Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post Reply
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#526 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by breuer »

hAZNADAR wrote:Odbrana srpskih politicara u Hagu je u startu dozivjela poraz i spustanje na zemlju, pa su odustali od takvog modela. A to je prezentacija izuzetaka poput medijskih izvjestaja ili historijskih fakti koji na vazi nikada nisu mogli biti tezi od ostalih fakti. Par spomena bosnjackog jezika je u rangu slovinskog, ilirskog, zemaljskog, jugoslovenskog,... i ne znace nista osim privatne interpretacije. Bosanski ima svoje rijecnike, gramatike, udzbenike, visestruke i relevantnije spomene. Pisi propalo.
Bosanski se spominje u istom tom broju izuzetaka, zato ga je valjda i bilo moguće tako jednostavno zaboraviti stoljećima. Bosanski ima svoje riječnike, gramatike, udžbenike koje su sve redom donosili i objavljivali ljudi sa strane, o motivima i razlozima je bespredmetno govoriti.

Dakle, bosanski = bošnjački, ilirski, slovinski i sl.

Vi bi malo tolerancije i razumijevanja na jednoj strani, a čim se pokaže druga, tu od vas samih dolazi do nijekanja i opstrukcije.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#527 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by LBVIEW »

breuer wrote:
hAZNADAR wrote:Odbrana srpskih politicara u Hagu je u startu dozivjela poraz i spustanje na zemlju, pa su odustali od takvog modela. A to je prezentacija izuzetaka poput medijskih izvjestaja ili historijskih fakti koji na vazi nikada nisu mogli biti tezi od ostalih fakti. Par spomena bosnjackog jezika je u rangu slovinskog, ilirskog, zemaljskog, jugoslovenskog,... i ne znace nista osim privatne interpretacije. Bosanski ima svoje rijecnike, gramatike, udzbenike, visestruke i relevantnije spomene. Pisi propalo.
Bosanski se spominje u istom tom broju izuzetaka, zato ga je valjda i bilo moguće tako jednostavno zaboraviti stoljećima. Bosanski ima svoje riječnike, gramatike, udžbenike koje su sve redom donosili i objavljivali ljudi sa strane, o motivima i razlozima je bespredmetno govoriti.

Dakle, bosanski = bošnjački, ilirski, slovinski i sl.

Vi bi malo tolerancije i razumijevanja na jednoj strani, a čim se pokaže druga, tu od vas samih dolazi do nijekanja i opstrukcije.
Mozda u tvojoj glavi,inace ne - dok se bosnjacki spominje par puta, bosanski je ustaljeni naziv za jezik na ovim prostorima,dakle historijsko
utemeljenje bosanskog jezika je neupitno za sve,izuzev serpskih mitomana.
Sto se tice tolerancije,mi trazimo ni manje ni vise nego onoliko koliko i vi imate, a to je pravo da jezik nazivamo kako smatramo da treba i
kako su ga nasi preci nazivali par stotina godina.I tu prestaje svaka rasprava.Zamisli da BANU.bosnjacki lingvisticari... pokrenu kampanju negiranja
srpskog jezika sve se pozivajuci na historijski period prije emisara koji su propagirali srpstvo i srpski jezik medu pravoslavnim stanovnistvom u Bosni(Vasa Pelagic-"krajcar").
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#528 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Lug »

breuer wrote:
hAZNADAR wrote:Odbrana srpskih politicara u Hagu je u startu dozivjela poraz i spustanje na zemlju, pa su odustali od takvog modela. A to je prezentacija izuzetaka poput medijskih izvjestaja ili historijskih fakti koji na vazi nikada nisu mogli biti tezi od ostalih fakti. Par spomena bosnjackog jezika je u rangu slovinskog, ilirskog, zemaljskog, jugoslovenskog,... i ne znace nista osim privatne interpretacije. Bosanski ima svoje rijecnike, gramatike, udzbenike, visestruke i relevantnije spomene. Pisi propalo.
Bosanski se spominje u istom tom broju izuzetaka, zato ga je valjda i bilo moguće tako jednostavno zaboraviti stoljećima. Bosanski ima svoje riječnike, gramatike, udžbenike koje su sve redom donosili i objavljivali ljudi sa strane, o motivima i razlozima je bespredmetno govoriti.

Dakle, bosanski = bošnjački, ilirski, slovinski i sl.

Vi bi malo tolerancije i razumijevanja na jednoj strani, a čim se pokaže druga, tu od vas samih dolazi do nijekanja i opstrukcije.

znaci, krivi su ljudi sa strane i njihovi motivi sto postoji bosanski jezik.. :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#529 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Tomahawk11 »

and wrote:jezik kojim govore srbi u bih više baca na bosanski nego na srpski,pa im niko ne brani da jezik zovu kako hoće.
nek poslušaju rts i bht pa uporede koji im je sličniji :mrgreen:
Vidi, ne brani niko da se zove srpski, kao ni sto ne brani hrvatski, ovdje smo zbog problema zvanog bosanski jezik (sto je paradoks, bosanski jezik uopste ne bi trebao biti tema bilo kakve rasprave, kao ni problem).
Zasto mislis da bosanski Srbi ne pricaju srpskim jezikom? Zbog ijekavice? Ili termina koji se koriste u jeziku?
Ne bih ja jezik, niti jedan, ogranicio na ekavicu, ijekavicu, ikavicu ili koje vec narjecje. Sta bi onda rekli Hrvati u Hrvatskoj?

Sto se tice javnih servisa, konkretno ovi u Sarajevu se max trude da se sto vise priblize tom nekom hrvatskom jeziku koji se koristi u BiH.
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#530 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Lug »

nije ni njima laHko.. :D
User avatar
House
Posts: 46748
Joined: 17/03/2010 15:36

#531 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by House »

hAZNADAR wrote:
House wrote:podrška haznadaru u šamaranju forumskih komunjara,frustrirane djece iz miješanog braka i mrzitelja bošnjaka :thumbup: :bih:

cheers
Od ovoga se moram ograditi. Jedan ekstremizam ne opravdava drugi i molim te nemoj mene trpati u tu krajnost niti mi aplaudirati. Mijesani brakovi su bogatstvo ove zemlje, licno znam mnogu takvu djecu koja niti su frustrirana niti neprijatelji bosnjastva, bosanskog jezika,.. te nece proci taj glupi stereotip kako su oni krvno i ideoloski nepodobni. To je nista drugo no slaba kopija cetnickog i ustaskog standarda i ne zelim borce za bosanski jezik koji imaju takvu podlogu i polaze sa takvih stanovista. Jesmol' se razumjeli?

razumijem generale :D
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#532 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by and »

Tomahawk11 wrote:
and wrote:jezik kojim govore srbi u bih više baca na bosanski nego na srpski,pa im niko ne brani da jezik zovu kako hoće.
nek poslušaju rts i bht pa uporede koji im je sličniji :mrgreen:
Vidi, ne brani niko da se zove srpski, kao ni sto ne brani hrvatski, ovdje smo zbog problema zvanog bosanski jezik (sto je paradoks, bosanski jezik uopste ne bi trebao biti tema bilo kakve rasprave, kao ni problem).
Zasto mislis da bosanski Srbi ne pricaju srpskim jezikom? Zbog ijekavice? Ili termina koji se koriste u jeziku?
Ne bih ja jezik, niti jedan, ogranicio na ekavicu, ijekavicu, ikavicu ili koje vec narjecje. Sta bi onda rekli Hrvati u Hrvatskoj?

Sto se tice javnih servisa, konkretno ovi u Sarajevu se max trude da se sto vise priblize tom nekom hrvatskom jeziku koji se koristi u BiH.
mislim da se nismo baš najbolje razumjeli :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#533 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by hAZNADAR »

Yug wrote:
Ne samara On nikoga vec dijalog sa njim i njegovim argumentima vredja i prosjecno inteligentnu i iole obrazovanu osobu,zato se ljudi slabo ukljucuju u ovu diskusiju.Onda nije ni cudo sto sto u svim ovim nebulozama uglavnom imamo komentare tipa "tooo jaro nek si him reko" :lol: .Prezivjeli smo srpske i hrvatske mitomane ali ko prezivi bosnjacke pricat ce :-D
Kada bosnjacka mitomanija bude tumacila sve Srbe, ne samo bosanske vec sve kao bivse Bosnjake odrode od vjere i izdajice roda, da ne postoji uopce srpski jezik, niti srpska nacija, da su srednjovjekovni Srbi nestali osmanskom genetikom, da su opcenito skup fukara i otpadnika koji se tu sjatio zadnjih vijekova,... onda mozemo pricati o bosnajckoj mitomaniji.

Ali dokle god Srbi ne priznaju Bosnjake kao naciju i bosanski jezik a Bosnjaci se samo bore za isti arsin i isti rang - to nije nikakava bosnajcka mitomanija. To jedan mitoman ne moze shvatiti jer mu je za sebe mnogo toga normalno sto za druge nije. Cak i ne kontas koliko su ti razliciti arsini.

A ja faco nisam nikakav rasturac, dasa,... ovdje. Prostim argumentima i cinjenicama o bosanskom jeziku mogu isamarati i "ugledne" ublehe iz SANU jer je njihova pamet bila i ostala namjenska u zadnjih 20 god.
Neka mi bilo ko prosjecno inteligentan tvojih ubjedjenja prvo analizira sve cinjenice o bosanskom jeziku koje su ovdje uredno prezentirane. Sve sto sam do sada dobio kao odgovor su smijesna konstrukcije i pokusaji da trn bude veci od balvana,.. i naravno ignore i bjezanija. Da vidimo cuvene vase argumente da bosanski nema svoju utemeljenost, postojanje i naravno - kojim jezikom bi Bosnjaci trebali pricati - po istom arsinu pravde kao i ostali.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#534 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by breuer »

Bošnjaci već pričaju jezikom koji razumiju i pričaju ga već dugo vremena. Nije pitanje koji je to jezik, već koji mu je naziv :razz:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#535 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by ABH017 »

breuer wrote:Bošnjaci već pričaju jezikom koji razumiju i pričaju ga već dugo vremena. Nije pitanje koji je to jezik, već koji mu je naziv :razz:
Nema pitanja. Kristalno je jasno da Bošnjaci pričaju bosanskim jezikom.
A to što se nekima muti u glavi, a upitnici im letaju iznad glava, dok bi drugi da i sad određuju kako će se neko zvati i kako će nazivati jezik kojim govori, kao i koju vjeru će ispovijedat i koliko će bogomolja pravit u svom mjestu boravka i na svojoj zemlji. Pitanje postoji još samo u njihovim glavama, jer ne mogu da shvate da se oni više ne pitaju za to. :izet:
User avatar
House
Posts: 46748
Joined: 17/03/2010 15:36

#536 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by House »

Engleski

nationality
Bosniak,Bosniacs

language
Bosnian



jednostavno,zar ne? :)
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#537 Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by sarajevonekad »

Pretpostavljao sam da je ova tema već negdje pokrivna na forumu, ali kakoje nisam uspio naći bar pod ovim nazivom, evo odlučih je pokrenui u jeku posljednjih događanaj na ovu temu.

Lično smatram da baziranje jezika na etniji u kontekstu bivših juoslavenskih naroda ima manje logike nego povezivanje jezika sa državom.

Ako je poenta da se sva ta 4 jezika (bosanski, srpski i hrvatski) što više razlikuju jedan od drugog, onda će se prije razlikovati ko se vežu uz teritoriiju države nego uz etniju iz sljeećih razloga:

1. Na teritoriji BiH sve etnije imaju približno istu intonaciju, dijelekt i govore ijekavicom pa će svaki državljanin današnje Srfbije, HRvatske, Crne Gore, Slovenije itd lako prepoznati stanovnika BiH po govoru ( tj. prvenstveno po intonaciji i po ijekavici) a ako mu se taj državljanin BiH ne kaže koje je etničke pripadnosti naš susjed ( iz Srbije, Hrvatske, Slovenije itd) neće to ni znati na osnogu govora.

Dakle, na osnovu govora ne može se znati etnička pripadnost stanovnika BiH ( uključujući i tzv. "nekonstitutivne narode" , pod uslovom da su rodjeni i odrasli u BiH), ali se odmah može znati po govoru da su iz BiH.

Isto tako, po govoru ćemo odmah prepoznati da je neko iz Srbije ( prvenstveno zbog ekavice, a dijelom i zbog intonacije u govoru), a isto vrijedi i za Hrvatsku.

Dakle, jezike bivše jugoslavenske jezike lakše identifikujemo p eritoriji bivših jugoslavenskih republika (danas država) nego po etničkoj pripadnosti.

Kada jezik vežemo uz etničku pripadnost, tj. kaa ga poistovjetio sa etničkom pripadnošću, dobijemo izvjesnu kontravezu: jedan Bošnjak iz Srbije govri isto kao jedan Srbin iz srije a na kao Bošnjak iz BiH, jedan Srbih iz BiH govori isto kao jedan Bošnjak iz BiH....kako onda ima logike poistovijetiti jezik i etničku pripadnost na području bivše jugoslavije kada je u pitanju bivši SH jezik?

Zar nije jednostavnije poistovijetiti jezik sa državom?

s.
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#538 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by KUZNETSOV »

Bošnjacima Bošnjački, Bosancima Bosanski!
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#539 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by Edin H. »

KUZNETSOV wrote:Bošnjacima Bošnjački, Bosancima Bosanski!

Logicno :oops:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#540 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Tomahawk11 »

breuer wrote:Bošnjaci već pričaju jezikom koji razumiju i pričaju ga već dugo vremena. Nije pitanje koji je to jezik, već koji mu je naziv :razz:
Dobro, ko postavlja to pitanje? Bosnjaci sigurno ne. Dakle, ne bi trebalo da uopste bude pitanja. Nije u redu, pogotovo u BiH, da se jedan narod mijesa drugom u izbor jezika. Bar je tu sve kristalno jasno. Kome nije, nek se zali upravniku vodovoda (mada i tamo slaba fajda, al eto).
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#541 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by LBVIEW »

Edin H. wrote:
KUZNETSOV wrote:Bošnjacima Bošnjački, Bosancima Bosanski!

Logicno :oops:
Pa nazivajte i vi svoj jezik bosanskim,niko vam ne brani,
samo nametati nesto Bosnjacima vise nece moci,proslo je vrijeme "drugova" i kraljeva.
Skupila se druzina mala ali odabrana - "antitorasi" i sumski pacijenti. :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#542 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by madner »

Bosnjaci bi trebali inzistirati na bosnjackom ako su za podjelu BiH, bosanskom ako su protiv.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#543 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by Tomahawk11 »

Here we go again :-)
Ima tema i da si mi zdravo, odavno je vec raspravljeno sve po tom pitanju.
Mada sam i na onoj tvrdio, a i na ovoj tvrdim - svaka rasprava je suvisna, stvar oko bosanskog jezika je i vise nego jasna.
Samo licemjeri pokusavaju dovesti u pitanje bosanski jezik i oni bi vodili neku raspravu baziranu na nesuvislim argumentima.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#544 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by LBVIEW »

Tomahawk11 wrote:
breuer wrote:Bošnjaci već pričaju jezikom koji razumiju i pričaju ga već dugo vremena. Nije pitanje koji je to jezik, već koji mu je naziv :razz:
Dobro, ko postavlja to pitanje? Bosnjaci sigurno ne. Dakle, ne bi trebalo da uopste bude pitanja. Nije u redu, pogotovo u BiH, da se jedan narod mijesa drugom u izbor jezika. Bar je tu sve kristalno jasno. Kome nije, nek se zali upravniku vodovoda (mada i tamo slaba fajda, al eto).
Ma stipu pacenika,u centralu nije jos javljeno da je vrijeme serpskog mijesanja u bosnjacka nacionalna pitanja iza nas.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#545 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by _BataZiv_0809 »

Jasno je da mi svi pricamo istim jezikom (BiH, Hr, Srb, Cg) i da je podjela izvrsena iz politicki a ne lingvistickih razloga.

Ovo s jezikom u RS je idealna tema za igrati ping ponga na relaciji Banjaluka Sarajevo, dok se djeci uskracuju osnovna prava.
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#546 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Yug »

Zanimljivo sta o srpskom jeziku i knjizevnosti kazu sami bosanci islamske vjeroispovjesti krajem 19 vijeka i pocetkom 20 vijeka.Kakve pjesme pisu itd.

Mesa Selimovic

"Potičem iz muslimanske porodice iz Bosne, a po nacionalnoj pripadnosti sam Srbin. Pripadam srpskoj literaturi, dok književno stvaralaštvo u Bosni i Hercegovini, kome takođe pripadam, smatram samo zavičajnim književnim centrom, a ne posebnom književnošću srpskohrvatskog jezika. Jednako poštujem svoje porijeklo i svoje opredeljenje, jer sam vezan za sve ono što je odredilo moju ličnost i moj rad. Svaki pokušaj da se to razdvaja, u bilo kakve svrhe, smatrao bih zloupotrebom svog osnovnog prava zagarantovanog Ustavom. Pripadam, dakle, naciji i književnosti Vuka, Matavulja, Stevana Sremca, Borisava Stankovića, Petra Kočića, Ive Andrića, a svoje najdublje srodstvo sa njima nemam potrebe da dokazujem. Znali su to, uostalom, oni članovi Uređivačkog odbora edicije „Srpska književnost u sto knjiga“, koji su takođe članovi Srpske akademije nauka i umetnosti i sa mnom su zajedno u Odeljenju jezika i književnosti: Mladen Leskovac, Dušan Matić, Vojislav Đurić, Boško Petrović.Nije, zato, slučajno što ovo pismo upućujem Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, sa izričitim zahtjevom da se ono smatra punovažnim autobiografskim podatkom."


Aliverić Tuzlak, Amanet od đeda, objavljena u Bosanskoj vili, 1898:

''U dolafu moga đeda
s desne strane u pretincu,
kad još bijah grješno d'jete
viđah malu ikonicu.

Prikradoh se da razgledam,
Kakva li je na njoj slika,
Bješe srebrom optočena
Slika Đurđa mučenika.

Ja to onda nisam znao.
Zazir'o sam od aždaje,
Al' s aždajom ko se bori,
Osjeć'o sam, junak da je.

Samo zato, samo zato,
Ja poljubih tog čovjeka.
Đed uniđe – ja sezbunih –
A on reče: 'Neka, neka!

Istog Đurđa, ljubili su
Naši preci ko svečari,
Pa zar da jađunah ljubnut'
Što ljubljahu naši stari.

Al' ti n'jesi poljubio
Samo hader – ilijaza,
I poljupce si poljubio
Svojih rahmet praotaca'.

Tako đedo, al' on ode
Već odavno s ovog sv'jeta,
A ja čuvam ikonicu
Pored drugih amaneta.

Al' ja zato, Alah-ikber,
Čvrsto s držim svog mezheba,
A mezheb mi ništ' ne smeta
Da srbujem kako treba''.


(pjesme s kraja 19. i početka 20. stoljeća) Ovako veličanstvene stihove srpskom jeziku, vjerovatno, nije moguće pronaći u djelima drugih srpskih književnika

Omer Skopljaković: Ž E Lj A
... Dušmane mrzi, a Srpstvo ljubi,
Tako mi sine ti bio živ,
Pane li babo u borbi ljutoj,
Osvet' ga sine, sokole siv...

Avdo Karabegović: OH, TA LjUBIM TE...
... Tako mi pravde
Višnjega Boga
Tako mi srpskog
Imena moga...
Protivu islama,
To ništa nije,
Sin Otadžbinu,
Ljubiti smije.

Omer-beg Sulejmanpašić-Despotović: SRPSTVU
Iz mog srca, iz plamenih grudi,
Iz uzdaha, iz duše, iz snova,
Tebi Srpstvo, moja srećo draga,
Leti, evo, laka pjesma ova!...

Suza čista; suza duše moje,
Suza, što me milom bratstvu veže,
Suza vjernaljubavi i krvi,
Tebi, Srpstvo, što me vječno steže!



Aliverić Tuzlak: ZNAM JE ŠTA SAM
... Evo pjesme, nije vješta
Al' za svojim leti jatom.
Nemojte me više vr'jeđat'
Zovite me Srbom, bratom!



Nuridin Ibnul-Hadžer: PJESMI
Uzdiži se, pjesmo moja,
Iz plamenih, srpskih grudi,
Smjelo leti kroz krajeve,
Đe god sl'jepi guslar gudi!

Uz gusala glase mile,
Đegod čuješ da se poje,
Tu slobodno spusti krila,
Tu ćeš naći braće moje...

Al' međ'njima ako vidiš,
Ko te krivim okom gledi,
Tog se kloni! Izrod to je,
Tomu demon stope sl'jedi.

Uzdiži se pjemo moja,
Iz plamenih, srpskih grudi,
Smjelo leti kroz krajeve,
Đe god sl'jepi guslar gudi...

Aliverić Tuzlak: SRPSKI JEZIK
pesma protiv austrijske odluke da se srpski jezik zove ''zemaljski'' – kasnije i ''bošnjački''

Srpski jezik, rajski jezik –
Ne što njime zbori raja,
Već za to, što u sebi
Sve miline zvuka spaja.

Srpski jezik, rajski jezik –
Znaš kako s' u duši hori,
Kad nam majka, kad nam sestra,
Kad nam ljuba njime zbori.

Srpski jezik, rajski jezik –
Znaš kako nas on potresa,
Kad nam guslar njime pjeva,
Te nas diže u nebesa.

Srpski jezik, rajski jezik –
Rane vida, l'ječi bole,
Znaš kako nam duši prija
Kad nas, starci njim sokole.

Srpski jezik, rajski jezik –
Za to velim, što da krijem:
Svaki onaj Bogu gr'ješi,
Ko ga zove zemaljskijem.


Omer-beg Sulejmanpašić – Despotović. Grijeh je, i pred Bogom i pred Alahom, ogriješiti se o nju. Pogledajmo:

USTAJTE BRAĆO![15]
Teška je muka robovat, braćo,
Na licu ropski nositi sram,
Ustajmo, braćo, na borbu svetu
Dušanov treba ponovit' hram...

... Oj, Srbe, brate, pruži mi ruku,
Priznaj mi, dragi, da sam ti brat!
Zajedno ko dva hajdemo lava
Prot' crnog vraga voditi rat!

... Spasite djecu, spasite narod,
Daće nam pomoć i dragi Bog!
Jer Alah dragi uvijek čuva
I štiti roba pravoga svog!


ŽELjA
Kroz srpski svijet, kroz svijet cio
Svakoga brata pozdravi mog,
Ta svi smo sinci jednoga doma,
Poštena srpskog svi doma svog.

Nek ista miso grije nam grudi,
Kad ista bolja tare nam vrat,
Poštena želja u Srpstvu milom
Da smo svi svakom: ko bratu brat.
____________________________
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#547 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by A1fa »

različiti nazivi jezika kojeg svi razumijemo su odvajkada političke prirode. Za nekih 100-200 godina kada dođu pametnije glave i kada istruhnu ovakvi kao Dodik i Fatmir Alispahic, ja sam ubjeđen da će se sve pojednostaviti i da će se ovo zvati onime što jeste-Južnoslavenski jezik. Neutralno i politički korektno. Taj jezik bi imao (i ima) svoju hrvatsku, bosansku, srbijansku i crnogorsku varijantu.

U ovom momentu, Bosnjacima je maternji jezik bosanski. Dodikova propaganda ide sa ciljem da se isprovocira nasilna Bošnjačka reakcija, sve je ispucao još mu iživljavanje na djeci ostalo.

Ja znam njemački, ali dva švajcarca koji na njemačkom između sebe pričaju šanse nema da razumijem. Oni će za sebe reći kad ih pitaš koji jezik pričaju-švajcarski njemački. Nema ni inicijative da se recimo odvoji austrijski i švajcarski od njemačkog u tom smislu, iako su i gramatički i vokabularno mnogo dalje udaljeni jedan od drugog i oba od njemačkog, nego što je to kod nas slučaj.

Valjda i zbog tih stvari su oni tu gdje jesu, a i mi smo tu gdje jesmo... :(
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#548 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Tomahawk11 »

OK, Yug, reci nam, sta si htio reci?
Meni je, recimo, sto se tice Mese sasvim jasno, identificira se tako kako pise, dakle, u tom periodu kad je on zivio, identificira se sa SH jezikom, ne kontam kakve to veze ima sa bosanskim jezikom?!
Bosanski jezik kao takav nije bio ni u vrijeme SFRJ, pa....to ne znaci da ne treba ni danas postojati.
I meni u skolskoj knjizici prije rata pise SH jezik i to je ok. To nikako nije dokaz da bosanski jezik nije postojao.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#549 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by dust in the wind »

bosansnki jezik. nema potrebe da namecu da se zove jezik bošnjačkog naroda. ako meni ne smeta srpski i hrvatski. neka ih, kao I bosanskog. a drugo ustav BiH je krovni akt i iznad ustava RS-a. :bih:
Mondo
Posts: 4
Joined: 22/05/2009 13:22

#550 Re: Bosanski ili bošnjački jezik?

Post by Mondo »

Zanima me šta je sa Hercegovcima??? Valjda Bosansko-hercegovački bi trebao bit, ako ćemo fer i korektno.
Post Reply