Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Locked
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#4076 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by invincible1921 »

Haris.ba wrote:
vivaldi wrote:
He1972 wrote:Zasto prozivati vladu FBiH
kada je agrokor propo nije hrvatska spasavala todorica vec je spasavala sebe jer se radilo o ogrmnoj firmi koja je mogla zaljuljat ekonomiju cijele drzave.

alumnij je bio jedan od oslonaca makroekonomke stabilnosti u federaciji, sve posljedice koje nastati propascu aluminija ce snositi federacija tj gradjani i tu mislim prije svega na finansijske
Kakve ba makroekonomske stabilnosti? Firma proizvodila gubitke? Zavalila elektroprivedu stotine miliona, i to stabilnost?

Rastegljiv ti taj pojam stabilnosti.

Isto ko sto si pravdao proizvodnju gubitaka time sto su svi duzni, pa mi davao spiskove poreznih duznika. A isti dan izasla vijest o kvartalnim prihodima porezne od poreza na dobit.

A da ne pricamo da Aluminij ne moze uticati na makroekonomsku stabilnost ako gledamo knjisku definiciju.

Isto su radili komunisti. Radi deviza i socijalnog mira prebacivali interno u drzavi iz supljeg u prazno, i vikali radi izvoz. A u biti bili konkurentni na racun sirovina.

Nije Covke dzaba komunisticki direktor bio. I ne zna drugacije.
:lol: :lol: :lol: Jasta ista siutacija agrokogr koji je zaposljavao na desetine hiljada ljudi bio jedna od okosnica Hrvatske privrede i aluminiji sa citavih 900 probranih HDZ uhljeba od koji drzava nije imala nikakve koristi :lol: :lol:

Evo sve ce propast zbog tog alumijnija :lol: :lol:

Haj ima li iko podatak koliko je aluminiji uplacivao poreza ?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#4077 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

palermo wrote:
zrakomlat wrote: Al ludo je to čovječe, dakle, predsjednik stranke, nikakvu drugu funkciju nema trenutno, njima obecava da ce obnoviti proizvodnju, i oni izadju poluzadovoljni sa sastanka. Mislim, na stranu sto je to svakako bila hdz firma i sto je taj isti lik juče rekao da su iscrpljene sve mogućnosti.

Ne idu traziti sastanak s predstavnicima vlade fbih, ne traze sastanak s vladom hr, ne traze sastanak s malim dionicarima. Sami sebi seru u usta danas jer su juce i zadnjih par dana prozivali Bošnjake za njihov belaj, drzali u blokadi hiljade ljudi u autima, botovi širili neistine po društvnim mrežama a cijelo vrijeme su znali da su ih povalili njihovi. Nije mi ih žao.
Pobogu, pa te vodeće ljude sindikata je birao Čovke, ta nisu ih birali radnici. Pa zna se da je jutros prvo obavljen razgovor Čove sa vodećim ljudima sindikata , tek nakon toga su sindikati poslali radnike pred HDZ. Po onoj staroj narodnoj, mi se kao bunimo, a oni se kao pravdaju i obećavaju.......ma unaprijed priprmljen scenario...jedino dio glumaca (običnih radnika) nisu obavijestili o tome šta im je raditi......al mislim da im je i ta spontanost dobrodošla.....
Misliš da su iscenirani protesti? Nisam o toj opciji uopšte razmišljao, a nekako mi sad i ima smisla. Baš zbog toga što sam gore napisao. Zadnjih dana su svi upitani i nepitani pisali i pričali priču o pomoći vlade prema rudnicima, bošnjaci nedaju, guraju Al u propast, a danas više Bošnjaci nisu krivi nego oće da linčuju Dragana, dok ga, do juče nisu ni spomenuli, dok se Bihaću šetao. Prekjuče nije bio kriv, danas jeste. Ima smisla i to što pišeš.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#4078 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by tandmand »

Alija je kriv ...
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#4079 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by palermo »

zrakomlat wrote:
Misliš da su iscenirani protesti? Nisam o toj opciji uopšte razmišljao, a nekako mi sad i ima smisla. Baš zbog toga što sam gore napisao. Zadnjih dana su svi upitani i nepitani pisali i pričali priču o pomoći vlade prema rudnicima, bošnjaci nedaju, guraju Al u propast, a danas više Bošnjaci nisu krivi nego oće da linčuju Dragana, dok ga, do juče nisu ni spomenuli, dok se Bihaću šetao. Prekjuče nije bio kriv, danas jeste. Ima smisla i to što pišeš.
Pa teško je zamisliti spontane proteste. A kad znaš da proteste pred HDZ-om vode ljudi koje je upravo HDZ birao, nahranio, od koga i sada ovise.....onda se moraš upitati....
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#4080 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

baglama wrote:Evo vam jedna za sve narode samo zamjenite imena

https://--- no links ---/magazin/zanimljiv ... du-901353/

Svako se moze naci u ovom tekstu :run:
Mislim da taj terorista ovo nije rekao, tj da je tekst prišiven njemu. Ovo oko pada berlinskog zida i turaka mi je šuhveli za 1975 godinu.
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#4081 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by moa »

sime_cipol wrote:
moa wrote:
stakasa wrote:Ja mislim da daba spekulisete, niko nece Aluminij kupit jer nema racunice za to.
U Svedskoj postoji jedna fabrika koja proizvodi primarni aluminij
https://rusal.ru/en/about/50/
Kubal u Sundsvallu. I nju su Rusi kupili prije 15 - 20 godina. Prvo Glencore za marku pa onda Rusi od Glencorea. Ali su morali uloziti oko 200 miliona eura da zadovolje ekoloske norme. Fabrika se nalazi na nesaljenom sjeveru koji obiluje strujom iz hidroelektrana i najveci je poslodavac u toj oblasti. Zaposlenih je 450 a godisnja proizvodnja 130 tona, znaci ko Aluminij ali sa duplo vecim brojem zaposlenih. I ovako sredena, ova fabrika je stalno na rubu isplativosti.
Mozda je jos vazno napomenuti da polovica proizvodnje ide za potrebe svedske industrije a pola se izvozi.
I Kubal uvozi bauxit isto kao i Aluminij, znaci imaju struju i dobru volju
Imamo i mi jedtinu radnu snagu, blizu luka, dobra inftastruktura do luke... radit ce se dole opet ali za 1000-1400 prosjek
I ne 1000 radnika, nego 500
manje 300 maximum
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#4082 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

daddy-kool wrote:
L u c i f e r wrote: Stvrdla se pomorančasta smjesa pa stvrdla
Kako je stvrdla tako ce i da razmehne
:lol: :lol:
:lol: :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4083 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Maraschino »

Opet @vivaldi pokusava sve okrenuti naglavacke a stvari tako jednostavne.

Sve ove pobrojane firme dobile su neku povlastice ili precutnu saglasnost da bi nastavile raditi i zadrzale radna mjesta. Sve to je dobio i Aluminij plus besplatnu el.energiju i sve im to malo i danas su ljuti sto im neko/niko ne da besplatnu struju. Ni struja nije problem nego je problem sto oni dobit dijele izmedju sebe zanemarujuci sve obaveze i prema dobavljacima i prema drzavi...bla bla bla
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#4084 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by howdy »

Prvo Izborni zakon pa sve ostalo. Nek se narandzasta materija dobro stvrdne.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#4085 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by howdy »

Maraschino wrote:Opet @vivaldi pokusava sve okrenuti naglavacke a stvari tako jednostavne.

Sve ove pobrojane firme dobile su neku povlastice ili precutnu saglasnost da bi nastavile raditi i zadrzale radna mjesta. Sve to je dobio i Aluminij plus besplatnu el.energiju i sve im to malo i danas su ljuti sto im neko/niko ne da besplatnu struju. Ni struja nije problem nego je problem sto oni dobit dijele izmedju sebe zanemarujuci sve obaveze i prema dobavljacima i prema drzavi...bla bla bla
500k ljudi na birou pa se zivi.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#4086 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

512MB wrote:Image

:mrgreen:

Image
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#4087 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by palermo »

Ma vivaldi jednu stvar neće ili ne želi da razumije. Stvarni vlasnik aluminijuma je odlučio da mu se više ne isplati držati ga, ostalo je samo stvar tehnikalija.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#4088 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

Maraschino wrote:Opet @vivaldi pokusava sve okrenuti naglavacke a stvari tako jednostavne.
opet danguba i njegova lakonska relativizacija
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#4089 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Haris.ba »

Ali barem nije ko Bozo Ljubic.

Nakon Boze i struje Zeljezari, vise i ne spominju stuju.

I sada mi nije jasno, Elektroprivreda HZHB davala struju Aluminiju, Elektroprovreda Zeljezari. Sta je problem?
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#4090 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by megaman4 »

Maraschino wrote:Opet @vivaldi pokusava sve okrenuti naglavacke a stvari tako jednostavne.

Sve ove pobrojane firme dobile su neku povlastice ili precutnu saglasnost da bi nastavile raditi i zadrzale radna mjesta. Sve to je dobio i Aluminij plus besplatnu el.energiju i sve im to malo i danas su ljuti sto im neko/niko ne da besplatnu struju. Ni struja nije problem nego je problem sto oni dobit dijele izmedju sebe zanemarujuci sve obaveze i prema dobavljacima i prema drzavi...bla bla bla
FBiH nece nikakve posljedice trpitu jer je ovo bila gubitaska firma koja je samo HDZ-u valjala jer je zapoljsavanje islo po stranackoj linijj.

Cijenu ce platiti EPHZHB koja ce biti slijedeca zrtva HDZ politike.

Na kraju ce ostati samo kladionice.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#4091 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

palermo wrote:Ma vivaldi jednu stvar neće ili ne želi da razumije. Stvarni vlasnik aluminijuma je odlučio da mu se više ne isplati držati ga, ostalo je samo stvar tehnikalija.
ne znam ko je stvarni vlasnik, ali znam ko ce osjetiti posljedice sto naravno ne znaci da se slazem s tom tvojom konstatacijom
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#4092 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

Haris.ba wrote:Sta je problem?
nije nista, sve je u redu. prezivio se rat, prezivice se i aluminij. boze zdravlja
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4093 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Maraschino »

vivaldi wrote:
Maraschino wrote:Opet @vivaldi pokusava sve okrenuti naglavacke a stvari tako jednostavne.
opet danguba i njegova lakonska relativizacija
Mozemo li ovako, sutra osnivam firmu za distribuciju nafte i njenih proizvoda. Zaposlit cu 1000(tisucu) ljudi, dobavljac preradjene nafte i njenih derivata bit ce FBiH. Ja cu prodavati i zaradu cu dijeliti zaposlenima SAMO molim FBiH da mi ne obustave dobavu inace odosmo svi kao Aluminij u stecaj.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4094 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by _BataZiv_0809 »

E moj vivaldi kome ti pises.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#4095 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

jajara wrote:SUDE MI ZATO STO KOMBINAT VOLIM VOLIM NAJVISE STO SAM GRADIO MOJE CELIJE
:lol: :lol: :lol: :thumbup: dobra, što jes-jes


.....

al je istina masa stvrdnuta :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#4096 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

Maraschino wrote:Mozemo li ovako, sutra osnivam firmu za distribuciju nafte i njenih proizvoda. Zaposlit cu 1000(tisucu) ljudi, dobavljac preradjene nafte i njenih derivata bit ce FBiH. Ja cu prodavati i zaradu cu dijeliti zaposlenima SAMO molim FBiH da mi ne obustave dobavu inace odosmo svi kao Aluminij u stecaj.
mozemo li ovako. srbija, madjarska, slovacka...dijele ili su podjelile stotine miliona eura strancima i u keshu i u bezbroj beneficija, samo da dodju i otvore firmu.

a sta ti radis? gasis firmu koja je nosilac jedne ogrmne bazne industrije i koja ima sansu da bude jedan od najvecih generatora razvoja.

ti mislis da je to pametan, ja ne mislim. mene boli kurac za aliuminijem. boli me kurac i za tim radnicima. boli me kurac i za hdz-om. niko moj ni na koji nacin nije direktno vezan ni za kog od njih. meni je jedino stalo do moje guzice i meni bliskih. jebe mi se za ostale.

razlog zasto sam protiv gasenja je zato sto crvsto vjerujem da ce i moja guzica platit cijenu gasenja jer cu zbog toga ostat kraci za kruzni tok koji je meni bitan, kilometar autoputa koji bi meni bio bitan, za ko zna koliko stvari koje su meni bitne ce pare morati biti preusmjerene da bi se zakrpile rupe koje ce ostati iza aluminija.

a ono sto me jos vise brine je revansizam hdz. mislim da bi i tebe u tuzli trebalo brinuti hoce li se blok 7 pocet gradit za 1 ili za 10 godina.

ako ti je to svjedno, ako je to tvojim plucima svejedno, onda mislim da ti druze danguba imas vecih problema u zivotu od aluminija i forumskog naprdjivanja sa nekakvim imaginarnim hafizima, jajarama...
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#4097 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by palermo »

vivaldi wrote:
palermo wrote:Ma vivaldi jednu stvar neće ili ne želi da razumije. Stvarni vlasnik aluminijuma je odlučio da mu se više ne isplati držati ga, ostalo je samo stvar tehnikalija.
ne znam ko je stvarni vlasnik, ali znam ko ce osjetiti posljedice sto naravno ne znaci da se slazem s tom tvojom konstatacijom
Pa stvarni vlasnik je HDZ BiH.....a kolateralna šteta je uvijek dio svake poslovne transkacije......

ono što se stvarno ne zna je u kom će pravcu ova poslovna tranakcija ići, i drugo pitanje da li će uspjeti...jer je velika razlika između između htjeti nešto i uspjeti u svojoj namjeri
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#4098 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by tandmand »

Neka EP HZHB za dugove otkupi Aluminijum i pusti mu struju. Neće utrošak struje fakturisati samoj sebi. Riješen problem.
Ja da sam Fadil ja bi ovo predložio i skinuo Ljubića sa vrata.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#4099 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by mO k3 »

tandmand wrote:Neka EP HZHB za dugove otkupi Aluminijum i pusti mu struju. Neće utrošak struje fakturisati samoj sebi. Riješen problem.
Ja da sam Fadil ja bi ovo predložio i skinuo Ljubića sa vrata.
A oni će od epbih dobiti djabe :)
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#4100 Re: Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by baglama »

zrakomlat wrote:
baglama wrote:Evo vam jedna za sve narode samo zamjenite imena

https://--- no links ---/magazin/zanimljiv ... du-901353/

Svako se moze naci u ovom tekstu :run:
Mislim da taj terorista ovo nije rekao, tj da je tekst prišiven njemu. Ovo oko pada berlinskog zida i turaka mi je šuhveli za 1975 godinu.

Ja Sam to cuo kad se je upalilo svjetlo prije rata a svak moze vjerovati u sta hoce
Locked