Sebija All about

Post Reply
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#15376 Re: Sebija All about

Post by Filter »

kako ba neupitna jbte, kad ti ni covjek ne zna gdje si studirala :-)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15377 Re: Sebija All about

Post by Tesla Edison »

made_in_sarajevo wrote: 15/09/2021 12:37 svi lazu, izmisljaju samo heroina govori istinu. nisam studirala u ZG, bake kaze jest pa nije pa jest i tako danima. za sve ovo vrijeme nije bila u stanju izvaditi diplome i zacepiti usta svima i zavrsiti pricu. ali eto ona je heroina, a svi ostali lazu
A možda je to i strategija. Da se ljudi raspištolje pa onda po tužbama. Ne bi me čudilo da tuži sve i jednog koji je i slovo upisao na ovoj temi.
ZAKON O ZAŠTITI OD KLEVETE FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

Cilj zakona

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se građanska odgovornost za štetu nanesenu ugledu fizičkog ili pravnog lica iznošenjem ili pronošenjem izražavanja neistinitih činjenica identifikovanjem tog pravnog ili fizičkog lica trećem licu.

Principi koji se ostvaruju zakonom

Član 2.

Uređivanjem građanske odgovornosti iz člana 1. ovog zakona želi se postići da:
a) pravo na slobodu izražavanja, zajamčeno Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda (“Službeni glasnik BiH“, broj 6/99) predstavlja jedan od bitnih osnova demokratskog društva, posebno kada se radi o pitanjima od političkog i javnog interesa;
b) pravo na slobodu izražavanja štiti sadržaj izražavanja, kao i način na koji je iznesen i ne primjenjuje se samo na izražavanja koja se smatraju pohvalnim ili neuvredljivim, nego i na izražavanja koja mogu uvrijediti, ogorčiti ili uznemiriti;
c) sredstva javnog informiranja imaju značajnu ulogu u demokratskom procesu kao javni promatrači i prenosioci informacija javnosti.

Tumačenje

Član 3.

Ovaj zakon se tumači na takav način da se primjenom njegovih odredbi u najvećoj mjeri obezbjeđuje princip slobode izražavanja.


Značenje naziva koji se koriste u zakonu

Član 4.

Nazivi koji se koriste u ovom zakonu imaju slijedeća značenja:
a) izražavanje - svaka izjava, a naročito svaki usmeni, pismeni, audio, vizuelni ili elektronski materijal bez obzira na sadržaj, oblik ili način iznošenja ili pronošenja;
b) javni organ - organ odnosno pravno lice u Federaciji Bosne i Hercegovine ( u daljem tekstu: Federacija ) i to:
organ zakonodavne vlasti,
organ izvršne vlasti,
organ sudske vlasti,
organ uprave,
pravno lice sa javnim ovlaštenjima koje je osnovano u skladu sa zakonom,
pravno lice koje je u vlasništvu ili pod kontrolom Federacije, kantona, općine ili grada ili nad čijim radom javni organ vrši nadzor.
c) javni službenik - svako lice koje je zaposleno u javnom organu;
d) kleveta - radnja nanošenja štete ugledu fizičkog ili pravnog lica iznošenjem ili pronošenjem izražavanja neistinitih činjenica identifikovanjem tog fizičkog ili pravnog lica trećem licu.
Okvir djelovanja zakona

Član 5.

(1) Ovaj zakon primjenjuje se na zahtjeve za naknadu štete zbog klevete, bez obzira kako je zahtjev označen.
(2) Javnom organu nije dozvoljeno da podnese zahtjev za naknadu štete zbog klevete.
(3) Javni službenik može privatno i isključivo u ličnom svojstvu podnijeti zahtjev za naknadu štete zbog klevete.
Odgovornost za klevetu

Član 6.

(1) Svako lice koje prouzrokuje štetu ugledu fizičkog ili pravnog lica iznošenjem ili pronošenjem izražavanja neistinite činjenice, identificirajući to pravno odnosno fizičko lice trećem licu, odgovorno je za klevetu
(2) Za klevetu izenesenu u sredstvima javnog informiranja odgovorni su autor, odgovorni urednik, izdavač, kao i lice koje je na drugi način vršilo nadzor nad sadržajem tog izražavanja.
(3) Lice iz stavova 1. i 2. ovog člana (u daljem tekstu: štetnik) odgovorno je za štetu ako je namjerno ili iz nepažnje iznijelo ili pronijelo izražavanje neistinite činjenice.
(4) Kada se izražavanje neistinite činjenice odnosi na pitanja od političkog ili javnog interesa, štetnik je odgovoran za štetu izazvanu iznošenjem ili pronošenjem tog izražavanja ako je znao da je izražavanje neistinito ili je nepažnjom zanemario neistinitost izražavanja.
(5) Standard odgovornosti iz stava 4. ovog člana primjenjuje se i ako je oštećeni javni službenik ili je bio javni službenik ili je kandidat za funkciju u javnom organu i ako, prema općem shvatanju javnosti, vrši značajan uticaj na pitanja od političkog ili javnog interesa.
(6) Kada se izražavanje neistinite činjenice odnosi na umrlo lice, nasljednik prvog reda tog lica može podnijeti zahtjev, u smislu ovog zakona, pod uslovom da je takvo izražavanje nanijelo štetu ugledu nasljednika.
Izuzeci od odgovornosti


Član 7.

(1) Ne postoji odgovornost za klevetu:
a) ako je izražavanjem izneseno mišljenje ili ako je to izražavanje u suštini istinito, a netačno samo u nebitnim elementima;
b) ako je štetnik po zakonu obavezan da iznosi ili pronosi izražavanje ili je iznosio odnosno pronosio izražavanje u toku zakonodavnog, sudskog ili upravnog postupka;
(c) ako je iznošenje odnosno pronošenje izražavanja bilo razumno.
(2) Prilikom donošenja odluke iz razloga predviđenih u tački c) stava 1. ovog člana sud uzima u obzir sve okolnosti slučaja, a naročito:
način, oblik i vrijeme iznošenja ili pronošenja izražavanja,
prirodu i stepen prouzrokovane štete,
dobronamjernost i pridržavanje štetnika opće prihvaćenih profesionalnih standarda,
pristanak oštećenog,
vjerovatnost nastanka štete i u slučaju da izražavanje nije izneseno ili proneseno,
činjenicu da li izražavanje predstavlja objektivnu i tačnu informaciju o izražavanju drugih lica,
te da li se odnosi na pitanja iz privatnog života oštećenog ili na pitanja od političkog ili javnog značaja.
Obaveza ublažavanja štete

Član 8.

Oštećeni je dužan da poduzme sve potrebne mjere da ublaži štetu uzrokovanu izražavanjem neistinite činjenice, a naročito da štetniku podnese zahtjev za ispravku tog izražavanja.

Zaštita povjerljivih izvora

Član 9.

(1) Novinar i drugo fizičko lice koje je redovno ili profesionalno uključeno u novinarsku djelatnost traženja, primanja ili saopćavanja informacija javnosti, koje je dobilo informaciju iz povjerljivog izvora ima pravo da ne otkrije identitet tog izvora. Ovo pravo uključuje i pravo da ne otkrije bilo koji dokument ili činjenicu koji bi mogli razotkriti identitet izvora, a naročito usmeni, pismeni, audio, vizuelni ili elektronski materijal. Pravo na neotkrivanje identiteta povjerljivog izvora nije ni pod kakvim okolnostima ograničeno u postupku koji se vodi u smislu ovog zakona.
(2) Pravo na neotkrivanje identiteta povjerljivog izvora ima i svako drugo fizičko lice koje učestvuje u postupku u smislu ovog zakona, a koje kao rezultat svog profesionalnog odnosa sa novinarom ili drugim licem u smislu stava 1. ovog člana, sazna identitet povjerljivog izvora informacija.
Obeštećenje

Član 10.

(1) Obeštećenje treba da bude u srazmjeri sa nanesenom štetom ugledu oštećenog i određuje se isključivo radi naknade štete. Prilikom određivanja obeštećenja sud je dužan da cijeni sve okolnosti slučaja, a naročito sve mjere koje je poduzeo štetnik radi ublažavanja štete, kao što su:
objavljivanje ispravke i opozivanje izražavanja neistinite činjenice ili izvinjenje;
činjenicu da je štetnik stekao novčanu korist iznošenjem ili pronošenjem tog izražavanja, kao i
činjenicu da li bi iznos dodjeljene štete mogao dovesti do velikih materijalnih poteškoća ili stečaja štetnika.
(2) Sudska mjera o zabrani ili ograničavanju iznošenja ili pronošenja izražavanja neistinite činjenice nije dozvoljena prije objavljivanja tog izražavanja.
(3) Privremena sudska mjera o zabrani pronošenja ili daljnjeg pronošenja izražavanja neistinite činjenice može se odrediti samo ako oštećeni sa najvećom sigurnošću može učiniti vjerovatnim da je to izražavanje prouzrokovalo štetu njegovom ugledu i da će oštećeni trpjeti nepopravljivu štetu kao rezultat pronošenje ili daljnjeg pronošenja tog izražavanja. Stalna sudska mjera o zabrani pronošenja ili daljnjeg pronošenja izražavanja neistinite činjenice može se odnositi samo na određeno izražavanje za koje je utvrđeno da je klevetničko i na određeno lice za koje je utvrđeno da je odgovorno za iznošenje ili pronošenje tog izražavanja.

Mirenje stranaka

Član 11.

Čim sud procjeni da su se stekli uvjeti, ispitat će mogućnost mirenja stranaka.
Rokovi zastarjelosti

Član 12.

(1) Rok za podnošenje zahtjeva za naknadu štete u smislu ovog zakona iznosi tri (3) mjeseca od dana kada oštećeni sazna ili je trebao saznati za izražavanje neistinite činjenice i za identitet štetnika i taj se rok ni u kom slučaju ne može produžiti nakon isteka jedne (1) godine od dana kada je to izražavanje izneseno trećem licu.
(2) Ako oštećeni umre nakon početka ali prije okončanja postupka, njegov nasljednik prvog reda može nastaviti postupak u ime umrlog ako podnese zahtjev sudu u roku od tri (3) mjeseca od dana smrti oštećenog i izjavi da želi nastaviti postupak.
Nadležni sud

Član 13.

Za zahtjev za naknadu štete zbog klevete iznesene u sredstvima javnog informiranja nadležan je kantonalni sud.
Efikasnost sudske zaštite

Član 14.

(1) Postupak po tužbama za naknadu štete zbog klevete iznesene u sredstvima javnog informiranja smatra se hitnim.
(2) Sud je dužan postupiti po tužbi za naknadu štete zbog klevete iznesene u sredstvima javnog informiranja u roku od trideset (30) dana od dana prijema tužbe u nadležni sud.
Odnos ovog zakona prema drugim zakonima

Član 15.

U odnosu na pitanja koja nisu uređena ovim zakonom, primjenjuju se odgovarajuće odredbe zakona kojim su uređeni obligacioni odnosi, Zakona o parničnom postupku (“Službene novine Federacije BiH“, br. 42/98 i 3/99) i zakona kojim je uređen izvršni postupak u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Prijelazne odredbe

Član 16.

(1) Obustavljaju se svi krivični postupci započeti prema Glavi XX, Krivična djela protiv časti i ugleda (čl. od 213. do 220.) Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine do dana stupanja na snagu ovog zakona.
(2) Danom stupanja na snagu ovog zakona obustavlja se izvršenje krivičnih sankcija koje su izrečene pravosnažnom presudom za krivična djela iz gore pomenutih članova Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine.
(3) Oštećeni ima pravo da u roku od tri (3) mjeseca od dana obustavljanja krivičnog postupka iz stava 1. ovog člana, odnosno od dana obustavljanja izvršenja krivičnih sankcija iz stava 2. ovog člana podnese zahtjev za naknadu štete u smislu ovog zakona, ako taj zahtjev ispunjava uvjete propisane ovim zakonom.
(4) Parnični postupak koji se odnosi na pitanja uređena ovim zakonom, koji je pokrenut i nije pravosnažno okončan do dana stupanja na snagu ovog zakona, nastavit će se u skladu sa zakonom koji je bio na snazi u vrijeme pokretanja postupka, ako to nije na štetu tuženog.
Stupanje na snagu

Član 17.

Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u “Službenim novinama Federacije BiH“.

PREDSJEDAVAJUĆI PREDSJEDAVAJUĆI
DOMA NARODA PREDSTAVNIČKOG DOMA
PARLAMENTA FEDERACIJE BiH PARLAMENTA FEDERACIJE BiH

Slavko Matić Muhamed Ibrahimović
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15378 Re: Sebija All about

Post by uglavnomja »

Tesla Edison wrote: 15/09/2021 12:39
made_in_sarajevo wrote: 15/09/2021 12:37 svi lazu, izmisljaju samo heroina govori istinu. nisam studirala u ZG, bake kaze jest pa nije pa jest i tako danima. za sve ovo vrijeme nije bila u stanju izvaditi diplome i zacepiti usta svima i zavrsiti pricu. ali eto ona je heroina, a svi ostali lazu
A možda je to i strategija. Da se ljudi raspištolje pa onda po tužbama. Ne bi me čudilo da tuži sve i jednog koji je i slovo upisao na ovoj temi.
i univerzitet u zg? :D

gdje joj je specijalizacija koja se mora odraditi u komadu na jednom mjestu? kaze u sarajevu 92-96, a nije bila u sarajevu najmanje godinu i po

prosjek iz indexa, pravog i jedinog, ne ispunjava kriterijume za asistenta, kazu posto je bio rat moze student koji je zavrsio specijalizaciju.
a ona je nije mogla zavrsiti



a nas da tuzi :izet:
pa internet i postoji da kazes sta mislis :D
nije ovo sirenje rasne, vjerske ... mrznje ni poziv na rat, ubistvo, linc ... nego akademsko ispitivanje akademskih referenci jedne pokondirene tikvesine
made_in_sarajevo
Posts: 5569
Joined: 06/05/2013 23:05

#15379 Re: Sebija All about

Post by made_in_sarajevo »

@Tesla Edison pa onda mora tužiti UNSA, zagrebacki fakultet, kurjaka, face, sve ljude, politicare, skupstinu, novinare, tuzilastvo na kraju krajeva. eno onaj glavni UNSA sam je rekao dostavili su dokumentaciju gdje fali papira i nikad nisu poslali te papire. prije ce biti da heroina samu sebe zakopava pa ce ona sad nekoga tuziti. nek tuzi samu sebe kad se prvo ne moze sa bakirom dogovoriti sta ce lagati, pa tek dalje sta ce lagati ljudima. eto i sve da je tacno, zavrsio se rat haj odjebi od asistenta jer ne zasluzujes biti tu. ona je to prisvojila ko da joj je iz oka ispalo
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10465
Joined: 27/04/2021 22:52

#15380 Re: Sebija All about

Post by tramvajtrojka »

tuzi me sebija i osmica pride jer imam doma kopir aparat pa sebi mogu isprintati legalnije diplome nego sto ih oni imaju :izet: :izet: :mrgreen:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15381 Re: Sebija All about

Post by uglavnomja »

koliko vidim ugrubo - u ovom slucaju bi senad mogao biti krivac, zajedno sa kurjakom

mada je avdo avdic davno sve ovo napisao

mi smo samo citali :oops:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15382 Re: Sebija All about

Post by Tesla Edison »

made_in_sarajevo wrote: 15/09/2021 12:49 @Tesla Edison pa onda mora tužiti UNSA, zagrebacki fakultet, kurjaka, face, sve ljude, politicare, skupstinu, novinare, tuzilastvo na kraju krajeva. eno onaj glavni UNSA sam je rekao dostavili su dokumentaciju gdje fali papira i nikad nisu poslali te papire. prije ce biti da heroina samu sebe zakopava pa ce ona sad nekoga tuziti. nek tuzi samu sebe kad se prvo ne moze sa bakirom dogovoriti sta ce lagati, pa tek dalje sta ce lagati ljudima. eto i sve da je tacno, zavrsio se rat haj odjebi od asistenta jer ne zasluzujes biti tu. ona je to prisvojila ko da joj je iz oka ispalo
Pa vjeruj mi, ovakve osobe su kadre i učiniti to sve što si nabrojao i što je boldirano. Dovoljno je da tužilaštvo kaže da je sve uredno, ne mora ni obrazložiti i eto uragana iz pravca Poljina.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15383 Re: Sebija All about

Post by Tesla Edison »

uglavnomja wrote: 15/09/2021 12:53 koliko vidim ugrubo - u ovom slucaju bi senad mogao biti krivac, zajedno sa kurjakom

mada je avdo avdic davno sve ovo napisao

mi smo samo citali :oops:
Najebali smo ga jarane ko žuti :D :D :D
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10465
Joined: 27/04/2021 22:52

#15384 Re: Sebija All about

Post by tramvajtrojka »

Tesla Edison wrote: 15/09/2021 12:54
uglavnomja wrote: 15/09/2021 12:53 koliko vidim ugrubo - u ovom slucaju bi senad mogao biti krivac, zajedno sa kurjakom

mada je avdo avdic davno sve ovo napisao

mi smo samo citali :oops:
Najebali smo ga jarane ko žuti :D :D :D
Image

ev je izasla sebijina diploma univerzitet zdravstveno minderskih nauka iz majnhajma sa rektorom ramizom salkcem kazu da je oblik njegove glave savrseno posluzio da se ta diploma urola
User avatar
konektovan
Posts: 40071
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15385 Re: Sebija All about

Post by konektovan »

Ugasi seka face tv....
User avatar
jazzer
Posts: 7150
Joined: 20/12/2004 14:44

#15386 Re: Sebija All about

Post by jazzer »

Ja sam pobrisao sve svoje komentare u vezi Sebije. Zajebi ti to brale, kad dodje tuzba onda cemo se hvatati za glavu. :)
User avatar
konektovan
Posts: 40071
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15387 Re: Sebija All about

Post by konektovan »

Ma samo edit,....seka je zlato, cvijeće, sultanija... :mrgreen:
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#15388 Re: Sebija All about

Post by Project Sejuani »

Baš ste se vi prepali ovih tobože tužbi. :lol:
User avatar
jazzer
Posts: 7150
Joined: 20/12/2004 14:44

#15389 Re: Sebija All about

Post by jazzer »

Project Sejuani wrote: 15/09/2021 14:29 Baš ste se vi prepali ovih tobože tužbi. :lol:
Pa hajd' ti frajeru napisi da ima laznu diplomu ili da nikada nije zakonski zavrsila fakultet?

Pa kad ti u pola 3 ujutro zakucaju na vrata ljudi u uniformama, neces znati sta te je snaslo. Pa kad ti jos uzme 10000 maraka, vidjeces belaja.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#15390 Re: Sebija All about

Post by Project Sejuani »

jazzer wrote: 15/09/2021 14:34
Project Sejuani wrote: 15/09/2021 14:29 Baš ste se vi prepali ovih tobože tužbi. :lol:
Pa hajd' ti frajeru napisi da ima laznu diplomu ili da nikada nije zakonski zavrsila fakultet?

Pa kad ti u pola 3 ujutro zakucaju na vrata ljudi u uniformama, neces znati sta te je snaslo. Pa kad ti jos uzme 10000 maraka, vidjeces belaja.
Sebija Izetbegović ima lažnu diplomu i smatram da nikada nije završila medicinski fakultet.
User avatar
jazzer
Posts: 7150
Joined: 20/12/2004 14:44

#15391 Re: Sebija All about

Post by jazzer »

Ludo si hrabar jarane. Ja sam pobrisao takve svoje postove, necu da mi policija dolazi na vrata.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#15392 Re: Sebija All about

Post by Project Sejuani »

jazzer wrote: 15/09/2021 15:05 Ludo si hrabar jarane. Ja sam pobrisao takve svoje postove, necu da mi policija dolazi na vrata.
Pa neka dokaže da ima i ja ću onda javno posvjedočiti da nisam bio u pravu, ne vidim šta je problem, nije kleveta ako smatraš da nešto nije istina dok ti se ne dokaže da jest.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#15393 Re: Sebija All about

Post by Better Man »

Project Sejuani wrote: 15/09/2021 14:49
jazzer wrote: 15/09/2021 14:34

Pa hajd' ti frajeru napisi da ima laznu diplomu ili da nikada nije zakonski zavrsila fakultet?

Pa kad ti u pola 3 ujutro zakucaju na vrata ljudi u uniformama, neces znati sta te je snaslo. Pa kad ti jos uzme 10000 maraka, vidjeces belaja.
Sebija Izetbegović ima lažnu diplomu i smatram da nikada nije završila medicinski fakultet.
Nije sporan diplomski studij, tj. diploma na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, već je sporan magisterij, tj. obrazovanje nakon diplomskog studija, takozvani postdiplomski studij.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15394 Re: Sebija All about

Post by Tesla Edison »

Project Sejuani wrote: 15/09/2021 15:10
jazzer wrote: 15/09/2021 15:05 Ludo si hrabar jarane. Ja sam pobrisao takve svoje postove, necu da mi policija dolazi na vrata.
Pa neka dokaže da ima i ja ću onda javno posvjedočiti da nisam bio u pravu, ne vidim šta je problem, nije kleveta ako smatraš da nešto nije istina dok ti se ne dokaže da jest.
Mislim da je obrnuto. Kad te tuži, TI moraš DOKAZATI da nema, a ne ONA da ima. A kako ćeš dokazati? Vidio na televiziji, pročitao na Klixu? Nema suda koji će to prihvatiti kao bilo kakav argument.

To je razlika zbog koje bi ovog momenta mogla tužiti i dobiti presudu protiv bilo koga.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#15395 Re: Sebija All about

Post by ovo_malo_duse »

Nek dokaze da nismo upravu - i da je ona u pravu ( bez osnova sumnje ili kako se kaze) prilozi dokumente. Index i vjezbe od relevantnih profesora i asistenata koji su predavali navedene predemte u datom periodu .

Ja sam licno sam spreman da polizem sve sto sam posrao i platim odstetu...A do tad joj ni ovce nebih dao da lijeci jer nije sposobna. Zna se ko nije mogao 80-90 zavrsit u roku i ko je studirao po 10 godina...Imam dovoljno prijatelja koji su studirali medicinu u tom periodu..

Za razliku od nje ljudi koji su u krvi i suzama odradili svoje studije mogu u svakom trenutko potegnut i index i diplome. Licno cuvam index kao najvrijednije sto imam da mogu djecu ucit sta znaci casno i posteno zasluziti sve sto imas, pogotovo u danasnje vrijeme kad se sutaju titulama ko cipelama. 15 profesora i 17 Asistenta za 5 godina na MFSA + 4 godine vani. 8 profa i 9 asistenata...sve potpisano i opecaceno...

Nek ona potegne i neka tuzi...
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#15396 Re: Sebija All about

Post by Hajvan »

Lanchanom reakcijom, da li che biti sporne sve diploome i/ili polozeni ispiti kod profesorice Sebije, ukoliko se dokaze da ona nema potrebne kvalifikacije da drzi katedru, predaje i ocjenjuje?!
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#15397 Re: Sebija All about

Post by Project Sejuani »

Tesla Edison wrote: 15/09/2021 15:14
Project Sejuani wrote: 15/09/2021 15:10

Pa neka dokaže da ima i ja ću onda javno posvjedočiti da nisam bio u pravu, ne vidim šta je problem, nije kleveta ako smatraš da nešto nije istina dok ti se ne dokaže da jest.
Mislim da je obrnuto. Kad te tuži, TI moraš DOKAZATI da nema, a ne ONA da ima. A kako ćeš dokazati? Vidio na televiziji, pročitao na Klixu? Nema suda koji će to prihvatiti kao bilo kakav argument.

To je razlika zbog koje bi ovog momenta mogla tužiti i dobiti presudu protiv bilo koga.
Znači, nevezano za sebiju, ja sad da izađem i kažem da sam doktor nauka medicinske struke, ne smije mi niko protivriječiti jer ne može dokazati da nisam i ja ih imam pravo tužiti za klevetu iako fakat nisam ono što tvrdim. Mislim u našem pravosuđu je to možda i moguće jer znamo ko ga drži, ali neovisno pravosuđe se s ovim ne bi zamaralo ni sekunde.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#15398 Re: Sebija All about

Post by Better Man »

Tesla Edison wrote: 15/09/2021 15:14
Project Sejuani wrote: 15/09/2021 15:10

Pa neka dokaže da ima i ja ću onda javno posvjedočiti da nisam bio u pravu, ne vidim šta je problem, nije kleveta ako smatraš da nešto nije istina dok ti se ne dokaže da jest.
Mislim da je obrnuto. Kad te tuži, TI moraš DOKAZATI da nema, a ne ONA da ima. A kako ćeš dokazati? Vidio na televiziji, pročitao na Klixu? Nema suda koji će to prihvatiti kao bilo kakav argument.

To je razlika zbog koje bi ovog momenta mogla tužiti i dobiti presudu protiv bilo koga.
Ako ona tuži njega za klevetu, lažne tvrdnje o njenom obrazovanju, nije na njemu da dokaže da ona nema valjanu diplomu, već je na njoj da dokaže da je on lagao u vezi njene diplome, a to može samo na način da da na uvid istu.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#15399 Re: Sebija All about

Post by ovo_malo_duse »

Better Man wrote: 15/09/2021 15:24
Tesla Edison wrote: 15/09/2021 15:14

Mislim da je obrnuto. Kad te tuži, TI moraš DOKAZATI da nema, a ne ONA da ima. A kako ćeš dokazati? Vidio na televiziji, pročitao na Klixu? Nema suda koji će to prihvatiti kao bilo kakav argument.

To je razlika zbog koje bi ovog momenta mogla tužiti i dobiti presudu protiv bilo koga.
Ako ona tuži njega za klevetu, lažne tvrdnje o njenom obrazovanju, nije na njemu da dokaže da ona nema valjanu diplomu, već je na njoj da dokaže da je on lagao u vezi njene diplome, a to može samo na način da da na uvid istu.
Ma diplomu moze na uvid dati svako ...I Osmica je prilozio expresno onu iz Americkog univerziteta...Mora prikazat da je stecena zakonito a to je ono sto ona ne moze...

Ovo je samo za SDO narodne mase i zastrasivanje onih koji znaju da nema , naprimjer sluzbenika na Medicinskom ...

Kifla bi volio da ona pokrene ovaj postupak a bi se bilo koji advokat namecio....vjerujte da ona to ne zeli zato i Ide ovo...JA CU VAS.... :run:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15400 Re: Sebija All about

Post by Tesla Edison »

Better Man wrote: 15/09/2021 15:24
Tesla Edison wrote: 15/09/2021 15:14

Mislim da je obrnuto. Kad te tuži, TI moraš DOKAZATI da nema, a ne ONA da ima. A kako ćeš dokazati? Vidio na televiziji, pročitao na Klixu? Nema suda koji će to prihvatiti kao bilo kakav argument.

To je razlika zbog koje bi ovog momenta mogla tužiti i dobiti presudu protiv bilo koga.
Ako ona tuži njega za klevetu, lažne tvrdnje o njenom obrazovanju, nije na njemu da dokaže da ona nema valjanu diplomu, već je na njoj da dokaže da je on lagao u vezi njene diplome, a to može samo na način da da na uvid istu.
Ja kažem da sam prof. dr. emeritus. Ti kažeš da nisam. Ja te tužim zbog toga što si mi ukaljao čast, zbog klevete, budući da si u tom i tom mediju rekao ili na forumu napisao: "Tesla Edison nema valjanu diplomu ni titulu". Tebe Sud pozove, ti na ročištu kažeš to što si u medijima rekao i sudija te pita: "Better Man, na osnovu čega si iznio tu tvrdnju, da li imaš dokaz iz obrazovne institucije tužitelja da tužitelj nema valjanu diplomu i titulu?"

E kako ćeš doći do dokaza? Uvid u arhive fakulteta ne možeš imati, a iako dođeš do dokaza u toku postupka (fakultet se izjasni da nemam valjanu diplomu), sud to neće prihvatiti. Zašto?

Jednostavno što u momentu kada si to rekao medijima, ti nisi imao taj dokaz, već si ga dobio nakon što sam ja podnio tužbu, te bi bio proglašen krivim za klevetu.

Dakle, vrag je u detaljima, a kada su ovakva pravne zavrzlame u pitanju, niko nije siguran. Zato sam na jednoj drugoj temi napisao, i Hitler bi danas mogao biti oslobođen, ako bi imao dobrog advokata. Ako ništa, bar zbog zastare, neuračunljivosti i xy drugih mogućih razloga, kao što su nepravilni zarezi, tačke u optužnici na mjestima gdje ne bi smjele biti, itd itd.
Post Reply