Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

channel10

#301 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

seln wrote:
bingov buraz wrote:O izrabljivanju malinara spram radnika beraca bi se mogla knjiga napisati,progazdilo se to.Posadilo po 2 hektara pa sad place sta cu za berace,sadi koliko mozes sam obrati majstore pa neces zavisiti od beraca i konkurentniji si cijenom.
A posebno ovo. Vec par godina beraci kukaju na malinare... kad traze radnike, skidaju zvijezde s neba, lova do krova, stan i hrana....
kad dodje placanje, onda pocne "odakle si, neznana delijo".
Obecavali su nekima po 100 maraka za dan, plus stan i hranu... na kraju su ljudi jedva platili hranu (koju gazda nije ni spomenuo), jer su u prosjeku zaradjivali po 20-30 maraka.
Ne znam sta neko ima kukati na nekoga kad se na toj relaciji vlasnik malinjaka-berac nema sta "zakuhati". Dogovore se oko cijene (1-1,5KM) i kraj price. Niko nikoga ne tjera ni nasta. Sve cisto kao suza.
triconja

#302 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

channel10 wrote:
seln wrote:
bingov buraz wrote:O izrabljivanju malinara spram radnika beraca bi se mogla knjiga napisati,progazdilo se to.Posadilo po 2 hektara pa sad place sta cu za berace,sadi koliko mozes sam obrati majstore pa neces zavisiti od beraca i konkurentniji si cijenom.
A posebno ovo. Vec par godina beraci kukaju na malinare... kad traze radnike, skidaju zvijezde s neba, lova do krova, stan i hrana....
Obecavali su nekima po 100 maraka za dan, plus stan i hranu... na kraju su ljudi jedva platili hranu (koju gazda nije ni spomenuo), jer su u prosjeku zaradjivali po 20-30 maraka.
Ne znam sta neko ima kukati na nekoga kad se na toj relaciji vlasnik malinjaka-berac nema sta "zakuhati". Dogovore se oko cijene (1-1,5KM) i kraj price. Niko nikoga ne tjera ni nasta. Sve cisto kao suza.
Ja koliko znam da je 1.5 km za dvije nabrane kile kad se bere u malinjaku. U Srbiji se uz to podrazumijeva i obrok ili dva i kafa (neko pice). Po meni je cisto izrabljivanje jer kazu "dosta sto ih placam, zar ih jos moram i hraniti", mislim na nase malinare, u Srbiji je malo drugacije (moze omladina zaraditi za more beruci maline ili bilo koju vrstu mjesec dana).
channel10

#303 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

Ja to ne bih tako poredio, jer nema smisla. To sto ti kazes je mozda i laz, jer je rekla kazala. Slicno da ja napisem, isto bih rekao.

Ta racunica 1,5/kg je sigurno ove godine ebala sve one koji nisu mogli sami pobrati malinu. Ove godine ce cijena biti maksimalno 1,5-2KM (vjerovatno blize 1,5KM).
Eto pa sad racunaj da li se isplati placati berace, a ti jos spominjes i hranu i pice. A da ne govorim o tome koliko ti treba da uberes gajbu i koliko gajbi uopste mozes ubrati u toku dana. Da ne spominjem ludilo koje berac dobije nakon rada od 10-12 sati.

Da sumiramo. Ne isplati se nikome nista raditi oko malina sa ovom, pa i cijenom od 2KM i malo vise. Jedini kojima se isplati su hladnjacari.

Da ja imam malinjak, ne bi oni ni kile dobili. Bolje da propadne pola, nego da se njima da i da oni zaradjuju na tvojoj muci.
triconja

#304 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

channel10 wrote:Ja to ne bih tako poredio, jer nema smisla. To sto ti kazes je mozda i laz, jer je rekla kazala. Slicno da ja napisem, isto bih rekao.

Ta racunica 1,5/kg je sigurno ove godine ebala sve one koji nisu mogli sami pobrati malinu. Ove godine ce cijena biti maksimalno 1,5-2KM (vjerovatno blize 1,5KM).
Eto pa sad racunaj da li se isplati placati berace, a ti jos spominjes i hranu i pice. A da ne govorim o tome koliko ti treba da uberes gajbu i koliko gajbi uopste mozes ubrati u toku dana. Da ne spominjem ludilo koje berac dobije nakon rada od 10-12 sati.

Da sumiramo. Ne isplati se nikome nista raditi oko malina sa ovom, pa i cijenom od 2KM i malo vise. Jedini kojima se isplati su hladnjacari.

Da ja imam malinjak, ne bi oni ni kile dobili. Bolje da propadne pola, nego da se njima da i da oni zaradjuju na tvojoj muci.
Sta ce onda kupinari reci (cijena kupine je smijesna, a tek cijena sljive :lol: ) a sve valja pobrati. Sta onda treba neki privatnik ako je u gubitku da placa radnika umjesto 500 maraka samo 250? Nije lahko ni brati maline kao sto ih nije lahko ni saditi, ali opet je bolje biti dobar 25 feninga po kili (bit ce maline 1km-1kg) nego ostaviti da propadnu :lol: .
Ci-Nick

#305 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Ci-Nick »

Ne razumijem po čemu se razlikuju proizvođači malina i smilja od prozvođača paradajza, paprike, salate, luka,... čime su zaslužili specijalni status.
Sami pali sami se ubili.
bingov buraz

#306 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by bingov buraz »

triconja wrote:
bingov buraz wrote: Poticaji vec imaju tako da ti ostatak posta nema puno veze.
Sto bi neki poticaje da im placaju berace sto neko napisa grohotom se smijem,poticaji pokriju komplet troskove agrotehnickih mjera upoznat sam dobro sa situacijom sta bi vise.
Paradajz treba subvencionirati jer na njega poticaja nema kao ni na krompir,luk i jos mnogo kultura. Usput budi receno kulture koje se sade svake godine nanovo za razliku od maline i samim tim troskovi su za sve te kulture veci.O izrabljivanju malinara spram radnika beraca bi se mogla knjiga napisati,progazdilo se to.Posadilo po 2 hektara pa sad place sta cu za berace,sadi koliko mozes sam obrati majstore pa neces zavisiti od beraca i konkurentniji si cijenom.
Imas li kakvih primjera?
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/beraci ... as/27cnn0w

http://sindikalizam.org/2015/06/24/gork ... ju-malina/

licno ne ali poznajem neke berace,naravno nisu sve gazde ovakve
triconja

#307 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

Ci-Nick wrote:Ne razumijem po čemu se razlikuju proizvođači malina i smilja od prozvođača paradajza, paprike, salate, luka,... čime su zaslužili specijalni status.
Sami pali sami se ubili.
To je to, bravo :thumbup: . Niko nikog nije cero puskom da se zavaljuje u dugove i dize plantaze malina. 1 dulum izadje oko 1 do 2k dok ne da prihod, znaci da je skup sport.
bingov buraz

#308 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by bingov buraz »

channel10 wrote:
seln wrote:
Nema berac nigdje 1,50 koliko sam upoznat ide od 0,70 do 1,00 po ubranom kilogramu
channel10

#309 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

triconja wrote:
channel10 wrote:Ja to ne bih tako poredio, jer nema smisla. To sto ti kazes je mozda i laz, jer je rekla kazala. Slicno da ja napisem, isto bih rekao.

Sta ce onda kupinari reci (cijena kupine je smijesna, a tek cijena sljive :lol: ) a sve valja pobrati. Sta onda treba neki privatnik ako je u gubitku da placa radnika umjesto 500 maraka samo 250? Nije lahko ni brati maline kao sto ih nije lahko ni saditi, ali opet je bolje biti dobar 25 feninga po kili (bit ce maline 1km-1kg) nego ostaviti da propadnu :lol: .
Pa kupinari su dobili veliko L na celu cim su je posadili. Pored maline koja je u tom trenutku tri puta jaca sa finansijske strane (a trud isti) , posaditi kupinu. :run:
Kazem ti fino, imas gore cijenu maline, a imas i cijenu beraca, pa vidi sta se isplati, a sta ne.
channel10

#310 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

triconja wrote:
Ci-Nick wrote:Ne razumijem po čemu se razlikuju proizvođači malina i smilja od prozvođača paradajza, paprike, salate, luka,... čime su zaslužili specijalni status.
Sami pali sami se ubili.
To je to, bravo :thumbup: . Niko nikog nije cero puskom da se zavaljuje u dugove i dize plantaze malina. 1 dulum izadje oko 1 do 2k dok ne da prihod, znaci da je skup sport.
A u drugom postu uporedjujes malinu sa kupinom. Bravo :D
triconja

#311 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

bingov buraz wrote:
channel10 wrote: Ne znam sta neko ima kukati na nekoga kad se na toj relaciji vlasnik malinjaka-berac nema sta "zakuhati". Dogovore se oko cijene (1-1,5KM) i kraj price. Niko nikoga ne tjera ni nasta. Sve cisto kao suza.
Nema berac nigdje 1,50 koliko sam upoznat ide od 0,70 do 1,00 po ubranom kilogramu
U okolini Zenice je ta tarifa.
channel10

#312 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

bingov buraz wrote:
channel10 wrote:
seln wrote:O izrabljivanju malinara spram radnika beraca bi se mogla knjiga napisati,progazdilo se to.Posadilo po 2 hektara pa sad place sta cu za berace,sadi koliko mozes sam obrati majstore pa neces zavisiti od beraca i konkurentniji si cijenom.
Sto je najgore, ima. Znam ja ljude koji placaju od 1,30-1,50KM po kili.

Sto je najgore, ja im rekao kolika ce biti cijena ove godine, a oni se smijali. Kazu tako je svake godine, pa bude 3-3,5. Dobro rekoh. Eno im sad druga prica.Sad oni meni nesto poceli pametovati. Vidim ja koliko je sati i paljevina :run:
triconja

#313 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

channel10 wrote:
triconja wrote:
Sami pali sami se ubili.
A u drugom postu uporedjujes malinu sa kupinom. Bravo :D
Zanimam se za maline i kupine u zadnje dvije godine i dosta sam upoznat sa tom tematikom :lol: .
channel10

#314 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

Bolje bi ti bilo da malo popustis sa tim :D
Ci-Nick

#315 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Ci-Nick »

triconja wrote:
Sami pali sami se ubili.
Ma ljudi umislili da će od dva dunuma zemlje i dva mjeseca rada moći živjeti cijelu godinu.
Firme koje su investirale milione u hladnjače moraju ih amortizovati i otplatiti i to sve sa jednim punjenjem hladnjače godišnje.
Tako da je taj brak malinara i hladnjača poprilično nepovoljan.
Maraschino

#316 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Maraschino »

Sami pali sami se ubili.
Nisu li se zaletili i sa kornizonima? Hoce svi da se time bave. Nakon dvije godine, trziste preplavljeno i onda aj kuku pomagaj.
triconja

#317 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

channel10 wrote:Bolje bi ti bilo da malo popustis sa tim :D
Dio rodbine se bavi time pa se zanimam :D
bingov buraz

#318 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by bingov buraz »

Navodno prica iz okolice Cazina

vratio se njemacki penzioner u rodni kraj,dosadno mu valjda bilo vidi udarili svi u malinu pa i on ce,sin koji je ostao gore ga odgovarao jebo te malina uzivaj u penziji poslacu ti ja to para sto bi zaradio samo sjedi kuci i uzivaj al ko staro tvrdoglavo i zasadi to,sin dosao prije par dana na godisnji stari mu krene kukati ovo ono njemu pukne film upali traktor i sve zaore :mrgreen:

Poznajuci Cazinjane vjerujem u pricu a znam ih par iz dijaspore sto su zasadili maline
channel10

#319 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

Ci-Nick wrote:
triconja wrote:
Sami pali sami se ubili.
Ma ljudi umislili da će od dva dunuma zemlje i dva mjeseca rada moći živjeti cijelu godinu.
Firme koje su investirale milione u hladnjače moraju ih amortizovati i otplatiti i to sve sa jednim punjenjem hladnjače godišnje.
To je to. Malinari trebaju da se udruze, ali ne na dosadasnji nacin udruzivanja,nego finansijski. Skupiti lovu,nesto se zaduziti i napraviti sebi hladnjacu. Samo tako mogu opstati. A svaki drugi nacin rada je njihovo jebavanje do besvijesti. Osim naravno primjenjivanja sile jer samo sila pali u ovoj drzavi.
MikroBelaj

#320 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by MikroBelaj »

Stvarno nebih da sjedam na muku danasnjim malinarima ,smiljanima i slicno,i sam sam bio zrtva nekakvih banjaluckih bandita sa kojima sam sklopio ugovor o nabavki opreme za uzgoj puzeva i njihovom sigurnom otkupu od strane italijana neke 2006 godine..nasjeo i na kraju pustio puzeve da rade sto najbolje znaju,da otpuzu....

Vratio se svojoj staroj ljubavi koja nikad ne izda ako se sa njom malkice pozabavis,,sljiva raste i radja,niko ne pita jel prskana kad dodje sezona rakije,svi kupuju i ja uvijek u plusu,jos od kako sam kupio veselu masinu i poravno plac za silne bacve,,uvijek u debelom plusu....znaci samo nase stare kulture,manite se ovih lopova sto vas navlace na novotarije...sad sam kreno i kaisiju ,nju ne treba ni prskat a cijena pristojna...a da jos spomenem i majmunovachu,,al necu da ne pretjeram veceras :D
Last edited by MikroBelaj on 03/07/2017 21:14, edited 1 time in total.
channel10

#321 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

triconja wrote:
Kod mene nije rodbina u pitanju, ali sam par puta bio u ulozi beraca :D tako da dosta toga poznajem. Ovo se ne isplati raditi bez 3KM po kg. A hladnjacari jebu dok njih neko ne izjebe. Vidjecemo sta ce se desiti u narednim danima, ali sumnjam da ce ovo tek tako proci. Previse je ljudi zavaljeno da to prodje bez belaja.
Ci-Nick

#322 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Ci-Nick »

channel10 wrote:
Ci-Nick wrote:
triconja wrote: To je to, bravo :thumbup: . Niko nikog nije cero puskom da se zavaljuje u dugove i dize plantaze malina. 1 dulum izadje oko 1 do 2k dok ne da prihod, znaci da je skup sport.
To je to. Malinari trebaju da se udruze, ali ne na dosadasnji nacin udruzivanja,nego finansijski. Skupiti lovu,nesto se zaduziti i napraviti sebi hladnjacu. Samo tako mogu opstati. A svaki drugi nacin rada je njihovo jebavanje do besvijesti. Osim naravno primjenjivanja sile jer samo sila pali u ovoj drzavi.
Ne mogu se kod nas ni dva brata udružiti jer svak gleda da onog drugog zajebe.
Maraschino

#323 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by Maraschino »

MikroBelaj wrote:Stvarno nebih da sjedam na muku danasnjim malinarima ,smiljanima i slicno,i sam sam bio zrtva nekakvih banjaluckih bandita sa kojima sam sklopio ugovor o nabavki opreme za uzgoj puzeva i njihovom sigurnom otkupu od strane italijana neke 2006 godine..nasjeo i na kraju pustio puzeve da rade sto najbolje znaju,da otpuzu....

Vratio se svojoj staroj ljubavi koja nikad ne izda ako se sa njom malkice pozabavis,,sljiva raste i radja,niko ne pita jel prskana kad dodje sezona rakije,svi kupuju i ja uvijek u plusu,jos od kako sam kupio veselu masinu i poravno plac za silne bacve,,uvijek u debelom plusu....znaci samo nase stare kulture,manite se ovih lopova sto vas navlace na novotarije...sad sam kreno i kaisiju ,nju ne treba ni prskat a cijena pristojna...a da jos spomenem i majmunovachu,,al necu da ne pretjeram veceras :D
Provjeren dobitak. :D
Sto ne prodas, sam preradis na tisuce nacina...a nesto se i pokloni. Svima dobro. :thumbup:

a i ne trazi puno.
triconja

#324 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by triconja »

channel10 wrote:
triconja wrote:
Kod mene nije rodbina u pitanju, ali sam par puta bio u ulozi beraca :D tako da dosta toga poznajem. Ovo se ne isplati raditi bez 3KM po kg. A hladnjacari jebu dok njih neko ne izjebe. Vidjecemo sta ce se desiti u narednim danima, ali sumnjam da ce ovo tek tako proci. Previse je ljudi zavaljeno da to prodje bez belaja.
Brao sam i ja kod njih nekoliko puta, tesko pravo. U Srbiji isto neki nemiri oko maline (cak im je i bolja cijena) nego kod nas ali se nece nista promijeniti. Mnogi jos misle da ce cijena biti 3 marke, kad saznaju bit ce kasno :izet:
channel10

#325 Re: Zemlja smilja, malina, suza i hohštaplera

Post by channel10 »

@Ci-nick,

To vecina kaze, ali ja tu ne vidim neki problem. Hladnjaca je milion. U skladu sa ulogom imas i dio firme. Sami sebi traze kupca. Sva zarada njima ostaje i dijele je u skladu sa ulogom i berbom. I kraj price.

A ako se oni izmedju sebe ne mogu dogovoriti, nema problema. Zato se fino hladnjacari mogu dogovoriti (kao sto su to ove godine uradili) i jebat ce ih dok ne svisnu.

Opet kraj price......
Post Reply