Gubitaš Aluminij na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1076 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by daddy-kool »

Kuko ne trazi pare od drzave nego ima volju da neovisno siri djelatnost i dalje investira. Da dodje pred vladu sa ispruzenom rukom politicki bi zavrsio karijeru istog trena.

Opet sustinski ovo je firma u privatnom i stranom vlasnistvu, zasto da se gubici socijaliziraju a profit je privatni? Ja se slazem da ne treba dopustiti propast Aluminija, ali treba iskoristiti situaciju i traziti da FBiH preuzme dokapitalizacijom vecinski udio (75%), a ako to ostali vlasnici ne zele onda barem finansirati plansko gasenje peci.

Stvarna prepreka privatizaciji ne postoji, vlada FBIH je manjinski vlasnik. Ucjena je da se Aluminij privatizuje na nacin da se isti permanentno subvencionira. To jednostavno ne dolazi u obzir.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1077 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

Maraschino wrote:Kako, zasto i za koga rade rudari? Ista pitanja i za Aluminij. Rudnici mogu uvijek pozitivno poslovati. Napravi se kalkulacija svih troskova i eto ti cijene tone uglja. Kome treba i ko mora to platiti nema mu druge. Posto ce biti struja, to je druga prica. Aluminij duguje svim dobavljacima jos trazi odredjenu cijenu da bi imali vise da dijele izmedju sebe. Skolski primjer stvaranja dubioze. Sto prije to prekines, manji je trosak. Nista im ne fali u svom komforu jer ni pekaru kruh ne placaju nego samo crpe sredstva za raspodjelu.
pa nije to bas toliko razlicito koliko ti mislis. pa maloprije sam ti pokazao link da su rudnici za par godina iz budzeta isisali 400 miliona samo u periodu 2009-15. ako poskupi cumur, narvno da ce poskupit struja i zato mi nije jasno zasto si napisao "posto ce biti struja, to je druga prica". kako to moze biti druga prica? pa cijeli ovaj nakaradni sistem i funkcionise na principu kupovine socijalnog mira, a cijena energenata je najbitniji faktor za odrzavanje socijalnog mira jer ona ne pogadja neki mali dio stanovnistva vec sve redom. i domacinstva i privredu.


dubiozu stvara vlast jer, kao sto sam maloprije napisao, nije u stanju da nadje bilo kakvu iole adekvatnu alternativu.

najveca greenfield fabrika u federaciji od dejtona do danas je jebena argeta pasteta u hadzicima koja je napravljena prije 10-15 godina u hazdicima i kostala smjesnih 50 miliona maraka.

23 pune godine nisi u stanju polozit kamen temeljac vrijedniji od jebene pastete, a ovdje se ljudi olako razbacuju gasenjem alumnija, gikila, zeljezare, rafinerija...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1078 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by _BataZiv_0809 »

Pa kad ih ne pogadja direktno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1079 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Sanjarko »

Ma nece mu struju da dadnu subvencioniranu. HZHB mozda i bi ali i ona zbog toga trpi gubitke. Valja sve namiriti. Stanovnike i njihovu potrosnju i EU, gdje vec ide struja sto se izvozi u Bosni. Ko ce ovu rupu stalno zatrpavat kad ima i drugih rupa.
Last edited by Sanjarko on 03/07/2019 23:44, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1080 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by славянин »

vivaldi wrote:
Maraschino wrote:Kako, zasto i za koga rade rudari? Ista pitanja i za Aluminij. Rudnici mogu uvijek pozitivno poslovati. Napravi se kalkulacija svih troskova i eto ti cijene tone uglja. Kome treba i ko mora to platiti nema mu druge. Posto ce biti struja, to je druga prica. Aluminij duguje svim dobavljacima jos trazi odredjenu cijenu da bi imali vise da dijele izmedju sebe. Skolski primjer stvaranja dubioze. Sto prije to prekines, manji je trosak. Nista im ne fali u svom komforu jer ni pekaru kruh ne placaju nego samo crpe sredstva za raspodjelu.
pa nije to bas toliko razlicito koliko ti mislis. pa maloprije sam ti pokazao link da su rudnici za par godina iz budzeta isisali 400 miliona samo u periodu 2009-15. ako poskupi cumur, narvno da ce poskupit struja i zato mi nije jasno zasto si napisao "posto ce biti struja, to je druga prica". kako to moze biti druga prica? pa cijeli ovaj nakaradni sistem i funkcionise na principu kupovine socijalnog mira, a cijena energenata je najbitniji faktor za odrzavanje socijalnog mira jer ona ne pogadja neki mali dio stanovnistva vec sve redom. i domacinstva i privredu.


dubiozu stvara vlast jer, kao sto sam maloprije napisao, nije u stanju da nadje bilo kakvu iole adekvatnu alternativu.

najveca greenfield fabrika u federaciji od dejtona do danas je jebena argeta pasteta u hadzicima koja je napravljena prije 10-15 godina u hazdicima i kostala smjesnih 50 miliona maraka.

23 pune godine nisi u stanju polozit kamen temeljac vrijedniji od jebene pastete, a ovdje se ljudi olako razbacuju gasenjem alumnija, gikila, zeljezare, rafinerija..
.
:thumbup:
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1081 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by BHCluster »

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1082 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Maraschino »

vivaldi wrote: pa nije to bas toliko razlicito koliko ti mislis. pa maloprije sam ti pokazao link da su rudnici za par godina iz budzeta isisali 400 miliona samo u periodu 2009-15. ako poskupi cumur, narvno da ce poskupit struja i zato mi nije jasno zasto si napisao "posto ce biti struja, to je druga prica". kako to moze biti druga prica? pa cijeli ovaj nakaradni sistem i funkcionise na principu kupovine socijalnog mira, a cijena energenata je najbitniji faktor za odrzavanje socijalnog mira jer ona ne pogadja neki mali dio stanovnistva vec sve redom. i domacinstva i privredu.


dubiozu stvara vlast jer, kao sto sam maloprije napisao, nije u stanju da nadje bilo kakvu iole adekvatnu alternativu.

najveca greenfield fabrika u federaciji od dejtona do danas je jebena argeta pasteta u hadzicima koja je napravljena prije 10-15 godina u hazdicima i kostala smjesnih 50 miliona maraka.

23 pune godine nisi u stanju polozit kamen temeljac vrijedniji od jebene pastete, a ovdje se ljudi olako razbacuju gasenjem alumnija, gikila, zeljezare, rafinerija...
Radnici u rudniku nisu pravili dugove nego onaj ko ih drzi na povodcu. Radnici u rudniku ne odredjuju svoju platu nego onaj ko ih drzi na povodcu. Radnici u rudniku se nisu i ne razbacuju platama nego koliko im da ovaj sa povodca...

Aluminij se razbacivao parama a zaboravio na obaveze, Aluminij jos uvijek isplacuje sve ono sto sleduje radnicima(plata, topli obrok, regres, otpremnina...) pa bi htjeli i dalje ali da im neko drugi to zaradi...pa hocu i ja u Aluminij.

Da se razumijemo, sve sto ne moze zdravo da posluje treba ugasiti. Sto ranije to bolje i manja dubioza.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1083 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Sanjarko »

Ko ce ovu rupu stalno zatrpavat kad ima i drugih rupa.
Ukratko na ovo se svodi.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1084 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

Maraschino wrote:Radnici u rudniku nisu pravili dugove nego onaj ko ih drzi na povodcu. Radnici u rudniku ne odredjuju svoju platu nego onaj ko ih drzi na povodcu. Radnici u rudniku se nisu i ne razbacuju platama nego koliko im da ovaj sa povodca... Aluminij se razbacivao parama a zaboravio na obaveze, Aluminij jos uvijek isplacuje sve ono sto sleduje radnicima(plata, topli obrok, regres, otpremnina...) pa bi htjeli i dalje ali da im neko drugi to zaradi...pa hocu i ja u Aluminij. Da se razumijemo, sve sto ne moze zdravo da posluje treba ugasiti. Sto ranije to bolje i manja dubioza.
pa nisu ni rudari volontirali uprkos dugovima. hoce svi i kod kuke, covjek stranku od rudnika napravi.
Cijeli Banovići istupili iz SDA: Svi smo mi Kuko!
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... mo-mi-kuko

hoce svi i u elektroprivredu. hoce svi gdje su dobre plate.

a sto se tice zdravog poslovanja, ti si teoretski u pravu, ali u praksi to u nasem nije izvodivo jer je previse trulezi. kada bi to doslovno primjenio u praksi, ali naravno ne selektivno vec jednako prema svima, iste sekunde bi se desio kolaps.

kao sto cesto znam reci, ne hodaju ljudi ovuda puni gelera po rukama i nogama jer im je doktor rekao da im fali zeljeza, vec zato sto bi operacija znacila puno veci rizik nego da ostanu u tijelu tu gdje jesu.

i nije to bolan samo nas patent. te trule gigante u zivotu odrzavaju i sve susjedne zemlje. mi smo doduse specificni po tome sto se ama bas nista ne radi na pokusajima da se nekome utope ili bar da se nadje alternativa pa da imas kolko-tolko neutralnu situaciju da dok gasis jednog trulog giganta u isto vrijeme presijecas vrpcu nekog novog zdravog, bar djelimicno pribliznog giganta. ali kod nas toga nema. samo gace i carape, a to nije alternativa.
propuh1975
Posts: 103
Joined: 23/04/2014 03:31

#1085 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by propuh1975 »

Cut radnici vlasnici neznam koliko dionica gdije je moj stari tu i drugi sto su radili .Sta oni to s puskama drzali poslije rata i oni postali vlasnici koga ba vi pravite budalama
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1086 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by mali jomu »

Radnici opkolili auto predsjednika Nadzornog odbora Aluminija: Lopov! Izađi frajeru!...

Vozilo u kojem je bio predsjednik Nadzornog odbora Aluminija Zdenko Klepić zaustavili su radnici Aluminija na ulazu u firmu negodujući zbog položaja u kojem su se našli nakon što je objavljeno da je firma spremna za gašenje.


Image



Kako su rekli sami radnici, Klepiću su htjeli postaviti neka pitanja.

”Bitno je da se naš kolektivni ugovor izglasa. A on je rekao da ga neće dati na glasanje. Bez kolektivnog ugovora ne možemo raditi. Prošao je, incidenata nije bilo, ali nije odgovorio na naša pitanja”, rekao je jedan od radnika.


http://izdvojeno.ba/jesu-li-plate-velik ... i-frajeru/
propuh1975
Posts: 103
Joined: 23/04/2014 03:31

#1087 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by propuh1975 »

propuh1975 wrote:Cut radnici vlasnici neznam koliko dionica gdije je moj stari tu i drugi sto su radili .Sta oni to s puskama drzali poslije rata i oni postali vlasnici koga ba vi pravite budalama
PS Drzo sam i ja razvitak robnu kucu u ratu s puskom to je znaci moje upisite mi jedno 40% vlasnistva obracam se nadleznima
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1088 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by mali jomu »

propuh1975 wrote: PS Drzo sam i ja razvitak robnu kucu u ratu s puskom to je znaci moje upisite mi jedno 40% vlasnistva obracam se nadleznima

... jebiga lego Razvitak, 15% i dobar si :mrgreen:
propuh1975
Posts: 103
Joined: 23/04/2014 03:31

#1089 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by propuh1975 »

mali jomu wrote:
propuh1975 wrote: PS Drzo sam i ja razvitak robnu kucu u ratu s puskom to je znaci moje upisite mi jedno 40% vlasnistva obracam se nadleznima

... jebiga lego Razvitak, 15% i dobar si :mrgreen:
Pa o tome i pricam koga oni levate sve ove godine gasi sta cekaju petak gasi danas .Cuj vlasnici banke nisu ulozili a moj stari radio 15 god i dobio nagradu logor u heliodrom i nogu da ovi mogu da rade sta hoce .Mene vise boli sto to ovi nasi njih za ozbiljno shvataju :run: :run:
A_A_AKCIJA
Posts: 5973
Joined: 16/11/2009 02:54

#1090 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by A_A_AKCIJA »

vivaldi wrote:
ne ide to tako druze kako ti mislis. kada su u pitanju firme na kojima pociva makroekeonomska stabilnost nema tu mjesta za ovakva naprdjivanja.

mozda se ti ne sjecas, ili uopste ne znas, ali prije desetak godina je zbog dubioze rudnika donesen cijeli poseban zakon.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /34bos.htm
Član 3.


Finansijska sredstva za namjene iz člana 2. ovog Zakona, izuzev obaveza za zdravstvo i obaveza za nezaposlene, potrebno je obezbjediti u Budžetu Federacije Bosne i Hercegovine u ukupnom iznosu cca. 200.109.014 KM u periodu od 2009. godine do 2015. godine, i to:

- u 2009. godini 28.587.002 KM;
- u 2010. godini 28.587.002 KM;
- u 2011. godini 28.587.002 KM;
- u 2012. godini 28.587.002 KM;
- u 2013. godini 28.587.002 KM;
- u 2014. godini 28.587.002 KM;
- u 2015. godini 28.587.002 KM.


Prijedlog godišnjih planova sa tačnim iznosima potrebnih sredstava za namjene iz člana 2. ovog Zakona utvrđuje Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, nakon umanjenja duga rudnika uglja u Federaciji na osnovu Zakona o naplati i djelomičnom otpisu dospjelih, a nenaplaćenih doprinosa za socijalno osiguranje ("Službene novine Federacije BiH", broj 25/06).

Način regulisanja obaveza za zdravstvo i obaveza za nezaposlene iz člana 2. ovog Zakona, utvrdit će se odgovarajućim propisima kantona Federacije.
nekoliko godina kasnije rezultati su bili "fantasticni".

https://www.akta.ba/vijesti/konsolidaci ... tate/54623
Vlada je također konstatovala da i pored uloženih sredstava po osnovu Zakona o finansijskoj konsolidaciji rudnika uglja u Federaciji prema obračunatim, a neuplaćenim javnim prihodima u periodu 2009. do 2015. godine i po osnovu odluka Elektroprivrede BiH o dokapitalizaciji rudnika, u ukupnoj vrijednosti od oko 400 miliona maraka, ista nisu donijela željene rezultate.
Zatraženo je su od Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i menadžmenta Elektroprivrede BiH da dostave informaciju o implementaciji Zakona o finansijskoj konsolidaciji rudnika uglja u Federaciji Bosne i Hercegovine prema obračunatim, a neuplaćenim javnim prihodima u periodu 2009. do 2015. godine i njihovim efektima, kao i efektima dokapitalizacije i daju odgovor zašto uložena sredstva nisu dala rezultate, utvrđivanje pojedinačne odgovoronosti za isto, te predlože mjere za nastavak konsolidacije rudnika uglja.
a od odgovornosti ni traga ni glasa.

svi ili skoro svi subjekti na kojima pociva makroekonomska stabilnost su truli - aluminij, gikil, zeljezare, rudnici.., ali zbog nesposobne vlasti koja nije u stanju da obezbjedi alternativu im se mora gledat kroz prste jer gasenje bilo koga od tih firmi je pokretanje lavine za koju niko ne zna sta i koga bi sve zatrpala
Kada bi govorili o samo ekonomskoj dimenziji problema u normalnijoj državi od naše, složio bih se sa tobom u većini dijagnoze. Isto tako, dio u kojem spominješ odgovornost, dogovoreni multinacionalni kriminal apsolutno podržavam.

Međutim, niti smo mi normalna država niti je ovo samo ekonomski problem.

Geopolitički, spas Aluminija, kako je nanijetio HDZ je dovođenje Rusa i jačanje njihovog uticaja u BiH. Nemam ništa protiv bilo čijeg kapitala, ali ruska politika prema BiH je jako destruktivna, a to bi je samo ojačalo. Nemam ništa protiv Rusa, sutra bih pristao na deal, da promijene stav prema mojoj državi. Do tada, njet.

Kao unutarpolitičko pitanje BiH, Aluminij je bio krava muzara HDZ-a i samim time izvor moći HDZ-a, koji je trenutno proruska stranka u BiH. Svako finansiranje ove struje znači manje države i znači da ću ja lošije živjeti, a neko bolje i to od mog novca. Ne može tako. Ne želim da se moj novac na to troši. Mislim da tako misli i većina građana koji pune budžete države, a to je preračunato oko 75% ekonomske moći ove države. Nema smisla da većina finansira jako malu manjinu, koja još te finansije koristi protiv te iste većine. Aluminij ni po kojem osnovu nije moja firma, iako sam stanovnik Federacije. Upravo suprotno, ta firma finansira sve što me sprječava da bolje živim. Sa slabljenjem moći tih destruktivnih elemenata bi se čak možda i stvorila klima stabilnosti države, i eventualne investicije koje bi amortizovale propast Aluminija. Mislim prije svega na bolji sovereign i state risk zbog manjeg ruskog uticaja i manjeg pritiska na državu.
Kao pozitivan unutarpolitički efekat, moguće je i vraćanje HDZ-a na proevropski i proNATO put, jer bi shvatili da im ovo koketiranje sa Rusima donosi propast u doslovnom smislu i da poslije Aluminija dolazi EP HZHB, Eronet i da onda ostaju bez svega. Također, tisuću radnika i glasača HDZa bi na svojim leđima osjetilo pogubnost te politike, te bi bili ambasadori antiHDZ priče u tradicionalo HDZ sredini. Propast bi imala efekat vraćanja političkih snaga u ekvilibrijum, gdje bi sam princip ucjene i blokada izgubio na značaju, jer odjednom vidimo da ga svi mogu koristiti i da je jako štetan i poguban za sve, a pogotovo za one koji prvi krenu. U smislu, ko se mača laća, lakukarača. Nešto kao nuklearno naoružanje koje imaju svi, i znaju kako se priča završava sa upotrebom bombe. Trenutno smo daleko od ekvilibrijuma, je osovina HDZ-SNSD kao jedini alat ostvarenja svojih ciljeva koristi blokadu i ucjenu. Sama spoznaja da je moguća blokada i ucjena sa druge strane je veliki doprinos našem političkom društvu.

Iz perspektive ljudskih prava, najbolji scenarij za Aluminij bi bila tužba otpuštenih radnika nehrvata, koji bi od otštetnog novca kupili tu firmu i tako ostvarili poetsku pravdu. Također, ne želim da se mojim novcem finansira aparthejd, fašizam i šovinizam.

Kao ekonomsko pitanje, čime si se ti uglavnom bavio, neke stvari koje si naveo i ne stoje. Prvo, spašavanje Aluminija bi nas, porezne obveznike, koštalo kao i spašavanje navedenih rudnika. Međutim, rudnici su spašavani u rasponu od 6 godina, i spašavano je 10.000+ radnih mjesta. Za isti ili veći novac treba spašavati nekih deset puta manje radnika?! Takođe, rudnici su u državnom vlasništvu, a Aluminij nije čak ni većinski u vlasništvu Federacije.
I na kraju, Aluminij je firma koja postoji suprotno zakonima tržišta. Vjekoslav Domjan je fino opisao situaciju. Gomila rupa u poslovanju i dugogodišnja najava katastrofe. Samim time i propast takve firme, od koje korist ima jako mali broj ljudi, a tu korist bi finansirali milioni građana koji je istovremeno ne bi ni osjetili, ne bi ni blizu imala efekta, kao propast neke firme koja je zaista oslonac ekonomije.
Čak, ako ćemo ad absurdum, mudrije je toj tisući radnika isplatiti po 100.000 otpremnine i ugasiti firmu, te sve platiti četvrtinu novca koja ne bi rješila ni jedan problem, a podebljala bi ih gomilu, a ostalih 300 miliona uložiti u razvoj privrede, vodeći računa da se novac vrati onima koji su ga i generirali.

Dakle, ponavljam, ja bih ga surdukno spjesmom i tako riješio goooomilu problema koji nas guše. Odavno nam se nije ponudio ovakav potez i grehota ga je ne iskoristiti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1091 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by Sanjarko »

Ma ugasit ce se izgleda on, jer ima konkurenta, samo nisam skontao ko je konkurent Aluminiju.
A_A_AKCIJA
Posts: 5973
Joined: 16/11/2009 02:54

#1092 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by A_A_AKCIJA »

vivaldi wrote:
Maraschino wrote:Kako, zasto i za koga rade rudari? Ista pitanja i za Aluminij. Rudnici mogu uvijek pozitivno poslovati. Napravi se kalkulacija svih troskova i eto ti cijene tone uglja. Kome treba i ko mora to platiti nema mu druge. Posto ce biti struja, to je druga prica. Aluminij duguje svim dobavljacima jos trazi odredjenu cijenu da bi imali vise da dijele izmedju sebe. Skolski primjer stvaranja dubioze. Sto prije to prekines, manji je trosak. Nista im ne fali u svom komforu jer ni pekaru kruh ne placaju nego samo crpe sredstva za raspodjelu.
pa nije to bas toliko razlicito koliko ti mislis. pa maloprije sam ti pokazao link da su rudnici za par godina iz budzeta isisali 400 miliona samo u periodu 2009-15. ako poskupi cumur, narvno da ce poskupit struja i zato mi nije jasno zasto si napisao "posto ce biti struja, to je druga prica". kako to moze biti druga prica? pa cijeli ovaj nakaradni sistem i funkcionise na principu kupovine socijalnog mira, a cijena energenata je najbitniji faktor za odrzavanje socijalnog mira jer ona ne pogadja neki mali dio stanovnistva vec sve redom. i domacinstva i privredu.


dubiozu stvara vlast jer, kao sto sam maloprije napisao, nije u stanju da nadje bilo kakvu iole adekvatnu alternativu.

najveca greenfield fabrika u federaciji od dejtona do danas je jebena argeta pasteta u hadzicima koja je napravljena prije 10-15 godina u hazdicima i kostala smjesnih 50 miliona maraka.

23 pune godine nisi u stanju polozit kamen temeljac vrijedniji od jebene pastete, a ovdje se ljudi olako razbacuju gasenjem alumnija, gikila, zeljezare, rafinerija...
Hajde da vidimo zašto se stalno forsira ta retrogradna priča da se pikaju samo investiranja u fabrike? Jel iko konta da je prošlo nekoliko decenija i da više ne važe odnosi koji su bili prije?

Zašto je šest puta veća investicija u npr SCC inferiorna u odnosu na Argetu? Ili u hotele u Sarajevu, koji su preporodili turizam sa tim istim SCCom BBIjem i bukvalno omogućili procvat arapskog turizma? Prošle godine je samo u Saudijskoj Arabiji podnešeno 30.000 zahtjeva za BiH vizu. Imate li ideju koliko će Argeta ti Arapi potrošiti tokom boravka u Sarajevu? Koliko je novca otišlo građevinskoj operativi i radnicima na izgradnji tih objekata, hotela...? Poznajete li ikoga kome poslovanje ovosi od, kolokvijalno nazvanog, Arapskog proljeća u Sarajevu i znate li koliko zarade novca od tih istih Arapa?

Ili, da pitate u Međugorju, jel im draži turizam ili bi ga mijenjali za koksaru i željezaru..? :-)
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#1093 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by zrakomlat »

bosan wrote:Nek ugase Aluminij i nek otvore Soko i fino proizvode zrakomlate :D :D
:hmpf:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1094 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

A_A_AKCIJA wrote:Geopolitički, spas Aluminija, kako je nanijetio HDZ je dovođenje Rusa i jačanje njihovog uticaja u BiH. Nemam ništa protiv bilo čijeg kapitala, ali ruska politika prema BiH je jako destruktivna, a to bi je samo ojačalo. Nemam ništa protiv Rusa, sutra bih pristao na deal, da promijene stav prema mojoj državi. Do tada, njet.
veceras se nekoliko puta ponavaljam pa moram i ovdje. nemas ti druze problem sa borisom iz nizneg novgoroda vec sa borisom iz banjaluke i borisom iz mostara i oni s tobom. i taj problem je stariji, duzi, bolniji, tragicniji...i od putina i od jeljcina i od obame i od trampa...iz osjecaja nemoci ili ne znam ni ja samozavaravanja ljudi su skloni upiranju prste u neke druge i sami sebi gajit neku laznu nadu kako ce biti bolje kada pobjedi ovaj ili onaj. nazalost nece.

stvari su ovdje tako postavljene da niko nikog ne moze zajebat. naravno, u jednom trenutku neko moze odluciti da prekine taj krug i baci bumerang koji ce zabolit onog u cijem je pravcu bacen, ali ce se taj bumerang vratiti i pogodit u glavu i onoga koga je bacio.

ako sutra bake zajebe dragana kod aluminija njemu je savrseno jasno sta sutra moze ocekivati kod svake stvari koja baketu bude bitna, a gdje ce mu biti neophodne draganova ruka u vladi, parlamentu, na federlanom nivou, drzavno, domu naroda, agencijama...znas da ce te prvom prilikom udarit tamo gdje zna da cete jako zabolit. ta veza postoji i na drzavnom nivou sa srbima.

poenta je da ove stvari ne mogu biti alat za tu vrstu politickih obracuna jer je to bacanje bombe na nekog u zatvorenoj prostoriji u kojoj se i ti nalazis.
A_A_AKCIJA wrote:Za isti ili veći novac treba spašavati nekih deset puta manje radnika?!
ovdje grijesis. nije aluminij gigant zbog tih 1000 radnika jer je to beznacajan broj vec zbog NN broj firmi i zaposlenih koje direktno veze za sebe pocevsi od zeljeznice (koja ionako dobija svake godine 20 miliona subvencija) a aluminij im je jedan od najvecih klijenata kojeg zeljeznice ne mogu kompenzovat nicim jer nema firme koja moze puniti kompoziciju, pa do bezbbroj malih i srednjih preduzeca kooperanata. to bi se najbolje vidjelo kada bi se nekako doslo do kompletnog spiska godisnjih rashoda aluminija.

to su razlozi zbog kojih drzvae spasavaju gigante ko sto je hrvatska spasavala brodogradilista, srbija zastavu, bor, jat, zeljezaru...Gledajuci samo broj direktno zaposlenih to je pickin dim - to je broj koji se krece u rasponu dnevnih fluktuacija na bioru rada. nebitno.
A_A_AKCIJA wrote:Vjekoslav Domjan je fino opisao situaciju.
vjerovatno mislis na onaj intervju od prije par mjeseci. procitao sam ga mada mi je podosta izblijedio, ali se sjecam da je imao nekih zanimljivih stvari. vjrujem da je dobro bar ugrubo opisao situaciju, ali cijeli razgovor je bio posvecen aluminiju. ne sumnjam da bi istu ili slicnu ocjenu dao i za bezbroj drugih kompanija jer niko ne spori da je mnogo stosta trulo u aluminiju, ali on nije jedini. daleko od toga. samo je sada najaktuelniji,
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1095 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by vivaldi »

A_A_AKCIJA wrote:Hajde da vidimo zašto se stalno forsira ta retrogradna priča da se pikaju samo investiranja u fabrike?
zato sto svijetom ne vladaju maldivi, barbados, bahami, kipar i grcka vec industrijski najrazvijenije zemlje.

cak i hrvatska koja na 90 suncanih dana uzme na guzove ogromnih 10 milijardi eura (prakticno cijeli gdp federacije) moze popusit kitu slovencima.

turizam u bosni moze biti honoraran izvor zarade. prag za godinu okrene od turizma ko cijela bih od dejtona do danas, ali cesku ne pokrece turista vec skoda i autoindsutrija, ali se mi volimo kriti iza procenata jer zvuce puno bolje od nimnalnih iznosa

vec je skoro pola 2, mozemo sutra vece nastaviti :thumbup:
A_A_AKCIJA
Posts: 5973
Joined: 16/11/2009 02:54

#1096 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by A_A_AKCIJA »

vivaldi wrote:
A_A_AKCIJA wrote:Geopolitički, spas Aluminija, kako je nanijetio HDZ je dovođenje Rusa i jačanje njihovog uticaja u BiH. Nemam ništa protiv bilo čijeg kapitala, ali ruska politika prema BiH je jako destruktivna, a to bi je samo ojačalo. Nemam ništa protiv Rusa, sutra bih pristao na deal, da promijene stav prema mojoj državi. Do tada, njet.
veceras se nekoliko puta ponavaljam pa moram i ovdje. nemas ti druze problem sa borisom iz nizneg novgoroda vec sa borisom iz banjaluke i borisom iz mostara i oni s tobom. i taj problem je stariji, duzi, bolniji, tragicniji...i od putina i od jeljcina i od obame i od trampa...iz osjecaja nemoci ili ne znam ni ja samozavaravanja ljudi su skloni upiranju prste u neke druge i sami sebi gajit neku laznu nadu kako ce biti bolje kada pobjedi ovaj ili onaj. nazalost nece.

stvari su ovdje tako postavljene da niko nikog ne moze zajebat. naravno, u jednom trenutku neko moze odluciti da prekine taj krug i baci bumerang koji ce zabolit onog u cijem je pravcu bacen, ali ce se taj bumerang vratiti i pogodit u glavu i onoga koga je bacio.

ako sutra bake zajebe dragana kod aluminija njemu je savrseno jasno sta sutra moze ocekivati kod svake stvari koja baketu bude bitna, a gdje ce mu biti neophodne draganova ruka u vladi, parlamentu, na federlanom nivou, drzavno, domu naroda, agencijama...znas da ce te prvom prilikom udarit tamo gdje zna da cete jako zabolit. ta veza postoji i na drzavnom nivou sa srbima.

poenta je da ove stvari ne mogu biti alat za tu vrstu politickih obracuna jer je to bacanje bombe na nekog u zatvorenoj prostoriji u kojoj se i ti nalazis.
A_A_AKCIJA wrote:Za isti ili veći novac treba spašavati nekih deset puta manje radnika?!
ovdje grijesis. nije aluminij gigant zbog tih 1000 radnika jer je to beznacajan broj vec zbog NN broj firmi i zaposlenih koje direktno veze za sebe pocevsi od zeljeznice (koja ionako dobija svake godine 20 miliona subvencija) a aluminij im je jedan od najvecih klijenata kojeg zeljeznice ne mogu kompenzovat nicim jer nema firme koja moze puniti kompoziciju, pa do bezbbroj malih i srednjih preduzeca kooperanata. to bi se najbolje vidjelo kada bi se nekako doslo do kompletnog spiska godisnjih rashoda aluminija.

to su razlozi zbog kojih drzvae spasavaju gigante ko sto je hrvatska spasavala brodogradilista, srbija zastavu, bor, jat, zeljezaru...Gledajuci samo broj direktno zaposlenih to je pickin dim - to je broj koji se krece u rasponu dnevnih fluktuacija na bioru rada. nebitno.
A_A_AKCIJA wrote:Vjekoslav Domjan je fino opisao situaciju.
vjerovatno mislis na onaj intervju od prije par mjeseci. procitao sam ga mada mi je podosta izblijedio, ali se sjecam da je imao nekih zanimljivih stvari. vjrujem da je dobro bar ugrubo opisao situaciju, ali cijeli razgovor je bio posvecen aluminiju. ne sumnjam da bi istu ili slicnu ocjenu dao i za bezbroj drugih kompanija jer niko ne spori da je mnogo stosta trulo u aluminiju, ali on nije jedini. daleko od toga. samo je sada najaktuelniji,
Ukratko:

Itekako imam problem sa ruskom vanjskom politikom prema BiH, na biološkom nivou. Ne priznaju genocid u mojoj državi i rade u korist onih koji bi ga ponovili da mogu. Zbog Rusije i njihovih satelita, moja država nije u NATOu, što bi meni bio garant biološkog opstanka. Znaš gdje mi je ekonomija u tom kontekstu. Niđe!

Prst treba uperiti u onoga ko je zajebao, slažem se, a to je jako jednostavno u ovom slučaju. HDZ.

Bumerang je odavno bačen, bombe lete i pun mi je klinac da ja dobijam po glavi. Osjećam se idiotski da se mojim novcem finansira moj neprijatelj. BiH funkcionira na sistemu ucjena sa jedne strane i popuštanja sa druge i to će se morati prekinuti kad tad. Biće bolno i zajebano, ali se mora. I Bakir nije na ovoj strani, da se razumijemo. On je jedan obični uzurpator, a zapravo je najveći saveznik onih.

Željeznice, veliš? Firma koja je zadnji put kad sam gledao, izgubila cca 600 miliona KM kapitala, uz stotine miliona akumuliranog gubitka i Bog zna koliko dugovanja direktnih i indirektnih poreza? Da sidu liječimo rakom?

Isto tako, živo me zaboli za kooperante. Ne znam ni jednog koji radi sa Aluminijem, pogodi zašto? Zna se ko dobija poslove sa HDZovim firmama, a ima i onaj grafit sa psima...Još jedna ironija sudbine u kojoj će propast firme koju je HDZ etnički očistio i gulio kao zlatnu koku, zahvaljujući upravo toj samoizolaciji na etničkoj i političkoj osnovi, pogoditi upravo najviše te koji su se etnički i politički izolovali. I sada treba neko da uleti sa mojim novcem i vadi ih iz govana? Ma nema šanse!

Nikada, ali nikada se ne bih ugledao na Vučićeve ili HDZove ekonomske poteze. Mislim, zašto bacati novac u bunar, a ne subvencionirati zdrave privredne sektore? Šta misliš koliki bi ekonomski efekat imalo tih 400 miliona uloženih u: IT sektor, obnovljivu energiju, uspješne privredne priče? Uvijek bih dao novac Bingu, Preventu, AS-u, Staniću, koji dokazano znaju napraviti dodatnu vrijednost, nego uhljupima koji će ga proćerdati i još moj život učiniti gorim.
Govorim kao privrednik kojem država nije dala banke, kojem šalje inspekcije, uzima porez i hoće da ga da nekome ko je u dubiozi 400 miliona!!!
Pa čovječe, ja bih se do penzije obezbijedio jednom financijskom injekcijom u moj biznis od skromnih 100 hiljada :D , ali nikako da me zapadne, nekako... :D što li..?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#1097 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

mali jomu wrote:Radnici opkolili auto predsjednika Nadzornog odbora Aluminija: Lopov! Izađi frajeru!...

Vozilo u kojem je bio predsjednik Nadzornog odbora Aluminija Zdenko Klepić zaustavili su radnici Aluminija na ulazu u firmu negodujući zbog položaja u kojem su se našli nakon što je objavljeno da je firma spremna za gašenje.


Image



Kako su rekli sami radnici, Klepiću su htjeli postaviti neka pitanja.

”Bitno je da se naš kolektivni ugovor izglasa. A on je rekao da ga neće dati na glasanje. Bez kolektivnog ugovora ne možemo raditi. Prošao je, incidenata nije bilo, ali nije odgovorio na naša pitanja”, rekao je jedan od radnika.


http://izdvojeno.ba/jesu-li-plate-velik ... i-frajeru/
znaci pored zabrane srbima, bosnjacima i psima sad je umalo zabranu dobio i zdenko.
a sto nesretni zdenko. :?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#1098 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

@vivaldi
ako sutra bake zajebe dragana kod aluminija njemu je savrseno jasno sta sutra moze ocekivati kod svake stvari koja baketu bude bitna, a gdje ce mu biti neophodne draganova ruka u vladi, parlamentu, na federlanom nivou, drzavno, domu naroda, agencijama...znas da ce te prvom prilikom udarit tamo gdje zna da cete jako zabolit. ta veza postoji i na drzavnom nivou sa srbima.
:lol: :lol: :lol:

hoces li ovo da kazes da ako bake pristane da se spasi aluminij pod covicevim uslovima da ovaj vise nece ucjenjivati? vjerujes li ti sam u to?

ako aluminij "ode niz neretvu" covic ce dobiti mnogo vece probleme, cak i da mu stado popusi pricu da su "muslimani iz mrznje i zlobe prema hrvatima ugasili aluminij".

ti ovdje prosipas pricu kao da HDZ nikad do sada nije udarao gdje boli ali ako se ugasi aluminij onda kao hoce. nasao si pogresan forum da prosipas takve stvari. ima ovdje dosta forumasa koji prate politicku scenu u BiH jos od dejtona.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#1099 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

@vivaldi
pocevsi od zeljeznice (koja ionako dobija svake godine 20 miliona subvencija)
zbog cega je ovo bilo toliko bitno da si morao da navedes?

jedinstven slucaj u svijetu? ili je nesto drugo u pitanju?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#1100 Re: Gubitaš Alminiji na izdisaju: Rješenje? - formiranje vlasti SDA/ HDZ?

Post by 155_mm »

@vivaldi

iako si vec potrosio toliko energije da bosnjanima objasnis kako je najbolje za njih same da pristanu na coviceve ucjene i prihvate spas aliminija pod njegovim uslovima (iako to znaci subvencije u iznosu od najanje 50 milJuna KM godisnje), sakupi jos energije da im objasnis zbog cega je covic u pravu kada najvjerovatnije odbije ponudu arapskog investitora koja ce biti bolja od trenutne. a bolju ponudu od trenutne stvarno nije tesko dati.

nadamo se da ces se za to bolje pripremiti.
Locked