Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Locked
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2951 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Grean »

Uglavnom se zna koje su zelje HDZ BiH I njihovog glasackog tijela vezano za izborni zakon. Ne znam jesam li pohvatao ali uglavnom najvise zulja ovo sa izborom clana predsjednistva pa bi da se uvede neki indirektni izbor, da ih biraju klubovi u domu naroda?

Uz to bi da zadrze monopol na sva ministarska mjesta i pozicije nanize, tipa da dok uzimaju izbore u vecinskim hrvatskim mjestima da im samim tim pripadaju sve pozicije u vlasti koje po ustavu pripadaju Hrvatima i time eliminisu pravo Hrvata recimo iz kantona sa bosnjackom vecinom da dodju na pozicije kroz stranke ljevice. U principu hoce da svedu SDP, DF i ostale na bosnjacke stranke, tipa vama pripadaju bosnjacke pozicije a tamo postavljajte koga hocete a ni jedno mjesto namjenjeno Hrvatima ne moze imenovati niko drugi sem HDZ-a cak i kad idu u koaliciju sa tim strankama.

Uz to hoce da sve odluke mogu blokirati u domu naroda, imale ili nemale veze sa nacionalnim interesom, primjer oporezivanja kladionica na mjestu uplate je jedan od zakona koji je stopiran od HDZ-a kao zakon koji se kosi sa njihovim nacionalnim interesom.

Lokalno je Mostar, sad bi htjeli da bude ono protiv cega su se borili tokom i nakon rata, izborni zakon kao za sve druge opstine u BIH, u ovom slucaju da vazi ono cega se najvise groze, jedan covjek jedan glas.

Ono sto mi se cini da je klasicno za drugu stranu, tj nase predstavnike, da ne znaju da artikulisu ili da nedovoljno provode marketinske aktivnosti kako smo mi to sve zamislili i sta je nas protuprijedlog. Ne znam je li samo do mene ili nije bas ni jasno kakvo je nase vidjenje.
Last edited by Grean on 03/10/2020 13:37, edited 2 times in total.
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2952 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Škobo Habu »

Milanović je izgubio kompas. Udara na sve strane. Od udruge B.a.B.e do Izetbegovića.

U hrvatskoj javnosti vrlo loše kotira - jedino mu pljeskaju ovi herceg-bosanski mediji.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2953 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by spreca »

BHCluster wrote: 03/10/2020 13:31
spreca wrote: 03/10/2020 13:27
Ludzak wrote: 03/10/2020 12:46 Bakir osigurava glasove tako sto prica nebuloze. Mada se narad na te njegpve nebuloze uvijek upeca. Mozemo mi bez Hrvatske uci u NATO, al u kurtzu.
Slovenija je isto probala osporiti ulazak HR u NATO,pa su joj fino objasnili da nema od toga nista,tako da ce i Hrvatskoj objasniti da tako nemoze kociti razvoj NATO saveza,psve balkanske drzave su premale da bi bile neki faktor odlucivanja u NATO,tako da sto se tice HR racunaj da si u NATOu
Upravo to, to je i Pompeo rekao Plenkovicu u brk.
Slo su probali opstruirati i ulazak Hr u EU,pa su joj i tu objasnili da moze zaboraviti na EU sisu (.)(.) moram ovako objasniti :lol:
Nikola Testa
Posts: 778
Joined: 04/09/2013 20:45

#2954 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Nikola Testa »

Uglavnom se zna koje su zelje HDZ BiH I njihovog glasackog tijela vezano za izborni zakon. Ne znam jesam li pohvatao ali uglavnom najvise zulja ovo sa izborom clana predsjednistva pa bi da se uvede neki indirektni izbor, da ih biraju klubovi u domu naroda?
Ne baš, suština je kontrola hrvatskog kluba u Domu naroda Federacije BiH (17) koji bira 5 članova hrvatskog kluba u Domu naroda BiH. Taj mehanizam je probijen jer da li nekome uopšte možeš da zabraniš da se izjasni kao Hrvat, narod je emocija a ne porijeklo. HDZ mora imati 12 od 17 Hrvata u hrvatskom klubu u Domu naroda. Sa 11 te nema sa 12 se kurčiš koliko hoćeš. Ako to nemaju onda druge stranke mogu izabrati Predsjednika Federacije BiH i dva potpredsjednika. Tu sva HDZova moć počinje i završava. Ostalo je sporedna priča, Komšića i Komšiće uvijek mogu nadomjestiti diplomatijom Hrvatske.
Ono sto mi se cini da je klasicno za drugu stranu, tj nase predstavnike, da ne znaju da artikulisu ili provode nedovoljno marketinske aktivnosti kako smo mi to sve zamislili i sta je nas protuprijedlog. Ne znam je li samo do mene ili nije bas ni jasno kakvo je nase vidjenje.
Tačno tako.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2955 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Grean »

Nikola Testa wrote: 03/10/2020 13:43
Uglavnom se zna koje su zelje HDZ BiH I njihovog glasackog tijela vezano za izborni zakon. Ne znam jesam li pohvatao ali uglavnom najvise zulja ovo sa izborom clana predsjednistva pa bi da se uvede neki indirektni izbor, da ih biraju klubovi u domu naroda?
Ne baš, suština je kontrola hrvatskog kluba u Domu naroda Federacije BiH (17) koji bira 5 članova hrvatskog kluba u Domu naroda BiH. Taj mehanizam je probijen jer da li nekome uopšte možeš da zabraniš da se izjasni kao Hrvat, narod je emocija a ne porijeklo. HDZ mora imati 12 od 17 Hrvata u hrvatskom klubu u Domu naroda. Sa 11 te nema sa 12 se kurčiš koliko hoćeš. Ako to nemaju onda druge stranke mogu izabrati Predsjednika Federacije BiH i dva potpredsjednika. Tu sva HDZova moć počinje i završava. Ostalo je sporedna priča, Komšića i Komšiće uvijek mogu nadomjestiti diplomatijom Hrvatske.
Ono sto mi se cini da je klasicno za drugu stranu, tj nase predstavnike, da ne znaju da artikulisu ili provode nedovoljno marketinske aktivnosti kako smo mi to sve zamislili i sta je nas protuprijedlog. Ne znam je li samo do mene ili nije bas ni jasno kakvo je nase vidjenje.
Tačno tako.
Dobro, iskreno meni je i logicno da imaju, realno najmanje dvije trecine Hrvata u Bosni i glasa za taj program novoUZP-ovski, nazadan ali takvo je stanje. Kao i sa izborom clana predsjednistva ovo mi je legitiman zahtjev ili ocekivanja ali naravno, nista sto trebaju dobiti gratis ako je dio ustava. Ako idu promjene onda to mora biti trgovina i tu se opet vracamo na ono da mi moramo artikulisati sta hocemo.

Ono sto meni nije u redu su ovlasti tih klubova, da je ustav napravljen tako da mogu blokirati i ucjenjivati za najbanalnije stvari kao oporezivanje kladionica, koliko ce se auto-puta graditi kroz opstine gdje zive Hrvati na principu ucjene, kako ce se rasporedjivati sredstva od subvencija poljoprivredi a po pravilu uvijek vise nego ih sljeduje i jos sto zulja je to polaganje prava na absolutno sva mjesta koja u vlasti pripadaju Hrvatima. Anuliranje ljevicarskih stranaka i svodjenje na bosnjacke stranke, neprihvacanje ni da se 10% pozicija simbolicno da Hrvatima koji glasaju za ljevicu.

Druge stvari kojima guraju prst u oko, tipa odlazak na neustavni dan manjeg entiteta, koaliranje sa SNSD-om kontra bosnjackih interesa jesu razlog da ih se gleda kao nekog ko opet zabada noz u ledja ali opet to je nesto na sta imaju pravo s tim da i ti imas pravo da im gurnes prst u oko gdje god mozes ali ih moras prihvatiti za partnera, mrskog ali partnera.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2956 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

"Nikola Testa"
Ja lično uopšte ne tražim krivca za ekonomske promašaje SDA i njihovih satelita, ne vidim kakve to veze ima sa mojim argumentom da HDZ sa nekih 130 000 glasova prosječno, zavisno od psihoze koju oblikuju u narodu uoči izbora, kontroliše u tandemu sa SNSDom sve značajne političke procese u državi. Koliko god se to tebi činilo značajnim, priča o ekonomiji i promašajima zelenih žohara, nema ama baš nikakve veze s ovim o čemu ja govorim. Da je bosanska strana ekonomski pet puta sposobnija to ne bi promjenilo ovaj politički nesrazmjer glasova i moći. HDZ jeste neprijatelj ove države kao i bosanskog, bošnjačkog i bosanskohercegovačkog identiteta, što su dokazali nebrojeno puta. Glupo mi je na to se vraćat, jer postoje presude, kome se da nek čita, ko ne želi vidjeti istinu i to mi je prihvatljivo, ne želim voditi tu vrstu rasprave. Država konstitutivnih naroda je forma, sadržaj se popunjava ratom, pregovorima, pritiscima itd. S obzirom da je naš ustav dio međunarodnog mirovnog sporazuma iz 95, njegov sadržaj je popunjen očito silom a nikako pravdom. Dužnost je svakog čovjeka koji ima bilo kakvo poštovanje prema sebi, a osjeća ovu državu svojom, da takav sporazum pokuša redefinisat pa makar svojim glasom na izborima onima koji se zalažu za tu promjenu. Govoriš o kažnjavanju, pretpostavljam misliš na Hrvate kao cjelinu. Vraćanje moći velikoj većini građana Federacije BiH nije kazna već pravda. Hrvati ni po kojem osnovu ne zaslužuju povlašten tretman u ovoj državi u odnosu na Bošnjake, a to je suština ovog problema.
Moram li ti ponoviti po tko zna koji put da ovu državu čini narod, a da ova država ne čini tri naroda koji u njoj žive. Svako je svoj osobni identitet potvrdio na popisu 2013. Oni koji su se na ovom forumu izjasnili kao Bosanci ili Hercegovci su ismijavani danima. Ne od strane HDZ.
Tvoj stav prema državi shvatam ali mi je glup do bola. Da su n pr u prošlosti takav stav imali Srbi, nikada im ne bi palo na pamet da prave svoju državu nauštrb osmanske koja ih je kao i nas tlačila stotinama godina. Jer, država je država, mora se sve kako država hoće i traži. E ne mora i to je praksa pokazala od kada je svijeta i vijeka.
Pritiskom i prijetnjom sile (izvana) se BiH očuvala u postojećim granicama SR BiH, prijetnjom i silom su nametnuti amandmani na Ustav BiH. Napravljena je tako zgrada sa tri stana za koju sam Petrič kaže:
odlučio da je isključenje bilo kojeg konstitutivnog naroda iz uživanja ne samo građanskih nego i prava naroda u cijeloj Bosni i Hercegovini u jasnoj suprotnosti sa pravilima o nediskriminaciji koja su sadržana u Aneksu 4., a ta pravila su utvrđena u cilju ponovne uspostave multietničkog društva koje se temelji na jednakim pravima Bošnjaka, Hrvata i Srba kao konstitutivnih naroda i svih građana;
Ti i ja možemo imati mišljenja i stavove. Ne dobacujemo dalje od foruma ali prihvati da ovdje konstitutivni narodi trebaju imati ravnopravan i nepovlašten tretman. Nije to rezultat samo prošlog rata nego kompletne historije, ZAVNOBiH-a i tek na kraju, ovog rata u '90'-im.

*ebeš moj glas na izborima kada glasam za nekoga, a ispadne da sam glasao za Bakira i SDA.
"Nikola Testa"
Izgubili su u miru, što su dobili u ratu, to je cijena loše procjene. Jednakopravnost naroda ne može ići protiv jednakopravnosti svakog pojedinca, i tu je promašaj tvoje priče i generalno HDZove. Vama je "jednakopravnost naroda" kao neka mistična, univerzalna vrijednost, kojoj svaki čovjek treba težiti. Tvoja jednakopravnost znači moju nejednakopravnost, da bude gore to još proglašavaš nekakvom univerzalnom vrijednošću, domokratijom, ljudskim pravima, itd. Budi iskren pa makar napiši da je HDZ u tom trenutku kad se definisala "jednakopravnost" ima silu iza sebe pa se potpisalo onako kako je politička snaga koja je stajala iza te sile željela. Ponavljam tvoje političko pravo ne može biti bitnije od mog političkog prava. Može uz silu, ali tu onda govorimo u nekim drugim kategorijama i odnosima, bez suvišne patetike.
:-)

U jednom momentu, u razvoju evropskog društva javili su se nacionalni pokreti koji su imali prednosti i mana. Nacije koje su kroz nacionalizam i nacionalne države prevladale mane i zablude stvorile su ovo što pričaš. Prava pojedinaca itd. Volio bih da smo kao oni ali nismo jer to moramo sami napraviti. Bez pravne države i zaštite pojedinca i manjinskih grupa (LGBTQ, n pr) nismo svi isti i tako je u kompletnoj BiH. Zbog toga u BiH djeluje kolektivni mehanizam po političkim pravima jednak pojedinačnom.
Nekome to štima, nekome ne štima. Politika, pregovaranje i kompromisi kao uvjet napretka ili status quo ili batina.
"Nikola Testa"
U ovom obruču Bosna i Hercegovina neće opstat, to je jasno pa čak i laiku, pokušaj razbijanja obruča je poželjan i opravdan, jednostavno taj pokušaj će odrediti možeš li imat državu ili ne možeš, što se zajebavat još sto godina na ovaj način. Ako ne može nek podjele državu na dva dijela, komšije se ne bi bunile a mi ne bi trošili energiju na ove političke teme 30 godina.
Zašto ne bi opstala ?

Sve su države u nekakvim obručima bile i bit će. Kao što rekoh, pitanje je procjena, interesa, ambicija, diplomacije i kompromisa. Obruč o kojem govoriš, ne možeš razbiti kako god. RH je 2/3 tog obruča kojeg možeš malo iskriviti sa svoje strane ali ga nećeš razbiti. Ni silom ni milom.

Opet kažem, dogovor kuću gradi.

Omogućiti Hrvatima da biraju svoje predstavnike i završiti sa ovim poglavljem. U suprotnom napad pa što bude, biće mada znam da od ove varijante razvoja događaja nema ništa.
User avatar
bronhy
Posts: 307
Joined: 01/08/2017 12:24

#2957 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by bronhy »

Grean wrote: 03/10/2020 13:34 Ono sto mi se cini da je klasicno za drugu stranu, tj nase predstavnike, da ne znaju da artikulisu ili da nedovoljno provode marketinske aktivnosti kako smo mi to sve zamislili i sta je nas protuprijedlog. Ne znam je li samo do mene ili nije bas ni jasno kakvo je nase vidjenje.
Evo ovdje je Bakir jasno rekao kako se moze rijesiti pitanje IZ. Po meni je ovo uredu. Mozete popuniti Dom naroda ali da mu se smanje ovlasti.
Implementacijom svih presuda Europskog suda za ljudska prava i svih presuda Ustavnog suda BiH. To nije lak zadatak, ali nije neizvediv, uostalom imamo zakonsku obvezu da ga dovršimo. Tu obavezu, s preciznim rokovima, potvrdili smo i osnažili Sporazumom koji smo u Mostaru potpisali dr. Čović i ja u prisustvu predstavnika EU, SAD-a, OHR-a, OESS-a i Velike Britanije. Potrebna nam je hrabrost za kompromis, za iskorak u kojem se nešto daje kako bi se nešto bitnije dobilo. Taj kompromis vidim u kombinaciji rješenja sadržanih u tzv. Aprilskom paketu ustavnih promjena i uklanjanju asimetričnih rješenja u ovlastima Vijeća naroda RS-a i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. HDZ smatra da je ovo preambiciozno i presporo, a mi mislimo da je to jedini put koji može dati rezultat tokom 2021. godine.
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2958 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Ludzak »

spreca wrote: 03/10/2020 13:27
Ludzak wrote: 03/10/2020 12:46 Bakir osigurava glasove tako sto prica nebuloze. Mada se narad na te njegpve nebuloze uvijek upeca. Mozemo mi bez Hrvatske uci u NATO, al u kurtzu.
Slovenija je isto probala osporiti ulazak HR u NATO,pa su joj fino objasnili da nema od toga nista,tako da ce i Hrvatskoj objasniti da tako nemoze kociti razvoj NATO saveza,psve balkanske drzave su premale da bi bile neki faktor odlucivanja u NATO,tako da sto se tice HR racunaj da si u NATOu
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#2959 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by 512MB »

:lol:
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2960 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

BHCluster wrote: 03/10/2020 13:32
Iluzije, mokri snovi, prošlost. To je jedino što mogu pružiti svi bivši političari. Jedino unuče pita za nešto konkretno.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2961 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by spreca »

Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13
spreca wrote: 03/10/2020 13:27
Ludzak wrote: 03/10/2020 12:46 Bakir osigurava glasove tako sto prica nebuloze. Mada se narad na te njegpve nebuloze uvijek upeca. Mozemo mi bez Hrvatske uci u NATO, al u kurtzu.
Slovenija je isto probala osporiti ulazak HR u NATO,pa su joj fino objasnili da nema od toga nista,tako da ce i Hrvatskoj objasniti da tako nemoze kociti razvoj NATO saveza,psve balkanske drzave su premale da bi bile neki faktor odlucivanja u NATO,tako da sto se tice HR racunaj da si u NATOu
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Ti si ocito nesto pobeko,srbija i HR nisu nikakve potpisnice ni garanti kako to oni lazu,oni stavili svoj potpis na papir u kojem stoji da moraju postovati suverinitet i integritet BiH ......Ponavljam Slovenija je bila protiv ulaska HR u NATO i EU zbog piranskog zaliva ali se njihovo nije mljelo kao sto se nece mljeti ni Hrvatsko,objasnice njima to lad dodje za to vrijeme,nije mi jasno odakle ti izvlacis te tvoje tvrdnje
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2962 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Novak20 wrote: 03/10/2020 16:54
BHCluster wrote: 03/10/2020 13:32
Iluzije, mokri snovi, prošlost. To je jedino što mogu pružiti svi bivši političari. Jedino unuče pita za nešto konkretno.
A ovi aktuelni korupciju, nepotizam, kriminal i zelis da ti takvi odluce o IZ?
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2963 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13
spreca wrote: 03/10/2020 13:27
Ludzak wrote: 03/10/2020 12:46 Bakir osigurava glasove tako sto prica nebuloze. Mada se narad na te njegpve nebuloze uvijek upeca. Mozemo mi bez Hrvatske uci u NATO, al u kurtzu.
Slovenija je isto probala osporiti ulazak HR u NATO,pa su joj fino objasnili da nema od toga nista,tako da ce i Hrvatskoj objasniti da tako nemoze kociti razvoj NATO saveza,psve balkanske drzave su premale da bi bile neki faktor odlucivanja u NATO,tako da sto se tice HR racunaj da si u NATOu
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2964 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by spreca »

Novak20 wrote: 03/10/2020 16:54
BHCluster wrote: 03/10/2020 13:32
Iluzije, mokri snovi, prošlost. To je jedino što mogu pružiti svi bivši političari. Jedino unuče pita za nešto konkretno.
Jel ni ona nije Hrvatica po HDZeovsko hercegovackom kantaru, :lol: kad o osobama koje su dale mnogo od sebe na stvaranju Hrvatske drzave mislis tako i ne uvazavavas ,to samo govori o tebi ko si
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2965 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by spreca »

BHCluster wrote: 03/10/2020 17:22
Novak20 wrote: 03/10/2020 16:54
BHCluster wrote: 03/10/2020 13:32
Iluzije, mokri snovi, prošlost. To je jedino što mogu pružiti svi bivši političari. Jedino unuče pita za nešto konkretno.
A ovi aktuelni korupciju, nepotizam, kriminal i zelis da ti takvi odluce o IZ?
Zena je rekla kako bi to trebalo da izgleda i kako se to radi,ali ko je ona ,da jednom Novaku govori sta je pravilno,njemu ocito istina i pravda nisu bitne
Nikola Testa
Posts: 778
Joined: 04/09/2013 20:45

#2966 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Nikola Testa »

Moram li ti ponoviti po tko zna koji put da ovu državu čini narod, a da ova država ne čini tri naroda koji u njoj žive. Svako je svoj osobni identitet potvrdio na popisu 2013. Oni koji su se na ovom forumu izjasnili kao Bosanci ili Hercegovci su ismijavani danima. Ne od strane HDZ.
Izjasniti se o etničkoj/nacionalnoj pripadnosti u državi u kojoj popis provode nacionalne stranke ti je ko glasat u Bjelorusiji. Ne kažem da je naštiman popis, ali on u ovakvoj državi ne ostavlja nikakav prostor za slobodno izjašnjavanje, niti za bilo kakav diverzitet s obzirom na postojeći ustav. Izjasniti se nacionalno kao Hrvat ili Bošnjak ne znači da svi Bošnjaci i svi Hrvati imaju isti politički stav, popis nije jednako izbori, niti je popis jednako politički stav.

Također naš ustav definiše kvote jednih, drugih, odnosno trećih, i jasno je kakav će popis biti u takvoj situaciji. Naprimjer bošnjački puk u vojsci ima oko 50% vojnika OS BiH, ako na popisu bude manje Bošnjaka jasno je da će neke stranke zahtijevati i da se smanji broj pripadnika tog puka. Znači sve je naštimano da se ljudi izjašnjavaju nacionalno jer od procenta zavisi politička snaga, što naročito propagiraju većinski Hrvati i Srbi. Sve dok postoje "legitimni predstavnici" kao ideja srpske i hrvatske politike logično je sasvim da će popis biti onakav kakav je bio, totalna farsa. Naprimjer ako se osjećam etnički kao Srbin ali politički se poistovjećujem sa ovom državom ja svojim izjašnjavanjam mogu samo ojačati srpski secesionizam jer se govori da samo onaj ko dobije najviše glasova kod Srba može predstavljati Srbe i kontrolisati sve kvote u policiji, vojsci itd. Takva situacija je i sa Bosancima ili Hercegovcima ili nekom drugom varijantom, evo da ih je bilo 20% šta bi se dobilo. Bošnjačka kvota bi se smanjila, a jedina je koja omogućava i onima koji nisu Bošnjaci a poistovjećuju se politički sa ovom državom, da popune tu kvotu. Većina ljudi ovaj dio ne razumije. Jedino ako vjeruješ da bi srpska i hrvatska politika dozvolila uvođenje 4 konstitutivnog naroda, pristala na promjenu kvota, izmijenila mehanizme u domu naroda, uvela 4 predsjednika itd itd. Nema šanse.
Tvoj stav prema državi shvatam ali mi je glup do bola. Da su n pr u prošlosti takav stav imali Srbi, nikada im ne bi palo na pamet da prave svoju državu nauštrb osmanske koja ih je kao i nas tlačila stotinama godina. Jer, država je država, mora se sve kako država hoće i traži. E ne mora i to je praksa pokazala od kada je svijeta i vijeka.
Ti nekako povlačiš paralelu između Bosne i Hercegovine i Osmanskog carstva, vjerujem da je tvoja poenta ako me država tlači trebam je sjebat. Sasvim uredu ako si upravu da te ugnjetava i tlači ali objasnio sam zašto smatram da to nije istina. U Osmanskom carstvu si imao možda 30 posto stanovništva koje se poistovjećivalo sa tom državom, ako i toliko, nisi mogao glasati, nisi mogao biti biran, nisi mogao slobodno njegovati svoju kulturu, politički se organizovati itd itd. Bosna i Hercegovina kakva god bila je ipak demokratska država. Bosna i Hercegovina za većinu njenog naroda nije prolazna kategorija, ona je stvorila i djelimično oblikovalo bošnjački/bosanski identitet i ona je po shvatanju pripadnika tog identiteta tu da ostane. Bosna je dala ime Bosancima/Bošnjanima/Bošnjacima (ne postoji kontinutitet svijesti u tom dugom periodu od hiljadu godina) dok su Hrvati Srbi kao plemena dali imena svojim državama a ne obrnuto. Tako da je u shvatanju Bošnjaka često veća privrženost zemlji nego naciji. Zato su Bošnjaci toliko fiksirani na državu u njenim skoro pa historijskim granicama, ne u smislu da žele sve poklopit redom od Neuma do Bjeljine već je samo postojanje Bosne od presudnog značaja za opstanak njihovog identiteta, naročito u modernom vremenu, gdje se utapanje u druge veće identitete dal vjerske ili nacionalne dešava puno brže nego u prošlosti. Sigurno među Bošnjacima postoje oni koji bi igrali nekakve geopolitičke igre tipa hoćemo sandžak i ta sranja, ali to je velika manjina, čak i da nije mogućnosti su izuzetno ograničene.

Ti i ja možemo imati mišljenja i stavove. Ne dobacujemo dalje od foruma ali prihvati da ovdje konstitutivni narodi trebaju imati ravnopravan i nepovlašten tretman. Nije to rezultat samo prošlog rata nego kompletne historije, ZAVNOBiH-a i tek na kraju, ovog rata u '90'-im.
Prvo Srbi i Hrvati ne žele taj ravnopravan položaj jer da žele glasali bi za konstitutivnost na području cijele Bosne i Hercegovine a koliko znam Bošnjaci su ih sa stranim sucima morali preglašavat. Toliko o konstitutivnosti. Ali evo da pomislim da je ta namjera iskrena, ta konstitutivnost bi bila jednaka na svakom dijelu ove države. Ali HDZ se ne slaže, ili svojim potezima pokazuje da se ne slaže. Konstitutivnost Bošnjaka u Federaciji i u Republici Srpskoj nema isti sadržaj, međutim HDZu je svejedno, ne žele izgubiti podršku Dodika zahtjevom da se Vijeće naroda u Rsu prilagodi Domu naroda u Federaciji BiH. Priča im je kao ustav je teško promjenit lakše je izborni zakon. Mislim toliko ruku imaju ove stranke na državnom nivou da bi to vrlo lako prošlo uz malo zavrtanja ruku onima koji ne žele. Znači ili konstitutivnost na svim nivoima ili trenutno stanje stvari gdje HDZ ispada iz igre. Još jednom ravnopravnost ne postoji za Bošnjake po viđenju HDZ i SNSDa.


Kompletne historije? U srednjovjekovnoj Bosni imaš feudalnu naciju, par stotina porodica i dinastiju koja ne poznaje nikakve narode niti narod kao moderni koncept uopšte postoji. U osmanskoj Bosni imaš vlast muslimana odnosno osmanske dinastije, nema političkih naroda, već samo vjerske zajednice koje imaju obrise koji podsjećaju na narode ali bez svijesti o zajedničkom identitetu i želje da se politički organizuješ nema naroda a naročito bez elite koja će voditi taj narod i artikulisati njegove ciljeve.

Pariteti o kojima pričaš postoje krajem osmanske vlasti sa reformama u Tanzimatu, također u Austro - Ugarskoj ali zadnjih par godina uoči početka rata, ali naprimjer nemaš u Kraljevini SHS, pa onda opet imaš u SFRJ ali to je više bilo bez uporišta u ustavu. Pa uopšte nemaš treći narod kako bi mogao imati kvote. Taj ZAVNOBIH uopšte ne korespondira sa stanjem u realnosti sve do 1974 i priznavanja Muslimana kao naroda. Komunisti vode potpuno suprotnu politiku od nacionalne, ili makar nastoje. Onda dolazimo do 92 gdje ti ta konstitutivnost ne znači puno jer onda ne bi nikad ni bio raspisan referendum, ne bi nikad ni bila formirana Republika BiH da su postojali čvrsti mehanizmi zaštite interesa naroda. Onda imaš 95 i kraj rata kada ta konstitutivnost na koju se pozivaš dobija pravi sadržaj.

Konstitutivnost je samo prazna riječ koja se popuni ratom ili dogovorom a mi ovdje nismo nešto skloni dogovaranju. Ona prije 92 zapravo nije imala nikakvu suštinu, ali je dobro došla da se spriječi stvaranje zajedničkog identitet i to trajno. Ona je rak na plućima Bosne i Hercegovine, i namjera joj je da je napravi državom s posebnim potrebama. Sami Srbi i Hrvati ne vjeruju u konstitutivnost tamo gdje su većina, niti na čitavom prostoru BiH. Imati konstitutivnost u BiH i nacionalne države tih konstitutivnih naroda u njenom susjedstvu je zapravo oružje u rukama tih država da BiH drže vječnim taocem.

Meni je nekako nazanimljivije da se samo u Bosni i Hercegovini, uprkos tome što ona nije bila jedina zemlja u okruženju u kojoj je živjelo više naroda na istom prostoru, stvorila frankeštajn država.
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2967 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Ludzak »

spreca wrote: 03/10/2020 17:21
Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13
spreca wrote: 03/10/2020 13:27

Slovenija je isto probala osporiti ulazak HR u NATO,pa su joj fino objasnili da nema od toga nista,tako da ce i Hrvatskoj objasniti da tako nemoze kociti razvoj NATO saveza,psve balkanske drzave su premale da bi bile neki faktor odlucivanja u NATO,tako da sto se tice HR racunaj da si u NATOu
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Ti si ocito nesto pobeko,srbija i HR nisu nikakve potpisnice ni garanti kako to oni lazu,oni stavili svoj potpis na papir u kojem stoji da moraju postovati suverinitet i integritet BiH ......Ponavljam Slovenija je bila protiv ulaska HR u NATO i EU zbog piranskog zaliva ali se njihovo nije mljelo kao sto se nece mljeti ni Hrvatsko,objasnice njima to lad dodje za to vrijeme,nije mi jasno odakle ti izvlacis te tvoje tvrdnje
Samo ne znam kad ce to vrijeme doci? Crna Gora ode u Nato, Kosovo isto tako. Makedonija otisla. Bosna nije, a nece ni narednih deset godina. A zašto?
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2968 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Ludzak wrote: 03/10/2020 17:46
spreca wrote: 03/10/2020 17:21
Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13

Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Ti si ocito nesto pobeko,srbija i HR nisu nikakve potpisnice ni garanti kako to oni lazu,oni stavili svoj potpis na papir u kojem stoji da moraju postovati suverinitet i integritet BiH ......Ponavljam Slovenija je bila protiv ulaska HR u NATO i EU zbog piranskog zaliva ali se njihovo nije mljelo kao sto se nece mljeti ni Hrvatsko,objasnice njima to lad dodje za to vrijeme,nije mi jasno odakle ti izvlacis te tvoje tvrdnje
Samo ne znam kad ce to vrijeme doci? Crna Gora ode u Nato, Kosovo isto tako. Makedonija otisla. Bosna nije, a nece ni narednih deset godina. A zašto?
Zato sto nase komsije i susjedi preko svojih pakasha misle da je Bosna i Hercegovina nekakav plijen koji ce da dijele.
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2969 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

spreca wrote: 03/10/2020 17:41
BHCluster wrote: 03/10/2020 17:22
Novak20 wrote: 03/10/2020 16:54

Iluzije, mokri snovi, prošlost. To je jedino što mogu pružiti svi bivši političari. Jedino unuče pita za nešto konkretno.
A ovi aktuelni korupciju, nepotizam, kriminal i zelis da ti takvi odluce o IZ?
Zena je rekla kako bi to trebalo da izgleda i kako se to radi,ali ko je ona ,da jednom Novaku govori sta je pravilno,njemu ocito istina i pravda nisu bitne
Ono kad ti nesto ne ide na ruku pa moras pljunuti, bez razloga naravno.
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2970 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Ludzak »

BHCluster wrote: 03/10/2020 17:53
Ludzak wrote: 03/10/2020 17:46
spreca wrote: 03/10/2020 17:21

Ti si ocito nesto pobeko,srbija i HR nisu nikakve potpisnice ni garanti kako to oni lazu,oni stavili svoj potpis na papir u kojem stoji da moraju postovati suverinitet i integritet BiH ......Ponavljam Slovenija je bila protiv ulaska HR u NATO i EU zbog piranskog zaliva ali se njihovo nije mljelo kao sto se nece mljeti ni Hrvatsko,objasnice njima to lad dodje za to vrijeme,nije mi jasno odakle ti izvlacis te tvoje tvrdnje
Samo ne znam kad ce to vrijeme doci? Crna Gora ode u Nato, Kosovo isto tako. Makedonija otisla. Bosna nije, a nece ni narednih deset godina. A zašto?
Zato sto nase komsije i susjedi preko svojih pakasha misle da je Bosna i Hercegovina nekakav plijen koji ce da dijele.
Ona je podjeljena upravo dejtonskim sporazumom. Ko je podjelio zna se. A potpisnice tog sporazuma je Hrvatska i Srbija. Je li ima hrvatski teritorij unutar Bosne? Ima. Je li ima srpski teritorij unutar Bosne? Ima. I upravo zbog tog paradoksa oni imaju razlog da se uplicu oko situacija u Bosni. I kao takva, Bosna nikad u Nato nece. Ma koliko god politicari mazali oci narodu oko tog Natoa.
User avatar
BHCluster
Posts: 23432
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2971 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by BHCluster »

Ludzak wrote: 03/10/2020 18:51
BHCluster wrote: 03/10/2020 17:53
Ludzak wrote: 03/10/2020 17:46

Samo ne znam kad ce to vrijeme doci? Crna Gora ode u Nato, Kosovo isto tako. Makedonija otisla. Bosna nije, a nece ni narednih deset godina. A zašto?
Zato sto nase komsije i susjedi preko svojih pakasha misle da je Bosna i Hercegovina nekakav plijen koji ce da dijele.
Ona je podjeljena upravo dejtonskim sporazumom. Ko je podjelio zna se. A potpisnice tog sporazuma je Hrvatska i Srbija. Je li ima hrvatski teritorij unutar Bosne? Ima. Je li ima srpski teritorij unutar Bosne? Ima. I upravo zbog tog paradoksa oni imaju razlog da se uplicu oko situacija u Bosni. I kao takva, Bosna nikad u Nato nece. Ma koliko god politicari mazali oci narodu oko tog Natoa.
Prvo procitaj cega su potpisnice pa onda nesto napisi ovako ispadas kao onaj low level troll sto ga banovase neki dan.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#2972 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Hemel »

Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Tacno, jer su bili agresori na istu.
Njihov potpis ih obavezao da to ne urade nikada vise.
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2973 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Ludzak »

Hemel wrote: 03/10/2020 19:20
Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Tacno, jer su bili agresori na istu.
Njihov potpis ih obavezao da to ne urade nikada vise.
U protivnom će... Šta?
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#2974 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Lug »

Ludzak wrote: 03/10/2020 19:41
Hemel wrote: 03/10/2020 19:20
Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Tacno, jer su bili agresori na istu.
Njihov potpis ih obavezao da to ne urade nikada vise.
U protivnom će... Šta?
pa biti rat, a sta drugo..!
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#2975 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Hemel »

Ludzak wrote: 03/10/2020 19:41
Hemel wrote: 03/10/2020 19:20
Ludzak wrote: 03/10/2020 16:13
Jeste samo sto Hrvatska ne zavisi od Slovenije. Dok Bosna i te kako zavisi. Hrvatska i Srbija je kreator današnje dejtonske Bosne, i to ne moze niko osporiti. Njihov je potpis na papiru, bas kao i od Srbije. Bez glasa od Hrvata i Srba, Bosna moze samo sanjati ulazak u Nato.
Tacno, jer su bili agresori na istu.
Njihov potpis ih obavezao da to ne urade nikada vise.
U protivnom će... Šta?
Ti ces im mahati dok prolaze a ja cu ih docekati na nisan.
Ako imaju koga da gine neka samo posalju na BiH.
Locked