Mali Šengen

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#701 Re: Mali Šengen

Post by Haris.ba »

konami666 wrote: 23/07/2021 20:44 Ako bih odbije da bude dio mini sengena ostat će skroz izolovana, mnogo vise nego sto je već slučaj. I onda neće biti samo čekanje kamiona na granici sa hrvatskom nego i sa Srbijom i sa crnom gorom.
Nek se prvo Albanija i Srbija uvezu. Ne moramo mi zuriti. Da vidimo kako to funkcionise, pa cemo onda i mi.

Sto mora o odmah? :D
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#702 Re: Mali Šengen

Post by belfy »

musicman80 wrote: 23/07/2021 19:53
belfy wrote: 23/07/2021 17:18

Mali Schengen je zapravo neka vrsta mini Jugoslavije gdje bi Srbija, kao demografski najjaca dominirala, ali i pokusaj da se izbrisu granice tako da svi Srbi i svi Albanci zive u istom prostoru. Time bi se smanjijo pritisak na Srbiju da prizna Kosovo, a RS bi imala odejesene ruke da sa Srbijom bude u de-fakto uniji cime bi se anulirali pritisci za ukidanje entiteta.
kakve to ima veze sa postom u kojem sam postavio pitanje drugom forumasu? odgovaras meni na nesto sto nisam pitao ili sta?
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#703 Re: Mali Šengen

Post by Novi_Nick »

88Sioux wrote: 24/07/2021 14:55
"Počinje nova era saradnje u regionu"

"Verujem da ulazimo u potpuno novu eru privredne, ekonomske i političke saradnje u regionu, pogotovo kada su u pitanju Albanija, Severna Makedonija i Srbija."

To je ocenio danas u razgovoru za Tanjug predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež pred najavljeno potpisivanje dogovora tri države i regionalni ekonomski forum sledeće nedelje u Skoplju.


"Sada zaista možemo da vidimo konkretne pomake i koristi za privrednike, što je nama kao privrednoj komori najbitnije, ali što je bitno i za sve građane", rekao je Čadež, koji aktivno radi na ubrzanju regionalne ekonomske saradnje i kao predsednik Upravnog odbora Komorskog investicionog foruma ZB.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je najavio da će u Skoplju na forumu, 29. jula, biti potpisana tri sporazuma: o trgovini, radnim dozvolama i u međusobnoj podršci u slučaju požara, poplava i prirodnih katastrofa.

Čadež ističe da su dokumenta planirana za potpisivanje na samitu predsednika Vučića i premijera Edija Rame i Zorana Zaeva sačinjena uz konsultovanje PKS i regionalne privredne komore Zapadnog Balkana.

"Primena dokumenata čije je potpisivanje najavljeno, značajno će ubrzati kretanje ljudi, robe, usluga i kapitala u regionu. Međusobnim priznavanjem dokumentacije prilikom uvoza i izvoza, sertifikat izdat u Skoplju, Tirani ili Beogradu biće validan u sve tri zemlje, roba će brže prelaziti granice, procedure će biti jednostavnije, a troškovi privrede manji. To je veoma važno", ističe Čadež.

Bržem kretanju robe, kao i putnika dodatno će, kaže, doprineti i uvođenje "brzih traka" na prelazima između zemalja potpisnica.

Posebno važnim ocenjuje i sporazum o radnim dozvolama koji će u veoma kratkom roku omogućiti građanima da nesmetano nalaze posao i rade na teritoriji svake zemlje potpisnice ovog dokumenta, a kompanijama da nađu adekvatne radnike i zaposle ih brzo, bez proceduralnih problema.

"Kompanijama su ti ljudi potrebni odmah. I inženjeri, i menadžeri, i građevinske i turistički radnici. Očekujemo da dogovor oko radnih dozvola donese zaista velike pomake”, istakao je on.

Dalji napredak očekuje i nakon međusobnog priznavanja profesionalnih kvalifikacija.

"Značajno je da su počeli intenzivni razgovori i o implementacionom telu koje će se brinuti svakodnevno o sprovođenju dogovorenog, i na ministarskom nivou, i na perativnom, odnosno administrativnom, ali i na najvišem političkom nivou", rekao je on Tanjugu.

Čadež najavljuje da će na ekonomskom regionalnom forumu u Skoplju 29. jula učestvovati između 350 i 400 privrednika koji ce, nakon plenarnog dela skupa i obraćanja predsednika Vučića i premijera Rame i Zaeva, imati i bi-tu-bi (B2B) sastanke.

"Poslovna zajednica ZB ima jasan interes da se olakšaju uslovi poslovanja, a konkretni pomaci za privredu i građane želja su i predsednika Vučića i premijera Zaeva i Rame, u šta sam se lično uverio i tokom pripremnog sastanka za skup u Skoplju", kaže Čadež.

Podseća i da su prethodni dogovori već doneli rezultate privredi, a kao primer navodi da su "zeleni koridori" skratili protok robe sa jedne na drugu stranu ZB za ceo jedan dan.

"To je dokaz da ako zajedno sednemo, dogovorimo se i sprovedemo dogovoreno, ne čekajući ni Brisel ni Vašington, imamo rezultate u interesu svih naših privreda", rekao je on.

Od potpisivanja međudržavnih sporazuma u Skoplju, predsednik PKS očekuje novu eru otvorenosti i duha saradnje u regionu.

"Siguran sam da će to doneti neku vrstu nove političke stabilnosti i biti jasan signal stranim investitorima da je ovo region uspeha u koji vredi ulagati", rekao je Čadež.

Dodao je da je politički vrh tri države, pripremljenim dogovorima, preskočio nekoliko stepenika.

"Ovim i EU pokazujemo da ekonomije regiona ne žele da u EU uđu samo da bi ušle, nego da zajedno radimo da bi postali kvalitetni i punopravni članovi", rekao je on.

Na pitanje da li će dogovor tri države doneti korist i kosovskoj privredi, on je odgovorio da čitav region Zapadnog Balkana može da profitira na novom dogovoru tri države.

"Kao regionalna komora ZB okupljamo komore svih šest ekonomija, i nadamo se da će se ovoj inicijativi i sporazumima Albanije, Severne Makedonije i Srbije pridružiti i novi potpisnici. Kako će i kojim tempom to ići na to ne možemo da utičemo, rekao je Čadež i istakao da će na ekonomskom samitu u Skoplju biti i kompanije iz Prištine, Peći, Skoplja, Sarajeva i Banjaluke.

"Privreda ne poznaje granice i mi radimo jedni sa drugima veoma dobro. Što više ovakvih inicijativa budemo imali, to ćemo brže našu privredu uspeti ne samo da podignemo, nego i da razvijamo u skladu sa svim izazovima globalnog tržišta", ocenio je Čadež.

Kao prve dalje korake u smanjenju barijera posle Skoplja, Čadež očekuje i primenu savremenih tehnoloških rešenja koja ce omogućiti elektronsko evidentiranje i dodatno smanjenje čekanja u transportu robe prilikom prelaska granica.

Najavljeno je da će u Skoplju biti predstavljano i novo ime regionalne inicijative, što Čadež i potvrduje, uz konstataciju da je ime važno simbolički.

"Najvažnije je, ipak, da imamo otvorene privrede i otvoreni region. I da zaista pokažemo i našim partnerima i investitorima da smo ne samo uspešni, nego da među sobom imamo jedan novi odnos", zaključio je Čadež.


Mućostepa: Prihvatiti viziju novog evropskog Balkana

Predsednica Unije trgovinsko-industrijskih komora Albanije Ines Mućostepa izjavila je Tanjugu da će sporazumi čije se potpisivanje očekuje na regionalnom ekonomskom forumu u Skoplju 29. jula biti od velike koristi za privredu i građane zbog smanjenja troškova i vremena prelaska granice, kao i izjednačavanja procedura boravka i radnih dozvola.

"Želim da istaknem prednosti smanjenja troškova i vremena prelaska granica za 10 procenata, izjednacavanja procedura boravka i radnih dozvola kako bi se omogućila mobilnost radne snage i interaktivnost na Zapadnom Balkanu. Još jedna važna stvar je i namera da se uspostavi bliža saradnja i povezivanje kompanija u regionu kako bi se napredovalo ka boljem uključivanju kompanija na globalno tržište."

Kako kaže, to se može postići poboljšanjem konkurentnosti i regulisanjem među-kompanijskog transfera radnika.

"U tom okviru, mi smo, kao predstavnici privrede, veoma zahvalni što su lideri Albanije, Severne Makedonije i Srbije uzeli u obzir preporuke 'Zelenih linija' i pismo Komorskog investicionog foruma (Positioning Letter of Investment Forum of Western Balkans Chambers of Commerce)", rekla je Mućostepa.

Predsednik Srbije je najavio formiranje "brzih traka" za brži prolazak ljudi iz regiona na graničnim prelazima, kao što postoje takve trake za građane EU, a Mućostepa kaže da je to deo celokupnog paketa inicijativa preduzetih kako bi se olakšale veze među zemljama ZB, a posebno kada je reč o putovanjima i međusobnim kontaktima ljudi.

Ona dodaje da će to biti odskočna daska za preduzeća i vlade da ojačaju politike i mehanizme ka pomirenom i prosperitetnijem regionu.

Bolja infrastruktura je presudna za veću mobilnost ljudi i privrednika, je smanjuje vreme i troškove, napomenula je Mućostepa.

Kaže da je albanska privredna komora bila aktivno uključena u svim tim inicijativama i dala dragoceni doprinos u svim fazama izrade sporazuma.

Zahvalila je političkim akterima zbog toga što su predstavnici privrede postali važan deo ove inicijative i poručila da će albanska komora zajedno sa Vladom Albanije ostati posvećena tom procesu.

"Mislim da je ovo proces koji treba prihvatiti bez sumnje i sa vizijom novog evropskog Balkana", poručila je Mućostepa.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#704 Re: Mali Šengen

Post by Capljina74 »

Ako se ne krene u priču čitav Balkan će ostati tariguz na šupku EU.

Njih zaboli za nama. Imaju resurs mladih ljudi koji se lako asimiluju i ne prave kakvog većeg belaja kao ovi što u poslijednjim talasima dolaze. Dovoljno im.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#705 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

Zaev, Vucic i Rama danas u setnji Skopljem :D

https://youtu.be/OXy18JJNzOo

Sutra mali Sengen dobija novo ime i potpisuju se novi ugovori.

Vucic o detaljima, sta je dogovoreno

https://youtu.be/MxOPeZZiDJg
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#706 Re: Mali Šengen

Post by sehohari »

Kikibombona wrote: 28/07/2021 22:05 Zaev, Vucic i Rama danas u setnji Skopljem :D

https://youtu.be/OXy18JJNzOo

Sutra mali Sengen dobija novo ime i potpisuju se novi ugovori.

Vucic o detaljima, sta je dogovoreno

https://youtu.be/MxOPeZZiDJg
VratiA si se.
Vidjet ćemo kako će dalje ići. Meni je najinteresantnije kako šta će sa Crnom Gorom biti.

BTW: Šta misliš o ovim događanjima zadnjih dana?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#707 Re: Mali Šengen

Post by high_volume »

Kikibombona wrote: 28/07/2021 22:05 Zaev, Vucic i Rama danas u setnji Skopljem :D

https://youtu.be/OXy18JJNzOo

Sutra mali Sengen dobija novo ime i potpisuju se novi ugovori.

Vucic o detaljima, sta je dogovoreno

https://youtu.be/MxOPeZZiDJg
Dogovorena je promjena naziva "Malog Šengena" u neki drugi, dogovoreno je međusobno priznavanje radnih dozvola i diploma, dogovorena je gradnja brze trake za kamione na granicama, i, kao što je Lagumdžija imao običaj reći - dogovoreno je da će se dogovarati :-)

Sve ovo dogovoreno, može se već danas provoditi CEFTA-om
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#708 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

sehohari wrote: 28/07/2021 22:31
Kikibombona wrote: 28/07/2021 22:05 Zaev, Vucic i Rama danas u setnji Skopljem :D

https://youtu.be/OXy18JJNzOo

Sutra mali Sengen dobija novo ime i potpisuju se novi ugovori.

Vucic o detaljima, sta je dogovoreno

https://youtu.be/MxOPeZZiDJg
VratiA si se.
Vidjet ćemo kako će dalje ići. Meni je najinteresantnije kako šta će sa Crnom Gorom biti.

BTW: Šta misliš o ovim događanjima zadnjih dana?
Crna Gora se nada da bi u naredne 3-4 godine mogla postati clanica EU. Ispunili su gotovo sve uslove, samo je pitanje da li u EU ima volje da ih prime. Crna Gora ceka poruku EU, da im kazu da li ulaze sad ili idu u paketu sa ostalim zemljama zapadnog Balkana koje su daleko iza CG u pristupnim pregovorima. To ce na kraju odrediti odnos CG prema inicijativi malog Sengena.

Mislim svasta. Ne znam sta te konkretno zanima? Desavanja u BiH se mogu gledati iz vise perspektiva...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#709 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

high_volume wrote: 29/07/2021 08:40
Kikibombona wrote: 28/07/2021 22:05 Zaev, Vucic i Rama danas u setnji Skopljem :D

https://youtu.be/OXy18JJNzOo

Sutra mali Sengen dobija novo ime i potpisuju se novi ugovori.

Vucic o detaljima, sta je dogovoreno

https://youtu.be/MxOPeZZiDJg
Dogovorena je promjena naziva "Malog Šengena" u neki drugi, dogovoreno je međusobno priznavanje radnih dozvola i diploma, dogovorena je gradnja brze trake za kamione na granicama, i, kao što je Lagumdžija imao običaj reći - dogovoreno je da će se dogovarati :-)

Sve ovo dogovoreno, može se već danas provoditi CEFTA-om
Da je moglo dogovorilo bi se. Ovo je nova inicijativa.

Ako sam dobro shvatio, kamioni se uopste nece zadrzavati na granici. To je tendencija, da slobodno prolaze. Kontrolisat ce se jedino putnicka vozila ali ce se i za njih postaviti posebne trake.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#710 Re: Mali Šengen

Post by sehohari »

Kikibombona wrote: 29/07/2021 12:03
sehohari wrote: 28/07/2021 22:31

VratiA si se.
Vidjet ćemo kako će dalje ići. Meni je najinteresantnije kako šta će sa Crnom Gorom biti.

BTW: Šta misliš o ovim događanjima zadnjih dana?
Crna Gora se nada da bi u naredne 3-4 godine mogla postati clanica EU. Ispunili su gotovo sve uslove, samo je pitanje da li u EU ima volje da ih prime. Crna Gora ceka poruku EU, da im kazu da li ulaze sad ili idu u paketu sa ostalim zemljama zapadnog Balkana koje su daleko iza CG u pristupnim pregovorima. To ce na kraju odrediti odnos CG prema inicijativi malog Sengena.

Mislim svasta. Ne znam sta te konkretno zanima? Desavanja u BiH se mogu gledati iz vise perspektiva...
Pa nekako me interesuje šta misliš koliko MZ iza ovoga stoji. Nekako se cijelo vrijeme dvoumim da li je ovo neka ofenziva OHR-a uz podršku EU i SAD ili je ovo Inzko manje-više sam uradio prije odlaska. Mislim da to sada i jest ključno pitanje, od kojeg zavisi kako će ovo sve završiti.

Iz ekonomskog ugla je mislim svakome jasno da ovo predstavlja veliki problem za nas. Ako je iko i feninga želio uložiti u Bosnu, to je sada palo u vodu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#711 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Kikibombona wrote: 29/07/2021 12:06

Ako sam dobro shvatio, kamioni se uopste nece zadrzavati na granici. To je tendencija, da slobodno prolaze. Kontrolisat ce se jedino putnicka vozila ali ce se i za njih postaviti posebne trake.
Znači natrpaš kamion pun migranata na granici sa Grčkom i 'vozi miško'.
jagugu
Posts: 1141
Joined: 28/07/2018 16:02

#712 Re: Mali Šengen

Post by jagugu »

Vučić: Za godinu-dvije nećemo imati granice i to ćemo da uradimo sami


Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je vjeruje da se u Skoplju kreira budućnost u okviru inicijative “mini Šengen” i da već za godinu ili dvije nećemo imati granice.

“Tako da će kamioni moći slobodno da prolaze, ali i automobili. Čini mi se da smo postigli nešto o čemu smo maštali i to ćemo uraditi sami”, rekao je Vučić iz Skoplja za Pink.

Kaže će to značiti da ćemo moći do Grčke da odemo bez granica. Kazao je da će danas na ekonomskom forumu u Skoplju učestvovati 217 kompanija iz Srbije.

“Vjerujem da možemo da izgradimo i smanjimo troškove i da uštedimo milijarde, a tako ćemo podstaći i dalji razvoj biznisa i poboljšati poslovni ambijent”, naglasio je Vučić.

Dodao je da će sljedeći sastanak u okviru regionalne inicijative biti održan u Beogradu i da će do 15. oktobra ministri morati da ispune određene obaveze po pitanu dogovora iz Skoplja.

Prije kraja godine ljudi će vidjeti mnogo toga, dodao je Vučić.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#713 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

sehohari wrote: 29/07/2021 12:11Pa nekako me interesuje šta misliš koliko MZ iza ovoga stoji. Nekako se cijelo vrijeme dvoumim da li je ovo neka ofenziva OHR-a uz podršku EU i SAD ili je ovo Inzko manje-više sam uradio prije odlaska. Mislim da to sada i jest ključno pitanje, od kojeg zavisi kako će ovo sve završiti.

Iz ekonomskog ugla je mislim svakome jasno da ovo predstavlja veliki problem za nas. Ako je iko i feninga želio uložiti u Bosnu, to je sada palo u vodu.
Nista Incko sam ne moze uraditi. Nema dileme da je dobio mig od stranaca, vjerovatno Nijemaca, da zavrsi osjetljiv dio posla kako Smit ne bi imao taj problem oko vrata. To pitanje nije vazno u evropskim okvirima niti je podignuto na visok nivo.

Kod nas je sve vazno i za sve se vodi odsudna bitka. Za mjesec dana ovo pitanje niko nece spominjati kao sto je bilo sa prethodnim velikim krizama.

...

To jeste najveci problem. Ko ce nakon svega uloziti u BiH? Masovno iseljavanje je najveca prijetnja u hiljadugodisnjoj istoriji ove zemlje. Bog zna sta ce biti kada Njemacka i druge zapadne ekonomije u naredne 2-3 godine uhvate zalet nakon korone. Zato susjedi sa Balkana zele hitno zaposliti ljude i sto je moguce vise podici plate kako bi sto manje ljudi otislo. Ovo je bitka da vremenom a nas boli qrac.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#714 Re: Mali Šengen

Post by Kikibombona »

daddy-kool wrote: 29/07/2021 12:55
Kikibombona wrote: 29/07/2021 12:06

Ako sam dobro shvatio, kamioni se uopste nece zadrzavati na granici. To je tendencija, da slobodno prolaze. Kontrolisat ce se jedino putnicka vozila ali ce se i za njih postaviti posebne trake.
Znači natrpaš kamion pun migranata na granici sa Grčkom i 'vozi miško'.
Valjda ce naci neki model da se to ne bi desavalo.

Za sve postoji rjesenje kao i izgovor da se nista ne uradi.

...

Mi u BiH moramo biti svjesni da u narednih 10 godina, minimalno toliko, necemo uci u EU. Tu se namece kljucno pitanje: kako u takvim okolnostima zaustaviti masovno iseljavanje.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#715 Re: Mali Šengen

Post by daddy-kool »

Kikibombona wrote: 29/07/2021 15:07
Valjda ce naci neki model da se to ne bi desavalo.

Za sve postoji rjesenje kao i izgovor da se nista ne uradi.
Kad bi samo postojao neki modus kontrole ljudi i roba na granicama. :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#716 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

daddy-kool wrote: 29/07/2021 12:55
Kikibombona wrote: 29/07/2021 12:06

Ako sam dobro shvatio, kamioni se uopste nece zadrzavati na granici. To je tendencija, da slobodno prolaze. Kontrolisat ce se jedino putnicka vozila ali ce se i za njih postaviti posebne trake.
Znači natrpaš kamion pun migranata na granici sa Grčkom i 'vozi miško'.
Postoje skeneri,imas to izmedju srbije i HR,zna se tacna brzina kojom moras proci kroz granicu,skener inace te malo dalje ceka policija,vec odavno carinici ne otvaraju kamione kad se na skener bolje vidi
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#717 Re: Mali Šengen

Post by meridiyan »

Eto, nema vise "Mini Šengen"..Mjenjaj naslov teme
„Otvoreni Balkan“ (Open Balkan) novo je ime za „Mini Šengen“.
To je objavljeno u Skoplju na regionalnom ekonomskom forumu, gde su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Severne Makedonije i Albanije, Zoran Zaev i Edi Rama, potpisali tri dokumenta koja će olakšati trgovinu u regionu i omogućiti jedinstveno tržište rada, ali i međusobnu pomoć u vanrednim situacijama.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#718 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

meridiyan wrote: 29/07/2021 15:40 Eto, nema vise "Mini Šengen"..Mjenjaj naslov teme
„Otvoreni Balkan“ (Open Balkan) novo je ime za „Mini Šengen“.
To je objavljeno u Skoplju na regionalnom ekonomskom forumu, gde su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Severne Makedonije i Albanije, Zoran Zaev i Edi Rama, potpisali tri dokumenta koja će olakšati trgovinu u regionu i omogućiti jedinstveno tržište rada, ali i međusobnu pomoć u vanrednim situacijama.
sad rusi trljaju ruke,prosirila se zona uticaja
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#719 Re: Mali Šengen

Post by breuer »

spreca wrote: 29/07/2021 15:48
meridiyan wrote: 29/07/2021 15:40 Eto, nema vise "Mini Šengen"..Mjenjaj naslov teme

sad rusi trljaju ruke,prosirila se zona uticaja
i tebi dobro :D
User avatar
House
Posts: 46615
Joined: 17/03/2010 15:36

#720 Re: Mali Šengen

Post by House »

samo što dalje od BiH :thumbup: :bih:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#721 Re: Mali Šengen

Post by spreca »

breuer wrote: 29/07/2021 15:53
spreca wrote: 29/07/2021 15:48
sad rusi trljaju ruke,prosirila se zona uticaja
i tebi dobro :D
:lol: ma to ce Mile sve pohapat
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#722 Re: Mali Šengen

Post by Tanqueray »

Ako BiH i dalje ostane pri stavu da ne treba da bude dio ovoga projekta, bojim se da ce to ostaviti dugorocne ekonomske posljedice. Prije svega za investicije, kojih i ovako ima jako malo, koje ce sve da idu u za sada ove tri drzave.
Ekonomski razvoj nije nikada ni bio prioritet nacionalnih stranaka, sto je potpuno u skadu sa njihovom prirodom, kojima je najvaznije borba za teritoriju, mada je uopsteno gledajuci u Bosni sve vise prazne i besperspektivne teritorije, i nebriga prema narodu za koga se toboze brinu i predstavljaju ga.
Trenutno vlada jedna histerija bez smisla i ikakve nade da ova zemlja postane normalna za nasih zivota. Pojedinci razmisljaju kao da ce zivjeti najmanje 200 godina pa se moze ovako olako gubiti vrijeme.
Ova bruka da se nije uspjela kupiti niti jedna vakcina i da se cekaju donacije vakcina koje gradjani u zemljama donatorima nece da primaju, potvrdjuje totalnu nebrigu o stanovnistvu i to bez obzira na naciju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#723 Re: Mali Šengen

Post by Haris.ba »

Tanqueray wrote: 29/07/2021 17:13 Ako BiH i dalje ostane pri stavu da ne treba da bude dio ovoga projekta, bojim se da ce to ostaviti dugorocne ekonomske posljedice. Prije svega za investicije, kojih i ovako ima jako malo, koje ce sve da idu u za sada ove tri drzave.
Ekonomski razvoj nije nikada ni bio prioritet nacionalnih stranaka, sto je potpuno u skadu sa njihovom prirodom, kojima je najvaznije borba za teritoriju, mada je uopsteno gledajuci u Bosni sve vise prazne i besperspektivne teritorije, i nebriga prema narodu za koga se toboze brinu i predstavljaju ga.
Trenutno vlada jedna histerija bez smisla i ikakve nade da ova zemlja postane normalna za nasih zivota. Pojedinci razmisljaju kao da ce zivjeti najmanje 200 godina pa se moze ovako olako gubiti vrijeme.
Ova bruka da se nije uspjela kupiti niti jedna vakcina i da se cekaju donacije vakcina koje gradjani u zemljama donatorima nece da primaju, potvrdjuje totalnu nebrigu o stanovnistvu i to bez obzira na naciju.
Sve si ti u pravu. Ali, ko sto kaze jedan veliki drzavnik ovih prostora :prvo sapun, pa miris.

Puna podrska Vucicu, Zaevu i Rami sto rade. Samo nek to rade bez BiH.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#724 Re: Mali Šengen

Post by _BataZiv_0809 »

Treba i sa BiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#725 Re: Mali Šengen

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 29/07/2021 17:24 Treba i sa BiH.
Nek malo saceka.
Post Reply