CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"?

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#801 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Chmoljo »

Humljanin wrote:mnogo promašenih poenti onoga što sam napisao i namjernog ili ne krivog shvatanja
Znači , ne smetaju ti Hrvati i Srbi u Sarajevu sve dok rade u interesu građana koje predstavljaju. Zanimljivo..
A šta ako bih ti rekao da uopće ne rade u interesu građana koje načelno predstavljaju? Na stranu to što bi trebali raditi za dobrobit svih građana i svakog pojedinca. Oni bi prije svega trebali predstavljati narode u čije ime i griju fotelje.
rekao već, ako si imalo pažljivo čitao.
I tko to uopće predstavlja te silne sarajevske Hrvate čijim brojem redovito mašete kada se busate u prsa multietničnošću? Tko je autentični glas potreba i problema Hrvata u Sarajevu? A tko predstavlja potrebe Srba?
upravo i pitam ovim nabrajanjem šta je to autentični Hrvat, pa samim tim i njegov odnosno njihovi autentični interesi. jer politika HDZ-a hrvate svodi na to, i kao pojedinca i kao grupu. problem nastaje kada se vidi da stvarni, autentični interesi mogu biti vrlo lako ostvareni, i bez nekog blokiranja od bilo koga drugog. ali jebiga, ako ne voliš herceg bosnu i praljka, odmah ti interes nije autentično hrvatski.
I usput de mi reci ne bilo ti teško koji to političar uopće radi u korist građana pa da ti to možeš uzeti kao neki relevantan faktor? Pa evo neki dan su sebi opet podigli plaće a ti pričaš o borbi za građane. Ne znam jesi li uopće ozbiljan?
pa opet kažem, stoji u postu na koji se osvrćeš. čitaj.
A to za "šiljenje kurca" na Sarajevu možeš pričat maloj djeci.
Sarajevo je de facto država u državi. Uzima duplo više prihoda od poreza nego što je dao u drzavnu kasu zbog pondera 2. A to sve naravno na štetu drugih sredina koje su slabije razvijene.
jah, dobro. nema veze sa temom.
Što se tiče politike u Sarajevu, ni tu se ne šilji državni zakon ni Ustav ni 5%... Eto sad je formirana vlast u Sarajevu bez ijednog Hrvata. Pa barem da je "pošteni i dobri" Hrvat. Valjda je deficit i takvih koliko su se uhljebili po raznim državnim, kantonalnim i entitetskim institucijama a jedina im je rederenca da imaju navionalnost koja se traži lupom. Koliko je to bolesno ne treba trošiti riječi.
da, kao što sam rekao, ako ćemo se držati ustavnih principa, nije ok. ali smiješno je, i kao što kažeš, mala djeca mogu povjerovati da je isto zanijekati konstitutivnost svakom pripadniku naroda i imati ministra u vladi.

Ja sam prvi da se ne otima mjesto sposobnim Bošnjacima da bi se postavio nesposoban Hrvat kojemu je jedina referenca nacionalnost.[/quote]

divno.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#802 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Kikibombona »

hAZNADAR wrote:Pa i to je dio naseg mentaliteta. Znamo svi sta treba i ne treba. Al na kraju lopovluk i korupciju uglavnom pripisemo jednoj politickoj opciji a alternativa koju gotivimo je kao bolja. Kiki nije nista pogrijesio u ovome, sve za potpisati. Ali ljudi ipak i pored potpisa na ovo svoju energiju trose na hajku na zelene ili crvene. Nase politicke podjele su vise socioloske prirode negoli ideoloske, interesne, politicke,... bitno je ne biti papak a papak ima razlicito tumacenje.

Ipak, treba sto vise promovirati istinu da su lopovluk, korupcija,.... dio naseg opceg mentaliteta i kulture - a ne obavezno svojina neke stranke.
Apsolutno! Korupcija i lopovluk su dio mentaliteta i kulture. Kompletan narod, na svakom pedlju zemlje Bosne i Hercergovine, je kriminalan i lopovski. Svi razmisljaju kako zavrnuti, kako zaobici zakon, kako poboljsati svoju poziciju ne mareci na zakone i opste dobro. Moja je teorija da neuredan norod ne moze biti progresivan u bilo cemu. A mi smo veoma prljavi. Bacamo kao stoka smece oko sebe. Onda smo nedisciplinovani, neorganizovani. Jedan Bosanac radi kao svicarski sat medju 10 Nijemaca. Ako je grupa od 10 Bosanaca, odmah imamo destrukciju.

Nas narod je strasno neobrazovan i primitivan. Koliko u evropskim drzavama ima visokoobrazovanih? 40%? Koliko kod nas? 4-5 puta manje? Kada na to dodas nase i njemacke fakultete, jasno je koliko smo zaostali. I to je ta razlika.

Klix forum nije mjerilo stanja u drustvu. Ovdje tipkaju mahom obrazovani ljudi, upuceni u drustveno-politicke tokove. Kada cujem razmisljanja prosjecnog Bosanca tacno se zaprepastim.

Pogledaj ovaj video, sve ce ti biti jasno. Jos anketa u gradu. Da zadjes u sela, tek bi bio sou. Stavljam glavu na panj pri tvrdnji da 95% gradjana ne zna razliku izmedju zakonodavne, sudske i izvrsne vlasti. O cemu govorimo?

http://ba.n1info.com/Vijesti/a285216/AN ... orima.html

Ljudi su u velikoj zabludi kada misle da bi zivot bio bolji da vlast na svim nivoima cine pro-bosanske stranke. Ne bi bio nimalo bolji radi kriminalne prirode naroda, radi neorganizovanasti, neurednosti, nepismenosti itd. Ako neko sumnja, samo neka pogleda Srbiju, Hrvatsku, Makedoniju, Crnu Goru i Albaniju. Isti mentalitet.

Polazem male nade u Nasu stranku i Hadzikadica. Kod njih vidim zelju da mijenjaju svijest naroda.

A sto se tice CIK-a i ovih budalastina, zanima me kao lanjski snijeg. Potpuno sam ravnodusan na svaku odluku. Zanimaju me iskljucivo drustvene promjene bez kojih nema nikakvog napretka.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#803 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Chmoljo »

Humljanin wrote:
Eto to je to licemjerstvo i lažna briga za Srbe i Hrvate.
grozan sam.
Samo jedan post iznad si prosipao patetiku i psovao kako ti ne smetaju Srbi i Hrvati dok god rade u interesu onih koje predstavljaju.
E pa ovi ne rade u interesu onih koje načelno predstavljaju. I ti tu ne vidiš problem. A baš me zanima koliko su ti "dobri" Srbi i Hrvati uredili dobra općenito za sve građane, a koliko za svoju guzicu...
To bi bilo zanimljivo vidjeti.
opet, ponavljam, ako je autentični hrvatski interes praljak i ...herceg bosna, a HDZ se svojski trudi to pokazati, sada, prije, oduvijek, onda nije u pitanju interes, nego kršenje svake ljudske, zakonske, moralne i bilo koje norme koje je ljudsko društvo iznjedrilo.
Hrvat nije to što si ti opisao.
:shock: nemoj zajebavati.
Hrvat može biti i Nerkez Arifhodžić a i Željko Komšić.
al ovaj prvi samo u bašči.
Nitko im ne osporava da su Hrvatine.


osim ovom prvom da je biljka.
Osporava se to da su izabrani od Hrvata i da zastupaju autentične interese Hrvata.
Ali neznam čemu pišem, kad i ja i ti a i svi mi dobro znamo o čemu se radi, nego se lakše malo praviti glupav. A ostavi se dojam ozbiljnosti kada se saspe salve psovki u komentaru.
[/quote]

i onda dođemo do pitanja: šta je to autentični interes hrvata?

monopol nad kladionicama? nad ministarstvom finansija? nad članom predsjedništva da se matici ne zamjera? autentično tumačenje bespuća povijesne zbiljnosti?
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#804 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Mirza007 »

Humljanin wrote:
Mirza007 wrote:Evo, stigao je i Bezumljanin. Samo je on jos falio. Pogotovo da nam pojasni kako to Sarajevo pljacka ostatak drzave. I zasto Hrvati trebaju birati clana Predsjednistva BiH ako u Ustavu BiH sasvim drugacije pise. Ili da rastumaci kakav je Hrvat Emil Vlajki i ko ga je birao na poziciju potpredsjednika PC iz reda hrvatskog naroda.
Imaš neki argument na ono što sam napisao ili ti onako samo bezveze da nešto napišeš ?
Nisam ja ni komentirao ono sto si napisao nego sam postavio par pitanja.
Ali opet mi je drago da si se prepoznao, makar nemao odgovor niti na jedno od pitanja.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#805 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Humljanin »

Chmoljo wrote: ...šta je to autentični Hrvat....

divno.
Nigdje ja nisam napisao "autentični Hrvat". To je podmetanje.

Hrvate može predstavljati što se mene tiče i Erdogan, Asad, Rouhwni i porodica Saud , (pazi sad) AKO su ih Hrvati izabrali da ih predstavljaju i zastupaju njihove autentične interese.

Iz Sarajeva se stalno mjere krvna zrnca tko je pravi a tko nepravi Hrvat. Hrvate to ne interesira. Apsolutno mi svejedno kako će se zvati i koje će na nacionalnosti biti onaj tko će me zastupati.
Može mene predstavljati i Željko Komšić, ako ga Hrvati izaberu i ako on opravda njihovo povjerenje.

A predstavljati se kao zastupnik Hrvata, a čitavu kampanju zasnivati na mržnji prema Hrvatima je bolesno. I to nemože izaći na dobro. Uostalom taj čovjek u prethodna 2 mandata nije nikad obišao ljude u čije je ime klepao budžetske pare.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#806 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by The 51st State »

Humljanin wrote:
Chmoljo wrote: ...šta je to autentični Hrvat....

divno.
Nigdje ja nisam napisao "autentični Hrvat". To je podmetanje.

Hrvate može predstavljati što se mene tiče i Erdogan, Asad, Rouhwni i porodica Saud , (pazi sad) AKO su ih Hrvati izabrali da ih predstavljaju i zastupaju njihove autentične interese.

Iz Sarajeva se stalno mjere krvna zrnca tko je pravi a tko nepravi Hrvat. Hrvate to ne interesira. Apsolutno mi svejedno kako će se zvati i koje će na nacionalnosti biti onaj tko će me zastupati.
Može mene predstavljati i Željko Komšić, ako ga Hrvati izaberu i ako on opravda njihovo povjerenje.

A predstavljati se kao zastupnik Hrvata, a čitavu kampanju zasnivati na mržnji prema Hrvatima je bolesno. I to nemože izaći na dobro. Uostalom taj čovjek u prethodna 2 mandata nije nikad obišao ljude u čije je ime klepao budžetske pare.

kakve su ovo lazi u svrsi opravdavanja svoje teze?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#807 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Chmoljo »

Humljanin wrote:
Chmoljo wrote: ...šta je to autentični Hrvat....

divno.
Nigdje ja nisam napisao "autentični Hrvat". To je podmetanje.

Hrvate može predstavljati što se mene tiče i Erdogan, Asad, Rouhwni i porodica Saud , (pazi sad) AKO su ih Hrvati izabrali da ih predstavljaju i zastupaju njihove autentične interese.

Iz Sarajeva se stalno mjere krvna zrnca tko je pravi a tko nepravi Hrvat. Hrvate to ne interesira. Apsolutno mi svejedno kako će se zvati i koje će na nacionalnosti biti onaj tko će me zastupati.
Može mene predstavljati i Željko Komšić, ako ga Hrvati izaberu i ako on opravda njihovo povjerenje.

A predstavljati se kao zastupnik Hrvata, a čitavu kampanju zasnivati na mržnji prema Hrvatima je bolesno. I to nemože izaći na dobro. Uostalom taj čovjek u prethodna 2 mandata nije nikad obišao ljude u čije je ime klepao budžetske pare.
šta je autentični hrvatski interes?
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#808 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Mirza007 »

The 51st State wrote:
Humljanin wrote:
Chmoljo wrote: ...šta je to autentični Hrvat....

divno.
Nigdje ja nisam napisao "autentični Hrvat". To je podmetanje.

Hrvate može predstavljati što se mene tiče i Erdogan, Asad, Rouhwni i porodica Saud , (pazi sad) AKO su ih Hrvati izabrali da ih predstavljaju i zastupaju njihove autentične interese.

Iz Sarajeva se stalno mjere krvna zrnca tko je pravi a tko nepravi Hrvat. Hrvate to ne interesira. Apsolutno mi svejedno kako će se zvati i koje će na nacionalnosti biti onaj tko će me zastupati.
Može mene predstavljati i Željko Komšić, ako ga Hrvati izaberu i ako on opravda njihovo povjerenje.

A predstavljati se kao zastupnik Hrvata, a čitavu kampanju zasnivati na mržnji prema Hrvatima je bolesno. I to nemože izaći na dobro. Uostalom taj čovjek u prethodna 2 mandata nije nikad obišao ljude u čije je ime klepao budžetske pare.

kakve su ovo lazi u svrsi opravdavanja svoje teze?
Polazi covjek od pogresne premise u startu a to je da je clan Predsjednistva BiH - Hrvat onaj koji "klepa budzetske pare u ime Hrvata" (koji su ga valjda trebali birati). I haj' se s takvim raspravi kad ni osnovne stvari ne konta. Kako rekoh (a nije badava) - Bezumljanin.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#809 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Humljanin »

Chmoljo wrote:
Humljanin wrote: Eto to je to licemjerstvo i lažna briga za Srbe i Hrvate.
grozan sam.


Nisi nego licemjer.
Hrvat može biti i Nerkez Arifhodžić a i Željko Komšić.
al ovaj prvi samo u bašči.
Ne kontam foru .
Nitko im ne osporava da su Hrvatine.
osim ovom prvom da je biljka.
Tko mu osporava da je biljka?
i onda dođemo do pitanja: šta je to autentični interes hrvata?
monopol nad kladionicama? nad ministarstvom finansija? nad članom predsjedništva da se matici ne zamjera? autentično tumačenje bespuća povijesne zbiljnosti?
Što je autentični interes Bošnjaka? Birati Hrvatima politčke predstavnike? Potezati vitalni nacionalni interes kada dođe na dnevni red TV kanal na hrvatskom jeziku? Blokirati grad Mostar 10 godina da ustaše ne mogu birati normalno gradsko vijeće i od Mostara praviti jedini grad-slučaj u BiH?
Postavljati Bošnjaka za potpredsjednika OV Srebrenik kada po zakonu to pripada jedinom Hrvatu u OV? ....itd itd itd

Nisam ja tu da defeniram nacionalne interese Bošnjaka i da u njihovo ime govorim.
Kao što nisi ni ti tu da pričaš u ime Hrvata što su njima nacionalni interesi. To valjda svako za sebe definira i bira. Ili nije?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#810 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Humljanin »

Chmoljo wrote:
šta je autentični hrvatski interes?
Da ne pišem romane opet... Ponovit cu pitanje: a što je nacionalni interes Bošnjaka? Je li izgurati "vlahe i ustaše" i napraviti etnički čistu i homogenu nacionalnu državu Bošnjaka?

Ja ne mogu pričati za Bošnjake. To oni moraju definirati. Ja mogu samo svoje interese zastupati. (Ne kogu čak ni svih Hrvata, jer nisam izabran da zastupam interese svih Hrvata)

Moj je osobni interes da živim normalno. Da mi nitko ne oduzima pravo da biram gradsko vijece Mostara. Da mi nitko ne podmeće kukavičje jaje da me zastupa. Da mi nitko ne osporava pravo na vlastiti jezik, kulturu, vjeru. Da postoji pravna država. Da nema korupcije. itd.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#811 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by MarshalDodik »

Mogu odgovori na ova dva blic pitanja?
Koliko ima Hrvata s pravom glasa u BiH?
Koliko je glasova dobio Covic ?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#812 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Chmoljo »

Humljanin wrote:
Nisi nego licemjer.
100%.

Ne kontam foru .
šta ću ti ja.
Tko mu osporava da je biljka?
Refik iz kuhinje.
Što je autentični interes Bošnjaka? Birati Hrvatima politčke predstavnike? Potezati vitalni nacionalni interes kada dođe na dnevni red TV kanal na hrvatskom jeziku? Blokirati grad Mostar 10 godina da ustaše ne mogu birati normalno gradsko vijeće i od Mostara praviti jedini grad-slučaj u BiH?
Postavljati Bošnjaka za potpredsjednika OV Srebrenik kada po zakonu to pripada jedinom Hrvatu u OV? ....itd itd itd
fizički opstati na ovom prostoru. nešto što je vrlo često dovođeno u pitanje, i ne tako davno. i nešto što su dugoročni planovi komšiluka.
Nisam ja tu da defeniram nacionalne interese Bošnjaka i da u njihovo ime govorim.
Kao što nisi ni ti tu da pričaš u ime Hrvata što su njima nacionalni interesi. To valjda svako za sebe definira i bira. Ili nije?
ko te ba pitao za nacionalne interese bošnjaka? pitam te fino šta je autentični interes Hrvata, jer TI cijelu priču baziraš na tome. TI si taj koji priča o predstavljanju autentičnog interesa. pa ako pričaš o tome, red je i da nam kažeš nešto o toj materiji. ili je to nešto transcedentalno, nepojmljivo obično bošnjačkom puku?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#813 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Humljanin »

The 51st State wrote:
Humljanin wrote: Može mene predstavljati i Željko Komšić, ako ga Hrvati izaberu i ako on opravda njihovo povjerenje.

A predstavljati se kao zastupnik Hrvata, a čitavu kampanju zasnivati na mržnji prema Hrvatima je bolesno. I to nemože izaći na dobro. Uostalom taj čovjek u prethodna 2 mandata nije nikad obišao ljude u čije je ime klepao budžetske pare.

kakve su ovo lazi u svrsi opravdavanja svoje teze?
Šta je tu laž?
Željko Komšić nije čitavu kampanju temeljio na međunacionalnoj mržnji?
Jok eto imao je čovjek odličan socioekonomski program za mijenjanje klime u društvu na bolje da relaksira međunacionalne tenzije i poveća povjerenje među narodima i tako privuče strane investicije...
Wtf?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#814 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Kolinda »

MarshalDodik wrote:Mogu odgovori na ova dva blic pitanja?
Koliko ima Hrvata s pravom glasa u BiH?
Koliko je glasova dobio Covic ?
Dobio je cca 80+% glasova Hrvata koji su izišli na izbore ( a takvi se jedino računaju)...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#815 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by The 51st State »

Humljanin wrote:
The 51st State wrote:
Humljanin wrote: Može mene predstavljati i Željko Komšić, ako ga Hrvati izaberu i ako on opravda njihovo povjerenje.

A predstavljati se kao zastupnik Hrvata, a čitavu kampanju zasnivati na mržnji prema Hrvatima je bolesno. I to nemože izaći na dobro. Uostalom taj čovjek u prethodna 2 mandata nije nikad obišao ljude u čije je ime klepao budžetske pare.

kakve su ovo lazi u svrsi opravdavanja svoje teze?
Šta je tu laž?
Željko Komšić nije čitavu kampanju temeljio na međunacionalnoj mržnji?
Jok eto imao je čovjek odličan socioekonomski program za mijenjanje klime u društvu na bolje da relaksira međunacionalne tenzije i poveća povjerenje među narodima i tako privuče strane investicije...
Wtf?
daj primjer tako necege ili odstupi sa interneta.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#816 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Chmoljo »

Humljanin wrote:Moj je osobni interes da živim normalno. Da mi nitko ne oduzima pravo da biram gradsko vijece Mostara. Da mi nitko ne podmeće kukavičje jaje da me zastupa. Da mi nitko ne osporava pravo na vlastiti jezik, kulturu, vjeru. Da postoji pravna država. Da nema korupcije. itd.
a to je autentični interes. dakle, isto kao i kod ostalih i nešto što se može ostvariti bez velikih zakonskih zahvata.

e sada, i mene je zastupala Vlada kantona sarajevo u prošlom sazivu. nisam je htio. ni nacrtanu. gomila šovena i neradnika. al ipak su me zastupali. demokratija jebiga.

što bi to ti imao više prava od mene? da mora da bude izabran onaj za koga ti glasaš, a onaj za koga ja glasam može, a i ne mora?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#817 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Humljanin »

Chmoljo wrote: fizički opstati na ovom prostoru. nešto što je vrlo često dovođeno u pitanje, i ne tako davno. i nešto što su dugoročni planovi komšiluka.
Nisam ja tu da defeniram nacionalne interese Bošnjaka i da u njihovo ime govorim.
Kao što nisi ni ti tu da pričaš u ime Hrvata što su njima nacionalni interesi. To valjda svako za sebe definira i bira. Ili nije?
ko te ba pitao za nacionalne interese bošnjaka? pitam te fino šta je autentični interes Hrvata, jer TI cijelu priču baziraš na tome. TI si taj koji priča o predstavljanju autentičnog interesa. pa ako pričaš o tome, red je i da nam kažeš nešto o toj materiji. ili je to nešto transcedentalno, nepojmljivo obično bošnjačkom puku?
Pa dobro, nije baš ni Hrvatima kroz povijest na ovim prostorima teklo med i mlijeko. Ispade da su kroz povijest Hrvati samo jeli tulumbe, hormašice, pili himber od zove, pjevali sevdah, divanili uz kahvu, i bili u behutu...
Pa kroz povijest smo redovito na granici fizičkog nestanka sa ovog prostora.
Tako da taj problem nije svojstven i nije strah samo Bošnjaka. Ima i drugih koje to brine.

Što se tiče nacionalnih interesa, lijepo sam ti postavio protupitanje što su to nacionalni interesi Bošnjaka. I ogradio se da me to ne interesira i da ja nemam prava iste definirati. Isto kao što ti ni Željko Komšić ni Bakir ni Milokrad nemaju pravo definirati nacionalni interes Hrvata.
Ja sam ti odgovorio šta su moji osobni interesi.

A ako smatraš da Hrvati nemaju pravo na osobne i nacionalne interese i da nemaju pravo da ih zastupa netko koga su oni izabrali da ih zastupa... Pitam te imaš li išta protiv da Galijašević zastupa Bošnjake?
Ima li ikakve razlike između Galijaševića i Izetbegovića?
Kakve to interese zastupa jedan a kakve drugi?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#818 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Chmoljo »

odgovaraš na pitanja koja te nisam pitao.

spinmajstor.
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#819 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by 512MB »

Kolinda wrote:
MarshalDodik wrote:Mogu odgovori na ova dva blic pitanja?
Koliko ima Hrvata s pravom glasa u BiH?
Koliko je glasova dobio Covic ?
Dobio je cca 80+% glasova Hrvata koji su izišli na izbore ( a takvi se jedino računaju)...
Ok, 80% hrvata koji su izasli na izbore su glasali za Covica, predpostavljam da imas dokaze za to?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#820 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Humljanin »

Chmoljo wrote:
Humljanin wrote:Moj je osobni interes da živim normalno. Da mi nitko ne oduzima pravo da biram gradsko vijece Mostara. Da mi nitko ne podmeće kukavičje jaje da me zastupa. Da mi nitko ne osporava pravo na vlastiti jezik, kulturu, vjeru. Da postoji pravna država. Da nema korupcije. itd.
a to je autentični interes. dakle, isto kao i kod ostalih i nešto što se može ostvariti bez velikih zakonskih zahvata.

e sada, i mene je zastupala Vlada kantona sarajevo u prošlom sazivu. nisam je htio. ni nacrtanu. gomila šovena i neradnika. al ipak su me zastupali. demokratija jebiga.

što bi to ti imao više prava od mene? da mora da bude izabran onaj za koga ti glasaš, a onaj za koga ja glasam može, a i ne mora?
Svaki čovjek mnoštvo (pod)identiteta. Imaš vlastiti interes, interes porodice, interes sela/općine , grada, regije... Isto tako dio identiteta je i svako udruženje kojem si pripadao, mjesto odakle si potekao, škole u kojima si se škooovao, mjesta na kojima si radio...itd
Nacionalnost je samo jedan od identiteta.
Moji i tvoji interesi se vjerojatno 90% preklapaju na razini običnog čovjeka, stanovnika, građanina.
Na razini nacionalnog i jezičnog identiteta nam se interesi vjerojatno ne preklapaju.
Tako isto i sa svim ostalim građanima.
Svatko ima svoje posebnosti i različitosti.
Imamo zajedničkih preko 70% interesa i ljudskih težnji i potreba. Stvari koje nas razdvajaju su manje u obimu ali su jako značajne jer zadiru u sam korjen.
Ako ti meni govoriš da sam Bošnjak, ja tebi da si Turcin, ti Srbinu da je Vlašina, onda imamo problem.

Rijetke su države sa izravnom 100% neposrednom demokracijom. U vecini drzava imaš neke izborne jedinice, regije, savezne drzave, federalne jedinice..itd koje daju određene kvote izabranih zastupnika. U Americi ima elektorski nacin glasovanja. Tako da se uvijek može naći nezadovoljnika koji bi rekli da to jije 100% glas naroda.

Ali svi ti kompromisi u vecini država sa posrednom demokracijom su uvedeni da bi se spriječilo da veća grupa bude prezastupljena a manja grupa potpuno nezastupljena.

Institut nacionalnih manjina daje pravo da se izabere zagarantirani predstavnik interesa određene male grupe građana.

Slicno je i sa BiH. Tko ovdje ne razumije da su ovdje živjele 3 konfesije i 3 različita identiteta vijekovima i tisućama godina unazad, taj ima problem sa shvaćanjem realnosti.
Ne možeš sada potezom pera izbrisati povijest nekog naroda.

Ako je potpisano da svatko bira sebi političke predstavnike, zasto je problem to prihvatiti i ispoštovati?

Možda će nekad u budućnosti Bošnjaci biti ispod 50% pa će im Hrvati i Srbi izabirati Komšiće..?
Baš zato je BiH trokonstitutivna, kao garant da jedan narod neće biti precrtan i preglasan.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#821 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Humljanin »

Chmoljo wrote:odgovaraš na pitanja koja te nisam pitao.

spinmajstor.
Ne znam odakle ti to da bih ja kao jedinka trebao definirati interese cjelokupnog Hrvatskog naroda?
Odakle mi mandat za takvo što?
Ja sam ti napisao šta su moji osobni interesi.
A dopusti da se Hrvati izraze što su njihovi nacionalni interesi.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#822 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by MarshalDodik »

Kolinda wrote:
MarshalDodik wrote:Mogu odgovori na ova dva blic pitanja?
Koliko ima Hrvata s pravom glasa u BiH?
Koliko je glasova dobio Covic ?
Dobio je cca 80+% glasova Hrvata koji su izišli na izbore ( a takvi se jedino računaju)...
Hvala, ali nisam to pitao.
Vidim da si upucen pa ako mogu odgovori striktno na ova dva pitanja. Poyy
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#823 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Kolinda »

512MB wrote:
Kolinda wrote:
MarshalDodik wrote:Mogu odgovori na ova dva blic pitanja?
Koliko ima Hrvata s pravom glasa u BiH?
Koliko je glasova dobio Covic ?
Dobio je cca 80+% glasova Hrvata koji su izišli na izbore ( a takvi se jedino računaju)...
Ok, 80% hrvata koji su izasli na izbore su glasali za Covica, predpostavljam da imas dokaze za to?
Vrlo lako dokazivo, samo što vrijedi kad ja nešto dokažem ako ćeš kao i onaj jučer praviti se slijep.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#824 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Chmoljo »

Humljanin wrote:
Chmoljo wrote:odgovaraš na pitanja koja te nisam pitao.

spinmajstor.
Ne znam odakle ti to da bih ja kao jedinka trebao definirati interese cjelokupnog Hrvatskog naroda?
Odakle mi mandat za takvo što?
Ja sam ti napisao šta su moji osobni interesi.
A dopusti da se Hrvati izraze što su njihovi nacionalni interesi.
pa pričaš o tome, pa reko da te pitam šta je to. ne znam koliko puta trebam ponoviti.

i ne da dopuštam, nego te molim, a ti me ružiš što to pitam. de se malo usauliši.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#825 Re: CIK u službi Hrvatske i Srbije: U BiH će susjedi i komšije kontrolom u CIK-U napraviti izbornu prevaru sa "maticama"

Post by Henry Chinaski »

Kolinda wrote:
MarshalDodik wrote:Mogu odgovori na ova dva blic pitanja?
Koliko ima Hrvata s pravom glasa u BiH?
Koliko je glasova dobio Covic ?
Dobio je cca 80+% glasova Hrvata koji su izišli na izbore ( a takvi se jedino računaju)...
Pretpostavljam da se ovdje referiraš na zakonske odredbe i pravni okvir?
Ako se držimo tvojih argumenata, po čemu je pogrešno što je izabran Komšić. (uzimamo u obzir ono što se računa...)
Post Reply