika se gube i veze gradjenje decenijama.
Malo apsurdno je to da je Srbija potrosila Dodika, a da mu na kraju najvjerovatnije nece moci ni dopustiti da se sakrije u Beogradu kada pobjegne iz BiH.

Situacija se moze usporediti sa onom koju je HDZ imao 2001.
Kao sto vidis, dvadeset godina im je trebalo da pokusaju da dodju do druge sanse.
I da tih dvadeset godina nije bila SDA na vlasti - HDZ nikad nebi ni dobila drugu sansu.

Da budem iskren, ja ne vjerujem da ce Dodik uopste docekati izbore kao politicki ziva osoba.
Ne vjerujem da on sada moze stati.
Podsjeti me na jednu situaciju kada mi je u redu za vodu 1993 godine jedna nana rekla "persiraj ti ćaću svoga" :-D
Složit ćemo se da Mile ne može nazad. To što će on gurati to svoje može dati svakakve rezultate, pa čak i sukobe, da ne kažem rat.
A to ko je sa druge strane velikosrpskog nacionalizma ne igra veliku ulogu. Možemo biti ultraliberali, oni će goniti svoju politiku.
Last edited by anelsol on 16/01/2022 19:50, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#27940 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by Bloo »

Tema.
Respo - opomena pred ban.
saimidin
Posts: 2790
Joined: 20/05/2011 17:53

#27941 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by saimidin »

vee-jay wrote: 16/01/2022 19:05
anelsol wrote: 16/01/2022 16:42

Ako se održe izbori ove godine, i ako se ne dese neki vanredni događaji u našem političkom prostoru, Dodik će opet pomesti anemičnu opoziciju u RG-u. Zar vi stvarno mislite da stanovnici RG u većini ne podržavaju ovo što Mile radi?
Nisam ja "vi" a izbori ce se odzati.

Dodik je potrosena roba koja je u privatnom ratu sa svakim normalnim zivim bicem na planeti.
9. januar nije bila parada pijanstva i kica - nego parada fasizma.
Prije 100 godina su fasisti hodali po Njemackoj i pjevali u ima krsta i protiv komunizma.
O tome djeca u Njemackoj i dan danas uce, tako da se ne treba zamarati time da su Scholz, Baerbock i Schmidt mozda taj dio istorije u skoli prespavali.
Vidjelo se sinoc kako je Schmidt na Fejsu sam reagovao na cinjenicu da se na toj fasistickoj paradi direktno iza Dodika nalazi covjek koji je ubijao ljude za vrijeme rata.

Srbija ako zeli da sacuva svoje veze sa Njemackom tu potrosenu robu sebi vise ne moze dopustiti.

Ali to nije najveci problem Srbije.
Problem je sto su pokusali da naprave puc u BiH i sto im taj puc nije uspio.
Sada su sve oci uprte u Srbiju i ona mora spustiti loptu.
Kada ce imati narednu sansu je pitanje, jer sa gubitkom Dodika se gube i veze gradjenje decenijama.
Malo apsurdno je to da je Srbija potrosila Dodika, a da mu na kraju najvjerovatnije nece moci ni dopustiti da se sakrije u Beogradu kada pobjegne iz BiH.

Situacija se moze usporediti sa onom koju je HDZ imao 2001.
Kao sto vidis, dvadeset godina im je trebalo da pokusaju da dodju do druge sanse.
I da tih dvadeset godina nije bila SDA na vlasti - HDZ nikad nebi ni dobila drugu sansu.

Da budem iskren, ja ne vjerujem da ce Dodik uopste docekati izbore kao politicki ziva osoba.
Ne vjerujem da on sada moze stati.
Recimo da stane sa daljim protivustavnim prenosima nadleznosti, ni sam ne vjerujem ali radi rasprave, mislis li da nece ici na izbore nekako, povuci se, izbacuju ga iz snsd ko fol/zaprave, ili nastavlja I ide smjena od ohr-a

Po meni on gubi izbore samo ako sada stane, ako ga smijene, to bi cak moglo da pogura snsd

Ne vidim zasto da stane, jer to sto je izabran koristi kao stit da ima demokratski legitimitet, po njemu sve sto zeli je ok jer ga je narod izabrao :-)
DonieBrasco
Posts: 15422
Joined: 31/08/2016 16:09

#27942 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by DonieBrasco »

Definitivno se stvari mjenjaju nakon ovih USA sankcija i buđenja EU, ovo se mora i na izborni zakon prenjeti u pozitivnom smislu da se Covic dadne na znanja da nece moci kako je zamislio.
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#27943 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by plavi_E »

Analitičar Inicijative za evropsku stabilnost (ESI) sa sjedištem u Berlinu Adi Ćerimagić porucuje iz Berlina da je Dodik izdigao Covica:

Istakao je da će za otprilike dvije sedmice biti održan sastanak Vanjskopolitičkog odbora gdje će se sve to razmatrat. Osim samog odnosa prema politici Dodika i vlastima RS-a istaknuto je da će SPD najača koaliciona stranka u Vladi Njemačke predložiti da Njemačka podrži održavanje izbora u BiH po trenutnom Izbornom zakonu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/adi-cer ... /220115094

:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#27944 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by Gandalf »

Šta će nam sada uzpovci na forumu kukavna im majka :lol:
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#27945 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by L u c i f e r »

Metode uništavanja BiH: Od genocida do priprema za novi genocid
Vodstvo Republike Srpske samo je jednom tijekom svog postojanja smoglo hrabrosti izreći da je devet dana jula srebreničke tragedije crna strana istorije srpskog naroda.

Ako izgleda kao genocidna tvorevina, glasa se kao genocidna tvorevina i smrdi kao genocidna tvorevina, onda i jest genocidna tvorevina.
Vesna Rajnovic
https://balkans.aljazeera.net/opinions/ ... -tvorevina



Za krst Nemanjića, slavu Obilića i genocid u Srebrenici
‘Za krst’ – riječ je o muzičkoj podršci nacionalističkom projektu koji je iza sebe ostavio razvaljenu BiH, desetine hiljada mrtvih, milione raseljenih i sveopštu ljudsku patnju i nesreću.

Tomislav Marković
https://balkans.aljazeera.net/opinions/ ... srebrenici
Bossona
Posts: 5243
Joined: 21/12/2020 03:28

#27946 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by Bossona »

plavi_E wrote: 16/01/2022 20:03 Analitičar Inicijative za evropsku stabilnost (ESI) sa sjedištem u Berlinu Adi Ćerimagić porucuje iz Berlina da je Dodik izdigao Covica:

Istakao je da će za otprilike dvije sedmice biti održan sastanak Vanjskopolitičkog odbora gdje će se sve to razmatrat. Osim samog odnosa prema politici Dodika i vlastima RS-a istaknuto je da će SPD najača koaliciona stranka u Vladi Njemačke predložiti da Njemačka podrži održavanje izbora u BiH po trenutnom Izbornom zakonu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/adi-cer ... /220115094

:lol: :lol: :lol: :lol:
https://www.facebook.com/watch?ref=sear ... 20Monteiro
:mrgreen:
DonieBrasco
Posts: 15422
Joined: 31/08/2016 16:09

#27947 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by DonieBrasco »

Dodik se vraca u institucije da smiri strasti i izbjebne bankrot, strepit cemo mi samo radi Bakira i SDA koji ce mu opet izaci u susret.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27948 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by daddy-kool »

Biserko: Vučić je naredio da se RS vrati u državne institucije da bi izbjegla bankrot

Beograd smatra da su međunarodne okolnosti stvorile historijsku šansu za realizaciju projekta "srpski svet", ocjenjuje za Pobjedu Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora u Srbiji.

"Ne čudi zato što skoro svakodnevno najbliži saradnici Aleksandra Vučića, poput Aleksandra Vulina ,izjavljuju da je ujedinjenje počelo i nezaustavljivo je. I ne samo on, veliki dio akademske zajednice takođe smatra da je došlo vrijeme", ističe Biserko.

U odgovoru na pitanje što Srbija poručuje regionu kada je u jeku najveće krize u BiH na obilježavanje dana Republike Srpske, koji je dva puta proglašen neustavnim - poslala premijerku i ministre, Biserko kaže da zapadna diplomatska ofanziva već daje neke rezultate.

"Ona je fokusirana prije svega na korupciju što obuhvata veliki dio političkih elita i kriminalni milje. S obzirom na to da je politika u našem regionu isprepletena sa kriminalom čistka koja predstoji stvorit će preduslove za nove aktere. Američke sankcije i najava evropskih očigledno su dovele do toga da Vučić reaguje. On je naredio da se RS vrati u državne institucije koje je napustila. On je svjestan da bi izolacija RS-a dovela do njenog bankrota jer je ionako ekonomska situacija u RS katastrofalna. Nije čudo što Vučić izjavljuje da je protiv sankcija Dodika. Zašto? Zato jer bi takva RS dodatno pala na teret Srbije. A i sama Srbija ima ozbiljne probleme. Nadam se da će to istvoremeno biti i kraj Milorada Dodika, a i mnogih drugih", kaže Biserko.

U Beogradu nije bilo kritičkih reakcija na odlazak državnih funkcionera u Banju Luku na proslavu kojoj su prisustvovali i osuđeni ratni zločinci, pa se postavlja pitanje da li je posredi nezainteresovanost ili strah od režima.

"’Srpski svet’ nije personalno pitanje Dodika ili Vučića. Radi se o državnom projektu koji ima različite izvođače u različitim fazama. Aktuelna vlast je radikalizovala svoje aktivnosti u regionu prije svega prema BiH i Crnoj Gori jer smatra da je povoljan trenutak. Mislim da u svojim procjenama polaze od činjenice da je Zapad u opadanju, posebno SAD, da gubi svoju dominantnu ulogu, a da EU nikada nije ni bila relevantna za ono što se dešava u region", navela je.

Ističe činjenicu da je Aleksandar Vučić veoma vješto manipulisao i da je u okviru datih mogućnosti uspio da zavara EU koja mu je sve tolerisala, pa i rehabilitaciju ratnih zločinaca koji su postali redovni inventar domaćeg javnog i medijskog prostora.

"Oni učestvuju, ne samo na proslavama poput one u Banjoj Luci, nego svakodnevno vrše reviziju onoga što se desilo devedesetih sa aurom autentičnih svjedoka. Dakle, svi zločinci su normalizovani a druga strana tj. ona koja je bila protv srpskog radikalnog nacionalizma i ratne politike je kriminalizovana. Kriminalizovan je i 5. oktobar i sve što je slijedilo nakon toga. U toku je potpuna ‘šešeljizacija’ koja je banalizovala cijeli javni prostor, rasturila društvo, ukinula dijalog na svim nivoima", kaže Biserko.

Već duže vremena vlast u Srbiji preko svojih glasnogovornika, poput historičara Aleksandara Rakovića, sve otvorenije zagovara stvaranje "srpskog sveta" precizirajući da će se on ostvariti kada se Republika Srpska i Crna Gora pripoje Srbiji. Na pitanje da li je to najava da će se dosadašnji verbalni sukob Srbije sa susjedima prerasti u oružani, Biserko odgovara da toksičnost diskursa u Srbiji i RS podsjeća na predratni kada se uveliko pripremalo društvo za ono što će uslijediti.

"Izgleda kao da se priprema sukob. Međutim, ipak je međunarodna javnost reagovala na radikalizaciju u RS-u jer je Dodik ovaj put prešao crvenu liniju",
kaže Biserko i objašnjava da su u Evropi i SAD upriličene mnoge javne rasprave koje pozivaju SAD, NATO i EU da zaustave eskalaciju u BiH koja prijeti da preraste u novi oružani sukob.

Zanimljivo je ko sada iz EU podržava takvu Vučićevu politiku i do koje granice će zapadne države tolerisati prijetnje i ispade koje ratni huškači i osuđeni zločinci upućuju regionu - sa televizija koje imaju nacionalne frekvencije u Srbiji - odnosno do kojeg momenta je prekrajanje istorije od strane Srbije trpeljivo za Zapad.

Za Biserko je situacija mnogo složenija nego što izgleda jer i unutar EU ima onih koji podržavaju Milorada Dodika, prije svega Mađarska, ali i Poljska nije daleko od takvog stava.

"Unutar zapadnog dijela EU postoje veoma jaki centri (desničarski pokreti) koji su stali iza ‘srpske stvari’. Radi se o kulturnom rasizmu koji polazi od toga da su muslimani remetilačka snaga za Evropu, koja uništava hrišćanske vrijednosti", objašnjava Biserko.

Dodaje da je cijeli svijet u svojevrsnoj tranziciji, međunarodni poredak koji je bio na sceni od 1945. je pri kraju i u toku je prestrojavanje koje će konceptualizovati svijet shodno aktuelnom odnosu snaga i novim izazovima koji su brojni.

"Građani BiH, posebno Bošnjaci ponovo prolaze kroz traumu devedesetih. NATO, SAD i EU neće dozvoliti da se Balkan vrati na devedesete, jer to direktno zadire i u njihovu bezbjednost. Uostalom Balkan jeste interesna sfera Zapada o čemu govore i činjenice. Većina zemalja je već u NATO. Problem je Srbija i RS koje je zarobila Rusija i drži ih kao taoce dok se ne dogovori za svoju interesnu sferu u najbližem susjedstvu. Dakle, pregovori koji su u toku u Briselu (NATO i Rusija) u Ženevi (Rusija i SAD) i u Beču (Vijeće OSCE-a) pokazat će u kom pravcu ide Evropa a time i Balkan. BiH kao centralna tačka je prije svega i ogledalo Evrope, dakle i evropski problem, ne samo bosanski ili regionalni", rekla je Biserko za Pobjedu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128608
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#27949 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT (Vol 2 )

Post by muha_sa »

https://www.frontal.ba/blogovi/blog/618 ... za-za-krst

SRĐAN PUHALO

Ko to tamo pjeva ili analiza teksta pjesme za „Za krst“

Specijalna antitetroristička jedinica MUP-a Republike Srpske je neki dan, tačnije 9. januara, izvela militantni muzičko- marševski performans pod nazivom „Za krst“ i bacila u trans vaskoliko srpstvo od Novoga Grada do Bosilgrada. Ni Bošnjaci nisu ostali ravnodušni, marš je kod njih izazvao mučninu, nelagodu, strah i bijes, jer pjesma i uniformisane crvene beretke su ih podsjetili na 90- te godine, kada je Republika Srpska bilo slobodna i demokratska. Ali ovdje ćemo se baviti pjesmom, tačnije analiziraćemo sadržaj teksta.

Srbadija sva talasa
Preko brda i dolina
svoga sina.

Analiza prva tri stiha su jednostavno nemoguća. Nikako da skonam zašto srbadija talasa, preko brda i dolina, svoga sina i ko je taj sin? Čak ne znam ni šta znači talasati sina? Ne pomaže mila majko ni LSD da dokučim šta je pjesnik htio da kaže, osim da mu je prioritet bio da se prvi i treći stih rimuju po svaku cijenu.

U boj ide Srbadija junačka,
protiv srpskih dušmana,
u boj ide Srbadija ognjena
protv srpskih dušmana —
za krst, za krst Nemanjića,
za slavu, za slavu Obilića.

Iz stihova se da naslutiti da autor pjesme, a možda i pjevači, gube kontakt sa realnošću i umišljaju da su vojska, a ne policija. Razlog tome može biti indoktrinacija patriotizmom tokom obuke, pretejrano gledanje RTRS-a ili obezbjeđivanja skupova SNSD-a. Ostaje nedefinisano ko su nam to dušmani protiv koga ide srbadija junačka, a njih u Republici Srpskoj ne manjka, opozicija, nevladinići, Bošnjaci, Hrvati, Soroš, liberalizam,.... Pokušao sam da nađem bilo šta što bi značilo „krst Nemanjića“ i nisam uspio, postoji studenički krst, iznad Bogorodične crkve koju je sagradio Stefan Namanja i to je to. Slava Obilić ima smisla, ako maštate o spektakulrnom samoubistvu.

Banjaluko naša diko
ne daj da te robi niko.
Srba ima kao lista
nema više komunista!

U Riječniku Matice srpske iz 2007. godine robiti na srpskom znači odovoditi u ropstvo, zarobljavati i pljačkati i kao što vidimo specijalci apeluju na Banjaluku da se ne pokori bilo kome. Ako su SAJ-ovci mislili na borbu protiv pljačkanja Banjaluke to jeste za pohvalu, ali to nije posao Obilića i Nemanjića, već za redovne policajce i tužioca koji se bave utajama poteza, privrednim kriminalom i slično. Ovo sa lišćem i komunistima specijalci su maznuli uprvo od komunista i njihove pjesme „Oj Kozaro“ u kojoj se kaže „koliko je na Kozari lista, još je više mladih komunista“, a onda su te stihove prilagodili aktuelnom antiantifašizmu u Republici Srpskoj.

Srpske Pale, vrh planine
osvetlaše naše himne
Višegradi, Posavina
sve je Srbin do Srbina
Bihać, Doboj, Treskavca,
Ozren, Igman, Majevica
Ilidža i Grbavica,
Goradže i Srebrenica!
Nevesinje i Trebinje
branilo je Srpsko ime!

Da li je u pitanju mladost, potiskivanje svega sto je neprijatno ili se jednostavno nije rimovalo, ali vidimo da se ne spominju se opštine za koje su onomad izgubljene vojno ili politički, kao što su Glamoč, Grahovo, Drvar, Bosanski Petrovac ili recimo Ilijaš, a koliko vidim odrekli su se i glavnog grada Republike Srpske, Sarajeva.

Reči lažne pohranite
i junaci svome rodu
… za slobodu
Stasala je naša dika
nova Srpska Republika!

Riječ pohraniti zanči nešto ostaviti na čuvanje s mogućnošću da se kasnije vrati u istom stanju. Zašto se specijalci zalažu za skladištenjem „lažnih riječi“, nemam pojma, a vjerujem ni oni. Šta su „lažne reči“ ni to mi nije poznato, ali vjerovatno je pjesnik mislio na „laži“, što svakako nije isto.

Za krst, za krst Nemanjića,
za slavu, za slavu Obilića.
Za krst, za krst!

Ostaje mi nedoumica zašto su izostavili iz Obrenoviće, Karađorđeviće, koji su ustali protiv Turaka ili Vučiće, Mitroviće i Đokoviće, koji nisu ništa manje važni Srbima u sadašnjoj borbi za srpski svet, ATP bodove i protiv Novog svjetskog poretka. Nisam uspio da saznam ime autora ove pjesme ali ga potpuno razumijem i mene bi bilo sramota da potpišem ovako glup tekst.
Post Reply