Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#27201 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

belfy wrote: 22/01/2022 22:27 svaki ponder se i odredjuje neekonomski. to sam upravo i napisao u svom odgovoru iznad, kada je ponder 2 za Sarajevo imao realno politticko opravdanje, a ne ekonomsko
Imao je ekonomsko opravdanje. Kad su napravili zakon skontali su da bi prema kriterijima raspodjele Sarajevo debelo imalo manje para nego koliko se prikupljalo iz Sarajeva.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#27202 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

mirza_15 wrote: 22/01/2022 22:33 a uvođenjem pdv-a u kojem su 4 nakaradna kriterija za raspodjelu (površina :shock: , broj stanovnika, broj učenika u osnovnim školama, broj učenika u srednjim školama), Sarajevo bi palo na 17%.
Ni komunjare ne bi skontale ovakvu debilnu uravnilovku. :lol:
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#27203 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by nKrkan »

belfy wrote: 22/01/2022 22:32
naravno da je industrija najveca. pogledaj najvece izvoznike i uvoznike. ne znam ni zasto ti ovo govorim kada i sam znas. nije Njemacka privreda jaka zato sto su im svi u prodavnicama, kaficima i restoranima nasmjeseni i usluzni, nego zato sto imaju jaku industriju. jel se sada zahebavamo?
Upravo. Ono što je motor Bosne i Hercegovine i njena pokretacka snaga je van sarajeva.

Matuzići imaju veću proizvodnju i industriju od KS.
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#27204 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mirza_15 »

gubljenje_vremena wrote: 22/01/2022 21:58
mirza_15 wrote: 22/01/2022 19:09 Niste razumjeli. Po tom kriteriju koji vi spominjete, Sarajevo uplati 60%. Ali ne traži se to. Imaju podaci po mjestu troška, tamo gdje je račun izdat. Čak i u tom slučaju Sarajevo već sada dobija 100 miliona manje, odnosno preljeva drugim kantonima. Ali i to je izleda malo pa Sarajevu treba uzeti još. Što je najgore, na ovaj način mogu uzeti koliko god hoće. Ovo je klasično nasilje. Skupe se drugi kantoni i idemo uzeti Sarajevu. Ja se samo pitam zašto bi se zadržali na ovome? Zašto ne bi uzeli sve? Skupe se i izglasaju.

Pored toga što se u Sarajevu najviše izdaju računi treba uzeti da je život u Sarajevu skuplji. Nije isto 1.000 KM u Sarajevu i u SBK-a. Kvadrat stana, stanarina, prevoz, komunalne usluge, usluge, kafa u kafiću... Sve je skuplje. A to, pored toga što poskupljuje život, dodatno puni budžet. Da ne pričamo da u Sarajevu troši i ubjedljivo najviše turista, ali i oni iz drugih krajeva BiH koji dolaze u Sarajevo iz ovih ili onih razloga. Pa i jedan dio RS svaki dan dolazi na posao u Sarajevo i troši. Tu su i ambasade, sjedišta raznih međunarodnih organizacija. Ako je neko zaboravio, Sarajevo je glavni grad.

A Bingo ima veće prihode i od EP-a i od BH Telecoma, a ubire ih najbiše upravo u Sarajevu.

I na kraju, niko od ovoga što će oteti Sarajevu neće ništa dobiti. Kada se podijeli na druge kantone to niko neće osjetiti. Ali će usporiti Sarajevo čime će indorektno naštetiti sebi jer će slabije Sarajevo generisati manje prihoda i njima čime će anulirati ono što će otimanjem dobiti.

Najgore što to rade totalni tokmaci poput Salke Zildžića koji o tome nemaju blage veze. Samo preko koljena odluka idemo oteti Sarajevu. Ove godine su izbori, a parlamentarci će u svojim sredinama ispasti baje jer su uzeli Sarajevu. Dodatno će se stvoriti veći animozitet između Sarajeva i drugih kantona. To je za HDZ win-win situacija. Hem će dobiti dio plijena od Sarajeva, hem će posvađati Sarajevo sa ostatkom BiH.

Treba naći modus da i u Sarajevu smanjimo izdavanje računa pa neka Tuzla i Široki napune budžet. :D

Ali ovako nam je sve u BiH. Totalni tokmaci se igraju sa ozbiljnim stvarima o kojim blage veze nemaju, malinar i estradni radnik nabavlja sofisticiranu medicinsku opremu, srednjoškolac vodi obavještajnu službu....
Na osnovu cega su razvrstai podaci "po mjestu troska"? Je li ima negdje konkretno na racunu za moja TV opcina odnosno kanton. je li u unutar sifre korisnika ili broja racuna? Ima postanski broj, ali sumnjam da UIO ima ove podatke.
Po mjestu fiskalnog uređaja gdje je uplata izvršena.
Last edited by mirza_15 on 22/01/2022 22:49, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#27205 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

Prpa.ba wrote: 22/01/2022 22:37
mirza_15 wrote: 22/01/2022 22:33 a uvođenjem pdv-a u kojem su 4 nakaradna kriterija za raspodjelu (površina :shock: , broj stanovnika, broj učenika u osnovnim školama, broj učenika u srednjim školama), Sarajevo bi palo na 17%.
Ni komunjare ne bi skontale ovakvu debilnu uravnilovku. :lol:
Ispalo je na kraju glupo, ali ti kriteriji nisu losi. Ali, sami za sebe jesu problem. Da su upareni sa dodatnim kriterijima moglo bi to biti ok.

Gledajuci nadleznosti, i da su kantoni nadlezni za obrazovanje, te policiju, sudstvo, zdravstvo...ti kriteriji imaju smisla.

I vidim okrece se prica o velikim drzavnim firmama.
Članak 4.

Federaciji pripadaju prihodi, kako slijedi:
udio prihoda sa jedinstvenog računa, sukladno Zakonu o uplatama
na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda (“Službeni glasnik BiH“, broj
55/04);

b) 100% od poreza na dobit poduzeća, banaka i drugih financijskih organizacija, društava za osiguranje i reosiguranje imovine i osoba, pravnih osoba, iz oblasti elektroprivrede, pošte i telekomunikacija i pravnih osoba iz oblasti igara na sreću i zabavnih igara kojima je to jedina djelatnost;
Porez na dobit iz ovih firmi ne ide direktno kantonu.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#27206 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by nKrkan »

mirza_15 wrote: 22/01/2022 19:09

Pored toga što se u Sarajevu najviše izdaju računi treba uzeti da je život u Sarajevu skuplji.
E ruku na srce ovo je tačno, ne znam objekat u Sa da sam bio ,a da nije došao račun. U HNK, ZHK ,pa dobrim dijelom TK,ZDK vidjeti fiskalni račun je ukazanje
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#27207 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mirza_15 »

Prpa.ba wrote: 22/01/2022 22:37
mirza_15 wrote: 22/01/2022 22:33 a uvođenjem pdv-a u kojem su 4 nakaradna kriterija za raspodjelu (površina :shock: , broj stanovnika, broj učenika u osnovnim školama, broj učenika u srednjim školama), Sarajevo bi palo na 17%.
Ni komunjare ne bi skontale ovakvu debilnu uravnilovku. :lol:
Treba imati i taj socijalni aspekt. Treba pomoći manje razvijenim sredinama da se i oni razviju. Spominjao je Čengić taj stubac 2 gdje bi se i ovi kriteriji uzeli u obzir jer ima sredina koje ne bi mogle da finansiraju osnovne potrebe poput obrazovanja i zdravstva. Nemam ništa protiv toga da se i to uzme u obzir prilikom izrade novog, pravednijeg zakona o raspodjeli. Ali sa ovim, zašto bi se neko u Hercegovini uopšte trudi da iplati bilo šta? Neka uplate deuge sredine, oni ne moraju izdavati račune, i još će im se preliti iz mijesta gdje vlada fiskalna disciplina.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#27208 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by nKrkan »

Zapadna Hercegovina je toliko bogata da im uopste i ne treba ništa iz ovih javnih prihoda. Jebote u svakom selu asfalt došao do svake kuće :-) selo,pa kuća odvojena 100 metara od ostatka sela ,i do nje ima asfalt
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#27209 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mirza_15 »

A posebno je interesantno da se niko ne buni što se RS-u prelije, zajedno sa akcizama za gorivo, ogromna količina novca. Mislim da se taj iznos primakao jednoj milijardi godišnje.

Da podsjetim, goriva se u FBiH naspe 75%, a RS-u se prelije 39% iako se tamo sipa manje od 25%

Kada su porezi u pitanju, prvo se skupi na jednu gomilu, podmire se državne institucije (vojska, sipa), povrat PDV-a privrednicima, pa se podijeli entitetima. RS uplati 1,7 milijardi i vrati joj se 1,7 milijardi, što znači da je FBiH pokrila sve što je na nivou BiH i povrat PDV-a čak i privrednicima u RS-u.

Ovo niko ne problematizira. Problem je Sarajevo.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#27210 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

Da preciziramo, nije problem ni Sarajevo, problem je sto je SDA opozicija u Sarajevu, pa su se prisjetili "seljaka". :mrgreen:
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#27211 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mirza_15 »

A ostao sam dužan još jedno objašnjenje. Budžet TZ kantona je u posljednjih 7,8 ili 10 godina (nisam siguran), povećan za oko 150 miliona. Je li se osjetila razlika? Hoće li, kada se 86 do 100 miliona uzme Sarajevu i podijeli na 9 kantona tih, u prosjeku, 10 miliona promijeniti stanje u tim kantonima? Pa to će izgubiti na negativnim efektima usporavanja Sarajeva jer su svi naslonjeni na Sarajevo. Jedino Hercegovci zadovoljno trljaju ruke jer će im glupavi parlamentarci probosanske opcije dodatno finansirati UZP iz svojih džepova.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27212 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

Ali opozicija je i u Tuzli pa im opet hoce namaknuti vise para. :P

Tako bar veli onaj bivsi propali bokser koji je od silnih udaraca u glavu postao jos gluplji nego u originalnom pakovanju :D
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#27213 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by cyprus »

belfy wrote: 22/01/2022 22:32znaci Sarajevo na uslugama zaradi te pare? ili tim nekim drugim djelatnostima? kojim?

naravno da je industrija najveca. pogledaj najvece izvoznike i uvoznike. ne znam ni zasto ti ovo govorim kada i sam znas. nije Njemacka privreda jaka zato sto su im svi u prodavnicama, kaficima i restoranima nasmjeseni i usluzni, nego zato sto imaju jaku industriju. jel se sada zahebavamo?
:zid:

U ekonomiji Njemačke industrija učestvuje sa 30%, dok na usluge (tercijarni sektor) otpada preko dvije trećine BDP-a... I takve brojke su u praktično svim evropskim državama... Sve je to vrlo lako izguglat...

Ljudi dragi, uslužni sektor (trgovina, saobraćaj, turizam, bankarstvo i sl.) je odavno po količini novčanih sredstava koje obrće prestigao industriju u svjetskoj ekonomiji... Kakve se gluposti pišu, nevjerovatno :-)
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#27214 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mirza_15 »

cyprus wrote: 22/01/2022 23:12
belfy wrote: 22/01/2022 22:32znaci Sarajevo na uslugama zaradi te pare? ili tim nekim drugim djelatnostima? kojim?

naravno da je industrija najveca. pogledaj najvece izvoznike i uvoznike. ne znam ni zasto ti ovo govorim kada i sam znas. nije Njemacka privreda jaka zato sto su im svi u prodavnicama, kaficima i restoranima nasmjeseni i usluzni, nego zato sto imaju jaku industriju. jel se sada zahebavamo?
:zid:

U ekonomiji Njemačke industrija učestvuje sa 30%, dok na usluge (tercijarni sektor) otpada preko dvije trećine BDP-a... I takve brojke su u praktično svim evropskim državama... Sve je to vrlo lako izguglat...

Ljudi dragi, uslužni sektor (trgovina, saobraćaj, turizam, bankarstvo i sl.) je odavno po količini novčanih sredstava koje obrće prestigao industriju u svjetskoj ekonomiji... Kakve se gluposti pišu, nevjerovatno :-)
Ne znam te podatke, ali mi nešto govori da i IT sektor, kao i druge freelence grane, značajno učestvuje u tome. Dodatno, porediti Njemačku industriju i ovo što mi imamo je smiješno. Ako je u Njemačkoj zaj udio 30% kod nas nije ni 10%.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#27215 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

cyprus wrote: 22/01/2022 23:12
belfy wrote: 22/01/2022 22:32znaci Sarajevo na uslugama zaradi te pare? ili tim nekim drugim djelatnostima? kojim?

naravno da je industrija najveca. pogledaj najvece izvoznike i uvoznike. ne znam ni zasto ti ovo govorim kada i sam znas. nije Njemacka privreda jaka zato sto su im svi u prodavnicama, kaficima i restoranima nasmjeseni i usluzni, nego zato sto imaju jaku industriju. jel se sada zahebavamo?
:zid:

U ekonomiji Njemačke industrija učestvuje sa 30%, dok na usluge (tercijarni sektor) otpada preko dvije trećine BDP-a... I takve brojke su u praktično svim evropskim državama... Sve je to vrlo lako izguglat...

Ljudi dragi, uslužni sektor (trgovina, saobraćaj, turizam, bankarstvo i sl.) je odavno po količini novčanih sredstava koje obrće prestigao industriju u svjetskoj ekonomiji... Kakve se gluposti pišu, nevjerovatno :-)
bio pošao pisati, pa sam skonto da mi se ne da. čovjek uslužnu industriju svodi na kelnere.

ovo je u rangu priče da smo siromašna država, jer niko zemlju ne obrađuje. a pod obrađivanjem zemlje se obavezno misli da se poslije posla ode na livadu i kopa za lične potrebe.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27216 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

A najrazvijenije zemlje prodaju pamet, a fabrike izmjestile po bijeda drzavama :P
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#27217 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by cyprus »

mirza_15 wrote: 22/01/2022 23:19
cyprus wrote: 22/01/2022 23:12

:zid:

U ekonomiji Njemačke industrija učestvuje sa 30%, dok na usluge (tercijarni sektor) otpada preko dvije trećine BDP-a... I takve brojke su u praktično svim evropskim državama... Sve je to vrlo lako izguglat...

Ljudi dragi, uslužni sektor (trgovina, saobraćaj, turizam, bankarstvo i sl.) je odavno po količini novčanih sredstava koje obrće prestigao industriju u svjetskoj ekonomiji... Kakve se gluposti pišu, nevjerovatno :-)
Ne znam te podatke, ali mi nešto govori da i IT sektor, kao i druge freelence grane, značajno učestvuje u tome. Dodatno, porediti Njemačku industriju i ovo što mi imamo je smiješno. Ako je u Njemačkoj zaj udio 30% kod nas nije ni 10%.
Naravno, IT također...

Ma i mi smo tu negdje oko 30% za ovaj proizvodni sektor... U Evropi industrija najveći udio u BDP-u ima u ovim post-socijalističkim zemljama (npr. Višegradska grupa), gdje valjda postoji nekakva osnova za to, a radna snaga je jeftinija nego u zapadnoj Evropi, pa su mnoga postrojenja prebačena tu... Ali ni tu praktično nigdje proizvodni sektor ne prelazi 40% BDP-a... Prelazi u Kini, ali čak i u ovoj "svjetskoj tvornici" koja je ostatak svijeta zatrpala svojim robom, opet neproizvodne djelatnosti više doprinose njenoj ekonomiji...

Uglavnom, poenta je da je neizrecivo glupo ekonomiju danas prosmatrat i objašnjavat isključivo ili dominantno kroz proizvodnu djelatnost...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#27218 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

cyprus wrote: 22/01/2022 23:37
mirza_15 wrote: 22/01/2022 23:19

Ne znam te podatke, ali mi nešto govori da i IT sektor, kao i druge freelence grane, značajno učestvuje u tome. Dodatno, porediti Njemačku industriju i ovo što mi imamo je smiješno. Ako je u Njemačkoj zaj udio 30% kod nas nije ni 10%.
Naravno, IT također...

Ma i mi smo tu negdje oko 30% za ovaj proizvodni sektor... U Evropi industrija najveći udio u BDP-u ima u ovim post-socijalističkim zemljama (npr. Višegradska grupa), gdje valjda postoji nekakva osnova za to, a radna snaga je jeftinija nego u zapadnoj Evropi, pa su mnoga postrojenja prebačena tu... Ali ni tu praktično nigdje proizvodni sektor ne prelazi 40% BDP-a... Prelazi u Kini, ali čak i u ovoj "svjetskoj tvornici" koja je ostatak svijeta zatrpala svojim robom, opet neproizvodne djelatnosti više doprinose njenoj ekonomiji...

Uglavnom, poenta je da je neizrecivo glupo ekonomiju danas prosmatrat i objašnjavat isključivo ili dominantno kroz proizvodnu djelatnost...
inače, kad smo kod toga, neka BDP po kantonima bude kriterij za podjelu novca. opet bi se pojedinci uhvatili za glavu.

jednostavno je najlakše za vlastite probleme kriviti druge. ako neko proba istjerati stvari na čistac naići će na ogroman otpor, najviše zbog toga što remeti taj komfor svaljivanja krivnje na drugog.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#27219 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

mirza_15 wrote: 22/01/2022 23:03 A posebno je interesantno da se niko ne buni što se RS-u prelije, zajedno sa akcizama za gorivo, ogromna količina novca. Mislim da se taj iznos primakao jednoj milijardi godišnje.

Da podsjetim, goriva se u FBiH naspe 75%, a RS-u se prelije 39% iako se tamo sipa manje od 25%

Kada su porezi u pitanju, prvo se skupi na jednu gomilu, podmire se državne institucije (vojska, sipa), povrat PDV-a privrednicima, pa se podijeli entitetima. RS uplati 1,7 milijardi i vrati joj se 1,7 milijardi, što znači da je FBiH pokrila sve što je na nivou BiH i povrat PDV-a čak i privrednicima u RS-u.

Ovo niko ne problematizira. Problem je Sarajevo.
Pa ja sam uvijek govorio da bih podijelio uio, jer ovakav ne valja. Tu podrzavam Dodika. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#27220 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Haris.ba wrote: 23/01/2022 00:13
mirza_15 wrote: 22/01/2022 23:03 A posebno je interesantno da se niko ne buni što se RS-u prelije, zajedno sa akcizama za gorivo, ogromna količina novca. Mislim da se taj iznos primakao jednoj milijardi godišnje.

Da podsjetim, goriva se u FBiH naspe 75%, a RS-u se prelije 39% iako se tamo sipa manje od 25%

Kada su porezi u pitanju, prvo se skupi na jednu gomilu, podmire se državne institucije (vojska, sipa), povrat PDV-a privrednicima, pa se podijeli entitetima. RS uplati 1,7 milijardi i vrati joj se 1,7 milijardi, što znači da je FBiH pokrila sve što je na nivou BiH i povrat PDV-a čak i privrednicima u RS-u.

Ovo niko ne problematizira. Problem je Sarajevo.
Pa ja sam uvijek govorio da bih podijelio uio, jer ovakav ne valja. Tu podrzavam Dodika. :D
kad sam cuo da hoce da pravi svoj UIO, znao sam da blefira, tj da radi posao u dogovoru sa Bakirom.
User avatar
N.N.
Posts: 2991
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#27221 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by N.N. »

mirza_15 wrote: 22/01/2022 23:03

Kada su porezi u pitanju, prvo se skupi na jednu gomilu, podmire se državne institucije (vojska, sipa), povrat PDV-a privrednicima, pa se podijeli entitetima. RS uplati 1,7 milijardi i vrati joj se 1,7 milijardi, što znači da je FBiH pokrila sve što je na nivou BiH i povrat PDV-a čak i privrednicima u RS-u.

Ovo niko ne problematizira. Problem je Sarajevo.
Sarajevo je ovo sve i zajebalo i razjebalo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27222 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

drug_profi wrote: 23/01/2022 00:18

kad sam cuo da hoce da pravi svoj UIO, znao sam da blefira, tj da radi posao u dogovoru sa Bakirom.
Definitivno.

Samo me cudi i ljuti sto mu niko nije rekao, bujrum pravi svoju UIO, ostat ce nam vise para :D
User avatar
Styling
Posts: 12488
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#27223 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

cyprus wrote: 22/01/2022 23:12
belfy wrote: 22/01/2022 22:32znaci Sarajevo na uslugama zaradi te pare? ili tim nekim drugim djelatnostima? kojim?

naravno da je industrija najveca. pogledaj najvece izvoznike i uvoznike. ne znam ni zasto ti ovo govorim kada i sam znas. nije Njemacka privreda jaka zato sto su im svi u prodavnicama, kaficima i restoranima nasmjeseni i usluzni, nego zato sto imaju jaku industriju. jel se sada zahebavamo?
:zid:

U ekonomiji Njemačke industrija učestvuje sa 30%, dok na usluge (tercijarni sektor) otpada preko dvije trećine BDP-a... I takve brojke su u praktično svim evropskim državama... Sve je to vrlo lako izguglat...

Ljudi dragi, uslužni sektor (trgovina, saobraćaj, turizam, bankarstvo i sl.) je odavno po količini novčanih sredstava koje obrće prestigao industriju u svjetskoj ekonomiji... Kakve se gluposti pišu, nevjerovatno :-)

Zaboravlja se i cinjenica da su u Sarajevu smjestene sve strane ambasade i centrale velikih medjunarodnih organizacija kao sto su EU, OSCE, UN (imaju citavu zgradu), medjunarodnih banaka, itd. gdje radi ogroman broj stranaca i nasih ljudi koji nisu u onom famoznom broju kojim operise Zildjic 140 i nesto hiljada zaposlenih, a koji imaju velike plate. Ti ljudi ogromne pare ovdje trose, na sve. Imaju pravo na povrat PDV kao organizacije na velike nabavke se u usluznom sektoru ostavljaju ogromne pare.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#27224 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

Styling wrote: 23/01/2022 11:33 Zaboravlja se i cinjenica da su u Sarajevu smjestene sve strane ambasade i centrale velikih medjunarodnih organizacija kao sto su EU, OSCE, UN (imaju citavu zgradu), medjunarodnih banaka, itd. gdje radi ogroman broj stranaca i nasih ljudi koji nisu u onom famoznom broju kojim operise Zildjic 140 i nesto hiljada zaposlenih, a koji imaju velike plate. Ti ljudi ogromne pare ovdje trose, na sve. Imaju pravo na povrat PDV kao organizacije na velike nabavke se u usluznom sektoru ostavljaju ogromne pare.
Trebalo bi ti ravnomjerno raspodjeliti. Ambasada Vatikana u Medjugorje, Srbije na Pale..,Ne znam koga cemo u Tuzlu?

Banke? Sta fali jednu banku u Tuzlu, drugu u Zenicu, trecu u Bihac. Jedna vec ima u Mostaru.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#27225 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by belfy »

Chmoljo wrote: 22/01/2022 23:57
cyprus wrote: 22/01/2022 23:37

Naravno, IT također...

Ma i mi smo tu negdje oko 30% za ovaj proizvodni sektor... U Evropi industrija najveći udio u BDP-u ima u ovim post-socijalističkim zemljama (npr. Višegradska grupa), gdje valjda postoji nekakva osnova za to, a radna snaga je jeftinija nego u zapadnoj Evropi, pa su mnoga postrojenja prebačena tu... Ali ni tu praktično nigdje proizvodni sektor ne prelazi 40% BDP-a... Prelazi u Kini, ali čak i u ovoj "svjetskoj tvornici" koja je ostatak svijeta zatrpala svojim robom, opet neproizvodne djelatnosti više doprinose njenoj ekonomiji...

Uglavnom, poenta je da je neizrecivo glupo ekonomiju danas prosmatrat i objašnjavat isključivo ili dominantno kroz proizvodnu djelatnost...
inače, kad smo kod toga, neka BDP po kantonima bude kriterij za podjelu novca. opet bi se pojedinci uhvatili za glavu.

jednostavno je najlakše za vlastite probleme kriviti druge. ako neko proba istjerati stvari na čistac naići će na ogroman otpor, najviše zbog toga što remeti taj komfor svaljivanja krivnje na drugog.
taman da obojici odgovorim. bez industrije saobracaj, kao i trgovina, a bogumi i bankarstvo bi mogao okaciti na hurac. bez ovih vecih industrija bi zeljeznice mogle komotno u stecaj i papa. dosta i cestovnog saobracaja, kao i speditera... trgovina je debelo ovisna o tome takodjer. cime ce trgovci trgovati ako se nista ne proizvodi? tako sto ce uvoziti i prodavati kome, ako niko nista ne zaradjuje u realnom smislu? jedino da jedan drugom prodaju sve stvari koje smo uvezli, od nekih imaginarnih para koje stvori nas razvijeni usluzni sektor...

lijepo receno sa ovim "kakve gluposti ljudi pisu"...

ja ne krivim nikog drugog za probleme. ja nemam nikakvih problema koji se ticu Sarajeva. ja samo pokusavam biti realan. sta najvise doprinosi visokom BDP-u Sarajeva? ko zaradjuje te najvece plate? odgovor svi znamo, samo najlakse se praviti grbav. tamo je buzetlijska Meka drzavnog i federalnog nivoa i to ne samo politickog nivoa, nego i desetina drzavnih i federalnih agencija, uprava i inih...

i, opet isto pitanje - cemu ponder 2?
Locked