Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
palermo
Posts: 22358
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28276 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

šteta što nema Alphonsa na forumu, odnosno odavno se ne javlja, baš bih volio pročitati šta on misli o ovome...
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#28277 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Zox »

iz zadnje klupe wrote: 25/01/2022 19:58 Prvo da kazem, ne volim sto se glodjemo izmedju sebe, dok nam drugi u neumu planiraju skrojiti gace, ali sam promjetio da se ovde provlaci jedna misao za koju mislim da nije tacna, a to je da ks ima vise para jer su vrijedniji i sposobniji
Jedino gdje ks trenutno ima primat u odnosu na ostale kantone jeste it sektor i konsalting, dok u svemu ostalom sepa, u prvih 15 firmi izvoznika nema niti jedne iz sarajeva
Sta ljudima recimo ide na zivce
Rat je
Zgrada elektroprivrede spaljena, centrala ne postoji, niceg nema, rukovodstvs nema
Svaka se prozvodna jedinica morala sama snaci
Termoelektrana tuzla sa svojim ljudstvom iz tuzle i svojim znanjem u nemogucim uslovima bez redovne opskrbe gorivom, rezervnim dijelovima, i svime ostalim uspjeva uvezati rudnike , spasiti par. Vagona, osposobiti i zakrpiti havarisane, postici skoro nemoguce jer je kompletna zrljeznicka operativa sa vagonima i lokomotivama zaplijenjena u ojupiranom doboju, koji je bio zeljeznicko cvoriste bih
Inzenheri su mi pricali u kojim nemogucim uslovima su odrzavali rad te tuzla, tako da je citavu 92 godinu tk imao w4 struje sve do rata sa hrvatima
Nikakvog kontakta sa sarajevom nije bilo
E onda 96 samo iz sarajeva dodje ferman, mi smo uprava ep bih, mi sve odlucujrmo, i sva proizvodnja iz te tuzla se racuna kao izvoz ksntona sarajevo, tj novog sarajeva
"samo" It sector i consulting.
Izvoz eksperize ima malo manji impact na resurse nego izvoz balvana.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#28278 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by shandrprcSA »

joj jest se upalio ovaj iz sda na tvsa :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#28279 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Morao sam ovog sumira pijanu budalu staviti na foe listu
Traktati gluposti i kreveljenja, preko 10 stranica...
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#28280 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by belfy »

Chmoljo wrote: 24/01/2022 21:57
belfy wrote: 24/01/2022 21:47

tvoj nivo razumijevanja ovoga o cemu se ovdje prica si jako lijepo opisao u ovom svom postu. kao nagradu dobijas znacku sa Chmoljinom kravatom, jer si jedan od onih koji ga podrzava, a on rece kako mu je bitno to sto vise ljudi pise protiv onoga sto ja napisah. posto smatram da je moguce da neces razumjeti u potpunosti ovo sto sam napisao iznad odmah cu da pojednostavim. tako oni krezubi podrzavaju SDA, samo sto je ovo malo komplikovanija situacija pa sada i oni sa kojim trunom u glavi krecu sa istim zarom. i, evo, sta dobijemo... ti bi rampu na granici Kantona. sta da ti kazem na to osim da se zalozis svim mogucim sredstvima i protjeras te... koje vec mislis da treba...

hebiga, sto bi trpio ove sto nece da mrdnu guzicom u Zenici i Tuzli, pa jel? grom te hebo kome ja odgovaram...

zdrav ti meni i ziv bio. :kakoste:

P.S. eto ti podrske Chmoljo...
Ako si odgovorio, čemu prozivanje i provociranje? Dobio si ponder i pravednu raspodjelu.

Uživaj sada u zeničkoj filharmoniji i ravnomjernom razvoju svih sredina :thumbup:
u pravu si. ovaj moj odgovor je bio suvisan i nepotreban. povukao me za jezik. do mene je i izvinjavam se. :kakoste:
Registarska oznaka
Posts: 1078
Joined: 20/04/2015 12:53

#28281 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Registarska oznaka »

Dr. Kuca wrote: 25/01/2022 19:30 Sta je ovo kifla dozvolio da mu ovi njegovi iz TK uticu na liderisanje u KSu. Uuu kifla, ne drzi konce u svojim rukama. Ovo je udar na poglavara otpada iz sda.
TeGbir, dje si ti? :lol: :lol: :lol: :lol:
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#28282 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by iz zadnje klupe »

Komentar ovog zoxa je upravo ono sto ljudima ide na zivce, zivio sam u Sa i stvarno , i pored sve dobre volje, zapravio zelio sam da bar sarajevo i sarajlije imaju taj dodatni kvalitet x u odnosu na ostale u bih, medjutim shvatio sam da osim u svojoj uobrazilji naprosto tog kvaliteta nema, pored tolikog budzeta nisu uspjeli bar jednu zgradu na potezu cengic vila-dolac malta bar fasadu novu staviti, ovako ko se proveze glavnom cestom. Novog grada i novog sarajeva je u depresiji naredna tri dana
gubljenje_vremena
Posts: 70
Joined: 03/08/2015 09:59

#28283 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by gubljenje_vremena »

Prpa.ba wrote: 25/01/2022 15:26 Samo da za potrebe mladje forumske publike napomenem da je preteca PDV-a, dakle porez na promet, na osnovu kojeg je KS ubirao 36% svih ostvarenih prihoda u FBiH po toj osnovi, bio iskljucivi prihod kantona, a Federacija je zivjela od carina, poreza na dobit u finansijskom sektoru, administrtivnih taksi i federalnih firmi. :mrgreen:

Dakle, od 1996 do 2005. KS je od pretece PDV-a ubirao 36% prometa ostvarenog u FBiH, bez ikakvih pondera i bilo cega. Samo uzmemo sto uplatimo, u 100% iznosu.

Od 2006. do 2022. prvo se Federacija BiH ugradila u PDV, uzevsi 50% ostvarenog iznosa sebi, a od preostalog iznosa je pustila 33% KS-u, i to zahvaljujuci nesretno definisanom ponderu, jer bi bez njega iznos spao na manje od 20% vec ionako prepolovljenog iznosa.

Od 2022. Federacija zadrzava svoj PDV, a KS-u se dalje umanjuje prihod na jedva 20% zbog umanjenja pondera.

:mrgreen:

Cisto da malo raja stekne osjecaj, trenutno se od sveg uplacenog PDV-a, u KS "vrati" oko 450 miliona KM, sto ce biti dalje smanjeno na oko 330 miliona KM. Da je zadrzan decentralizovani princip poreza na promet, budzet KS-a bi bio preko 2 milijarde KM, ne racunajuci fondove Zavoda zdravstvenog osiguranja KS. :mrgreen:
NIsam bas strucnjak za poreze, ali koliko se ja znam ova dva poreza se ne mogu porediti. Porez na promet je bio porez na krajnju potrosnju (5 ili 10% je iznosio) i nisu ga placala ni proizvodnja ni veleprodaja (izuzev akciznih proizvoda). PDV je porez na dodatnu vrijednost i placaju ga svi u lancu koji ostvaruju dodatnu vrijednost. Ako Mujo iz Klokotnice proizvodi sljive prodaje ih Vegafruitu u Gradacac. Vegafrut nabavi tegle iz Hrkanovaca, napravi dzem i prodaje ga veleprodavcu iz Zenice, veleprodavac iz Zenice angazuje prevoznika iz Ustikoline koji preveze dzem do Mercatora u Sarajevo i tu se on prodaje. Svi u lancu (izuzev Muje koji je poljoprivrednik) obracunavaju razliku ulaznih i izlaznih faktura i na taj iznos danas uplacuju 17% PDV-a. Koliko se ja sjecam, ranije je samo Mercator kad proda dzem placao porez i bila je normalna stvar da su najveci prihodi ostvareni u Sarajevu gdje je bila najveca krajnja potrosnja. Moguce je da grijesim nek me neko ispravi, ali nasao sam clan 4 zakona o porezu na promet iz 2000 godine, i tao je nabrojano gomile izuzetaka koji se ne smatraju krajnom potrosnjom i na koje se nije placao porez na promet, a na koje se danas placa PDV.

Ista stvar je argument kako je Sarajevu zakinuto i po podacima sa fiskalnih kasa. Da li kroz fiskalne kase prodju svi racuni na koji se placa PDV npr. racuni elektroprivrede i telecom-a?

Po meni najposteniji (tj. najmanje neposten) nacin bi bilo ukrstiti PDV i porez na dodhodak ali po mjestu prebivalista zaposlenog. Zasto bi se sav PDV koji uplacuje Bingo isao Tuzlanskom kantonu ako su dodatnu vrijednost ostvarili zaosleni iz cijele Federacije koji su zaposleni u Bingu. Obrnuto zasto bi sav PDV koji uplacuje Elektroprivreda isao Kantonu Sarajevo ako Elektroprivreda ima vise zaposlenih u Tuzanskom kantonu nego u Sarajevu. Istina ovo je tehnicki zahtjevno ali nije bas neizvodivo.

i jos nesto, povezao bih ovu temu sa drugom gorucom temom o izbornom zakonu. Neko je spomenuo da postoji (mala) mogucnost da ovaj zakon ne prodje na domu naroda i to bi zaista bila fenomenalna stvar. Zakon bi oborili oni koji traze da se domu naroda reduciraju nadleznosti i da dom naroda uopste ne raspravlja o ovim temama.

Pozdrav i sve najbolje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24842
Joined: 08/09/2005 20:08

#28284 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

iz zadnje klupe wrote: 25/01/2022 20:29 Komentar ovog zoxa je upravo ono sto ljudima ide na zivce, zivio sam u Sa i stvarno , i pored sve dobre volje, zapravio zelio sam da bar sarajevo i sarajlije imaju taj dodatni kvalitet x u odnosu na ostale u bih, medjutim shvatio sam da osim u svojoj uobrazilji naprosto tog kvaliteta nema, pored tolikog budzeta nisu uspjeli bar jednu zgradu na potezu cengic vila-dolac malta bar fasadu novu staviti, ovako ko se proveze glavnom cestom. Novog grada i novog sarajeva je u depresiji naredna tri dana
Ti isto ko da ne znas ko je bio na vlasti. Plus, to je sve privatno vlasnistvo.

U kojem kantonu drzava kreci fasade na zgradama? Ne racunam ono jednom na AU zgradama u Sarajevu.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#28285 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Zox »

iz zadnje klupe wrote: 25/01/2022 20:29 Komentar ovog zoxa je upravo ono sto ljudima ide na zivce, zivio sam u Sa i stvarno , i pored sve dobre volje, zapravio zelio sam da bar sarajevo i sarajlije imaju taj dodatni kvalitet x u odnosu na ostale u bih, medjutim shvatio sam da osim u svojoj uobrazilji naprosto tog kvaliteta nema, pored tolikog budzeta nisu uspjeli bar jednu zgradu na potezu cengic vila-dolac malta bar fasadu novu staviti, ovako ko se proveze glavnom cestom. Novog grada i novog sarajeva je u depresiji naredna tri dana
Ja ne govorim o budzetu. Ja govorim o onom sto mi (mojih desetak prijatelja o kojima sam goviorio) licno zaradimo.
Nervira te to? Zapni malo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19517
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#28286 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mk ultra »

iz zadnje klupe wrote: 25/01/2022 20:29 Komentar ovog zoxa je upravo ono sto ljudima ide na zivce, zivio sam u Sa i stvarno , i pored sve dobre volje, zapravio zelio sam da bar sarajevo i sarajlije imaju taj dodatni kvalitet x u odnosu na ostale u bih, medjutim shvatio sam da osim u svojoj uobrazilji naprosto tog kvaliteta nema, pored tolikog budzeta nisu uspjeli bar jednu zgradu na potezu cengic vila-dolac malta bar fasadu novu staviti, ovako ko se proveze glavnom cestom. Novog grada i novog sarajeva je u depresiji naredna tri dana
Cuj kanton fasadu da kreci :lol:

Idi se umij
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#28287 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

iz zadnje klupe wrote: 25/01/2022 19:58 Prvo da kazem, ne volim sto se glodjemo izmedju sebe, dok nam drugi u neumu planiraju skrojiti gace, ali sam promjetio da se ovde provlaci jedna misao za koju mislim da nije tacna, a to je da ks ima vise para jer su vrijedniji i sposobniji
Jedino gdje ks trenutno ima primat u odnosu na ostale kantone jeste it sektor i konsalting, dok u svemu ostalom sepa, u prvih 15 firmi izvoznika nema niti jedne iz sarajeva
Sta ljudima recimo ide na zivce
Rat je
Zgrada elektroprivrede spaljena, centrala ne postoji, niceg nema, rukovodstvs nema
Svaka se prozvodna jedinica morala sama snaci
Termoelektrana tuzla sa svojim ljudstvom iz tuzle i svojim znanjem u nemogucim uslovima bez redovne opskrbe gorivom, rezervnim dijelovima, i svime ostalim uspjeva uvezati rudnike , spasiti par. Vagona, osposobiti i zakrpiti havarisane, postici skoro nemoguce jer je kompletna zrljeznicka operativa sa vagonima i lokomotivama zaplijenjena u ojupiranom doboju, koji je bio zeljeznicko cvoriste bih
Inzenheri su mi pricali u kojim nemogucim uslovima su odrzavali rad te tuzla, tako da je citavu 92 godinu tk imao w4 struje sve do rata sa hrvatima
Nikakvog kontakta sa sarajevom nije bilo
E onda 96 samo iz sarajeva dodje ferman, mi smo uprava ep bih, mi sve odlucujrmo, i sva proizvodnja iz te tuzla se racuna kao izvoz ksntona sarajevo, tj novog sarajeva
Kolega forumaš,
prvo hvala na smirenom upisu.
Ne moramo se slagati u svemu, ali ne moramo zlurado dizati tenzije.
U svakom mjestu ima zluradih budala i ako si od nekoga iz Sarajeva doživio da smatra da si manje vrijedan, sposoban i pametan, mene je sramota i ja ti se izvinjavam u svoje ime.
Svaka sredina je prošla svoje traume u devedesetim i ja mislim da "nadmetanje" u količini traume ne vodi nigdje.
Ono što bih samo volio precizirati je sljedeće.
Nisu građani Sarajeva na nekom tajnom referendumu odlučili da budu glavni grad ili da centrala elektroprivrede ostane u Sarajevu.
Ti "fermani" koje spominješ, ti koji "sve odlučuju" su oni isti koji su juče "odlučili" da "ispravljaju nepravdu".
A ispravili su "nepravdu" tako što su nahajcali Tuzlu na Sarajevo i obrnuto.
I dalje ostaje činjenica da sam Brčko distrikt iz indirektnih prihoda dobija skoro kao čitav TK.
Negdje nešto i dalje ne štima, zar ne?
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#28288 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by iz zadnje klupe »

U svakoj drzavi, pa i onoj najsiromasnijoj, glavni grad se nalicka, dok ostatak moze biti kakav hoce
Sarajevo je imalo tu nrsrecu da najruznije vrijeme u arhitekturi kominizma, 50 i 60 godine, su u stvari kada su stvorene opstine novi grad i novo sarajevo
Nauzasnije zgrade koje Sarajevo ima su uz glavnu cestu
Apsolutne sve zemlje koje su imale takve zgrade su bar pokusale uraditi nrsto. Po tom pitanju , Tirana, Pjongjang,
Vi Sarajlije posto ste tu svaki dan to mozda vise i ne primjecujete, ali za nekog nenaviknutog izgleda kao da se vozis kroz neki romski slum
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#28289 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by klaki »

iz zadnje klupe wrote: 25/01/2022 20:50 U svakoj drzavi, pa i onoj najsiromasnijoj, glavni grad se nalicka, dok ostatak moze biti kakav hoce
Sarajevo je imalo tu nrsrecu da najruznije vrijeme u arhitekturi kominizma, 50 i 60 godine, su u stvari kada su stvorene opstine novi grad i novo sarajevo
Nauzasnije zgrade koje Sarajevo ima su uz glavnu cestu
Apsolutne sve zemlje koje su imale takve zgrade su bar pokusale uraditi nrsto. Po tom pitanju , Tirana, Pjongjang,
Vi Sarajlije posto ste tu svaki dan to mozda vise i ne primjecujete, ali za nekog nenaviknutog izgleda kao da se vozis kroz neki romski slum
ne smaraj
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#28290 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Zox »

Nemoj se ni navikavati.
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#28291 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

gubljenje_vremena wrote: 25/01/2022 20:31
Prpa.ba wrote: 25/01/2022 15:26 Samo da za potrebe mladje forumske publike napomenem da je preteca PDV-a, dakle porez na promet, na osnovu kojeg je KS ubirao 36% svih ostvarenih prihoda u FBiH po toj osnovi, bio iskljucivi prihod kantona, a Federacija je zivjela od carina, poreza na dobit u finansijskom sektoru, administrtivnih taksi i federalnih firmi. :mrgreen:

Dakle, od 1996 do 2005. KS je od pretece PDV-a ubirao 36% prometa ostvarenog u FBiH, bez ikakvih pondera i bilo cega. Samo uzmemo sto uplatimo, u 100% iznosu.

Od 2006. do 2022. prvo se Federacija BiH ugradila u PDV, uzevsi 50% ostvarenog iznosa sebi, a od preostalog iznosa je pustila 33% KS-u, i to zahvaljujuci nesretno definisanom ponderu, jer bi bez njega iznos spao na manje od 20% vec ionako prepolovljenog iznosa.

Od 2022. Federacija zadrzava svoj PDV, a KS-u se dalje umanjuje prihod na jedva 20% zbog umanjenja pondera.

:mrgreen:

Cisto da malo raja stekne osjecaj, trenutno se od sveg uplacenog PDV-a, u KS "vrati" oko 450 miliona KM, sto ce biti dalje smanjeno na oko 330 miliona KM. Da je zadrzan decentralizovani princip poreza na promet, budzet KS-a bi bio preko 2 milijarde KM, ne racunajuci fondove Zavoda zdravstvenog osiguranja KS. :mrgreen:
NIsam bas strucnjak za poreze, ali koliko se ja znam ova dva poreza se ne mogu porediti. Porez na promet je bio porez na krajnju potrosnju (5 ili 10% je iznosio) i nisu ga placala ni proizvodnja ni veleprodaja (izuzev akciznih proizvoda). PDV je porez na dodatnu vrijednost i placaju ga svi u lancu koji ostvaruju dodatnu vrijednost. Ako Mujo iz Klokotnice proizvodi sljive prodaje ih Vegafruitu u Gradacac. Vegafrut nabavi tegle iz Hrkanovaca, napravi dzem i prodaje ga veleprodavcu iz Zenice, veleprodavac iz Zenice angazuje prevoznika iz Ustikoline koji preveze dzem do Mercatora u Sarajevo i tu se on prodaje. Svi u lancu (izuzev Muje koji je poljoprivrednik) obracunavaju razliku ulaznih i izlaznih faktura i na taj iznos danas uplacuju 17% PDV-a. Koliko se ja sjecam, ranije je samo Mercator kad proda dzem placao porez i bila je normalna stvar da su najveci prihodi ostvareni u Sarajevu gdje je bila najveca krajnja potrosnja. Moguce je da grijesim nek me neko ispravi, ali nasao sam clan 4 zakona o porezu na promet iz 2000 godine, i tao je nabrojano gomile izuzetaka koji se ne smatraju krajnom potrosnjom i na koje se nije placao porez na promet, a na koje se danas placa PDV.

Ista stvar je argument kako je Sarajevu zakinuto i po podacima sa fiskalnih kasa. Da li kroz fiskalne kase prodju svi racuni na koji se placa PDV npr. racuni elektroprivrede i telecom-a?

Po meni najposteniji (tj. najmanje neposten) nacin bi bilo ukrstiti PDV i porez na dodhodak ali po mjestu prebivalista zaposlenog. Zasto bi se sav PDV koji uplacuje Bingo isao Tuzlanskom kantonu ako su dodatnu vrijednost ostvarili zaosleni iz cijele Federacije koji su zaposleni u Bingu. Obrnuto zasto bi sav PDV koji uplacuje Elektroprivreda isao Kantonu Sarajevo ako Elektroprivreda ima vise zaposlenih u Tuzanskom kantonu nego u Sarajevu. Istina ovo je tehnicki zahtjevno ali nije bas neizvodivo.

i jos nesto, povezao bih ovu temu sa drugom gorucom temom o izbornom zakonu. Neko je spomenuo da postoji (mala) mogucnost da ovaj zakon ne prodje na domu naroda i to bi zaista bila fenomenalna stvar. Zakon bi oborili oni koji traze da se domu naroda reduciraju nadleznosti i da dom naroda uopste ne raspravlja o ovim temama.

Pozdrav i sve najbolje.
Kolega,
hvala na smirenom upisu. Stvarno nema potrebe da se "glođemo" između sebe, čak i kada se možda ne slažemo.
Kolega Prpa je objašnjavao nastanak famoznog pondera 2.
2006. godine, prilikom uvođenja PDV-a kao "zamjene" za porez na promet je konstatovano da kalkulacija" ljudi x površina x đaci" ostavlja KS bez polovine prihoda koji su do tada ostvarivani puten poreza na promet.
Ista "pamet" koja je smislila formulu "ljudi x površina x đaci" se onda "dosjetila" pondera 2.
U današnjem vremenu su i najzahtjevnije tehničke nakane ipak izvodive.
Evo ja prvi se slažem da "razvodnimo" PDV-doprinos Konzuma, a da ne diramo Bingo. Da "razvodnimo" PDV-doprinos Coca-Cola, a da ne diramo Dijamant iz Tešnja.
Evo, da se u raspodjelu uvrsti bilo koji fiskalno-ekonomski parametar. Da se isti bez reciprociteta totalno "razvodni na štetu" Sarajeva, ali da se uvrsti u kalkulaciju. Da minimum razuma uđe u čitavu priču.
Ovako... Nikakva "pravda" nije juče ostvarena. Cifre su neumoljive.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28292 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

klaki wrote: 25/01/2022 20:54
iz zadnje klupe wrote: 25/01/2022 20:50 U svakoj drzavi, pa i onoj najsiromasnijoj, glavni grad se nalicka, dok ostatak moze biti kakav hoce
Sarajevo je imalo tu nrsrecu da najruznije vrijeme u arhitekturi kominizma, 50 i 60 godine, su u stvari kada su stvorene opstine novi grad i novo sarajevo
Nauzasnije zgrade koje Sarajevo ima su uz glavnu cestu
Apsolutne sve zemlje koje su imale takve zgrade su bar pokusale uraditi nrsto. Po tom pitanju , Tirana, Pjongjang,
Vi Sarajlije posto ste tu svaki dan to mozda vise i ne primjecujete, ali za nekog nenaviknutog izgleda kao da se vozis kroz neki romski slum
ne smaraj
:lol: :lol:
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#28293 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by belfy »

cyprus wrote: 25/01/2022 00:42
belfy wrote: 23/01/2022 19:02

dobro, evo majstore, koji napisa i ono kako se pricaju gluposti (sto me od tebe iznenadilo), zasto onda nije najposteniji ponder 1 svima. to bi onda bila najpostenija podjela, zar ne?

P.S. trebam li i ja da ti se obracam kao ti meni da se zajedno valjamo u blatu?
Pa izvini, ali meni izgleda nevjerovatno da treba nekom objašnjavati da je ekonomija danas mnogo više od proizvodnje, tj. industrije... Naravno da je industrija bitna, bitna je i poljoprivreda, jer bi pokrepali svi od gladi da nije nje, ali nevjerovatna je glupost potcjenjivati i omalovažavati tercijarni sektor, koji danas čini glavninu ekonomske aktivnosti praktično svih država svijeta (osim nekih afričkih)... Zaista, kako to nazvati nego glupost?
...
drug cyprus, rekao sam da necu dalje o ponderu napisati ni rijeci, pa cu da se drzati rijeci koju sam dao. ovdje samo da ti odgovorim na ovaj dio oko tercijarnog sektora, kao sto si prije pominjao i usluge... nema tercijarnog bez primarnog. nema ni sekundarnog. tacka. nema dalje. berza koja trguje rizom, ugljem ili bilo cim drugim ne postoji bez tog primarnog dijela. sekundarna kao prerada ili obrada ne postoje bez necega sto ce preradjivati ili obradjivati. bas kao sto ni usluzne kao transport, reklamiranje ili prodaje ne mogu postojati bez primarne.

naravno, svaka doprinosi na svoj nacin i svaka je skuplja od primarne (kada kazem skuplja zelim reci da vise zaradjuju od onog iz primarne) ali isti ne bi postojali da neko prvi ne iskopa, ne posadi ili ne pomuze... ovo zadnje navodim prisjecajuci se jedne (cini mi se) italijanske studije kako jedan zaposleni na farmi mlijeka povlaci nekih 12 (ili 16) radnih mjesta u ostalim sektorima.

uzet cu za primjer Mittal koji zaposljava nesto preko 2k radnika direktno. procjena je da je indirektno veze oko sebe oko 12.500 uposlenih. onih na otkupu i prodaji starog zeljeza, na odrzavanju, na prodaji sredstava potrebnih Mittalu, na ishrani, na transportu, na marketingu, na preradi proizvoda, pa do krajnje prodaje zavrsnih proizvoda...

elem, da zavrsim ovdje i na ovu temu. gadilo mi se citati zadnjih 10 strana, ali citat cu i nadalje cisto da pratim tok stvari. samo cu se potruditi da se ne javljam...

pozdrav :kakoste:
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#28294 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

Činjenice su neumoljive.

Po podacima Agenije za statistiku BiH više od 50% ukupno zaposlenih u državi radi u "uslužnim djelatnostima".
*) grupe područja djelatnosti (NACE Rev 2): uslužne (G,H,I,J,K,L,M,N,O,P,Q,R,S,T,U)

Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali niko nema pravo na svoje činjenice
User avatar
sime_cipol
Posts: 16303
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#28295 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by sime_cipol »

Objektivno ne postoji, subjektivno se ne racuna :D
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#28296 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

Može i ona:
"Ti mene opštom patetikom, ja tebe neumoljivom činjenicom!" :lol:
User avatar
video
Posts: 6841
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#28297 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by video »

Meni je prosto nevjerovano da predlagac(kako vidjoh da ih ima trojica) Jasmin Duvnjak iz Ze-Do Kantona NIJE konstultovao struku za ovakav bitan, jako bitan zakon :shock: :?

Gledam emisiju Polis na TVSA, bio gost on i Aljosa Campara, pa NE MOGU VJEROVATI da se predlagac zakona vodi necemu sto nema veze ni sa cim :shock:
Obavezno pogledati.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#28298 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Zox »

belfy wrote: 25/01/2022 21:37
cyprus wrote: 25/01/2022 00:42

Pa izvini, ali meni izgleda nevjerovatno da treba nekom objašnjavati da je ekonomija danas mnogo više od proizvodnje, tj. industrije... Naravno da je industrija bitna, bitna je i poljoprivreda, jer bi pokrepali svi od gladi da nije nje, ali nevjerovatna je glupost potcjenjivati i omalovažavati tercijarni sektor, koji danas čini glavninu ekonomske aktivnosti praktično svih država svijeta (osim nekih afričkih)... Zaista, kako to nazvati nego glupost?
...
drug cyprus, rekao sam da necu dalje o ponderu napisati ni rijeci, pa cu da se drzati rijeci koju sam dao. ovdje samo da ti odgovorim na ovaj dio oko tercijarnog sektora, kao sto si prije pominjao i usluge... nema tercijarnog bez primarnog. nema ni sekundarnog. tacka. nema dalje. berza koja trguje rizom, ugljem ili bilo cim drugim ne postoji bez tog primarnog dijela. sekundarna kao prerada ili obrada ne postoje bez necega sto ce preradjivati ili obradjivati. bas kao sto ni usluzne kao transport, reklamiranje ili prodaje ne mogu postojati bez primarne.

naravno, svaka doprinosi na svoj nacin i svaka je skuplja od primarne (kada kazem skuplja zelim reci da vise zaradjuju od onog iz primarne) ali isti ne bi postojali da neko prvi ne iskopa, ne posadi ili ne pomuze... ovo zadnje navodim prisjecajuci se jedne (cini mi se) italijanske studije kako jedan zaposleni na farmi mlijeka povlaci nekih 12 (ili 16) radnih mjesta u ostalim sektorima.

uzet cu za primjer Mittal koji zaposljava nesto preko 2k radnika direktno. procjena je da je indirektno veze oko sebe oko 12.500 uposlenih. onih na otkupu i prodaji starog zeljeza, na odrzavanju, na prodaji sredstava potrebnih Mittalu, na ishrani, na transportu, na marketingu, na preradi proizvoda, pa do krajnje prodaje zavrsnih proizvoda...

elem, da zavrsim ovdje i na ovu temu. gadilo mi se citati zadnjih 10 strana, ali citat cu i nadalje cisto da pratim tok stvari. samo cu se potruditi da se ne javljam...

pozdrav :kakoste:

Ovaaaj... ne. Te stvari sto si ti naveo su u jedno 80 posto slucajeva sekundarni, ne tercijarni sektor.
Naravno da U NAŠOJ DRŽAVI možeš imati tercijarni sektor bez primarnog. Ljudi koji rade u informatici naravno da ne zavise od iskopavanja silicijuma u našoj državi. Neko je prije njih napravio infrastrukturu, oni prodaju uslugu na istoj.
User avatar
mk ultra
Posts: 19517
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#28299 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mk ultra »

video wrote: 25/01/2022 21:55 Meni je prosto nevjerovano da predlagac(kako vidjoh da ih ima trojica) Jasmin Duvnjak iz Ze-Do Kantona NIJE konstultovao struku za ovakav bitan, jako bitan zakon :shock: :?

Gledam emisiju Polis na TVSA, bio gost on i Aljosa Campara, pa NE MOGU VJEROVATI da se predlagac zakona vodi necemu sto nema veze ni sa cim :shock:
Obavezno pogledati.
Oguglaj tog Duvaljka
Pisao sam vec jednom, kod starog sjedim, upaljen mu Hayat
Ovaj prica o stabilnosti energetskog sistema
Okrenem tamo ima 3 srednje i vodi se ko student prava :mrgreen:

Allah da nagradi nase prvake :mrgreen:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#28300 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Nivelacija »

Zbog čega se koeficijent smanjuje samo do 1.5 ?

Zasto nije odmah 1 kao u Zenici, Tuzli, Mostaru.

Nije mi opet jasno zasto i pored nove raspodjele Sarajevo ostaje toliko privilegovano?
Locked