Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

512MB

#26 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by 512MB » 02/02/2017 12:21

Ustav je tu da se mijenja. Sta je tacno potrebno za oduzimanje konstitutivnosti?

drunken tiger

#27 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by drunken tiger » 02/02/2017 12:24

Počeo sam čitati temu i stigao sam do onog "inšallah"...dalje ne čitam.. :run:

Novak20

#28 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by Novak20 » 02/02/2017 12:24

neki wrote:nekima izgleda rat prije 20 godina nije bio dovoljan...željno iščekuju reprizu..
:thumbup:

I to sa sigurne udaljenosti. :D

kockakockica

#29 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by kockakockica » 02/02/2017 12:27

Adriatic wrote:Konstitutivnost je podvala kako bi se vršio teror manjine nad većinom.
Ovo treba forsirati preko evropskih sudova za ljudska prava.
Niko ne može imati veća prava od nekog drugog samo radi nacionalne pripadnosti.
To je diskriminacija.

"Kakva BIH može postati članica EU ??? SAMO R BIH. Zašto ??? Zato što evropski ustavi ne poznaju termin konstitutivnosti naroda. Konstitutivnost naroda izmisljena u AVNOJ-u i dodao bih da je konstitutivnost izmišljena kategorija samo za BIH, jer konstitutivni narodi nisu nosioci prava i vlasnici države BIH, niti su je konstituirali. Dakle , jedino otvoreno pitanje jeste; po kojem modelu R BIH može se definirati???
1. Američki – kao država suverenih građana
2. Evropski – kao nacionalna država Bošnjaka i manjina"

:thumbup:

Nacionalniid_BOSANCI

#30 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 02/02/2017 12:33

deer_hunter wrote:Pa davno bi to Bosnjaci i uradili, ali svako s malo mozga zna da bi to dalo odrijesene ruke Srbima,koji bi to njih zakon ili Ustav obavezivao da ostanu u ovoj drzavi?? znaci RS u roku mjesec dana, zdra'o :-)
Grijesis, konstitutivnost naroda ili ne nedaje nikome za pravo od naroda da mijenja vanjske granice drzave BiH pa tako ni Sbima. Mogu biti samo diskusije o eventualnim promjenama granica entiteta unutar drzave BiH sa konstitutivnosti naroda ili ne. Medjutim kao sto Sejfo kaze ukidanje konstitutivnosti cijelom hrvatskom narodu povlaci konsekvence da oni traze legalno treci entitet. Drugo, svi Hrvati iz cijele BiH se ne mogu generalizovati, ako bi se i moglo traziti ukidanje konstitutivnosti onda bi se to moglo diskutovati samo za hercegovacke Hrvate kojih ima mozda caa 150 hiljada iz razloga sto oni sa konstitutivnim oruzjem prave politicke, ekonomske i druge probleme i ostalim normalnim BH Hrvatima i Bosnjacimabosancima u BiH.

daddy-kool

#31 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by daddy-kool » 02/02/2017 12:34

Objektivno se konstitutivnost može u FBiH ukinuti i zamijeniti sa biranjem zastupnika iz postojećih kantona ovisno o broju stanovnika. Sve etničke, kulturne i jezičke posebnosti bi bile sačuvane, kao i bh tekovina - multietničnost, jer su sve bitne funkcije za to već na nivou kantona. To im je valjda i bila namjena. U tom smislu bi neka devolucija ovlasti na nivo kantona imala smisla, ali sve u svemu vrlo jednostavan zahvat na postojećem ustrojstvu države.
Last edited by daddy-kool on 02/02/2017 12:34, edited 1 time in total.

Qoom

#32 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by Qoom » 02/02/2017 12:34

Koga boli spolovilo za bilo šta kada se po ovom izbornom zakonu na vrlo "jednostavan" način u dom naroda mogu delegirati punokrvni Hrvati sa ne baš punokrvno-hrvatskim imenima, a već imamo jednog takvog. Zove se Edim Fejzić.

Sjetimo se samo Srbendi Harisa Plehe i Rasima Smajića.

parappa

#33 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by parappa » 02/02/2017 12:45

seln wrote:Kako se kaze, ime je program: naslov ove teme precizno odredjuje o cemu cemo diskutirati.
Smatram da je apsolutno nepravedno da jedna 12% manjina (stvarni postotak je vjerovatno negdje oko 9-10%) ima ista prava kao i vecinski narod.
Skandalozna je podjela vlasti pri kojoj Bosnjaci dobiju nominalnih 50% vlasti (u stvarnosti jos manje), a jedna etnija koja postoji samo u tragovima dobije takodje 50%, a prakticno jos i vise.
Hrvatska manjina konstitutivnost permanentno koristi za opstruiranje razvoja drzave i privrede, za lopovluk i korupciju, kao i za supremaciju u dijelovima zemlje gdje su vecina. Stara poslovica kaze: ne daj budali stap u ruke.
Krajnje je vrijeme da se manjincima oduzme to orudje ucjena i opstrukcije.
Apeliram na vas da preko vasih politickih predstavnika i partijskih organizacija, pocevsi od opcine, iniciirate rezoluciju koja bi bila pocetak politickog procesa, koji ce se zavrsiti oduzimanjem konstitutivnosti manjincima.
treba se samo kljuc promijeniti... ili su svi narodi konstutivni (zajedno sa jevrejima i romima) ili nije ni jedan.
to se od nas i trazi na putu ka eu.

seln

#34 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by seln » 02/02/2017 12:45

dust in the wind wrote:
seln wrote:
Seyfo wrote:To povlači temeljnu promjenu Ustava i nemoguće je.

Ali oni će to sami uraditi, za 15-20 g će ih biti 5 % na nivou države.
Jest da će i tad imati člana predsjedništva i tih 5% će biti taman da popune nacionalne ključeve.
O tome i govorim. Ako su procenti nevazni, onda su i Romi i Jevreji konstitutivni. Ali posto znamo da to sve ide ad absurdum, onda je jasno da se manjincima mora ukinuti konstitutivnost.
Promjena Ustava... so what? Nije ni to bauk.
ma da... a ustav se promijeni sad pa sad...nema nikakva procedura... ma jok. nego dođu vizionari poput tebe Iiapeliraju da se Dejton za tili čas promijeni... bože, blago tebi pa si tako invativan i proaktivan :run:
Cuo sam tvoje cijenjeno misljenje, hvala najljepsa...
a sad odjebi sa teme.

seln

#35 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by seln » 02/02/2017 12:50

drunken tiger wrote:Počeo sam čitati temu i stigao sam do onog "inšallah"...dalje ne čitam.. :run:
Evo jos jedna: allahemanet.

drunken tiger

#36 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by drunken tiger » 02/02/2017 12:55

seln wrote:
drunken tiger wrote:Počeo sam čitati temu i stigao sam do onog "inšallah"...dalje ne čitam.. :run:
Doviđenja i tebi. Ti si izgleda jedan od onih koji misli da je "merhaba" religijski pozdrav.
Nego, vama je najbolje da kakve dove učite i da organizujete mevlude kako bi vam dragi Bog riješio sve probleme. To je sve što znate. Nesposobni.

seln

#37 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by seln » 02/02/2017 12:57

drunken tiger wrote:
seln wrote:
Doviđenja i tebi. Ti si izgleda jedan od onih koji misli da je "merhaba" religijski pozdrav.
Nego, vama je najbolje da kakve dove učite i da organizujete mevlude kako bi vam dragi Bog riješio sve probleme. To je sve što znate. Nesposobni.
Tebi je bolje da naucis citati. Nisam napisao "merhaba", vec "allahemanet". I ono bi raspravljalo o politici...

bole1st

#38 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by bole1st » 02/02/2017 12:59

Naslov je krivi, treba da stoji "Ukidanje konstitutivnosti velikosrpskoj hrvatskoj manjini"

dulekrele

#39 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by dulekrele » 02/02/2017 13:03

kockakockica wrote:Apsolutno podrzavam, a evo i zasto. Godinama slusamo kako su njihova prava ugrozena, kad to spominju obavezno se osvrnu na takozvano preglasavanje i biranje "podobnih Hrvata" 2010. godine. To sto radi ekipa iz HDZ-a je izvan svakih civilizacijskih normi, pa je tako svaki Hrvat koji nije u HDZ-u, ili nije izabran iz HDZ-a izdajnik i umjetni Hrvat. Neupuceni bi rekli (a to kaze HDZ isto), da su svi problemi u BiH poceli biranjem Zeljka Komsica kao clana Predsjednistva BiH. To naravno nije tacno, jer je ta ekipa godinama proizvodila razne krize u BiH, sve u cilju razbijanja nase zemlje. Zaboravili smo kako su proglasili samoupravu 2000. godine kad nije bilo govora o bilo kakvoj ugrozenosti ili takozvanom biranju hrvatskih predstavnika u vlasti.

Poanta citave price je to da su ONI uvijek trazili, traze i trazit ce razlog da razbijaju i unistavaju nasu drzavu. Potpuno sam siguran da ako bi ispunili apsolutno sve njihove zahtjeve, onda bi oni pronasli razlog zbog kojeg ta zajednica ne moze opstati, pa bi tako odmah poceli radili na disoluciji zemlje.

Dijagnoza i postupak: Stopirati sve usluge, podilazenje i ispunjavanje zahtjeva HDZ-u, jer je vise nego ocito da se ponasaju kao razmazeno deriste koje nema mjeru i hoce samo jos, i nikad mu nije dosta. Vakat je za prut i sibanje po guzi, da napravimo covjeka od razmazenog snoba.

Lijek: Koliko danas pokrenuti procedure, postupke i akcije kao sto je uvodni post pokretaca teme, jer nisu nasi stari bili budale kad su rekli "klin se s klinom izbija"
Prva stvar je svakako da se na izborima 2018 godine hdz izbaci iz vlasti i da se covic ukloni iz predsjednistva na sdp nacin. Prica kako su svi problemi nastali zbog Komsica vise ni malu djecu ne dotice. Sada nemamo Komsica pa imamo non stop kocenje od hdz-a. Prema tome prvo hdz izopciti iz vlasti. Konstitutivnost hrvatske manjine ne ugrozava BiH vec njihova politicka odrednica koja je u obliku hdz-a.
Last edited by dulekrele on 02/02/2017 13:06, edited 1 time in total.

Lincoln-Burrows

#40 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2017 13:04

Ponovo tema o ravnopravnosti, pa bila je nedavno.
Znači ukinuti prava jednom narodu a kako vidim ima ih koji
bi to pitanje potegnuli i na EU sudu za ljudska prava :-)

Neće više biti BiH ako se ide u tome smjeru to je jasno
svima a ovdje ih ima kojima nije jasno.

seln

#41 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by seln » 02/02/2017 13:07

Lincoln-Burrows wrote:Ponovo tema o ravnopravnosti, pa bila je nedavno.
Znači ukinuti prava jednom narodu a kako vidim ima ih koji
bi to pitanje potegnuli i na EU sudu za ljudska prava :-)
Ko govori o ukidanju ljudskih prava? Sva ljudska prava hrvatske nacionalne manjine bi se postovala.
Ovdje je rijec o ukidanju konstitutivnosti.
Neće više biti BiH ako se ide u tome smjeru to je jasno
svima a ovdje ih ima kojima nije jasno.
Kanda sam tu prijetnju vec negdje cuo... :-)
ovakvim i slicnim prijetnjama ste postigli potpunu rezistentnost Bosnjaka na prijetnje.
Vidis da se vise niko ne pocese po dupetu kad neki od kvislinga izjavi kako ce se Bosna raspasti.

dust in the wind

#42 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by dust in the wind » 02/02/2017 13:09

seln wrote:
mislim da si jedan veliki šarlatan koji u odsustvu bilo kojeg argumenta kaže odjebi... mislim i da si za ban. a ako si nervozan, popij sedative, nije sramota :D

Fudo387

#43 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by Fudo387 » 02/02/2017 13:11

Jarane, tema ti je mrak. :lol:
Bosanski Hrvati, ili katolici, kako god, su mozda i najautohtoniji stanovnici BiH, u vecini slucajeva Bosanci 1/1.
Glavati, zadrti, mahom ruzni, a nisu losi ljudi. Isti mi, Bosnje, licimo k'o jaje jajetu.
E sad, oni dole kremanjonci iz Citluka, pa ono samo rodjena mater moze voliti. :lol:
Nisam za ukidanje konstutivnosti nikome, treba izganjati model da i oni koji su sadasnjim ustavom sjebani dobiju jednaka prava, i polako.

Lincoln-Burrows

#44 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2017 13:12

seln wrote:Kanda sam tu prijetnju vec negdje cuo... :-)
ovakvim i slicnim prijetnjama ste postigli potpunu rezistentnost Bosnjaka na prijetnje.
Vidis da se vise niko ne pocese po dupetu kad neki od kvislinga izjavi kako ce se Bosna raspasti.
Nije to prijetnja nego posljedica ukidanja konstitutivnosti (ma šta to značilo).
A nisu Hrvati nikome krenuli ukinuti prava, znači nisu krivi ni za što.
BiH je moja država.
p.s.
Ova tvoja tema je izravna prijetnja da ne može biti izravnija.

seln

#45 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by seln » 02/02/2017 13:18

dust in the wind wrote:
seln wrote:
mislim da si jedan veliki šarlatan koji u odsustvu bilo kojeg argumenta kaže odjebi... mislim i da si za ban. a ako si nervozan, popij sedative, nije sramota :D
Selam ces tvom misljenju i reci mu da nikoga ne interesuje.

bole1st

#46 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by bole1st » 02/02/2017 13:18

Fudo387 wrote: Nisam za ukidanje konstutivnosti nikome, treba izganjati model da i oni koji su sadasnjim ustavom sjebani dobiju jednaka prava, i polako.
To je u teoriji krasno, ali @seln nema vremena za cekati, jer je od 01.03.1992. proslo 25 godina, ne moze valjda cekat jos 25.

Matematika je tu jasna, ko je tad imao 35, sad ima 60, a za jos 25 imat ce 85. Kad ce onda zivit u svojoj idealnoj verziji Bosne?

Hafis

#47 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by Hafis » 02/02/2017 13:18

Bilo bi i nekih pozitivnih stvari ukidanjem konstitutivnosti Hrvatima u BiH.
Tada bi mogli konačno i dobiti TV na svom jeziku, jer to imaju gotove sve manjine u Europi :thumbup:

seln

#48 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by seln » 02/02/2017 13:21

Lincoln-Burrows wrote:
seln wrote:Kanda sam tu prijetnju vec negdje cuo... :-)
Nije to prijetnja nego posljedica ukidanja konstitutivnosti (ma šta to značilo).
A nisu Hrvati nikome krenuli ukinuti prava, znači nisu krivi ni za što.
BiH je moja država.
p.s.
Ova tvoja tema je izravna prijetnja da ne može biti izravnija.
Nista, brato, tuzi me za prijetnju.
Mozda BiH jeste tvoja drzava, ali za vecinu hrvata nije. Oni znaju samo za jedan dom, a to je Hrvatska.
Zasto bi dijaspora neke drzave bila konstitutivna u BiH?

hrasno38

#49 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by hrasno38 » 02/02/2017 13:22

512MB wrote:Ustav je tu da se mijenja. Sta je tacno potrebno za oduzimanje konstitutivnosti?
Saglasnost USA i velikih sila jer nas Ustav je Dejtonski sporazum a Dejtonski sporazum mogu da mijenjaju samo oni koji su ga stvorili a to nisu nikako ni Bosnjaci ni Srbi i Hrvati....tako da svidjalo vas to ili ne Ustav ce ostati nepromjenjen sve dok velike sile ne odluce drukcije.

seln

#50 Re: Ukidanje konstitutivnosti hrvatskoj manjini

Post by seln » 02/02/2017 13:22

Hafis wrote:Bilo bi i nekih pozitivnih stvari ukidanjem konstitutivnosti Hrvatima u BiH.
Tada bi mogli konačno i dobiti TV na svom jeziku, jer to imaju gotove sve manjine u Europi :thumbup:
Eto vidis...
i imali bi veceri folklora i pjevanje gangi i posebne fondove za unapredjenje manjina....

Locked