Mali Šengen

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1101 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

BHCluster wrote: 04/08/2021 16:59Nisu problem privrednici nego politicari koji nisu u stanju da provedu preuzete odgovornosti, kako sad ti politicari da zastite ove nas privrednike? Nisu u stanju obezbjediti vakcine a da mogu sta drugo. Jednostavno ako nisu u stanju da ispune ovo sto sam naveo sve ostalo bi bila samo prasina u oci i nista drugo.
Iz zivota znam da je najgore kad nesto cekas, da dodje samo, da ti neko pomogne, da se desi cudo. To cekanje izaziva strasnu apatiju koja je na pragu psihicke bolesti.

Nase drustvo 20 godina nesto ceka. Ne znamo ni sami sta.

Davno je bilo vrijeme da krenemo, da nesto radimo, da pravimo greske i iz njih ucinio. Koliko god puta padnes bices jaci kada ustaneš. Najgore od svega je ne raditi nista.

Nije stvar u ovoj inicijativi. Volio bih da vidim bilo kakvu, bilo sta, da krenemo negdje. Ovo tapkanje u mjestu ubija volju i svaku nadu.

Nije normalno da ogroman procenat mladi ne vjeruje da je moguc ekonomski napredak ove drzave. Mentalitet novih generacija je drugaciji. Oni nece ostati i cekati Godoa, svi ce pohrliti ka zapadu. A ono sto od Bosne ostane, demografski poharane, moze postati dio Velike Srbije ili Velike Hrvatske. To bi bio poraz svih nas. Ova zemlja postoji 1000 godina i ne zelim gledati kako nestaje pred mojim ocima.
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1102 Re: Mali Šengen

Post by Point. »

Kikibombona wrote: 04/08/2021 15:54
Point. wrote: 03/08/2021 22:51Stani malo, govoriš o prošlosti a zagovaraš neki savez sa državom koja je najviše zaglibila i koja dan danas gleda u prošlost? Bolan, ljudi su se 1993 kao svetili za stvari od prije 500 godina. O čemu pričamo? Da je neka druga država u pitanju ok, ali sa Srbijom nikad. Ne nakon svega, sa njima sve treba prevagati 10 puta za bilo koji vid saradnje.
Ti mozes biti tako iskljuciv jer ti je takva pozicija. Sta mislis kako se osjecaju tvoji sunarodnjaci koji rade za 700km, kojima su 2 dana u Neumu vrhunac zivotnog luksuza!?? 80% gradjana nema novca da plati pristojan zimski odmor na Vlasicu ili Bjelašnici, a da ne govorim o zimovanju u Sloveniji ili Austriji. Vidis li ti problem u tome sto je tvoj narod teska sirotinja bez ikakve perspektive? Ili ti je bitno da je tebi dobro, da se osjecas kao Tito kada sa zapada dodjes u Tamni vilajet gdje je vecina neuspjesna i nezadovoljna!??

Srbija jarane napreduje uprkos svemu. Prije 7-8 godina smo imali za 50e vece plate od njih a oni sada imaju 100e vece plate od nas. Rade moderne pruge, autoputeve, dolaze im zapadnjacke kompanije itd. Mi ne mozemo probiti tunel do Goražda. Ne mozemo kupiti vakcinu.

Mi praktično imamo dva prozara u svijet - Hrvatsku i Srbiju. Ne mozemo izmisliti susjede. Ja bih volio da granicim sa Luksemburgom ali to nije moguce. Bez saradnje sa susjedima nama ovdje nema hljeba. Zapadna Obala i Gaza se ne mogu razvijati. Niko ne traze da se ljudi vole vec da radimo biznis. Jebem ja i drzavu i zastavu i sve moguce identitete ako dijete place da mu nesto kupim a ja nemam pare. Jebem i drzavu i sve.

Vi u dijaspori nista ne razumijete. I moja rodbina vani je ista kao ti. Nekad imam osjećaj da se dobro osjećate jer se mi ovdje patimo.

I sa Srbijom i Hrvatskom imamo tesku proslost ali mora o raditi biznis ako želimo zivjeti.
Na osnovu čega ti misliš da će u BiH teći med i mlijeko preko noći da se upusti u avanturu gradnje nekakve saradnje sa državom koja ti radi o glavi? Da je u pitanju navedeni Luxemburg pa hajde ali freaking Srbija u koju ulaže većinom sumnjiva Turska.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1103 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

Tanqueray wrote: 04/08/2021 17:38
MorningStar wrote: 04/08/2021 17:25 Pa zato ja kazem , polako ne zuri se - sto da ulazimo u slobodni promet roba i ljudi danas sa srbijom makedonijom albanijom kad to mozemo uraditi za 20 godina kad svi budu u eu :lol:
Sa ovakvim razmisljanjem, cisto sumnjam da ce se to desiti i za 20 godina.
Sadaka je postala nesto normalno, plus krediti bez kojih bi bio nemoguc zivot. Rad i razvoj ekonomije uopste ne postoje kao opcija :cry:
Zasto srbija nece u NATO i kada ce?
User avatar
BHCluster
Posts: 23374
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1104 Re: Mali Šengen

Post by BHCluster »

Kikibombona wrote: 04/08/2021 22:53
BHCluster wrote: 04/08/2021 16:59Nisu problem privrednici nego politicari koji nisu u stanju da provedu preuzete odgovornosti, kako sad ti politicari da zastite ove nas privrednike? Nisu u stanju obezbjediti vakcine a da mogu sta drugo. Jednostavno ako nisu u stanju da ispune ovo sto sam naveo sve ostalo bi bila samo prasina u oci i nista drugo.
Iz zivota znam da je najgore kad nesto cekas, da dodje samo, da ti neko pomogne, da se desi cudo. To cekanje izaziva strasnu apatiju koja je na pragu psihicke bolesti.

Nase drustvo 20 godina nesto ceka. Ne znamo ni sami sta.

Davno je bilo vrijeme da krenemo, da nesto radimo, da pravimo greske i iz njih ucinio. Koliko god puta padnes bices jaci kada ustaneš. Najgore od svega je ne raditi nista.

Nije stvar u ovoj inicijativi. Volio bih da vidim bilo kakvu, bilo sta, da krenemo negdje. Ovo tapkanje u mjestu ubija volju i svaku nadu.

Nije normalno da ogroman procenat mladi ne vjeruje da je moguc ekonomski napredak ove drzave. Mentalitet novih generacija je drugaciji. Oni nece ostati i cekati Godoa, svi ce pohrliti ka zapadu. A ono sto od Bosne ostane, demografski poharane, moze postati dio Velike Srbije ili Velike Hrvatske. To bi bio poraz svih nas. Ova zemlja postoji 1000 godina i ne zelim gledati kako nestaje pred mojim ocima.
Problem je sto se ne uci iz gresaka a prave se druge. Svi bi nesto ali odmah, a to sto nase drustvo ceka 20 godina je pravda, kad tog nema onda nema ni napredka. Svake 2-4 godine imamo izbore a tako se laHko odreknemo glasanja i onda se cudimo sto nam je zivot ovakav.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1105 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Prvo se treba dogovoriti oko pristupa NATO paktu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1106 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#1107 Re: Mali Šengen

Post by Tanqueray »

spreca wrote: 05/08/2021 06:23
Tanqueray wrote: 04/08/2021 17:38 Sa ovakvim razmisljanjem, cisto sumnjam da ce se to desiti i za 20 godina.
Sadaka je postala nesto normalno, plus krediti bez kojih bi bio nemoguc zivot. Rad i razvoj ekonomije uopste ne postoje kao opcija :cry:
Zasto srbija nece u NATO i kada ce?
Kakve to veze ima sa ovim?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1108 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 15:44
spreca wrote: 05/08/2021 06:23
Zasto srbija nece u NATO i kada ce?
Kakve to veze ima sa ovim?
Ima veze sa time zasto BiH nece u srpski svet, i pitanje na pitanje nije odgovor,evo jos jednom,Zasto srbija nece u NATO
Baba Jefimija
Posts: 279
Joined: 10/02/2021 12:51

#1109 Re: Mali Šengen

Post by Baba Jefimija »

To Srbima treba, to su sanjale generacije. Da mogu bez vize ući u Albaniju :lol:
Baba Jefimija
Posts: 279
Joined: 10/02/2021 12:51

#1110 Re: Mali Šengen

Post by Baba Jefimija »

Bog te mazo koje odabrano društvo. Srbija, Albanija i Makedonija i to ne obična nego sjeverna :lol:
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#1111 Re: Mali Šengen

Post by Tanqueray »

spreca wrote: 05/08/2021 16:00 Ima veze sa time zasto BiH nece u srpski svet, i pitanje na pitanje nije odgovor,evo jos jednom,Zasto srbija nece u NATO
To je samo tvoje nacionalisticko vidjenje.
Sto se tice NATO, dobro ti je poznato da ce BiH uci u NATO tek kada to Srbija odluci.
Baba Jefimija wrote: 05/08/2021 16:13 Bog te mazo koje odabrano društvo. Srbija, Albanija i Makedonija i to ne obična nego sjeverna :lol:
Evo smijete se Albaniji koja je vec u NATO i sa ulaskom u ovaj ekonomski savez ce prestici Bosnu ekonomski, ako vec nije.
Podcijenjivacki odnos prema drugim drzavama kao da je Bosna nesto iznad njih, drzava koja nije bila u stanju da obezbijedi niti jednu vakcinu bez donacija ili odlaska u Srbiju, je jednostavno neinteligentan.
Taj sadaka sindrom, da ce neko drugi da donese blagostanje, mora da se promijeni i da se zasucu rukavi i da pocne da se cijeni rad. Mali Sengen je prilika da se nesto promijeni konacno pozitivno po gradjane BiH.
Ocigledno je da se tome protive nacionalisti, jer njih generalno nije briga za narod, oni su vecinom neinteligentni ljudi koji se vode nekom svojom iracionalnom logikom.
.
erosbosanceros
Posts: 63
Joined: 04/06/2021 18:47

#1112 Re: Mali Šengen

Post by erosbosanceros »

Vucic je nedavno onog mutavog Senada nakon vise sati mlacenja prazne slame i vrtnje u krug, vidno umoren, uhvatio za ramena i objasnio, covjece, Srbiju gdje sam prakticki apsolutisticki vladar i mogu sve promijeniti preko noci ne pustaju u EU, a gdje ce tek Bosnu.

Nema ni price o primanju u EU ni za 15 a kamoli 5 godina. Vodstvo EU su iznimno iskusni politicari iz drzava sa stotinama godina tradicije neprekinute vladavine. Ta elita je od malih nogu odgajana u tom miljeu vec generacijama, ali ne moze to balkanska stoka shavatiti. Oni su iznimno oprezni i umjereni, govore izmedju redaka. Uvijek se mogu ograditi. Vucic mu je 10 puta ponavljao a onda ono tele predlozi da mi ucjenimo EU..... to nije ni smijesno, vec jadno.

Mali Schengen, Open Balkan ili kako god se zvao je jako pozitivna stvar i jedino pitanje treba biti zasto to nismo napravili prije 15 godina, a ne treba li nam to ili ne. Dok smo razdvojeni, mali, jadni i siromasni, nikome nismo interesantni i svi ce nas zaobilaziti. Kad bi se zajedno potrudili i "ojacali" odmah bi imali s kime i sjesti za stol, pa bi i nas cuvali kao malo vode na dlanu, umjesto sto sjedimo pored tola kao psi
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1113 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 16:24
spreca wrote: 05/08/2021 16:00 Ima veze sa time zasto BiH nece u srpski svet, i pitanje na pitanje nije odgovor,evo jos jednom,Zasto srbija nece u NATO
To je samo tvoje nacionalisticko vidjenje.
Sto se tice NATO, dobro ti je poznato da ce BiH uci u NATO tek kada to Srbija odluci.
Baba Jefimija wrote: 05/08/2021 16:13 Bog te mazo koje odabrano društvo. Srbija, Albanija i Makedonija i to ne obična nego sjeverna :lol:
Evo smijete se Albaniji koja je vec u NATO i sa ulaskom u ovaj ekonomski savez ce prestici Bosnu ekonomski, ako vec nije.
Podcijenjivacki odnos prema drugim drzavama kao da je Bosna nesto iznad njih, drzava koja nije bila u stanju da obezbijedi niti jednu vakcinu bez donacija ili odlaska u Srbiju, je jednostavno neinteligentan.
Taj sadaka sindrom, da ce neko drugi da donese blagostanje, mora da se promijeni i da se zasucu rukavi i da pocne da se cijeni rad. Mali Sengen je prilika da se nesto promijeni konacno pozitivno po gradjane BiH.
Ocigledno je da se tome protive nacionalisti, jer njih generalno nije briga za narod, oni su vecinom neinteligentni ljudi koji se vode nekom svojom iracionalnom logikom.
.
Nisam te pitao kad ce BiH u NATO ,nego zasto SArbija nece u NATO?, jel sad vidis pitanje ili da crtam?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1114 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 16:24
Sto se tice NATO, dobro ti je poznato da ce BiH uci u NATO tek kada to Srbija odluci.
Dvojica politicara u BiH su govorili u kontekstu pracenja Srbije (Rusije) prema NATO paktu - milorad i dragan.

BiH ce uci u NATO neovisno o Srbiji ili Rusiji.

Bio bi posten kompromis srpskih (i hrvatskih) politicara da podrze clanstvo BiH u ovoj vojnoj organizaciji, a za uzvrat da bosnjacki politicari podrze clanstvo u "srpskom svetu", tj ekonomskoj organizaciji mini sengen. Prvo safun, onda parfem.
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1115 Re: Mali Šengen

Post by palermo »

erosbosanceros wrote: 05/08/2021 16:27 Vucic je nedavno onog mutavog Senada nakon vise sati mlacenja prazne slame i vrtnje u krug, vidno umoren, uhvatio za ramena i objasnio, covjece, Srbiju gdje sam prakticki apsolutisticki vladar i mogu sve promijeniti preko noci ne pustaju u EU, a gdje ce tek Bosnu.

Nema ni price o primanju u EU ni za 15 a kamoli 5 godina. Vodstvo EU su iznimno iskusni politicari iz drzava sa stotinama godina tradicije neprekinute vladavine. Ta elita je od malih nogu odgajana u tom miljeu vec generacijama, ali ne moze to balkanska stoka shavatiti. Oni su iznimno oprezni i umjereni, govore izmedju redaka. Uvijek se mogu ograditi. Vucic mu je 10 puta ponavljao a onda ono tele predlozi da mi ucjenimo EU..... to nije ni smijesno, vec jadno.

Mali Schengen, Open Balkan ili kako god se zvao je jako pozitivna stvar i jedino pitanje treba biti zasto to nismo napravili prije 15 godina, a ne treba li nam to ili ne. Dok smo razdvojeni, mali, jadni i siromasni, nikome nismo interesantni i svi ce nas zaobilaziti. Kad bi se zajedno potrudili i "ojacali" odmah bi imali s kime i sjesti za stol, pa bi i nas cuvali kao malo vode na dlanu, umjesto sto sjedimo pored tola kao psi
Eh da jos ne bi onog ubistva starog svata na bascarsiji prije 30 godina, moglo se to i tada...

Al eto, nikad nije kasno da se udruzimo
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1116 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

daddy-kool wrote: 05/08/2021 16:34
Tanqueray wrote: 05/08/2021 16:24
Sto se tice NATO, dobro ti je poznato da ce BiH uci u NATO tek kada to Srbija odluci.
Dvojica politicara u BiH su govorili u kontekstu pracenja Srbije (Rusije) prema NATO paktu - milorad i dragan.

BiH ce uci u NATO neovisno o Srbiji ili Rusiji.

Bio bi posten kompromis srpskih (i hrvatskih) politicara da podrze clanstvo BiH u ovoj vojnoj organizaciji, a za uzvrat da bosnjacki politicari podrze clanstvo u "srpskom svetu", tj ekonomskoj organizaciji mini sengen. Prvo safun, onda parfem.
Zar nismo vec u natou ? Gotova stvar komso potpiso ? :D
Baba Jefimija
Posts: 279
Joined: 10/02/2021 12:51

#1117 Re: Mali Šengen

Post by Baba Jefimija »

Tanqueray wrote: 05/08/2021 16:24
spreca wrote: 05/08/2021 16:00 Ima veze sa time zasto BiH nece u srpski svet, i pitanje na pitanje nije odgovor,evo jos jednom,Zasto srbija nece u NATO
To je samo tvoje nacionalisticko vidjenje.
Sto se tice NATO, dobro ti je poznato da ce BiH uci u NATO tek kada to Srbija odluci.
Baba Jefimija wrote: 05/08/2021 16:13 Bog te mazo koje odabrano društvo. Srbija, Albanija i Makedonija i to ne obična nego sjeverna :lol:
Evo smijete se Albaniji koja je vec u NATO i sa ulaskom u ovaj ekonomski savez ce prestici Bosnu ekonomski, ako vec nije.
Podcijenjivacki odnos prema drugim drzavama kao da je Bosna nesto iznad njih, drzava koja nije bila u stanju da obezbijedi niti jednu vakcinu bez donacija ili odlaska u Srbiju, je jednostavno neinteligentan.
Taj sadaka sindrom, da ce neko drugi da donese blagostanje, mora da se promijeni i da se zasucu rukavi i da pocne da se cijeni rad. Mali Sengen je prilika da se nesto promijeni konacno pozitivno po gradjane BiH.
Ocigledno je da se tome protive nacionalisti, jer njih generalno nije briga za narod, oni su vecinom neinteligentni ljudi koji se vode nekom svojom iracionalnom logikom.
.
Stvarno je pametna odluka ući u savez čiji je utemeljitelj Aleksandar Vučić :lol: Kad na wikipediji bude članak mali šengen osnivač vaginousni :lol:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1118 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

erosbosanceros wrote: 05/08/2021 16:27 Kad bi se zajedno potrudili i "ojacali" odmah bi imali s kime i sjesti za stol, pa bi i nas cuvali kao malo vode na dlanu, umjesto sto sjedimo pored tola kao psi
:lol:

Koje gluposti. Samo pristup EU trzistu osigurava sustinski napredak i velike investicije, ovako ce to biti samo vise jada na okupu. Gomila balkanskih sjecikesa, ogrezli u kriminalu i korupciji. Imate primjer velikih zemalja koje imaju i gore probleme nego mi, jer stvar nije u kolicini nego kvalitetu.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1119 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

Baba Jefimija wrote: 05/08/2021 16:38
Tanqueray wrote: 05/08/2021 16:24
To je samo tvoje nacionalisticko vidjenje.
Sto se tice NATO, dobro ti je poznato da ce BiH uci u NATO tek kada to Srbija odluci.


Evo smijete se Albaniji koja je vec u NATO i sa ulaskom u ovaj ekonomski savez ce prestici Bosnu ekonomski, ako vec nije.
Podcijenjivacki odnos prema drugim drzavama kao da je Bosna nesto iznad njih, drzava koja nije bila u stanju da obezbijedi niti jednu vakcinu bez donacija ili odlaska u Srbiju, je jednostavno neinteligentan.
Taj sadaka sindrom, da ce neko drugi da donese blagostanje, mora da se promijeni i da se zasucu rukavi i da pocne da se cijeni rad. Mali Sengen je prilika da se nesto promijeni konacno pozitivno po gradjane BiH.
Ocigledno je da se tome protive nacionalisti, jer njih generalno nije briga za narod, oni su vecinom neinteligentni ljudi koji se vode nekom svojom iracionalnom logikom.
.
Stvarno je pametna odluka ući u savez čiji je utemeljitelj Aleksandar Vučić :lol: Kad na wikipediji bude članak mali šengen osnivač vaginousni :lol:
Samo da se malo podsjetimo
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1120 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

MorningStar wrote: 05/08/2021 16:37
Zar nismo vec u natou ? Gotova stvar komso potpiso ? :D
Ne znam, ali bilo bi dobro da srpski politicari podrze taj pristup. Zar nije tako?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1121 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

Nego .. Vi stvarno mislite da je inicijativa o malom sengenu i to potekla od Srbije tj. Vucica ? :D
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1122 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

daddy-kool wrote: 05/08/2021 16:41
MorningStar wrote: 05/08/2021 16:37
Zar nismo vec u natou ? Gotova stvar komso potpiso ? :D
Ne znam, ali bilo bi dobro da srpski politicari podrze taj pristup. Zar nije tako?
Ne znam komso reko gotovo NATO reko da se kakvih zastava natoa nastampa za prodaje to za ceremonije ulaska i to :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1123 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

MorningStar wrote: 05/08/2021 16:42 Nego .. Vi stvarno mislite da je inicijativa o malom sengenu i to potekla od Srbije tj. Vucica ? :D
Ti znas,pa nam reci
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1124 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

MorningStar wrote: 05/08/2021 16:43

Ne znam komso reko gotovo NATO reko da se kakvih zastava natoa nastampa za prodaje to za ceremonije ulaska i to :D
Nazor ti ova zajebancija. Zar ne bi bilo dobro da imamo podrsku srpskih politicara pristupu NATO paktu?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1125 Re: Mali Šengen

Post by MorningStar »

spreca wrote: 05/08/2021 16:43
MorningStar wrote: 05/08/2021 16:42 Nego .. Vi stvarno mislite da je inicijativa o malom sengenu i to potekla od Srbije tj. Vucica ? :D
Ti znas,pa nam reci
Ne znam nego eto malo razmisljam , inicijativa o slobodnom protoku roba i ljudi za drzavice koje ne mogu jos u eu barem 20 god... I ono sloze se albanija srbija makedonija crna gora ..

Sto je vucko mocan bas ... Gledaj ti kako igra na regionalnom planu, ovo nije maslo eu ni slucajno :D
Post Reply