Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

realna do boli wrote:Kada covjek koji je rodjen u po grada (sto je nekima bitno) od obrazovanih roditelja, zavrsio fakultet u Sarajevu...magistrirao, doktorirao znanjem a ne kao danas novcem..bio profesor na Sorboni...pokusava danasnjoj omladini pojasniti nesto sto ta omladina ne zeli cuti...e onda pukne...

Kako uopste neko, ko se ne uklapa u stereotipna, partijska i vjerski nametnutna razmisljanja, moze i doprijeti do tako plitkih mozgova, koja vise vjeruju profesoru sa plitkim znanjem, kupljenim doktoratima, partijski postavljenim.....nekom profesoru koji pijan po kafanam javno prica da je oborio nekog studenta jer nije "njegov"...profesoru koji selami kada ulazi u kabinet..ali hladno primi prsut kao mito...
Ocito dana se vise cijene takvi jer su"nasi" jer ih je lakse kupiti..lakse preko veze poloziti...nego neki obrazovani covjek, sirokih znanja i sirokih pogleda na zivot...
Ponavlja se...ima previse informacije..ali ..pa i ja bih prolupala i propila se kraj takvih studenata.
prije svega ovdje većina kritikuje njegove istupe u medijima a ne akademsku spremu io stručnost

džaba sve ako ti to ne znaš objasniti i kratko reći da te većina ljudi razumije
ili ako ti je predmet politički dijalog a ti pričaš kako švedska živi od reciklaže govana
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#52 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by dezurni_ucenik »

Showman najobicniji i to je to. Ima smisla u dosta toga sto kaze, ali zna i preseravati se kad krene stavljat znakove jednakosti.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#53 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Hakiz »

Black swan wrote:
realna do boli wrote:Kada covjek koji je rodjen u po grada (sto je nekima bitno) od obrazovanih roditelja, zavrsio fakultet u Sarajevu...magistrirao, doktorirao znanjem a ne kao danas novcem..bio profesor na Sorboni...pokusava danasnjoj omladini pojasniti nesto sto ta omladina ne zeli cuti...e onda pukne...

Kako uopste neko, ko se ne uklapa u stereotipna, partijska i vjerski nametnutna razmisljanja, moze i doprijeti do tako plitkih mozgova, koja vise vjeruju profesoru sa plitkim znanjem, kupljenim doktoratima, partijski postavljenim.....nekom profesoru koji pijan po kafanam javno prica da je oborio nekog studenta jer nije "njegov"...profesoru koji selami kada ulazi u kabinet..ali hladno primi prsut kao mito...
Ocito dana se vise cijene takvi jer su"nasi" jer ih je lakse kupiti..lakse preko veze poloziti...nego neki obrazovani covjek, sirokih znanja i sirokih pogleda na zivot...
Ponavlja se...ima previse informacije..ali ..pa i ja bih prolupala i propila se kraj takvih studenata.
prije svega ovdje većina kritikuje njegove istupe u medijima a ne akademsku spremu io stručnost

džaba sve ako ti to ne znaš objasniti i kratko reći da te većina ljudi razumije
ili ako ti je predmet politički dijalog a ti pričaš kako švedska živi od reciklaže govana
Sa druge strane, ako ne možeš iz beskonačne tirade jednog profesora izvući nešto važno, poentu, ne shvataš o čemu govori itd, pitanje je koliko uopšte zaslužuješ biti "akademski građanin" naročito student društvenih nauka.

Razumijem ja to. Sve je danas instant, život je brz, vrijeme leti, a uz to je i novac, pa i studenti hoće da im se sve tačno i precizno kaže, nemaju vremena razmišljati.
User avatar
Empedokles
Posts: 63
Joined: 26/11/2012 13:35

#54 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Empedokles »

Ko priča o ovom profesoru loše? Mislim na studente.. Koji to tip studenata, da vidimo? :D :D
Oni što religiju drže i na coveru fejsbuk profila, što pišu po klupama u amfiteatru, što prave puškice, što kupuju magnetne bubice, varaju preko vibera, uče samo sa skripti za ispit, ne čitaju knjige?
Takvi obično "laju" i po profesorima drugih fakulteta, po profesorima koji su dosljedni svom putu i vrijednostima :oops:
Ja još nigdje nisam vidio nekog studenta, koji je pošteno, čitajući i obrazujući se, loše rekao na profesore ovog kova. :wink:
Možda bi eventualno onaj šovinistički šljam u liku predsjednika SPUS-a imao neku repliku, kao što blati i akademika Filipovića :oops:
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#55 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

Hakiz wrote: Razumijem ja to. Sve je danas instant, život je brz, vrijeme leti, a uz to je i novac, pa i studenti hoće da im se sve tačno i precizno kaže, nemaju vremena razmišljati.
kakav ba internet
on je meni držao predavanja 2001/2002. kada mnogi nisu ni znali što je internet
ja im otvarao mail naloge da bi mogli komunciirati s profama koji su imali e mail


uz to mislim da je besim bio informatički nepismen
uz 75% FPN profesora tada
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#56 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

Empedokles wrote:Ko priča o ovom profesoru loše? Mislim na studente.. Koji to tip studenata, da vidimo? :D :D
Oni što religiju drže i na coveru fejsbuk profila, što pišu po klupama u amfiteatru, što prave puškice, što kupuju magnetne bubice, varaju preko vibera, uče samo sa skripti za ispit, ne čitaju knjige?
Takvi obično "laju" i po profesorima drugih fakulteta, po profesorima koji su dosljedni svom putu i vrijednostima :oops:
Ja još nigdje nisam vidio nekog studenta, koji je pošteno, čitajući i obrazujući se, loše rekao na profesore ovog kova. :wink:
Možda bi eventualno onaj šovinistički šljam u liku predsjednika SPUS-a imao neku repliku, kao što blati i akademika Filipovića :oops:
ja bih volio da 90 minuta slušaš 3 x tjedno istu priču iz tri različita predmeta i da ne znaš koje su ti knjige za ispite, šta je materija, koji je silabus niti što će te pitati...niti okvirno

i onda dođeš na ispit i pita te šta je maradona :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#57 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

samo da dodam kako sam imao kod njega desetke jer koju god knjigu pita ja sam je pročitao ( tako me zapamtio)
iz opće kulture naravno ne fakultetsko štivo... a i radio sam po njegovim knjigama diplomski tako da sam upoznat s likom i djelom

čitao sam i njegove knjige i magisterije kažem to je mnogo bolje od onoga što priča
valjda kad se napiše vidi kako je nepovezano ili urednik to sve prepravi

jednom me oborio na pitanju šta je maradona... naravno nevezano za ime predmeta ali ima veze s njegovom knjigom imidž grada :D
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#58 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Hakiz »

Black swan wrote:
Hakiz wrote: Razumijem ja to. Sve je danas instant, život je brz, vrijeme leti, a uz to je i novac, pa i studenti hoće da im se sve tačno i precizno kaže, nemaju vremena razmišljati.
kakav ba internet
on je meni držao predavanja 2001/2002. kada mnogi nisu ni znali što je internet
ja im otvarao mail naloge da bi mogli komunciirati s profama koji su imali e mail


uz to mislim da je besim bio informatički nepismen
uz 75% FPN profesora tada
Ja napisah instant, ne internet :P
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

prenijelo me za brz život i vikipediju
to su mi sinonimi
User avatar
Empedokles
Posts: 63
Joined: 26/11/2012 13:35

#60 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Empedokles »

Black swan wrote: ja bih volio da 90 minuta slušaš 3 x tjedno istu priču iz tri različita predmeta i da ne znaš koje su ti knjige za ispite, šta je materija, koji je silabus niti što će te pitati...niti okvirno

i onda dođeš na ispit i pita te šta je maradona :mrgreen:
nisi ti sigurno bio na predavanjima kod Ive Komšića i Saliha Foče :D :D :D
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#61 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by KB9 »

nemojte tako, ti tako opisani profesori su raja i sega za nase studente

upiso mi profa sest, pricali malo u utakmici, to tako treba :izet:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#62 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by kakavdanakneiskustvu »

evo ga na N1
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#63 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Android Knego »

tandmand wrote:Besim Spahić je Zdravko Grebo na steroidima.
:lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#64 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by apsidejzi »

Black swan wrote: jednom me oborio na pitanju šta je maradona... naravno nevezano za ime predmeta ali ima veze s njegovom knjigom imidž grada :D
Pa jesil ikad skontao sta je Maradona? Ja bih rekao brend...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#65 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by KB9 »

jest smorio sinoc :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#66 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

apsidejzi wrote:
Black swan wrote: jednom me oborio na pitanju šta je maradona... naravno nevezano za ime predmeta ali ima veze s njegovom knjigom imidž grada :D
Pa jesil ikad skontao sta je Maradona? Ja bih rekao brend...
ma ne možeš ti to skontati kad brblja pola sata onda te nešto pita
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#67 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by apsidejzi »

Black swan wrote:
apsidejzi wrote:
Black swan wrote: jednom me oborio na pitanju šta je maradona... naravno nevezano za ime predmeta ali ima veze s njegovom knjigom imidž grada :D
Pa jesil ikad skontao sta je Maradona? Ja bih rekao brend...
ma ne možeš ti to skontati kad brblja pola sata onda te nešto pita
Ja nesto na slijepo pogadjam i mislim da je rijec o brandu ili imidzu kojeg Maradona ima te kako se isti treba graditi i u tome o cemu on prica. Vjerovatno malo njegujemo nasu kulturu i historiju i svi nam je kradu jer nismo napravili Maradonu. Napravili smo Maradonu od stecaka, od bureka, od cevapa i sl ali trebamo napraviti Maradonu od drzave od ekonomije i sta ja znam... samo pogadjam :)
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#68 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

e vidim da imas kvalitete sad bi ti desetku spucao

problem je što imidža grada nema veze sa silabusom predmeta niti sa predavanjima
nego se poklopilo u to vrijeme da mu izda knjiga

ja to zovem holizam
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#69 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by ludacha »

Vec godinama uglavnom samo citam, a slabo sudjelujem u raspravama i razmjenama misljenja na forumu, ali @black swan ovaj put bas imam potrebu napisati stogod.

Nije osobito bitna stvar, ali pises da mislis da je Besim bio informaticki nepismen- vrlo netacno. Ne samo da se sluzio kompjuterom nego je i aktivno odgovarao studentima na mailove, slao dodatne materijale -valjda onima koji su ipak bili zainteresirani, sto ne bih mogla reci i za tebe (iz tvojih ranijih komentara).

Svaki student, svaka osoba koja je imala priliku slusati Besima, ga je mogla razumjeti i pratiti- bilo u ucionici, na TV-u, ulici...samo ako je to i zeljela-i ako ima imalo klikera.

Iznimno ga cijenim. Predavanja su bila kreativna, otvorena, inspirativna. (Izuzev kad bi ga netko od studenata ili roditelja iznervirali, reci cu primitivnim stavovima. Sjecam se da je jednom uletio u ucionicu, ljut, i viknuo "ja sam ivan bosnjak! Ja sam salko hrvat!...." pojasnjavajuci da ime nista ne znaci, niti koga definira, kao ni vjera. Svi smo isti....)
Sigurna sam da nije bilo njega, moji zivotni odabiri bi bili znatno drukciji -on je taj koji me lagano uveo u svijet marketinga, profesiju kojom se bavim, koju zivim i u kojoj uzivam. Zahvalna sam na tome...

Pozdrav dragom profesoru Besimu Spahicu, ma gdje god bio...
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#70 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by detroit-mercy »

ludacha wrote:Vec godinama uglavnom samo citam, a slabo sudjelujem u raspravama i razmjenama misljenja na forumu, ali @black swan ovaj put bas imam potrebu napisati stogod.

Nije osobito bitna stvar, ali pises da mislis da je Besim bio informaticki nepismen- vrlo netacno. Ne samo da se sluzio kompjuterom nego je i aktivno odgovarao studentima na mailove, slao dodatne materijale -valjda onima koji su ipak bili zainteresirani, sto ne bih mogla reci i za tebe (iz tvojih ranijih komentara).

Svaki student, svaka osoba koja je imala priliku slusati Besima, ga je mogla razumjeti i pratiti- bilo u ucionici, na TV-u, ulici...samo ako je to i zeljela-i ako ima imalo klikera.

Iznimno ga cijenim. Predavanja su bila kreativna, otvorena, inspirativna. (Izuzev kad bi ga netko od studenata ili roditelja iznervirali, reci cu primitivnim stavovima. Sjecam se da je jednom uletio u ucionicu, ljut, i viknuo "ja sam ivan bosnjak! Ja sam salko hrvat!...." pojasnjavajuci da ime nista ne znaci, niti koga definira, kao ni vjera. Svi smo isti....)
Sigurna sam da nije bilo njega, moji zivotni odabiri bi bili znatno drukciji -on je taj koji me lagano uveo u svijet marketinga, profesiju kojom se bavim, koju zivim i u kojoj uzivam. Zahvalna sam na tome...

Pozdrav dragom profesoru Besimu Spahicu, ma gdje god bio...
Ja se jednom zadesio u Bosni i gledao doticnog na TVu. Uglavnom vise se niti sjecam sta je bila tema emisije ili koja su pitanja postavaljana ali znam da je tip skakao sa jedne teme na durgu, nijednu misao ne bi zavrsio do kraja, pola recenice izgovori onda ide nesto trece sto na sa cime nema veze. Meni je djelovao dosta konfuzno.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#71 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

jaranice ja sam kolegama 1999. otvarao mejlove jer su bili informaticki nepismeni
dok je on meni predavao u razdoblju 2001-2003
eh sad...nit mi je ikad trazio mail niti je na ploci napisao mail niti je ista informaticki spominjao
znam da je kompjutore zvao terminalima
a kasnije sam cuo da je upaljace mijesao sa stikovima :mrgreen:

mozda se kasnije popravio, a moizda ja grijesim...ili sam jednostavno zaboravio
mozda u to vrijeme oko 2002. nije baratao internetom
ili je to zadrzavao samo za svoje slovenacke kolege
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#72 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by ludacha »

"Jarane", 1sam generacija nakon, dakle 2000, nije da se moglo mnogo promijeniti. Sve je stvar pristupa i odnosa, zainteresiranosti.

P.s. Nisam mu bila "slovenacki kolega", nego student zeljan znanja.

AMPAK kako sad to? :? :?


:lol: :lol:
Last edited by ludacha on 04/10/2016 22:57, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

ok mozda grijesim

vjerojatno ti je dobra i ona ludaca jelenka vockic avdagic :lol: koja lujka :lol:

vidim da si se upalila ko kutnjak
ne znam sta je s ljudima danas
sto ih tangira tudje misljenje i subjektivni doživljaj necega
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#74 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by ludacha »

Da, vids kako si me procitao, i jelenka je bila divna profesorica. Kao i simic. Nema dalje.

No kakve oni veze imaju sa ovom temom? (A sto li je jelenka tek lujka :? Jer se nije dalo labavo?? )

Nema smisla raspravljati o tome, nije tema
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#75 Re: Besim Spahić... gdje je, šta radi?

Post by Truba »

pa na osnovu tvog prvog upisa sam odmah skontao ko ti se svidja
jes fin je simic i njegov krleza
ali za zurnalizam O bodova nada nista ništica
a lujkizam jelenkin i kako se ona rijec zove kad neko mrzi muskarce :mrgreen: ju sprecava da bude dobra profa

a besim
imas li dojam da se nabacivao ljepsim studenticama
i da je vise volio srbe i hrvate studente
na kraju krajeva zasto je prijevremeno penzionisan...imam osjecaj da je onaj profa muhamed do 80. predavao
Post Reply