Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post Reply
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#601 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

howdy wrote: 23/07/2021 15:19
Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:03

Bitan je onima koji su im bliski.
Što se više povećava udaljenost taj se sentiment smanjuje.
Čak i kada je obitelj u pitanju.

Meni je npr. prije nekoliko godina umro brat.
Živjeli smo stotinama kilometara daleko i nismo se previše viđali. Nije to bila smrt koja me jako pogodila iako je trebala.

A da smo živjeli skupa, to bi bilo daleko intenzivnije.
sto odmah nisi reko da si psihopata
Prvo ti napiši da si jedan od profesionalno uvrijeđenih ljudi koji traže isprike za nedovoljno srdačan osmijeh na licu.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#602 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by sehohari »

Šta mislite, kolika je mogućnost da je Inzko ovo uradio samoincijativno?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#603 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Emiremir33 »

sehohari wrote: 23/07/2021 15:42 Šta mislite, kolika je mogućnost da je Inzko ovo uradio samoincijativno?
Naređenje Amerika,V.Britanije,Njemačka
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#605 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by mO k3 »

Emiremir33 wrote: 23/07/2021 15:44
sehohari wrote: 23/07/2021 15:42 Šta mislite, kolika je mogućnost da je Inzko ovo uradio samoincijativno?
Naređenje Amerika,V.Britanije,Njemačka
:thumbup:

Ovo bez USA nije moglo da se odradi :) hvala mister president :) 🇺🇸
User avatar
Riddle
Posts: 8193
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#606 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Riddle »

sehohari wrote: 23/07/2021 15:42 Šta mislite, kolika je mogućnost da je Inzko ovo uradio samoincijativno?
Nula.

Mnogo jaci igraci stoje iza njega i to je uradio na njihov isaret. Inace se ovo moglo desiti prije 5 ili 10 godina, jer ja iskreno vjerujem da je on to htio uraditi. Vjerovatno se cekala i konacna presuda Mladicu.
User avatar
LSD
Posts: 27235
Joined: 24/07/2007 08:26

#607 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by LSD »

sehohari wrote: 23/07/2021 15:42 Šta mislite, kolika je mogućnost da je Inzko ovo uradio samoincijativno?
Inzko je pussy od covjeka po kojoj se Dodik ispišavao javno punu deceniju a onda onako popišanom smijao u facu, miš mekinjaš koji se boji sopstvene sjene.
Tako da je odgovor nula.

A ovaj potez je uradio tek kad su mu to naredili Amerika i Njemačka. Inace, njemu to nikad ne bi palo na pamet da uradi samoinicijativno.
breuer
Posts: 7202
Joined: 06/07/2009 15:44

#608 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by breuer »

na koji nači su ga natjerali?
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#609 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Osim_13 »

breuer wrote: 23/07/2021 16:43 na koji nači su ga natjerali?
A što bi ga morali tjerati? :mrgreen:

VP je faktički uposlenik velikih.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#610 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by un1ted »

Sam je rekao da ne moze da donese neku odluku ako nema podrsku velikih. Sta je u tome cudno?

Da sutra donese odluku da nema entiteta, ako nema podrsku sad i eu, ko ce je provesti?
breuer
Posts: 7202
Joined: 06/07/2009 15:44

#611 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by breuer »

Osim_13 wrote: 23/07/2021 16:48
breuer wrote: 23/07/2021 16:43 na koji nači su ga natjerali?
A što bi ga morali tjerati? :mrgreen:

VP je faktički uposlenik velikih.
čovjek odlazi, penzija...
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#612 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by sale07 »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:44
Saka wrote: 23/07/2021 13:34
Od nečeg se mora početi, juče nismo imali ništa. Pa smo imali ne negiranje, već glorifikovanje genocida i to od javnih zvaničnika. Ima u ovom zakonu još dosta pravnog prostora za manipulaciju, ali nijedan zakon nije savršen. Sad dosta zavisi od tužioca, suda i uspostavljanja pravne prakse. Ali ovo je početak.
U redu.

Tu sada postoji jedan drugi problem.
A to je da će Srbi ovo shvatiti kao napad na sve Srbe i da će to negiranje postati ne samo dio folklora nego i jedna vrsta, pa rekao bih, duhovne obaveze.
Uglavnom, mislim da će se mržnja povećati.
Mrznja se ne moze povecati, il mrzis ili ne. Samo ispoljavanje te mrznje se moze povecati.
User avatar
LSD
Posts: 27235
Joined: 24/07/2007 08:26

#613 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by LSD »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/stanivu ... /210723158
O Inzkovom zakonu
Stanivuković: Nastaviti ću da imam svoje mišljenje ma kakva cijena toga bila
A vidi ovog klošarčića...nek si ti potrcao da što prije osporiš zakon o negiranju genocida....ooo jbm li ti :oops: :twisted: sjooo
I to je alternativa mrmotu iz laktaša.
User avatar
Hame_
Posts: 5482
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#614 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Hame_ »

Draško Stanivuković: Odluka Valentina Inzka da nametne dopune o Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida je najveća moguća katastrofa.

“Prvi kažem da ću nastaviti da imam svoje mišljenje ma kakva god cijena toga bila. Niko me ne može strpati u zatvor, ni krivično goniti jer određene procese gledam za svoj narod onako kako to vidim. Određene stvari u prošlosti ću vidjeti onako kako ja to vidim, onako kako sam ja učio i imam pravo na to, a ne da mi neko nekim zakonom nameće moje mišljenje i pogled na historiju”, poručio je Stanivuković.

:shock: :-) :lol:
User avatar
Hame_
Posts: 5482
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#615 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Hame_ »

Inzko pojasnio: Zašto sam odlučio koristiti bonske ovlasti

„Savjest mi nalaže da nemam pravo okončati svoj mandat dok se veličaju pravomoćno osuđeni ratni zločinci. Takvo stanje nemam pravo ostaviti ni napaćenim građanima ove lijepe zemlje kao ni svom nasljedniku. Nemam pravo ignorirati presude Haaškog tribunala, kojeg je uspostavilo Vijeće sigurnosti UN-a, a zadužen sam za civilnu implementaciju mira.

Naime, od donošenja pravomoćne presude arhitektu zla, Radovanu Karadžiću, intenzivno radim na projektu suočavanja sa ratnom prošlošću da bi se, kroz proces suočavanja sa istinom, stiglo do traženja i davanja oprosta. Do ozdravljenja društva! Po mom projektu, Srebrenica, koja je već planetarno prepoznata po genocidu, trebala bi biti planetarno prepoznata i po oprostu. Inspiraciju za tu ideju sam pronašao u majci Hatidži Mehmedović, koja je u srebreničkom genocidu izgubila sve bliske članove svoje obitelji, oba sina, supruga, još 34 člana obitelji, a bila je spremna pružiti i pružala je ruku oprosta.

Nažalost, kada sam od Narodne skupštine Republike Srpske, početkom ove godine, tražio da ponište odlikovanja koja su dodijelili pravomoćno osuđenim ratnim zločincima, narodni poslanici su većinom glasova to odbili učiniti, istodobno potvrđujući ispravnost odluke koja je ranije donijeta. Gotovo sve šanse koje sam dao domaćim vlastima da se ograde od ratnih zločinaca odbačene su. Stoga, kao moralnu obavezu, prema građanima koji su pretrpjeli strahote rata, kao i dug prema mladim ljudima u ovoj zemlji rođenim nakon rata, odlučio sam da iskoristim bonske ovlasti i interveniram u kazneno zakonodavstvo, što je garancija da ubuduće neće biti moguće nekažnjeno veličati ratne zločince i prekrajati istorijske činjenice.

I ova zemlja ima pravo na univerzalne civilizacijske vrijednosti.”

:thumbup:
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#616 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by DonieBrasco »

un1ted wrote: 23/07/2021 16:49 Sam je rekao da ne moze da donese neku odluku ako nema podrsku velikih. Sta je u tome cudno?

Da sutra donese odluku da nema entiteta, ako nema podrsku sad i eu, ko ce je provesti?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/evropsk ... /210723166

Evo ti odgovora.
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#617 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Bossona »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 12:13
Novak20 wrote: 23/07/2021 12:09

Jeste. Što pitaš ?
Ovisi.

Ako se uspoređuje sa holokaustom i sa genocidom nad Armencima, Tutsijima u Ruandi. Onda nije.

Ako se uspoređuje sa onim što se desilo Jezidima u Iraku onda je, pod uvjetom da se i to nad Jezidima smatra genocidom.

Neka druga vremena, neki drugi standardi.
STRATEŠKI CILJEVI KARADŽIĆEVIH SDS SLJEDBENIKA SE NISU MOGLI OSTVARITI BEZ GENOCIDA NA ŠTO IH JE PRESUĐENI RATKO MLADIĆ UPOZORIO U MAJU 1992 GODINE.

Dan kada je najavljena agresija na RBiH i genocid nad Bošnjacima je 9 Januar 1992 godine.

Javnost treba da zna da je 9. Januar 1992 kao dan proglašenja tzv. "Srpske Republike BiH" kasnije "Republike Srpske" je naširoko raspravljan u optužnicama, međupresudama i presudama Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću kao i pravosnažnim presudama M. Krajišniku te "priznanju" krivice Biljani Plavšić.

U maju 1992, a na osnovu deklaracije od 9 januara 1992, Karadžić je zajedno s Krajišnikom, a kasnije su to potvrdili i ostali članovi novoosnovane skupštine pobunjenih Srba , zacrtao šest strateških ciljeva srpskog naroda u RBiH i to
Šest strateških ciljeva srpskog naroda koje je Karadžić izložio su:

1- Državno razgraničenje od druge dvije nacionalne zajednice,

2-Koridor između Semberije i Krajine,

3-Uspostavljanje koridora u dolini rijeke Drine, odnosonon eliminisanje Drine kao granice između srpskih država,

4-Uspostavljanje granice na rijekama Uni i Neretvi,

5-Podjela grada Sarajeva na srpski i bošnjačko muslimanski dio i uspostavljanje u svakom od dijelova efektivne državne vlasti.

6-Izlaz Republike Srpske na more.

– Odluka o šest strateških ciljeva srpskog naroda u BiH donesena je na 16. sjednici Skupštine srpskog naroda u BiH 12. maja 1992. godine. Jedan od njih je i treći strateški cilj “Uspostavljanje koridora u dolini rijeke Drine, odnosno eliminisanje Drine kao granice između srpskih država
Metodologija postizanja ciljeva je već hiljade puta opisana u mnogobrojnim presudama i po svjetskim medijima, pa da to ne ponavljamo.

Znači, kad se izađe na referendum i potvrdi 9 januar, danas nakon svih presuda i dokaza političko rukovidstvo tzv. RS-a samo lijepo potvrđuje da nastavlja stopama R.Karadžića, M. Krajišnika i ostalih, pri punoj svijesti i svim raspoloživim informacijama, ni od koga prisiljeni, bez mogućnosti da koriste izgovor da "štite goloruko srpsko stanovništvo." Nije da je baš nekome neophodna neka potvrda da se sve nastavlja ranijim stazama svih ratnih zločina i ostalog, ali za svaki slučaj nek se zna većinska volje današnjeg rukovodstva tzv. RS-a, ali i onih koji ih podržavaju glasanjem za njih.

Uglavnom, radiu se o nastavku velikosrpske politike po sistemu "mi ćemo poturiti narodnu volju, jer niko ne može protiv toga," pa se zaboravi da kad se narodna volja zasniva na nelegalnim zločinačko genocindnim metodama i sredstvima (pobij, protjeraj pa onda nek glasa novostvorena demokratska većina)

Samo poremećen čovjek se može ponositi svojim zločinima, genocidom i etničkim čišćenjem i slaviti to.
9. Januara 1992 godine je proglašena tzv. Srpska Republika Bose i Hercegovine tada su postavljeni njenih pet strateških ciljeva koji uključuju genocid da bi se ti ciljevi ostvarili.
Srbi to slave kao dan kada je počeo genocid nad svojim komšijama Bošnjacima i Hrvatima jer je genocidna tvorevina RS utemeljena na genocidu,
Sama činjenica da se ponose time a referndumom 25 Septembra 2016 godine su potvrdili i priznali da tu ideologiju i politiku podržavaju.
Glavnokomandujući tzv. VRS General Ratko Mladić je upozorio da je ostvarenje pet ratnih ciljeva nemoguće realizovati bez GENOCIDA, koji je načinjen nakon toga a sud UN u Hagu potrvrdio- pozivajući se na Izjavu Ratka Mladića iz zapisnika sa te sjednice.“Prema tome, mi ne možemo očistiti, niti možemo imati rešeto da prosijemo samo da ostanu Srbi ili propadnu Srbi, a ostali da odu... Pa, to je... to neće... Ja ne znam kako će gospodin (Radovan) Karadžić i gospodin (Momčilo) Krajišnik objasniti svijetu. To je, ljudi, genocid”,

Image

GENOCID - ISTREBLJENJE NARODA
Konvencije o spriječavanju i kažnjavanju genocida
Izraz genocid je prvi put upotrijebio jevrejski advokat u Poljskoj Rafael Lemkin 1943. na osnovu grčke riječi "genos" (rasa, pleme) i latinske riječi "cide" (ubiti). Ujedinjene nacije po Međunarodnom zakonu iz 1951. godine, genocid smatraju zločinom.
Konvencija UN-a iz 1948 godine u kojoj je definisan najviši ratni zločin, zločin genocida u cilju sprečavanja i kažnjavanja.

Dijelovi Konvencije o spriječavanju i kažnjavanju genocida

"član II: U ovoj konvenciji genocid znači bilo koji od ovih djela izvršenih za namjerom da se potpuno ili djelimično uništi nacionalna, etnička, rasna ili religiozna grupa, kao takva:

(a) Ubijanje pripadnika grupe ( uključuje direktna ubistva i djela koja izazivaju smrt)
(b) Uzrokovanje teških tjelesnih i mentalnih povreda pripadnicima grupe ( uključuje izazivanje traume pripadnika grupe kroz široko rašireno mučenje, silovanje, seksualno nasilje, prinudjivanje na konzumiranje droge i sakaćenje).
(c) Namjerno podvrgavanje grupe takvim životnim uslovima koji prouzrokuju njeno potpuno ili djelimično uništenje ( uključuje namjerno uskraćivanje izvora potrebnih za fizički opstanak grupe takvih kao što je čista voda, hrana, odjeća, stambeni prostor ili medicinske usluge. Uskraćivanje onoga što život znači može biti kroz oduzimanje žetve, blokiranja isporuke hrane, zatvaranja u logore, prinudno raseljavanje ili protjerivanje).
(d) Uspostavljajuči mjere s namjerom spriječavanja rađanja u okviru grupe ( uključuje nasilnu sterilizaciju, nasilni prekid trudnoće, zabranu brakova, dugotrajna odvojenost muškaraca i žena s namjerom spriječavanja rađanja).
(e) Prinudno premještanje djece iz jedne u drugu grupu.

član III:

(a) Genocid;
(b) Plan za izvršenje genocida;
(c) Direktno i javno podsticanje na izvršenje genocida
(d) Pokušaj genocida;
(e) Saučesništvo u genocidu."

Zločin genocida ima dva elementa: namjeru i akciju. Namjera može biti dokazana direktno kroz izjave ili naređenja, ali češče, mora biti zaključena po sistematskom i koordiniranom djelovanju..

Namjera je različita od motiva. Šta god da je motiv za zločin (oduzimanje zemljišta, nacionalna sigurnost, teritorijalni integritet, itd.) ako počinioci počine djelo s namjerom da unište grupu, čak i dio grupe, TO JE GENOCID.

Fraza "potpuno ili djelimično" je važna. Počinioci ne moraju imati namjeru da unište cijelu grupu.I uništenje samo jednog dijela grupe je također genocid. Ali pojedinac zločinac može biti kriv za genocid čak i ako ubije samo jednu osobu, sve dok zna da učestvuje u VELIKOM PLANU za uništenje grupe.


RAM je bio velikosrpski plan agresije Srbije na RBiH koji je uzrokovao genocid nad Bošnjacima.


DEFINITION OF GENOCIDE
Parts of the Convention on the Prevention and Punishment of Genocide
"Article II: In this Convention, genocide means any of the following acts carried out in order to completely or partially destroy a national, ethnical, racial or religious group as such:
(A) Killing members of the group (includes direct killing and actions that cause death)
(Causing serious bodily or mental harm to members of the group (including trauma, causing members of the group through widespread torture, rape, sexual violence, compulsion to consume drugs, and mutilation).
(C) Deliberately inflicting on the group conditions of life such causing its complete or partial destruction (including willful denial of resources necessary for physical survival of groups such as clean water, food, clothing, housing or medical services. Denial of what life means to be through the seizure of the harvest, blocking supplies of food, closing the camps, forced displacement or expulsion).
(D) In establishing measures intended to prevent births within the group (including forced sterilization, induced abortions, a ban on marriages, long-term separation of men and women with the intention of preventing procreation).
(E) forcibly transferring children from one group to another.
Article III:
(A) Genocide;
(plan to commit genocide;
(C) Direct and public incitement to commit genocide
(D) Attempt to genocide;
(E) Complicity in genocide. "
The crime of genocide has two elements: intent and action. Intent can be proven through direct statements or orders, but more often, it must be concluded in a systematic and coordinated action ..
The intention is different from motive. Whatever the motive for the crime (confiscation of land, national security, territorial integrity, etc.) if the perpetrators commit acts intended to destroy the group, even part of the group, it is genocide.
The phrase "in whole or in part" is important. The perpetrators may not have intended to destroy the entire group or destruction of only one part of the group is also genocide. But an individual criminal may be guilty of genocide even if you only kill one person, all the while known to participate in the great plan to destroy the group.

RAM was the Greater Serbia plan against the RBiH, which caused genocide against Bosniaks.
https://www.un.org/en/genocideprevention/genocide.shtml.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=754818
User avatar
pici
Posts: 43558
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#618 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by pici »

sehohari wrote: 23/07/2021 15:42 Šta mislite, kolika je mogućnost da je Inzko ovo uradio samoincijativno?
nema govora pa nebi iza njega sad stajale i podrzavele jedna super sila amerika onda nato clanice velika britanija, njemacka itd ekonomski giganti i vodece svjetske sile... incko je samo njihova marioneta i ovo sto do sada nije koristio bonske ovlasti je do tih zemalja tj njihovih vodza... dolaskom Bajdena amerika se vraca na balkan, ovo je jedan od tih poteza...
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#619 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

Bossona wrote: 23/07/2021 18:06
Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 12:13

Ovisi.

Ako se uspoređuje sa holokaustom i sa genocidom nad Armencima, Tutsijima u Ruandi. Onda nije.

Ako se uspoređuje sa onim što se desilo Jezidima u Iraku onda je, pod uvjetom da se i to nad Jezidima smatra genocidom.

Neka druga vremena, neki drugi standardi.
STRATEŠKI CILJEVI KARADŽIĆEVIH SDS SLJEDBENIKA SE NISU MOGLI OSTVARITI BEZ GENOCIDA NA ŠTO IH JE PRESUĐENI RATKO MLADIĆ UPOZORIO U MAJU 1992 GODINE.

DEFINITION OF GENOCIDE
Parts of the Convention on the Prevention and Punishment of Genocide
"Article II: In this Convention, genocide means any of the following acts carried out in order to completely or partially destroy a national, ethnical, racial or religious group as such:
(A) Killing members of the group (includes direct killing and actions that cause death)
(Causing serious bodily or mental harm to members of the group (including trauma, causing members of the group through widespread torture, rape, sexual violence, compulsion to consume drugs, and mutilation).
(C) Deliberately inflicting on the group conditions of life such causing its complete or partial destruction (including willful denial of resources necessary for physical survival of groups such as clean water, food, clothing, housing or medical services. Denial of what life means to be through the seizure of the harvest, blocking supplies of food, closing the camps, forced displacement or expulsion).
(D) In establishing measures intended to prevent births within the group (including forced sterilization, induced abortions, a ban on marriages, long-term separation of men and women with the intention of preventing procreation).
(E) forcibly transferring children from one group to another.
Article III:
(A) Genocide;
(plan to commit genocide;
(C) Direct and public incitement to commit genocide
(D) Attempt to genocide;
(E) Complicity in genocide. "
The crime of genocide has two elements: intent and action. Intent can be proven through direct statements or orders, but more often, it must be concluded in a systematic and coordinated action ..
The intention is different from motive. Whatever the motive for the crime (confiscation of land, national security, territorial integrity, etc.) if the perpetrators commit acts intended to destroy the group, even part of the group, it is genocide.
The phrase "in whole or in part" is important. The perpetrators may not have intended to destroy the entire group or destruction of only one part of the group is also genocide. But an individual criminal may be guilty of genocide even if you only kill one person, all the while known to participate in the great plan to destroy the group.

RAM was the Greater Serbia plan against the RBiH, which caused genocide against Bosniaks.
https://www.un.org/en/genocideprevention/genocide.shtml.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=754818
Sad ostaje pitanje zašto je genocid bio samo na području jedne općine jer ovako kako je opisano genocid je bio u svakoj od općina gdje su planski ubijani i raseljavani stanovnici, bila masovna silovanja, zatvaranja u logore....

Nije mi to jasno, i ne može me nitko uvjeriti da je to samo zato jer se nije moglo dokazati. Dokazalo se, ali eto negdje je to bio zločinački poduhvat a negdje genocid.

Sad nešto pišem na temi o Afganistanu, tako da se ovoga do daljnjega neću doticati.

P.S. Raphel Lemkin je tada živio u Americi.
User avatar
pici
Posts: 43558
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#620 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by pici »

Ovo je gotova stvar, amerika udarila peČat na zakon i srbijanski mediji se pomirili sa tim... nemogu nista... izgleda da su baju pustili niz vodu, povucen je vodokotlic...

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1894595

"Naglašavamo, genocid u Srebrenici je istorijska činjenica"
Negiranje genocida i glorifikovanje ratnih zločinaca neprihvatljivi su i podrivaju poverenje neophodno za napredak BiH na putu ka EU, kaže Ambasada SAD.

Image

To što je Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko koji uskoro napušta tu funkciju, danas nametnuo zakon kojim se zabranjuje i negiranje genocida kažnjava s do pet godina zatvora, "pokazuje koliku važnost on pridaje ovom pitanju, piše u saopštenju Ambasade SAD.

Ambasada SAD u Sarajevu navodi da je to bitno za stabilnost BiH i naglašava "kontinuirani imperativ da svi u BiH treba da daju svoj doprinos pomirenju",

Ambasada je ocenila da je taj Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH, kojim se zabranjuje negiranje genocida, početna tačka za konkretniji razgovor i korake koje treba da preduzmu lokalni akteri u vezi sa sprovođenjem tog zakona.

"Moramo naglasiti da genocid u Srebrenici nije tema za raspravu, već istorijska činjenica. Jednako tako je važno naglasiti da ovi strašni zločini nisu odraz ni osuda celog jednog naroda", naglašava se u saopštenju.

Objašnjava se da "glorifikovanje ratnih zločinaca od bilo koje strane ili neuvažavanje patnji bilo koje zajednice u BiH degradira sećanje na žrtve i podriva pomirenje".

"Vreme je za istinsko okretanje ka budućnosti koja će biti zasnovana na miru i međusobnom poverenju", istakla je Ambasada SAD u BiH.

Ambasade je podržala sve koji u BiH rade na jačanju mira i prosperitetnije budućnosti, a podržala je i mandat Visokog predstavnika za praćenje sprovođenja civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Dodiku zbog Srebrenice preti zatvor: Tužilaštvo BiH će formirati predmet
Odluka visokog predstanika Valentina Incka kojom se donosi Zakon o dopuni Kaznenog zakona BiH posebno tretira negatore genocida u institucijama vlasti.
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1894575
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#622 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Bossona »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 18:18
Bossona wrote: 23/07/2021 18:06
STRATEŠKI CILJEVI KARADŽIĆEVIH SDS SLJEDBENIKA SE NISU MOGLI OSTVARITI BEZ GENOCIDA NA ŠTO IH JE PRESUĐENI RATKO MLADIĆ UPOZORIO U MAJU 1992 GODINE.

DEFINITION OF GENOCIDE
Parts of the Convention on the Prevention and Punishment of Genocide
"Article II: In this Convention, genocide means any of the following acts carried out in order to completely or partially destroy a national, ethnical, racial or religious group as such:
(A) Killing members of the group (includes direct killing and actions that cause death)
(Causing serious bodily or mental harm to members of the group (including trauma, causing members of the group through widespread torture, rape, sexual violence, compulsion to consume drugs, and mutilation).
(C) Deliberately inflicting on the group conditions of life such causing its complete or partial destruction (including willful denial of resources necessary for physical survival of groups such as clean water, food, clothing, housing or medical services. Denial of what life means to be through the seizure of the harvest, blocking supplies of food, closing the camps, forced displacement or expulsion).
(D) In establishing measures intended to prevent births within the group (including forced sterilization, induced abortions, a ban on marriages, long-term separation of men and women with the intention of preventing procreation).
(E) forcibly transferring children from one group to another.
Article III:
(A) Genocide;
(plan to commit genocide;
(C) Direct and public incitement to commit genocide
(D) Attempt to genocide;
(E) Complicity in genocide. "
The crime of genocide has two elements: intent and action. Intent can be proven through direct statements or orders, but more often, it must be concluded in a systematic and coordinated action ..
The intention is different from motive. Whatever the motive for the crime (confiscation of land, national security, territorial integrity, etc.) if the perpetrators commit acts intended to destroy the group, even part of the group, it is genocide.
The phrase "in whole or in part" is important. The perpetrators may not have intended to destroy the entire group or destruction of only one part of the group is also genocide. But an individual criminal may be guilty of genocide even if you only kill one person, all the while known to participate in the great plan to destroy the group.

RAM was the Greater Serbia plan against the RBiH, which caused genocide against Bosniaks.
https://www.un.org/en/genocideprevention/genocide.shtml.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=754818
Sad ostaje pitanje zašto je genocid bio samo na području jedne općine jer ovako kako je opisano genocid je bio u svakoj od općina gdje su planski ubijani i raseljavani stanovnici, bila masovna silovanja, zatvaranja u logore....

Nije mi to jasno, i ne može me nitko uvjeriti da je to samo zato jer se nije moglo dokazati. Dokazalo se, ali eto negdje je to bio zločinački poduhvat a negdje genocid.

Sad nešto pišem na temi o Afganistanu, tako da se ovoga do daljnjega neću doticati.

P.S. Raphel Lemkin je tada živio u Americi.
Svako ko pročita UN definiciju genocida, iz nje se može zaključiti da je Karadžićeva tvorevina nastala na genocidu koji su spravodili planski i sistematski od Prijedora do Srebrenice, stim da je Srebrenica bila završni i najbrutalniji čin u kojoj je 1992 živjelo više od 75% Bošnjaka muslimana.
http://www.preventgenocide.org/ba/pravn ... nocida.htm
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#623 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Bossona »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 12:21
un1ted wrote: 23/07/2021 12:18

Ako je osuđen, jeste.
Milošević nije osuđen.

Ja da vodim Rep. Srpsku bi sve Mladićeve murale premazao i stavio Slobine. :D

Isto i sa ulicama.

Ko je ono vodio "istragu poturica" ? I njega bi, ni taj nije osuđen.

Može se o Srbima reći mnogo, ali ne i da im fali manevarskog prostora kod ovih stvari :lol:
Nije ni Hitler osuđen kao ni mnogi njegovi saradnici, ali jeste njegova nacistička ideologija.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#624 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by skafiskafsnjak »

Bossona wrote: 23/07/2021 18:36
Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 12:21

Milošević nije osuđen.

Ja da vodim Rep. Srpsku bi sve Mladićeve murale premazao i stavio Slobine. :D

Isto i sa ulicama.

Ko je ono vodio "istragu poturica" ? I njega bi, ni taj nije osuđen.

Može se o Srbima reći mnogo, ali ne i da im fali manevarskog prostora kod ovih stvari :lol:
Nije ni Hitler osuđen kao ni mnogi njegovi saradnici, ali jeste njegova nacistička ideologija.
Pazi ovog Hrvatica :lol:
Cuj Slobine :lol:

Jel u tebe Tudjman na zidu? :mrgreen:
User avatar
LSD
Posts: 27235
Joined: 24/07/2007 08:26

#625 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by LSD »

Decko je naprosto fasciniran sa srbima, pa poceo tripovati u njihovo ime :lol: on bi stavljao Slobine murale, davao nazive ulica po raznim zlocincima :lol:
To je ona endemska vrsta sa HB foruma :lol:
Post Reply