Fikret (srebrena malina) i respiratori

sumirprimus

#1526 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by sumirprimus » 03/05/2020 10:27

Nisam reko da ne treba nista. Nego da je lupanje premalo i bezveze.

Haris.ba

#1527 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Haris.ba » 03/05/2020 10:29

sumirprimus wrote:
03/05/2020 10:27
Nisam reko da ne treba nista. Nego da je lupanje premalo i bezveze.
Nego pravna država od ponedjeljka. Kako ćemo trčati maraton kada iz kreveta nismo ustali?

Evo, šta konkretno ti misliš da treba? Baš konkretno u ovoj situaciji?

coco1

#1528 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by coco1 » 03/05/2020 10:31

BrziGonzales wrote:
03/05/2020 01:17
Ricken wrote:
03/05/2020 01:09
BrziGonzales wrote:
03/05/2020 00:52
Mora li firma imati carinski broj da bi nešto uvezla?

https://bizreg.pravosudje.ba/pls/apex/f ... RAGA,FALSE

Ovdje bi trebalo da izbaci svakog registrovanog privrednog subjekta u BiH (naše maline nema) i da pokaže ima li carinski broj čime je dozvoljeno da se bavi uvozom? Možda može neko drugi da uvozi u njihovo ime, kako to ide? Ako je tako, ko je to uvezao u njihovo ime?
Trebalo bi ali nije tako. Na bizregu nema firmi sa sjedištem u RSu. Carinski broj možeš provjeriti kod UIO. Zna se dogoditi da je firma registrovana za uvoz i izvoz, ali nije u bizregu registrovano.
Prevarilo me što nudi u opcijama i Republiku Srpsku...
mozes otici na stranicu apif-a, tamo ima registar firmi iz rs-a. kod fh sm nema podatka o carinskom broju. ima registrovanu poslovnicu u ilijasu.

JThomas

#1529 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas » 03/05/2020 10:34

mene niko ne može ubijediti da se ovaj rang para u nas krčmi bez samog vrha. nema previše tako velikih poslova gdje se odjednom može zagrabiti toliko.

Ricken

#1530 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Ricken » 03/05/2020 10:36

Billy The Pljuc wrote:
03/05/2020 04:10
Možda i jesu ali mi konkretno Solak ne ostavlja utisak dovoljno pametnog i moćnog (bezobrazan i osion dovoljno jeste) da pogura sve što se trebalo gurati kad su im kola krenula nizbrdo a o privredniku da i ne pišem u tom kontekstu. Nije malo tu došlo do raznoraznih uticaja, npr. špediter koji je radio na prijavi je morao znati da se radi o muljavini, carinskom službeniku je pretpostavljam naređeno ili plaćeno da protokoliše istu sa naznačenim iznosima na fakturi itd. itd. Sad se pojavila i ova priča sa bankama a jedna minimalno jeste učestvovala u novčanim transakcijama pri plaćanju respiratora ili njih uopšte nije ni bilo???
Evidentno je da je dosta poteza i odluka donešeno baš amaterski i ja bih rekao u panici/strahu da se sve otalja i brže bolje pokrije i zataška.

Svima nam je jasno bilo, a evo potvrđeno i od strane struke u zadnja dva CD-a, da su ovi likovi odmah trebali biti privedeni i ispitani kao i izuzeta sva dokumentacija koja se odnosi na ovaj slučaj.

Naravno da se isto nije desilo i da su evidentna nastojanja za kupovinom vremena kako bi se čitav slučaj zataškao, vrlo je moguće i da na kraju niko i ne odgovara, mene lično više ništa ne bi iznenadilo a pogotovo nakon večerašnjeg gostovanja Pećanina u CD-u. Iskreno za mnogo toga što je izrekao ja lično nisam znao i mogu samo da mu se divim što ima hrabrosti otvoreno pričati o tome za razliku od Miletića.

Državna mafija da ih tako nazovem nije ni za masu ubistava od rata naovamo odgovarala (da spomenem pokojnog Jozu Leutara, počivao u miru, i da ne nabrajam novije slučajeve), pa pokradene stotine miliona u raznoraznim aferama, da bi se neko od njih sikirao sada za nekih 10-11 miliona.

Osvrnuću se opet na večerašnji odlični CD i gostovanje Pećanina u kontekstu toga šta dalje? Dokle ovi misle da nam pamet razvlače i trebamo li svi sa imalo soli u glavi iseliti iz BiH? Lidera koji bi nešto promjenio na izborima nemamo (Kifla to definitivno nije) a i da ga ima ovi govnari kontrolišu sve, od izbora, tužilaštva i sudstva uopšteno, kontrolišu apsolutno sve sfere i pride tomu još ih podržava međunarodna zajednica.

Izlaskom na ulice isto ne mislim da bi nešto promjenili a isto se neće ni desiti jer nas je sve manje i manje voljnih iskazati nezadovoljstvo na taj način, moralo bi dosta mrtvih glava pasti da bi se nekakav cilj postigao. Institucije ko institucije, pokazalo se da i nemaju neku važnost jer uglavnom ništa i ne rade, sutra da ih rastjeraš iz udobnih fotelja ne bi se ni osjetilo.

Kamo dalje rođače???
Ako dobro razumijem, po tvom mišjenju, najveći problem ove zemlje je nedostatak alternativa, jer se osvrneš, i vidiš da je sadržaj isti upakovan u drugi celofan, o čemu je pričao i sam Senad Pećanin. Meni to zvuči kao amnestija. Treba mijenjati, i ćorava koka jednom ubode. :D

Ja bih prije rekao da trenutna vlast kontroliše sve (ne autoritet pojedinca), a veliko je pitanje da li bi se tako nastavilo kad bi došlo do njene promjene. Mislim vjerovatno bi vlast nastavila sa kontrolom, ali ne i isti pojedinci.

Ricken

#1531 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Ricken » 03/05/2020 10:38

coco1 wrote:
03/05/2020 10:31
BrziGonzales wrote:
Ricken wrote:
03/05/2020 01:09

Trebalo bi ali nije tako. Na bizregu nema firmi sa sjedištem u RSu. Carinski broj možeš provjeriti kod UIO. Zna se dogoditi da je firma registrovana za uvoz i izvoz, ali nije u bizregu registrovano.
mozes otici na stranicu apif-a, tamo ima registar firmi iz rs-a. kod fh sm nema podatka o carinskom broju. ima registrovanu poslovnicu u ilijasu.
http://www.uino.gov.ba/b/Porezi/PDV_obv ... fault.aspx

Stranica UIO, kod koje se vrši registracija, kaže da je registrovan za vanjsko-trgovinsko poslovanje.

Samo treba ukucati naziv društva.

dembele

#1532 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by dembele » 03/05/2020 10:42

Ja mislim da bi bio red da Fikret ove godine bude izabran za Najmenadžera u 2020.

emirolini

#1533 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by emirolini » 03/05/2020 10:43

Islamska zajednica je politizirana i kriminalna, strogo kontrolisana od strane SDA, pred svake izbore bukvalno mole glasace da glasaju za SDA, posljednih godina ne imenuju vec govore znate ko su nasi i ko su nas cuvali u ratu.... onom od prije 25 godina. Ono sto je pozitivno u ovoj situaciji jeste da su i katolicka crkva u BiH i pravoslavna politizirane takodjer. Zasto je to pozitivno, pozitivno je iz razloga sto je se lakse boriti protiv toga, jer ukljucujes sve a ne samo jedne sto je uvijek kocnica bilo kakvih promjena.

Prvi koraci trebaju biti uvodjenje fiskalnih racuna i poreza na sve vjerske usluge, apsurdno zvuci ali OGROMAN novac se tamo pere, na ovaj nacin bi imali bar minimalnog uvida u njihove poslove.

Druga stvar jeste da bi kaznjavao svaki javni istup po 50 000 KM i taj novac usmjeravao na racun za lijecenje djece. Djeca nam umiru jer nemaju novac da plate lijecenje koje kosta kao jedan respirator po ljiga Fikret fakturi.

Sve kolege sa foruma koji su vjernici da se ne nadju uvrijedjenim u ovaj “atak” protiv vjere. Vjera je duhovna u svakom pojedincu, a ne javna i ovako pogana kao sto su je pojedinci ispred vjere u BiH napravili.

coco1

#1534 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by coco1 » 03/05/2020 10:48

Ricken wrote:
03/05/2020 10:38
coco1 wrote:
BrziGonzales wrote:

Stranica UIO, kod koje se vrši registracija, kaže da je registrovan za vanjsko-trgovinsko poslovanje.
obzirom na djelatnost, logicno mi je da se bavi i izvozom.

po pisanju, ispasce da ga nesto branim, a to nije slucaj, niti mi je namjera. niko sretniji od mene da se sve oko ovog slucaja raspetlja do kraja i da svi upetljani odgovaraju prema zakonu.

medjutim, plasiranjem netacnih informacija daje se argument da se prica razvodni i fikret, kao i ostali ucesnici, mogu u javnosti pricu okrenuti na svoj mlin, prezentujuci tacne podatke o kojim i mi ovdje pisemo.

da se "novinar", koji je izasao sa podacima i pricom o racunima, posavjetovao sa nekim ko zna iscitati te podatke i objavio tacne informacije o svemu, ne bi se sada ni pisalo o tome.

interesuje me da li je "novinar" imao dozvolu lrc-a za iznosenje ovih podataka u javnost, uz prikaz izvjestaja i imenovanje izvora podataka, jer u ugovoru o pravu na ustupanje podataka stoji stavka da se, ni pod kojim uslovima, podaci nece ustupiti trecoj strani i da sluze za internu upotrebu.

podaci o racunima se mogu dobiti i direktno iz cbbih, uz uplatu 5 KM.

JThomas

#1535 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas » 03/05/2020 11:06

ili kako fahro napiše tražili smo respiratore a dobili ventilatore. oštrica lažne kritike i opozicije iz vlasti.

Ricken

#1536 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Ricken » 03/05/2020 11:22

coco1 wrote:
03/05/2020 10:48
Ricken wrote:
coco1 wrote:

po pisanju, ispasce da ga nesto branim, a to nije slucaj, niti mi je namjera. niko sretniji od mene da se sve oko ovog slucaja raspetlja do kraja i da svi upetljani odgovaraju prema zakonu.

medjutim, plasiranjem netacnih informacija daje se argument da se prica razvodni i fikret, kao i ostali ucesnici, mogu u javnosti pricu okrenuti na svoj mlin, prezentujuci tacne podatke o kojim i mi ovdje pisemo.

da se "novinar", koji je izasao sa podacima i pricom o racunima, posavjetovao sa nekim ko zna iscitati te podatke i objavio tacne informacije o svemu, ne bi se sada ni pisalo o tome.

interesuje me da li je "novinar" imao dozvolu lrc-a za iznosenje ovih podataka u javnost, uz prikaz izvjestaja i imenovanje izvora podataka, jer u ugovoru o pravu na ustupanje podataka stoji stavka da se, ni pod kojim uslovima, podaci nece ustupiti trecoj strani i da sluze za internu upotrebu.

Pa dobro dobio je LRC zauzvrat neku reklamu nemoj tako.

Ne znam stvarno. Ne koristim LRC, već druge, baze. Ne znam ni kako bi to u praksi, pravno išlo, prodaš nekome pravo na pristup podacima (jer se te baze plaćaju) i onda ga tužiš da ih ne ovlašteno koristi, zato što se ispostavi da neki podatak nije precizno interpretiran.
Ove baze što ih ja kroistim, recimo nemaju takvo ograničenje. Neke druge, međunarodne imaju klauzulu da se mogu koristiti samo u BiH.

Billy The Pljuc

#1537 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Billy The Pljuc » 03/05/2020 11:23

@Ricken

Između ostalog, i nedostatak alternative.

Izguramo Kiflu na lokalnim izborima bez ikakve garancije da neće više raditi što je radio u prošlosti. Velika vjerovatnoća je da ipak hoće, dok se on i oni oko njega okoriste sistemom prođe još 4 godine bez ikakvih pomaka ili ih možda i bude. I tako od izbora do izbora.

Ovdje se već radi o klasičnom kockarskom mentalitetu.

Ricken

#1538 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Ricken » 03/05/2020 11:26

Billy The Pljuc wrote:
03/05/2020 11:23
@Ricken

Izguramo Kiflu na lokalnim izborima bez ikakve garancije da neće više raditi što je radio u prošlosti. Velika vjerovatnoća je da ipak hoće, dok se on i oni oko njega okoriste sistemom prođe još 4 godine bez ikakvih pomaka ili ih možda i bude. I tako od izbora do izbora.

Dobro onda ne treba mijenjati ništa. Mene si uvjerio. :D

Wind

#1539 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Wind » 03/05/2020 11:28

Kao što reče...nedostatak alternative je trenutno najveći problem.

Zašto ovu situaciju sada ne koristi opozicija??

neko_sa_strane

#1540 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by neko_sa_strane » 03/05/2020 11:31

Da bi se nešto promijenilo onaj kome je zaista stalo do funkcionalne države trebao bi paralelno sa obnašanjem vlasti učiniti sve da se obračuna sa kriminalnim političko-tajkunsko-vjerskim strukturama uspostavljenim od rata, da ih razbuca i pošalje na višegodišnje robije. Tada bi taj neko imao moj glas. Dolazi nam na naplatu sav javašluk od rata. Neće moći ovakvo stanje zauvijek ostati. U narednih nekoliko godina ukoliko EU ostvari plan da državljanima ovih nekoliko balkanskih državica koje su van EU omogući pristup jedinstvenom EU tržištu koje podrazumijeva i tržište rada, zapošljavanje pod istim uslovima kao i za državljane zemalja članica EU, bez potrebe za radnom dozvolom ovdje NEĆE OSTATI NIKO.

Billy The Pljuc

#1541 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Billy The Pljuc » 03/05/2020 11:43

Ricken wrote:
03/05/2020 11:26
Billy The Pljuc wrote:
03/05/2020 11:23
@Ricken

Dobro onda ne treba mijenjati ništa. Mene si uvjerio. :D
Ma jok druže, treba nam promjena, biće valjda izbori nekad održani. Koliko je do mene i onih oko mene glasovi će ići onoj najizglednijoj opciji koja može sjebati SDA, ma ko god bio.

Ako doživim još jedne izbore poslije prvih narednih onda vjerovatno budem glasao da skidam s vlasti opciju za koju sam glasao na prethodnim nakon što se razočaram sopstvenim izborom. I sve tako dok ne lipšem, složićeš se - uzaludan posao.

Da se vratimo na temu, oglasiše li se ikako koalicioni partneri žuto-riđeg govneta povodom ove afere, naš vrli Želja i naš jel'no bješe ministar sigurnosti?

Nevjerovatno je da nemaju jasan stav i nekakav istup u javnosti povodom ovoga, mada nisu jedini. I kad napišem da su svi odreda ista govna oni to bez problema svojim (ne)djelovanjem i potvrde.

coco1

#1542 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by coco1 » 03/05/2020 11:45

Ricken wrote:
03/05/2020 11:22
coco1 wrote:
Ricken wrote:

Ne znam stvarno. Ne koristim LRC, već druge, baze. Ne znam ni kako bi to u praksi, pravno išlo, prodaš nekome pravo na pristup podacima (jer se te baze plaćaju) i onda ga tužiš da ih ne ovlašteno koristi, zato što se ispostavi da neki podatak nije precizno interpretiran.
Ove baze što ih ja kroistim, recimo nemaju takvo ograničenje. Neke druge, međunarodne imaju klauzulu da se mogu koristiti samo u BiH.
kako kazu, i negativna reklama je reklama :)

stvar je u tome sto, recimo ja, imam ugovor sa lrc-om i pristupne podatke njihovoj bazi. uredno platio godisnji ugovor, sa jasnom stavkom u ugovoru da podatke necu ustupiti na uvid trecem licu, nego cu iste koristiti, iskljucivo, za vlastite potrebe. ti mi dobar drug i ustupim ti pristupne kodove, kako bi i ti vrsio provjere za vlastite potrebe. lrc je tu na gubitku, jer, ako su ti vec potrebni podaci, plati pa provjeravaj. da ne govorim kako postoji mogucnost ustupanja kodova prema vise lica.

sve te firme (lrc, bisnode, akta...), koje pruzaju mogucnost uvida u finansijske pokazatelje, uredno plate fia-i i apif-u stotine hiljada KM godisnje za baze podataka. daljnjom prodajom prava na pristup tim podacima vracaju taj ulozeni novac i treba da zarade. svako ustupanje podataka trecem licu, koje nema ugovor i nije platilo pravo na pristup i raspolaganje informacijama, nanosi direktnu, finansijsku stetu tim firmama.

recimo, u srbiji je sve to besplatno.

JThomas

#1543 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas » 03/05/2020 11:46

ni to ne bi bilo uzalud, nego bi se "skidanjem" stvari postepeno popravljale da glasovi svetog trojstva nisu "fiksni" i kupljeni i zbog toga neovisni o bilo kakvim rezultatima.

Billy The Pljuc

#1544 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Billy The Pljuc » 03/05/2020 12:01

JThomas wrote:
03/05/2020 11:46
ni to ne bi bilo uzalud, nego bi se "skidanjem" stvari postepeno popravljale da glasovi svetog trojstva nisu "fiksni" i kupljeni i zbog toga neovisni o bilo kakvim rezultatima.
Samo u slučaju da zaista imamo nezavisne policijske agencije, tužilaštvo i sudstvo tj. da imamo pravnu državu pa da svaku malverzaciju kaznimo dugogodišnjim robijama onda možda dugoročno bi i došlo do poboljšanja. Sve do tada je zaista uzaludan posao.

JThomas

#1545 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas » 03/05/2020 12:07

a s druge strane njih ne može biti dok se vrh ne mijenja. u svim nerazvijenim demokratijama izvršna vlast faktički dominira nad sudskom i zakonodavnom. stoga ja mislim da su zasad i promjene radi promjena jedino što se može probati, pa šta bude.

Ricken

#1546 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Ricken » 03/05/2020 12:14

coco1 wrote:
03/05/2020 11:45
Ricken wrote:
03/05/2020 11:22
coco1 wrote:

kako kazu, i negativna reklama je reklama :)

stvar je u tome sto, recimo ja, imam ugovor sa lrc-om i pristupne podatke njihovoj bazi. uredno platio godisnji ugovor, sa jasnom stavkom u ugovoru da podatke necu ustupiti na uvid trecem licu, nego cu iste koristiti, iskljucivo, za vlastite potrebe. ti mi dobar drug i ustupim ti pristupne kodove, kako bi i ti vrsio provjere za vlastite potrebe. lrc je tu na gubitku, jer, ako su ti vec potrebni podaci, plati pa provjeravaj. da ne govorim kako postoji mogucnost ustupanja kodova prema vise lica.

sve te firme (lrc, bisnode, akta...), koje pruzaju mogucnost uvida u finansijske pokazatelje, uredno plate fia-i i apif-u stotine hiljada KM godisnje za baze podataka. daljnjom prodajom prava na pristup tim podacima vracaju taj ulozeni novac i treba da zarade. svako ustupanje podataka trecem licu, koje nema ugovor i nije platilo pravo na pristup i raspolaganje informacijama, nanosi direktnu, finansijsku stetu tim firmama.

recimo, u srbiji je sve to besplatno.
Dobro nismo se shvatili, kako tebe shvatam ispada da Avaz nema pristup. Ja sam mislio da imaju legalan pristup, ali ne smiju koristiti u svrhu javnog informisanja.

haris0032

#1547 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by haris0032 » 03/05/2020 12:15

Jel otis'o Fikret?

Novak20

#1548 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Novak20 » 03/05/2020 12:35

Jesu li ventilatori otišli sa Aerodroma ?

Tko je potpisao prijem nekompletne isporuke 80/100 respiratora ?

Tko je ustvrdio da su ugovoreni invazivni respirator HC VE003 isto što i medicinski ventilatori ACM812A pa potpisao Zapisnik koji se traži ugovorom ?

I u ovom do srži pokvarenom i korumpiranom sistemu mi se čini nemogućim da se svi akteri ove pljačke izvade iz govana koje su oko sebe ovako amaterski nasrali.

Nadam se da sam u pravu.

joe_black

#1549 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by joe_black » 03/05/2020 12:49

Entropio wrote:
28/04/2020 22:18
Pih... ugradili su se manje nego sto sam mislio. Amateri.
Vjeruj u koliko je tacno ono sto se vidi iz fakture i dokumentacije, Fikri pripada 1/3 i to maksimalno...Covjek je izlozen javnom lincu i cak vec unaprijed osudjen, a ukoilko dodje do suda u pravom smislu covjek je apsolutno pokriven i ne moze dobiti ni 1 sekunde zatvora...
Treba gledati u pravom smmjeru i gledati u pravom pravcu...
Glavni krminalci u ovoj prici su Novaliv, Solak i stranka koja ih je postavila na ta mjesta, a sto se tice Fikreta, ima njih vjeruj 1000 takvih u ovoj drzavi...

joe_black

#1550 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by joe_black » 03/05/2020 12:54

Novak20 wrote:
03/05/2020 12:35
Jesu li ventilatori otišli sa Aerodroma ?

Tko je potpisao prijem nekompletne isporuke 80/100 respiratora ?

Tko je ustvrdio da su ugovoreni invazivni respirator HC VE003 isto što i medicinski ventilatori ACM812A pa potpisao Zapisnik koji se traži ugovorom ?

I u ovom do srži pokvarenom i korumpiranom sistemu mi se čini nemogućim da se svi akteri ove pljačke izvade iz govana koje su oko sebe ovako amaterski nasrali.

Nadam se da sam u pravu.
Kakve veze ima tko je potpisao prijem 80 kom. Tko god je potpisao, potpisao je otpremnicu koja glasi na navedeni broj, a mogo je potpisat i primit i da je bilo samo 20 kom...
Poenta je da je samom vanrednom situacijom ova Fikrina firma oslobodjena placanja penala u vidu zatezne kamate, a to se od samog pocetka kada je posao dodjeljne njenu znalo da isporuka nece biti pravovremena jer je to samo bila stavka da se eliminisu potencijalni konkurenti u slucaju da je procurila informacija koja se dobro skrivala da CZ ima namjeru nabavljat te respiratore.

Post Reply