Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post Reply
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#576 Re: Visoki predstavnik u BiH - HALOPERIDOL

Post by Naslovnica »

dr.gog wrote: 23/07/2021 13:31
Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:09

O čemu ti?
OFF:
17 godina vas čitam, administriram, moderiram, banujem, registrujem...6 foruma u regiji. Kao da vas je sve jedna škola oblikovala.
Barem drži prste dalje od tastature da ne potpaljuješ flame.

Kad sam mogao pljunuti Milomira Marića u lice( platih oko 200 e kazne na kraju), mogu i tebi ovako fino, jer jesi pristojan. Ne oblikuj svoju riječ po šablonu najgoreg desničarskog novinarskog smeća. Nekad je dobro odustati od odgovora.
Vrijeme je smutnje i ne činiš ništa dobro polemičkim i retoričkim akrobacijama.

I da , toplo se nadam da će jednog dana nestati podforum politika, kao i da će vlasnici klix.ba teško zažaliti zbog svog preseravanja sa opcijom komentiranja ispod članaka.
:thumbup:
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#577 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Saka »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:29
Saka wrote: 23/07/2021 13:24
Koliko se sjećam Tomašica još nije bila pronađena u cjelosti u to vrijeme. Kasnije je pokušano da se uvrsti u predmet, ali sud nije htio mijenjati odluku po presudi da se genocid desio na ograničenom prostoru, a na ostalim etnička čišćenja, masovna ubistva, zločini protiv čovječnosti i ostala, ništa manje užasna nedjela. Visok je stepen dokaza koji se tražio i zato imamo to što imamo i to se ne smije negirati. A ne sad koristiti takvu odluku o prostornoj ograničenosti kao argument da genocida nije nikako bilo. Bilo je na prostoru cijele BiH ali je dokazano ovo što je presuđeno i to je to.
E to je pitanje. Dakle koja je granica između masovnog ubojstva i genocida.

Npr. ako netko kaže riječ masovni pokolj a izbjegne riječ genocid da li je to onda kažnjivo ili ne.

Mislim da će se time dosta manipulirati.
Od nečeg se mora početi, juče nismo imali ništa. Pa smo imali ne negiranje, već glorifikovanje genocida i to od javnih zvaničnika. Ima u ovom zakonu još dosta pravnog prostora za manipulaciju, ali nijedan zakon nije savršen. Sad dosta zavisi od tužioca, suda i uspostavljanja pravne prakse. Ali ovo je početak.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#578 Re: Visoki predstavnik u BiH - HALOPERIDOL

Post by _Reds_ »

dr.gog wrote: 23/07/2021 13:31
Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:09

O čemu ti?
OFF:
17 godina vas čitam, administriram, moderiram, banujem, registrujem...6 foruma u regiji. Kao da vas je sve jedna škola oblikovala.
Barem drži prste dalje od tastature da ne potpaljuješ flame.

Kad sam mogao pljunuti Milomira Marića u lice( platih oko 200 e kazne na kraju), mogu i tebi ovako fino, jer jesi pristojan. Ne oblikuj svoju riječ po šablonu najgoreg desničarskog novinarskog smeća. Nekad je dobro odustati od odgovora.
Vrijeme je smutnje i ne činiš ništa dobro polemičkim i retoričkim akrobacijama.

I da , toplo se nadam da će jednog dana nestati podforum politika, kao i da će vlasnici klix.ba teško zažaliti zbog svog preseravanja sa opcijom komentiranja ispod članaka.
Ovo da hoce moze da rijesi i SKS. I u tim komentarima se negira genocid.
Last edited by _Reds_ on 23/07/2021 13:38, edited 1 time in total.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#579 Re: Visoki predstavnik u BiH - HALOPERIDOL

Post by Satrap_Darije »

dr.gog wrote: 23/07/2021 13:31
Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:09

O čemu ti?
OFF:
17 godina vas čitam, administriram, moderiram, banujem, registrujem...6 foruma u regiji. Kao da vas je sve jedna škola oblikovala.
Barem drži prste dalje od tastature da ne potpaljuješ flame.

Kad sam mogao pljunuti Milomira Marića u lice( platih oko 200 e kazne na kraju), mogu i tebi ovako fino, jer jesi pristojan. Ne oblikuj svoju riječ po šablonu najgoreg desničarskog novinarskog smeća. Nekad je dobro odustati od odgovora.
Vrijeme je smutnje i ne činiš ništa dobro polemičkim i retoričkim akrobacijama.

I da , toplo se nadam da će jednog dana nestati podforum politika, kao i da će vlasnici klix.ba teško zažaliti zbog svog preseravanja sa opcijom komentiranja ispod članaka.
Winston Churchill je rekao da je najveći argument protiv demokracije 5-minutni razgovor sa prosječnim glasačem.
Mislim da je dobro imati komentare ispod članaka i forum poput ovoga. Da se ljudi uvjere koliko je g. Churchill bio u pravu.

Ja npr. ne glasujem i samim time nisam prijetnja. Ali što je sa svima ostalima?
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#580 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

Saka wrote: 23/07/2021 13:34
Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:29

E to je pitanje. Dakle koja je granica između masovnog ubojstva i genocida.

Npr. ako netko kaže riječ masovni pokolj a izbjegne riječ genocid da li je to onda kažnjivo ili ne.

Mislim da će se time dosta manipulirati.
Od nečeg se mora početi, juče nismo imali ništa. Pa smo imali ne negiranje, već glorifikovanje genocida i to od javnih zvaničnika. Ima u ovom zakonu još dosta pravnog prostora za manipulaciju, ali nijedan zakon nije savršen. Sad dosta zavisi od tužioca, suda i uspostavljanja pravne prakse. Ali ovo je početak.
U redu.

Tu sada postoji jedan drugi problem.
A to je da će Srbi ovo shvatiti kao napad na sve Srbe i da će to negiranje postati ne samo dio folklora nego i jedna vrsta, pa rekao bih, duhovne obaveze.
Uglavnom, mislim da će se mržnja povećati.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#581 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Bloo »

Hektorijan wrote: 23/07/2021 12:51
Tvrtko II Kotromanić wrote: 23/07/2021 12:48 jao udjoh na onaj hercegbosna forum
nikad vise :run:
kakva gomila ljudskog sljama to je nevjerovatno
Nisam bio odavno. Može li screenshot s prve stranice podforuma "politika"?

Tamo je širenje životinjske mržnje prema Bošnjacima
i dehumanizacija istih jedna konstanta od 2008. godine.

Većina pacijenata piše s njemačkog govornog područja.
Ne moze.
Idi tamo pa uzivaj.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#582 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Bloo »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:44
Saka wrote: 23/07/2021 13:34
Od nečeg se mora početi, juče nismo imali ništa. Pa smo imali ne negiranje, već glorifikovanje genocida i to od javnih zvaničnika. Ima u ovom zakonu još dosta pravnog prostora za manipulaciju, ali nijedan zakon nije savršen. Sad dosta zavisi od tužioca, suda i uspostavljanja pravne prakse. Ali ovo je početak.
U redu.

Tu sada postoji jedan drugi problem.
A to je da će Srbi ovo shvatiti kao napad na sve Srbe i da će to negiranje postati ne samo dio folklora nego i jedna vrsta, pa rekao bih, duhovne obaveze.
Uglavnom, mislim da će se mržnja povećati.
Pogresno.
Nacionalisti ce to predstaviti kao napad na sve Srbe.
Mozda bude katarzicno na kraju...
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#583 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

....
Last edited by Satrap_Darije on 24/01/2022 01:08, edited 2 times in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#585 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Bloo »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:51
Bloo wrote: 23/07/2021 13:49
Pogresno.
Nacionalisti ce to predstaviti kao napad na sve Srbe.
Mozda bude katarzicno na kraju...
A da li misliš da će se mržnja povećati?
Nisam vidovita.
Ako nacionalisti budu potencirali narative kao do sada, da je sve atak na sve Srbe, odredeni broj njihovih pristalica, takode nacionalista, ce reagovati odgovarajuce.
Mislim da Vucic nece razocarati.
Turbo folk...
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#586 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Seyfo »

A kako mislite da su nakon II sv rata Njemci doživjeli katarzu? Prvo je bio poraz u ratu, pa bio Nirnberški proces pa Willy Brandt pa godinama i godinama gradnje obrazovnog i svakog drugog sistema u smjeru kajanja. A da bi to sve tako išlo, moralo se presjeći i donijeti odluke koje nisu svakome godile.

Znači, na kratak rok biće negodovanja, nezadovoljstva, mržnje... ali na dugi rok, od nečeg se moralo krenuti. Bolje i sad nego nikad.

PS I uvjeren sam da je današnja odluka indirektno rezultat između ostalog dvije stvari: 1. Dodikovog kurčenja prema OHR-u i Inzku i 2. Bidenove pobjede na izborima
Saka
Posts: 2594
Joined: 25/02/2011 11:49

#587 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Saka »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:51
Bloo wrote: 23/07/2021 13:49
Pogresno.
Nacionalisti ce to predstaviti kao napad na sve Srbe.
Mozda bude katarzicno na kraju...
A da li misliš da će se mržnja povećati?
Ja sam uvjeren da hoće.
Pa šta je trebalo? Šutiti i pustiti, čekati novi pokolj i genocid jer je to tobože u interesu pomirenja? Neka bude, ovo je zakon za buduće generacije, neće se ništa desiti preko noći, ali neka pravila se moraju postaviti i nekoj pravdi se mora težiti, makar to značilo i ljutnju jednog dijela naroda koji je kroz stoljeća kljukan guslarskim mitovima. To se neće promijeniti jednim zakonom ali bar nećemo ni svaki dan slušati uvrede, uzdizanje i veličanje dželata.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#588 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

....
Last edited by Satrap_Darije on 24/01/2022 01:08, edited 1 time in total.
User avatar
zigubigule
Posts: 601
Joined: 03/08/2016 00:26

#589 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by zigubigule »

Ovo je zaista pokazatelj u kojem smjeru ova drzava plovi. Nikad nije kasno za ovaj zakon i blagodarim mr Incko.

U posljednjih par godina jaca sloboda sto u RSu sto u Srbiji i posljednje izjave gremlina Vulina kao i struje koje plove iz RSa su ovim potezom MZa dobili jasan stav i misljenje o historiji i buducnosti BiH.

Kako god, volio bih kad bi se tenzije minimizirale i kad bi se zakon postovao ali ne i sprovodio u smislu hapsenja i sudjenja nego cisto da se svi negatori nauce javno presutiti ono sto govore kuci.

Zivjela Republika Bosna i Hercegovina i svi njeni narodi.
Samo mirno.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#590 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Osim_13 »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 23/07/2021 12:48 jao udjoh na onaj hercegbosna forum
nikad vise :run:
kakva gomila ljudskog sljama to je nevjerovatno
Meni ih je malo žao. Sjede negdje u podrumu u uniformi tipkajući posljednju fazu raspada BiH...i tako, 30-to ljeto prolazi :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#591 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Bloo »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 12:39
hadzinicasa wrote: 23/07/2021 12:31

nekako mi se cini da bi mogao s malo vise pijeteta govoriti o tome.
Zašto?

Niti sam počinio taj genocid, niti sam ga ja ili netko moj doživio.

To klanje između vas i Srba po obroncima oko Drine je isključivo vaša a ne globalna stvar.

Da smo ostali u jednoj državi onda bi bilo drugačije, ovako, svačije breme je njegov problem.
Pa sta onda radis na ovoj temi?
Objasnjavas nam razlike izmedu genocida, holokausta, masovnog pokolja?
Ne?
User avatar
House
Posts: 46685
Joined: 17/03/2010 15:36

#592 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by House »

aferim valentine
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#593 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

...
Last edited by Satrap_Darije on 24/01/2022 01:07, edited 1 time in total.
Benjo34
Posts: 1983
Joined: 21/01/2018 00:49

#594 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Benjo34 »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 14:44
Bloo wrote: 23/07/2021 14:07
Pa sta onda radis na ovoj temi?
Objasnjavas nam razlike izmedu genocida, holokausta, masovnog pokolja?
Ne?
Ovo je off jer je tema o VP. Samo odgovaram na pitanje.

Krenuo sam u tom smjeru jer nisam emotivno povezan sa dešavanjima u istočnoj Bosni. I smatram da ljudi općenito ne bi trebali očekivati da svi budu jednako senzitivni na svako zlo koje se desi u svijetu.

Nikada nisam upoznao nikoga od tamo, i po onome što sam primjetio u medijima i na snimkama većina ljudi od tamo, pravoslavne ili islamske tradicije govori sličnim naglaskom ima slične običaje, način odijevanja itd.

I ne volim riječ genocid jer se strašno politizira.

Evo npr. Amerika (predsjednik) nije priznala genocid nad Armencima do pred par mjeseci a sama riječ genocid koju je skovao pravnik Raphel Lemkin upravo se odnosi se na te događaje u Osmanskoj Carevini kako je i on sam rekao. Dakle tu se radio od 600000-1milijun i više mrtvih.

Ilham Alyiev govori da je u Khojaliju bio genocid 1993. iako ga nitko ne priznaje i radilo se o 500-600 ljudi u jednome mjestu. Mislim da se barem brojčano ne može uspoređivati sa masakrima nad Armencima.

U Burmi, Rohingye skoro pa svi protjerani u Bangladeš, tisuće pobijene, masovna silovanja, netko govori da je genocid netko govori da nije.

SAD sada govori da se nad Ujgurima čini genocid. Nitko ne iznosi brojke ubijenih.

U Iraku nestalo 4/5 kršćana u zadnjih 20-ak godina. Većina ih živi u Europi, ali mnogi i to nazivaju genocidom.

Za gotovo svaki pokolj se danas govori da je genocid, a po svemu sudeći politika je postala ta koja vodi glavnu riječ o tome što je genocid a što nije.

Mislim da to nije način.

Evo, ja mislim da je po tom modernom shvaćanju u Srebrenici bio genocid.

Pitanje je i dalje, gdje je crta, koja je granica između masovnog pokolja i genocida?

Ako se ta granica izbriše, onda će svaki veći masakr, bombardiranje sa većim brojem žrtava, protjerivanje uz određeni broj mrtvih postati genocid, biti priznato kao genocid i više neće biti značajne razlike između događaja u Srebrenici i npr. događaja u selima oko Mosula.

Armenski genocid, holokaust, Srebrenica tada postaju samo jedni od genocida u moru njih i samim time gube na težini, kao što i riječ gubi na težini i riječ postaje politička poluga a ne najprecizniji opis događaja.
Namjera, sistematsko provođenje. Genocid u Srebrenici je planiran, i proveden na terenu. Znači od vrha, od glave do repa. U tome je razlika i zato nije svako bombardovanje ( to si naveo zbog bombardovanja SRJ) itd genocid.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#595 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

...
Last edited by Satrap_Darije on 24/01/2022 01:07, edited 1 time in total.
merk030
Posts: 675
Joined: 30/06/2018 18:31

#596 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by merk030 »

Donošenje zakona ne znači nužno i provođenje istog. Ovo je samo jedan korak, treba čekati da li će se provoditi zakon, ako ćemo mi čekati 50 godina da se počne provoditi zakon, džaba su ga i donijeli.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#597 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Satrap_Darije »

...
Last edited by Satrap_Darije on 24/01/2022 01:07, edited 1 time in total.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#598 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by pici »

Naslovnica wrote: 23/07/2021 13:29
pici wrote: 23/07/2021 13:27

ne, nije tako, sve citiraj...





mozes laprdat al nemres srat... grubo nOrodski receno...
Pa da li je po ovom novom zakonu kažnjivo ovo što Bake priča, ili nije?
nemam pojma sta taj zeleni gmaz laprda nit me interesuje... ostavimo sudstvu da to rjesava...
User avatar
Maharadza
Posts: 16717
Joined: 30/01/2013 15:13

#599 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by Maharadza »

Znači konačno mrtvac sa 30k platom dobio "amin" od gazdi iz EU a oni od Američkih klošara da se konačno uradi što je trebalo davnih dana... ali ostaje im upisana sramota što su ovaj logični ljudski čin zabrane negiranja genocida tek sada "nametnuli"... a sama činjenica da su ovo morali nametnuti govori sve o sramotnom daytonu kroz koji su dali moć agresorima i dušmanima BiH....a kojeg su također nametnuli btw... ugl nek se svi jebu, a pogotovu đikani i dušmani. :skoljka:
User avatar
howdy
Posts: 3544
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#600 Re: Visoki predstavnik u BiH - vrhovni tumač Daytonskog sporazuma

Post by howdy »

Satrap_Darije wrote: 23/07/2021 13:03
skafiskafsnjak wrote: 23/07/2021 12:53

Pa zar svaki zivot nije bitan?
Bitan je onima koji su im bliski.
Što se više povećava udaljenost taj se sentiment smanjuje.
Čak i kada je obitelj u pitanju.

Meni je npr. prije nekoliko godina umro brat.
Živjeli smo stotinama kilometara daleko i nismo se previše viđali. Nije to bila smrt koja me jako pogodila iako je trebala.

A da smo živjeli skupa, to bi bilo daleko intenzivnije.
sto odmah nisi reko da si psihopata
Post Reply