Nacionalizam

insomnia78

#76 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 » 02/05/2017 22:47

Pa za njih se zna. Oni su Jugosloveni. Bratstvo, jedinstvo, ko nas bre zavadi i ostale fore. Dok ne cuju trubu

Connaisseur Karlin

#77 Re: Nacionalizam

Post by Connaisseur Karlin » 02/05/2017 22:52

medvjed23 wrote:
dale cooper wrote:
medvjed23 wrote:hoćete, meščini, reći da je etnonacionalizam fuj, a nadetnički nacionalni ponos kul.. mogu se složiti s tim..

a što se tiče pitanja iz uvodnog posta, do vječnosti il do rata koji neće završiti neriješeno..
Jedan jeste fuj, a drugi je...hajde reći ću...nešto prihvatljiviji. Iako se ja lično ne volim identifikovati sa bilo
čime, jer ne volim da me se kategoriše i strpava u bilo kakve grupacije ili skupine.
što bi nele karajlić reko, individualizam je teoretski privlačna ideja, al u praksi te uvijek neko, pa makar preko nišana, posmatra kao dio etničkog/vjerskog/nacionalnog stada.. jedinka se tu ne pita previše..
:thumbup:

da rezimiramo, navcionalizam jeste fuj :)

dezurni_ucenik

#78 Re: Nacionalizam

Post by dezurni_ucenik » 02/05/2017 22:53

Jel to Nele Karajlic nasao da se pametuje o nacionalizmu. "Ko ne voleo Dabic Rasu popusio kitu nasu", govno malo narkomansko cetnicko.

dale cooper

#79 Re: Nacionalizam

Post by dale cooper » 02/05/2017 22:56

medvjed23 wrote:
dale cooper wrote:
medvjed23 wrote:hoćete, meščini, reći da je etnonacionalizam fuj, a nadetnički nacionalni ponos kul.. mogu se složiti s tim..

a što se tiče pitanja iz uvodnog posta, do vječnosti il do rata koji neće završiti neriješeno..
Jedan jeste fuj, a drugi je...hajde reći ću...nešto prihvatljiviji. Iako se ja lično ne volim identifikovati sa bilo
čime, jer ne volim da me se kategoriše i strpava u bilo kakve grupacije ili skupine.
što bi nele karajlić reko, individualizam je teoretski privlačna ideja, al u praksi te uvijek neko, pa makar preko nišana, posmatra kao dio etničkog/vjerskog/nacionalnog stada.. jedinka se tu ne pita previše..
Ironično je da je Nele učinio absolutno sve da se utopi u jednu određenu grupaciju, napustivši i negirajući sve što je do
tada bio i predstavljao i opet nikada nije u potpunosti prihvaćen u sredini u koju je odselio i tako žarko želio biti prihvaćen.

Biti individualista nije lagan izbor, ali je ponekad, kad sagledaš alternative, jedini ispravan.
Previše ljudi pravi kompromise da bi se uklopili i bili prihvaćeni potiskujući ili negirajući sve ono što ih čini jedinstvenim.

L u c i f e r

#80 Re: Nacionalizam

Post by L u c i f e r » 02/05/2017 22:58

medvjed23 wrote: a što se tiče pitanja iz uvodnog posta, do vječnosti il do rata koji neće završiti neriješeno..
Mescini. :plete:

aratet

#81 Re: Nacionalizam

Post by aratet » 02/05/2017 23:28

Nele nije glasao za SDS na izborima 1990.godine, glasao e za gradjansku opciju i ubjedjivao je druge ljude da tako glasaju.

dezurni_ucenik

#82 Re: Nacionalizam

Post by dezurni_ucenik » 02/05/2017 23:30

aratet wrote:Nele nije glasao za SDS na izborima 1990.godine, glasao e za gradjansku opciju i ubjedjivao je druge ljude da tako glasaju.
dobri samaricanin

aratet

#83 Re: Nacionalizam

Post by aratet » 02/05/2017 23:33

dezurni_ucenik wrote:
aratet wrote:Nele nije glasao za SDS na izborima 1990.godine, glasao e za gradjansku opciju i ubjedjivao je druge ljude da tako glasaju.
dobri samaricanin
"Te 1991 poznavajuci autentican pristup stvarnosti kupio sam plocu sivomalslinaste boje koja se zvala N91 ciji je autor Rambo Amadeus... ta ploca je u svojoj sustini nosila naznake predstojece katastrofe... ogoljena estetika, krah morala, pad svih vrijednosti kojima se autor igra i koristi kao umjetnost dovela je Ramba na pijedestal najveceg crnogorskog genija poslije Deje Savicevica, naravno. Ta ploca nosila je zadah smrti, a smrt je i rijec kojom ona pocinje."

Inace, ova ploca je pocinjala s pjesmom Smrt Popa Mila Jovovica gdje se Rambo na neki nacin sprda sa rastom nacionalizma i vjere na ovim prostorima i to tako sto je jednu staru guslarsku pjesmu otpjevao na drugi nacin i malo se posprdao s njom, pjesma je o bunama protiv dahija. :D
Last edited by aratet on 02/05/2017 23:36, edited 2 times in total.

dezurni_ucenik

#84 Re: Nacionalizam

Post by dezurni_ucenik » 02/05/2017 23:34

najezio sam se

hAZNADAR

#85 Re: Nacionalizam

Post by hAZNADAR » 03/05/2017 00:14

aratet wrote:
dezurni_ucenik wrote:
dobri samaricanin
"Te 1991 poznavajuci autentican pristup stvarnosti kupio sam plocu sivomalslinaste boje koja se zvala N91 ciji je autor Rambo Amadeus... ta ploca je u svojoj sustini nosila naznake predstojece katastrofe... ogoljena estetika, krah morala, pad svih vrijednosti kojima se autor igra i koristi kao umjetnost dovela je Ramba na pijedestal najveceg crnogorskog genija poslije Deje Savicevica, naravno. Ta ploca nosila je zadah smrti, a smrt je i rijec kojom ona pocinje."

Inace, ova ploca je pocinjala s pjesmom Smrt Popa Mila Jovovica gdje se Rambo na neki nacin sprda sa rastom nacionalizma i vjere na ovim prostorima i to tako sto je jednu staru guslarsku pjesmu otpjevao na drugi nacin i malo se posprdao s njom, pjesma je o bunama protiv dahija. :D
Sto volim samozvane kosmopolite i gradjane koje su eto zle balije natjerale da odu svom jatu i nerado mu se pridruze. :D A inace nebi.

Kao sto rekoh - bosnjastvo je najbolji nacin za otkrivanje pravog lica samozvanih kosmopolita, gradjana, antinacionalista, tolerantnih umjetnika, urbanih ljevicara,...
Isto kao uredjaj koji kaze bip bip,.. :D
I otkrije sovinistu.

Rambo je drugi svijet - nesto sto Nele nece nikada biti niti ima kapacitet za to.
Rambo je bio i ostao sto jeste bez obzira na sve - ovaj drugi je nasao opravdanje da pokaze sto jeste a ne ono za sta se prodaje.
Last edited by hAZNADAR on 03/05/2017 00:17, edited 1 time in total.

insomnia78

#86 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 » 03/05/2017 00:16

:lol:

cyprus

#87 Re: Nacionalizam

Post by cyprus » 03/05/2017 03:51

Kejn wrote:
aratet wrote:
Nacionalizam je pokret iz nekog starijeg vremena, danas nema smisla kada ljudi idu u Svemir.

Ova rečenica može na top 100 najglupljih postova na Klix-u.
Naravno da ne može... Nacionalizam je pokret koji je u XIX stoljeću bio progresivan... Danas je progresivan isto ko i parna mašina... Danas predstavlja uteg globalnog društvenog razvoja, što se posebno očituje u multietničkim društvima... Njime se danas vodi moralni i intelektualni talog društva... Kojeg istina nije malo...

I kada neko iz Bosne i Hercegovine staje u odbranu nacionalizma kao koncepta, to je vrhunac odsustva inteligencije i(li) morala... Jebote, nacionalizam ti uništi državu i ti veliš: dobar je nacionalizam :-) :-) :-)

Btw, svako ko tvrdi da je nacionalizam dobar, isto mora tvrditi i npr. za srpski nacionalizam... U suprotnom je dobrano licemjeran... Doduše, budale mene, licemjerje je prateći fenomen nacionalizma... Bez licemjerja, nacionalizam nije moguć... Ne postoji...

insomnia78

#88 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 » 03/05/2017 06:41

Bgm si u pravu. Evo Francuzi bacaju okove francustva i izjasnjavaju se gradjanima EU. Ipak se danas ide na Mars. Ja cu evo od danas da budem Musliman. Posto vidim da je Bosanac, Bosnjak il sta god preekstremno. Kad me pitaju sta sam, ko sam ja vicem Musliman. Znate, iako nisam vjernik ja sam Musliman. Brisi oto Bosniaq i pisi Musliman. Sa velkom bezbeli

insomnia78

#89 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 » 03/05/2017 06:42

Srpski nacionalizam je los sto znaci da ne valja ni jedan
SPC je blagosiljala zlocince pa ako ides u dzamiju ti u stvari podrzavas cetnike

madner

#90 Re: Nacionalizam

Post by madner » 03/05/2017 06:49

Manjak Jugoslovenskog nacionalizma je napravio prostor za rast Srpskog nacionalizma, koji je kao i Albanski retrogardan i agresivan.

Evropa ima slican problem, plemenite ideje treba pribliziti masi ili ce doci do raspada kad tad.

insomnia78

#91 Re: Nacionalizam

Post by insomnia78 » 03/05/2017 06:55

Pa do nekih poromjena unutar Eu ce morati doci.

madner

#92 Re: Nacionalizam

Post by madner » 03/05/2017 07:16

Kada su Njemci i Francuzi poslje WW2 zamislili EU ideja je bila pandan USA.

Tako da ce vrlo brzo doci do EU sa dvije brzine, jedni koji su za Evropsku drzavu i drugi koji bi veliko trziste.

Ovi prvi ce morati spustiti evropski nacionalizam prema dole.

spreca

#93 Re: Nacionalizam

Post by spreca » 03/05/2017 08:18

madner wrote:Manjak Jugoslovenskog nacionalizma je napravio prostor za rast Srpskog nacionalizma, koji je kao i Albanski retrogardan i agresivan.

Evropa ima slican problem, plemenite ideje treba pribliziti masi ili ce doci do raspada kad tad.
Hrvatska je usla...samo jos da udje Srbija i ocekivati je veoma brzi raspad EU...jer ovi su ti sposobni kao crvi da je pretvore u crvotocinu

cyprus

#94 Re: Nacionalizam

Post by cyprus » 03/05/2017 08:40

insomnia78 wrote:Bgm si u pravu. Evo Francuzi bacaju okove francustva i izjasnjavaju se gradjanima EU. Ipak se danas ide na Mars. Ja cu evo od danas da budem Musliman. Posto vidim da je Bosanac, Bosnjak il sta god preekstremno. Kad me pitaju sta sam, ko sam ja vicem Musliman. Znate, iako nisam vjernik ja sam Musliman. Brisi oto Bosniaq i pisi Musliman. Sa velkom bezbeli
Ukucam u google 'french nationalism', obično mi izađu ovakve prigodne sličice...
Image

:)

hAZNADAR

#95 Re: Nacionalizam

Post by hAZNADAR » 03/05/2017 09:09

madner wrote:Manjak Jugoslovenskog nacionalizma je napravio prostor za rast Srpskog nacionalizma, koji je kao i Albanski retrogardan i agresivan.

Plemenite ideje? :lol: Joj koji si ti lik,.. al necemo o tome.

Sve te unije, federacije, konfederacije,... su samo interes i nista vise.
Greska je bila u Jugoslaviji naturati jedan nacionalizam a gusiti druge. Nije nikakav manjak jugoslovenstva napravio prostor za druge nacionalizma - svi ti nacionalizmi posebno srpski, hrvatski, albanski,.. su uvijek postojali sve vrijeme YU - samo u drugom planu i oficijelno nepopularni. A sve je to moglo jedno sa drugim bez naturanja ideologije i standarda koji nisu imali sansu proci. Nikakva drzava pa ni YU nije mogla zagusiti lokalne identitete koji su postojali vjekovima, a same razlike u YU su bile tolike da nije bilo sanse na istu kulturnu i politicku ravan dovesti ljude iz razlicitih krajeva. I raspad YU je isto bio interes jer su mnogi zeljeli svoje prihode samo za sebe. YU je mogla samo opstati uz neki kompromis i opci interes gdje Slovenac nije morao napr izdvajati sredstva za pravljenje infrastrukture u Makedoniji, ali da je traziste i dalje zajednicko i bez prepreka, uz lokalne autnomije. To bi i danas itekako pomoglo svim bivsim republikama i greska je sto to nije bila i ostala osnova federacije.

EU je takodjer iz interesa a ne tobozeg stvaranje evropske nacije koje ce se desiti - nikad.

Britanija napr. Velika Britanija. Lijepo dogovoreno i podijeljeno, svako ima prostor za sebe a zajednicki interes. Zna se sta je zajednicko i to prihvaceno. Lokalne autonomije i parlamenti, vlade,.. svi masu svojim zastavama i nastupaju na sportskim takmicenjima svako za sebe. U Britaniji svako moze izabrati po volji hoce li biti britanski nacionalista ili skotski, engleski,.. Zato sto jedno i drugo nisu u sukobu i mozes imati i jedno i drugo. E hajd sad njima objasni da je britanski identitet plemenitiji i dokazuje veci IQ a engleski identitet za skart. :lol:
Da se slucajno u Britaniji namece britanski identitet a guse, kritikuju,... engleski, skotski, velski - Britanija bi bila druga prica.

Kod nas ce opstanak bosanskohercegovackog nacionalizma zavisiti od samih protagonista. Ako se bude nametao kao plemeniti i na racun drugih identiteta - nece imati sanse. Bosanskohercegovacki nacionalizam ce samo moci opstati ako bude slobodan izbor i da covjek moze biti i skraceno Bosanac i Srbin, Bosanac i Hrvat, Bosanac i Bosnjak. Kao sto mnogi Bosnjaci danas su i Bosnjaci ali istovremeno i pripadnici bosanskohercegovacke nacije. Cim imas ideologiju, politiku gdje jedno drugo iskljucuje - ljudi izaberu radije nesto jace, starije, i iskreno receno i tolerantnije. Jer te tvoje "plemenite ideje" po pravilu su uvijek bile najmanje tolerantne prema razlicitostima.

Bodkin

#96 Re: Nacionalizam

Post by Bodkin » 03/05/2017 09:14

hAZNADAR wrote:

Plemenite ideje? :lol: Joj koji si ti lik,.. al necemo o tome.

Sve te unije, federacije, konfederacije,... su samo interes i nista vise.
Greska je bila u Jugoslaviji naturati jedan nacionalizam a gusiti druge. Nije nikakav manjak jugoslovenstva napravio prostor za druge nacionalizma - svi ti nacionalizmi posebno srpski, hrvatski, albanski,.. su uvijek postojali sve vrijeme YU - samo u drugom planu i oficijelno nepopularni. A sve je to moglo jedno sa drugim bez naturanja ideologije i standarda koji nisu imali sansu proci. Nikakva drzava pa ni YU nije mogla zagusiti lokalne identitete koji su postojali vjekovima, a same razlike u YU su bile tolike da nije bilo sanse na istu kulturnu i politicku ravan dovesti ljude iz razlicitih krajeva. I raspad YU je isto bio interes jer su mnogi zeljeli svoje prihode samo za sebe. YU je mogla samo opstati uz neki kompromis i opci interes gdje Slovenac nije morao napr izdvajati sredstva za pravljenje infrastrukture u Makedoniji, ali da je traziste i dalje zajednicko i bez prepreka, uz lokalne autnomije. To bi i danas itekako pomoglo svim bivsim republikama i greska je sto to nije bila i ostala osnova federacije.

EU je takodjer iz interesa a ne tobozeg stvaranje evropske nacije koje ce se desiti - nikad.

Britanija napr. Velika Britanija. Lijepo dogovoreno i podijeljeno, svako ima prostor za sebe a zajednicki interes. Zna se sta je zajednicko i to prihvaceno. Lokalne autonomije i parlamenti, vlade,.. svi masu svojim zastavama i nastupaju na sportskim takmicenjima svako za sebe. U Britaniji svako moze izabrati po volji hoce li biti britanski nacionalista ili skotski, engleski,.. Zato sto jedno i drugo nisu u sukobu i mozes imati i jedno i drugo. E hajd sad njima objasni da je britanski identitet plemenitiji i dokazuje veci IQ a engleski identitet za skart. :lol:
Da se slucajno u Britaniji namece britanski identitet a guse, kritikuju,... engleski, skotski, velski - Britanija bi bila druga prica.

Kod nas ce opstanak bosanskohercegovackog nacionalizma zavisiti od samih protagonista. Ako se bude nametao kao plemeniti i na racun drugih identiteta - nece imati sanse. Bosanskohercegovacki nacionalizam ce samo moci opstati ako bude slobodan izbor i da covjek moze biti i skraceno Bosanac i Srbin, Bosanac i Hrvat, Bosanac i Bosnjak. Kao sto mnogi Bosnjaci danas su i Bosnjaci ali istovremeno i pripadnici bosanskohercegovacke nacije. Cim imas ideologiju, politiku gdje jedno drugo iskljucuje - ljudi izaberu radije nesto jace, starije, i iskreno receno i tolerantnije. Jer te tvoje "plemenite ideje" po pravilu su uvijek bile najmanje tolerantne prema razlicitostima.
Mozete se vi upinjati do sutra, bosnjastvo nikad nece biti isto sto i bosanstvo. Dzaba.
Bosnjastvo je samo jedna od tri strane u bih. Bosanstvo je jedina ideja koja bi vratila bih na pravi put

iz Mostara

#97 Re: Nacionalizam

Post by iz Mostara » 03/05/2017 09:14

hAZNADAR wrote:Bosanskohercegovacki nacionalizam ce samo moci opstati ako bude slobodan izbor i da covjek moze biti i skraceno Bosanac i Srbin, Bosanac i Hrvat, Bosanac i Bosnjak.
Mogu li ja brte biti Hercegovački nacionalista, da se zalažem da Hercegovina bude ekonomska i nezavisna regija, da ima nezavisno i odvojeno sudstvo, policiju, poštu, elektroprivredu, da svi porezi ostaju u Mostaru (Hercegovini) i na taj način da se otvaraju nova radna mjesta itd itd.

iz Mostara

#98 Re: Nacionalizam

Post by iz Mostara » 03/05/2017 09:19

Kad bi me neko pitao na koji način da opišem ovu banana državu, padaju mi na pamet dvije rečenice, RUŽAN SAN, I VIC KOJI NIKOME NIJE SMJEŠAN!

hAZNADAR

#99 Re: Nacionalizam

Post by hAZNADAR » 03/05/2017 09:39

cyprus wrote:
Kejn wrote:
aratet wrote:
Nacionalizam je pokret iz nekog starijeg vremena, danas nema smisla kada ljudi idu u Svemir.

Ova rečenica može na top 100 najglupljih postova na Klix-u.
Naravno da ne može... Nacionalizam je pokret koji je u XIX stoljeću bio progresivan... Danas je progresivan isto ko i parna mašina... Danas predstavlja uteg globalnog društvenog razvoja, što se posebno očituje u multietničkim društvima... Njime se danas vodi moralni i intelektualni talog društva... Kojeg istina nije malo...

I kada neko iz Bosne i Hercegovine staje u odbranu nacionalizma kao koncepta, to je vrhunac odsustva inteligencije i(li) morala... Jebote, nacionalizam ti uništi državu i ti veliš: dobar je nacionalizam :-) :-) :-)

Btw, svako ko tvrdi da je nacionalizam dobar, isto mora tvrditi i npr. za srpski nacionalizam... U suprotnom je dobrano licemjeran... Doduše, budale mene, licemjerje je prateći fenomen nacionalizma... Bez licemjerja, nacionalizam nije moguć... Ne postoji...
Stavljati nacionalizam samo u vrijeme romantizma je kao i kapitalizam tumaciti samo kao zavrsenu prevazidjenu pricu jerbo je imao zalet u 19 vijeku. Eto super - stavimo tacku na kapitalizam jer je parna masina i budimo socijalisti. Cek, cek,.. i socijalizam je nastao nekada davno. :lol:

Pricu kako je nacionalizam nekada bio progresivan a vise nije uglavnom pricaju balkanski mlatimudani koji svijeta nisu vidjeli. Svi najrazvijeniji narodi svijeta i danas i jucer i sutra - imaju nacionalni identitet i nacionalni ponos, to je alfa i omega, default, osnova, baza svakog covjeka koji sebe vidi kao dio zajednice. A ta zajednica gradi drzavu, sistem, vrijednosti,..
Eto ne moramo to nzvati nacionalizmom - nadji drugi termin za ideju, svjetonazor koji danasnje nacije okuplja, skoluje, odgaja, uci, organizuje. Sta je to sto mladog Svedjanina, Amerikanca, Nijemca, Japanca, Kanadjanina,... od malih nogu uci i skoluje o naciji, kako se pazi i voli, kako se pazi i cuva zajednicka svojina, okolis, sta to sugerise da se zastava stavlja na rodjendanski kolac, jarbol ispred istitucije, da se time obiljezava proslava, sta to odrasle ljude homogenizuje i ubjedjuje da su zajednica koja treba mnogo toga da pazi i cuva,. i sta to ljudima daje ponos i identitet? Eto necemo upotrijebiti rijec nacionalizam posto ti je ocigledno to isto kao sovinizam, radikalizam,.. A sila najvecih intelektualaca u razvijenim drustvima koji su stvarali i oblikovali nacionalizam, cije biste krase trgove i cije knjige su neizbjezno gradivo i sveto slovo - su po tebi talog drustva. :lol:

A nacionalizmi nisu uvijek ista konstanta, i to se u politici mijenja odnosno politika taj identiet ponekad zna usmjeriti na drugu stranu i zloupotrijebiti.
Njemacki nacionalizam je imao period kada je bio destruktivan i negativan. Japanski takodjer. Ali danas nisu - danas su i Nijemci i Japanci daleko pozitivniji, progresivniji,.. od nas.
Tako da srpki nacionalizam neces moci opravdati i uzalud ti trud svirac.
Srpski nacionalizam nije dozivio svoju katarzu kao neki drugi, nije se promijenila politika koja zloupotrebljava i pogresno usmjerava taj srpski nacionalizam i prema tome neces moci ni u snu taj nacionalziam staviti u istu ravan sa ostalim i opravdati. I tu se upravo i ogleda tvoja licemjernost. Jer kroz tobozu borbu protiv svih nacionalizama i ti i slicni usvari samo fokusirate bosnjacki koji vam ocigledno jedino smeta.

Multietnicka drustva danasnjice opstaju samo pod necijim patronatom. Odnosno u onoj mjeri koliko ponosni nacionalisti to dopuste u svojoj kuci. Ili bolje receno - sto im ne smeta. Bolja i kvalitetnija multietnicnost, vise tolerancije,... je bilo uvijek u nacionalnim drzavama - negoli u drzavama koje su se busale multikulturom.

hAZNADAR

#100 Re: Nacionalizam

Post by hAZNADAR » 03/05/2017 09:44

Bodkin wrote:
Mozete se vi upinjati do sutra, bosnjastvo nikad nece biti isto sto i bosanstvo. Dzaba.
Bosnjastvo je samo jedna od tri strane u bih. Bosanstvo je jedina ideja koja bi vratila bih na pravi put
A ha,.. zasto sto ti tako kazes jelde. :lol:
Do daljnjega - znamo gdje bosanstvo jedino moze proci i kod koga.

Neznam o kakvom upinjanju pricas. Bosnjaci imaju bosnjacki identitet a istovremeno i bosanskohercegovacki vezano za drzavu. Sasvim lako, spontano i samo po sebi. Ko to dvoje ne moze spojiti i ko misli da jedno drugo iskljucuje - taj ima velik problem.

Post Reply