Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#28326 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

_Reds_ wrote: 26/01/2022 00:24
kluz franjo wrote: 25/01/2022 23:34
Koristim tvoj upis, ne zato što te cijenim kao forumaša, već zato što je nabacivanje na volej.
Da ne bude "sarajevo-centrično" uzećemo druge primjere.

Zildžićev SDA-model pravednosti je na nivou općine još "pravedniji".
Općina Kalesija sa 36.750 stanovnika "povlači" 4,5 mio prihoda od PDV-raspodjele.
Grad Zenica, sjedište kantonalnih ministarstava, sa Željezarom-Mittal (jedan od najvećih izvoznika u državi i sa 115 hiljada stanovnika "povlači" 11,8 mio KM prihoda od PDV-raspodjele.
SDA logika kaže da je to PRAVEDNO.
Koliko povlači recimo Centar i Ilidža ? Ili Centar i NG ?
Kao što pošteno i otvoreno rekoh... Ne cijenim te kao forumaša...
Sve ove podatke imaš dostupne.
Ako želiš, lako možeš doći do činjenica.
Ja sam do sada stekao utisak da te činjenice ne interesuju.
Ako griješim, iskreno izvinjenje.
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#28327 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Droog »

Odavno nije bilo ovako zustro na forumu, od dodikove teme (kad je bila u prajmu, ofalio Dodo, sankcije sta li)

Elem, da se složimo svi.

Ponder - neponder
Raspodjela ne valja. Nije valjala ni prije.
Vazda neko zakinut.

Ako ništa sad drugi kantoni neće moći pričati kako ih neko zakida.

I pomanje sa tom pričom ne valja Tz, Ze, sarajlijce I ostalo. Sram da Vas bude

S druge strane, iako je oko 10% manji budžet KS, nemam ni naaaaajmanje sumnje da će trojka to nekako nivelisati.

Hvala im ako ništa za porodilje I obdanista. Čekamo I te tramvaje i trole, valjda bude i od toga nesto.

Hvala sto su otvorili oči da i obični svijet vidi nekog Hajra od neke vlasti.

Nadam se da ce ovaj novac i drugi kanton raspodjeliti prema narodu jer im je ovo kanulo bas nenadano. Možda da daju porodiljama, da daju invalidima, mladim bračnim parovima, studentima, da narod osjeti to.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#28328 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Ozimician »

Pozdrav,

Mene zanima zašto ponder nije 1,0 i zašto postoji uopšte potreba da Sarajevo ima povlašten ponder u odnosu na ostale. Također, kako je moguće da je budžet KS skoro 3x veći od budžeta TK koji je mnogoljudniji i ima mnogo razvijeniju industriju?

Po meni bi Sarajevo čak trebalo imati ponder 0,8 - obzirom da je sjedište BiH i FBIH, te raznih međunarodnih i nevladinih organizacija te stranih ambasada - upravo u Sarajevu. Tako da Sarajevo samim time ima značajno veći priliv sredstava u odnosu na ostale gradove u BiH.

Također, u KS primjećujem ogromnu anomaliju, a to je da se KS ponaša kao Grad/Općina, a ne kao kanton. Npr. u svim kantonima vrtići, komunalno preduzeće, dom zdravlja, hitna pomoć - je u nadležnosti grada/općine, a u KS - nadležnost kantona. Zašto se za početak te anomalije u KS ne isprave?
User avatar
drug_profi
Posts: 50201
Joined: 16/07/2012 16:00

#28329 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

nKrkan wrote: 25/01/2022 22:23 Konaković sinoć kmeči o nekom predbankrotnom stanju ako ove mjere prođu. Pa Bože moj odmah pravi neke rezove , smanjuj administraciju, suspenduj gay paradu na tri godine , nemoj obnavljat crkve spc-u itd banalni primjeri ,a ušteda garantovana
Samo za tebe selami:
Image
User avatar
konektovan
Posts: 40070
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#28330 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by konektovan »

Ozimician wrote: 26/01/2022 00:50 Pozdrav,

Mene zanima zašto ponder nije 1,0 i zašto postoji uopšte potreba da Sarajevo ima povlašten ponder u odnosu na ostale. Također, kako je moguće da je budžet KS skoro 3x veći od budžeta TK koji je mnogoljudniji i ima mnogo razvijeniju industriju?

Po meni bi Sarajevo čak trebalo imati ponder 0,8 - obzirom da je sjedište BiH i FBIH, te raznih međunarodnih i nevladinih organizacija te stranih ambasada - upravo u Sarajevu. Tako da Sarajevo samim time ima značajno veći priliv sredstava u odnosu na ostale gradove u BiH.

Također, u KS primjećujem ogromnu anomaliju, a to je da se KS ponaša kao Grad/Općina, a ne kao kanton. Npr. u svim kantonima vrtići, komunalno preduzeće, dom zdravlja, hitna pomoć - je u nadležnosti grada/općine, a u KS - nadležnost kantona. Zašto se za početak te anomalije u KS ne isprave?
Rekoh već,..vi tamo što govorite pomaket, izmaket, upo sa stolice, ne zaslužujete ni ponder 0.01 .... :mrgreen:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#28331 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Ozimician »

konektovan wrote: 26/01/2022 00:59
Ozimician wrote: 26/01/2022 00:50 Pozdrav,

Mene zanima zašto ponder nije 1,0 i zašto postoji uopšte potreba da Sarajevo ima povlašten ponder u odnosu na ostale. Također, kako je moguće da je budžet KS skoro 3x veći od budžeta TK koji je mnogoljudniji i ima mnogo razvijeniju industriju?

Po meni bi Sarajevo čak trebalo imati ponder 0,8 - obzirom da je sjedište BiH i FBIH, te raznih međunarodnih i nevladinih organizacija te stranih ambasada - upravo u Sarajevu. Tako da Sarajevo samim time ima značajno veći priliv sredstava u odnosu na ostale gradove u BiH.

Također, u KS primjećujem ogromnu anomaliju, a to je da se KS ponaša kao Grad/Općina, a ne kao kanton. Npr. u svim kantonima vrtići, komunalno preduzeće, dom zdravlja, hitna pomoć - je u nadležnosti grada/općine, a u KS - nadležnost kantona. Zašto se za početak te anomalije u KS ne isprave?
Rekoh već,..vi tamo što govorite pomaket, izmaket, upo sa stolice, ne zaslužujete ni ponder 0.01 .... :mrgreen:
Ne razumijem šta želiš da kažeš? Na koga se ovo odnosi? Na stanovnike KS ili nekog drugog? Mada ovdje slutim neki pokušaj sarkazma, jer kad se ostane bez argumenata...
User avatar
konektovan
Posts: 40070
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#28332 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by konektovan »

Ozimician wrote: 26/01/2022 01:02
konektovan wrote: 26/01/2022 00:59

Rekoh već,..vi tamo što govorite pomaket, izmaket, upo sa stolice, ne zaslužujete ni ponder 0.01 .... :mrgreen:
Ne razumijem šta želiš da kažeš? Na koga se ovo odnosi? Na stanovnike KS ili nekog drugog? Mada ovdje slutim neki pokušaj sarkazma, jer kad se ostane bez argumenata...
Odnosi se na vas posebno iz TK, ZeDo, malo manje na ostale.. :lol:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#28333 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Ozimician »

konektovan wrote: 26/01/2022 01:03
Ozimician wrote: 26/01/2022 01:02

Ne razumijem šta želiš da kažeš? Na koga se ovo odnosi? Na stanovnike KS ili nekog drugog? Mada ovdje slutim neki pokušaj sarkazma, jer kad se ostane bez argumenata...
Odnosi se na vas posebno iz TK, ZeDo, malo manje na ostale.. :lol:
Izvinjavam se onda, sa šovinistima ne raspravljam.
User avatar
konektovan
Posts: 40070
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#28334 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by konektovan »

Ozimician wrote: 26/01/2022 01:05
konektovan wrote: 26/01/2022 01:03

Odnosi se na vas posebno iz TK, ZeDo, malo manje na ostale.. :lol:
Izvinjavam se onda, sa šovinistima ne raspravljam.
Ne valja vrijeđati... :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28335 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

Droog wrote: 26/01/2022 00:38 Odavno nije bilo ovako zustro na forumu, od dodikove teme (kad je bila u prajmu, ofalio Dodo, sankcije sta li)

Elem, da se složimo svi.

Ponder - neponder
Raspodjela ne valja. Nije valjala ni prije.
Vazda neko zakinut.

Ako ništa sad drugi kantoni neće moći pričati kako ih neko zakida.

I pomanje sa tom pričom ne valja Tz, Ze, sarajlijce I ostalo. Sram da Vas bude

S druge strane, iako je oko 10% manji budžet KS, nemam ni naaaaajmanje sumnje da će trojka to nekako nivelisati.

Hvala im ako ništa za porodilje I obdanista. Čekamo I te tramvaje i trole, valjda bude i od toga nesto.

Hvala sto su otvorili oči da i obični svijet vidi nekog Hajra od neke vlasti.

Nadam se da ce ovaj novac i drugi kanton raspodjeliti prema narodu jer im je ovo kanulo bas nenadano. Možda da daju porodiljama, da daju invalidima, mladim bračnim parovima, studentima, da narod osjeti to.
ja se slažem da se ručna treba povući, no...

uzmimo da ljudi jesu sarajevocentrični. recimo (tu bi bilo zanimljivo priupitati zeničane šta misle o Zavidovićima, ili tuzlake o Banovićima, dajem ruku da bi u istom procentu naišli na priču o došljama, al haj, sve je ovo paušalno). nema veze što je to mahom pitanje nekih ličnih iskustava, i to doživljenih od strane ljudi koji nemaju druge životne kvalitete pa pokušavaju nekog "sa strane" umanjiti da je manje vrijedan. ali to su opet lična iskustva.

nemojmo se praviti blesavi, pa zaboraviti i to ide u drugom smjeru, od već pomenute "sarajevocentričnosti", preko ratnih iskustava u ratu da su u sarajevu sjedili i nisu metra oslobodili dok su ostali to radili i ginuli, pa sve evo do omalovažavanja i svođenja sarajeva na ćevap i somun.

hajde de. forum je, laprdamo. obični ljudi frustracije kanališu na neke loše načine itd. obični ljudi.

ono što je porazno, ono što je užasno, da su se u parlamentu, u instituciji koja uređuje i određuje sve aspekte života svih ljudi na ovom prostoru, da su se tu spominjali janjičari, danak u krvi, da je vladalo potpuno odsustvo dijaloga, da je prikazana demonstracija siledžijstva na način da su se mnogi sa pravom upitali: što će nama Dodik pored ovoga?

potpuno ignorišući da je isti taj parlament nekada prije utvrdio ovakvu raspodjelu, ignorišući da nije neko jednostrano i ultimativno to nametnuo.

i onda bi se i to možda prežvakalo, da smo se u toj sarajevocentričnosti uljuljkali pa da su drugi opravdano bijesni, da se kao podloga ne navodi nekoliko prokazanih teških laži i nešto više spinova, začinjenih imbecilnim argumentima.

teško se oteti dojmu da je osim osvetoljubivosti SDA na djelu bilo palanačko iskaljivanje frustracije nakupljene zavidnošću. ne zbog toga što su pare uzete, već zbog načina na koji je to urađeno, odnosno popratnog folklora, ali i načina provedbe procedure koja je trebala biti lišena ovih stvari. zato je količina ogorčenja ovakva. i zato što se pristalo da se to uradi na način da se pokaže sila i valjda nekoga prepadne.

e što se tiče tog prepadanja... bilo je mnogo gorih situacija, pa se nije prepalo ovdje. bilo je mnogo gorih situacija, pa su kao najveći heroji ovog grada i države isplivali ljudi "sa strane", i sada se neke od najdužih ulica zovu po njima.

a od drugih kantona bih za sad, ako ništa volio čuti kako užurbano rade na svom razvoju, jer su sada ispravili nepravdu i da, jel, napokon prestane priča o sarajevocentričnosti i otimanju para i budućnosti drugih kantona.

da se kaže, možda je nešto i do nas, a ne do otimača naših para.

onda bi se možda moglo i stati na ručnu. odnosno povući je. ili, lažem, sad je nova tehnologija, pa onda - pritisnuti je.

zasad, osjećam blago gađenje, i teško da će me proći ubrzo.
last mohicans
Posts: 11689
Joined: 09/08/2012 23:19

#28336 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by last mohicans »

Pogledah ovo silovanje Duvnjaka od strane Čampija. Moro sam djecu u drugu sobu odvesti. Koja količina dezavuisanja javnosti, pogresne interpretacije, nazovi argumenata, galame, da se drugi nadviče (ista mantra Zaha, Salko, ovaj vječiti parlamentarac..) za nepovjerovati. Pokušavam shvatiti mentalni sklop onih koji ovakvim likovima daju glas, prostor za političko djelovanje. Ne ide, ne mogu da shvatim. Valjda nisam bazdaren na isti level (ne)inteligencije, ne shvacam. Vjerovatno je do mene.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28337 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

Ozimician wrote: 26/01/2022 00:50 Pozdrav,

Mene zanima zašto ponder nije 1,0 i zašto postoji uopšte potreba da Sarajevo ima povlašten ponder u odnosu na ostale. Također, kako je moguće da je budžet KS skoro 3x veći od budžeta TK koji je mnogoljudniji i ima mnogo razvijeniju industriju?


kad si toliko ljubopitljiv, prelistaj temu, pa ćeš manje više na svakoj stranici naići na odgovor.
Po meni bi Sarajevo čak trebalo imati ponder 0,8 - obzirom da je sjedište BiH i FBIH, te raznih međunarodnih i nevladinih organizacija te stranih ambasada - upravo u Sarajevu. Tako da Sarajevo samim time ima značajno veći priliv sredstava u odnosu na ostale gradove u BiH.
kolike su to dobiti ambasada pa zaslužuju da se posebno uzimaju u obzir pri raspodjeli poreskog novca i da li si svjestan da se nevladine organizacije mahom finansiraju iz, pazi sad ovo, budžeta.

osim par stranih, razvikanih u kojima radi po nekoliko ljudi. očito sa milionskim platama kad su toliko bitni.
Također, u KS primjećujem ogromnu anomaliju, a to je da se KS ponaša kao Grad/Općina, a ne kao kanton. Npr. u svim kantonima vrtići, komunalno preduzeće, dom zdravlja, hitna pomoć - je u nadležnosti grada/općine, a u KS - nadležnost kantona. Zašto se za početak te anomalije u KS ne isprave?
ovo može bubunuti samo neko iz totalnog neznanja kako izgleda SArajevo ili čistog trolanja. sprcati devet hitnih pomoći, devet komunalnih preduzeća, devet vodovoda, devet bolnica, devet uprava vrtića, na ovako mali prostor i ovako gusto naseljen, e toliki birokratski aparat ni mi nismo bili u stanju napraviti iako smo majstori u tome.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#28338 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Ozimician »

Chmoljo wrote: 26/01/2022 01:55
Ozimician wrote: 26/01/2022 00:50 Pozdrav,

Mene zanima zašto ponder nije 1,0 i zašto postoji uopšte potreba da Sarajevo ima povlašten ponder u odnosu na ostale. Također, kako je moguće da je budžet KS skoro 3x veći od budžeta TK koji je mnogoljudniji i ima mnogo razvijeniju industriju?


kad si toliko ljubopitljiv, prelistaj temu, pa ćeš manje više na svakoj stranici naići na odgovor.
Po meni bi Sarajevo čak trebalo imati ponder 0,8 - obzirom da je sjedište BiH i FBIH, te raznih međunarodnih i nevladinih organizacija te stranih ambasada - upravo u Sarajevu. Tako da Sarajevo samim time ima značajno veći priliv sredstava u odnosu na ostale gradove u BiH.
kolike su to dobiti ambasada pa zaslužuju da se posebno uzimaju u obzir pri raspodjeli poreskog novca i da li si svjestan da se nevladine organizacije mahom finansiraju iz, pazi sad ovo, budžeta.

osim par stranih, razvikanih u kojima radi po nekoliko ljudi. očito sa milionskim platama kad su toliko bitni.
Također, u KS primjećujem ogromnu anomaliju, a to je da se KS ponaša kao Grad/Općina, a ne kao kanton. Npr. u svim kantonima vrtići, komunalno preduzeće, dom zdravlja, hitna pomoć - je u nadležnosti grada/općine, a u KS - nadležnost kantona. Zašto se za početak te anomalije u KS ne isprave?
ovo može bubunuti samo neko iz totalnog neznanja kako izgleda SArajevo ili čistog trolanja. sprcati devet hitnih pomoći, devet komunalnih preduzeća, devet vodovoda, devet bolnica, devet uprava vrtića, na ovako mali prostor i ovako gusto naseljen, e toliki birokratski aparat ni mi nismo bili u stanju napraviti iako smo majstori u tome.
Dobro, ali zašto je problem da bude onda barem 1,0, ako je 0,8 problem. Iskreno čitam zadnjih 10 stranica teme i očigledno je nekim ljudima problem i ravnopravno da bude 1,0 kao i svim ostalim. NVO svakako nije mjesto na budžetu bilo gdje, jer onda više nisu NVO, nego VO. A što se tiče ustanova, ako je tako, onda Kanton Sarajevo dosta više uštedi na organizaciji tih ustanova nego ostali kantoni, također jedan razlog više da ponder bude manji. Npr. ja koliko znam da pojedine sarajevske općine imaju i po 50 000 stanovnika, a npr. općina Čelić ima 10 000 stanovnika i ima organizovan i Dom zdravlja i Hitnu pomoć i Vrtić i komunalno preduzeće. Tako da je time Sarajevo u dodatnom plusu, jer ima daleko manje oranizacijskih troškova.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28339 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

Ozimician wrote: 26/01/2022 02:04
Dobro, ali zašto je problem da bude onda barem 1,0, ako je 0,8 problem. Iskreno čitam zadnjih 10 stranica teme i očigledno je nekim ljudima problem i ravnopravno da bude 1,0 kao i svim ostalim.
nisi dovoljno čitao. čitaj pa ćeš naići.
NVO svakako nije mjesto na budžetu bilo gdje, jer onda više nisu NVO, nego VO.
a iz čega se onda finansiraju?
A što se tiče ustanova, ako je tako, onda Kanton Sarajevo dosta više uštedi na organizaciji tih ustanova nego ostali kantoni, također jedan razlog više da ponder bude manji. Npr. ja koliko znam da pojedine sarajevske općine imaju i po 50 000 stanovnika, a npr. općina Čelić ima 10 000 stanovnika i ima organizovan i Dom zdravlja i Hitnu pomoć i Vrtić i komunalno preduzeće. Tako da je time Sarajevo u dodatnom plusu, jer ima daleko manje oranizacijskih troškova.
pa da, organizujte se i budite ekonomični pa ćemo vam onda uzeti pare. :D

ili, upravo si dao kontra argument ovima što bi da smanjuju ponder, jer si naveo vrlo dobar primjer kako ostali kantoni uhljebljuju dok KS štedi na budžetlijama.

fala.
made_in_sarajevo
Posts: 5568
Joined: 06/05/2013 23:05

#28340 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by made_in_sarajevo »

U doba interneta, komunikacija, dostupnih informacija ono i dalje vrti pricu da Sarajevo zivi samo od budzeta, a Tuzla puca.od industrije. Uzmes im industriji ono ugalj, elektrana i Dita od prije koju godinu. U Sarajevu u krugu Pretisa ima vise firmi i prozvodnje ali sve je to budzet.

Nikako strucnjaci svjetski da shvate da u Sarajevu konobar izadje 1500KM, da negdje SSS u privatnoj firmi ima 1000-1200KM. Ali opet i do mene je, kako cemo imati privatne firme kad smo svi na budzete i nas ambasade vade iz prosjeka i ministarstva :koluta:
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#28341 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madesa »

made_in_sarajevo wrote: 26/01/2022 05:50 U doba interneta, komunikacija, dostupnih informacija ono i dalje vrti pricu da Sarajevo zivi samo od budzeta, a Tuzla puca.od industrije. Uzmes im industriji ono ugalj, elektrana i Dita od prije koju godinu. U Sarajevu u krugu Pretisa ima vise firmi i prozvodnje ali sve je to budzet.

Nikako strucnjaci svjetski da shvate da u Sarajevu konobar izadje 1500KM, da negdje SSS u privatnoj firmi ima 1000-1200KM. Ali opet i do mene je, kako cemo imati privatne firme kad smo svi na budzete i nas ambasade vade iz prosjeka i ministarstva :koluta:
VSS
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28342 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Ideja da raspodjela sredstava nema veze da generisanjem je test intelektualne iskrenosti. Osoba je glupa ili maliciozna ako to predlaze.
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#28343 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mirza_15 »

madner wrote: 26/01/2022 07:06 Ideja da raspodjela sredstava nema veze da generisanjem je test intelektualne iskrenosti. Osoba je glupa ili maliciozna ako to predlaze.
Tačno. Takvi prijedlozi potiču nerad i fiskalnu nedisciplinu. Skupljao, ne skupljao, dobiješ pare jer imaš površinu :roll:
Treba postojati socijalni i razvojni aspekt kako bi se pomoglo onima koji nemaju uslove da se sami izbore, ali neobavezati nekoga, ekonomskim kriterijima, da se sam bori da prikupi više poreza, u dijelu u kojem je nadležan, kako bi mu se to vratilo, je upravo glupo.

P.S. Pogledati dva Polisa na TVSA:

Irfan Čengić vs Salko Zildžić
Aljoša Čampara vs Jasmin Duvnjak

Ova dvojica poslije "vs" izgledaju neopisivo glupo. Duvnjak se čak toliko "derao" da je izgledao još gluplje zbog toga.
Samo je tuga da o ovako ozbiljnim stvarima odlučuju ovakvi likovi koji, ni po jednom kriteriju, ne bi mogli raditi ni na portirnici, a još ih mi masno plaćamo. Onda se to još uzdigne pa misli da je nešto bitno. Ali i to je posljedica našeg sklanjanja, bježanja od političkog angažmana, glasanja ili ne izlaska na izbore. Mi se sklanjamo, a onda nam intelektualno potkapacitirani likovi poput ove dvojice kroje sudbinu.

Odoh sebi pustiti Balaševićevu "Dno dna" da malo crnjačim :mrgreen:



edit:

Napiši, brate nešto i o Ovima

znao si foru da se stih očeliči

Napiši nešto, makar sitnim slovima

Ne budi jaje, to na tebe ne liči;

Provali rimu za notornu laž,

za dubok uzdah posustalog sna

Rimu za tminu i tišinu na dnu dna.



Opleti, brale, i ne udaraj lament

Na taj smo fazon majmune i prizvali

Smrada sa farme pustimo u parlament

Onda se krstimo kad nešto izvali;

Otkad je sveta i veka i nas, najveće protuve prigrabe vlast

Rasturi svatove pijani svat, bratija proglasi grabež za Krstaški rat.



Dno dna.

Al’ sve je to već viđeno.

Dno dna.

Svi trpimo postiđeno.

Dno dna.

No, i spore sveće dogore i film se prekida.

Dno dna.

Skupštinski leb bez motike;

Dno dna.

To spada u narkotike

Sa te se igle ne skida





Znam, nije lako, sve se manje-više zna

Velike reči sićušne su postale

Nađi bar nešto što svetluca na dnu dna

Izvedi neki trik za nas Preostale;

Siđi u taj bunar, uklet i tih

Sve naše novčiće otkrij za Njih

Za klince čiste i zbunjene

Raščini sve naše želje neispunjene…



Dno dna.

Hleba i audicija.

Dno dna.

Sreća je teška cicija.

Dno dna.

Ostare deca na draftu na asfaltu, u zlu;

Dno dna.

Mogli bi biti giganti

Al’ sve su više migranti

U svojoj zemlji, na svom tlu.

Dno dna.

Kliče se nebulozama

Dno dna.

U inat dijagnozama

Dno dna, i isti krezubi statisti mlate barjakom.

Dno dna.

I što je više štrajkova

Dno dna pazari više lajkova

onaj opsenar.com
Last edited by mirza_15 on 26/01/2022 07:55, edited 2 times in total.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#28344 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Vitezanin »

Pitanje kako KS ima tri puta veći budžet od TK iako TK ima više industrije i više stanovnika. :-) Pa kako Estonija i Slovenija imaju, koliko ono puta, veće budžete od BiH iako BiH ima više stanovnika, od ove prve države skoro tri puta više? Kakva su ova pitanja i kakve veze ima broj stanovnika i ekonomija? Niđe veze.

PS Ima li igdje nekakav prikaz zaposlenih po kantonima po sektorima?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#28345 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _Reds_ »

kluz franjo wrote: 26/01/2022 00:30
_Reds_ wrote: 26/01/2022 00:24

Koliko povlači recimo Centar i Ilidža ? Ili Centar i NG ?
Kao što pošteno i otvoreno rekoh... Ne cijenim te kao forumaša...
Sve ove podatke imaš dostupne.
Ako želiš, lako možeš doći do činjenica.
Ja sam do sada stekao utisak da te činjenice ne interesuju.
Ako griješim, iskreno izvinjenje.
Mislim da si s rekao pogrešan utisak, ali to je svakako tvoja stvar. OK, potrazim, znam da je prije bilo polemike oko toga na općinskom nivoima, i koliko je to pravedno, i prije ove rasprave o ponderima.
Opcenito kod nas uvijek neko misli da ga onaj drugi krade.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#28346 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by splinter »

Vitezanin wrote: 26/01/2022 07:49 Pitanje kako KS ima tri puta veći budžet od TK iako TK ima više industrije i više stanovnika. :-) Pa kako Estonija i Slovenija imaju, koliko ono puta, veće budžete od BiH iako BiH ima više stanovnika, od ove prve države skoro tri puta više? Kakva su ova pitanja i kakve veze ima broj stanovnika i ekonomija? Niđe veze.

PS Ima li igdje nekakav prikaz zaposlenih po kantonima po sektorima?
http://fzs.ba/index.php/2021/06/30/kantoni-u-brojkama/
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28347 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

dale cooper wrote: 25/01/2022 15:48 Čitajući svu ovu priču haman da je ono što je Bake "izvalio" prije par godina proglašavajući jednu opštinu u Sarajevu vrijedniju od
10 drugih je u suštini ono što misle i druge političke opcije u glavnom gradu a i dosta naroda iz istog. :|
Nismo li svi takvi? Uskogrudni, egocentricni i skoncentrisani na svoje partikularne interese? Ne sto smo "losi" ljudi, nego sto zivimo u kurcu od drzave i sto smo svaki dan prisiljeni da se kao hijene glodjemo oko komada mesa.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#28348 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Tesla Edison »

Ništa, jedino ostaje na slijedećoj sjednici skupštine donijeti zaključke o neophodnosti osnivanja Vojske KS, VSTV-a KS, UIO KS, izaći iz PDV sistema, uvesti svoju kantonalni valutu, kantonalni PDV ..... i u roku od 6 mjeseci donijeti zakone.

Nema druge :D

Republika Sarajevo :lol:



Sad ozbiljno, čitam i ne vjerujem kolika je mržnja prema Sarajevu. Posebno iz Zenice i Tuzle. Da li je zavist, ili najobičnija mržnja, ne znam, ali tuga brate. I to sve kuha seljadija koja do jučer nije imala ni struje na selu, a sada bi da vode visoku politiku. Glupog seljaka postavi u parlament, i glupi seljak onda odlučuje o sudbini 3,5 miliona ljudi i hrani ljude mržnjom, kako bi se glodali između sebe, dok par seljačina ubire kajmak. @Mirza_15 sve fino objasnio.
Last edited by Tesla Edison on 26/01/2022 08:22, edited 1 time in total.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#28349 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

Ima tu zanimljivih podataka, npr kako KS per capita ima 15% vise otvorenih obrta od pregalackog TK. :mrgreen:

Molimo drzavne obrte da se prebace u druge kantone, ima li kraja zulumu. :mrgreen:
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#28350 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by statixx »

Vitezanin wrote: 26/01/2022 07:49 Pitanje kako KS ima tri puta veći budžet od TK iako TK ima više industrije i više stanovnika. :-) Pa kako Estonija i Slovenija imaju, koliko ono puta, veće budžete od BiH iako BiH ima više stanovnika, od ove prve države skoro tri puta više? Kakva su ova pitanja i kakve veze ima broj stanovnika i ekonomija? Niđe veze.

PS Ima li igdje nekakav prikaz zaposlenih po kantonima po sektorima?
Imas ovdje, ima i indeks razvijenosti.

https://fzzpr.gov.ba/files/Makroekonoms ... 202020.pdf
Locked