Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post Reply
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#101 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Ajatolah_ »

LBVIEW wrote: Sto se tice turizma,mogu postaviti sta ja znam plocu s natpisom "Ovdje je u teroristickom cinu Principa ubijen austrijski prestolonasljednik..."
Kao prvo, teroristički čin ne može biti ni pod razno. Jednostavno ne odgovara definiciji.

Kao drugo, nekakvo eventualno obilježje može vrlo lako biti potpuno neutralno, bez nekog suvišnog političkog proglašavanja zločincem ili herojem; dovoljna je neka ploča na kojoj piše "S ovog mjesta, Gavrilo Princip je 28.6.1914. izvršio atentat... bla bla", čisto faktualno i da se zna da je to tu, eventualno obilježen neki random kvadratić s kojeg je lafo pucao da se stranci slikaju i vozdra.
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#102 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Prolaznick »

Prolaznick wrote:Kad god im se pruži prilika, oni počnu hvaliti Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Slobodana Miloševića, jadnoga Kukanjca,
neobrijanoga Dražu i sirotog Principa !
Uvijek isti hvale te zločince i uvijek isti "najbolje poznaju istoriju"...!!!
Oni bi najradije preuzeli monopol na istinu - kako u svojoj, tako i u tuđoj avliji.

Po kakvoj "istini" su poznati i koliko im je stalo do nje, znaju već i papagaji !!!
..
Image


Kad se nadju u "majstorskim" rukama, gusle slažu više nego što pas s maslom može pojesti. Svaka strofa - katastrofa !!
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#103 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by KUZNETSOV »

ako zelimo da imamo nesto od turizma neka se gradjevine zovu po popularnijim ljudima... za gavrila znaju svi, a za abdulaha ni rodjene sarajlije... neka bude gavrilova, zahebite dane groseve i burzuje... zivio gavrilo, zivjeli slobodni juznoslavenski narodi!
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#104 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by exliberal-ex »

Ajatolah_ wrote:
LBVIEW wrote: Sto se tice turizma,mogu postaviti sta ja znam plocu s natpisom "Ovdje je u teroristickom cinu Principa ubijen austrijski prestolonasljednik..."
Kao prvo, teroristički čin ne može biti ni pod razno. Jednostavno ne odgovara definiciji.

Kao drugo, nekakvo eventualno obilježje može vrlo lako biti potpuno neutralno, bez nekog suvišnog političkog proglašavanja zločincem ili herojem; dovoljna je neka ploča na kojoj piše "S ovog mjesta, Gavrilo Princip je 28.6.1914. izvršio atentat... bla bla", čisto faktualno i da se zna da je to tu, eventualno obilježen neki random kvadratić s kojeg je lafo pucao da se stranci slikaju i vozdra.
Tacno tako stavit fino tablu gdje ce pisat da je cuprija/most obnovljena od zaduzbine bega....da je isto tako poznata pod nazovom/latinska/principov most zbog....pa objasnjenje da je su tu zivljeli katolici pa je zbog toga nazvana u narodu kao latinska...pa je onda preimenovana u principov most poslije atentata....pa to uvrstit kao obavezno mjesto obilaska...privuci turiste koji ce na kraju krajeva svojim dolaskom potrosit $$$$.....al jok nemoze to tako ....I onda se bunite kad idu vicevi o glupim bosancima...jebote hervegovci se obogatili od nepriznate gospe a ovdje se desio jedan od vaznijih svjetskih dogadjaja iz blize istorije ....jok sta vi znate....
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#105 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Prolaznick »

KUZNETSOV wrote:ako zelimo da imamo nesto od turizma neka se gradjevine zovu po popularnijim ljudima... za gavrila znaju svi, a za abdulaha ni rodjene sarajlije... neka bude gavrilova, zahebite dane groseve i burzuje... zivio gavrilo, zivjeli slobodni juznoslavenski narodi!


Prozirno !
Šatro, turizam...! :-)
( Da se ne bi spominjao terorizam i velikosrpski nacionalizam. :lol: )
Istina mora biti potpuna i ne smije biti krivotvorena "uvijanjem u celofan sa mašnom" !

Tako bi "neki" sutra rekli da krvavi rat, koji se na području bivše države vodio devedesetih, nije posljedica velikosrpskih pretenzija
na tuđe teritorije, nego da je "došlo do političkih neslaganja, Beograda sa jedne strane, te Ljubljane, Zagreba, Sarajeva i Prištine,
sa druge strane" !

Historija se ( više ) ne može pisati guslama. Dosta je bilo !!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#106 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by _BataZiv_0809 »

Challenger__ wrote:
Cybernetic wrote:Ma ne zelim se prepirati druze i ne smeta mi Latinska cuprija. I ljudi u Sarajevu kazu 'prelazim preko mosta' umjesto cuprije. Kontas? Most je ipak domaca rijec. Ja sam ga nazvao latinskim mostom, ali je sasvim ok i da se zove Latinska cuprija i mirno Sarajevo.
Ćuprija je još samo Kozja, danas su sve mostovi. Ovo na čemu insistiram je stvar jezičke baštine, predratne i poratne, univerzalne (i-i-i), u koju te dobre volje bez ikakve malicioznosti uvodim.


:wink:
I Šeher-Čehajina :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#107 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by _BataZiv_0809 »

stari grad Visegrad wrote: Kakva slava Pricipu? :-) :-)
U provom svjestkom ratu izginulo oko 10 000 000 vojnika a nestalo 7 000 000 vojnika. Je li zato slava? A gdje su poruseni objekti i sva patnja zaracenih naroda u ratu?
Zamisli da je Bosna i Herecgovina ostala pod Autro_Ugarsom umjesto da je ostala pod dvije Jugoslavije do 1992. Zamisli kako bi se Bosna razvila, izgradila i kolika bi bila srednaj plata, 2000 eura. Zamisli!
Sad se svi narodi, ili 90% naroda (10 5 su bogati) se muci zbog srpskog i hrvtaskog nacioanalizma. A zivot je jedan.
Najsocniju psovku izbacujem vama koji slavite Pricipa i Crnu ruku, i sve one koji su djelili i djele Bosnu.
Najinteresantije sto mislite da ste u pravu. Izadjite iz kutije i vidite dolke je doaso svijet a dokle vi s vasim shvatanjima?
Ispade Princip kriv za rat. :-)

I da te podsjetim na cinjenicu iz istorije-usprkos Principovom činu, BiH je ostala pod AU monarhijom. Ono sto ju je izdvojilo je cinjenica da se ista nasla na porazenoj strani u Prvom svjetskom ratu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#108 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by _BataZiv_0809 »

exliberal-ex wrote:
Tacno tako stavit fino tablu gdje ce pisat da je cuprija/most obnovljena od zaduzbine bega....da je isto tako poznata pod nazovom/latinska/principov most zbog....pa objasnjenje da je su tu zivljeli katolici pa je zbog toga nazvana u narodu kao latinska...pa je onda preimenovana u principov most poslije atentata....pa to uvrstit kao obavezno mjesto obilaska...privuci turiste koji ce na kraju krajeva svojim dolaskom potrosit $$$$.....al jok nemoze to tako ....I onda se bunite kad idu vicevi o glupim bosancima...jebote hervegovci se obogatili od nepriznate gospe a ovdje se desio jedan od vaznijih svjetskih dogadjaja iz blize istorije ....jok sta vi znate....
U Starom gradu imena ulica nose objasnjenje o nastanku ulice i prijasnjim imenima. Ima i android aplikacija. Sasvim mocno rjesenje.
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#109 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by McMoy »

Hvala postavljaču teme za jednu jako korisnu istorijsku činjenicu.

Nažalost, ne samo da imamo bogatu istoriju (nekad smatrah da je ovo dobro :oops: :lol: ), već nam se istorija
u udžbenicima svako malo mijenja i tumači kako kome odgovara u datom (h)istorijskom momentu.
Pa i o ovom posljednjem ratu-agresiji, koji većina na ovom forumu pamti ili su učestvovali u tim nekim važnim događajima), razvlači se i tumači na najmanje 5-6 načina...

Nego, da iskoristim priliku da upitam, postaviše li u Srbiji kakav spomenik Zvezdanu Jovanoviću ili čekaju da prođe još malo vremena. Samopitam. :oops:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#110 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by muha_sa »

_BataZiv_0809 wrote:
exliberal-ex wrote:
Tacno tako stavit fino tablu gdje ce pisat da je cuprija/most obnovljena od zaduzbine bega....da je isto tako poznata pod nazovom/latinska/principov most zbog....pa objasnjenje da je su tu zivljeli katolici pa je zbog toga nazvana u narodu kao latinska...pa je onda preimenovana u principov most poslije atentata....pa to uvrstit kao obavezno mjesto obilaska...privuci turiste koji ce na kraju krajeva svojim dolaskom potrosit $$$$.....al jok nemoze to tako ....I onda se bunite kad idu vicevi o glupim bosancima...jebote hervegovci se obogatili od nepriznate gospe a ovdje se desio jedan od vaznijih svjetskih dogadjaja iz blize istorije ....jok sta vi znate....
U Starom gradu imena ulica nose objasnjenje o nastanku ulice i prijasnjim imenima. Ima i android aplikacija. Sasvim mocno rjesenje.
eh ovako pošto si spomeno moju mahalu :D
izadjem iz avlije u ulicu Petra Kocica--krenem desno ka čaršiji s desne strane me doceka Danila Ilica pa Miloša Obilica pa Trifka Grabeža. Krenem na kontra stranu doceka me Obala Vojvode Stepe pa idem preko mosta pa idem ulicom Vladimira Gacinovica a ako krenem desno ka polaznoj trebevicke žicare moram kroz ulicu Dimitrija Tucovica................................................
da se razumijemo :-D NIKAD mi to za oko zapelo nije niti sam nekad o tom razmišljo--jebe mi se kako mi se ulica zvala, al nekom ocito jest pa se pope na brda i handrio me 1500 dana :-)
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#111 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by hizo ramidovic »

muha_sa wrote: eh ovako pošto si spomeno moju mahalu :D
izadjem iz avlije u ulicu Petra Kocica--krenem desno ka čaršiji s desne strane me doceka Danila Ilica pa Miloša Obilica pa Trifka Grabeža. Krenem na kontra stranu doceka me Obala Vojvode Stepe pa idem preko mosta pa idem ulicom Vladimira Gacinovica a ako krenem desno ka polaznoj trebevicke žicare moram kroz ulicu Dimitrija Tucovica................................................
da se razumijemo :-D NIKAD mi to za oko zapelo nije niti sam nekad o tom razmišljo--jebe mi se kako mi se ulica zvala, al nekom ocito jest pa se pope na brda i handrio me 1500 dana :-)
pa handrio te zato sto je bio ugrozen, sto se zorno vidi i iz naziva ulica...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#112 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by _BataZiv_0809 »

muha_sa wrote: eh ovako pošto si spomeno moju mahalu :D
izadjem iz avlije u ulicu Petra Kocica--krenem desno ka čaršiji s desne strane me doceka Danila Ilica pa Miloša Obilica pa Trifka Grabeža. Krenem na kontra stranu doceka me Obala Vojvode Stepe pa idem preko mosta pa idem ulicom Vladimira Gacinovica a ako krenem desno ka polaznoj trebevicke žicare moram kroz ulicu Dimitrija Tucovica................................................
da se razumijemo :-D NIKAD mi to za oko zapelo nije niti sam nekad o tom razmišljo--jebe mi se kako mi se ulica zvala, al nekom ocito jest pa se pope na brda i handrio me 1500 dana :-)
Sve okej Muha, ali kakve veze to ima sad sa ovom temom?

Ima tema oko ulica u Sarajevu i na njoj je vec konstatovano da komunisti nisu pazili na nacionalnu zastupljenost pri odredjivanju imena ulica.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#113 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by muha_sa »

_BataZiv_0809 wrote:
muha_sa wrote: eh ovako pošto si spomeno moju mahalu :D
izadjem iz avlije u ulicu Petra Kocica--krenem desno ka čaršiji s desne strane me doceka Danila Ilica pa Miloša Obilica pa Trifka Grabeža. Krenem na kontra stranu doceka me Obala Vojvode Stepe pa idem preko mosta pa idem ulicom Vladimira Gacinovica a ako krenem desno ka polaznoj trebevicke žicare moram kroz ulicu Dimitrija Tucovica................................................
da se razumijemo :-D NIKAD mi to za oko zapelo nije niti sam nekad o tom razmišljo--jebe mi se kako mi se ulica zvala, al nekom ocito jest pa se pope na brda i handrio me 1500 dana :-)
Sve okej Muha, ali kakve veze to ima sad sa ovom temom?

Ima tema oko ulica u Sarajevu i na njoj je vec konstatovano da komunisti nisu pazili na nacionalnu zastupljenost pri odredjivanju imena ulica.

U Starom gradu imena ulica nose objasnjenje o nastanku ulice i prijasnjim imenima. Ima i android aplikacija. Sasvim mocno rjesenje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#115 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by _BataZiv_0809 »

muha_sa wrote:

U Starom gradu imena ulica nose objasnjenje o nastanku ulice i prijasnjim imenima. Ima i android aplikacija. Sasvim mocno rjesenje.
To je bilo u kontekstu price kako prikazati sav taj buckuris sa imenima Principovog mosta, na jednostavan nacin. Nisam se upustao u sustinu :)
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#116 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Prolaznick »

muha_sa wrote: eh ovako pošto si spomeno moju mahalu :D
izadjem iz avlije u ulicu Petra Kocica--krenem desno ka čaršiji s desne strane me doceka Danila Ilica pa Miloša Obilica pa Trifka Grabeža. Krenem na kontra stranu doceka me Obala Vojvode Stepe pa idem preko mosta pa idem ulicom Vladimira Gacinovica a ako krenem desno ka polaznoj trebevicke žicare moram kroz ulicu Dimitrija Tucovica................................................
da se razumijemo :-D NIKAD mi to za oko zapelo nije niti sam nekad o tom razmišljo--jebe mi se kako mi se ulica zvala, al nekom ocito jest pa se pope na brda i handrio me 1500 dana :-)
Dobro je da ti je "tintara" konačno proradila !
Mnogo toga se izdogađalo dok niste skontali "koliko je sati".
Ti si ( čini se ) skontao. Ali mnogi nisu, ni nakon svega što ( im ) se dogodilo ! :(
triiksa
Posts: 172
Joined: 12/02/2015 12:01

#118 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by triiksa »

Prolaznick wrote:Image
:D protjerace nam ambasadora iz Bg kad vide ovo...
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#119 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Radio Sarajevo »

Prolaznick wrote:Image
Ja ne predstavljam Srbiju, ja sam Bosanac, kao što je bio i Gavrilo, a vas nacionaliste i uvlačiguze Austriji i zapadu nabijem...
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#120 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Prolaznick »

Radio Sarajevo wrote:
Prolaznick wrote:Image
Ja ne predstavljam Srbiju, ja sam Bosanac, kao što je bio i Gavrilo, a vas nacionaliste i uvlačiguze Austriji i zapadu nabijem...


Po takvoj "logici" i Ratko Mladić je "Bosanac" !!! ( Sa Kalinovika... ) Ali kakav ?!!?
Sikter ! Nema više malh papalina ! Nećete više od nas praviti auditorij za svoje "guslarske veštine" !!!

..
Image
triiksa
Posts: 172
Joined: 12/02/2015 12:01

#121 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by triiksa »

Prolaznick wrote:
Radio Sarajevo wrote:
Prolaznick wrote:Image
Ja ne predstavljam Srbiju, ja sam Bosanac, kao što je bio i Gavrilo, a vas nacionaliste i uvlačiguze Austriji i zapadu nabijem...


Po takvoj "logici" i Ratko Mladić je "Bosanac" !!! ( Sa Kalinovika... ) Ali kakav ?!!?
Sikter ! Nema više malh papalina ! Nećete više od nas praviti auditorij za svoje "guslarske veštine" !!!

..
Image
Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#122 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by insomnia78 »

Radio Sarajevo wrote:Image
Image
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#123 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Drinski »

Nju treba nazvati latinskom, a treba staviti oba natpisa i graditelju i Principu. Inace, on jeste bio terorista a ovi jesu bili okupatori.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#124 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Bodkin »

muha_sa wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
muha_sa wrote: eh ovako pošto si spomeno moju mahalu :D
izadjem iz avlije u ulicu Petra Kocica--krenem desno ka čaršiji s desne strane me doceka Danila Ilica pa Miloša Obilica pa Trifka Grabeža. Krenem na kontra stranu doceka me Obala Vojvode Stepe pa idem preko mosta pa idem ulicom Vladimira Gacinovica a ako krenem desno ka polaznoj trebevicke žicare moram kroz ulicu Dimitrija Tucovica................................................
da se razumijemo :-D NIKAD mi to za oko zapelo nije niti sam nekad o tom razmišljo--jebe mi se kako mi se ulica zvala, al nekom ocito jest pa se pope na brda i handrio me 1500 dana :-)
Sve okej Muha, ali kakve veze to ima sad sa ovom temom?

Ima tema oko ulica u Sarajevu i na njoj je vec konstatovano da komunisti nisu pazili na nacionalnu zastupljenost pri odredjivanju imena ulica.

U Starom gradu imena ulica nose objasnjenje o nastanku ulice i prijasnjim imenima. Ima i android aplikacija. Sasvim mocno rjesenje.
Pa valjda je mislio danas :zoka:
Prolaznick
Posts: 135
Joined: 20/07/2013 03:38

#125 Re: Čija je Latinska ćuprija – Principova ili Abdulahova?

Post by Prolaznick »

Njihove "sene" doista "hodaju po Beču", ali nimalo ne plaše bečku gospodu, jer su obični i vrlo poslušni gastaarbeiterski fizikaneri.
Post Reply