Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#28626 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

Ne stajemo dok palermo ne prebaci prebivaliste u KS. :mrgreen:
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#28627 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by video »

Nek i Hafis-a povede sa sobom, kad trpimo komi-ja mozemo i onog ribara :D
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28628 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

Prpa.ba wrote: 27/01/2022 12:24 Ne stajemo dok palermo ne prebaci prebivaliste u KS. :mrgreen:
Ma.joj druze,.palermo je.pola zivota proveo u sarajevu., znam ja Sarajevo...ne bih ti ja ipak se.mijenjao ni za ponder 3....evo sad sa kahve, u basci je pio :-D ...nije sve u ponderima i ekapertizama :D ...ti to valjda razumijes ako vec drugi ne razumiju
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28629 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

video wrote: 27/01/2022 12:26 Nek i Hafis-a povede sa sobom, kad trpimo komi-ja mozemo i onog ribara :D
Valahi Hafizaga je bio doktor za ove razne kolinde i slicne tipovoe i tipovice. Zafali mi.
A i labud nije los, covjek makar prica svoju pricu, ne.partijsku...to sto se.nekom svida ili ne svida prica je sasvim nesto drugo
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#28630 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Pandakonda »

Meni je fascinantno kako ljudi ne vide dalje od svog nosa i kako imaju duple arsine. Bingo koji je imao dobit od skoro 1.5 milijardu citav taj promet knjizi na TK i racuna se kao njihov dobitak, ali naravno Ponderman Salko to nece spomenuti iako je vecina tog profita nastala u Sarajevu.

Ovdje ocigledno nikada nece biti relevantna struka jer mi jos nismo mentalno sazreli za to. Ja donekle i razumijem te zastupnike koji su glasali za ovo. Jer valja izaci na oci ljudima iz Kladnja, Zivinica itd. i posteno reci na osnovu te i te studije dobijamo toliko i toliko. Ovako ce se vratiti kao neki kvazi Robin Hoodovi koji su uzeli mrskom Sarajevu pare.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#28631 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Ateista »

Prpa.ba wrote: 27/01/2022 12:19
Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo naložilo Zavodu zdravstvenog osiguranja KS da u finansijskom planu predvidi pokrivanje troškova pregleda koji se dugo čekaju.

Iz Vlade KS saopćeno je da je Ministarstvo zdravstva Kantona Srajevo dalo nalog Zavodu zdravstvenog osiguranja da u svom finansijskom planu za 2022. godinu predvidi stavku za pokrivanje troškova pregleda u privatnoj zdravstvenoj ustanovi, svih dijagnostičkih procedura, te patohistoloških i citoloških nalaza na koje bi se čekalo duže od 20 dana javnoj zdravstvenoj ustanovi.

Privatne zdravstvene ustanove (PZU) koje budu sklopile ugovor sa ZZO KS, a koje budu vršile ovakav tip usluge, moraju ispunjavati uslov koji podrazumijeva da u tim PZU nisu zaposleni ljekari koji rade u javnoj zdravstvenoj ustanovi, a čija je specijalnost usko vezana za proceduru koja je na listi čekanja.
Novi atak na javno zdravstvo. Ocekujemo veliku zabrinutost. :mrgreen:
Ovo je odlicna stvar. :thumbup:
made_in_sarajevo
Posts: 5568
Joined: 06/05/2013 23:05

#28632 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by made_in_sarajevo »

made_in_sarajevo wrote: 26/01/2022 14:44 da vidim za koga cu glasati sljedece izbore:

vlada trojke:
- rekonstrukcija pruge
- nabavka NOVIH tramvaja
- nabavka NOVIH trolejbusa
- sredjivanje gradskog prevoza
- porodiljama po 1000KM
- NAJVECE subvencije ikad za mlade za kupovinu stana
-subvencije za plin
- sjebavanje Tibre da ne moze vise raditi sta hoce i kako hoce ( primjer Bulevar)
- razjebavanje svih talova
- oporavak ZOI'84, planine nikad punije, sa Igmana ispadaju ljudi
- zaposleni ministri iz realnog sektora
- premijer iz realnog sektora
- vakcinacija gradjana
- preuzimanje vlade u vrijeme korone kad domaci izdajnici javno priznaju da napustaju vladu jer ne znaju kako raditi
- sredjivanje domova zdravlja
- sredjivanje sindikata, povisica
- dva puta budzet 1 milijardu
- sredjivanje hitne pomoci

ne znam sta jos ima, ovo sam iz prve sta mi je naletilo

vlada fasista, onaj pardon vlada lopovi, ubica i kriminalaca, aaa do mene opet, vlada SDA i njihovih guznih havera:
- unistili sve kantonalne firme
- unistili sve firme koje bi danas same desetine hiljada ljudi zaposljavale kao hidrogradnja, energoinvest, vranica, zgp...
- nabavka POLOVNIH tramvaja od brace turaka ( nabijem im bracu na lizalo)
- nabavka POLOVNIH autobousa od brace turaka ( nabijem im bracu na lizalo)
- pokradeni milioni
- pokradene milijarde od rata
- pitanje svih pitanja gdje si bio 92
- neznanje rijesiti bilo kakav problem
- davanje u ruke HDZ-u i SNSD-u kompletan kanton sarajevo da diriguju sta se moze graditi i gdje se moze graditi ( narkoman kapidzic)
- nelegalna gradnja kuca
- tibra radila sta je htjela
- unistili bjelasnicu dozvolama da se gradi kako hoce
- ubistva respiratorima
- razna ubistva koja se vucaraju godinama po sudovima i ismijavaju se od strane njihovih botova, novinara, tuzilaca i sudija
- prekid snadbjevanja plina pa se trcalo po konvektore i grijalice pa konvektor odjednom za 50KM otisao na 150KM

eto i ovo iz glave na prvu.

hmmm sad da vidim za koga cu glasati, ne znam tesko pitanje pravo. cipiripi sta ti kazes, imas li prijedlog za koga da glasamo?

inace kad prozivas da se moglo odma rijesiti, jedno je kad jaranu posaljes poruku na viber hocemo na kafu ili kad meni poslovni partner sa kojim radim godinama u hodu posalje slike, tekst na viber i kaze de majke ti ponudu hitno mi je. sasvim je drugo kad drzavna firma Energoinvest treba da posluje opet sa drzavnom-kantonalnom firmom i sa vladom jednog kantonga. tad je viber vec neozbiljan, cirkus i ocigledno jedna obicna zajebancija uposlenika Energoinvesta i direktorice Energoinvesta i namjera da se napravi cirkus od svega, pocev sa viberom pa do toga da plin koji je rezervisan za Kantona odjednom preko noci salju i Mital jer eto treba im
/ SDA: Trojka đake šalje u klupe, a sjednice vraća online jer im nedostaje ruku
27. 01. 2022. u 09:59:00Radiosarajevo.ba
Klub zastupnika SDA u Skupštini Kantona Sarajevo oglasio se saopćenjem nakon prijedloga da se sjednice Skupštine vrate u online formu.

Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti.

"Prijedlog ministra zdravstva Harisa Vranića da se sjednice Skupštine Kantona Sarajevo održavaju online, dok ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović donosi odluku da se učenici osnovnih i srednjih škola vrate u klupe, još je jedan dokaz potpune pogubljenosti i nefunkcionisanja vlade “Trojke” i njihove nedoraslosti za vođenje sistema kakav je Kanton Sarajevo.

Rat saopćenjima / Iz SDA odgovorili strankama 'Trojke': Nikako ne uspijevate...
Sve su prilike da nije samo Edin Forto zauzet skijanjem, već i značajan broj zastupnika “Trojke” koji u jeku najveće krize Kantona Sarajevo u posljednih 10 godina vrijeme provode na skijalištima i ekskurzijama poput odlaska na Expo i ostale sunčane svjetske turističke destinacije.

Istovremeno, kriza u Sarajevu je kulminirala nestašicom plina, svakodnevnim strahom od hladnih radijatora u domovima Sarajlija i kolapsom saobraćajne i komunalne infrastrukture.

Zahtijevamo od vlade “Trojke” i njihovih zastupnika da pod hitno počnu da rade i donose smislene odluke, da svoje privatne odmore usklade sa teškom krizom u koju su Kanton Sarajevo doveli svojim neradom, te očigledni nedostatak ruku i većine u Skupštini KS da ne skrivaju online sjednicama", zaključili su.
NEPOSTOJANJE MINISTRA ZDRAVSTVA
NAPUSTANJE VLADE KANTONA SARAJEVO JER JE KORONA ( ne mogu da nadjem taj clanak, ali dobro se sjecam da su negdje izletili i priznali da su povlace dok je korone jer treba tad raditi, donositi nepopularne odluke)
JEDINO GLUPANIMA ZAOSTALIM KAO SDA MOZE EXPO SMETATI, A SMETA JER NISU MOGLI BITI U TALU, NIJE SE MOGLA ZENA ODVESTI DO DUBAI-a ILI LJUBAVNICA
VRACENA DJECA U SKOLU NAKON RAZGOVORA SA SVIMA POTREBNIM!
CIJELI SVIJET KORONU PAKUJE ZA KRAJ JER NEMA VISE SVRHE DRZATI ZATVORENIM
I OPET GLAVNO PITANJE GDJE SI BIO 92

namjerno caps lock ukljucen, stoko odjebite, smrt fasizmu SDA sloboda narodu!
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#28633 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by pinkman »

statixx wrote: 27/01/2022 12:05
pinkman wrote: 27/01/2022 11:52
Ama ne zna se koliko se gdje prikupilo kad nemaju realni podaci. Ni onaj bivsi Zakon koji je bio prije Zakona o PDV-u nije realan jer su npr. sve cigare preprodavala se preko jedne firme i onda atribucija bila Sarajevu, a cigare sirom BIH se kupovale.

Postalo je dosadno odgovarati i vrtiti istu pricu.
2) % učešće za raspodjelu je izračunato na osnovu uplaćenih iznosa krajnje potrošnje za period 2012.- (I-IX)2015. godine od svih kantona.
Napomena: Uplate krajnje potrošnje od BH Telecoma i Elektroprivrede su izvršene u Kantonu Sarajevo, ali su u izračunu umanjeni iznosi za KS na neto-iznos, a razlika pripadajućih iznosa je dodana na pojedinačne kantone po obračunu navedenih firmi.
Mene interesuje ima li Zildzic ikakvu kalkulaciju da njegov njegov prijedlog okarakterisemo realnim.
Ma pusti Zildzica.. sta on zna. Ne bi on ovo ni predlozio da nije dobio odobrenje vrha stranke.

A ovo boldirano je sve neprecizno... jedini nacin, koji ja ovako na prvu vidim, je da se:

1. Uzme promet sa fiskalnih kasa

2. Izvrsi provjera da li je racun izdat pravnom ili fizickom licu

3. Ako je firmi onda treba uzeti ID broj i atribuciju napraviti mjestu gdje je sjediste firme koja placa PDV. Npr. firma iz Mostara fakturise firmi iz Zenice znaci da se atribucija dodjeljuje Zenici.

4. Ako je racun izdat kupcu, onda uzeti lokaciju fiskalne kase i atribuciju napraviti mjestu gdje se nalazi fiskalna kasa. Mercator izda racun u Tuzli sa fiskalne kase koja je u Tuzli, onda se atribucija dodjeljuje Tuzli.

Na fiskalnim kasama se zna li je firma koja izdaje racun PDV obveznik, tako da se mogu iskljuciti oni koji nisu jer je ovo raspodjela novca od indirektnih poreza.

Sve ostalo je neprecizno. I ona prica o bivsem porezu, prije PDV-a, je neispravna jer se atribucija i tad vrsila neprecizno. Kad se to odradi, onda cete dobiti precizne podatke koliko je ko nezasluzeno uzeo novaca. :wink:

To je jedna varijanta - koliko ko uplati, ali kad se precizno izracuna. Druga varijanta je da se dijeli po glavi stanovnika sto je sad prica za sebe. Toga nisam toliko fan, ali sa druge strane drzava je zajednicka. Ni Minhen ne zeli nezavisnost jer je najbogatiji.

p.s. price o IT-u i izvozu su nebitne za ovo jer na izvoz nema PDV-a, a mi pricamo o raspodjeli tog novca.
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#28634 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by video »

palermo wrote: 27/01/2022 12:38
video wrote: 27/01/2022 12:26 Nek i Hafis-a povede sa sobom, kad trpimo komi-ja mozemo i onog ribara :D
Valahi Hafizaga je bio doktor za ove razne kolinde i slicne tipovoe i tipovice. Zafali mi.
A i labud nije los, covjek makar prica svoju pricu, ne.partijsku...to sto se.nekom svida ili ne svida prica je sasvim nesto drugo
Nevoljko al se slazem za uvazenog nam pecarosa.
Labud vise trola nego sto misli ali cesto i pretjera. Valjda ga udari ona vojkovicka brlja u kom. sa cvarcima.
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#28635 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by statixx »

Vjerujem da je ovo Bakirov pakleni plan za stvaranje svebosnjackog jedinstva u najtezim trenucima drzave. :D Inicijativa se vuce godinama, ali sad je pravo vijeme za njenu realizaciju. Bake ce pomesti izbore van Sarajeva, plus federalni i drzavni nivo. Sarajlijice ko vas jebe, tu se svakako sve pomuzlo, a ovo malo sto je ostalo prebacicemo u druge kantone da zavlacimo ruke. :D
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28636 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

video wrote: 27/01/2022 12:58
palermo wrote: 27/01/2022 12:38

Valahi Hafizaga je bio doktor za ove razne kolinde i slicne tipovoe i tipovice. Zafali mi.
A i labud nije los, covjek makar prica svoju pricu, ne.partijsku...to sto se.nekom svida ili ne svida prica je sasvim nesto drugo
Nevoljko al se slazem za uvazenog nam pecarosa.
Labud vise trola nego sto misli ali cesto i pretjera. Valjda ga udari ona vojkovicka brlja u kom. sa cvarcima.
Tako nekako.
I za Labuda se slažem
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#28637 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by statixx »

pinkman wrote: 27/01/2022 12:54


3. Ako je firmi onda treba uzeti ID broj i atribuciju napraviti mjestu gdje je sjediste firme koja placa PDV. Npr. firma iz Mostara fakturise firmi iz Zenice znaci da se atribucija dodjeljuje Zenici.

4. Ako je racun izdat kupcu, onda uzeti lokaciju fiskalne kase i atribuciju napraviti mjestu gdje se nalazi fiskalna kasa. Mercator izda racun u Tuzli sa fiskalne kase koja je u Tuzli, onda se atribucija dodjeljuje Tuzli.
Slazem se, ako firma iz Zenice kupi robu u Sarajevu, taj PDV treba racunati kao krajnju potrosnju ZDK. No Zildzicev prijedlog nema nista s tim, cista improvizacija i povrsnost, djuture sto bi rekli.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28638 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Komplikujete bez potrebe, firme vec vrse povrat poreza ako imaju osnova za isto.

Samo ne odgovara rezultat pa se izmislja da se opravda hajducija.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#28639 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Opet oteto 4.6 miliona sa zajednickog racuna za TK.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#28640 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by hladan.preminger »

kluz franjo wrote: 27/01/2022 12:05
hladan.preminger wrote: 27/01/2022 11:57 Kada ću ja u Krajini dobiti te pare od vas Sarajlija?
Kome se treba javiti?
Činjenično Fadilu Novaliću. Odokativno na bazi osjećaja možeš i Forti "fakturisati". :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50201
Joined: 16/07/2012 16:00

#28641 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

pinkman wrote: 27/01/2022 12:54 1. Uzme promet sa fiskalnih kasa

2. Izvrsi provjera da li je racun izdat pravnom ili fizickom licu

3. Ako je firmi onda treba uzeti ID broj i atribuciju napraviti mjestu gdje je sjediste firme koja placa PDV. Npr. firma iz Mostara fakturise firmi iz Zenice znaci da se atribucija dodjeljuje Zenici.

4. Ako je racun izdat kupcu, onda uzeti lokaciju fiskalne kase i atribuciju napraviti mjestu gdje se nalazi fiskalna kasa. Mercator izda racun u Tuzli sa fiskalne kase koja je u Tuzli, onda se atribucija dodjeljuje Tuzli.

Na fiskalnim kasama se zna li je firma koja izdaje racun PDV obveznik, tako da se mogu iskljuciti oni koji nisu jer je ovo raspodjela novca od indirektnih poreza.
Meni ovo izgleda pošteno.
I nakon ovog izvući prosjek, pa ugraditi socijalni/razvojni minus i plus.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#28642 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dr. Kuca »

Ovo sa grijanjem vam kurac. Bolje ga iskljucite nego ovo fol grije samo da se plati pun iznos na racunu.
TheRealist
Posts: 267
Joined: 25/02/2020 19:13

#28643 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by TheRealist »

Prpa.ba wrote: 27/01/2022 12:19
Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo naložilo Zavodu zdravstvenog osiguranja KS da u finansijskom planu predvidi pokrivanje troškova pregleda koji se dugo čekaju.

Iz Vlade KS saopćeno je da je Ministarstvo zdravstva Kantona Srajevo dalo nalog Zavodu zdravstvenog osiguranja da u svom finansijskom planu za 2022. godinu predvidi stavku za pokrivanje troškova pregleda u privatnoj zdravstvenoj ustanovi, svih dijagnostičkih procedura, te patohistoloških i citoloških nalaza na koje bi se čekalo duže od 20 dana javnoj zdravstvenoj ustanovi.

Privatne zdravstvene ustanove (PZU) koje budu sklopile ugovor sa ZZO KS, a koje budu vršile ovakav tip usluge, moraju ispunjavati uslov koji podrazumijeva da u tim PZU nisu zaposleni ljekari koji rade u javnoj zdravstvenoj ustanovi, a čija je specijalnost usko vezana za proceduru koja je na listi čekanja.
Ovo je dobra stvar pod uslovom da se privatnicima plaća za uslugu, koliko se plaća javnom zdravstvu. Znači ako u javnim ustanovama za RTG naplate "5KM", neka se toliko plati i privatniku. Ukoliko će se plaćati višestruko više privatniku, onda se to može prebaciti i u javno zdravstvno i pojačati kapacitete, ili barem krenuti u povećavanje kadra raspisivanjem novih specijalizacija i tako povećati kapaciteti. Sve je stvar novca.

Ako neko ima pravo toliko i toliko nalaza da očita dnevno, ne može privatnik duplo više (ako nema ljudi da to pokriju), jer ima i razlog zašto je tako određeno (radi se o kvalitetu očitanja).

I trebat će dobre kontrole voditi da se sa ovo ne krene iskorištavati, a stvorila se idealna prilika, pogotovo za dijagnostiku poput magneta (ovo mislim da će se najviše gurati) i CT-a, koji će se vjerovanto masovno naručivati, a jako jednostavno je izbjeći uslov koji je postavljen (ako ga ortoped naruči, može poslati u svoju ambulantu, ili kolegi da se uradi CT, ili magnet, s obzirom da to nije njegova uža specijalnost).

I treba razligovati da li se to nešto mora uraditi za 20 dana, ili ako je neko naručen za "3" mjeseca, taj neko i treba čekati "3" mjeseca i nema potrebe da se nalaz radi ranije.

Ono gdje vidim definitivno pozitivnu stvar je očitanje PH nalaza, koje bi trebalo ići sada puno brže i tu ne bi trebalo biti toliko iskorištavanja, s obzirom da se radi o specifičnim stvarima.

Ostala dijagnostika.....
User avatar
joint union
Posts: 2839
Joined: 31/01/2006 09:54

#28644 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by joint union »

drug_profi wrote: 27/01/2022 11:09
joint union wrote: 27/01/2022 10:27 Meni je cudna i sutnja iz KS, osim par glasova koji govore uzece nam cca 150 M, nisam upratio gdje ce "faliti" te pare?
Ima povelika stavka u lanjskom budzetu (cak i veca od ove sume cini mi se) koja je pomoc privredi kroz beskamatne kredite. To se prvo moze nesto umanjiti, a drugo moze se nastaviti iz prihoda koji su otplata tih ranije izdatih kredita.
Dalje se moze uvesti porez na nekretnine u smislu da se oporezuje svaki kvadrat nekretnine u kojem vlasnik ne zivi.
Ja placam porez na vikendicu od 20 kvadrata 3 marke po kvadratu. Neko ima 5-6, ili 10 stanova i ne placa nista, cak ni porez na prihod od rentanja.
Porez na kvadrat stana u kojem vlasnik ne zivi mora biti bar 5 maraka godisnje (ili vise).
Nece to namiriti umanjene prihode ali je dobar korak ka postenijem poreskom opterecenju.
Druze profi, slazem se da se nametanjem novih poreza i rezanjem stavki moze "nadomjestiti" taj nedostatak, moje je i pitanje bilo koje ce to stavke trpiti.
Ovo za oporezivanje stanova u kojima niko ne stanuje ili se rentaju, a dodao bih i poslovnih prostora koji zjape prazni, je/bi trebalo uraditi i bez pondera.
User avatar
joint union
Posts: 2839
Joined: 31/01/2006 09:54

#28645 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by joint union »

Styling wrote: 27/01/2022 10:55
joint union wrote: 27/01/2022 10:27

Ma dobro, to je ipak samo tvoje misljenje koje moze, ali i ne mora biti tacno.
Evo da pretpostavimo da jeste tacno, ko ce uhljebljavati, SDA-ovci, SDP-ovci ili NS-ovac koji su glasali za ovo?
Meni je cudna i sutnja iz KS, osim par glasova koji govore uzece nam cca 150 M, nisam upratio gdje ce "faliti" te pare? Dobro, mozda je jos rano da se prica o tim konkretnim stvarima, no na scenario gubitka tolike love bi se definitivno trebalo pripremiti, makar se nekim cudom to i ne desi...
Pa, smanjice se davanja i pomoc drugim kantonima i opstinama, pa ce se nekako namaknuti.
Neko izjavio ovo ili samo vlastito misljenje?
Nisam upratio, ako jeste neka izjava bila, halali.
User avatar
joint union
Posts: 2839
Joined: 31/01/2006 09:54

#28646 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by joint union »

sahbazzz wrote: 27/01/2022 10:30
joint union wrote: 27/01/2022 10:17

Brcko bas profitiralo statusom distrikta, po tvojim zadnjim upisima vidim da se tu slijeva ogromna kolicina novca.
Bilo bi interesantno vidjeti da li je taj novac u Brckom za svo ovo vrijeme pokrenuo nesto po pitanju razvoja, socijale itd i ako nije, zasto nije?
Evo ovi kantoni kazu da nisu mogli jer im je KS otimao, odvodili im djecu i to, no nisam vidio da imaju bilo kakav plan gdje da investiraju taj eventualni dodatni novac. Ili je po onoj, da mi to dobijemo, pa cemo vidjeti sta cemo i kako cemo?
Ja imam par kolega iz Brckog i uvijek im govorim da im je kasika pala u med. Takodjer znam i nekoliko nastavnika/profesora koji rade u Brckom a zive u Tuzli. Plata nastavnik u Brckom je sigurno preko 1600KM dok je u Tuzli 300KM manja sigurno. Tako je svugdje u javnoj upravi gore. To sve govori koliko se nazor islo sa ovim izmjenama, bez ikakve analize. Evo citam i ovaj premijer TK sad govori da bi se mozda mogle uraditi neke analize pa tek onda mijenjati stvari ali jok, parlamentarci su namirisali novac i ne mozes ti objasniti nikome da bi trebalo nesto smisleno uraditi.
Ili, sto bi se reklo pricajuci jezikom kantona, nastavnik u Brckom ima ponder 1.25 u odnosu na nastavnika iz Tuzle.
To bi i bilo u redu da je njegov program 25% ucinkovitiji ili bolji od ovog iz Tuzle, no sumnjam.
Za razliku od "programa" kantona.
Ipak, razlika u budzetima je tolika da se ne moze opravdati samo vecom platom javne uprave, ili moze?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#28647 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _Reds_ »

statixx wrote: 27/01/2022 13:04
pinkman wrote: 27/01/2022 12:54


3. Ako je firmi onda treba uzeti ID broj i atribuciju napraviti mjestu gdje je sjediste firme koja placa PDV. Npr. firma iz Mostara fakturise firmi iz Zenice znaci da se atribucija dodjeljuje Zenici.

4. Ako je racun izdat kupcu, onda uzeti lokaciju fiskalne kase i atribuciju napraviti mjestu gdje se nalazi fiskalna kasa. Mercator izda racun u Tuzli sa fiskalne kase koja je u Tuzli, onda se atribucija dodjeljuje Tuzli.
Slazem se, ako firma iz Zenice kupi robu u Sarajevu, taj PDV treba racunati kao krajnju potrosnju ZDK. No Zildzicev prijedlog nema nista s tim, cista improvizacija i povrsnost, djuture sto bi rekli.
Stučnjaci, PDV u konačnici plaća zadnji kupac.
I ta firma proda kupcu iz Sarajeva i šta onda ?

Sve je vrlo kompleksno.
Ili evo kod stanogradnje se plaća PDV na prvu ruku, ali se taj PDV prebaja, uzlazni i izlazni, i tu materijala ima kupljenih nema gdje nema, ko bi to upratio i na krajus ve plati krajnji kupac, a ručane se na mjesto firme koja gradi.

Čak ni općina na čijem se gradi nema ništa od tog PDV-a, ako firma nije iz te opcine, a najčešće nije.
Last edited by _Reds_ on 27/01/2022 15:31, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#28648 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

_Reds_ wrote: 27/01/2022 15:29 Stučnjaci, PDV u konačnici plaća zadnji kupac.
I ta Firma proda kupcu iz Sarajeva i šta onda ?
Ako je Zenica negdje u lancu, onda je to od Zenice. :D
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#28649 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by statixx »

Ako firma iz Zenice kupi automobil u Sarajevu, cija je to potrosnja. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#28650 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

_Reds_ wrote: 27/01/2022 15:29
statixx wrote: 27/01/2022 13:04

Slazem se, ako firma iz Zenice kupi robu u Sarajevu, taj PDV treba racunati kao krajnju potrosnju ZDK. No Zildzicev prijedlog nema nista s tim, cista improvizacija i povrsnost, djuture sto bi rekli.
Stučnjaci, PDV u konačnici plaća zadnji kupac.
I ta firma proda kupcu iz Sarajeva i šta onda ?

Sve je vrlo kompleksno.
Ili evo kod stanogradnje se plaća PDV na prvu ruku, ali se taj PDV prebaja, uzlazni i izlazni, i tu materijala ima kupljenih nema gdje nema, ko bi to upratio i na krajus ve plati krajnji kupac, a ručane se na mjesto firme koja gradi.

Čak ni općina na čijem se gradi nema ništa od tog PDV-a, ako firma nije iz te opcine, a najčešće nije.
Ima tekst mislim iz 2016. profesorice iz Banja luke (mislim da je onaj porezni savjetnik) upravo na tu temu. Sve negativnosti raspodjele po krajnjoj potrosnji.
I fakat sve ona detaljno objasnila. Ali, trenutno nema drugog pravednijeg polaznog osnova nacina raspodjele.

Nije to napisala, ali isareti da bi trebalo sa elektronskim prijavama pdv uvesti da se to sve moze automatski sve fino rasclaniti.
Locked