Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

black64
Posts: 182
Joined: 16/02/2016 18:45

#1 Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by black64 »

Svi znamo da je trenutno uređenje naše države veoma komplikovano, nedovoljno efikasno itd.
Otvorio sam ovu temu da bismo raspravili o mogućim rješenjima koje bi zadovoljile sve građane naše države.
Dakle cilj je da se smanji međuetnička netrpeljivost i otkopča ova luđačka košulja koju su nam stavili.
:bih:

Moj prvi prijedlog bi bio ukidanje predsjedništva BiH u potpunosti (ova institucija samo produbljuje naš međuetnički mrzilački matrix). Sve nadležnosti predsjedništva bi prešle na premijera BiH.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#2 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by Nowicki »

Bojim se da je nemoguće bilo šta promjeniti. U ovakvoj konstataciji odnosa. BiH će još dugooo ovako kuburiti. No tema nije loša za diskusiju. Evo ja predlažem jednog predsjednika sa dva zamjenika. I rotacija kao i do sad. Kozmetički zahvat :D
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#3 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by lacrima »

Ja bi predlozio ukidanje Grada Sarajeva, KS da promijeni ime u Grad Sarajevo i sve nadleznosti Gradonacelnika da predju na premijera KS, a Skupstine Grada na Skupstinu KS. Kozmeticki zahvat, ali bi dobili jakog gradonacelnika glavnog grada, a ne kao sada fikus bez ikakvih nadleznosti. Plus bi se ustedilo na administraciji.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#4 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by zposao »

Prije ćeš dobiti polise, tipa Republika Sarajevo, Kneževina Tuzla, itd nego ukinuti funkciju gradinačelnika.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#5 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by neko_sa_strane »

Ukinuti tročlano predsjedništvo jer prema Ustavu sva trojica obavljaju istu funkciju iako u stvarnosti izgleda drugačije a tome doprinose i mediji. Nerijetko pročitam u medijima srpski, hrvatski i bošnjački član predsjedništva, kategorije koje ne postoje u Ustavu BiH. U suštini sva trojica obavljaju istu funkciju tako da mi imamo u stvari tri predsjednika. Novim ustavom propisati da politička stranka ne može biti monoetnička i ne može isključivo zastupati jedan narod u stvarnosti a ne samo na papiru. Sve stranke u BiH moraju raditi u interesu države i svih njenih građana a ne u interesu jednog naroda, jednog ili grupe pojedinaca a posebno ne u interesu susjednih država. Sve nesuglasice rješavati kompromisom i voditi se rješenjima najmanje škodljivim po državu. Sve parametre uzeti u obzir a riječ inat izbaciti iz političkog rječnika i u teoriji a posebno u praksi.
Državu urediti kao sekularnu a u drugoj fazi i kao građansku. Finansiranje stranaka iz budžeta za početak smanjiti a u budućnosti ukinuti u potpunosti. Stranke bi se finansirale donacijama. Inspekcija bi radila svoj posao u slučaju da je porijeklo novca sumnjivo ili ako je donator firma ili pojedinac koji nisu platili porez. U tom slučaju kažnjavaju se i donator i politička stranka.
Reformisati zastarjeli obrazovni sistem i više odvajati iz BDP-a za obrazovanje, nauku i kulturu jer je možda jedini način da se dogodi reset mentaliteta uz primjenu sankcija gdje god je potrebno. Ako piše npr. da je kažnjivo bacanje otpada u rijeke da se kažnjava visokim kaznama. U fazi formiranja građanske države preurediti sadašnju administrativnu podjelu, ukinuti tzv. entitete. Uspostaviti kantone ili regije s tim da mogu imati regionalnu vladu ali samo najosnovnija ministarstva bez gomile nepotrebnih agencija. U stvari mogla bi i država imati filijale svojih ministarstava i to samo neophodnih u svakom kantonu/regiji.
Pitanje je samo da li uopšte ima dobre volje da se išta promijeni.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#6 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by RtrnOfSalisbury »

... nauka pokusava dat odgovore ali ovako nesto spada u kategoriju 'nit je bilo nit ce bit' ili na nasem jeziku 'vela havle' tako da iz neceg sto ne znas sta je nemeres preci u nesto sto znas sta je 8-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40817
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by dječak sa šibicama »

Ukidanje entiteta i formiranje kantona, kao u Svicarskoj, naravno na etnickoj osnovi.

Sto vise to bolje, enklave i esklave naravno, tako je i u Svici. Ne vidim da oni nesto pate zbog etnickih kantona, vjerovatno jer su im plate 13 puta vece nego nase, pa recimo poraditi na tome da plate u BiH budu bar pet puta vece ali to je vec bajka sa treceg sprata.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#8 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by MorningStar »

Koja je ovo tema ? “Zelim zelim “ ?
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#9 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by RtrnOfSalisbury »

... treba napravit sistem dje ce svaki gradjanin i seljak biti aktivni ucesnik u politici: tj. da svako ima neku funkciju i da more potpisivat i diskutovat :cry:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40817
Joined: 29/06/2011 23:39

#10 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by dječak sa šibicama »

Za pocetak ipak demokratizacija drustva odnosno ucenje gradjana demokraciji, mi pojma nemamo sta je to logicno jer niko nas ni ne uci. Starija ekipa naslijedila mentalitet komunizma, mladja blage veze nema ni o cemu.

Cemu sluzi one hiljade NVO, osim da mlate pare od Sorosa i ostalih donatora.

Kod nas je sve idi mi dodji mi.
black64
Posts: 182
Joined: 16/02/2016 18:45

#11 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by black64 »

neko_sa_strane wrote: 07/05/2020 16:33 Ukinuti tročlano predsjedništvo jer prema Ustavu sva trojica obavljaju istu funkciju iako u stvarnosti izgleda drugačije a tome doprinose i mediji. Nerijetko pročitam u medijima srpski, hrvatski i bošnjački član predsjedništva, kategorije koje ne postoje u Ustavu BiH. U suštini sva trojica obavljaju istu funkciju tako da mi imamo u stvari tri predsjednika. Novim ustavom propisati da politička stranka ne može biti monoetnička i ne može isključivo zastupati jedan narod u stvarnosti a ne samo na papiru. Sve stranke u BiH moraju raditi u interesu države i svih njenih građana a ne u interesu jednog naroda, jednog ili grupe pojedinaca a posebno ne u interesu susjednih država. Sve nesuglasice rješavati kompromisom i voditi se rješenjima najmanje škodljivim po državu. Sve parametre uzeti u obzir a riječ inat izbaciti iz političkog rječnika i u teoriji a posebno u praksi.
Državu urediti kao sekularnu a u drugoj fazi i kao građansku. Finansiranje stranaka iz budžeta za početak smanjiti a u budućnosti ukinuti u potpunosti. Stranke bi se finansirale donacijama. Inspekcija bi radila svoj posao u slučaju da je porijeklo novca sumnjivo ili ako je donator firma ili pojedinac koji nisu platili porez. U tom slučaju kažnjavaju se i donator i politička stranka.
Reformisati zastarjeli obrazovni sistem i više odvajati iz BDP-a za obrazovanje, nauku i kulturu jer je možda jedini način da se dogodi reset mentaliteta uz primjenu sankcija gdje god je potrebno. Ako piše npr. da je kažnjivo bacanje otpada u rijeke da se kažnjava visokim kaznama. U fazi formiranja građanske države preurediti sadašnju administrativnu podjelu, ukinuti tzv. entitete. Uspostaviti kantone ili regije s tim da mogu imati regionalnu vladu ali samo najosnovnija ministarstva bez gomile nepotrebnih agencija. U stvari mogla bi i država imati filijale svojih ministarstava i to samo neophodnih u svakom kantonu/regiji.
Pitanje je samo da li uopšte ima dobre volje da se išta promijeni.
Ima ovdje dosta dobrih stvari, ali ih je većina nerealna. Boldirao sam one koje mislim da bi se mogle progurati uzimajući u obzir trenutno stanje svijesti naroda.

Također bih dodao i možda izbor sudija i tužilaca na izborima, jer trenutno sudstvo i tužilaštvo su u potpunosti sluge politika/e.
black64
Posts: 182
Joined: 16/02/2016 18:45

#12 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by black64 »

MorningStar wrote: 07/05/2020 17:09 Koja je ovo tema ? “Zelim zelim “ ?
Ako nemaš konstruktivan prijedlog zamolit ću da preskočiš, hvala.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3381
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#13 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by Billy The Pljuc »

Bilo bi lijepo da se dođe jednom do promjene ustava jer bez njegove promjene ništa drugo se ne ne može raditi.

Da se mene pita, ukidanje entiteta i kantona - regionalni "ustroj" sa 4-5 regija, ukidanje konstitutivnosti - da smo svi isti i ista prava da imamo, ukidanje tročlanog predsjedništva - jedan predsjednik i jedan potpredsjednik, jbga ako se još nečega sjetim dopunim post.

I da, bilo bi lijepo ukinuti sve stranke sa nacionalnim predznakom i programom i zabraniti im djelovanje osim u okvirima kulturno-umjetničkih društava :D.

Potrebna nam je kompletna reforma društva, uglavnom UTOPIJA.

Edit: U ovoj poželjnoj reformi društva između ostalog mislim i na reformu školstva i obavezno protjerivanje vjeronauka iz škola.
Last edited by Billy The Pljuc on 08/05/2020 14:52, edited 1 time in total.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#14 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by neko_sa_strane »

Da, zaboravio sam da sudstvo mora biti nezavisno. Najviše zavisi od naroda. Ako narod lako pada na manipulacije i nakon 30 godina onda je do naroda. Ja ne znam koja je granica do koje će većina šutjeti i trpiti. Danas gledam Ajnadžić posjetio Rome na Gorici za Đurđevdan. A meni je izgledalo i kao kupovina glasova.
Uostalom vode novu predizbornu kampanju odmah nakon završetka izbora koja traje sve do idućih. Jedino što znaju raditi je biti na vlasti što je njihovo viđenje upravljanja državom. Njima je to isto.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#15 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by purgatorio »

- Konfederacija s puno više ovlasti entitetima, manje državi.

- U FBiH smanjenje utjecaja hrvatskog pučanstva i potpuno građansko ustrojstvo, sa zaštićenim mjestima za hrvatski narod (kao u RS-u).

- Ukidanje neodrživih kantona (PK i BPK)

- Teritorijalna reorganizacija općina i spajanje manjih (npr. Prača, Ustikolina, Dobretići) u veće.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by Maraschino »

dječak sa šibicama wrote: 07/05/2020 17:07 Ukidanje entiteta i formiranje kantona, kao u Svicarskoj, naravno na etnickoj osnovi.

Sto vise to bolje, enklave i esklave naravno, tako je i u Svici. Ne vidim da oni nesto pate zbog etnickih kantona, vjerovatno jer su im plate 13 puta vece nego nase, pa recimo poraditi na tome da plate u BiH budu bar pet puta vece ali to je vec bajka sa treceg sprata.
Svajcarci su prije svega Svajcarci i to ponosni pa tek ona gledaju ''etniju''.
Sutra daj nasima, za tri godine trazice samostalnost a neki prisajedinjenje. Oni vec sada kazu da su dijaspora iz Hrvatske i Srbije
...
Kako god je uredili BiH nece nestati niti ce je neko cijepati a sto se prije vrate multietnickom uredjenju ustedit ce vrijeme i za buduce narastaje.

Ovo je samo jedna od teskih prolaznih faza nase drzave. Valja nam se valjati u glibu nacionalizma od koga samo pojedinci imaju koristi i to ne pustaju kao zlatnu koku.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#17 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by zavrzlama »

prepisat srbijanski i to je to..valjda bi se srbi odmah slozili,a moze i hrvatski no problem.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#18 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by cyprus »

Ukidanje entiteta i kantonizacija cijele države... Sarajevo distrikt...
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#19 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by RunnerX »

Nemoguće bez revizije Dejtona, što se nikada neće desiti. Neku šansu imamo u tome da to riješi zapad, Amerika prije svih, mada mi se i to čini kao naučna fantastika. Jedino ako Biden pobijedi Trumpa, on bi se mogao pozabaviti nama.

Kao što neko iznad reče 'želim, želim'.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#20 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by high_volume »

black64 wrote: 07/05/2020 14:27 Svi znamo da je trenutno uređenje naše države veoma komplikovano, nedovoljno efikasno itd.
Otvorio sam ovu temu da bismo raspravili o mogućim rješenjima koje bi zadovoljile sve građane naše države.
Dakle cilj je da se smanji međuetnička netrpeljivost i otkopča ova luđačka košulja koju su nam stavili.
:bih:

Moj prvi prijedlog bi bio ukidanje predsjedništva BiH u potpunosti (ova institucija samo produbljuje naš međuetnički mrzilački matrix). Sve nadležnosti predsjedništva bi prešle na premijera BiH.
Ja odavno ne vidim međuetničku netrpeljivost. Netrpeljvost može biti između ljudi različitih etničkih pripadnosti, svejedno u kojem entitetu, ali to je individualna stvar, nije međuetnička netrpeljivost. A i između ljudi, sve je manje pogleda poprijeko.

Navođenje jednih protiv drugih, u BiH rade samo pojedine političke vođe, perfidno i zlonamjerno, a zapravo to rade između sebe i svojih politika - dogovorno, s ciljem učvrščivanja vlastitih pozicija homogenizacijom svojih...

U BiH je političko uređenje ovakvo kakvo jeste već 25 godina, i funkcionira, kako tako. Nije naš problem toliko to političko uređenje, naš problem je ekonomsko stanje, loše privredno stanje. A korumpirano pravosuđe je generator svih naših problema.

Ukoliko bismo postigli razvoj ekonomije, produkciju privrede, pa i smanjenje budžetske potrošnje, ako bismo uredili pravosuđe, neka nam i Predsjedništva, i entiteta, i kantona, i svega. Dobrom ekonomijom, potencijalnom privredom i zaštitom pravima, ljudi bi se čak i vartili iz dijaspora i privremenih odlazaka na rad u inostranstvo.

O ovome treba otvarati teme i raspravljati, ne o nemogućem...
black64
Posts: 182
Joined: 16/02/2016 18:45

#21 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by black64 »

high_volume wrote: 08/05/2020 00:45 Ja odavno ne vidim međuetničku netrpeljivost. Netrpeljvost može biti između ljudi različitih etničkih pripadnosti, svejedno u kojem entitetu, ali to je individualna stvar, nije međuetnička netrpeljivost. A i između ljudi, sve je manje pogleda poprijeko.

Navođenje jednih protiv drugih, u BiH rade samo pojedine političke vođe, perfidno i zlonamjerno, a zapravo to rade između sebe i svojih politika - dogovorno, s ciljem učvrščivanja vlastitih pozicija homogenizacijom svojih...

U BiH je političko uređenje ovakvo kakvo jeste već 25 godina, i funkcionira, kako tako. Nije naš problem toliko to političko uređenje, naš problem je ekonomsko stanje, loše privredno stanje. A korumpirano pravosuđe je generator svih naših problema.

Ukoliko bismo postigli razvoj ekonomije, produkciju privrede, pa i smanjenje budžetske potrošnje, ako bismo uredili pravosuđe, neka nam i Predsjedništva, i entiteta, i kantona, i svega. Dobrom ekonomijom, potencijalnom privredom i zaštitom pravima, ljudi bi se čak i vartili iz dijaspora i privremenih odlazaka na rad u inostranstvo.

O ovome treba otvarati teme i raspravljati, ne o nemogućem...
Složio bih se sa tobom, ali mislim da je generator ovih problema svijest naroda. Zatucani međuetničkom mržnjom, koja im se servira, konstantno daju glasove onima koji ovu zemlju već 25 godina uništavaju.

Možemo postaviti još jedno pitanje
Kakva je svijest građana u BiH i kako je promijeniti ?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#22 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by 155_mm »

treba imati na umu da je sadasnji ustav BiH dio mirovnog ugovora. takav ustav nema bas mnogo zemalja na ovom svijetu. bitnu ulogu u stvaranju ustava je odigrala i vatrena moc strana u sukobu devedesetih.

tesko je predvidjeti sta ce biti sa ovim uredjenjem drzave BiH u buducnosti. vjecno ovakvo uredjenje nece biti. to se moze sa sigurnoscu reci.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#23 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by Kolinda »

purgatorio wrote: 07/05/2020 19:28 - Konfederacija s puno više ovlasti entitetima, manje državi.

- U FBiH smanjenje utjecaja hrvatskog pučanstva i potpuno građansko ustrojstvo, sa zaštićenim mjestima za hrvatski narod (kao u RS-u).

- Ukidanje neodrživih kantona (PK i BPK)

- Teritorijalna reorganizacija općina i spajanje manjih (npr. Prača, Ustikolina, Dobretići) u veće.
Ja predlažem rezervate za Hrvate ali i da se u njima ništa ne pitaju 8-)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#24 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by 155_mm »

teritorijalnih promjena nekim mirnim dogovorom tesko da moze biti. brcko je jedina teritorijana promjena nakon sukoba. i vidjeli smo kako je to kilavo islo iako je to, pored OS BiH, bio glavni interes zapadnih centara moci.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#25 Re: Oblik državnog uređenja Bosne i Hercegovine

Post by 155_mm »

ono sto se moze ocekivati od zapadnih centara moci su ustavne promjene u cilju vece funkcionalnosti drzavnog nivoa. trenutno stanje omogucuje da se blokira ulazak ruske vojske u BiH. na primjer u mostar. ali nije dovoljan da BiH prati politicki kurs zapada prema kini i rusiji.
Locked