Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28551 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Da stvarno je nevjerovatno da neko misli da ako generise prihode iste treba i dobiti nazad.

Dok druga strana zastupa princip da je to jedini kljuc po kojem mogu maksimizirati svoju otimacinu.

Mogli su jos staviti i prosjecnu visinu stanovnika, no nisu bili sigurni da li bi to poboljsalo podjelu. :roll:
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#28552 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Zakon je loš iz korijena.
Treba ga mijenjati i postaviti na ispravne osnove.
Mjesto potrosnje da je osnova, a za struju i komunikacije razdvojiti uplate pdv gdje se usluga troši po kantonima.
Sve ovo bi se moglo za mjesec dana pripremiti da se hoce.
Pa napravis federalni prosjek, i svi koji su iznad prosjeka daju određeni procenat onim koji su ispod prosjeka.

Jel ovo fer?
Ako jeste zasto se ne radi ovako?

Ako nije, zasto nije?
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28553 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

Škobo Habu wrote: 27/01/2022 09:10
Vama u Mostaru ne može pomoći ni sto miliona na sedmičnoj bazi, jer vi ste dole podjeljeni u glavama.
eto, otprilike je to to (za Batu).

Inače, ja mislim da niko u Mostaru i ne zna za ovu priču toliko nam je bitno. Ne bih ni ja znao da se nisam davno logirao na ovaj forum...
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28554 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

drug_profi wrote: 27/01/2022 09:14 Zakon je loš iz korijena.
Treba ga mijenjati i postaviti na ispravne osnove.
Mjesto potrosnje da je osnova, a za struju i komunikacije razdvojiti uplate pdv gdje se usluga troši po kantonima.
Sve ovo bi se moglo za mjesec dana pripremiti da se hoce.
Pa napravis federalni prosjek, i svi koji su iznad prosjeka daju određeni procenat onim koji su ispod prosjeka.

Jel ovo fer?
Ako jeste zasto se ne radi ovako?

Ako nije, zasto nije?
Jer ne postoji ekonomska podjela koja bi drugim kantonima bila povoljnija od ove sa brojem ljudi i povrsinom.

I za 10 godina bi bili u jos vecem zaostatku.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#28555 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Škobo Habu »

palermo wrote: 27/01/2022 09:16

eto, otprilike je to to (za Batu).

Inače, ja mislim da niko u Mostaru i ne zna za ovu priču toliko nam je bitno. Ne bih ni ja znao da se nisam davno logirao na ovaj forum...
Kako ne zna...

https://grude.com/clanak/?i=341621

Ovo je mantra koja se vrti već decenijama. Samo što to tebe ne interesuje. Da ne navodim Poskok, Večernji, Dnevnik.ba.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#28556 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by hadzinicasa »

drug_profi wrote: 27/01/2022 09:14 Zakon je loš iz korijena.
Treba ga mijenjati i postaviti na ispravne osnove.
Mjesto potrosnje da je osnova, a za struju i komunikacije razdvojiti uplate pdv gdje se usluga troši po kantonima.
Sve ovo bi se moglo za mjesec dana pripremiti da se hoce.
Pa napravis federalni prosjek, i svi koji su iznad prosjeka daju određeni procenat onim koji su ispod prosjeka.

Jel ovo fer?
Ako jeste zasto se ne radi ovako?

Ako nije, zasto nije?
odgovor je jasan:
cilj nije bila pravedna podjela, nego ignorantska demonstracija moci
User avatar
Styling
Posts: 12503
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#28557 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

duh_sa_sjekirom wrote: 27/01/2022 08:38
Registarska oznaka wrote: 27/01/2022 08:25

Svesti samo DF i SBB na jednog ili nijednog zastupnika i mislim da je to kljuc da se opet vlada kantonom. Mislim na trojku
Za SBB ne vjerujem da će imati više od jednog a možda nijednog
DF, na račun Komšićevih odanih pratilaca, 1-2.
Ali, puno je još do izbora, svašta se tu još može izmjeniti...
Ako se ne varam, SBB trenutno ima Marica i Poturka, a DF Bibiju. Medjutim, veliki je broj nazavisnih koji trenutno kalkulisu (osim Campar i mozda Kaljicke) i koji bi, mozda, mogli donijeti prevagu u KS. Zato je bitno da Trojka ima sto veci broj zastupnika kako ne bi postojala mogucnost ucjene.vecinom.
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#28558 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

Kad SDA odokativnom metodom može utvrđivati zakone o pitanjima rasporeda javnih prihoda i ravnomjernog regionalnog razvoja, ne čudi da ponosno neinformirani forumaši takođe odokativno zauzimaju čvrst stav o...
"Ipak je Sarajevo krivo!".
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28559 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

Škobo Habu wrote: 27/01/2022 09:18
palermo wrote: 27/01/2022 09:16

eto, otprilike je to to (za Batu).

Inače, ja mislim da niko u Mostaru i ne zna za ovu priču toliko nam je bitno. Ne bih ni ja znao da se nisam davno logirao na ovaj forum...
Kako ne zna...

https://grude.com/clanak/?i=341621

Ovo je mantra koja se vrti već decenijama. Samo što to tebe ne interesuje. Da ne navodim Poskok, Večernji, Dnevnik.ba.
Samo da te ispravim, hercegovina nije samo Grude, Posušje, Poskok, Večernji list, Slaven Raguž....hercegovina ima i još tu dodatnih elemenata, da ih ne navodim, možda ih se sjetiš......i da Grude nisu dio Mostara, trebaš bogami voziti 40 minuta....

Al apstrahujmo to, ja ne rekoh da niko ne piše o tome (moraju novine popuniti papir) , ja rekoh da niko u Mostaru nema pojma da se ovdje zavatrilo oko toga....izađeš na ulicu i provjeriš, što bi se reklo uvid na licu mjesta....
last mohicans
Posts: 11684
Joined: 09/08/2012 23:19

#28560 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by last mohicans »

Kad je riječ o saslušavanju/slušanju drugog najbolji primjer Duvnjak od prije dvije noci. Lik jedno te isto truni i ne popušta. Kaže ima i drugih studija pored studije EFSA,pa navede zeničkog EF i navede iste stvari, BDP, potrošnja..Onda mu Čampi reče pa što ne uvrstiste u izmjene zakona, a na na jednoj a4 stranici obrazlozenje o smanjenju pondera. Svi iz KS koji su se bavili ovom problematikom su bili jednoglasni da postojeci model nije dobar, da ga treba mijenjati, navodili su se socijalni fondovi za pomoc drugim kantonima (kojeg i sad Kadrija spominje, a vec je odvalio komad od KS), ali išlo se najlaķšim i najkracim putem,otkini KS,prelij drugima,pa i kantonima gdje se fiskalni ukazuje ka i Gospa. Nije se nudilo niti iznalazilo rješenje po vertikali, pa i horizontali. Dobar ekspert Kadrija, po ovom,kako ja shvatih, potrosnja koja se ostvari od rezidentnih stanovnika kantona je prava potrosnja. U prijevodu samo je bitan broj stanovnika. Pa gdje si to naučio, Kadrija? A gdje su dnevne migracije, ulaz-izlaz iz grada, turisti, poslovni ljudi i svi ostali koji se na dnevnoj bazi nađu u KS? Po tome, svaki stanovnik drugog kantona koji u KS ostvari potrošnju za određenu uslugu, koju mu je neko pružio, a cijeli lanac ljudi/pravnih lica je u to uključen,potrošeni novac mu se treba vratiti u kanton iz kojeg je došao.
Sf6
Posts: 28
Joined: 27/02/2018 23:45

#28561 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Sf6 »

kluz franjo wrote: 27/01/2022 09:13 Čitav problem je vrlo jasno sažet. Priznanje čak i iz tuzlanske perspektive.
...doveo nas je do prelomne tačke izražene u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH po kojoj se ponder 1,965 za KS odokativnom metodom smanjuje na 1,5 a narednih godina na 1,4 i 1,3.
I onda se opet jaše o "nerazumijevajućem Sarajevu".
Stvarno bi Sarajevo moralo imati više razumjevanja za "odokativne metode, optužbe za janjičare, haračlije i sl."
Ko je ovo izjavio?
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28562 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Odokativno moze biti i do onog sto ga pljackaju, ima puno a ovi drugi malo. Jeste da je to zaradio ali ako bi to drugi prihvatili bilo bi da su nesposobni. :D
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#28563 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

Sf6 wrote: 27/01/2022 09:28
kluz franjo wrote: 27/01/2022 09:13 Čitav problem je vrlo jasno sažet. Priznanje čak i iz tuzlanske perspektive.
Ko je ovo izjavio?
univerzitetski profesor i premijer TK Kadrija Hodžić
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#28564 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

last mohicans wrote: 27/01/2022 09:27 Kad je riječ o saslušavanju/slušanju drugog najbolji primjer Duvnjak od prije dvije noci. Lik jedno te isto truni i ne popušta. Kaže ima i drugih studija pored studije EFSA,pa navede zeničkog EF i navede iste stvari, BDP, potrošnja..Onda mu Čampi reče pa što ne uvrstiste u izmjene zakona, a na na jednoj a4 stranici obrazlozenje o smanjenju pondera. Svi iz KS koji su se bavili ovom problematikom su bili jednoglasni da postojeci model nije dobar, da ga treba mijenjati, navodili su se socijalni fondovi za pomoc drugim kantonima (kojeg i sad Kadrija spominje, a vec je odvalio komad od KS), ali išlo se najlaķšim i najkracim putem,otkini KS,prelij drugima,pa i kantonima gdje se fiskalni ukazuje ka i Gospa. Nije se nudilo niti iznalazilo rješenje po vertikali, pa i horizontali. Dobar ekspert Kadrija, po ovom,kako ja shvatih, potrosnja koja se ostvari od rezidentnih stanovnika kantona je prava potrosnja. U prijevodu samo je bitan broj stanovnika. Pa gdje si to naučio, Kadrija? A gdje su dnevne migracije, ulaz-izlaz iz grada, turisti, poslovni ljudi i svi ostali koji se na dnevnoj bazi nađu u KS? Po tome, svaki stanovnik drugog kantona koji u KS ostvari potrošnju za određenu uslugu, koju mu je neko pružio, a cijeli lanac ljudi/pravnih lica je u to uključen,potrošeni novac mu se treba vratiti u kanton iz kojeg je došao.
Znači turisti bi trebali tražiti povrat PDV na izlasku iz zemlje, ili uplatu u PDV sistem njihove zemlje?
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28565 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Ma cak i da se samo to gleda, nije isto kada ljudi imaju duplo vecu platu za generisanje PDVa. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28566 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

palermo wrote: 27/01/2022 09:14
eto, otprilike si plastično pokazao na šta mislim. Doduše, malo si uljepšao rečenicu sa ovim ljubomorne duše iz provincije :D ....

uopšte to nije bitno, treba li novi zakon ili ukinutio ponder 2.....bitno je kojim očima se gleda na odnos Sarajeva i ostatka države.....i sposobnost da se sagleda to pitanje iz različitih perspektiva
Ja bih prije rekao da, barem na temi, postoji opsti konsenzus da trenutni zakon ne valja i da ga se treba mijenjati. Medju forumasima iz KS manje vise postoji konsenzus da ovo rjesenje "preko koljena" drugim kantonima ne pomaze puno, a KS previse odmaze.

Mislim da bi se i neka relativna vecina mogla skupiti oko ideje da je potrebno premjestiti sjedista pojedinih institucija i drzavnih firmi van Sarajeva. Prebaci Agenciju za bankarstvo, Razvojnu banku i stajaznam Federalnu upravu policije u Zenicu i taj grad ce prodisati sa novih par miliona priliva u budzet i par stotina ljudi sa dobrim i stabilnim platama koji ce povecat potrosnju.
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28567 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

_BataZiv_0809 wrote: 27/01/2022 09:35
palermo wrote: 27/01/2022 09:14
eto, otprilike si plastično pokazao na šta mislim. Doduše, malo si uljepšao rečenicu sa ovim ljubomorne duše iz provincije :D ....

uopšte to nije bitno, treba li novi zakon ili ukinutio ponder 2.....bitno je kojim očima se gleda na odnos Sarajeva i ostatka države.....i sposobnost da se sagleda to pitanje iz različitih perspektiva
Ja bih prije rekao da, barem na temi, postoji opsti konsenzus da trenutni zakon ne valja i da ga se treba mijenjati. Medju forumasima iz KS manje vise postoji konsenzus da ovo rjesenje "preko koljena" drugim kantonima ne pomaze puno, a KS previse odmaze.

Mislim da bi se i neka relativna vecina mogla skupiti oko ideje da je potrebno premjestiti sjedista pojedinih institucija i drzavnih firmi van Sarajeva. Prebaci Agenciju za bankarstvo, Razvojnu banku i stajaznam Federalnu upravu policije u Zenicu i taj grad ce prodisati sa novih par miliona priliva u budzet i par stotina ljudi sa dobrim i stabilnim platama koji ce povecat potrosnju.
ok, i onda otvoriš prostor za diskusiju. Jer, možeš ti pričati koliko hoćeš da je ovo SDA igra (naravno da jeste) ali postoji jasna činjenica (da ponovim činjenica) da se ljudi u drugim kantonima osjećaju zapostavljenim.
Odnosno, da se rapidno povećava razlika u kvaliteti života između sarajevskog kantona i ostatka države.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#28568 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Škobo Habu »

last mohicans wrote: 27/01/2022 09:27 Kad je riječ o saslušavanju/slušanju drugog najbolji primjer Duvnjak od prije dvije noci. Lik jedno te isto truni i ne popušta. Kaže ima i drugih studija pored studije EFSA,pa navede zeničkog EF i navede iste stvari, BDP, potrošnja..Onda mu Čampi reče pa što ne uvrstiste u izmjene zakona, a na na jednoj a4 stranici obrazlozenje o smanjenju pondera. Svi iz KS koji su se bavili ovom problematikom su bili jednoglasni da postojeci model nije dobar, da ga treba mijenjati, navodili su se socijalni fondovi za pomoc drugim kantonima (kojeg i sad Kadrija spominje, a vec je odvalio komad od KS), ali išlo se najlaķšim i najkracim putem,otkini KS,prelij drugima,pa i kantonima gdje se fiskalni ukazuje ka i Gospa. Nije se nudilo niti iznalazilo rješenje po vertikali, pa i horizontali. Dobar ekspert Kadrija, po ovom,kako ja shvatih, potrosnja koja se ostvari od rezidentnih stanovnika kantona je prava potrosnja. U prijevodu samo je bitan broj stanovnika. Pa gdje si to naučio, Kadrija? A gdje su dnevne migracije, ulaz-izlaz iz grada, turisti, poslovni ljudi i svi ostali koji se na dnevnoj bazi nađu u KS? Po tome, svaki stanovnik drugog kantona koji u KS ostvari potrošnju za određenu uslugu, koju mu je neko pružio, a cijeli lanac ljudi/pravnih lica je u to uključen,potrošeni novac mu se treba vratiti u kanton iz kojeg je došao.
Dobro smo prošli glede Kadrije, jer je tek dobacio do premijerskog položaja u TK-a.

Šta bi tek bilo da ga je tuzlanski SDP kandidovao na čelo Federacije. Novalić bi pored njega izgledao ozbijno k'o Milton Friedman.
Last edited by Škobo Habu on 27/01/2022 09:45, edited 1 time in total.
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#28569 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

_BataZiv_0809 wrote: 27/01/2022 09:35
Mislim da bi se i neka relativna vecina mogla skupiti oko ideje da je potrebno premjestiti sjedista pojedinih institucija i drzavnih firmi van Sarajeva. Prebaci Agenciju za bankarstvo, Razvojnu banku i stajaznam Federalnu upravu policije u Zenicu i taj grad ce prodisati sa novih par miliona priliva u budzet i par stotina ljudi sa dobrim i stabilnim platama koji ce povecat potrosnju.
Ma neka se 9 kantona slobodno dogovore oko razmještaja federalnih institucija. Dovoljno glasova u oba doma parlamenta FBiH imaju.
Eto u Mostaru su već sjedišta 4 ministarstva. Možda njima ne treba puno više za "prodisati".
Pitam se samo koji kanton će dobrovoljno preuzeti Poresku upravu FBiH.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#28570 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Škobo Habu »

palermo wrote: 27/01/2022 09:27

Samo da te ispravim, hercegovina nije samo Grude, Posušje, Poskok, Večernji list, Slaven Raguž....hercegovina ima i još tu dodatnih elemenata, da ih ne navodim, možda ih se sjetiš......i da Grude nisu dio Mostara, trebaš bogami voziti 40 minuta....

Al apstrahujmo to, ja ne rekoh da niko ne piše o tome (moraju novine popuniti papir) , ja rekoh da niko u Mostaru nema pojma da se ovdje zavatrilo oko toga....izađeš na ulicu i provjeriš, što bi se reklo uvid na licu mjesta....

Sve je to super o čemu ti govoriš, čak nije problem ni priznati da finasijska raspodjela može i bolje, no ono što nemamo kao povratni feedback iz kantona tipa tvoga jeste da niko ne spominje otimačinu kroz pitanje kladionica, jer je to jedan od glavnih izvora HDZ-ovog finansiranja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24384
Joined: 08/09/2005 20:08

#28571 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

last mohicans wrote: 27/01/2022 09:27 U prijevodu samo je bitan broj stanovnika. Pa gdje si to naučio, Kadrija? A gdje su dnevne migracije, ulaz-izlaz iz grada, turisti, poslovni ljudi i svi ostali koji se na dnevnoj bazi nađu u KS? Po tome, svaki stanovnik drugog kantona koji u KS ostvari potrošnju za određenu uslugu, koju mu je neko pružio, a cijeli lanac ljudi/pravnih lica je u to uključen,potrošeni novac mu se treba vratiti u kanton iz kojeg je došao.
Samo mnozenje izgleda. Napustiti ikakvu drugu aktivnost.
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#28572 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

Samo naprijed sa "odokativnim metodama" baziranim na "jasnim činjenicama (da ponovim ČINJENICAMA) o OSJEĆAJU".

Tako su valjda i one respiratore kupovali...
Last edited by kluz franjo on 27/01/2022 09:48, edited 1 time in total.
User avatar
joint union
Posts: 2839
Joined: 31/01/2006 09:54

#28573 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by joint union »

joint union wrote: 26/01/2022 15:13
Styling wrote: 26/01/2022 15:10

Samo tuzba, pa neka na sudu pojasnjavaju.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/problem ... /220124180

Inace, nadam se da ce Sarajevogas ispuniti obecanje i tuziti Energoinvest, onda cemo (valjda) saznati sve oko ovoga.
https://avaz.ba/vijesti/bih/712844/ener ... icina-gasa

Hoce li sad tuziti ili nece? Danas se svako direktorom zove...
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28574 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Federalni nivo je vec solidarnost radinog djela federacije sa ostalih 9 kantona, jer isti sa prihodima KS finaciraju sve projekte.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24384
Joined: 08/09/2005 20:08

#28575 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

joint union wrote: 27/01/2022 09:48 Hoce li sad tuziti ili nece? Danas se svako direktorom zove...
Moze li telefonski sa Alpa se smijentiti direktor Sarajevogasa?
Locked