Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5676 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

vivaldi wrote:
hrvate i srbe danas jeste ujedinio isti neprijatelj, nikakva ljubav, ali je ista stvar bila i 91. bosnjake i hrvate tada nije ujedinio isti cilj vec isti neprijatelj. nakon izlaska hrvatske iz jugoalvije, bh hrvati ni za zivu glavu nisu htjeli ostati pod sapom beograda, a bosnjacima su trebali hrvati da referendum uspije i tu je otprilike bio kraj ljubavi.

bosnjacima je krajnji cilj bio drzava bih, a hrvatima je drzava bila samo presjedanje na putu prema nekoj vrsti zajednice ili konfederacije ili prisajedinjenja sa hrvatskom tako da je bilo neminovno da tikva pukne prije ili kasnije. 92 hrvati nisu objektivno mogli imati nikakvu "direktnu liniju" do istinskog cilja vec je to morao biti minimum "dvokorak". kada danasnje entitetske granice preslikas cak na prijeratni popis stanovnistva lako skontas da je i tada na teritoriji danasnje feedraciji zivjelo preko 80% bh hrvata. danas je taj procenat bar 95%.

to je razlog zasto covica, kao ni njegove prethodnike, a ni njegove nasljednike ne zanima rs. na teritoriji danasnjeg rs-a je zivjelo u vrh glave 150 hiljada hrvata (a nije ni toliko). taman da ih pola vratilo u rs nakon rata (sto bi bio apsolutno najbolji povratnicki rezultat bez premca u cijeloj bih o kojem god da se narodu radi), razasuti od broda do dervente, to je jednostavno nedovoljan broj za dugorocno "odrzavanje vrste" pa je samim tim, s aspekta nacionalne politike, to bilo cisto demografsko rasipanje. vazniji su im danas 5 hiljada hrvata bilo gdje u federaciji (pa cak i u hrvatskoj) nego 20 hiljada hrvata u rs-u. ovdje jednostavno ne postoji nikakva mogucnost politickog koncenzusa bar jos decenijama

Trebao bi te Čović platiti kao savjetnika. Ozbiljno.
Sve ovo što si napisao imalo bi smisla da je HDZ uspio osnažiti i jedan kanton u FBiH. A posebno bi važan bio SBK. Tek onda bi mogli govoriti o strategiji opstanka i važnosti Hrvata HDZ-u. U SBK Hrvati su bukvalno doživjeli potop kad je natalitet posrijedi i broj rođenih 2018... Imaju jaku logistiku (privatne firme i uspješne poduzetnike) ali i pored svega ne uspijevaju opstati. Mislim da je opstanak SBK od krucijalne važnosti, jer ni u jeku najačeg B/H sukoba Hrvati nisu ovako loše stajali i nije im opstanak bio doveden u pitanje.
Kiseljak 213 (108 Bošnjaka i 105 Hrvata,)
Kresevo 29 (24 Hrvata i 5 Bošnjaka)
Vitez 221 (115 Hrvata i 106 Bošnjaka)
Fojnica 90 (79 Bošnjaka i 11 Hrvata)
Bugojno 240 (223 Bošnjaka i 17 Hrvata)
Uskoplje 126 (94 Bošnjaka i 32 Hrvata)
Donji Vakuf 114 (Bošnjaka)
Jajce 170 (Bošnjaka i 58 Hrvata)
Dobretići 2 (2 Hrvata)
Novi Travnik 214 (151Bošnjaka i 63 Hrvata)
Travnik 490 (404 Bošnjaka i 86 Hrvata)
Busovaca 150 (111 Bošnjaka i 39 Hrvata)

UKUPNO 2059
Hrvati 552 (26,81%)
Bošnjaci1507 (73,19%)

Pa mi to govori da Čović nema nikakav strateški plan za opstanak Hrvata, ne samo u RS-u, nego ni u Bosni općenito... Fokus se izgledao sveo isključivo na opstanak u dijelovima Hercegovine. A enklave srednje Bosne biće žrtvovane zarad "viših ciljeva".
Pa ako napravimo bilans, ispada da se HDZ stalno povlači bez ikakvih planova za opstanak i budućnost Hrvata. (Iz dijelova RS u ratu, iz dijelova BiH u miru), te se logično nameće Hercegovina kao baza.
I to baza od dva kantona sa 98.000 Bošnjaka i pola Mostara.

Izborni zakon i apelacija Bože Ljubića također je imala za cilj cementiranje HDZ-a kao stranke i biranje delegata isključivo iz kantona gdje HDZ ima kontrolu. Pomnožili su Hrvate KS, TK, s nulom. Srednjebosanski bi davati jednog Hrvata po nacionalnom ključu a NHK čak 5.

Tako da sam ja ubijeđena da se HDZ bori isključivo za svoj opstanak a ne za hrvatski puk u BiH.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#5677 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by vivaldi »

ekonomski problemi, a tu mislim na siri kontekst, jer u to ubrajam i infratskturu (voda, struja, put, kanalizacija, bolnica...) koje uticu na kvalitet zivota ljudi, ali direktno bas i ne spadaju pod "ekonomiju, posao i plate" su nesto na cemu treba biti fokus iz najmanje dva razloga - prvi je zato sto bio to trebao biti posao svake vlasti jer nie posao ministra ekonomije, transporta i sl da se bavi visokom politikom, i time na najdirektniji nacin bitno pomaze narod/populaciju koju predstavlja/koja ga je iazbrala o kome god da se radi jer to vazi za sve, a drugi je taj sto su bitni politicki problemi kod nas svakako nerijesivi pa je to dodatni razlog da se jos vise preusmjeris na stvari koje mozes raditi (to naravno ne znaci da bilo ko treba odustati od svojih politickih/nacionalnih ciljeva koliko god da izgledaju nerelani ili nerijesevi.

medjutim, to kod nas nije slucaj - nacelnik opstine, direktor agnecije za privatizaciju, ministar ekonomije, ministar komunikacija, predsjednik stranke, direktor drzavne firme, clan predjednistva, premijer...ko ih ne zna, moze ih satima slusati a da ne skonta cime se ti ljude zapravo bave jer nema razlika medju njima. svi se bave visokom poliitkom. to je suludo.

ali to vazi za sve, i zato ne mogu da se slozim kada ti iz bosanskog lonca izvadis samo jedan sastav (hdz) i onda ga interpretiras tako kako ga intereptiras. iz tvoje price ispada ako ante prestane glasat za hdz, vec dogodine ce mu kata rodit trojke uz obecanje da nikada nece odseliti. ko u to vjeruje ili je glup ili ima neke druge motive, a u oba slucaja sa takvima se nema sta raspravljati. egzodus nevidjeni traje i iz hrvatsek gdje su daleko vece plate, ali iz svih okolnih zemalja. ti si cak isla dotle da si samo jedan kanton izvukla -sbk.

u tom cijelom kantonu nema veikog grada. taman i da je plata 5000 otamo ce narod uvijek curiti jer omladina prirodno bjezi u vece gradove. u malim mjestima nema, niti ce ikada biti ni sporta, ni kulture, ni bolnice, ni fakulteta, ni bilo kakvog izbora za shopping, mladima u nekom trenutku bude pun kurac istih faca koje gledaju svako vece u ta tri kafica u kojima se odvija sav drustveni zivot...ma milion mana. tu je problem odliva nemoguce rijesiti, mada naravno bolji standard bi to sigurno bar donekle ublazio.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5678 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

Vivaldi,
ali to vazi za sve, i zato ne mogu da se slozim kada ti iz bosanskog lonca izvadis samo jedan sastav (hdz) i onda ga interpretiras tako kako ga intereptiras. iz tvoje price ispada ako ante prestane glasat za hdz, vec dogodine ce mu kata rodit trojke uz obecanje da nikada nece odseliti. ko u to vjeruje ili je glup ili ima neke druge motive, a u oba slucaja sa takvima se nema sta raspravljati. egzodus nevidjeni traje i iz hrvatsek gdje su daleko vece plate, ali iz svih okolnih zemalja. ti si cak isla dotle da si samo jedan kanton izvukla -sbk. 

u tom cijelom kantonu nema veikog grada. taman i da je plata 5000 otamo ce narod uvijek curiti jer omladina prirodno bjezi u vece gradove. u malim mjestima nema, niti ce ikada biti ni sporta, ni kulture, ni bolnice, ni fakulteta, ni bilo kakvog izbora za shopping, mladima u nekom trenutku bude pun kurac istih faca koje gledaju svako vece u ta tri kafica u kojima se odvija sav drustveni zivot...ma milion mana. tu je problem odliva nemoguce rijesiti, mada naravno bolji standard bi to sigurno bar donekle ublazio.

Pa ti si sam potencirao priču u predhodnoj replici horekesu zašto Čoviću nije bitna RS. A ja ti pojašnjavam evo zašto su Hrvati povratnici recimo u PK bukvalno također propali. Nešto ih malo ostalo je Odžaku. Dakle HDZ nema strategije za cjelokupnu Bosnu. Ne radi se više o onim prepuštenim samim sebi u RS. Ne izvlačim ti eto jedan kanton nego povlačim i drugi. Zašto je tamo izostao plan? Ako ga već ima?Ti reče da je Čoviću draže 5000 Hrvata u FBiH, nego 20 000 u RS.
razasuti od broda do dervente, to je jednostavno nedovoljan broj za dugorocno "odrzavanje vrste" pa je samim tim, s aspekta nacionalne politike, to bilo cisto demografsko rasipanje. vazniji su im danas 5 hiljada hrvata bilo gdje u federaciji (pa cak i u hrvatskoj) nego 20 hiljada hrvata u rs-u. ovdje jednostavno ne postoji nikakva mogucnost politickog koncenzusa bar jos decenijama
Evo ja te demantiram da Čović i HDZ nemaju uopće plana za opstanak Hrvata u Bosni. Dakle mogu glasati u budučnosti za koga žele, opstanak im je pod znakom pitanja. Osim u Hercegovini. Da padne eronet i EPHRHB, Mostar bi dobio bošnjačku većinu.
Ostao bi Stipi u Čapljini i Juri u Posušju, jedino propali plan HDZ-ovaca o održavanju na nekoj kompaktnoj i većoj teritoriji i Mostarom kao stolnim gradom u trećem entitetu.

Što se tiče SBK meni lično Travnik je prelijep. I blizina Sarajeva je također plus SBK.
No Hrvati nemaju ni Travnik. Jedino Kreševo je ostalo, ali obzirom na trend i Kreševo će neminovno pasti s natalitetom.
Mislim, ne možeš ti govoriti ljudi cure uopćeno... Kad brojke pokazuju da Hrvati iz Bosne bukvalno najviše iseljavaju.
Pronađi brojke za 2017/16/15 godinu i vidjećeš sam koji egzudus je to u pitanju.
Ako se Čović nadao da će ljudi iz BiH u Hercegovinu podebljavati njegovu politiku i HDZ-u potporu, grdno se zeznuo. Odoše ljudi u EU s putovnicama.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#5679 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by vivaldi »

SaraFina wrote:Pa ti si sam potencirao priču u predhodnoj replici horekesu zašto Čoviću nije bitna RS. A ja ti pojašnjavam evo zašto su Hrvati povratnici recimo u PK bukvalno također propali
spisak propalih mjesta u bih po svim osnovama je daleko duzi od onih koji su uspjeli, ali opet ti kazem da to nije ekskluzivitet samo hdz-a vec i svih druga dva naroda/stranke, ali to nije razlog da se nema ili da se odustaje od nacionalnih interesa jer ne odustaju ni srbi ni bosnjaci uprkos brojnim propalim mjestima.


a sto se tice demografije, tu tek ne bih ulazio u diskusiju. reci tu samo jednu stvar - u federaciji se 1996 i 1997 radjalo po 34 hiljade. zadnje dvije godine jedva 19 hiljada. ove godine mozda nece ni 18 jer je svaka godina samo gora. pad od 15 hiljada se sasvim sigurno ne moze lakonski pripisati hrvatima u vitezu i livnu. i opet kazem da slobodni pad i dalje traje. mislim da sva tri naroda imaju toliko vlastitih demografskih problema da nemaju vremena da se bave tudjim
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5680 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

vivaldi wrote:
SaraFina wrote:Pa ti si sam potencirao priču u predhodnoj replici horekesu zašto Čoviću nije bitna RS. A ja ti pojašnjavam evo zašto su Hrvati povratnici recimo u PK bukvalno također propali
spisak propalih mjesta u bih po svim osnovama je daleko duzi od onih koji su uspjeli, ali opet ti kazem da to nije ekskluzivitet samo hdz-a vec i svih druga dva naroda/stranke, ali to nije razlog da se nema ili da se odustaje od nacionalnih interesa jer ne odustaju ni srbi ni bosnjaci uprkos brojnim propalim mjestima.


a sto se tice demografije, tu tek ne bih ulazio u diskusiju. reci tu samo jednu stvar - u federaciji se 1996 i 1997 radjalo po 34 hiljade. zadnje dvije godine jedva 19 hiljada. ove godine mozda nece ni 18 jer je svaka godina samo gora. pad od 15 hiljada se sasvim sigurno ne moze lakonski pripisati hrvatima u vitezu i livnu. i opet kazem da slobodni pad i dalje traje. mislim da sva tri naroda imaju toliko vlastitih demografskih problema da nemaju vremena da se bave tudjim

Slažem se ja da ni bošnjačkoj političkoj eliti nije "maslo za ramazana". Što se poticanja naroda na iseljavanje tiče i općeg stanja u društvu.

Međutim, Čovićevu beskičmenjačku politiku nazivati strateškom je mazohizam na kub.
Čovjek se ne osvrće na HR povratnike u RS, ajde da nazovemo to po tvojim željama i definicijama. Međutim šta je s Hrvatima u FBiH. U krucijalnim kantonima kao što je SBK i PK? Znaš koji je to psihološki pritisak gledati kako ljudi odseljavaju oko tebe, a u baš ta dva kantona najviše su Hrvati imali problema i sa Bošnjacima i sa Srbima devedesetih.
Zato me niko ne može uvjeriti da Čović ima strategiju i da opravdano popušta dio po dio teritorije gdje su Hrvati bilo vjekovno prisutni kao narod. Niko.
Bukvalno čovjek će "uzmicati" dok hrvatski narod ne svede na pograničnu manjinu.
Dovoljno za njegovog životnog vijeka.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#5681 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hafis »

Dirljiva briga za BiH Hrvate i njihov mogući egzodus u EU, iskazana od Bošnjakinje koju inače ne bi puškom vratio u Bosnu.
Tetka, da te nije hastra konkurencije? Kasd dođu mlaje latinke s EU putovnicama i diplomama, a još katolkinje. Doduše, Austrijanci obožavaju islam, ali jebi ti to - križ je križ.
Ali ja pretpostavljam da ti tamo glumiš ateistu kao i ostali pametan svijet, ne skrećeš nepotrebno pozornost na sebe, i ono lafo...krštena k'o dijete, ali ne ideš na mise, osim što se malo Božić proslavi, tu i tamo i ode na urlaub u Bosnu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5682 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

Hafis wrote:Dirljiva briga za BiH Hrvate i njihov mogući egzodus u EU, iskazana od Bošnjakinje koju inače ne bi puškom vratio u Bosnu.
Tetka, da te nije hastra konkurencije? Kasd dođu mlaje latinke s EU putovnicama i diplomama, a još katolkinje. Doduše, Austrijanci obožavaju islam, ali jebi ti to - križ je križ.
Ali ja pretpostavljam da ti tamo glumiš ateistu kao i ostali pametan svijet, ne skrećeš nepotrebno pozornost na sebe, i ono lafo...krštena k'o dijete, ali ne ideš na mise, osim što se malo Božić proslavi, tu i tamo i ode na urlaub u Bosnu.

Licemjerje mi nije svojstveno Hafisaga ni u kom pogledu. Ti polaziš od sebe ono kao svaki licemjer, da je kompletan svijet počašćen tom osobinom. Pa nije dragi. :D

Ja sam kao što znaš jučer na forumu stala na stranu, čovjeka koji ne bi dozvolio da moj narod napravi izbjegličku rutu preko hrvatskih teritorija. I to je otvoreno rekao.
Jer mi je ona konstrukcija za djecu bila moralno i ljudski neprihvatljiva. Toliko :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#5683 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hafis »

Dabogda uveli vize za EU, pa red pred ambsadama bio do Bradine :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5684 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

Hafis wrote:Dabogda uveli vize za EU, pa red pred ambsadama bio do Bradine :D

Kasno je jarane. Ti si eUropski građanin. Nego, ako budeš krenuo u AT, trbuhom za kruhom 2020, javi se da te preporučim gdje. Nije begovica cicija nikad bila. :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#5685 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hafis »

SaraFina wrote:
Hafis wrote:Dabogda uveli vize za EU, pa red pred ambsadama bio do Bradine :D

Kasno je jarane. Ti si eUropski građanin. Nego, ako budeš krenuo u AT, trbuhom za kruhom 2020, javi se da te preporučim gdje. Nije begovica cicija nikad bila. :D
Ma. Ako tebi štogod zapne gore u Beču, sredićemo to što si rekla Klas keks. Pa barem gore ima naših ljudi. Evo taman jučer ode jedna cura za defektologa gore, ja još našao ekipu s kim će :)
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5686 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

Hafis wrote:
SaraFina wrote:
Hafis wrote:Dabogda uveli vize za EU, pa red pred ambsadama bio do Bradine :D

Kasno je jarane. Ti si eUropski građanin. Nego, ako budeš krenuo u AT, trbuhom za kruhom 2020, javi se da te preporučim gdje. Nije begovica cicija nikad bila. :D
Ma. Ako tebi štogod zapne gore u Beču, sredićemo to što si rekla Klas keks. Pa barem gore ima naših ljudi. Evo taman jučer ode jedna cura za defektologa gore, ja još našao ekipu s kim će :)
Hvala. Ali neće trebati. :D

Meni se ćaća davno sredio sve što treba. A nije Hercegovac. Samo sad zbog privatnih "odmaram" i odmaraću van branše izvjesno vrijeme :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#5687 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hafis »

Ma i ćaća ti se morao laktati preko naših ljudi.
Znaš i sama koji je profil vaših ljudi bio gore na početku dok se stvarao emigrantski lobi. Sad je to već malo omečalo, postoje kakvi takvi klasteri i sad dolaze ipak malo sposobniji, koji se izbore
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5688 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

Hafis wrote:Ma i ćaća ti se morao laktati preko naših ljudi.
Znaš i sama koji je profil vaših ljudi bio gore na početku dok se stvarao emigrantski lobi. Sad je to već malo omečalo, postoje kakvi takvi klasteri i sad dolaze ipak malo sposobniji, koji se izbore

Naravno da si u krivu. :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#5689 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hafis »

I još nešto. Mantaš ove delegate ovdje s nekim demografskim podatcima koji se bave isključivo hrvatskom populacijo.
Zašto malo ne proguglaš što se dešava u USK i što će se tek još desiti. pa da nam postaviš i te podatke ovdje.
Više je Bošnjaka iz USK napustilo (i napustit će još) BiH nego što je Hrvata otišlo iz cijele FBIH.
Pušiona je svakome, s tim da će se hrvatski odljev vremenom smanjivati po zakonima fizike jer je već u silaznoj fazi (to već dugo traje, netko mora i ovdje ostati, ako ništa čuvati imovinu i podkradati budžet kako vi volite reći), a bošnjačku oseku tek sad očekujemo da se razbukta da valja.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5690 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SaraFina »

Hafis wrote:I još nešto. Mantaš ove delegate ovdje s nekim demografskim podatcima koji se bave isključivo hrvatskom populacijo.
Zašto malo ne proguglaš što se dešava u USK i što će se tek još desiti. pa da nam postaviš i te podatke ovdje.
Više je Bošnjaka iz USK napustilo (i napustit će još) BiH nego što je Hrvata otišlo iz cijele FBIH.
Pušiona je svakome, s tim da će se hrvatski odljev vremenom smanjivati po zakonima fizike jer je već u silaznoj fazi (to već dugo traje, netko mora i ovdje ostati, ako ništa čuvati imovinu i podkradati budžet kako vi volite reći), a bošnjačku oseku tek sad očekujemo da se razbukta da valja.

USK je uvijek bio iseljenički ali nikad nije niti će nestati. Po vama gravitira HR ali na popisu zna se kako su se ljudi izjasnil.
Situacija tamo jeste alarmantna s migrantima, ali upravo HR je na sve načine otežava (vraćajući i one Migranten u Bihać) koji ko zna otkud su prešli u HR. Pogranična HR policija ulazi na teritoriji BiH dokazano. U cilju stvaranja panike kod lokalnog bošnjačkog stanovništva prilivom i povećanjem broja migranata.

Ja bi sve to skupila i u Hercegovinu poslala i pokazala im dodatno koliko je duga i nečuvana granica s EU i Hr tamo. Praktično pustinja.
Pa neka se penju po kamenjaru i prolaze. A kad ih budu vraćali onda u HNK brate. Da popunite vi demografske kratere.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#5691 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hafis »

SaraFina wrote:
USK je uvijek bio iseljenički ali nikad nije niti će nestati
Isto kao i Hercegovina. Znaš kako ono kažu: Hercegovina čitav svijet naseli a sebe ne raseli.

Po vama gravitira HR ali na popisu zna se kako su se ljudi izjasnil.
Situacija tamo jeste alarmantna s migrantima, ali upravo HR je na sve načine otežava (vraćajući i one Migranten u Bihać) koji ko zna otkud su prešli u HR. Pogranična HR policija ulazi na teritoriji BiH dokazano. U cilju stvaranja panike kod lokalnog bošnjačkog stanovništva prilivom i povećanjem broja migranata.
Ja bi sve to skupila i u Hercegovinu poslala i pokazala im dodatno koliko je duga i nečuvana granica s EU i Hr tamo. Praktično pustinja.
Pa neka se penju po kamenjaru i prolaze. A kad ih budu vraćali onda u HNK brate. Da popunite vi demografske kratere.
I ja bih volio kada bi htjeli dolaziti kod nas, jako su simpatični i mili, ali džaba, njima duša u USK. Valjda im više pašu multietnički krajevi s jakom tradicijom antifašizma.
Uglavnom, ako ovako nastavi u USK će ostati živjeti samo najhrabriji i najžilaviji i oni koji stvarno nemaju gdje poći.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#5692 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Bošnjački mediji nastavljaju sa izvrtanjem istine i ocrnjavanjem hrvatskih političara. Nije više ni bitno što kaže netko od hrvatskih političara, dobro uvježbana bošnjačka medijsko - politička mašinerija sve okrene svojim nakaradnim tumačenjem rečenog i to podeblja izjavama svojih lobista.

Posebno me se dojmio opis Plenkovića i Čovića od profesora Banca za Al Jazeeru u nastojanju da hrvatsku politiku poveže sa ruskom u vremenu u kojem su Putin i Erdogan kao prst i nokat.

Kao da ga Arapi plaćaju po broju epiteta i besmislica koje valja. :lol:

https://vijesti.ba/clanak/461281/maske- ... zak-u-nato
Banac je u intervjuu za Al Jazeeru upozoravao na opasnost od naklonjenosti hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Čoviću, jer bi ta naklonjenost i samu Hrvatsku mogla odvesti u naručje Moskve.

"Po svemu sudeći on je fasciniran Čovićem, kao što to često biva s pasivnim i neinventivnim političarima, za koje kreativnost znači promijeniti kravatu. Suočeni s rasnim Balkancima, iz kojih luče vitalni sokovi, oni će sve učiniti da ne ispadnu šmokljani. Jedino je čudno da Plenković, koji ipak poznaje diplomatsku faunu, ne vidi da mu Čović šteti; zapravo šurovanje s Čovićem vodi ga izravno u ruke Čovićevih pravih sponzora – Dodika, Vučića i „matjuške“ Rusije", kazao je Banac.
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#5693 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by pemanapemani »

Novak20 wrote:Bošnjački mediji nastavljaju sa izvrtanjem istine i ocrnjavanjem hrvatskih političara. Nije više ni bitno što kaže netko od hrvatskih političara, dobro uvježbana bošnjačka medijsko - politička mašinerija sve okrene svojim nakaradnim tumačenjem rečenog i to podeblja izjavama svojih lobista.

Posebno me se dojmio opis Plenkovića i Čovića od profesora Banca za Al Jazeeru u nastojanju da hrvatsku politiku poveže sa ruskom u vremenu u kojem su Putin i Erdogan kao prst i nokat.

Kao da ga Arapi plaćaju po broju epiteta i besmislica koje valja. :lol:

https://vijesti.ba/clanak/461281/maske- ... zak-u-nato
Banac je u intervjuu za Al Jazeeru upozoravao na opasnost od naklonjenosti hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Čoviću, jer bi ta naklonjenost i samu Hrvatsku mogla odvesti u naručje Moskve.

"Po svemu sudeći on je fasciniran Čovićem, kao što to često biva s pasivnim i neinventivnim političarima, za koje kreativnost znači promijeniti kravatu. Suočeni s rasnim Balkancima, iz kojih luče vitalni sokovi, oni će sve učiniti da ne ispadnu šmokljani. Jedino je čudno da Plenković, koji ipak poznaje diplomatsku faunu, ne vidi da mu Čović šteti; zapravo šurovanje s Čovićem vodi ga izravno u ruke Čovićevih pravih sponzora – Dodika, Vučića i „matjuške“ Rusije", kazao je Banac.
Koji god Hrvat kaže nešto negativno o Dodiku i Čoviću on je bošnjački lobist. :-)

Koristeći tvoju logiku, ti si velikosrpski lobist.
Nikad ni jedne rječice protiv Dodika. Čak ni kad se piša po hrvatskim žrtvama u Bosanskoj Posavini, Slavoniji i Baranji, kada šparta sa četničkim vojvodom po Drvaru, kad sprječava izgradnju katoličke crkve u tom istom Drvaru, kada vrijeđa biskupa Komaricu... Ni mukajet, ali zato od dvije rečenice profesora Banca napravi unitarističku bošnjačku agendu.

Naravno, kada Banac bude pričao o negativnostima politike koju provode pojedini Bošnjaci, ti ćeš ga hladno predstaviti kao nadasve objektivnog analitičara. Onda te neko podsjeti na nedosljednost, pa se ne javljaš 10 dana i onda Jovo na novo.

Klasični velikosrpski lobist.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#5694 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by LBVIEW »

pemanapemani wrote:
Novak20 wrote:Bošnjački mediji nastavljaju sa izvrtanjem istine i ocrnjavanjem hrvatskih političara. Nije više ni bitno što kaže netko od hrvatskih političara, dobro uvježbana bošnjačka medijsko - politička mašinerija sve okrene svojim nakaradnim tumačenjem rečenog i to podeblja izjavama svojih lobista.

Posebno me se dojmio opis Plenkovića i Čovića od profesora Banca za Al Jazeeru u nastojanju da hrvatsku politiku poveže sa ruskom u vremenu u kojem su Putin i Erdogan kao prst i nokat.

Kao da ga Arapi plaćaju po broju epiteta i besmislica koje valja. :lol:

https://vijesti.ba/clanak/461281/maske- ... zak-u-nato
Banac je u intervjuu za Al Jazeeru upozoravao na opasnost od naklonjenosti hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Čoviću, jer bi ta naklonjenost i samu Hrvatsku mogla odvesti u naručje Moskve.

"Po svemu sudeći on je fasciniran Čovićem, kao što to često biva s pasivnim i neinventivnim političarima, za koje kreativnost znači promijeniti kravatu. Suočeni s rasnim Balkancima, iz kojih luče vitalni sokovi, oni će sve učiniti da ne ispadnu šmokljani. Jedino je čudno da Plenković, koji ipak poznaje diplomatsku faunu, ne vidi da mu Čović šteti; zapravo šurovanje s Čovićem vodi ga izravno u ruke Čovićevih pravih sponzora – Dodika, Vučića i „matjuške“ Rusije", kazao je Banac.
Koji god Hrvat kaže nešto negativno o Dodiku i Čoviću on je bošnjački lobist. :-)

Koristeći tvoju logiku, ti si velikosrpski lobist.
Nikad ni jedne rječice protiv Dodika. Čak ni kad se piša po hrvatskim žrtvama u Bosanskoj Posavini, Slavoniji i Baranji, kada šparta sa četničkim vojvodom po Drvaru, kad sprječava izgradnju katoličke crkve u tom istom Drvaru, kada vrijeđa biskupa Komaricu... Ni mukajet, ali zato od dvije rečenice profesora Banca napravi unitarističku bošnjačku agendu.

Naravno, kada Banac bude pričao o negativnostima politike koju provode pojedini Bošnjaci, ti ćeš ga hladno predstaviti kao nadasve objektivnog analitičara. Onda te neko podsjeti na nedosljednost, pa se ne javljaš 10 dana i onda Jovo na novo.

Klasični velikosrpski lobist.
:thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5695 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by spreca »

Novak20 wrote:Bošnjački mediji nastavljaju sa izvrtanjem istine i ocrnjavanjem hrvatskih političara. Nije više ni bitno što kaže netko od hrvatskih političara, dobro uvježbana bošnjačka medijsko - politička mašinerija sve okrene svojim nakaradnim tumačenjem rečenog i to podeblja izjavama svojih lobista.

Posebno me se dojmio opis Plenkovića i Čovića od profesora Banca za Al Jazeeru u nastojanju da hrvatsku politiku poveže sa ruskom u vremenu u kojem su Putin i Erdogan kao prst i nokat.

Kao da ga Arapi plaćaju po broju epiteta i besmislica koje valja. :lol:

https://vijesti.ba/clanak/461281/maske- ... zak-u-nato
Banac je u intervjuu za Al Jazeeru upozoravao na opasnost od naklonjenosti hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Čoviću, jer bi ta naklonjenost i samu Hrvatsku mogla odvesti u naručje Moskve.

"Po svemu sudeći on je fasciniran Čovićem, kao što to često biva s pasivnim i neinventivnim političarima, za koje kreativnost znači promijeniti kravatu. Suočeni s rasnim Balkancima, iz kojih luče vitalni sokovi, oni će sve učiniti da ne ispadnu šmokljani. Jedino je čudno da Plenković, koji ipak poznaje diplomatsku faunu, ne vidi da mu Čović šteti; zapravo šurovanje s Čovićem vodi ga izravno u ruke Čovićevih pravih sponzora – Dodika, Vučića i „matjuške“ Rusije", kazao je Banac.
Evo i Banac nije Legitimni Hrvat :lol: :lol: :lol: ...sve Alijini Hrvati :lol: :lol: ...e tugo moja :mrgreen:
Neznam ko laze ovdje :D ...dokaza o tome o cemu govori Banac koliko hoces ali od sljepote se ne vidi
https://www.klix.ba/vijesti/regija/hrva ... /190917005
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5696 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Maraschino »

Novak20 wrote:Bošnjački mediji nastavljaju sa izvrtanjem istine i ocrnjavanjem hrvatskih političara. Nije više ni bitno što kaže netko od hrvatskih političara, dobro uvježbana bošnjačka medijsko - politička mašinerija sve okrene svojim nakaradnim tumačenjem rečenog i to podeblja izjavama svojih lobista.

Posebno me se dojmio opis Plenkovića i Čovića od profesora Banca za Al Jazeeru u nastojanju da hrvatsku politiku poveže sa ruskom u vremenu u kojem su Putin i Erdogan kao prst i nokat.

Kao da ga Arapi plaćaju po broju epiteta i besmislica koje valja. :lol:

https://vijesti.ba/clanak/461281/maske- ... zak-u-nato
Banac je u intervjuu za Al Jazeeru upozoravao na opasnost od naklonjenosti hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Čoviću, jer bi ta naklonjenost i samu Hrvatsku mogla odvesti u naručje Moskve.

"Po svemu sudeći on je fasciniran Čovićem, kao što to često biva s pasivnim i neinventivnim političarima, za koje kreativnost znači promijeniti kravatu. Suočeni s rasnim Balkancima, iz kojih luče vitalni sokovi, oni će sve učiniti da ne ispadnu šmokljani. Jedino je čudno da Plenković, koji ipak poznaje diplomatsku faunu, ne vidi da mu Čović šteti; zapravo šurovanje s Čovićem vodi ga izravno u ruke Čovićevih pravih sponzora – Dodika, Vučića i „matjuške“ Rusije", kazao je Banac.
Uzmi malo se umi, bi ce ti lakse. Istina sasuta u lice mnogima ne pase.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#5697 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

Maraschino wrote:
Uzmi malo se umi, bi ce ti lakse. Istina sasuta u lice mnogima ne pase.
Što je istina ?
Čović kaže da je cilj EU i NATO da bi se dalje u članku "dokazivalo" nešto drugo.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović prije nekoliko dana je, odgovarajući na upit o blokadi izbora novog Vijeća ministara zbog predaje dokumenta vezanog za NATO, kazao kako je to tehničko pitanje koje se nameće kao političko ...
... te da je za njega ključno da je u sporazumu rečeno da se saradnja s NATO-om nastavlja.
"Evidentno je da je to godišnje izvješće, koje se veže uz NATO, korišteno kao alat za blokade. To je tehničko pitanje koje se nameće kao političko. Slična se mantra ponavljala i u vezi s vojnom imovinom pa se prestalo govoriti o tome. Za mene je ključno da smo u sporazumu kazali da se suradnja s NATO-om nastavlja i da se trebaju poštovati sve odluke. Naši dugoročni ciljevi, NATO i EU, ne bi se trebali na bilo koji način stavljati kao uvjet za uspostavu vlasti", kazao je Čović.
Hrvati su za razliku od B/S orijentirani Zapadu stotinama godina, Hrvatska je članica EU i NATO. Nikada nije imala neke posebne veze sa Rusijom i nikada neće. Ne slijedi "neuspješni" Plenković Čovića nego suprotno. Koliko je Plenković "neuspješan" pokazalo se sada na izborima u tijela EU.

I to malo dijete vidi dok Izetbegović i Dodik ne izlaze iz šupka dva istočna jarana, Erdogana i Putina.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5698 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Maraschino »

I ja sam godinama slusao sta Covic prica, melem za dusu ali kada pogledam sta radi, s'kim se druzi, sami efekti njegovog ponasanja, ziva lafina.
Do podne ubjedjuje i laze sebe a popodne citavo pucanstvo.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović prije nekoliko dana je, odgovarajući na upit o blokadi izbora novog Vijeća ministara zbog predaje dokumenta vezanog za NATO, kazao kako je to tehničko pitanje koje se nameće kao političko ...
... te da je za njega ključno da je u sporazumu rečeno da se saradnja s NATO-om nastavlja.
"Evidentno je da je to godišnje izvješće, koje se veže uz NATO, korišteno kao alat za blokade. To je tehničko pitanje koje se nameće kao političko. Slična se mantra ponavljala i u vezi s vojnom imovinom pa se prestalo govoriti o tome. Za mene je ključno da smo u sporazumu kazali da se suradnja s NATO-om nastavlja i da se trebaju poštovati sve odluke. Naši dugoročni ciljevi, NATO i EU, ne bi se trebali na bilo koji način stavljati kao uvjet za uspostavu vlasti", kazao je Čović.
Vidis da ti prica i prosipa suplju. Ako je tehnicko pitanje, to je sekunda da se neko odredi i proslijedi taj izvjestaj za koji smo se obavezali SVI.
Je li vidis da non-stop drzi stranu djikanima?
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#5699 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Novak20 »

pemanapemani wrote:
Koji god Hrvat kaže nešto negativno o Dodiku i Čoviću on je bošnjački lobist. :-)

Koristeći tvoju logiku, ti si velikosrpski lobist.
Nikad ni jedne rječice protiv Dodika. Čak ni kad se piša po hrvatskim žrtvama u Bosanskoj Posavini, Slavoniji i Baranji, kada šparta sa četničkim vojvodom po Drvaru, kad sprječava izgradnju katoličke crkve u tom istom Drvaru, kada vrijeđa biskupa Komaricu... Ni mukajet, ali zato od dvije rečenice profesora Banca napravi unitarističku bošnjačku agendu.

Naravno, kada Banac bude pričao o negativnostima politike koju provode pojedini Bošnjaci, ti ćeš ga hladno predstaviti kao nadasve objektivnog analitičara. Onda te neko podsjeti na nedosljednost, pa se ne javljaš 10 dana i onda Jovo na novo.

Klasični velikosrpski lobist.
Nebitno je da li je Banac Hrvat ili Amerikanac, smiješan mi je u nastojanju da ocrni Plenkovića, Čovića i samu Hrvatsku u konstruiranju nategnute teze da bi hrvatska politika državu koja je u EU i NATO "mogla odvesti u naručje Moskve". „Matjuške“ Rusije" :lol:

Kako pobogu ?

Osim što ne može napraviti Hrexit u namjeri da podriva EU kao što je uradila Britanija, Hrvatska bi sve svoje geostrateške probleme riješila ulaskom BiH u EU i NATO. Hrvati koji imaju džavljanstvo BiH bi također na taj način riješili svoje probleme.

To je logika i interes. Sve ostalo su priče za malu djecu.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#5700 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Kako certificirani Hrvati vide Mostar...
Image
... a realnost je savim drugacija.
Image
Post Reply