Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Locked
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4801 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by spreca »

BHCluster wrote: 12/05/2021 12:43
spreca wrote: 12/05/2021 12:26
Sigma90 wrote: 12/05/2021 12:22

Kazu svicarski vise odgovara.
Ja predlazem ruski model,federalno uredjenje sa centralnom vlasucu(Moskvi)Sarajevu,jedan covjek jedan glas,nema vitalnog nacionalnog itd :mrgreen:
Nemoze nisi legitiman.
Nema legitimnih u mom predlogu,sve te gluposti odlaze u Povjest Historije :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4802 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by spreca »

Sigma90 wrote: 12/05/2021 12:51
spreca wrote: 12/05/2021 12:26
Sigma90 wrote: 12/05/2021 12:22

Kazu svicarski vise odgovara.
Ja predlazem ruski model,federalno uredjenje sa centralnom vlasucu(Moskvi)Sarajevu,jedan covjek jedan glas,nema vitalnog nacionalnog itd :mrgreen:
Svicarski bolje. Odgovara navodno i Humljaninu.
Nije on jos dogovorio sam sa sobom,dali bi svicarski,belgijski ,a ja evo pristajem i na sistem kakakv je u Matici HR :mrgreen:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#4803 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Humljanin »

BHCluster wrote: 12/05/2021 12:06 Zapoceli rat sa Srbima i onda haj Alija brani nas! :lol:
Ma ja, namjerno nagovorili Miloševića da počne klat Hrvate da bi zeznuli Aliju...ali ne dade se stari lisac.

Uglavnom pokvareni latini osmislili BRE zaveru sa Milosevicem sproću Bošnjaka. bre.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#4804 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Humljanin »

mirsek wrote: 12/05/2021 12:05
Humljanin wrote: 12/05/2021 11:55
mirsek wrote: 12/05/2021 11:50
I Kljuica su docekali sa odusevljenjem. Alija i predsjednik HDZ Kljuic su dakle imali usaglasene stavove. Kud ces legalnije i legitimniije.
Okreces pricu bezveze.
Odgovori sebi ne moraš meni, je li taj narod izdan? Je li ostavljen sam sebi i JNA na pocetku rata?
Kako je reagirao Alija? Šta je pokrenuo? Je li barem okrenuo diplomatsku i medijsku ofanzivu? Ništa.

Stvar jasna, nema su ta šta puno drviti. To što si ti jos uvijek uvjeren da je samo tvoja (odnosno bošnjačka) pozicija jedina 100% moralno ispravna je stvar pristranosti.
Skontat ces nekad ovo sto sam ti pisao.

Hrvatski narod u BiH je na početku rata ostavljen, pušten niz vodu od te iste BiH u koju se kunemo svi. Tu priča završava.
Odnosno počinje.
I nista ne može promijeniti tu činjenicu.
Nidje veze, pa onda je i Bosnjacki narod ostavljen i pusten niz vodu, jesmo li se u patikama i sa 30 metaka borili protiv tenkova i artiljerije, haman se nismo ozbiljno pripremali i naoruzavali, i sta sad...
Ne trazi izgovor za nelegalne radnje i ne patetisi..
Tko je rekao da nije tako?
I vas je dobri dedo Alija fino pripremio.

Ali vas je barem smatrao svojima. Ovdje se nama pretvarao kad da smo mi njegovi i on naš, a na prvi problem oprao ruke od Hrvata i eto vas tamo Srbima.

Sve bi to bilo tako kao što ti misliš da je Alija bio predsjednik mjesne zajednice. Pa bi mogli reći da nije imao odgovornosti.

Međutim, čovjek je bio predsjednik BIH. On je bio predsjednik drzave koju su napali.
Obrni okreni kako god hoćeš, njegovo ponašanje nije bilo ni državničko ni inkluzivno ni "građansko".
Čovjek se svrstao da nije predsjednik čitave BiH i da nije predsjednik Hrvatima, nego mu dosta samo muslimani i prostor na kojem su oni većina.

To ni ti ne možeš zanijekati da je to tako.

A pogledaj dokumentarac "3 dana" ako ne znaš o tim događajima , pa malo pobliže vidi kako je to sve izgledalo.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4805 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Humljanin wrote: 12/05/2021 21:05
BHCluster wrote: 12/05/2021 12:06 Zapoceli rat sa Srbima i onda haj Alija brani nas! :lol:
Ma ja, namjerno nagovorili Miloševića da počne klat Hrvate da bi zeznuli Aliju...ali ne dade se stari lisac.

Uglavnom pokvareni latini osmislili BRE zaveru sa Milosevicem sproću Bošnjaka. bre.
Ha ja Bosnjaci zapoceli rat a vlekosrBska/Hrvatska bratija se branili. :thumbup:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#4806 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Humljanin »

spreca wrote: 12/05/2021 12:59
Sigma90 wrote: 12/05/2021 12:51
spreca wrote: 12/05/2021 12:26

Ja predlazem ruski model,federalno uredjenje sa centralnom vlasucu(Moskvi)Sarajevu,jedan covjek jedan glas,nema vitalnog nacionalnog itd :mrgreen:
Svicarski bolje. Odgovara navodno i Humljaninu.
Nije on jos dogovorio sam sa sobom,dali bi svicarski,belgijski ,a ja evo pristajem i na sistem kakakv je u Matici HR :mrgreen:
Ja ne znam šta se ti ikako zamaraš sa uređenjem BiH. Tebi je predsjednik Putin. :thumbup:
A najsmijesnije kada covjek koji živi u rusiji optužuje Hrvate da rade u interesu Rusije :pisnuo:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#4807 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Humljanin »

BHCluster wrote: 12/05/2021 21:13
Humljanin wrote: 12/05/2021 21:05
BHCluster wrote: 12/05/2021 12:06 Zapoceli rat sa Srbima i onda haj Alija brani nas! :lol:
Ma ja, namjerno nagovorili Miloševića da počne klat Hrvate da bi zeznuli Aliju...ali ne dade se stari lisac.

Uglavnom pokvareni latini osmislili BRE zaveru sa Milosevicem sproću Bošnjaka. bre.
Ha ja Bosnjaci zapoceli rat a vlekosrBska/Hrvatska bratija se branili. :thumbup:
Evo opet ovog lumena. :lol:
Jesi li radio ikad test inteligencije? Ja mislim da bi ti rasturio :thumbup:
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4808 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Humljanin wrote: 12/05/2021 21:15
BHCluster wrote: 12/05/2021 21:13
Humljanin wrote: 12/05/2021 21:05

Ma ja, namjerno nagovorili Miloševića da počne klat Hrvate da bi zeznuli Aliju...ali ne dade se stari lisac.

Uglavnom pokvareni latini osmislili BRE zaveru sa Milosevicem sproću Bošnjaka. bre.
Ha ja Bosnjaci zapoceli rat a vlekosrBska/Hrvatska bratija se branili. :thumbup:
Evo opet ovog lumena. :lol:
Jesi li radio ikad test inteligencije? Ja mislim da bi ti rasturio :thumbup:
Naravno da sam radio, medjutim rekose mi da tvoj rekord je neoboriv.
Sigma90
Posts: 972
Joined: 16/12/2020 07:55

#4809 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Sigma90 »

spreca wrote: 12/05/2021 12:59
Sigma90 wrote: 12/05/2021 12:51
spreca wrote: 12/05/2021 12:26

Ja predlazem ruski model,federalno uredjenje sa centralnom vlasucu(Moskvi)Sarajevu,jedan covjek jedan glas,nema vitalnog nacionalnog itd :mrgreen:
Svicarski bolje. Odgovara navodno i Humljaninu.
Nije on jos dogovorio sam sa sobom,dali bi svicarski,belgijski ,a ja evo pristajem i na sistem kakakv je u Matici HR :mrgreen:
Za Svicarski moramo jos koji Kanton izmisliti. Oni imaju 26 a BiH 10. :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4810 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Sigma90 wrote: 12/05/2021 21:19
spreca wrote: 12/05/2021 12:59
Sigma90 wrote: 12/05/2021 12:51
Svicarski bolje. Odgovara navodno i Humljaninu.
Nije on jos dogovorio sam sa sobom,dali bi svicarski,belgijski ,a ja evo pristajem i na sistem kakakv je u Matici HR :mrgreen:
Za Svicarski moramo jos koji Kanton izmisliti. Oni imaju 26 a BiH 10. :D
Kantonaliziramo manji bosanskohercegovacki entitet + Distrikt Brcko i tu smo.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#4811 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by mirsek »

Humljanin wrote: 12/05/2021 21:10
mirsek wrote: 12/05/2021 12:05
Humljanin wrote: 12/05/2021 11:55

Okreces pricu bezveze.
Odgovori sebi ne moraš meni, je li taj narod izdan? Je li ostavljen sam sebi i JNA na pocetku rata?
Kako je reagirao Alija? Šta je pokrenuo? Je li barem okrenuo diplomatsku i medijsku ofanzivu? Ništa.

Stvar jasna, nema su ta šta puno drviti. To što si ti jos uvijek uvjeren da je samo tvoja (odnosno bošnjačka) pozicija jedina 100% moralno ispravna je stvar pristranosti.
Skontat ces nekad ovo sto sam ti pisao.

Hrvatski narod u BiH je na početku rata ostavljen, pušten niz vodu od te iste BiH u koju se kunemo svi. Tu priča završava.
Odnosno počinje.
I nista ne može promijeniti tu činjenicu.
Nidje veze, pa onda je i Bosnjacki narod ostavljen i pusten niz vodu, jesmo li se u patikama i sa 30 metaka borili protiv tenkova i artiljerije, haman se nismo ozbiljno pripremali i naoruzavali, i sta sad...
Ne trazi izgovor za nelegalne radnje i ne patetisi..
Tko je rekao da nije tako?
I vas je dobri dedo Alija fino pripremio.

Ali vas je barem smatrao svojima. Ovdje se nama pretvarao kad da smo mi njegovi i on naš, a na prvi problem oprao ruke od Hrvata i eto vas tamo Srbima.

Sve bi to bilo tako kao što ti misliš da je Alija bio predsjednik mjesne zajednice. Pa bi mogli reći da nije imao odgovornosti.

Međutim, čovjek je bio predsjednik BIH. On je bio predsjednik drzave koju su napali.
Obrni okreni kako god hoćeš, njegovo ponašanje nije bilo ni državničko ni inkluzivno ni "građansko".
Čovjek se svrstao da nije predsjednik čitave BiH i da nije predsjednik Hrvatima, nego mu dosta samo muslimani i prostor na kojem su oni većina.

To ni ti ne možeš zanijekati da je to tako.

A pogledaj dokumentarac "3 dana" ako ne znaš o tim događajima , pa malo pobliže vidi kako je to sve izgledalo.
Nije tacno da je oprao ruke od Hrvata, da je tako bilo onda bi Kljuic, tada prvi u Hrvata u BiH, digao glas protiv njega. Izbjegavao je rat koliko god je mogao, zato ni Bosnjaci nisu bili ozbiljno naoruzani i organizovani.
I ti zaboravljas da je on bio predsjednik predsjednistva koje je imalo jos clanova, Hrvata, Srba, Bosnjaka ... Nije se mogao u tako izmjesanoj BIH otvoreno svrstati na neku stranu, jer koju god da bi izabrao postao bi protivnik one suprotne, neutralnost i suzdrzanost su bila jedina sansa za mir. Da je otisao sa Srbima napadali bi Bosnjaci Hrvatsku i postali agresori i topovsko meso za veliku Srbiju, da je otisao sa Hrvatima odmah na na pocetku 91-92 otvoreno bi se svrstao na Tudjmanovu stranu i postao topovsko meso i moneta za potkusurivanje za veliku Hrvatsku. Pa Kiro Gligorov je rekao da su on i Alija kumili, molili da se Jugoslavija koliko toliko mirno sacuva. Ali ni Milosevic a Boga mi ni Tudjman nisu imali takve planove.
Nemjerljivo je kako su se lose, prvenstveno hercegovacki Hrvati, ponijeli u odnosu na Bosnjake 92 godine, vodjeni Tudjmanovim, Suskovim i Bobanovim hegemonistickim idejama. Pa nije UZP tek onako presudjen.
Tona Bosnjaka je bila u HOS-u ili u HV jedinicama na pocetku rata, sve ste to usrali.
BAK-eV
Posts: 1836
Joined: 17/10/2012 18:53

#4812 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BAK-eV »

Humljanin wrote: 12/05/2021 11:55
mirsek wrote: 12/05/2021 11:50
I Kljuica su docekali sa odusevljenjem. Alija i predsjednik HDZ Kljuic su dakle imali usaglasene stavove. Kud ces legalnije i legitimniije.
Okreces pricu bezveze.
Odgovori sebi ne moraš meni, je li taj narod izdan? Je li ostavljen sam sebi i JNA na pocetku rata?
Kako je reagirao Alija? Šta je pokrenuo? Je li barem okrenuo diplomatsku i medijsku ofanzivu? Ništa.

Stvar jasna, nema su ta šta puno drviti. To što si ti jos uvijek uvjeren da je samo tvoja (odnosno bošnjačka) pozicija jedina 100% moralno ispravna je stvar pristranosti.
Skontat ces nekad ovo sto sam ti pisao.

Hrvatski narod u BiH je na početku rata ostavljen, pušten niz vodu od te iste BiH u koju se kunemo svi. Tu priča završava.
Odnosno počinje.
I nista ne može promijeniti tu činjenicu.
Jedna je stvar braniti se a druga je stvar ubijati, pljačkati, silovati Bošnjake, rušiti im bogomolje i to bez ikakvog povoda.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#4813 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by sandzokan »

Humljanin wrote: 12/05/2021 11:04
Pa pogledaj kako su ga ljudi dočekali sa oduševljenjem i klicanje. Poslušaj njegov govor kako je on njihov i kako ih neće izdati.
Par dana poslje dok gore hrvatska sela u BiH on kaže nije to moj rat. Nije prstom mrdnuo.
On je bio predsjednik države na koju je krenula agresija a nije učinio ništa, ostavio je hrvatski narod ma cjedilu.
Šta su trebali? Normalno da ce se samoorganizirati.
Ako je Alija prevario Hrvate u Pologu onda ih je prevario i Tuđman.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#4814 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Humljanin »

mirsek wrote: 12/05/2021 21:39
Humljanin wrote: 12/05/2021 21:10
mirsek wrote: 12/05/2021 12:05
Nidje veze, pa onda je i Bosnjacki narod ostavljen i pusten niz vodu, jesmo li se u patikama i sa 30 metaka borili protiv tenkova i artiljerije, haman se nismo ozbiljno pripremali i naoruzavali, i sta sad...
Ne trazi izgovor za nelegalne radnje i ne patetisi..
Tko je rekao da nije tako?
I vas je dobri dedo Alija fino pripremio.

Ali vas je barem smatrao svojima. Ovdje se nama pretvarao kad da smo mi njegovi i on naš, a na prvi problem oprao ruke od Hrvata i eto vas tamo Srbima.

Sve bi to bilo tako kao što ti misliš da je Alija bio predsjednik mjesne zajednice. Pa bi mogli reći da nije imao odgovornosti.

Međutim, čovjek je bio predsjednik BIH. On je bio predsjednik drzave koju su napali.
Obrni okreni kako god hoćeš, njegovo ponašanje nije bilo ni državničko ni inkluzivno ni "građansko".
Čovjek se svrstao da nije predsjednik čitave BiH i da nije predsjednik Hrvatima, nego mu dosta samo muslimani i prostor na kojem su oni većina.

To ni ti ne možeš zanijekati da je to tako.

A pogledaj dokumentarac "3 dana" ako ne znaš o tim događajima , pa malo pobliže vidi kako je to sve izgledalo.
Nije tacno da je oprao ruke od Hrvata, da je tako bilo onda bi Kljuic, tada prvi u Hrvata u BiH, digao glas protiv njega. Izbjegavao je rat koliko god je mogao, zato ni Bosnjaci nisu bili ozbiljno naoruzani i organizovani.
I ti zaboravljas da je on bio predsjednik predsjednistva koje je imalo jos clanova, Hrvata, Srba, Bosnjaka ... Nije se mogao u tako izmjesanoj BIH otvoreno svrstati na neku stranu, jer koju god da bi izabrao postao bi protivnik one suprotne, neutralnost i suzdrzanost su bila jedina sansa za mir. Da je otisao sa Srbima napadali bi Bosnjaci Hrvatsku i postali agresori i topovsko meso za veliku Srbiju, da je otisao sa Hrvatima odmah na na pocetku 91-92 otvoreno bi se svrstao na Tudjmanovu stranu i postao topovsko meso i moneta za potkusurivanje za veliku Hrvatsku. Pa Kiro Gligorov je rekao da su on i Alija kumili, molili da se Jugoslavija koliko toliko mirno sacuva. Ali ni Milosevic a Boga mi ni Tudjman nisu imali takve planove.
Nemjerljivo je kako su se lose, prvenstveno hercegovacki Hrvati, ponijeli u odnosu na Bosnjake 92 godine, vodjeni Tudjmanovim, Suskovim i Bobanovim hegemonistickim idejama. Pa nije UZP tek onako presudjen.
Tona Bosnjaka je bila u HOS-u ili u HV jedinicama na pocetku rata, sve ste to usrali.
Čuj Kljujić...
Kljujić je pokazao kakav je zato je i smijenjen.
Čovjek je bespogovorno držao ruke ispod Alijine stražnjice.
Služio mu kao ikebana nekakve multikulturalnosti.

Isto ko da danas kažeš da je istina da se Hrvati preglasavaju u BiH oglasio bi se prvi Komšić :lol:


Pričamo o Aliji, Pologu, Ravnome, odnosu Hrvata i Alije na samom početku rata, a ti okrećeš na UZP, Pavelica i 45...
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#4815 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Humljanin »

sandzokan wrote: 12/05/2021 21:52
Humljanin wrote: 12/05/2021 11:04
Pa pogledaj kako su ga ljudi dočekali sa oduševljenjem i klicanje. Poslušaj njegov govor kako je on njihov i kako ih neće izdati.
Par dana poslje dok gore hrvatska sela u BiH on kaže nije to moj rat. Nije prstom mrdnuo.
On je bio predsjednik države na koju je krenula agresija a nije učinio ništa, ostavio je hrvatski narod ma cjedilu.
Šta su trebali? Normalno da ce se samoorganizirati.
Ako je Alija prevario Hrvate u Pologu onda ih je prevario i Tuđman.
Pa u pologu su svi ispali glupi osim hercegovačkog naroda koji je intuitivno doslovno goloruk stao pred tenkove.

To goloruk često svi govore figurativno, ali ovdje je to bilo doslovno.

Ali razlika je što tuđman poslje nije ostavio Hrvate na cjedilu, a Aliji se živo jebalo, da prostiš, za te njegove građane i za te dijelove države.

Ne znam zašto vam je teško obraditi informaciju u mozgu da nije normalno da se predsjednik jedne suverene države pravi mutav na agresiju i žmiri dok mu kolju sugrađane na dijelu zemlje kojoj je on na čelu.

Šta je tu teško za shvatiti? Šta je tu nejasno?
I čime se to može opravdati?

Pokusavate evo ubaciti uzp u priču, ali to ne ide. Alija je podijeli BIH prije UZP-a.

Vi Bosnjaci često po forumu znate napisati (pogotovo za Irmu Baraliju) da se sutnjom i stajanjem po strani svrstala na stranu.

E pa Alija nije bilo tko. On se itekako svrstao i odrekao.
BAK-eV
Posts: 1836
Joined: 17/10/2012 18:53

#4816 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BAK-eV »

Alija se opredijelio za Bošnjake i Bosnu a protiv Srbije i Srba. To što se nije stavio otvoreno na stranu Hrvata i Hrvatske je isto ispravna odluka.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4817 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Truba »

Opet o ratu
Imate li vi druge price :roll:
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4818 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Humljanin wrote: 12/05/2021 22:01
sandzokan wrote: 12/05/2021 21:52
Humljanin wrote: 12/05/2021 11:04
Pa pogledaj kako su ga ljudi dočekali sa oduševljenjem i klicanje. Poslušaj njegov govor kako je on njihov i kako ih neće izdati.
Par dana poslje dok gore hrvatska sela u BiH on kaže nije to moj rat. Nije prstom mrdnuo.
On je bio predsjednik države na koju je krenula agresija a nije učinio ništa, ostavio je hrvatski narod ma cjedilu.
Šta su trebali? Normalno da ce se samoorganizirati.
Ako je Alija prevario Hrvate u Pologu onda ih je prevario i Tuđman.
Pa u pologu su svi ispali glupi osim hercegovačkog naroda koji je intuitivno doslovno goloruk stao pred tenkove.

To goloruk često svi govore figurativno, ali ovdje je to bilo doslovno.

Ali razlika je što tuđman poslje nije ostavio Hrvate na cjedilu, a Aliji se živo jebalo, da prostiš, za te njegove građane i za te dijelove države.

Ne znam zašto vam je teško obraditi informaciju u mozgu da nije normalno da se predsjednik jedne suverene države pravi mutav na agresiju i žmiri dok mu kolju sugrađane na dijelu zemlje kojoj je on na čelu.

Šta je tu teško za shvatiti? Šta je tu nejasno?
I čime se to može opravdati?

Pokusavate evo ubaciti uzp u priču, ali to ne ide. Alija je podijeli BIH prije UZP-a.

Vi Bosnjaci često po forumu znate napisati (pogotovo za Irmu Baraliju) da se sutnjom i stajanjem po strani svrstala na stranu.

E pa Alija nije bilo tko. On se itekako svrstao i odrekao.
Zato ga je Tudjman odlikovao. :lol:
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#4819 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by sandzokan »

Humljanin wrote: 12/05/2021 22:01

Pa u pologu su svi ispali glupi osim hercegovačkog naroda koji je intuitivno doslovno goloruk stao pred tenkove.

To goloruk često svi govore figurativno, ali ovdje je to bilo doslovno.

Eto, lijepo si ovo rekao. Čestitam.

Što se tiče ostalog...vidi razumijem ja zašto vi dole to posmatrate kao izdaju, iskreno. Pametnije bi bilo da se drugačije postupilo, pa bar u vidu neke verbalne podrške (daj bože da se moglo nešto više u tom trenutku uraditi). Ali ipak ne znam kako možeš porediti izdaju u vidu prepuštanja nekoga da se sam izbori za opstanak sa dirketnim pucanjem u leđa. Te dvije stvari su neuporedive.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4820 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

Humljanin wrote: 12/05/2021 11:55
mirsek wrote: 12/05/2021 11:50
I Kljuica su docekali sa odusevljenjem. Alija i predsjednik HDZ Kljuic su dakle imali usaglasene stavove. Kud ces legalnije i legitimniije.
Okreces pricu bezveze.
Odgovori sebi ne moraš meni, je li taj narod izdan? Je li ostavljen sam sebi i JNA na pocetku rata?
Kako je reagirao Alija? Šta je pokrenuo? Je li barem okrenuo diplomatsku i medijsku ofanzivu? Ništa.

Stvar jasna, nema su ta šta puno drviti. To što si ti jos uvijek uvjeren da je samo tvoja (odnosno bošnjačka) pozicija jedina 100% moralno ispravna je stvar pristranosti.
Skontat ces nekad ovo sto sam ti pisao.

Hrvatski narod u BiH je na početku rata ostavljen, pušten niz vodu od te iste BiH u koju se kunemo svi. Tu priča završava.
Odnosno počinje.
I nista ne može promijeniti tu činjenicu.
Nekada Slobodna Bosna ne mazi Hrvate godinama i gleda da ih što prije zatuče propagandom pa me malo iznenadi ovaj članak. Radnja se dešava krajem travnja ili početkom svibnja 1992. I onda neka priča o povjerenju i krivici Hrvata za sve živo.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/19 ... jedio.html
TRAGOM INTERVJUA STJEPANA KLJUIĆA, "SB" JE ISTRAŽILA: Zašto je Alija Izetbegović nakon što su ga KLJUIĆ I DOKO upozorili da je ENVER MUJEZINOVIĆ KOS-ovac smijenio njih, a njega unaprijedio?!
Dakle, ako je istina ono što je kazao Stjepan Kljujić, ako je Izetbegović zaista pustio niz vodu Doku, a pomazio potencijalnog agresorskog agenta Mujezovića, samo se jedino logično pitanje nameće: Ko je bio Izetbegović i kakav je imao motiv, razlog, ili interes da postupi tako kako je postupio.
Bossona
Posts: 5117
Joined: 21/12/2020 03:28

#4821 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Bossona »

Humljanin wrote: 12/05/2021 11:04
Pa pogledaj kako su ga ljudi dočekali sa oduševljenjem i klicanje. Poslušaj njegov govor kako je on njihov i kako ih neće izdati.
Par dana poslje dok gore hrvatska sela u BiH on kaže nije to moj rat. Nije prstom mrdnuo.
On je bio predsjednik države na koju je krenula agresija a nije učinio ništa, ostavio je hrvatski narod ma cjedilu.
Šta su trebali? Normalno da ce se samoorganizirati.
Tuđman je naredio prolaz tih tenkova iz Mostara kroz Lišticu, sam zanaš da se Alija ništa nije pitao i svima je popuštao, najbolje bi bilo da je ostao u zatvoru jer nam većeg mutavca i izdajnika SANU kuhinja nije mogla podvaliti od njega.

Prije svega toga zaboravljaš dogovor iz Karađorđeva Tuđmana i Miloševića po uzoru na dogovor Cvetković Maček iz 1939 godine,....Nakon svega i danas HDZ sanja "Tuđmanovu salvetu" - kao velikohrvatski i velikosrpski živući projekat protiv RBiH i Bošnjaka.
MESIĆ O SASTANKU U KARAĐORĐEVU:

Tuđman je rekao: „kad se hrvatske i srpske škare slože, nema se Alija što pitati"...

Optužuju vas da ste teretili hrvatski državni vrh za umiješanost u rat u Bosni i Hercegovini?

- To su također konstrukcije. Govorio sam ono što je zabilježeno na više mjesta u svim mojim svjedočenjima pred Haaškim sudom. Zašto me ne pitaju o svjedočenju u slučaju Slobodana Miloševića i Slavka Dokmanovića? Zašto one koji me napadaju to ne interesira? U Beogradu sam 1990. razgovarao s Borislavom Jovićem koji je u isto vrijeme kad i ja bio član Predsjedništva SFRJ. Rekao sam mu da bi bilo dobro da zaustavimo “balvan revoluciju”, da sjednemo za stol, da pitanja koja moramo razriješiti razriješimo bez oružja jer rješavanje problema balvanima Srbe u Hrvatskoj vodi u samoubojstvo. Pitao sam ga trebaju li Srbiji Srbi u Hrvatskoj. Odgovorio je - ne. Pitao sam ga treba li Srbiji hrvatski teritorij. Odgovorio je - ne treba. A, što vama treba, pitao sam. Odgovorio je - nama treba 63 posto Bosne i Hercegovine. To je, rekao mi je, bilo srpsko, jest srpsko i srpsko mora ostati. Rekao sam - ako je to tako, idemo onda ti, ja, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević sjesti za stol pa da vidimo o kojim problemima se u Hrvatskoj radi, pa da se oni pokušaju riješiti kroz institucije u Hrvatskoj, bez balvan-revolucije i oružja. Zvao je Miloševića i on se složio. Odmah sam sjeo na avion i odletio u Zagreb jer nisam htio o tome s Tuđmanom razgovarati telefonom. Prenio sam prijedlog Tuđmanu i on se složio. Međutim, to je Tuđmanu bio signal da bi bilo dobro da on sjedne s Miloševićem i on je zaista za siječanj 1991. dogovorio njihov susret u Karađorđevu.

Je li to bio prvi fizički susret Tuđmana i Miloševića?

- Jest, i taj se susret održao bez mene, a Milošević je na njega došao bez Borislava Jovića. Uvijek sam petkom i subotom dolazio iz Beograda u Zagreb, i mi smo ga čekali da se vrati iz Karađorđeva. Prije toga susreta rekao sam mu da me smeta što se on održava u Karađorđevu, ali on je rekao - sasvim je svejedno gdje ću se s njim naći, najvažnije je da čujem što on želi. Na taj sastanak u Karađorđevu iz Hrvatske su otišli Tuđman i šef njegova kabineta Hrvoje Šarinić. Kad su se njih dvojica vratili iz Karađorđeva, sastali smo se s ljudima iz tadašnjeg hrvatskog državnog vrha. Imali smo po stolovima kavu, čaj, neko piće. Tuđman je ušao u sobu i rekao - raščistite odmah stolove, Hrvoje, daj karte. I tada je Tuđman objasnio što Milošević predlaže. Rekao je da Hrvatskoj predlaže banovinske granice plus Cazin, Kladušu i Bihać. Prenio je što mu je točno rekao Slobodan Milošević. Rekao je: “Franja, ti uzmi Cazin, Kladušu i Bihać, to meni ne treba, to je takozvana ‘turska Hrvatska’”. Upitao sam Tuđmana - a što kaže Alija? Odgovorio mi je: “Što ima Alija pitati, kad se hrvatske i srpske škare slože, nema Alija što pitati”. Rekao sam mu - slušaj, to onda znači rat. Rekao je: “Ma kakav rat, to je izbjegavanje rata”. Tako je otprilike tekao taj razgovor. Poslije toga Tuđman je otišao i na drugi sastanak s Miloševićem...

Samo da razjasnimo, tko je sve s hrvatske strane bio na tome sastanku na kojem je Tuđman izvijestio o prvom susretu s Miloševićem u Karađorđevu?

- Cijeli tadašnji hrvatski državni vrh, od Jože Manolića pa dalje.

Znači, vi ste već u siječnju 1991. nakon prvog susreta Tuđman - Milošević znali da njih dvojica dogovaraju podjelu BiH?

- Da. To je bio prijedlog Slobodana Miloševića. On nam nije rekao da je to prihvatio već da je to prijedlog Slobodana Miloševića, ali bilo je očito da je s tim prijedlogom bio oduševljen. Na drugi sastanak s Miloševićem, Tuđman je otišao u jedno drugo lovište, Tikveš, ali mene više nije zvao na sastanak na kojem je referirao o njemu, tako da ne znam što je na kraju dogovoreno. U svakom slučaju, prijedlogom Slobodana Miloševića na prvom sastanku o podjeli Bosne bio je oduševljen.

U cilju strateškog rješavanja hrvatskog nacionalnog pitanja u Jugoslaviji kroz uništenje i podjelu RBiH,

Predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman slijedeći dogoovr iz Karađorđeva u Martu 1991 godine sa Slobodanom Miloševičem je 8.1.1992. u Zagrebu primio SDS izaslanstvo iz BiH predvođeno Radovanom Karadžićem i Nikolom Koljevićem, kojom prigodom u ime Republike Hrvatske podržava prijedlog proglašenja 'Republike srpske' u BiH. U zamjenu za hrvatsko priznanje, gosti sa Pala obećavaju da neće pomagati pobunjenim Srbima u Republici srpskoj Krajini. Dan nakon priznanja u Zagrebu, 'Republika srpska' je na Palama i proglašena.
Uspostavljeno je i srpsko-hrvatsko međudržavno povjerenstvo zaduženo za iscrtavanje nove karte podijeljene BiH. Hrvatima je tu na čelu bio prvo Josip Šentija, pa liberal Zvonko Lerotić, a zatim član Račanove Socijaldemokratske partije (SDP) Dušan Bilandžić. Predstojnik Ureda predsjednika RH, Hrvoje Šarinić, počinje posjećivati Miloševića u Beogradu, a Miloševićeva savjetnica Smilja Avramov posjećivala je Tuđmana u Zagrebu.
Neki primjeri primjena odluka RH u RBiH:
12.11.1991. hrvatski lideri u BiH potpisuju izjavu o hrvatskoj državi.
18.11.1991. proglašena 'Hrvatska Republika Herceg-Bosna'.
april 1992. Anto Valenta u Vitezu naređuje Muslimanima da prihvate 'Herceg-Bosnu'.
10.4.1992. Mate Boban proglašava TO RBiH nelegalnom na teritoriji 'Herceg-Bosne'
21.4.1992. Krizni štab HDZ preuzeo vlast u Kiseljaku po uzoru na SDS.
6.5.1992. Dogovor u Gracu, Boban-Karadžić; konkretni koraci u podjeli BiH i ¨ratu protiv Muslimana¨.
10.5.1992. HVO naredio Muslimanima u Kiseljaku da predaju oružje.
11.5.1992. Tihomir Blaškić proglasio TO RBiH ilegalnom u Kiseljaku.
22.5.1992. HVO ukida institucije RBiH u Busovači.
juni 1992. HVO preuzeo kontrolu nad opštinskim vijećem u Vitezu.
15.6.1992. Hrvatski krizni stožer uvodi hrvatski dinar kao platežno sredstvo u Kiseljaku.
18.6.1992. HVO-ov ultimatum TO RBiH u Novom Travniku: ¨Predajte oružje, potčinite se Herceg-Bosni!¨
19.6.1992. HVO napao Novi Travnik odn. Muslimane Novog Travnika.
15-20.6.1992. Prve jedinice iz Republike Hrvatske, Garavi i Frankopani, stigle kod Gornjeg Vakufa.
20.6.1992. HV i HVO pokušavaju zauzeti Gornji Vakuf.
1.7.1992. HVO zabranio postojanje TO RBiH na teritoriji Vareša.
august 1992. HVO napao sela Duhri, Potkraj, Radanovići i Topole kod Kiseljaka.
9.8.1992. HVO izvršio atentat na generala Armije RBiH Blaža Kraljevića i njegov štab.
5.9.1992. HDZ iz Travnika saopćio da ne prihvata vlast RBiH, nego samo 'Herceg-Bosne'.
19.10.1992. HVO preuzeo kontrolu u Prozoru.
19-26.10.1992. Drugi napad HVO, pokušaj zauzimanja Novog Travnika.
20.10.1992. Prvi napad na Ahmiće.
22.10.1992. HVO napao selo Paljike kod Prozora još uvijek pod kontrolom RBiH.
24.10.1992. komandant HVO iz Prozora proglasio Prozor "očišćenim od Muslimana".
24-25.10.1992. Drugi pokušaj zauzimanja Gornjeg Vakufa.
I usput, pogledajte ovaj britanski film, u njemu se vide korijeni svega i šta je hrvatska politika i kako se nikad nije mijenjala u da je njihova ideologija u biti NDH to jes podla verzija velikosrpske
User avatar
Point.
Posts: 27507
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4822 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Point. »

Ja sam za da se BiH reorganizacije po švicarskom modelu.

Ili belgijskom.

Ipak švicarskom.

Ne, može i pola belgijskog.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4823 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Novak20 wrote: 12/05/2021 22:26
Humljanin wrote: 12/05/2021 11:55
mirsek wrote: 12/05/2021 11:50
I Kljuica su docekali sa odusevljenjem. Alija i predsjednik HDZ Kljuic su dakle imali usaglasene stavove. Kud ces legalnije i legitimniije.
Okreces pricu bezveze.
Odgovori sebi ne moraš meni, je li taj narod izdan? Je li ostavljen sam sebi i JNA na pocetku rata?
Kako je reagirao Alija? Šta je pokrenuo? Je li barem okrenuo diplomatsku i medijsku ofanzivu? Ništa.

Stvar jasna, nema su ta šta puno drviti. To što si ti jos uvijek uvjeren da je samo tvoja (odnosno bošnjačka) pozicija jedina 100% moralno ispravna je stvar pristranosti.
Skontat ces nekad ovo sto sam ti pisao.

Hrvatski narod u BiH je na početku rata ostavljen, pušten niz vodu od te iste BiH u koju se kunemo svi. Tu priča završava.
Odnosno počinje.
I nista ne može promijeniti tu činjenicu.
Nekada Slobodna Bosna ne mazi Hrvate godinama i gleda da ih što prije zatuče propagandom pa me malo iznenadi ovaj članak. Radnja se dešava krajem travnja ili početkom svibnja 1992. I onda neka priča o povjerenju i krivici Hrvata za sve živo.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/19 ... jedio.html
TRAGOM INTERVJUA STJEPANA KLJUIĆA, "SB" JE ISTRAŽILA: Zašto je Alija Izetbegović nakon što su ga KLJUIĆ I DOKO upozorili da je ENVER MUJEZINOVIĆ KOS-ovac smijenio njih, a njega unaprijedio?!
Dakle, ako je istina ono što je kazao Stjepan Kljujić, ako je Izetbegović zaista pustio niz vodu Doku, a pomazio potencijalnog agresorskog agenta Mujezovića, samo se jedino logično pitanje nameće: Ko je bio Izetbegović i kakav je imao motiv, razlog, ili interes da postupi tako kako je postupio.
Zato je za Republiku Hrvatsku poginulo vise Bosnjaka nego tzv "herceg-bosanaca".
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4824 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

BHCluster wrote: 12/05/2021 23:04
Zato je za Republiku Hrvatsku poginulo vise Bosnjaka nego tzv "herceg-bosanaca".
Žali Bože mrtvih, a još više ovih koji mrtve koriste za priglupo prepucavanje na forumu.

Jesam li ti već rekao da si jadan ?
User avatar
Point.
Posts: 27507
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4825 Re: Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Point. »

Ko mu kaže :lol:

De ti nama jedan link sa dnevnik.ba. Nisi odavno.
Locked