"MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#1 "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by Novi_Nick »

Image

Prije nego sto se Bosnjacko bosanskohercegovacki i drugi Probosanskohercegovacki politicari odluce za mali Sengen moraju BiH zastiti na sve moguce pravne, politicke, vojne i ekonomske nacine od dominacije Velike Srbije i utapanja u nju.

Najveci moguci problem kojeg ja za sada vidim je da je drzava Bosna i Hercegovina podijeljena na 2 entiteta. S tim u vezi vidimo sta srpski politicari danas kao i zadnjih 25 godina, a na osnovu Deytonskog sporazuma rade i blokiraju sve dobre odluke za drzavu BiH stavljajuci na njih VETO, te gurajuci drzavu u raspad.

Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS, kao i sva srpska politicka Pozicija i Opozicija je za mali Sengen sto je i normalno, gledajuci sa njihove strane i svesrpskih interesa na prostoru Balkana.

Medjutim postoji jedna vrlo vazna "kvaka". Ako Bosnjacko bosanskohercegovacki politicari pristanu na to i BIH unidje u Mali Sengen, postoji velika mogucnost da drzava BiH, ako joj vise nekada nebude odgovarao Mali šengen, vise nikada ne izadje iz njega i zauvjek ostane u Velikoj Srbiji.

Kako? pa ako jednog dana drzava Bosna i Hercegovina kaze, mi hocemo da izadjemo napolje iz malog Sengena, a Dodik i sve srpske politicke partije i entitet RS stave njihov Veto na taj izlazak, drzava BiH, Bosnjaci i svi Probosanci i Hercegovci nece moci vise nikada izaci iz njega. Image
Last edited by Novi_Nick on 21/03/2021 02:04, edited 5 times in total.
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#2 Re: "Mali šengen" i drzava Bosna i Hercegovina

Post by Mx »

RAT U AZERBAIJANU: ALIYEV PROTIV ALIJE; "MINI-SHENGEN" I IGRE PROTIV BOSNJAKA NA GRANICAMA BiH: No.989

Bosanski Kongres <[email protected]>

Mån 2020-10-26 14:31

POKRET ZA REPUBLIKU BOSNU I HERCEGOVINU

Glasnik Nacionalnog kongresa Republike BiH; 989

25. oktobar. 2020.

SADRZAJ

1. SVE STO JE ALIJA RADIO POGRESNO ALIYEV RADI ISPRAVNO I ZATO SU SVI NEPORIJATELJI MUSLIMANA NEMOCNI DA ZAUSTAVE OSLOBADJANJE AZERBAIJANA

2. OPET IGRE PROTIV BOSNJACKE DIJASPORE SA DOKUMENTIMA

3. Komentar: DOK SE BOSNA GURA U MINI SHENGEN RADI SLOBODE KRETANJA SRBA PREMA BOSNI, PROGNANIM BOSNJACIMA SE OTEZAVA SLBODA KRETANJA

4. ETNICKO CISCENJE REPUBLIKE SRPSKE METODIMA DRZAVNOG ADMINISTRATIVNOG TERORA

5. ZELJKO KOMSIC NA ISPITU POSTENJA


_______________________

Ovaj Online Glasnik Bosanskog kongresa ide na 52.914 ispravnih adresa u svijetu i BiH.
If you do not want to receive this Online Newsletter just reply with "UNSUBSCRIBE" in the subject line.

________________________


1. SVE STO JE ALIJA RADIO POGRESNO ALIYEV RADI ISPRAVNO I ZATO SU SVI NEPORIJATELJI MUSLIMANA NEMOCNI DA ZAUSTAVE OSLOBADJANJE AZERBAIJANA

Pise: Muhamed Borogovac

Ako gledate oslobodjena azerska sela i "kasabe" okupiranog Karabakha vidjecete sliku bosnjackih naselja u Republici srpskoj - kuce starosjedilaca su minirane sa ciljem da se legalni vlasnici nikada ne vrate. Francuzi, Rusi Amerikanci hoce da krepaju od muke ovih dana sto azerbaijanski predsjednik Aliyev instistira na internacionlanom pravu i ne prihvata nikakve pregovore o granicma i ustavu Azerbaijana. Azerbaijanci oslobadjaju svoju domovinu i niko na svijetu nema nikakve mogucnosti da ih zaustavi, cak ni Rusija koja ima vojni pakt sa Armenijom, jer Aliyev za razliku od nasih izdajnika-posrbica nikad nije pristao da pregovara o podjeli svoje internacionlano priznate domovine i nikada nista nije potpisao da bi neprijateljima muslimana dao opravdanje da zaustave oslobadjanje Azerbaijana, kako su Ameriaknci zaustavili Armiju RBiH pred Banja Lukom, jer su Alija i Sacirbegovic potpisali da "Srbima pripada 49% BIH.

Slijedi par tipicnih izjava Ilhama Aliyeva:

"Azerbaijan’s position remains unaltered. My requirements are fully consistent with international law, because the whole world recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and no country in the world recognizes the “Nagorno-Karabakh Republic”."
(Prijevod: Pozicija Azerbaijana ostaje nepromjenljiva. Moji zahtjevi su potpuno konsistentni sa Intenacionalnim zakonima, zato sto svijet priznaje teritorijalni integritet Azerbaijana i niko ne priznaje tzv. "Republiku Nagorni Karabakh." )

"The UN Charter ensures every country's right for self-defense. We are defending ourselves and liberating Azerbaijan’s internationally recognized territory from occupation."
(Prijevod: Povelja UN osigurava svakoj zemlji pravo na samo-odbranu. Mi se branimo i oslobadjamo internacionalno poriznatu teritoriju Azerbaijana.")

Uporedite to sa izjavama Alije Izetbegovica u stilu: "Pregovarati se mora." ili "Ne mozemo mi Srbna iz npr. Drvara ubijediti da voli Bosnu." itd. itd.

A kada se predsjednik ponasa i govori isparvno onda i domaci i strani mediji govore u istom stilu. Slijedi jedan tipican azerbaijanski clanak, a njega onda prenose i evropski mediji. Vec sam naslov clanka dosta govori:

"Azerbaijan’s strength is not only on battlefield, it’s in international law"
(Prijevod: Snaga Azerbaijana nije samo na bojnom polju, ona je i u Intrernacionanom zakonu")

Ovaj clanak sam izabrao jer se u njemu jasno kaze da cakk ni istorija i stanovnistvo ne igraju nikakvu ulogu, nego iskljucivo internacionalno pravo. Evo jednog citata na Engleskom:

"While Armenia sought to justify its territorial claims to the internationally-recognized territories of Azerbaijan by referring to the history, Azerbaijan stressed the international law which is on their side, as the contested region is recognized by the international community, including the UN Security Council, as part of the Republic of Azerbaijan."

https://www.euractiv.com/section/azerba ... tional-law

Azerbaijan’s strength is not only on battlefield, it’s in international law – EURACTIV.com
At a time when Armenian military forces have been dealt a significant blow and lack manpower and military equipment to resist Azerbaijan’s counter-offensive operation, Azerbaijan demands the ...
www.euractiv.com


_________________________


2. OPET IGRE PROTIV BOSNJACKE DIJASPORE SA DOKUMENTIMA

BiH mediji javljaju o novom zakonu po kojem ce gradjani BiH bez pasosa BiH iz zemalja koje namaju bilateralni sporazum sa BiH o dvojnom drzavljanstvu placati kazne pri ulasku u BiH od 100M do 400KM, vidi npr Klix od 8 oktobra 2020.

Zna se da je svrha pasosa ulazak u strane zemlje, a ne vracanje u svoju zemlju. Ako si drzavljan neke zemlje i imas licne dokumente imas pravo da udjes (tj. da se vratis) u svoju zemlju bez ikakvog pasosa. Tako je, recimo, pravilo za SAD, a logicno je da je tako i za svaku drugu zemlju. Sjetimo se npr. nedavno slucaja kada je Bjeloruski rezim pokusao da izbaci iz zemlje liderku opozicije Mariu Kolesnikovu. Policajci su je dovezli na niciju zemlju izmedju Bjelorusije i Estonije, dali joj uredan Bjeloruski pasos i poveli prema Estoniji. I ona u tome trenutku podera svoj Bjeloruski pasos, tako da je Estonci ne mogu primiti u Estoniju, te je Bjelorusi, koji su htjeli da je istjeraju, moradose primiti u Bjelorusiju. Dakle, pasos se ne mora imati pri ulasku u svoju zemlju.

Pasos BiH za one gradjane BiH koji imaju pasose i drugih drzava su totalno bespotrebni. Jer svaki drugi pasos je bolje primljen u svakoj drugoj drzavi nego Bosanski. A za obavljanje svakog posla oko imovine, firme, glasanja itd u BiH treba licna arta, a ne pasos. Ali eto sad su napravili da trebamo placati kazne ako nemamo i taj pasos. Ovo je stvarno teror, jer znaci da ne mozes uci u svoju drzavu i ostvariti sva ostala gradjanska prava dok ne izvadis pasos.

Inace znamo da je veoma tesko izvaditi BiH dokumente. Meni je bilo strasno komplikovano i tesko izvaditi licnu radi radi zakona koji trazi "rodni list ne stariji od 6 mjeseci koji mora biti izvadjen u mjestu rodjenja" bez obzira sto mjesto rodjenja i mjesto boravka nisu isti. Znaci moralo se putovati po citavoj BiH, i ako prodje 6 mjeseci onda moras opet, sve iznova. Bilo mi je nevjerovatno komplikovano i tesko prijaviti djecu rodjenu u dijaspori. Puno puta sam dozivio salterski birokratski teror, gdje non-stop daju pogresne informacije, i onda obavezno pogrijese u unosu podataka. Mojoj rodici su osporavali rodne listove koje je donijela iz amerike. Sasvim regularan rodni list, ali zena na salteru jednostavno kaze "nije to to" i sta ces sad. Rodica je uspjela prijaviti djecu samo zato sto je molila u americkoj ambasadi da nazovu i da potvrde da se radimo ispravnom rodnom listu, sto nije uopste nesto sto americka ambasada treba da radi. Znaci ne moze se nista postici bez snalazljivosti, upornosti, inata i puno vremena i truda. Imam nekoliko prijatelja koji su pokusali djecu prijaviti, ali nisu uspjeli radi takvih izmisljenih problema. A to je sve u Federaciji, kako je tek onima Bosnjacima koji moraju da se prijave u RS.

To sve pokazuje da smo mi Bosnjaci nepozeljni za nase politicare u Bosni, i za njihove uhljebljene poltrone na salterima, te da onda Mini Shengen prakticno znaci samo slobodno naseljavanje Srba i dalje raseljavanje Bosnjaka, koji ce ostati razbacani po zemljama Evrope i svijeta izvan Mini Shengena.

N. N. (Mi potpisujemo sa N. N. svakoga ko u svome emailu izricito ne zatrazi da ga potpisemo imenom. )
_______________________


3. Komentar: DOK SE BOSNA GURA U MINI SHENGEN RADI SLOBODE KRETANJA SRBA PREMA BOSNI, PROGNANIM BOSNJACIMA SE OTEZAVA SLBODA KRETANJA

Gornji komentar smo dobili od jednog citaoca Glasnika Bosanskog kongresa. Kometar govori o nezakonitom i nelogicnom zagorcavanju zivota Bosnjackoj dijaspori iz Evrope i svijeta. Od toga maltretiranja je izuzeta srpska dijaspora, jer sa Srbijom je potpisan bilateralni sporazum. Ono sto para oci je da isti ti politicari koji guraju "Mini Shengen" pod parolom da je "potrebna sloboda kretanja ljudi, roba, kapitala", u isto vrijeme osporavaju slobodu kretnja onima kojima je najvise stalo do Bosne, i koji najvise investiraju i trose u Bosni, kojima je zato najpotrebnija sloboda kretanja i ulaganja u Bosni.

Ovo najbolje govori sta nas Bosnjake ceka u Mini Shengenu, gdje cemo biti manjina od milion i po ljudi u moru od desetak miliona Srba. Imajmo na umu da Albanci nece ostati i trpiti srpski teror ni godinu dana, ako bi i usli u Mini Shengen, te da mi nikada necemo moci izaci iz Mini Shengena jer RS nece htjeti da se odvoji od Srbije, te ce blokirati svaki pokusaj da see oslobodimo buduceg srpsog ropstva. Dakle, ostajemo sami mi sa Srbima, potpuno nezasticeni od cetnickih izivljavanja i genocida, kako je bilo uvijek do sada kada smo bili manjina u srpskoj drzavi.
__________________________


Slijedi pismo jednog citaoca o najnovijem progonu Bosnjaka iz RS pomocu dokumenata koji se izdaju u RS-u.

4. ETNICKO CISCENJE REPUBLIKE SRPSKE METODIMA DRZAVNOG ADMINISTRATIVNOG TERORA

Upravo sam procitao vaš clanak o "mini šengenu" pa sam osjetio potrebu da se javim po jednom drugom pitanju. Ja o vama bukvalno ne znam ništa, ali teme koje obradujete bole sve prave Bosance, patriote, a izgleda da je sve manje takvih, nažalost. Ja necu komentarisati vaš clanak, sa kojim se u potpunosti slažem, ali cu napisati ono što ja uocavam kroz posao koji radim. Srbija radi temeljito, planski, dugorocno i nikada se nece okaniti Bosne, i sva zla nam dolaze sa njihove strane.

Nikada nisam primijetio da se u medijima ili u našoj bajnoj bošnjackoj politici prica o apsurdima koje mi svaki dan vidimo. Radim sa klijentima iz cijele BiH, i kroz posao moram uzeti neke podatke iz Licne karte i ne mogu da ne primijetim ono famozno "entitetsko državljanstvo". Kod nas u federaciji ta rubrika nije popunjena, dok u LK od Srba koji dolaze iz tkzv. republike srpske doslovno piše "entitetsko državljanstvo Republika srpska", do kod Bosnjaka pise "entitetsko državljanstvo Federacija BiH".

Na primjer, prije par dana sam imao neke momke iz Srebrenice i kod Bošnjaka mada je LK izdata od MUP RS Srebrenica, pise "entitetsko državljanstvo Federacija BiH", kod Srba isto MUP RS Srebenica, a entitetsko državljanstvo Republika srpska. U slucaju da urade ono što veoma cesto potencira Dodik, a to je otcjepljenje RS od BiH kroz samoproglašenje tog entiteta kao samostalnog (što se ja iskreno nadam da se to nece desiti, ali Srbi sve rade planski i dugorocno), samo ce kazati Bosnjacima da idu u Feederaciju jer "sami ste odabrali državljanstvo FBiH". Dakle, ti ljudi nebi imali nikakva prava, a to bi bio alibi za još jedno definitivno etnicko cišcenje tih prostora od Muslimana (iz istorije je poznato istjerivanje Muslimana iz Užica, Šabca, ......).

Druga stvar je negiranje rijeci "bosanski", što imamo u praksi, najizraženije u nazivima gradova, što se isto može vidjeti kroz licna dokumenta, napr. neko je roden u Bosanskoj Gradišci, a sada živi u Gradišci. Ovo su samo moja zapažanja i moji licni stavovi o ovim pitanjima koja su jako bitna za opstanak države Bosne i Hercegovine i Muslimana bez obzira da li se zovu Bošnjaci ili Bosanci.

Da li naši politicki "prvaci" razmišljaju o ovim prijetnjama koje nimalo nisu naivne.

S poštovanjem

N. N., Tuzla. (Mi potpisujemo sa N. N. svakoga ko u svome emailu izricito ne zatrazi da ga potpisemo imenom. )

________________________

5. ZELJKO KOMSIC NA ISPITU POSTENJA

Nipošto ni u kakvo udruživanje sa Srbijom. Zar nije bilo dosta arogancije, prevara i laži? Sa ljudima koji su nas varali i lagali nam za vrijeme mira, a ubijali nas i silovali za vrijeme desetak pogroma u tužnoj istoriji, da ne spominjem godine devedesete. Nikada ne smijemo ici ni u kakve ozbiljne kombinacije sa Srbijom.

Treba da uredimo našu zemlju u gradanskom duhu, eliminišemo nacionaliste svih boja i da iskoristimo najbolju šansu u našoj istoriji da budemo slobodni, samostalni ljudi u našoj Bosni i Hercegovini.

Samo,jedna primjedba, Željko Komšic se mora podržati zbog šarolikosti našeg društva i zbog respekta prema svim ljudima koji otvoreno podržavaju neovisnu i cjelovitu našu domovinu. A Željko Komšic, naš zlatni ljiljan, je baš takav dobri covjek Bosne Srebrene.

Ahmet K.

KOMENTAR: Mini Shengen je ispit za Komsica. Vidjecemo da li je to izuzetno pozitivno misljnje Bosnjaka o Zeljku Komiscu opravdano, ili su samo jos jednom prevareni od jos jednog lukavog lupeza. Za NATO nas je prevario. Vidjecemo da li ce zajedno sa Dodikom glasati i za Mini Shengen. A za Bakirovog poltrona i posrbicu Dzaferovica znamo da ce glasati za Mini Shengen.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#3 Re: "Mali šengen" i drzava Bosna i Hercegovina

Post by nosara »

Kmeeee necemo, kmeeeee Velika Srbija, kmeeeeee... :lol:
USVAJANJE NA SAMITU

Turković: Novi razvoj događaja na međunarodnom planu, Mali Šengen postaje dio Berlinskog procesa

Ističe da Evropska unija planira, putem Berlinskog procesa, inicijativu Mali Šengen prihvatiti kao svoju, "što bi trebalo pružiti dodatno povjerenje u ovu inicijativu, a u konačnici donijeti brojne benefite zemljama regiona i ubrzati ispunjavanje obaveza iz procesa pristupanja EU".

"S obzirom da je na predstojećem Samitu Berlinskog procesa u Sofiji predviđeno usvajanje ove deklaracije (CRM) od svih učesnika, Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine iniciralo je da Vijeće ministara BiH pripremi prijedlog u vezi ove deklaracije (CRM) i dostavi ga Predsjedništvu Bosne i Hercegovine na razmatranje i usvajanje.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: "Mali šengen" i drzava Bosna i Hercegovina

Post by sinuhe »

Bosnjacima je od ovih istih ljudi , Turkovic i ostali, '91 receno da se ide sa Hrvatskom i Slovenijom. Otkud sada Mali Sengen sa Srbijom bez pogovora i iz vedra neba?
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#5 Re: "Mali šengen" i drzava Bosna i Hercegovina

Post by Mx »

PORUKA SAMITU LIDERA

Erdogan: Strašno je da evropski političari iz genocida u Srebrenici nisu izvukli lekcije


R. D.
2h 5m

Recep Tayyip Erdogan
Image

Erdogan: Strašno je da evropski političari iz genocida u Srebrenici nisu izvukli lekcijeFoto: EPA-EFE
Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan kazao je kako su evropski muslimani suočeni s diskriminacijom, te da im se oduzimaju prava i slobode.

Erdogan je poslao video-poruku samitu lidera nazvanom "Genocid: Lekcije naučene iz Srebrenice", koju povodom 25. godišnjice počinjanja pregovora 1. novembra 1995. nakon kojih je potpisan Dejtonski mirovni sporazum, organiziraju Memorijalni centar Srebrenica i Fondacija "Sycamore" uz podršku turskog Direktorata za komunikacije.

Erdogan je naveo kako se u Srebrenici, u srcu Evrope dogodio genocid koji je crna mrlja u historiji čovječanstva.

"Iako je od toga prošlo četvrt stoljeća, i dalje u srcu osjećamo bol ubijene 8.372 braće i sestara Bošnjaka. Neka je još jednom rahmet našim šehidima, a porodicama žrtava genocida i bošnjačkom narodu još jednom izražavam saučešće", dodao je Erdogan.
Smatra kako odgovorni za genocid nisu dobili kazne koje zaslužuju.

"Oni koji su našu braću, koja je utočište potražila pod zaštitom Ujedinjenih nacija, predali ubicama i poslali ih u smrt, nisu položili račune za ono za šta su odgovorni. Još je strašnije da čovječanstvo, naročito evropski političari i mediji, nisu izvukli lekcije iz genocida u Srebrenici", rekao je Erdogan.

Dodao je kako su najbolniji primjer toga masakri koji se dešavaju u mnogim dijelovima svijeta, od Sirije do Jemena, od Arakana do Novog Zelanda.

"One međunarodne organizacije koje su bespomoćno gledale genocid u Srebrenici, samo su gledale i ove tiranije koje se dešavaju u posljednje vrijeme", rekao je Erdogan.

Dodao je kako zemlje koje drže lekcije o ljudskim pravima i demokratiji, danas prednjače u islamofobiji i ksenofobiji.

"Rasistički terorizma širi se poput kuge u mnogim zapadnim zemljama, a ponekad je zaštićen na predsjedničkom nivou", rekao je Erdogan.

Naveo je kako su napadi na islamske bogomolje, kompanije i nevladine organizacije dosegli zabrinjavajući nivo.

"Evropski muslimani su suočeni sa sistematskom diskriminacijom, a njihova prava i slobode im se oduzimaju. Vrijeme je da se zaustavi ovaj pogrešni tok koji prijeti suživotu ljudi različitih kultura i vjeroispovijesti, kao i budućnosti čovječanstva. Kako se poslije Holokausta borilo protiv antisemitizma, tako se i danas treba boriti poslije islamofobije", rekao je Erdogan.

Dodao je kako u vrijeme kada su izražene ekonomske posljedice izazvane pandemijom kao i pojačane društvene tenzije, svi državni zvaničnici, i svi koji se bore za demokratiju, slobode, mir i pravdu, imaju posebne zadaće.

"Trebamo hrabro govoriti o onome što je vidimo da je pogrešno kako se ne bi ponovio genocid izvršen u Srebrenici i zajedno trebamo tragati za putevima rješenja. Ne samo radi nas i naših zemalja, nego i radi budućnosti naše djece", rekao je Erdogan.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/erdo ... /201101097
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#6 Re: "Mali Sengen" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by Novi_Nick »

TRAČ PARTIJA SENADA AVDIĆA: "Šoferska je tuga pregolema, pukla guma, a Schengena nema"

Oprez i odgovoran, razložan, argumentiran pristup prilikom rasprave o "malom Schengenu" nema nikakve veze sa "strahom od Četvrte Jugoslavije" nego je pitanje realne, osnovane sumnje da oni koji su srušili Drugu Jugoslaviju, strukture kojima su pripadali Dačić, Vučić i ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin, imaju moralni legitimitet, poltički ugled i diplomatski kredit, pa i iskrene namjere da bilo koga okupljaju nakon što su nijhove politike i lideri, prekrajajući granice i stvarajući nove, rastjerali milione ljudi u bivšoj državi. Nije se prošla Jugoslavija raspala zbog nemogućnosti "protoka roba" i kamiona nego zbog slobodnog, neometanog protoka tenkova iz Beograda, dekorisanih cvijećem objektivne srpske publike.

25. Okt. 2020 26. Okt. 2020

Piše: SENAD AVDIĆ

Image

Nikada se u posljednjih pola stoljeća istorije regiona (nekadašnje zajedničke države) nije sa toliko razumijevanja, analitičnosti i solidarnosti govorilo i pisalo o vozačima kamiona kao što se ta djelatnost s nježnim pijetetom spominje u posljednjih godinu dana, otkako je otvorena priča u tzv. malom Schengenu. Posljednji put se regionalna javnost zanimala za kamiondžije sedamdesetih godina prošlog vijeka tokom emitovanja superpopularne televizijske serije "Kamiondžije" s kultnim glumcima toga vremena Miodragom Petrovićem Čkaljom ("Jaretom") i Pavlom Vuisićem ("Pajom") koji su mjesecima uveseljavali milionski jugoslavenski adutorij zgodama i nezgodama proživljenim dok su se vozikali "u duetu po ovome belom svetu". Šoferski je poziv, inače, bio vrlo često eksploatiran u popularnoj kulturi bivše države, pjevale su se dvosmislene lascivnosti o balkanskim alfa mužjacima čija je tuga pregolema ("pukla guma, a rezervne nema") kojima nije potrebna kuća, jer je njihova "kuća putujuća". Bili su šoferi glavni junaci epohalnih filmova "Ko to tamo peva" i mnogo manje uspješnih, ali opet zanimljivih, kakav je bio "Sivi kamion crvene boje" Srđana Koljevića, u kojem Srđan Žika Todorović kao vozač teretnjaka prevaljuje valjda posljednji "Tour de force" po bivšoj Jugoslaviji, u kojoj još nema granica, carinskih prijelaza, graničara i carinika...

"VOZI, MIŠKO"
Svijest i zabrinutost zbog teškog položaja kamiondžija koji svoja džinovska vozila, nakrcana teretom, voze po isparcelisanim balkanskim "putevima, drumovima, bregovima, dolovima" prvi je javno demonstrirao Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije. Upravo mu je "nesmetan prolaz kamiona" (odnosno roba i usluga) bio povod da se obrati kolegama iz država regiona s idejom o "igrama bez granica", odnosno "malom Schengenu". "Povećaćemo broj traka i vaga na našim prelazima da bi kamioni mogli brže da prolaze, da pokušamo da implementiramo dogovor kada je riječ o ovlaštenim operatorima da bi kompanije lakše mogle da prolaze granice, odnosno njihovi kamioni", kazao je Vučić nakon jednog od sastanaka s liderima Albanije i Makedonije s kojima je operacionalizirana ideja "malog Schengena". Predsjednik Srbije je, opsjednut brojkama, satistikama, kazao kako na graničnim prijelazima u zemljama regiona vozači kamiona izdangube 26 miliona sati zbog čega propada stotine miliona eura. Kako je Vučić to izračunao, nije poznao niti ima načina da se tačnost tih brojki provjeri: vjerovatno je koristio istu statističko-metodološku tehniku uz pomoć koje je došao do nepogrešivog otkrića "da u Sjedinjenim Američkim Državama svakih deset sekundi pogine po jedan perač prozora".

Nakon što je pred kraj prošle godine nakon dva-tri sastanka lidera Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije ideja o "malom Schengenu" počela dobivati jasnu programsku i sadržajnu fizionomiju i političko-ekonomsku agendu, napisao sam da je riječ o preispoljno "ekonomskom projektu kojeg je zemlja regiona nametnula Srbija". Također sam konstatirao da je Deklaracijom koja je usvojena na sastanku u Novom Sadu (oktobar 2019. godine), stvorena platforma za uspostavu unutrašnjeg tržišta, što je apsolutno najveći dostignuti stepen ekonomskih integracija. Predviđeno je mnogo više integracijskih mehanizama nego što je obuhvatao projekt CEFTA (iz 2006. godine) kojim su se priključile zemlje regije, uključujući i Bosnu i Hercegovinu. Projekt CEFTA se, kada je o našoj državi riječ, pokazao kao idealan i dovoljan okvir za ekonomsku i trgovinsku suradnju, slobodnu trgovinu, nesmetan protok kapitala, ljudi, roba i usluga. Ništa izvan i preko programa CEFTA nije tražila ni Evropska unija u svojoj Strategiji za zemlje Zapadnog Balkana.

U strukturi trgovinske razmjene Bosne i Hercegovine (egzaktno utvrđenoj, a ne vučićevski odokativnoj) čak 70 posto otpada na zemlje članice Evropske unije, dok razmjena sa zemljama regije okupljenim u CEFTA-e ne prelazi 15 procenata. Zašto bi se Bosna i Hercegovina iscrpljivala na mukotrpnim pregovorima sa Srbijom, Albanijom i Sjevernom Makedonijom... ako, figurativno rečeno, 70 posto njenih kamiona saobraća prema zemljama (velikog) Schengena, odnosno Evropskoj uniji?!

Upozorio sam tada kakve bi sve sigurnosne te humanitarne posljedice mogle nastupiti kao nusprodukt liberalizacije granica s državama regiona. Tada, prije godinu dana, nije bila ni izbliza vidljiva uloga Srbije u kompliciranju migrantske krize u Bosni i Hercegovini. U posljednjih nekoliko mjeseci otkriveni su brojni, čvrsti i nedvosmisleni dokazi da vlasti Srbije planskom i kontinuiranom kampanjom prazne svoje migranske kampove i hiljade migranata usmjeravaju prema Bosni i Hercegovini, preko njene porozne, slabo kontrolirane granice. Istovremeno, Srbija gradi zidove prema granici sa Sjevernom Makedonijom: zanimljiv je to prekogranični eksperiment, graditi istovremeno autoputeve za nesmetan promet kamiona i granice za sprječavanje slobodnog protoka ljudi! Također, ako, kako je neko duhovito primijetio, u zemljama Zapadnog Balkana ništa nije organiziranije od "organiziranog kriminala", kakva bi se tek pandemija prekograničnog kriminala prelijevala u Bosnu i Hercegovinu u uvjetima liberaliziranih granica ako je u ovakvim, nominalno i relativno osiguranim granicama ona ozbiljna prijetnja sigurnosnom poretku zemlje.

Zamišljam, pored ostalog, koliko bi se na granici sa Srbijom zadržao kamion "Špedicije" iz Bugojna ili autobus "Livnotransa" ako bi se kojim slučajem ime vozača, sudionika posljednjeg rata našlo na nekoj srbijanskoj optužnici koja je osigurana na jednostrano prakticiranoj univerzalnoj jurisdikciji nad ratnim zločinima?!

ČIJI SI TI, "MALI SCHENGENE"?

U prvoj polovini ove godine priča o uspostavljanju regionalnog "malog Schengena" je bila skrajnuta iz praktičnih, razumljivih razloga. Zatrpala ju je, kao i sve ostale teme i događaje, pandemija koronavirusa. Istovremeno su u većini zemalja koje reflektiraju ili ih se želi uvući u "mali Schengen" održani izbori (Srbija, Sjeverna, Makedonija, Crna Gora) pa se čekalo kakav će kurs zauzeti nova, pobjednička struktura. U Srbiji i Sjevernoj Makedoniji ostala je ista vlast, koja je "gurala" projekt (Aleksandar Vučić, Zoran Zaev), Crna Gora je doživjela omanju (kontra)revoluciju, promjenu vlasti: Đukanovićevu Vladu koja je bila skeptična prema "malom Schengenu" i poistovjećivala ga s velikom Srbijom, zamijenila je koalicija srbofilskih stranaka koja bi sa Srbijom zajedno "i u vatru i u vodu".

Priča o "malom Schengenu" ponovo se rasplamsala nakon konfuznog, teatralnog, ali očito vrlo bitnog i dalekosežnog susreta u Washingtonu srbijanskih i kosovskih lidera Aleksandra Vučića i Avdulaha Hotija s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Pored svih drugih nejasnoća koje je donio ovaj sporazum (zbog kojeg Trump ipak nije dobio Nobelovu nagradu za mir, kako je planirao i očekivao), otvorio je i pitanje ko, zapravo, stoji iza "malog Schengena", ko je njegov idejni tvorac, kakav je prema tom pitanju stav SAD-a, a kakav Evropske unije, odnosno Njemačke. Na osnovu povjerljivih informacija diplomatskih izvora u Prištini, koje je prošle godine objavio kosovski list "Gazeta Express", ideja povezivanja zemalja Zapadnog Balkana izvorno ne pripada Vučiću nego jednom drugom Aleksandru, Sorosu, odbosno njegovom ocu George Sorosu, šefu Fondacije za otvoreno društvo. Soros mlađi je prisustvovao minischengenskom sastanku koji se održavao u Ohridu, na kojem je domaćin bio Zoran Zaev.

Prema navodima koje je nedavno u listu "Danas" iznio Dragan Bisenić, poznati srbijanski novinar i bivši ambasador te zemlje u Egiptu, "na skupu balkanskih lidera održanog u vrijeme Minhenske bezbjedonosne konferencije, krajem januara 2020. , predsednik albanske Vlade Edi Rama ušao je u otvorenu svađu sa zvaničnicima nemačkog Ministarstva vanjskih poslova zbog njihovog odbijanja da podrže ideju mini Šengena". Autor tvrdi kao se američki plan nimalo ne dopada Njemačkoj. "Prvo, smatra se da SAD nastoje nametnuti svoj koncept regionalnog povezivanja koji nije u skladu sa evropskim zamislima; drugo, on funkcioniše kao zamena evropskim integracijama Zapadnog Balkana i, treće, daje pokriće za antidemokratske procese u regionu i moguću promenu granica, čemu se EU naoštrije suprotstavlja".

Vrlo brzo nakon održavanja vašingtonskog sastanka, u Bosnu i Hercegovinu je stigao visoki američki diplomat Mattehew Palmer, izaslanik za Balkan. Nakon razgovora u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik je u obraćanju Narodnoj skupštini RS-a pomalo naslađujući se kazao kako su Željko Komšić i Šefik Džaferović, koji su prije toga energično odbijali svaki razgovor o "malom Schengenu", "promijenili ploču" i odjednom imaju razumijevanje za tu, "američku i Vučićevu inicijativu". Naravno da zvuči ciinično, bezobrazno, dakle dodikovski, da politički lider koji cijelu svoju političku filozofiju i praksu temelji na idejama dezintegracije, secesije i odbijanja suradnje unutar Bosne i Hercegovine, fanatično zagovara iste te procese, ali na reginalnom planu.

BIT ĆE ČASNO ŽIVJETI S VUČIĆEM, VULINOM, DAČIĆEM

Međutim, da Dodikova ocjena glede stajališta druga dva člana Predsjedništva BiH nije lišena istine, govori izjava Šefika Džaferovića data nekoliko dana kasnije, u kojoj je i on, poput Vučića, očajavao zbog kamiona koji stoje li, stoje na granicama. "Samo neki nerazumni ljudi mogu biti protiv toga da se naši građani kreću sa ličnom kartom i da nam kamioni ne stoje danima na granici." Ja bih ovdje primijetio da samo nerazumni ljudi mogu govoriti o ozbiljnim stvarima, teškim državnim pitanjima o kojima blage veze nemaju (uostalom Predsjedništvo BiH je zadužilo Vijeće ministara BiH da napravi analizu eventualnih prednosti i nedostataka "malog Schengena"). Možda ja zbog oprezne skeptičnosti i hladne rezerviranosti prema toj inicijativi jesam "nerazuman", ali ne bih rekao da su mnogo razumniji oni koji su provincijskog fiškala, kompromitantne ratne biografije, Džaferovića izabrali da "bistri" ozbiljnu, kompliciranu, međunarodnu politiku i globalne odnose.

Da sam u tome u krivu, kao i da sam uglavnom usamljen, čak i unutar novinarske profesije, uvjerio sam se iz kolumne u "Oslobođenju" (1. oktobra) mog dragog prijatelja i uvaženog kolege Gojka Berića, koji otpore prema "malom Schengenu" opisuje kao strahovanje od nove Jugoslavije. I on se poziva na benefite koje će takav jedan projekt prije svega donijeti regionalnim kamiondžijama.

"Kao da nemaju pojma o tome, ili ih se to ne tiče, šta sve na graničnim prelazima proživljavaju vozači teških kamiona čekajući po dva i više dana da krenu dalje, kako po ljetnim vrućinama, ako i po zimskim mećavama..", piše Gojko. On se potom i pita: "Nije li ovdje riječ o inat-opstrukciji SDA o čemu možda svjedoči izjava Denisa Zvizdića, koji je rekao da prije razgovora o pomenuoj inicijativi treba doći do popisivanja sporazuma o granici sa Srbijom. A takav sporazum je o dugom štapu". Eh, sad, koliko je meni poznato, glavni preduvjet, conditio sine qua non, svih međudržavnih integracija, recimo ulaska u Evropsku uniju, jeste da država-kandidat riješi sve svoje granične sporove i nesporazume sa susjedima. Presedan koji je načinjen sa Hrvatskom i Slovenijom još opterećuje odnose u Bruxellesu. Srbija ne želi potpisati sporazum o granicama s BiH zato što ih ne priznaje! I samo zato je ta "stvar" i dalje o dugu štapu.

Ali, možda je to u ovom trenutku manji problem. Centralni problem je što inicijativu u ovom procesu vodi Srbija (ili je odabrana da to radi), država lišena vjerodostojnosti koja sa svim susjedima, osobito onima koje poziva u zajedničku regionalnu ekonomsku familiju, ima teška, otorena, višegodišnja pitanja i probleme. Pogledajmo kako donedavni ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić objašnjava razloge onih koj nisu oduševljeni inicijativom njegovog šefa Vučića: "Paradoksalno je da se toj ideji protive Muslimani u BiH (Hrvate ne spominje, valjda jer Dragan Čović tokom nedavne posjete Vučiću nije imao ništa protiv), Albanci u Sjevernoj Makedoniji, vlasti u Crnoj Gori i Prištini, kao i deo opozicije u Beogradu". Evo i zašto to oni odbijaju, po Dačićevim saznanjima: "Zato što su umesto mira i saradnja oni za sukobe, pa čak, kako kažu u Prištini, i za rat. Za razliku od Srbije i Vučića koji su za mir i saradnju."

Oprez i odgovoran, razložan, argumentiran pristup prilikom rasprave o "malom Schengenu" nema nikakve veze sa "strahom od Četvrte Jugoslavije" nego je pitanje realne, osnovane sumnje da oni koji su srušili Drugu Jugoslaviju, strukture kojima su pripadali Dačić, Vučić i ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin, imaju moralni legitimitet, poltički ugled i diplomatski kredit, pa i iskrene namjere da bilo koga okupljaju nakon što su nijhove politike i lideri, prekrajajući granice i stvarajući nove rastjerali milione ljudi u bivšoj državi. Nije se prošla Jugoslavija raspala zbog nemogućnosti "protoka roba" i kamiona nego zbog slobodnog, neometanog protoka tenkova iz Beograda, dekorisanih cvijećem objektivne srpske publike.

Već sam negdje citirao velikog slovenskog političkog filozofa Veljka Rusa, koji je tokom "godina raspleta", krajem osamdesetih, formulirao odnose Slovenije prema njenom položaju u Jugoslaviji, kojoj se ni u novim formama integracije na njenim razvalinama nema šta dodati: "Sve ovisi o tome ko vodi Srbiju. Ako Srbiju vode Latinka Perović i Marko Nikezić, Slovenci su za čvrstu Federaciju; ako je na čelu Srbije Ivan Stambolić, mi smo za konfederaciju; a ako Srbijom vlada Slobodan Milošević, hvala lijepo, mi nismo ni za kakvu Jugoslaviju i idemo dalje samostalno."

("START BiH")

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/17 ... _nema.html
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#7 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by Helikopter »

2020 godina. Za sada poznato koje su 4 nezavisne drzave unisle u ekonomski i infrastrukturni Balkanski Mali Sengen, sa pristupom jadranskojonskom moru i lukama. Slobodan prolaz stanovnika ovih drzava samo sa licnom kartom, zajednicke prelazne carine za kopneni saobracaj sa skoro nikakvim zadrzavanjem. Slobodna medjudrzavna trgovina, slobodno kretanje radne snage i zaposljavanje. Dobar ekonomski i drugi pandan okolnim drzavama Italiji, Grckoj, Bugarskoj, Rumuniji, Madzarskoj.

Srbija, Makedonija, Albanija i Kosovo sa caa 14 miliona stanovnika.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by _BataZiv_0809 »

Hocemo li i mi uci sta kazu
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by nosara »

_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2020 12:35 Hocemo li i mi uci sta kazu
Od "necemo nema teorije" do "mi bi smo, ali ne da hdz" u dva trena... :lol:

Sve se nogama u glavu udarali da sto prije udju. U Veliku... Britaniju... :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by _BataZiv_0809 »

Sta je ovo Turkovicka potpisala? Ima li to veze sa Malim Sengenom? Nista ne kontam.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#11 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by channel10 »

Zna li iko sta su jucer potpisali i dogovorili na Vijecu ministara, a u vezi Berlinskog procesa?
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#12 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by breuer »

:lol: :lol:

Novopazarski sandžak se vratja u okrilje matice BiH :D
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#13 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by tvojkomsija »

_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2020 13:16 Sta je ovo Turkovicka potpisala? Ima li to veze sa Malim Sengenom? Nista ne kontam.
Da,to je to. Regionalno trziste ili "mali Sengen".

Pored Srbije, u njemu su Kosovo, Albanija, S. Makedonija, i sada mi. Oni ce, ako bude potrebe, moci napustiti dok mi necemo, zbog blokiranja RS.

Ovim smo sad definitivno "uvezani" sa Srbijom i granica na Drini ce kroz par godina postati skroz simbolicna. Alija nas je ostavio Erdoganu u amanet, a sad Erdogan nas prepustio Vucicu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by _BataZiv_0809 »

Zar nije i Makedonija tu?
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#15 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by tvojkomsija »

_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2020 13:34 Zar nije i Makedonija tu?
Ispravio.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by _BataZiv_0809 »

Mozda bude i Crna Gora. Meni je ovo ok. Bicemo kad tad u EU svi skupa.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#17 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by channel10 »

tvojkomsija wrote: 10/11/2020 13:33
_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2020 13:16 Sta je ovo Turkovicka potpisala? Ima li to veze sa Malim Sengenom? Nista ne kontam.
Da,to je to. Regionalno trziste ili "mali Sengen".

Pored Srbije, u njemu su Kosovo, Albanija, S. Makedonija, i sada mi. Oni ce, ako bude potrebe, moci napustiti dok mi necemo, zbog blokiranja RS.

Ovim smo sad definitivno "uvezani" sa Srbijom i granica na Drini ce kroz par godina postati skroz simbolicna. Alija nas je ostavio Erdoganu u amanet, a sad Erdogan nas prepustio Vucicu.
Znaci da su popustili zahtjevima HDZ-a i SNSD-a da se ubace svi nivoi vlasti(kantoni i entiteti) :shock: :skoljka: :run:
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#18 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by tvojkomsija »

_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2020 13:48 Mozda bude i Crna Gora. Meni je ovo ok. Bicemo kad tad u EU svi skupa.
Bit cemo, ali necemo uci skupa... u to sumnjam. Zasad je S. Makedonija puno, puno blize EU od BiH.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by _BataZiv_0809 »

Ide to svojom dinamikom. Mozda bas Bajden pogura :P
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#20 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by klixoris »

channel10 wrote: 10/11/2020 13:56
tvojkomsija wrote: 10/11/2020 13:33
_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2020 13:16 Sta je ovo Turkovicka potpisala? Ima li to veze sa Malim Sengenom? Nista ne kontam.
Da,to je to. Regionalno trziste ili "mali Sengen".

Pored Srbije, u njemu su Kosovo, Albanija, S. Makedonija, i sada mi. Oni ce, ako bude potrebe, moci napustiti dok mi necemo, zbog blokiranja RS.

Ovim smo sad definitivno "uvezani" sa Srbijom i granica na Drini ce kroz par godina postati skroz simbolicna. Alija nas je ostavio Erdoganu u amanet, a sad Erdogan nas prepustio Vucicu.
Znaci da su popustili zahtjevima HDZ-a i SNSD-a da se ubace svi nivoi vlasti(kantoni i entiteti) :shock: :skoljka: :run:
Cim je objava vijesti o potpisivanju ovako nedefinisana i predstavljena kao "istorijska", sve su prilike da su zeleni termiti opet prodali drzavu...
Fuj !
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#21 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by eduscho »

Eto ja kad sam pisao prije par godina da smo trebali ostati u krnjoj Jugi 91 na 92 i lagano ko CG odvojit se kad dodje vrijeme, svi maltene rekli da sam cetnik, nenormalan itd. Eto sad nakon genocida, demografskog i ekonomskog sloma i svodjenja na 30% teritorije opet smo u krnjoj Jugi... Ko je ovdje lud...
konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#22 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by konami666 »

Ovo su super vijesti!
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#23 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by Helikopter »

Poznato šta BiH konkretno dobija pristupanjem "malom Schengenu"

Ovi dokumenti predviđaju i nepovratnih devet milijardi eura, koje će zemlje moći koristiti za izgradnju infrastrukture


BISERA TURKOVIĆ JE PUTEM VIDEO LINKA PRISUSTVOVALA SAMITU U SOFIJI/TWITTER/

Image

A | A

Podijeli

Prihvatanjem dokumenata koji su usvojeni na Samitu Berlinskog procesa BiH je praktično pristupila inicijativi koja se kolokvijalno naziva "mali Schengen", Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković je pojasnila kakve ćemo konkretne koristi kao država imati od pristupanja ovoj incijativi.

- Potpisivanjem dokumenata na Samitu Berlinskog procesa u Sofiji, naš region se obavezao prihvatati standarde tržišta Evropske unije. To konkretno znači velike mogućnosti za domaće kompanije kojima se otvara tržište zemalja u kojima živi 18 miliona stanovnika, a koje će biti organizovano prema principima četiri slobode Evropske unije – sloboda pružanja usluga i sloboda kretanja kapitala, osoba i roba.

Balkan kao EU
Također, planirano je da se postepeno ide ka uzajamnom priznavanju akademskih diploma i stručnih kvalifikacija, kako bi građani imali pristup tržištima rada zemalja Zapadnog Balkana. Sama činjenica da će tržište Zapadnog Balkana biti uređeno kao u EU, to znači da će region i naša zemlja, biti mnogo spremniji za nastup na EU tržištu.

Ovi dokumenti predviđaju i nepovratnih devet milijardi eura, koje će zemlje moći koristiti za izgradnju infrastrukture. Zajedničko regionalno tržište podrazumijeva i digitalizaciju regiona, čime bi se trebali približiti standardima EU.

Zelena agenda podrazumijeva energetsku transformaciju. Prelezak na obnovljive izvore energije očekuje svaku zemlju, a u budućnosti otvara mogućnost za nova radna mjesta.

Dakle, da naša zemlja jučer nije potpisala ove dokumente, praktično bi ostala jedina izolovana iz ovih procesa, koji donose ogromnu korist.

Četiri slobode
Obzirom da se u javnosti pogrešno interpretiraju okolnosti vezane za inicijativu tzv. „mini Šengen“, želim da naglasim nekoliko činjenica.

Radi se, naime, o inicijativi „Četiri slobode za Zapadni Balkan“, koju je prihvatilo nekoliko zemalja u regiji. U medijima i nekim političkim krugovima ta inicijativa je nazvana „mali ili mini Šengen“. Dakle, od momenta kada je potpisano Zajedničko regionalno tržište u okviru Berlinskog procesa, a koje su također bazirane na četiri slobode, tzv. „mini Šengen“ je praktično idejno izgubio na značaju, obzirom da je Zajedničko regionalno tržište u okviru Berlinskog procesa, praktično objedinilo obim svih modaliteta tržišnog povezivanja na Zapadnom Balkanu.

Sada se ovaj proces nastavlja pod okriljem zemalja Berlinskog procesa: Njemačke, Austrije, Francuske, Italije, Poljske, Bugarske, Evropske komisije i Velike Britanije, izjavila je Turković.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... enu-604496

-------------------------------------------------------------------------
Kako se moze primjetiti odvede Ministrica Bisera Turković drzavu Bosnu i Hercegovinu sa jednim potpisom u Balkanski "mali Schengen".
Aferim, bez ikakvih analiza i bez ikakvog referenduma građana. Nadam se ce sve biti dobro po drzavu BiH.
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#24 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by Mx »

OTVARANJE GRANICA

Turković: Izjava iz Sofije o zajedničkom tržištu je prošireni Mali Šengen


M.G.

8h 43m

Zapadni Balkan Bisera Turković Samit u Sofiji Berlinski proces

Image

Turković: Izjava iz Sofije o zajedničkom tržištu je prošireni Mali ŠengenTurković: Možemo očekivati povećanje investicija (Foto: I. Š./Klix.ba)
Izjava o zajedničkom tržištu, koju su na jučerašnjem Samitu u Sofiji u okviru Berlinskog procesa potpisali lideri zemalja Zapadnog Balkana prošireni je oblik inicijative Mali Šengen.


Ovo je u razgovoru za Klix.ba pojasnila ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković ističući da inicijativu čine četiri slobode.

"To su regionalno trgovinsko područje koje podrazumijeva slobodno kretanje roba, usluga, kapitala i ljudi, regionalno investiciono područje s ciljem usklađivanja investicione politike sa standardima EU, regionalno digitalno područje i regionalno industrijsko i inovaciono područje", pojasnila je Turković.

Dodala je da će potpisivanje ove izjave uveliko poboljšati ekonomsku saradnju u regiji razvojem zajedničkog regionalnog tržišta zasnovanog na pravilima i standardima Evropske Unije.

"Ono što je važno je da BiH ulazi u krug zemalja koje će biti tretirane u projektima odnosno dokumentima koji se tiču zelene agende za Zapadni Balkan, kao i deklaracija lidera koje obuhvaćaju ono što je predviđeno Malim Šengenom, a to je sloboda kretanja roba ljudi i kapitala", kazala je Turković.

Kako navodi Turković, to znači da možemo očekivati povećanje investicija kroz harmonizaciju instrumenata i politika u okviru standarda EU i primjenu najboljih mogućih praksi Evropske Unije kada je u pitanju region.

"Dogovren je sljedeći samit u Njemačkoj pod predsjedavanjem kancelarke Angele Merkel koja je bila i na ovom samitu koja se veoma zdušno zalagala za pružanje šansi Zapadnom Balkanu, za uvrštavanje u pravila i procedure koje će mu omogućiti mnogo viši standard u obavljanju poslova nego to je to bilo do sad. Sve što smo dogovorili bliži nas Evropskoj Uniji", navodi Turković.

Turković je istakla i to da će od potpisivanja ove izjave, velike benefite imati ne samo poslovna zajednica, nego i građani.

"Predviđeno je uvođenje zelenih traka na graničnima prelazima sa zemljama EU, kao i smanjenje čekanja na graničnim prijelazima, te prelazak granice s ličnim kartama za građane unutar zemalja Zapadnog Balkana. Posvetit će se jako puno pažnje i financijskih sredstava koja će ići u pravcu naučno istraživačkog rada kako bi se zadržali mladi ljudi i one kategorije koje se bave naukom", ističe Turković.

Naglasila je i to da se potpisivanjem ovih izjava otvara mogućnost brže digitalne transformacije i mogućnost povećanja brzine interneta u domaćinstvima što će se postići otvaranjem glavnih regionalnih koridora sa 5g mrežom.

"Planirano je i smanjenje troškova roaminga između zemalja zapadnog Balkana i EU-a, te besplatan roaming između zemalja Zapadnog Balkana.

https://www.klix.ba/vijesti/turkovic-iz ... /201111119
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#25 Re: "MALI ŠENGEN" i drzava Bosna i Hercegovina!

Post by Mx »

Image

Image

Povrsina drzava, teritorija i trzista "Mali šengen" caa 210 000 km2

Broj stanovnika caa 18 000 miliona
Post Reply