Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#176 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

gidra wrote: Mislio sam na TK heboga ti :D
Elektroprenos nije u Sa, a eno ih na Socijalnom u zgradi EP na dva/tri sprata, bruka radnika, ima ih haman k'o u Banjoj Luci.
Sjedište Elektroprenosa je u Banjaluci, baš onu koju ti spominješ. :oops: To što vidiš u zgradi EP-a na Socijalnom je Operativno područje Sarajevo, ima i Mostar, Tuzla i Banja Luka. Dakle jedno peti put za redom na ovoj temi da ljudi provaljuju da je sjedište neke firme ili institucije u Sarajevu a ono se ispostavi da nije... :sad:
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#177 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by edo_79 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
edo_79 wrote: Pa de ti meni reci .... jel normalno da u Živinicama radiš posao za 500 maraka .... a isti taj u Sarajvu za 2000???
To je uslovljeno nekim drugim zakonima i aktivnosti a ne želji Sarajeva, Zenice ili tvojoj ličnoj frustraciji. :wink:
Po kojim zakonima i aktivnostima je uslovljeno da isti posao koji radiš u Živinicama i Sarajevu bude različito plaćen, de mi reci .... nema to veze sa frustracijom paša moj najsolidniji
Last edited by edo_79 on 26/04/2016 13:54, edited 1 time in total.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#178 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by edo_79 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
edo_79 wrote:
Tomahawk11 wrote: Pa ne mora to biti Kiflina narucena studija. Treba pogledati koncentraciju prihoda i rashoda u KS, pa onda suditi o svemu.
Koja patetika? U cemu?
Šta misliš drug moj što je najveća potrošnja u KS i u samom Sarajevu? Nije problem administracija .... ona je samo JEDAN OD problema
Zašto?

Evo nije mi bilo teško da nazovem UIO i pitam ovo u vezi plaćanja PDV- a i on ide po mjestu potrošnje. Dakle Bato kada tvoja nana u Zenici plati račun za struju PDV ide preko podružnice JP EP BiH u Zenici i to se računa za Zenicu. Dakle nemojte dezavujisati javnost i forum. PDV se plaća po mjestu potrošnje, isporuke dobara ili usluge.
Hoćeš da kažeš da KS troši, isporučuje dobara ili usluga više od ostalih kantona u FBiH?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#179 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

edo_79 wrote:
Hoćeš da kažeš da KS troši, isporučuje dobara ili usluga više od ostalih kantona u FBiH?
Ne, samo opovrgavam Batine i tvoje navode da PDV koji se ubere recimo od plaćanja struje u Zenici slije u Sarajevo jer to nije istina. Kao što sam rekao, a mislim da nije teško shvatiti, PDV se plaća po mjestu izvršenja usluge, isporuke robe. Da li KS isporučuje više dobara i usluga nego ostali to zaista ne znam niti je tema ove emisije.
edo_79 wrote: Po kojim zakonima i aktivnostima je uslovljeno da isti posao koji radiš u Živinicama i Sarajevu bude različito plaćen, de mi reci .... nema to veze sa frustracijom paša moj najsolidniji
Pa ako je privatni sektor onda je izlišno obrazlagati zašto recimo varioc ima veću platu u SA nego u Zenici, mada ne mora u realnosti nužno biti. Ako je to javni sektor, recimo lokalna ambulanta onda svaki kanton za sebe određuje uslove, bodovanje doktora, koficijente plate...itd. Svaki kanton u F.BiH ima svoj ustav, ministarstva pa tako i zdravstva. Ne može tu Sarajevo odediti Tuzli kolka će plata biti doktoru u državnoj ambulanti, da ne pominjem privatne. Jebi ga, ne kažem da je to dobro ali tako je.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 26/04/2016 14:02, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#180 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by gidra »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
gidra wrote: Mislio sam na TK heboga ti :D
Elektroprenos nije u Sa, a eno ih na Socijalnom u zgradi EP na dva/tri sprata, bruka radnika, ima ih haman k'o u Banjoj Luci.
Sjedište Elektroprenosa je u Banjaluci, baš onu koju ti spominješ. :oops: To što vidiš u zgradi EP-a na Socijalnom je Operativno područje Sarajevo, ima i Mostar, Tuzla i Banja Luka. Dakle jedno peti put za redom na ovoj temi da ljudi provaljuju da je sjedište neke firme ili institucije u Sarajevu a ono se ispostavi da nije... :sad:
Znam zato sam i spomenuo Banja Luku. Ono što sam htio je reći da u Federaciji Elektroprenos ima više radnika u Sa nego u ostalim federalnim gradovima, pa neki od direktora sa svojim službama im sjede u zgradi EP. Nije nužno da im je sva administracija Direkcije u Banjoj Luci. Otuda i podatak da Sarajevo ima više radnika u sektoru enrergetike a uz ovo u Sarajevu je odnedavno registrirano i preko 30 novih alternativnih snabdjevača električnom energijom.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#181 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by edo_79 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
edo_79 wrote:
Hoćeš da kažeš da KS troši, isporučuje dobara ili usluga više od ostalih kantona u FBiH?
Ne, samo opovrgavam Batine i tvoje navode da PDV koji se ubere recimo od plaćanja struje u Zenici slije u Sarajevo jer to nije istina. Kao što sam rekao, a mislim da nije teško shvatiti, PDV se plaća po mjestu izvršenja usluge, isporuke robe. Da li KS isporučuje više dobara i usluga nego ostali to zaista ne znam niti je tema ove emisije.
Pa ako se raspodjela javnih prihoda bazira na troškovima, izvršenjima usluga i isporukama robe onda itekako jeste dio teme ove emisije.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#182 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

edo_79 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
edo_79 wrote:
Hoćeš da kažeš da KS troši, isporučuje dobara ili usluga više od ostalih kantona u FBiH?
Ne, samo opovrgavam Batine i tvoje navode da PDV koji se ubere recimo od plaćanja struje u Zenici slije u Sarajevo jer to nije istina. Kao što sam rekao, a mislim da nije teško shvatiti, PDV se plaća po mjestu izvršenja usluge, isporuke robe. Da li KS isporučuje više dobara i usluga nego ostali to zaista ne znam niti je tema ove emisije.
Pa ako se raspodjela javnih prihoda bazira na troškovima, izvršenjima usluga i isporukama robe onda itekako jeste dio teme ove emisije.
Da ali ne po obimu kako ti to posmatraš. :wink: Recimo konkretan primjer...

Ja sam naručio novu aluminijsku ogradu za svoju baštu od X firme iz Tuzle. Ljudi uskoro dolaze da psotave ogradu i ja platim ogradu i uslugu postavljanja po dogovorenoj cijeni od XXXX KM. Dobijem račun...šta misliš da li je logično da se povrat od tog PDV-a slije u KS ili u Tuzlu? Ako je Tuzla zašto misliš da je Tuzla a ne Sarajevo jer sam ja kao stanovnik Sarajeva platio tu ogradu i uslugu?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#183 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by spreca »

Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#184 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by VjecitiStudent »

spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?

55% KS, 25% federalni budzet, ostatak ostali kantoni, malo nesto RS i Brcko, ovisno od tekuceg profila pacijenata.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#185 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Između 65 do 80 posto UKCS finansira KS, ostalo se namiri kroz F.BiH. Meni je generalno nakaradan i smiješan sistem po kojem ti kao građanin F.BiH i BiH ne možeš sa zdravstvenom knjižicom otići npr. u Tuzlu, Mostar ili Bijeljinu doktoru.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#186 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by pinkman »

spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Mislim da se ne finansira 100% iz budzeta FBIH, a inace osnivaci su Skupstina KS i federalni Parlament.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#187 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by spreca »

VjecitiStudent wrote:
spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?

55% KS, 25% federalni budzet, ostatak ostali kantoni, malo nesto RS i Brcko, ovisno od tekuceg profila pacijenata.
ovo i nije bas ispravno......ako neko iz TK bude lijecen na UKCS(a malo je takvih)neka to plati TK......a ne da TK finansira UKCS a ima svoj
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#188 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by spreca »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Između 65 do 80 posto UKCS finansira KS, ostalo se namiri kroz F.BiH. Meni je generalno nakaradan i smiješan sistem po kojem ti kao građanin F.BiH i BiH ne možeš sa zdravstvenom knjižicom otići npr. u Tuzlu, Mostar ili Bijeljinu doktoru.
ali tako je ...
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#189 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by edo_79 »

pinkman wrote:
spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Mislim da se ne finansira 100% iz budzeta FBIH, a inace osnivaci su Skupstina KS i federalni Parlament.
Osnivač Skupština KS i Federalni parlament, a finansira se iz budžeta FBiH ...... hmmm
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#190 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by spreca »

pinkman wrote:
spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Mislim da se ne finansira 100% iz budzeta FBIH, a inace osnivaci su Skupstina KS i federalni Parlament.
ako je tako onda mi to izgleda bas velika nepravda ...jer ja nemogu tek tako doci na lijecenje na UKCS
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#191 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by spreca »

edo_79 wrote:
pinkman wrote:
spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Mislim da se ne finansira 100% iz budzeta FBIH, a inace osnivaci su Skupstina KS i federalni Parlament.
Osnivač Skupština KS i Federalni parlament, a finansira se iz budžeta FBiH ...... hmmm
:lol: :lol: to je isto kao da pravis svadbu a citavo selo snosi trosak :lol:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#192 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

spreca wrote:
Osnivač Skupština KS i Federalni parlament, a finansira se iz budžeta FBiH ...... hmmm
:lol: :lol: to je isto kao da pravis svadbu a citavo selo snosi trosak :lol:[/quote]

Ne finansira se 100% iz budžeta, probaj uraditi običnu pretragu sa ključnim riječima i dobit ćeš odgovor.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#193 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by pinkman »

spreca wrote:
pinkman wrote:
spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Mislim da se ne finansira 100% iz budzeta FBIH, a inace osnivaci su Skupstina KS i federalni Parlament.
ako je tako onda mi to izgleda bas velika nepravda ...jer ja nemogu tek tako doci na lijecenje na UKCS
Da, tako je.. jedan od osnivaca je KCUS-a je i FBIH, tako da ja mislim, a nisam 100% siguran, da se KCUS finansira i iz budzeta Federacije, koju opet finansiramo mi - gradjani FBIH, a sa druge strane ne mozemo se svi tek tako lijeciti na KCUS. Nepravda, ali ajd. sta ces. Nadam se da nam nece ni zatrebati :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24397
Joined: 08/09/2005 20:08

#194 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Haris.ba »

Kao osnivač KCUS se vodi 5 kantona i Federacija BiH.

Osnivači UKC-a jesu:
- Federacija,
- Kanton Sarajevo,
- Zeničko-Dobojski kanton,
- Bosanskopodrinjski kanton,
- Unsko-Sanski kanton,
- Srednjobosanski kanton.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#195 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Da li to znači da iz ZeDo ili UnskoSanskog kantona dolaze da se liječe pacijenti u UKCS redovno?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#196 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by VjecitiStudent »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
spreca wrote:Neke rece da je UKCS na federalnoj sisi......ako je to istina, onda zasto?
Između 65 do 80 posto UKCS finansira KS, ostalo se namiri kroz F.BiH. Meni je generalno nakaradan i smiješan sistem po kojem ti kao građanin F.BiH i BiH ne možeš sa zdravstvenom knjižicom otići npr. u Tuzlu, Mostar ili Bijeljinu doktoru.
Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#197 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by spreca »

Haris.ba wrote:Kao osnivač KCUS se vodi 5 kantona i Federacija BiH.

Osnivači UKC-a jesu:
- Federacija,
- Kanton Sarajevo,
- Zeničko-Dobojski kanton,
- Bosanskopodrinjski kanton,
- Unsko-Sanski kanton,
- Srednjobosanski kanton.
USK se uglavnom za pomoc obraca Tuzli.........nisu zadovoljni tretmanom u Sa..........ja sam nedavno bio na operaciji u Klinici Srce u TZ i bili je raje iz cijele BiH.....kaze jedan iz Zenice ...."nikad vise u Sa pa nek umrem"......kaze da je takav javasluk da je to groza...koliko je istina neznam
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#198 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Da ali ne po obimu kako ti to posmatraš. :wink: Recimo konkretan primjer...

Ja sam naručio novu aluminijsku ogradu za svoju baštu od X firme iz Tuzle. Ljudi uskoro dolaze da psotave ogradu i ja platim ogradu i uslugu postavljanja po dogovorenoj cijeni od XXXX KM. Dobijem račun...šta misliš da li je logično da se povrat od tog PDV-a slije u KS ili u Tuzlu? Ako je Tuzla zašto misliš da je Tuzla a ne Sarajevo jer sam ja kao stanovnik Sarajeva platio tu ogradu i uslugu?
Opet on :-)

Ne valja primjer, odnosno nije primjenjiv na podruznice. Podruznice rade u ime i za racun privrednog drustva. Sve sto one urade se de iure smatra da je drustvo uradilo.

To je isto kad das punomoc frajeru da ti registruje auto. Mup smatra da si ga ti registrovao bez obzira sto si to uradio putem punomocnika.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24397
Joined: 08/09/2005 20:08

#199 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Haris.ba »

Dolaze iz kantona osnivača pacijenti. Ali, ima problema oko plaćanja. Kako to rješavaju ne znam. Znam da je jedno vrijeme samo plaćao KS i FBiH.
Pa je bio problem i oko izbora direktora(nisu kantoni pitani).

Uglavnom, rašamonijada je zdrastveni sistem, i posebna priča.

P.S.
A ko može, ide iz Sarajeva radi srca u Tuzlu, a da ne idu iz USK.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#200 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
edo_79 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Ne, samo opovrgavam Batine i tvoje navode da PDV koji se ubere recimo od plaćanja struje u Zenici slije u Sarajevo jer to nije istina. Kao što sam rekao, a mislim da nije teško shvatiti, PDV se plaća po mjestu izvršenja usluge, isporuke robe. Da li KS isporučuje više dobara i usluga nego ostali to zaista ne znam niti je tema ove emisije.
Pa ako se raspodjela javnih prihoda bazira na troškovima, izvršenjima usluga i isporukama robe onda itekako jeste dio teme ove emisije.
Da ali ne po obimu kako ti to posmatraš. :wink: Recimo konkretan primjer...

Ja sam naručio novu aluminijsku ogradu za svoju baštu od X firme iz Tuzle. Ljudi uskoro dolaze da psotave ogradu i ja platim ogradu i uslugu postavljanja po dogovorenoj cijeni od XXXX KM. Dobijem račun...šta misliš da li je logično da se povrat od tog PDV-a slije u KS ili u Tuzlu? Ako je Tuzla zašto misliš da je Tuzla a ne Sarajevo jer sam ja kao stanovnik Sarajeva platio tu ogradu i uslugu?
Sta cemo tek sa e-commerce platformama? Gdje ce se placati PDV za 5 ili 10 godina, kad raja bude masovnu uzimala sve preko neta? E to ce bit cirkus.

Isto tako, sto se tice sjedista i podruznica... Da li ste sigurni da podruznice rade nabavu? Jer u vecini firmi (cak i privatnih), to ide preko direkcije, a ne podruznice... O javnim da i ne pricamo. Tako npr. neko ministarstvo ili javno preduzece nabavi pet auta za podruznicu u drugom gradu, a sve fakturisano i placeno u trecem gradu.

Recimo znam da u Tuzli EP i BHT tako rade nabavke. Osim potrosnog materijala i nekih smijesno malih stavki (u odnosu na promet i prihode), sve ostalo se nabavlja preko Sarajeva, odnosno direkcija.
Post Reply