Kapitalizam ili socijalizam

Post Reply

Kakvo društveno uređenje preferirate?

kapitalizam
25
36%
socijalizam
30
43%
nešto treće
15
21%
 
Total votes: 70

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#151 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote:
To bi bila ta greska...
Pri trgovini - svi zaraduju. Ako ja kupujem od tebe cipele za deset maraka ja sam na dobitku. Sada ce trijade o srusenoj industriji obuce u Visokom i djeci radnicima po Etiopiji i Vjetnama.
I ne,nisu najbogatije zemlje koje najvise izvoze nego one koje najvise trguju. I u principu, sto je zemlja okrenutija liberalnom trzistu to je i bogatija.
Kako je svjeta i vjeka, nikada nije bilo manje siromasnih na planeti. Broj siromasnih se rapidno smanjuje bas od pada Berlinskog zida, i procentualno i, dosad nezabiljezeno, u absolutnom broju. To dosad jos nikad nije bilo, od Mezopotamije pa naovamo.
Ali eto, hajmo opet eksperimentisat sa socijalizmom pa kad nam dokurci na proste ga faktore rastavit. Ko i sa Jugoslavijom
Boldirano je sve istina. Ali, ima nesto u covjeku sto razni psiholozi i sociolozi pokusavaju da objasne, a to je da se ljudi porede s onim(a) sto je oko njih, odnosno u njihovoj neposrednoj blizini. Nije bitno sta se desava u ostalih 185 zemalja. Bosnjaku je bitno ono sto se desava oko njega odnosno u njegovom susjedstvu.
Nejednakosti se prosjecnog prola ticu ukoliko tuku direktno njega. Ukoliko je on taj koji je na gornjoj ljestvici nejednakosti, onda to tako i treba da bude. :D
Totalno nas mimoilaziesvi svjetski tokovi zadnjih dvadeset pet godina. Svi se otvorili - citaj liberalizovali privredu sistemski sto znaci i da su otvorili izmedu ostalog i granice - na Balkanu ograduju parcele. I htio ne htio, i um ti ostane zarobljen. Iz tog sam razloga i reagovao na pisanje onog sportsmena jer se stalno provlace potpuno pogresne teze i sto je jos gore potkrepljuju se jos pogresnijim neistinama tipa kako se ljudi zlopate po Aziji na primjer.
Svi vi sto zagovarate socijalizam pravite gresku u tome sto covjeka kakav zapravo jest, covjekovu psihu, stepen razvoja itd prilagodavate sistemu, sto polazite od toga da to sve treba iz temelja promjenit da bi se prilagodilo tom nekom u teoriji fantasticnom socijalistickom sistemu. A tako ne ide. Nego sistem treba prilagoditi covjeku onakvom kakav jeste. Hoce li se ovo vremenom mjenati - naravno da hoce. Ali mi zivimo sada i treba napraviti najbolje od onoga sto imamo a ne se zamajavati
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#152 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by Gojeni H »

seln wrote: Ima nesto u covjeku sto ga tjera da prvo misli na sebe i svoju porodicu.
Dakle, cinjenica da u Africi danas mnogo vise ljudi ima osigurana tri obroka dnevno ne znaci mnogo Bosancu koji ne moze djeci da kupi nove cipele.
I znaci mu jos manje ako vidi babine sinove koji u zivotu kurcem nisu mrdnuli, a razbacuju se novcem. Da ne govorimo o finansijskim ajkulama, koje su spremne kupiti firmu kojoj radi nas Bosanac i unistiti je radi vlastite zarad koja mozda iznosi 2% od stvarne vrijednosti firme.
Nijedan normalan covjek nema nista protiv kapitalizma niti cinjenice da neko zaradjuje milione. On samo zeli da participira u tom profitu, bar koliko je potrebno za normalan zivot.
Sve udure ali je boldirano subjektivno vidjenje, ... iiiiii, onda se opet vracamo na staro - "sta je normalan zivot" i "koliko je potrebno za normalan zivot".
U duhu teme, Piketi, Stiglic, i mnogi drugi pokusavaju ljudima objasniti da nije bitno sta je cinjenica, vec kako plebs tu cinjenicu percipira.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#153 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by Gojeni H »

stakasa wrote: Totalno nas mimoilaziesvi svjetski tokovi zadnjih dvadeset pet godina. Svi se otvorili - citaj liberalizovali privredu sistemski sto znaci i da su otvorili izmedu ostalog i granice - na Balkanu ograduju parcele. I htio ne htio, i um ti ostane zarobljen. Iz tog sam razloga i reagovao na pisanje onog sportsmena jer se stalno provlace potpuno pogresne teze i sto je jos gore potkrepljuju se jos pogresnijim neistinama tipa kako se ljudi zlopate po Aziji na primjer.
Svi vi sto zagovarate socijalizam pravite gresku u tome sto covjeka kakav zapravo jest, covjekovu psihu, stepen razvoja itd prilagodavate sistemu, sto polazite od toga da to sve treba iz temelja promjenit da bi se prilagodilo tom nekom u teoriji fantasticnom socijalistickom sistemu. A tako ne ide. Nego sistem treba prilagoditi covjeku onakvom kakav jeste. Hoce li se ovo vremenom mjenati - naravno da hoce. Ali mi zivimo sada i treba napraviti najbolje od onoga sto imamo a ne se zamajavati
Mislim da se nismo razumjeli, brato.

Socijalizam i moja shvatanja su nebo i zemlja, ali se povremeno sastanu kada govorimo o harmoniji u drustvu i ljudskoj empatiji.

O potrebi otvaranja trzista ... da, do odredjene mjere. Rijetko ko normalan ce reci da je Japan otvoreno drustvo, ovo ukljucuje i ekonomiju.
Sada je cak i bolja situacija kako je bilo 90-ih. Medjutim, to ih ne sprjecava da budu jedna od najjacih ekonomija u svijetu.
Otvorili su stari ratari Madjari trziste nakon ulaska u EU, pa su im Francuzi opljackali pilicarnike i natjerali ih da kupuju francusku piletinu.

Otvoriti trziste da bi bjelosvjetska shusha mogla kad joj se cefne kreirati vjestacke krize je drustveno samoubistvo.
Mi nemamo izbora, moramo se otvoriti. Ovo je cak i bitnije u drustvenom nego u ekonomskom smislu.

Prilagodili su Amerikanci (i ne samo oni) sistem covjekovoj pohlepi, pa smo imali finansijsku krizu 2008. god. Kako u Bosni talentovani danas napustaju zemlju ili se uvaljuju na budzet, tako isto se na Zapadu talentovani prebacuju u finansijski sektor, jer taj sektor nudi bogacenje preko noci.

Elem, kapitalizam nego sta, ali ... uz garantovanje ljudskih sloboda, kapitalizam mora imati kocnicu. I globalizacija nije i nece donijeti iste plodove svima ... ustvari ni slicne.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#154 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote: Totalno nas mimoilaziesvi svjetski tokovi zadnjih dvadeset pet godina. Svi se otvorili - citaj liberalizovali privredu sistemski sto znaci i da su otvorili izmedu ostalog i granice - na Balkanu ograduju parcele. I htio ne htio, i um ti ostane zarobljen. Iz tog sam razloga i reagovao na pisanje onog sportsmena jer se stalno provlace potpuno pogresne teze i sto je jos gore potkrepljuju se jos pogresnijim neistinama tipa kako se ljudi zlopate po Aziji na primjer.
Svi vi sto zagovarate socijalizam pravite gresku u tome sto covjeka kakav zapravo jest, covjekovu psihu, stepen razvoja itd prilagodavate sistemu, sto polazite od toga da to sve treba iz temelja promjenit da bi se prilagodilo tom nekom u teoriji fantasticnom socijalistickom sistemu. A tako ne ide. Nego sistem treba prilagoditi covjeku onakvom kakav jeste. Hoce li se ovo vremenom mjenati - naravno da hoce. Ali mi zivimo sada i treba napraviti najbolje od onoga sto imamo a ne se zamajavati
Mislim da se nismo razumjeli, brato.

Socijalizam i moja shvatanja su nebo i zemlja, ali se povremeno sastanu kada govorimo o harmoniji u drustvu i ljudskoj empatiji.

O potrebi otvaranja trzista ... da, do odredjene mjere. Rijetko ko normalan ce reci da je Japan otvoreno drustvo, ovo ukljucuje i ekonomiju.
Sada je cak i bolja situacija kako je bilo 90-ih. Medjutim, to ih ne sprjecava da budu jedna od najjacih ekonomija u svijetu.
Otvorili su stari ratari Madjari trziste nakon ulaska u EU, pa su im Francuzi opljackali pilicarnike i natjerali ih da kupuju francusku piletinu.

Otvoriti trziste da bi bjelosvjetska shusha mogla kad joj se cefne kreirati vjestacke krize je drustveno samoubistvo.
Mi nemamo izbora, moramo se otvoriti. Ovo je cak i bitnije u drustvenom nego u ekonomskom smislu.

Prilagodili su Amerikanci (i ne samo oni) sistem covjekovoj pohlepi, pa smo imali finansijsku krizu 2008. god. Kako u Bosni talentovani danas napustaju zemlju ili se uvaljuju na budzet, tako isto se na Zapadu talentovani prebacuju u finansijski sektor, jer taj sektor nudi bogacenje preko noci.

Elem, kapitalizam nego sta, ali ... uz garantovanje ljudskih sloboda, kapitalizam mora imati kocnicu. I globalizacija nije i nece donijeti iste plodove svima ... ustvari ni slicne.
Dogovoricemo se ja i ti,ne brini. Na tvoj sam se post "naslobodno naslonio" ciljajuci pri tom na citavu diskusiju. Znam ja dobro kako ti razmisljas i da se ne bojis zivota.
Evo od kraja cu. Globalizacija nije i nece donijeti iste plodovime svima kazes... Sve drugo bi bilo nerealno. Ali... Za tih nekih tridesetak godina globalizacije procentualno su najvise napredovali oni najsiromasniji. Puno je dobio i onaj najbogatiji dio ali ja bih uvijek potpisao da se BiH digne pet stepenica iznad pa taman i da Izmetbegovic junior sve sa poglavnikom Amirom Zukicem upeterostruci svoj imetak. A nije za foruma sta im ja zelim i jednom i drugom. Ali se BiH ni Bosnjaci nece dignut s njima jer su prije svega nesposobni. Prvo nesposobni pa tek onda bezobrazni. Liberalizacija i kapitalizam su upravo iz tog razloga dobri sto daju sansu sposobnima, do sistema i drzave je da se radi o postenoj sansi, posteno postavljenim pravilima igre i upravo ta taktika je dala dugorocno najbolje rezultate. I u gornjim postovima sam spominjao, ja mislim da je odgovor na pitanje iz uvodnog posta kapitalizam izmedu ostalog sto je i posteniji. Nemoj mi ispod zita molim te, izvoli s otvorenim kartama necu biti trun zavistan da sto milijardi zaradis.
Ovo finansijska kriza i prelasci talenata u finansijski sektor, tu mislim da si previse obojen uticajem Amerikanaca a pogotovo Engleza. To se apsolutno desava ali ni priblizno u ostalim zemljama kao u Engleskoj. A i ako se desava neka se desava i nastavi desavat dok se ne zasiti. Svaki upliv drzave se zavrsi sa scenama slona u prodavnici porculana. Kroz neke se faze jednostavno mora proc. Rjesi to trziste vremenom, na kraju ih bude previse tamo a plate u realnom sektoru zbog manjka talenata narastu. I izlevelise se.
Dalje, pustiti trziste da odredi gdje je najveca isplativost i onda da kapital i ljudi idu u tom smjeru. Cesto se moze vidjeti mapa Jugoslavije sa amblemima fabrika. E pa ja mislim da je ta strategija pokopala Jugoslaviju ekonomski a onda joj ni egzistencijalno vise nije bilo mjesta. Da je bila ekonomski zdrava cuvali bi mi nju malo bolje. Ta strategija da se ima sve svoje je neprovodiva. I ko je god oprobo propao je. Za razliku od Juge zemlje jugoistocne Azije su se bile fokusirale na par stvari u kojima su bile dobre, tu zaradile prvu vecu lovu, s tom lovom pravili socijalne temelje drustva, prije svega skolstvo i drasticno reducirali smrtnost i tek onda se okretali elektronici itd. Svako upire prstom u cipove ali preskace charape i pocetak.
Japan, Bosna i Hercegovina, Dubai... Ne moze se nigdje fora bukvalno preslikat. Ali u principu - kapitalizam trenutno sljaka i nema potrebe otkrivat toplu vodu (nemoj se sad opet pravdat da ti ne mislis ovako :D )
User avatar
Haris.ba
Posts: 24889
Joined: 08/09/2005 20:08

#155 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by Haris.ba »

stakasa wrote:Cesto se moze vidjeti mapa Jugoslavije sa amblemima fabrika. E pa ja mislim da je ta strategija pokopala Jugoslaviju ekonomski a onda joj ni egzistencijalno vise nije bilo mjesta.
Nisi čuo da svaki grad mora imati i fabriku. Pa onda društvena nadgradnja? :run:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#156 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by Gojeni H »

stakasa wrote:
Evo od kraja cu. Globalizacija nije i nece donijeti iste plodovime svima kazes... Sve drugo bi bilo nerealno. Ali... Za tih nekih tridesetak godina globalizacije procentualno su najvise napredovali oni najsiromasniji. Puno je dobio i onaj najbogatiji dio ali ja bih uvijek potpisao da se BiH digne pet stepenica iznad pa taman i da Izmetbegovic junior sve sa poglavnikom Amirom Zukicem upeterostruci svoj imetak. A nije za foruma sta im ja zelim i jednom i drugom. Ali se BiH ni Bosnjaci nece dignut s njima jer su prije svega nesposobni. Prvo nesposobni pa tek onda bezobrazni. Liberalizacija i kapitalizam su upravo iz tog razloga dobri sto daju sansu sposobnima, do sistema i drzave je da se radi o postenoj sansi, posteno postavljenim pravilima igre i upravo ta taktika je dala dugorocno najbolje rezultate. I u gornjim postovima sam spominjao, ja mislim da je odgovor na pitanje iz uvodnog posta kapitalizam izmedu ostalog sto je i posteniji. Nemoj mi ispod zita molim te, izvoli s otvorenim kartama necu biti trun zavistan da sto milijardi zaradis.
Ovo finansijska kriza i prelasci talenata u finansijski sektor, tu mislim da si previse obojen uticajem Amerikanaca a pogotovo Engleza. To se apsolutno desava ali ni priblizno u ostalim zemljama kao u Engleskoj. A i ako se desava neka se desava i nastavi desavat dok se ne zasiti. Svaki upliv drzave se zavrsi sa scenama slona u prodavnici porculana. Kroz neke se faze jednostavno mora proc. Rjesi to trziste vremenom, na kraju ih bude previse tamo a plate u realnom sektoru zbog manjka talenata narastu. I izlevelise se.
Dalje, pustiti trziste da odredi gdje je najveca isplativost i onda da kapital i ljudi idu u tom smjeru. Cesto se moze vidjeti mapa Jugoslavije sa amblemima fabrika. E pa ja mislim da je ta strategija pokopala Jugoslaviju ekonomski a onda joj ni egzistencijalno vise nije bilo mjesta. Da je bila ekonomski zdrava cuvali bi mi nju malo bolje. Ta strategija da se ima sve svoje je neprovodiva. I ko je god oprobo propao je. Za razliku od Juge zemlje jugoistocne Azije su se bile fokusirale na par stvari u kojima su bile dobre, tu zaradile prvu vecu lovu, s tom lovom pravili socijalne temelje drustva, prije svega skolstvo i drasticno reducirali smrtnost i tek onda se okretali elektronici itd. Svako upire prstom u cipove ali preskace charape i pocetak.
Japan, Bosna i Hercegovina, Dubai... Ne moze se nigdje fora bukvalno preslikat. Ali u principu - kapitalizam trenutno sljaka i nema potrebe otkrivat toplu vodu (nemoj se sad opet pravdat da ti ne mislis ovako :D )
Kapitalizam je za sada jos uvijek jedini oprobani sistem koji sljaka, a u kojem su se na drustvenom planu ostvarile i odbranile zavidne ljudske slobode i prava.

To sto ti (ili ja) licno nemas nikakakvih problema s tim sto neko ima milione dokle god zivis relativno dobro, ne znaci da tako razmislja vecina populacije.
Globalizacija a-la Cikaska skola ekonomije, plus vojno-obavjestajna podrska SAD-a, ce stvarati krize i ratove, te nastaviti produbljivati razlike.
Istrazivanja pokazuju da predstavnik kriminalca-plebsa u Tajlandu, bez frizidera u kuci, i onaj iz getoa u SAD-u, sa friziderom u kuci, vide drustvo veoma slicnim ocima; drustvo se naime "urotilo protiv njih i ne daje im fer priliku, tako da su i jedan i drugi prinudjeni da otimaju ono sto vide kao njihovo pravo". Postojanje ili odsutnost frizidera u kuci nema nikakve veze sa njihovim vidjenjem svijeta.
Mozes reci da je to iracionalno razmisljanje, ali to nista ne mijenja.

Sposobnost finansijskog sektora da privuce danasnji talent u SAD pricama, ali ne samo pricama, o brzoj zaradi, je nesto sto je Dzozef Stiglic prilicno dobro obradio u svojoj knjizi Cijena nejednakosti.

Liberalizacija (kako sam zamrzio ovu rijec) trzista je obavezna za BiH u ovom stanju u drustvu i ekonomiji.
Sindikalizacija, univerzalna zdravstvena njega i obrazovanje, itd., itd., moraju biti protivteza toj liberalizaciji.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#157 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by seln »

Gojeni H wrote: Liberalizacija (kako sam zamrzio ovu rijec) trzista je obavezna za BiH u ovom stanju u drustvu i ekonomiji.
Sindikalizacija, univerzalna zdravstvena njega i obrazovanje, itd., itd., moraju biti protivteza toj liberalizaciji.
:thumbup:
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#158 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by ljevoruki »

seln wrote:
ljevoruki wrote: Pusti se suplje price, savjete ostavi za sebe, meni takvi kao ti nece soliti pamet.
Sto se tvoje vjere tice - ako je prakticiras ovako kako sam ja opisao - aferim.
Sirija te zove, ne znam sta se ceka.
Ti si toliko plitak da ne postoji mjerna jedinica za to. Ko te je zvao da komentarises to sto sam napisao?
jebemtipoljev, tip se javlja bez da sam ga ista pitao i jos mi kaze "savjete ostavi za sebe"...
Neka te "duboki", prvo procitaj sta si ti napisao pa onda komentiraj druge.
Ovoj izraz "jebemtipoljev" :? - nikad cuo. De ziv bio objasni sta znaci.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#159 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by seln »

ljevoruki wrote: Ovoj izraz "jebemtipoljev" :? - nikad cuo. De ziv bio objasni sta znaci.
To sam ja (mali Mujica) naucio u mejtefu.
Znaci "jebemtipoljev".
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#160 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by ljevoruki »

seln wrote:
ljevoruki wrote: Ovoj izraz "jebemtipoljev" :? - nikad cuo. De ziv bio objasni sta znaci.
To sam ja (mali Mujica) naucio u mejtefu.
Znaci "jebemtipoljev".
I ja tebi :D
Kaligula I
Posts: 2239
Joined: 04/03/2011 18:46

#161 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by Kaligula I »

Bez odgovarajućeg razvoja ljudske svijesti ni jedan društveni poredak neće zadovoljit potrebe budućeg čovjeka. Onog istorijskog momenta kada on dosegne taj željeni nivo svijesti svaki će poredak biti dobar, jer će ga taj i takav čovjek prilagoditi sebi i svojim potrebama. Dok je to danas neizvodivo, dakle zbog niskog nivoa svijesti ogromnog djela čovječanstva gdje kapitalisti, kao najmoćniji ljudi na planeti, nemaju potrebu za prilagođavanjem poretka čovječanstvu, nego čovječanstva zadatim pravilima kapitalizma. Dakle, kad se čovječanstvo oslobodi potrebe za profitom i prestane trčati za stalnim rastom ono bi moglo da popravi svoj luzerski položaj. Do tada mrka kapa.

Vlasnik Facebooka Mark Zuckerberg, Microsoftov Bill Gates, vlasnik modne marke ‘Zara’ Amancio Ortega, meksički vlasnik telekoma Carlos Slim, osnivač Amazona Jeff Bezos, osnivač Oraclea Larry Ellison i medijski mogul Michael Bloomberg zajedno imaju 426 milijardi dolara, dok 50% svjetske populacije ima 409 milijardi dolara. To je realna slika kapitalizma koja matematički potvrđuje gore navedene riječi, a to je da kapitalisti golom silom prilagođavaju čovječanstvo kapitalističkom poretku.

Slaba strana socijalizma je neodgovornost, jer je teško biti odgovoran u kolektivnom načinu rukovođenja, dok je slaba strana kapitalizma nehumanost, jer kapitalizam nema racionalan odnos ni prema čovjeku ni prema prirodi, nego samo prema kapitalu. Socijalizam je pravednije društvo dok je kapitalizam ekonomski uspješniji. Pogrešno je porediti ekonomsku uspjesnost socijalizma i kapitalizma, jer je socilizam, kao prelazni period između kapitalizma i komunizma, tek u fazi nastajanja, za razliku od kapitalizma koji je zero, dobro razrađen sistem. Vrijeme je to koje radi za socijalizam. S vremenom će neminovno doći do razvoja ljudske svijesti, jer bez nje nema socijalizma, a samim tim ni komunizma. Socijalizam je tek u ‘zori’ svog postojanja. Ali kada bih birao uvijek bih izabrao socijalizam, jer je po mjere ogromno većeg broja današnjeg čovečanstva.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#162 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by R A V E N »

Nikada nije postojalo pravo ljevičarsko društvo u ekonomskom smislu kao što je to pokazao Milovan Đilas na primjeru Druge Jugoslavije u svojoj knjizi The New Class gdje su Tito i funkcioneri KPJ/SKJ-e bili ekvivalent zapadnih bogataša tipa porodica Krupp i Ford. Dakle, ljevičarske ekonomije su kapitalizmi iza dimnih zavjese.

Drugo, socijalizam je besmislica jer krši osnovne zakone logike i zdravog razuma.

Socijalizam je prelazna faza ka "raju na zemlji" odnosno komunizmu, i nastaje u Lenjinovoj misli kada on pokušava provesti marksizam u djelo pa nastaje marksizam-lenjinizam, što je bila oficijelna ideologija KPJ/SKJ.

Dakle, socijalizam je besmislica jer se oslanja na jednu drugu besmislicu koja se zove marksizam-lenjinizam, a marksizam-lenjinizam je besmislica jer mu je temelj slijedeća besmislica pod imenom marksizam.

Marksizam je besmislica jer je u njegovoj srži druga pseudonaučna netačna besmislica - Marxov "naučni zakon" historijskog materijalizma koji je nenaučan jer nije tačno predvidio samoouništenje kapitalizma i spontano uspostavljanje komunizma.

Dakle, kapitalizam nije pao. Upadaju razni ljevičarski ekonomski patch-evi do današnjeg dana.

Da bi bi bio naučan, historijski materijalizam mora, pored tačnog predviđanja urušavanje kapitalizma i samonastanka komunizma, a što smo vidjeli da ne može, zadovoljiti još jedan kriterij nauke: eksperimentalu provjerljivost. Drugim riječima, pred ljevičarima je zadatak da u eksperimentalnim uslovima izazovu Veliki Prasak, da budu izvan prostor-vrijeme continuum-a, da obezbijede dovoljno prostora za cijeli svemir i da čekaju da prođe 13.4 milijarde godina ili 13.7 milijarde godina, koliko je već star kosmos i konačno da pokažu urušavanje kapitalizma i spontani nastanak komunizma.

Dakle, pred njima je je zadatak koji samo Bog, ako postoji i ako je svemoćan, može izvršiti.

Karl Popper je dokazao da su ovo sve besmislice u Bijedi Historicizma 1936.-e godine. Tito i KPJ su proglasili Drugu Jugoslaviju 29. 11. 1945.-e i istog dana poveli zemlju i milione u ekonomskom smislu u grotlo puno živog pijeska gdje su konačno svi i potonuli. I to skroz.
Last edited by R A V E N on 04/07/2017 15:41, edited 2 times in total.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#163 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by drastic »

R A V E N wrote:Nikada nije postojalo pravo ljevičarsko društvo u ekonomskom smislu kao što je to pokazao Milovan Đilas na primjeru Druge Jugoslavije u svojoj knjizi The New Class gdje su Tito i funkcioneri KPJ/SKJ-e bili ekvivalent zapadnih bogataša tipa porodica Krupp i Ford. Dakle ljevičarske ekonomije su kapitalizmi iza dimne zavjese.

Drugo, socijalizam je besmislica jer krši osnovne zakone logike i zdravog razuma.

Socijalizam je prelazna faza ka "raju na zemlji" odnosno komunizmu, i nastaje u Lenjinovoj misli kada on pokušava provesti marksizam u djelo pa nastaje marksizam-lenjinizam.

Dakle, socijalizam je besmislica jer se oslanja na jednu drugu besmislicu koja se zove marksizam-lenjinizam, a marksizam-lenjinizam je besmislica jer mu je temelj slijedeća besmislica pod imenom marskizam.

Marksizam je besmislica jer je u njegovoj srži druga pseudonaučna netačna besmislica - Marxov "naučni zakon" historijskog materijalizma koji je nenaučan jer nije tačno predvidio samoouništenje kapitalizma i spontano uspostavljanje komunizma.

Dakle, kapitalizam nije pao. Upadaju razni ljevičarski ekonomski patch-evi do današnjeg dana.

Da bi bi bio naučan, historijski materijalizam mora, pored tačnog predviđanja urušavanje kapitalizma i samonastanka komunizma, a što smo vidjeli da ne može, zadovoljiti još jedan kriterij nauke: eksperimentalu provjerljivost. Drugim riječima, pred ljevičarima je zadatak da u eksperimentalnim uslovima izazovu Veliki Prasak, da budu izvan prostor-vrijeme continuum-a, da obezbijede dovoljno prostora za cijeli svemir i da čekaju da prođe 13.4 milijarde godina ili 13.7 milijarde godina, koliko je već star kosmos i konačno da pokažu urušavanje kapitalizma i spontani nastansk komunizma.

Dakle, pred njima je je zadatak koji samo bog, ako postoji i ako je svemoćan, može izvršiti.

Karl Popper je dokazao da su su ovo sve besmislice u Bijedi Historicizma 1936.-e godine. Tito i KPJ su proglasili Drugu Jugoslaviju 29. 11. 1945. i istog dana poveli zemlju i milione u ekonomskom smislu u grotlo puno živog pijeska gdje su konačno svi i potonuli. I to skroz.
ja sam mislio da je po marksu direktan prelaz iz kapitalizma u komunizam
User avatar
Haris.ba
Posts: 24889
Joined: 08/09/2005 20:08

#164 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by Haris.ba »

drastic wrote:ja sam mislio da je po marksu direktan prelaz iz kapitalizma u komunizam
https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_i ... st_Century

Pametnije ti je mnogo više ovo pročitati, nego se zamarati Marksom.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#165 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by stakasa »

Kaligula I wrote:Bez odgovarajućeg razvoja ljudske svijesti ni jedan društveni poredak neće zadovoljit potrebe budućeg čovjeka. Onog istorijskog momenta kada on dosegne taj željeni nivo svijesti svaki će poredak biti dobar, jer će ga taj i takav čovjek prilagoditi sebi i svojim potrebama. Dok je to danas neizvodivo, dakle zbog niskog nivoa svijesti ogromnog djela čovječanstva gdje kapitalisti, kao najmoćniji ljudi na planeti, nemaju potrebu za prilagođavanjem poretka čovječanstvu, nego čovječanstva zadatim pravilima kapitalizma. Dakle, kad se čovječanstvo oslobodi potrebe za profitom i prestane trčati za stalnim rastom ono bi moglo da popravi svoj luzerski položaj. Do tada mrka kapa.

Vlasnik Facebooka Mark Zuckerberg, Microsoftov Bill Gates, vlasnik modne marke ‘Zara’ Amancio Ortega, meksički vlasnik telekoma Carlos Slim, osnivač Amazona Jeff Bezos, osnivač Oraclea Larry Ellison i medijski mogul Michael Bloomberg zajedno imaju 426 milijardi dolara, dok 50% svjetske populacije ima 409 milijardi dolara. To je realna slika kapitalizma koja matematički potvrđuje gore navedene riječi, a to je da kapitalisti golom silom prilagođavaju čovječanstvo kapitalističkom poretku.

Slaba strana socijalizma je neodgovornost, jer je teško biti odgovoran u kolektivnom načinu rukovođenja, dok je slaba strana kapitalizma nehumanost, jer kapitalizam nema racionalan odnos ni prema čovjeku ni prema prirodi, nego samo prema kapitalu. Socijalizam je pravednije društvo dok je kapitalizam ekonomski uspješniji. Pogrešno je porediti ekonomsku uspjesnost socijalizma i kapitalizma, jer je socilizam, kao prelazni period između kapitalizma i komunizma, tek u fazi nastajanja, za razliku od kapitalizma koji je zero, dobro razrađen sistem. Vrijeme je to koje radi za socijalizam. S vremenom će neminovno doći do razvoja ljudske svijesti, jer bez nje nema socijalizma, a samim tim ni komunizma. Socijalizam je tek u ‘zori’ svog postojanja. Ali kada bih birao uvijek bih izabrao socijalizam, jer je po mjere ogromno većeg broja današnjeg čovečanstva.
Znaci, nikad manje siromasnih, nikad manje gladnih, ako je ista humanost to je. Uporedi odnos i prema covjeku a pogotovo prema prirodi gdje su ostavljali pustos opet preteze na stranu kapitalizma. U ovome momentu bolji sistem i zavrsena prica. Kad covjek sazrije tad pricat o necem drugom. Sad se pruzit koliko je jorgan dug
Dalje, da je socijalizam po mjeri ogromno veceg broja a niko ga nece i niko ga ne bira.. Mislim, sta da ti kazem na ovo
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#166 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by stakasa »

ljevoruki wrote:
seln wrote:
ljevoruki wrote: Ovoj izraz "jebemtipoljev" :? - nikad cuo. De ziv bio objasni sta znaci.
To sam ja (mali Mujica) naucio u mejtefu.
Znaci "jebemtipoljev".
I ja tebi :D
:D
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#167 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by drastic »

Haris.ba wrote:
drastic wrote:ja sam mislio da je po marksu direktan prelaz iz kapitalizma u komunizam
https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_i ... st_Century

Pametnije ti je mnogo više ovo pročitati, nego se zamarati Marksom.
zagarantovani licni dohodak za sirotinju i drzavni intervencionizam za elitu.
u mojim knjigama je to komunizam,samo ne onaj marksov
User avatar
Haris.ba
Posts: 24889
Joined: 08/09/2005 20:08

#168 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by Haris.ba »

drastic wrote:
Haris.ba wrote:
drastic wrote:ja sam mislio da je po marksu direktan prelaz iz kapitalizma u komunizam
https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_i ... st_Century

Pametnije ti je mnogo više ovo pročitati, nego se zamarati Marksom.
zagarantovani licni dohodak za sirotinju i drzavni intervencionizam za elitu.
u mojim knjigama je to komunizam,samo ne onaj marksov
Mnogo je važnije progresivno oporezivanje.

Nekako ja gledam na to kao na eksperimente sa Galtonovom kutijom https://en.wikipedia.org/wiki/Bean_machine .

Postojanje bogatih i siromašnih se ne može ukinuti, ali treba posljedice učiniti podnošljivijim. Jer društvo velikih i drastičnih neravnopravnosti ima razorne posljedice po društvo. Isto ko što i društvo prisilne totalne ravnopravnosti isto ima.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#169 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by daddy-kool »

Konsenzus bi onda bio skandinavski tip kapitalizma, sa širokom lepezom socijalnih programa i progresivnim oporezivanjem; ili pak potpuno liberalni kapitalizam, minimalan upliv države, svako za sebe?

Ne moraju biti isti odgovori na pitanja: u kojem bi sistemu radije živjeli; i koji sistem obezbjeđuje najjače društvo.

(Treba imati u vidu da forumska populacija ne predstavlja pravi uzorak generalne populacije koja je ipak stara, neobrazovana i konzervativna.)
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#170 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by drastic »

[quote="daddy-kool"]Konsenzus bi onda bio skandinavski tip kapitalizma, sa širokom lepezom socijalnih programa i progresivnim oporezivanjem; ili pak potpuno liberalni kapitalizam, minimalan upliv države, svako za sebe?

sta cemo kad nestane kredita?
http://www.nationaldebtclocks.org/
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#171 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by seln »

R A V E N wrote:Nikada nije postojalo pravo ljevičarsko društvo u ekonomskom smislu kao što je to pokazao Milovan Đilas na primjeru Druge Jugoslavije u svojoj knjizi The New Class gdje su Tito i funkcioneri KPJ/SKJ-e bili ekvivalent zapadnih bogataša tipa porodica Krupp i Ford. Dakle ljevičarske ekonomije su kapitalizmi iza dimnih zavjese.

Drugo, socijalizam je besmislica jer krši osnovne zakone logike i zdravog razuma.

Socijalizam je prelazna faza ka "raju na zemlji" odnosno komunizmu, i nastaje u Lenjinovoj misli kada on pokušava provesti marksizam u djelo pa nastaje marksizam-lenjinizam, što je bila oficijelna ideologija KPJ/SKJ.

Dakle, socijalizam je besmislica jer se oslanja na jednu drugu besmislicu koja se zove marksizam-lenjinizam, a marksizam-lenjinizam je besmislica jer mu je temelj slijedeća besmislica pod imenom marskizam.

Marksizam je besmislica jer je u njegovoj srži druga pseudonaučna netačna besmislica - Marxov "naučni zakon" historijskog materijalizma koji je nenaučan jer nije tačno predvidio samoouništenje kapitalizma i spontano uspostavljanje komunizma.

Dakle, kapitalizam nije pao. Upadaju razni ljevičarski ekonomski patch-evi do današnjeg dana.

Da bi bi bio naučan, historijski materijalizam mora, pored tačnog predviđanja urušavanje kapitalizma i samonastanka komunizma, a što smo vidjeli da ne može, zadovoljiti još jedan kriterij nauke: eksperimentalu provjerljivost. Drugim riječima, pred ljevičarima je zadatak da u eksperimentalnim uslovima izazovu Veliki Prasak, da budu izvan prostor-vrijeme continuum-a, da obezbijede dovoljno prostora za cijeli svemir i da čekaju da prođe 13.4 milijarde godina ili 13.7 milijarde godina, koliko je već star kosmos i konačno da pokažu urušavanje kapitalizma i spontani nastanak komunizma.

Dakle, pred njima je je zadatak koji samo Bog, ako postoji i ako je svemoćan, može izvršiti.

Karl Popper je dokazao da su ovo sve besmislice u Bijedi Historicizma 1936.-e godine. Tito i KPJ su proglasili Drugu Jugoslaviju 29. 11. 1945. i istog dana poveli zemlju i milione u ekonomskom smislu u grotlo puno živog pijeska gdje su konačno svi i potonuli. I to skroz.
Dakle... dakle... dakle... dakle...
idi ba, gledaj nindza kornjace, prepusti razmisljanje odraslima.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#172 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by seln »

drastic wrote:
sta cemo kad nestane kredita?
http://www.nationaldebtclocks.org/
Bice jebeno za Hameriku... oni su vec skoro kod 100% BNP
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#173 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by daddy-kool »

stakasa wrote:
Dalje, da je socijalizam po mjeri ogromno veceg broja a niko ga nece i niko ga ne bira.. Mislim, sta da ti kazem na ovo
Ovo je dobra poenta, nešto kao što u USA neće da izglasaju universal healthcare iako bi to bilo u interesu velikoj većini naroda.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#174 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by stakasa »

daddy-kool wrote:
stakasa wrote:
Dalje, da je socijalizam po mjeri ogromno veceg broja a niko ga nece i niko ga ne bira.. Mislim, sta da ti kazem na ovo
Ovo je dobra poenta, nešto kao što u USA neće da izglasaju universal healthcare iako bi to bilo u interesu velikoj većini naroda.
Kompletnu raspravu treba vratiti u 1990-u, tada smo listom okrenuli leda socijalizmu, ne razumijem kakve su sad dileme
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#175 Re: Kapitalizam ili socijalizam

Post by ljevoruki »

seln wrote:
drastic wrote:
sta cemo kad nestane kredita?
http://www.nationaldebtclocks.org/
Bice jebeno za Hameriku... oni su vec skoro kod 100% BNP
Mali Mujica jopet lupeta. Nego, imas li kakav dobar a jeftin savjet, po mogucnosti iz vjerske naobrazbe?
Ekonomija i politika traze malo veci IQ. :oops:

"When we look at national debt as a percent of GDP, we see few signs of danger by this rule. Debt-champion Japan is over 180 percent, Greece is just under 150 percent, with Italy in third place at 109 percent. The U.S. is in eleventh place (out of 34) with debt equal to 61 percent of GDP."
Forbes.com
Post Reply