Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post Reply
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#1926 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by AliceInChains »

geralt wrote: 25/01/2022 19:15
Piaty wrote: 25/01/2022 19:06 Mi smo se poceli malo pitati krajem sedamdestih. Ali malo malkice, nista opasno ni za koga :)

A odgovor na to pitanje je: Jesu. Bili su losi Slovencima u svakom pogledu. Hrvatima donekle jer su realno htjeli Hrvatsku.
Ne bih se slozio ni sa jednim ni sa drugim, iako treba razdvojiti Jugoslaviju i komunizam. Razlog za ulazak Slovenije i Hrvatske u Jugoslaviju je bio vojno-sigurnosni - mozda bi ostali nezavisni par godina u 1920-im, a onda bi ih poklopio ili Mussolini, ili Horthy, ili savez njih dvojice. U Jugoslaviji su barem mogli pricati svojim jezikom i imati kakvu-takvu autonomiju i samoupravu.

I eto kako oni iznevjeriše Srbe, koji su im to ustvari omogućili. Još im osvojiše teritoriju oko Trsta, i opet nezadovoljni. Zahvaljujući Jugoslaviji ti isti Slovenci imaju danas pristup na more
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1927 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Piaty »

geralt wrote: 25/01/2022 19:15
Piaty wrote: 25/01/2022 19:06 Mi smo se poceli malo pitati krajem sedamdestih. Ali malo malkice, nista opasno ni za koga :)

A odgovor na to pitanje je: Jesu. Bili su losi Slovencima u svakom pogledu. Hrvatima donekle jer su realno htjeli Hrvatsku.
Ne bih se slozio ni sa jednim ni sa drugim, iako treba razdvojiti Jugoslaviju i komunizam. Razlog za ulazak Slovenije i Hrvatske u Jugoslaviju je bio vojno-sigurnosni - mozda bi ostali nezavisni par godina u 1920-im, a onda bi ih poklopio ili Mussolini, ili Horthy, ili savez njih dvojice. U Jugoslaviji su barem mogli pricati svojim jezikom i imati kakvu-takvu autonomiju i samoupravu.
Da.
Svjestnan sam toga. Pa ima ona da je prva Jugoslavija bila hrvatska ideja, a ne srpska. Ne mislim kao koncept, nego bukvalno na terenu su Hrvati radili da se uspostavi. Srbima ona nije trebala i vjerovatno su se i zajebali zbog toga tada jer su mogli imati cijelu Bosnu i Dalmaciju jer smo mi i Hrvati bili na "pogresnoj strani".
Tako nesto im je i obecano, cini mi se. Zar ne?
Bossona
Posts: 5139
Joined: 21/12/2020 03:28

#1928 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Bossona »

Borisav Jović, posljednji predsjednik SFRJ:

”Problem sa Bosnom je što muslimani ne žele da budu Srbi ili Hrvati”!
Image
Borisav Jović, srpski član posljednjeg Predsjedništva SFRJ, za sve nevolje Srba u prošlom vijeku (koji je kako kaže za Srbe “izgubljen vek”) optužuje Josipa Broza Tita i njegove komuniste. (Jović je inače bio član Saveza komunista skoro pola stoljeća). Tito je, kaže Jović u intervju za “Kurir”, “drugima davao države, a nama je oduzimao”.
Korijene antisrpske poltike Josipa Broza, Jović nalazi u godinama prije Drugog svjetskog rata, a nastavak je predstavljalo Drugo zasjedanje AVNOJ-a u Jajcu. No, kaže on, vrhunac je bio Ustav iz 1974. godine, koji je bio uvod u raspad SFR Jugoslavije. Jović kaže da je idejni tvorac tog Ustava bio Tito, a da ga je “Edvard Kardelj vrlo vešto napisao”.

On optužuje i srpske komuniste koji nisu imali snage da se suprotstave Titovim višedecenijskim potezima na razbijanju Jugoslavije. “Tito je to radio svjesno, a srpski komunisti su ga podržavali nesvjesno”. Komentirajući političke prilike u Bosni i Hercegovini, Borisav Jović kaže da je glavni problem što dva naroda žele da se priključe svojim matičnim državama, a međunarodna zajednica to ne dopušta jer ne zna “šta da radi sa muslimanima”.

“Kada bi muslimani odlučili da se priključe jedno od dvije države, Srbiji, ili Hrvatskoj, našlo bi se rješenje. Muslimani su Srbi koji su promijenili vjeru prije 200 godina. Oni su u svim historijskim analizama u sukobu Srba i Hrvata trebali da pređu na srpsku stranu, ali su u posljednjem ratu prešli na onu drugu”, objasnio je Borisav Jović.



Na pitanje ko je to radio na rasturanju bivše Jugoslavije, Jović je upro prst u Hrvate i Slovence.

-Političke snage koje su pola vijeka radile na rasturanju bile su prije svega među Slovencima i Hrvatima. Oni su 1918. ušli u Jugoslaviju ne sa ciljem da je ojačaju, već da u pogodnom trenutku iz nje izađu. Tako su radili od prvog dana ulaska, pa sve do njenog raspada, rekao je Jović.

-Tito je lično, kaže Jović, tražio od Kardelja da se sastavi ustav po kojem će Hrvatska, kad se Jugoslavija bude raspala, moći da se izdvoji s teritorijama na kojima žive Srbi. Kardelj je to vješto napisao. Tito je, dakle, te 1974. već obezbijedio sve uslove za raspad Jugoslavije. Raspad je mogao da nastane tek kad su dva vojna saveza došla u takve odnose da im Jugoslavija više nije bila potrebna kao tampon-zona, odnosno onda kad su zaključili da dalje mogu i bez nje. Tad je, eto, došlo do raspada, a po Ustavu je moglo još 1974. A neke velike sile, prije svega Njemačka, i ranije su bile veoma zainteresovane da se raspad desi, ustvrdio je Jović.
Politička propaganda i projekt “Svi Srbi u jednoj državi” je još od Načertanija Ilije Garašanina iz 1844 godine i Vuka Karadžića "Srbi svi i svuda" je bila ideologija hegemonije, posrbljavanja i naseljivanja uz propagandu mitomanije laži i falsifikata historijskih činjenica.
“Kada bi muslimani odlučili da se priključe jedno od dvije države, Srbiji, ili Hrvatskoj, našlo bi se rješenje. Muslimani su Srbi koji su promijenili vjeru prije 200 godina. Oni su u svim historijskim analizama u sukobu Srba i Hrvata trebali da pređu na srpsku stranu, ali su u posljednjem ratu prešli na onu drugu”, objasnio je Borisav Jović.
Image
Image
Image

Image

Bosna je postojala stoljećima i postojaće a lažova i zlotvora Bore Jovića nema a Bosna i Bošnjani su ih nadživjeli kao što su nadživjela sve njene okupatore i dušmane!

Image

Image
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#1929 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by AliceInChains »

Piaty wrote: 25/01/2022 19:42
geralt wrote: 25/01/2022 19:15
Ne bih se slozio ni sa jednim ni sa drugim, iako treba razdvojiti Jugoslaviju i komunizam. Razlog za ulazak Slovenije i Hrvatske u Jugoslaviju je bio vojno-sigurnosni - mozda bi ostali nezavisni par godina u 1920-im, a onda bi ih poklopio ili Mussolini, ili Horthy, ili savez njih dvojice. U Jugoslaviji su barem mogli pricati svojim jezikom i imati kakvu-takvu autonomiju i samoupravu.
Da.
Svjestnan sam toga. Pa ima ona da je prva Jugoslavija bila hrvatska ideja, a ne srpska. Ne mislim kao koncept, nego bukvalno na terenu su Hrvati radili da se uspostavi. Srbima ona nije trebala i vjerovatno su se i zajebali zbog toga tada jer su mogli imati cijelu Bosnu i Dalmaciju jer smo mi i Hrvati bili na "pogresnoj strani".
Tako nesto im je i obecano, cini mi se. Zar ne?
Tako je. I Slovenci i Hrvati su se objeručke hvatali za Južnoslavensku ideju, jer bi tada inače nestali kao nacije / zajednice. A uzor su i bili Čehoslovaci i njihova borba za slavensku državu i nezavisnost od ‘okupatora’
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#1930 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by AliceInChains »

Bossona wrote: 25/01/2022 19:45 Borisav Jović, posljednji predsjednik SFRJ:

”Problem sa Bosnom je što muslimani ne žele da budu Srbi ili Hrvati”!
Image
Borisav Jović, srpski član posljednjeg Predsjedništva SFRJ, za sve nevolje Srba u prošlom vijeku (koji je kako kaže za Srbe “izgubljen vek”) optužuje Josipa Broza Tita i njegove komuniste. (Jović je inače bio član Saveza komunista skoro pola stoljeća). Tito je, kaže Jović u intervju za “Kurir”, “drugima davao države, a nama je oduzimao”.
Korijene antisrpske poltike Josipa Broza, Jović nalazi u godinama prije Drugog svjetskog rata, a nastavak je predstavljalo Drugo zasjedanje AVNOJ-a u Jajcu. No, kaže on, vrhunac je bio Ustav iz 1974. godine, koji je bio uvod u raspad SFR Jugoslavije. Jović kaže da je idejni tvorac tog Ustava bio Tito, a da ga je “Edvard Kardelj vrlo vešto napisao”.

On optužuje i srpske komuniste koji nisu imali snage da se suprotstave Titovim višedecenijskim potezima na razbijanju Jugoslavije. “Tito je to radio svjesno, a srpski komunisti su ga podržavali nesvjesno”. Komentirajući političke prilike u Bosni i Hercegovini, Borisav Jović kaže da je glavni problem što dva naroda žele da se priključe svojim matičnim državama, a međunarodna zajednica to ne dopušta jer ne zna “šta da radi sa muslimanima”.

“Kada bi muslimani odlučili da se priključe jedno od dvije države, Srbiji, ili Hrvatskoj, našlo bi se rješenje. Muslimani su Srbi koji su promijenili vjeru prije 200 godina. Oni su u svim historijskim analizama u sukobu Srba i Hrvata trebali da pređu na srpsku stranu, ali su u posljednjem ratu prešli na onu drugu”, objasnio je Borisav Jović.



Na pitanje ko je to radio na rasturanju bivše Jugoslavije, Jović je upro prst u Hrvate i Slovence.

-Političke snage koje su pola vijeka radile na rasturanju bile su prije svega među Slovencima i Hrvatima. Oni su 1918. ušli u Jugoslaviju ne sa ciljem da je ojačaju, već da u pogodnom trenutku iz nje izađu. Tako su radili od prvog dana ulaska, pa sve do njenog raspada, rekao je Jović.

-Tito je lično, kaže Jović, tražio od Kardelja da se sastavi ustav po kojem će Hrvatska, kad se Jugoslavija bude raspala, moći da se izdvoji s teritorijama na kojima žive Srbi. Kardelj je to vješto napisao. Tito je, dakle, te 1974. već obezbijedio sve uslove za raspad Jugoslavije. Raspad je mogao da nastane tek kad su dva vojna saveza došla u takve odnose da im Jugoslavija više nije bila potrebna kao tampon-zona, odnosno onda kad su zaključili da dalje mogu i bez nje. Tad je, eto, došlo do raspada, a po Ustavu je moglo još 1974. A neke velike sile, prije svega Njemačka, i ranije su bile veoma zainteresovane da se raspad desi, ustvrdio je Jović.
Politička propaganda i projekt “Svi Srbi u jednoj državi” je još od Načertanija Ilije Garašanina iz 1844 godine i Vuka Karadžića "Srbi svi i svuda" je bila ideologija hegemonije, posrbljavanja i naseljivanja uz propagandu mitomanije laži i falsifikata historijskih činjenica.
“Kada bi muslimani odlučili da se priključe jedno od dvije države, Srbiji, ili Hrvatskoj, našlo bi se rješenje. Muslimani su Srbi koji su promijenili vjeru prije 200 godina. Oni su u svim historijskim analizama u sukobu Srba i Hrvata trebali da pređu na srpsku stranu, ali su u posljednjem ratu prešli na onu drugu”, objasnio je Borisav Jović.
Image
Image
Image

Image

Bosna je postojala stoljećima i postojaće a lažova i zlotvora Bore Jovića nema a Bosna i Bošnjani su ih nadživjeli kao što su nadživjela sve njene okupatore i dušmane!

Image

Image
Koliko god mi se on i drugi Srpski političari iz tog doba gadili radi toga, šta su nama Bošnjacima učinili nakon raspada Juge, se ipak mora priznati: Taj isti Jovic je bio sasvim pragmatičan. Sam je otprilike javno izjavio: Nakon sto smo shvatili, da Jugoslaviju osim nas niko iskreno neće, posli smo u ostvarivanje naših Srpskih nacionalnih ciljeva.
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#1931 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Ludzak »

Jugoslavija je bila iznad svih ovdašnjih torova. Sada su torovi, i religijski imami, iznad ovdašnjih državica. A Bošnjaci su ionako bili nepoznati. Sem male grupice koja se bavila nacionalnom historijom Bosne u to vrijeme.
Bossona
Posts: 5139
Joined: 21/12/2020 03:28

#1932 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Bossona »

AliceInChains wrote: 25/01/2022 20:08

Koliko god mi se on i drugi Srpski političari iz tog doba gadili radi toga, šta su nama Bošnjacima učinili nakon raspada Juge, se ipak mora priznati: Taj isti Jovic je bio sasvim pragmatičan. Sam je otprilike javno izjavio: Nakon sto smo shvatili, da Jugoslaviju osim nas niko iskreno neće, posli smo u ostvarivanje naših Srpskih nacionalnih ciljeva.
Image

Nije tačno, Srbija je predvođena MIloševićem prva razbila Ustav te iste Jugoslavije.
Tražili su da se napari konfederacija ali oni su planirali veliku Srbiju jer su im se preduslovi poklopili, vojska, diplomatija, propast komunizma, problem im je bila Bosna koju su dogovoirli sa Tuđmanom podijeliti i razgraničiti se.

Bora Jović je razbija i ratni zločinac kao i Dobrica Ćosić kreator Memoranduma SANU
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1933 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Piaty »

AliceInChains wrote: 25/01/2022 19:55
Piaty wrote: 25/01/2022 19:42

Da.
Svjestnan sam toga. Pa ima ona da je prva Jugoslavija bila hrvatska ideja, a ne srpska. Ne mislim kao koncept, nego bukvalno na terenu su Hrvati radili da se uspostavi. Srbima ona nije trebala i vjerovatno su se i zajebali zbog toga tada jer su mogli imati cijelu Bosnu i Dalmaciju jer smo mi i Hrvati bili na "pogresnoj strani".
Tako nesto im je i obecano, cini mi se. Zar ne?
Tako je. I Slovenci i Hrvati su se objeručke hvatali za Južnoslavensku ideju, jer bi tada inače nestali kao nacije / zajednice. A uzor su i bili Čehoslovaci i njihova borba za slavensku državu i nezavisnost od ‘okupatora’
Jesu objerucke prihvatili ali kao privremeno rjesenje i cekali novu priliku.
Sad opet ovi iz Srbije kazu kako su oni eto izasli Hrvatima i Slovencima u susret ali su realno i oni kontali da ce Jugoslavija biti uskoro velika Srbija.
Ispostavilo se da su ovi prvi odlicno takticki odigrali, a drugi lose. Tu prije svega mislim na prostor Bosne koji je lagano mogao biti srpski.

Mi smo takodjer dobro prolazili ali sto je zacudjujuce bez ikakve politicke strategije vec "sta nas zadesi-zadesi" i nije da nije ispalo lose, lose je, ali opet moglo je biti katastrofalno.
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#1934 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by AliceInChains »

Bossona wrote: 25/01/2022 21:53
AliceInChains wrote: 25/01/2022 20:08

Koliko god mi se on i drugi Srpski političari iz tog doba gadili radi toga, šta su nama Bošnjacima učinili nakon raspada Juge, se ipak mora priznati: Taj isti Jovic je bio sasvim pragmatičan. Sam je otprilike javno izjavio: Nakon sto smo shvatili, da Jugoslaviju osim nas niko iskreno neće, posli smo u ostvarivanje naših Srpskih nacionalnih ciljeva.
Image

Nije tačno, Srbija je predvođena MIloševićem prva razbila Ustav te iste Jugoslavije.
Tražili su da se napari konfederacija ali oni su planirali veliku Srbiju jer su im se preduslovi poklopili, vojska, diplomatija, propast komunizma, problem im je bila Bosna koju su dogovoirli sa Tuđmanom podijeliti i razgraničiti se.

Bora Jović je razbija i ratni zločinac kao i Dobrica Ćosić kreator Memoranduma SANU
Srbi su išli ka centralizaciji moći, jer su to smatrali kao vjerovatnije riješene za opstanak države, ali u tome nisu uspjeli i desilo se šta se desilo. U onim vanjskopolitičkim okolnostima su im šanse za uspjeh bile male.

Svaka država / svi većinski narodi / vecina bi u onom stanju išla ka centralizaciji moći, jer je potrebno sprovođenje bolnih reforma, sto je u onoj labavoj drzavi tesko bilo moguće. I sad bi oni da naprave konfederaciju. Mislim, čisto zamazivanje očiju, ili ti kapitulacija u startu.

Evo, pored Njemacke federacije i njihovih poteškoća uvođenja brzih reformi tokom pandemije/ krize oni pokušavaju ići ka centralizaciji.

Ista stvar kod nas u Bosni: Treba nam jača centralizacija, tj. jače državne institucije da bi konačno mogli sprovesti bitne reforme.

Ali kao sto sam spomenuo: Onaj put za koji su se odlučili nakon raspada je jednostavno pećinsko ludilo. I svoj sopstveni narod su dobro zeznuli i civilizacijski maksimalno unazadili.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1935 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by sehohari »

AliceInChains wrote: 25/01/2022 22:36
Bossona wrote: 25/01/2022 21:53
Image

Nije tačno, Srbija je predvođena MIloševićem prva razbila Ustav te iste Jugoslavije.
Tražili su da se napari konfederacija ali oni su planirali veliku Srbiju jer su im se preduslovi poklopili, vojska, diplomatija, propast komunizma, problem im je bila Bosna koju su dogovoirli sa Tuđmanom podijeliti i razgraničiti se.

Bora Jović je razbija i ratni zločinac kao i Dobrica Ćosić kreator Memoranduma SANU
Srbi su išli ka centralizaciji moći, jer su to smatrali kao vjerovatnije riješene za opstanak države, ali u tome nisu uspjeli i desilo se šta se desilo. U onim vanjskopolitičkim okolnostima su im šanse za uspjeh bile male.

Svaka država / svi većinski narodi / vecina bi u onom stanju išla ka centralizaciji moći, jer je potrebno sprovođenje bolnih reforma, sto je u onoj labavoj drzavi tesko bilo moguće. I sad bi oni da naprave konfederaciju.

Evo, pored Njemacke federacije i njihovih poteškoća uvođenja brzih reformi tokom pandemije/ krize oni pokušavaju ići ka centralizaciji.

Ista stvar kod nas u Bosni: Treba nam jača centralizacija, tj. jače državne institucije da bi konačno mogli sprovesti bitne reforme.

Ali kao sto sam spomenuo: Onaj put za koji su se odlučili nakon raspada je jednostavno pećinsko ludilo. I svoj sopstveni narod su dobro zeznuli i civilizacijski maksimalno unazadili.
Kako misliš "nakon raspada"?
Izvini, ali malo naivno gledaš na taj period. Nije Milošević bio neko ko je eto htio centralizaciju pa je se, kad nije uspjelo, od jednom odlučio napraviti veliku Srbiju ratom.

Svako sem Bošnjaka je manje-više znao da će biti rata.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#1936 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by mo-town »

Piaty wrote: 25/01/2022 19:13 Evo recimo sta ti je dobar argument, a to je da dobro da su pobijedili partizani jer da nisu, mi bi bili dio neke vrste kraljevine Jugoslavije. Drugim rijecima, ne bi nas ni bilo. Tako da su nama komunisti valjali samo zato nas nisu bioloski unistili jer u tom vremenu je to bilo najvaznije kod Bosnjaka, nikakva veca prica vec cisti opstanak, a sad da ne pricamo o tom progresu koji ti navodis.

Ima i tvoje price, ima i Sarajmenove price da valja...nije nista crno-bijelo.
Nije u pitanju bio samo bioloski opstanak nego su nam uvjeti bili takvi da su nam omogucili siroku edukaciju, emancipaciju zena (pogotov zenske djece koja do tada masovno nisu ni isla u skolu te ostajala nepismena) i zaposljavanje (a time i temelj za ekonomski prosperitet).
Zbog tih povoljnih uvjeta smo demografski bujali (kao i sve vrste u prirodi). Na koncu, pod tim rezimom smo ostvarili i nacionalnu emancipaciju i priznanje.
Slazem se, nista nije crno-bijelo, na pocetku polemike sam rekao da je taj rezim imao i pozitivnih i negativnih strana ali sveukupno je bio povoljan po nas.
Bossona
Posts: 5139
Joined: 21/12/2020 03:28

#1937 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Bossona »

AliceInChains wrote: 25/01/2022 22:36
Bossona wrote: 25/01/2022 21:53
Image

Nije tačno, Srbija je predvođena MIloševićem prva razbila Ustav te iste Jugoslavije.
Tražili su da se napari konfederacija ali oni su planirali veliku Srbiju jer su im se preduslovi poklopili, vojska, diplomatija, propast komunizma, problem im je bila Bosna koju su dogovoirli sa Tuđmanom podijeliti i razgraničiti se.

Bora Jović je razbija i ratni zločinac kao i Dobrica Ćosić kreator Memoranduma SANU
Srbi su išli ka centralizaciji moći, jer su to smatrali kao vjerovatnije riješene za opstanak države, ali u tome nisu uspjeli i desilo se šta se desilo. U onim vanjskopolitičkim okolnostima su im šanse za uspjeh bile male.

Svaka država / svi većinski narodi / vecina bi u onom stanju išla ka centralizaciji moći, jer je potrebno sprovođenje bolnih reforma, sto je u onoj labavoj drzavi tesko bilo moguće. I sad bi oni da naprave konfederaciju. Mislim, čisto zamazivanje očiju, ili ti kapitulacija u startu.

Evo, pored Njemacke federacije i njihovih poteškoća uvođenja brzih reformi tokom pandemije/ krize oni pokušavaju ići ka centralizaciji.

Ista stvar kod nas u Bosni: Treba nam jača centralizacija, tj. jače državne institucije da bi konačno mogli sprovesti bitne reforme.

Ali kao sto sam spomenuo: Onaj put za koji su se odlučili nakon raspada je jednostavno pećinsko ludilo. I svoj sopstveni narod su dobro zeznuli i civilizacijski maksimalno unazadili.
Uništili su nam živote, moju genaraciju posebno, u ranim dvadesetim godinama, mnogo školskih i sa studija prijatelja i članova familije izgubio i gelera pokupio, zbog bolesnika i idiota.
Nikada mira neimali.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1938 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by sehohari »

mo-town wrote: 25/01/2022 22:46
Piaty wrote: 25/01/2022 19:13 Evo recimo sta ti je dobar argument, a to je da dobro da su pobijedili partizani jer da nisu, mi bi bili dio neke vrste kraljevine Jugoslavije. Drugim rijecima, ne bi nas ni bilo. Tako da su nama komunisti valjali samo zato nas nisu bioloski unistili jer u tom vremenu je to bilo najvaznije kod Bosnjaka, nikakva veca prica vec cisti opstanak, a sad da ne pricamo o tom progresu koji ti navodis.

Ima i tvoje price, ima i Sarajmenove price da valja...nije nista crno-bijelo.
Nije u pitanju bio samo bioloski opstanak nego su nam uvjeti bili takvi da su nam omogucili siroku edukaciju, emancipaciju zena (pogotov zenske djece koja do tada masovno nisu ni isla u skolu te ostajala nepismena) i zaposljavanje (a time i temelj za ekonomski prosperitet).
Zbog tih povoljnih uvjeta smo demografski bujali (kao i sve vrste u prirodi). Na koncu, pod tim rezimom smo ostvarili i nacionalnu emancipaciju i priznanje.
Slazem se, nista nije crno-bijelo, na pocetku polemike sam rekao da je taj rezim imao i pozitivnih i negativnih strana ali sveukupno je bio povoljan po nas.
Mislim da su Bošnjaci, uprkos tragedije 90-ih, nekako ipak do tog momenta imali sreću kroz istoriju.

Da je bilo kada do 1878. pala Bosna, protjerali bi muslimane iz nje. Da je pala u ruke komšija, bilo bi isto, a najvjerovatnije i gore.
Da je u drugom svjetskom ratu pobijedio Draža, prije ili kasnije bi zajedno sa Albancima sa Kosova bili deportovani u Tursku, a ako ne, bili bi građani 5. ili 10. reda.
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#1939 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by AliceInChains »

sehohari wrote: 25/01/2022 22:40
AliceInChains wrote: 25/01/2022 22:36

Srbi su išli ka centralizaciji moći, jer su to smatrali kao vjerovatnije riješene za opstanak države, ali u tome nisu uspjeli i desilo se šta se desilo. U onim vanjskopolitičkim okolnostima su im šanse za uspjeh bile male.

Svaka država / svi većinski narodi / vecina bi u onom stanju išla ka centralizaciji moći, jer je potrebno sprovođenje bolnih reforma, sto je u onoj labavoj drzavi tesko bilo moguće. I sad bi oni da naprave konfederaciju.

Evo, pored Njemacke federacije i njihovih poteškoća uvođenja brzih reformi tokom pandemije/ krize oni pokušavaju ići ka centralizaciji.

Ista stvar kod nas u Bosni: Treba nam jača centralizacija, tj. jače državne institucije da bi konačno mogli sprovesti bitne reforme.

Ali kao sto sam spomenuo: Onaj put za koji su se odlučili nakon raspada je jednostavno pećinsko ludilo. I svoj sopstveni narod su dobro zeznuli i civilizacijski maksimalno unazadili.
Kako misliš "nakon raspada"?
Izvini, ali malo naivno gledaš na taj period. Nije Milošević bio neko ko je eto htio centralizaciju pa je se, kad nije uspjelo, od jednom odlučio napraviti veliku Srbiju ratom.

Svako sem Bošnjaka je manje-više znao da će biti rata.
Pa dobro, Milošević je produkt lošeg stanja koje je započelo u državi već ranije; tendencije seperatizma nisu tek izbile 90te Nama je danas valjda svima jasno, da su tu opciju B imali već duže u ladici. Ali, moze li se konstatirati da je Milosevic odmah nakon sto je došao na vlast počeo sa sprovođenjem plana B, ili da mu je ustvari to bi prvi plan? Da, osigurao je da ga može sprovesti za svaki slučaj.
User avatar
AliceInChains
Posts: 3325
Joined: 09/02/2010 19:40

#1940 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by AliceInChains »

Bossona wrote: 25/01/2022 22:48
AliceInChains wrote: 25/01/2022 22:36

Srbi su išli ka centralizaciji moći, jer su to smatrali kao vjerovatnije riješene za opstanak države, ali u tome nisu uspjeli i desilo se šta se desilo. U onim vanjskopolitičkim okolnostima su im šanse za uspjeh bile male.

Svaka država / svi većinski narodi / vecina bi u onom stanju išla ka centralizaciji moći, jer je potrebno sprovođenje bolnih reforma, sto je u onoj labavoj drzavi tesko bilo moguće. I sad bi oni da naprave konfederaciju. Mislim, čisto zamazivanje očiju, ili ti kapitulacija u startu.

Evo, pored Njemacke federacije i njihovih poteškoća uvođenja brzih reformi tokom pandemije/ krize oni pokušavaju ići ka centralizaciji.

Ista stvar kod nas u Bosni: Treba nam jača centralizacija, tj. jače državne institucije da bi konačno mogli sprovesti bitne reforme.

Ali kao sto sam spomenuo: Onaj put za koji su se odlučili nakon raspada je jednostavno pećinsko ludilo. I svoj sopstveni narod su dobro zeznuli i civilizacijski maksimalno unazadili.
Uništili su nam živote, moju genaraciju posebno, u ranim dvadesetim godinama, mnogo školskih i sa studija prijatelja i članova familije izgubio i gelera pokupio, zbog bolesnika i idiota.
Nikada mira neimali.
Apsolutno, oko toga nema nikakve rasprave. I nebi mi palo na pamet da zagovaram opet neku Jugu sa ovakvim mentalnim sklopom (primarno mislim na vladare i moćnike) oko nas. Bila dobra prilika za Južnoslavenski narod, ali gotova stvar.

Mislim, koja budala bi danas napravila nuklearku u jednoj državi od 3 miliona? :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1941 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Haris.ba »

AliceInChains wrote: 25/01/2022 22:54 Pa dobro, Milošević je produkt lošeg stanja koje je započelo u državi već ranije; tendencije seperatizma nisu tek izbile 90te Nama je danas valjda svima jasno, da su tu opciju B imali već duže u ladici. Ali, moze li se konstatirati da je Milosevic odmah nakon sto je došao na vlast počeo sa sprovođenjem plana B, ili da mu je ustvari to bi prvi plan? Da, osigurao je da ga može sprovesti za svaki slučaj.
Milosevic je proizvod politickih okolnosti koje su postojale u SK Srbije. Nije to postojao je neki plan A i B. Postojao je isti plan, samo je evoluirao i prilagodio se vremenu i okolnostima.

Srbijanska politika je nakon cistke Rankovica i kasnije liberala bila zatomljena, ali isti problemi i ista stremljenja su ostala. Nije Milosevic formulisao nikakav plan, vec je samo sprovodio vec desetljecima postojeci plan. Tita vise nije bilo, ekonomija je bila u klincu, problemi na Kosovu su eskalirali....
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#1942 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by mo-town »

Bez obzira na to kada su i iz kojeg razloga u BiH formirane tri nacionalna identiteta to ostaje kao cinjenica koja ce se tesko promijeniti jer danas nema tih argumenata koji bi mogli utjecati da se mijenaju nacionalna osjecanja pojedinaca. Ta mi je rasprava bespredmetna i kada cujem argumente tipa "vi ste nekad bili pravoslavni iil katolicki bosnjaci" to mi zazvuci kao "srbi islamske vere" ili "cvijece hrvatskog naroda". Bez obzira na argumente. Nacionalna svijest je vec formirana.
Mozda je posljednja istorijska sansa bila pocetkom 90. jer se mozda posljedni put ukazala prilika da se udare temelji modernoj bosanskohercegovackoj naciji (gradjanskoj, sekularnoj, multikulturnoj, multikonfesionalnoj itd.). Siguran sam da bi uz Bosnjake takav koncept podrzali i svi nacionalno neopredjeljeni ili izmjesani kao i jedan dio Hrvata i Srba pogotovo u velikim urbanim centrima. Takvi procesi su se odvijali ne bas tako davno i ne bas tako daleko od nas (Italija, Njemacka itd.) s tim da su Italijani imali Garibaldija a Nijemci Bizmarka dok je nas vodio nesretni Izetbegovic, bez jedne takve vizije cime je zasigurno doprinijeo trenutnoj politici i trodjelnoj podjeli.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1943 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Haris.ba »

mo-town wrote: 25/01/2022 23:18 Mozda je posljednja istorijska sansa bila pocetkom 90. jer se mozda posljedni put ukazala prilika da se udare temelji modernoj bosanskohercegovackoj naciji (gradjanskoj, sekularnoj, multikulturnoj, multikonfesionalnoj itd.). Siguran sam da bi uz Bosnjake takav koncept podrzali i svi nacionalno neopredjeljeni ili izmjesani kao i jedan dio Hrvata i Srba pogotovo u velikim urbanim centrima. Takvi procesi su se odvijali ne bas tako davno i ne bas tako daleko od nas (Italija, Njemacka itd.) s tim da su Italijani imali Garibaldija a Nijemci Bizmarka dok je nas vodio nesretni Izetbegovic, bez jedne takve vizije cime je zasigurno doprinijeo trenutnoj politici i trodjelnoj podjeli.
Izetbegovic da je i htio ne bi mogao to kako ti tumacis.

Visestranacki izbori 1990.su pokazali sta i kako je. Popis stanovnistva je bio 1991. Sve je tu jasno.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#1944 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by mo-town »

Haris.ba wrote: 25/01/2022 23:27
mo-town wrote: 25/01/2022 23:18 Mozda je posljednja istorijska sansa bila pocetkom 90. jer se mozda posljedni put ukazala prilika da se udare temelji modernoj bosanskohercegovackoj naciji (gradjanskoj, sekularnoj, multikulturnoj, multikonfesionalnoj itd.). Siguran sam da bi uz Bosnjake takav koncept podrzali i svi nacionalno neopredjeljeni ili izmjesani kao i jedan dio Hrvata i Srba pogotovo u velikim urbanim centrima. Takvi procesi su se odvijali ne bas tako davno i ne bas tako daleko od nas (Italija, Njemacka itd.) s tim da su Italijani imali Garibaldija a Nijemci Bizmarka dok je nas vodio nesretni Izetbegovic, bez jedne takve vizije cime je zasigurno doprinijeo trenutnoj politici i trodjelnoj podjeli.
Izetbegovic da je i htio ne bi mogao to kako ti tumacis.

Visestranacki izbori 1990.su pokazali sta i kako je. Popis stanovnistva je bio 1991. Sve je tu jasno.
Pogledaj osnivacki program i platformu SDA 90. Ogranicava se iskljucivo na muslimanski krug. Jednom kad se u to kolo udje sa Srbima i Hrvatima, jedino logicno dalje rjesenje je teritorijalizacija tj. podjela. Ja mislim da je potajno na tome radio svo vrijeme.
Pusti ti popis. Koliko se ljudi u Sarajevu izjasnilo kao Srbi pa bili u ABiH? Ili Hrvata isto. A on 93. ide u islamizaciju armije?! Ima Sefer kao svjedok.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#1945 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Kaligrafija »

...
Last edited by Kaligrafija on 08/02/2022 02:04, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1946 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Haris.ba »

mo-town wrote: 25/01/2022 23:31
Pogledaj osnivacki program i platformu SDA 90. Ogranicava se iskljucivo na muslimanski krug. Jednom kad se u to kolo udje sa Srbima i Hrvatima, jedino logicno dalje rjesenje je teritorijalizacija tj. podjela. Ja mislim da je potajno na tome radio svo vrijeme.
Pusti ti popis. Koliko se ljudi u Sarajevu izjasnilo kao Srbi pa bili u ABiH? Ili Hrvata isto. A on 93. ide u islamizaciju armije?! Ima Sefer kao svjedok.
Pa kako ocekivati od Izetbegovica da sprovodi neku politiku bh nacije? Covjek je bio osudjen i lezao u zatvoru kao muslimanski radikal, a tebi cudan program Sda.

Evo ti programa Sda 1990.
Programskom deklaracijom SDA je sebe definisala kao „Politički savez građana Jugoslavije koji pripadaju muslimanskom kulturno-povijesnom krugu, kao i drugih građana Jugoslavije koji prihvataju program i ciljeve Stranke“. Istaknut je „poseban interes za očuvanje Bosne i Hercegovine kao zajedničke države Muslimana, Srba i Hrvata. U ovom smislu, SDA će se energično oduprijeti pokušajima destabilizacije BiH, njene podjele i svojatanja, bez obzira sa koje strane takve i slične pretenzije dolazile“.
Da li je isao na podjelu 1990.? Ne znam. Nisam siguran. Nije ni imao te moci sve do 1992.da odlucuje.

I kakve veze sada imaju Srbi i Hrvati sa Sda u Sarajevu? Bilo je i drugih stranaka mimo Sda, Hdz i Sda.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#1947 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by mo-town »

Haris.ba wrote: 25/01/2022 23:44
mo-town wrote: 25/01/2022 23:31
Pogledaj osnivacki program i platformu SDA 90. Ogranicava se iskljucivo na muslimanski krug. Jednom kad se u to kolo udje sa Srbima i Hrvatima, jedino logicno dalje rjesenje je teritorijalizacija tj. podjela. Ja mislim da je potajno na tome radio svo vrijeme.
Pusti ti popis. Koliko se ljudi u Sarajevu izjasnilo kao Srbi pa bili u ABiH? Ili Hrvata isto. A on 93. ide u islamizaciju armije?! Ima Sefer kao svjedok.
Pa kako ocekivati od Izetbegovica da sprovodi neku politiku bh nacije? Covjek je bio osudjen i lezao u zatvoru kao muslimanski radikal, a tebi cudan program Sda.

Evo ti programa Sda 1990.
Programskom deklaracijom SDA je sebe definisala kao „Politički savez građana Jugoslavije koji pripadaju muslimanskom kulturno-povijesnom krugu, kao i drugih građana Jugoslavije koji prihvataju program i ciljeve Stranke“. Istaknut je „poseban interes za očuvanje Bosne i Hercegovine kao zajedničke države Muslimana, Srba i Hrvata. U ovom smislu, SDA će se energično oduprijeti pokušajima destabilizacije BiH, njene podjele i svojatanja, bez obzira sa koje strane takve i slične pretenzije dolazile“.
Da li je isao na podjelu 1990.? Ne znam. Nisam siguran. Nije ni imao te moci sve do 1992.da odlucuje.
Zato ja tvrdim da je bio pogresan covjek na pogresnom mjestu za to vrijeme.
Naravno da sa svojim politickim pogledima nije imao nikakvu namjeru stvarati bosanskoherzegovacku naciju ali isto tako nije imao ni apsolutnu vlast u rukama i uvijek imam utisak da je potajno prizeljkivao podjelu i komad BiH koji "....mi mozemo prosperitetno kontrolisati".
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1948 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by El_comadante »

Bilo je dobrih stvari ali isto tako jako losih. Dobro je bili: bilo je posla, skolovali su se mnogi, moglo se putovati, bolje sto su pobijedili partisani nego cetnici I jos toga. Nevalja: bili smo neopredjeljeni do 74 godine, ulice po Sarajevu se zvale po srbijanskin herojima I politicarima nigdje nasi, direktori vecinom srbi, profesori nastavnici vecinom srbi I crnogorci ovde u BiH I tako dalje.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1949 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by Piaty »

mo-town wrote: 25/01/2022 23:18 Siguran sam da bi uz Bosnjake takav koncept podrzali i svi nacionalno neopredjeljeni ili izmjesani kao i jedan dio Hrvata i Srba pogotovo u velikim urbanim centrima. Takvi procesi su se odvijali ne bas tako davno i ne bas tako daleko od nas (Italija, Njemacka itd.) s tim da su Italijani imali Garibaldija a Nijemci Bizmarka dok je nas vodio nesretni Izetbegovic, bez jedne takve vizije cime je zasigurno doprinijeo trenutnoj politici i trodjelnoj podjeli.
Ja ne da nisam siguran u ovo, nego ZNAM da ne bi ostali narodipodrzali bosansku ili bh nacionalnost. Ako govoris o 1% nebosnjaka, onda u redu. Oni bi.

Ne znam zasto se stranka SDA spominje kao da je ona forsirala Bosnjastvo pa se to uzima kao protuargument ovom konceptu o uspostavi bosanskohercegovacke nacije.
SDA se nije nikako lozila na Bosnjastvo (A. Zulfikarpasic je bas o tom pricao).

Bosnjastvo je jedna lijepa ideja, nazalost zavrsila je samo na muslimanima, a ne i katolicima. Za pravoslavce realno nije ni postojala opcija da se izabere Bosnjastvo jer su pravoslavci u jednom velikom procentu zaista etnicki Srbi(janci) i mislim da je to (osjecaj pripadnosti Srbiji) oduvjek i bilo u njihovom kolektivnom sjecanju.

Danas, svakako je to dio izbora. Zamisli da moras nekom strancu ovo objasnjavati :lol:
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#1950 Re: Jesu li Jugoslavija i komunisti bili toliko loši Bošnjacima?

Post by mo-town »

Piaty wrote: 26/01/2022 21:05 Ja ne da nisam siguran u ovo, nego ZNAM da ne bi ostali narodipodrzali bosansku ili bh nacionalnost. Ako govoris o 1% nebosnjaka, onda u redu. Oni bi.
Definitivno vise nego 1%. Pogledaj sastav ABiH na pocetku agresije. Ako je toliko nebosnjaka bilo spremnu uzeti puske i braniti BiH, smatrali su je svojom drzavom pa sumnjam da bi imali nesto protiv.
Post Reply