Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post Reply
User avatar
Skijaš
Posts: 12573
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#276 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Skijaš »

reis1 wrote:
Skijaš wrote:
reis1 wrote:Drugim rijecima, nema smisla graditi i prizeljkivati "multikulti bosanstvo" - ispravan put bi bio prizeljkivati "multikulti hrvatstvo".
Treba tražiti fer rješenje, a fer je bila SFRJ i može biti BiH. Sve mimo toga garantuje nepravdu. To što je tebi prihvatljivo zajebati Srbe meni ne znači ništa, govorimo različitim jezicima.
Ne mozes kriviti mene za kao "nefer" rjesenje, jer jednostavno pravoslavci na teritoriju BiH su odabrali/dopustili od 1918. pa nadalje svoju samo-asimilaciju u srpsku naciju.
Kako rekoh, ne govorimo istim jezikom. Meni je tvoje osporavanje srpskog identiteta jednako daleko kao i Dodikovo osporavanje bošnjačkog identiteta. Nerazumljivo mumlanje.
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#277 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

A u takvom strateskom poslagivanju karata, 7 miliona Hrvata (slavonaca, dalmatinaca, istrana, bosanaca/bosnjaka, hercegovaca, i sl) bi bila dovljno jako da drzi pod kontrolom i 1 milion Srba zapadno od Drine.

Stavise, postojanje te grupacije bi bilo i pozeljno kao konstantni mehanizam potrebe za unifikacijom prostora zapadno od Drine.

Dakle, takticki gledano, bosansko/bosnjacka strategija bi umjesto integracije BiH, u primaprno u prvom koraku trebala raditi na integraciji RH i FBiH, a onda u sljedecem drugom koraku i eliminaciji RS kao politickog subjekta.
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#278 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

Skijaš wrote: Kako rekoh, ne govorimo istim jezikom. Meni je tvoje osporavanje srpskog identiteta jednako daleko kao i Dodikovo osporavanje bošnjačkog identiteta. Nerazumljivo mumlanje.
Ja ne osporavam srpski identitet - pravoslavci u BiH su se identificirali kao Srbi, i ja to postujem. Taj njihov izbor i identifikacija sa sobom nosi i odredjene privilegije i odredjene posljedice.

Ja govorim o tome sto bi trebalo biti bosansko/bosnjacka strategija, kao reakcija na taj njihov izbor.

Dakle, ozivljavanje onog neimplementiranog dijela Washingtonskog sporazuma, koji je govorio o konfederaciji RH i BiH, a koji je posljedicno okoncao srpsku oruzanu agresiju, i u RH i u BiH. No, kako su se Srbi (kojima ne osporavam identitet) razbahatili ponovno, pa vrse jedan oblik tihe "hladnoratovske" agresije), smjernice za eliminaciju tih neurednih nefer aktivnosti su ustvari date tim neimplementiranim dijelom Washingtonskog sporazuma.
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#279 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

Mislim da u ovoj novoj vladajucoj desnoj garnituri u Hrvatskoj, Karamarko&Kolinda HDZ, postoje odredjena promisljanja o neminovnosti revitalizacije originalnog hrvatstva, onog koje je u SFRJ i Tudjmanovoj RH bilo zabranjivano i stigmatizirano. Onog hrvatstva koje je najvise slicilo jugoslavenstvu.

Npr. par gesti iz kojih se to da primjetiti:

Image



i sl.

Naravno, cetnici su na to sve reagirali promptno, jer je to za njih opasno. Katolicko-hrvatstvo nastalo u SFRJ je njima OK, ali ono pred-SFRJ multikulti-hrvatstvo je veoma opasno po njih i njihove planove.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#280 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Martinez_ »

Image
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#281 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by General War »

Martinez_ wrote:Image
Jel to kad je bilo ovo?

Image
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#282 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

Martinez_ wrote:Image
I s tim cikama sa slike i bez njih, strateska misija svakog pametnog covjeka na ovom teritoriju, koji zeli dobro, red, mir i stabilnost, jeste izbrisati ovu cizu koja ide kroz sredinu ovog naseg ozemlja:

Image

To bi bila jedna od najkvalitetnijih zemalja na Svijetu, a za kvalitet se ustvari jedino i isplati ulagati.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#283 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Martinez_ »

General War wrote:Jel to kad je bilo ovo?
Jeste.
User avatar
ronnie
Posts: 3196
Joined: 22/10/2013 19:28

#284 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by ronnie »

reis1 wrote:
Martinez_ wrote:Image
I s tim cikama sa slike i bez njih, strateska misija svakog pametnog covjeka na ovom teritoriju, koji zeli dobro, red, mir i stabilnost, jeste izbrisati ovu cizu koja ide kroz sredinu ovog naseg ozemlja:

Image

To bi bila jedna od najkvalitetnijih zemalja na Svijetu, a za kvalitet se ustvari jedino i isplati ulagati.
kako bi bio naziv te zemlje?
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#285 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

ronnie wrote:
kako bi bio naziv te zemlje?
Dalmacija, Hrvatska, Bosna, Jugoslavija, Ilirska, Jadranska... to je ustvari kozmetika. Sustina je nesto drugo...

Po meni, najblize bi bilo Hrvatska, jer su na asimilaciju u okvire hrvatstva pristali i Dalmatinci, i Slavonci, i Istrani, i Dubrovcani - iako su i oni svi mogli tvrdoglavo insistirati na svom nazivu koji bi povijesno bio jaci od hrvatskog. A i hrvatstvo je jedini nositelj te ideje u novoj blizoj povijesti - niti je to dalmatinstvo, niti je to bosanstvo. Po mojoj nekoj analizi SRH (Savezna Republika Hrvatska za pocetak i po uzoru na Bundes Republik Deutschland) bi bio kvalitetan okvir.

No kako rekoh, sam naziv je tu manje bitan, jer povijesno postojali su razlicita imena kojima se nazivao ovaj prostor +/-, a koja su predstavljala sustinu:

Image

Image

Image

Image

Sve je to u sustini isto +/-, a po nazivu drugacije - okretanje u krug oko kozemtike. A sto iz prilozenih mapa se da zakljuciti da se svo to okretanje desava zbog upliva sa strane. Mislim da na to treba staviti tacku i integrirati ovaj prostor ideoloski i zavrsiti sve nerede za sva buduca vremena.
User avatar
ronnie
Posts: 3196
Joined: 22/10/2013 19:28

#286 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by ronnie »

reis1 wrote:
ronnie wrote:
kako bi bio naziv te zemlje?
Dalmacija, Hrvatska, Bosna, Jugoslavija, Ilirska, Jadranska... to je ustvari kozmetika. Sustina je nesto drugo...

Po meni, najblize bi bilo Hrvatska, jer su na asimilaciju u okvire hrvatstva pristali i Dalmatinci, i Slavonci, i Istrani, i Dubrovcani - iako su i oni svi mogli tvrdoglavo insistirati na svom nazivu koji bi povijesno bio jaci od hrvatskog. A i hrvatstvo je jedini nositelj te ideje u novoj blizoj povijesti - niti je to dalmatinstvo, niti je to bosanstvo. Po mojoj nekoj analizi SRH (Savezna Republika Hrvatska za pocetak i po uzoru na Bundes Republik Deutschland) bi bio kvalitetan okvir.

No kako rekoh, sam naziv je tu manje bitan, jer povijesno postojali su razlicita imena kojima se nazivao ovaj prostor +/-, a koja su predstavljala sustinu:

Image

Image

Image

Image

Sve je to u sustini isto +/-, a po nazivu drugacije - okretanje u krug oko kozemtike. A sto iz prilozenih mapa se da zakljuciti da se svo to okretanje desava zbog upliva sa strane. Mislim da na to treba staviti tacku i integrirati ovaj prostor ideoloski i zavrsiti sve nerede za sva buduca vremena.
Hmm, nešto slično je već pokušano nakon svršetka WWI, ali trajalo je - samo mjesec dana:

http://en.wikipedia.org/wiki/State_of_S ... _and_Serbs

Iako ne vidim opet baš nekog razloga za tako nešto, Slovenija i Hrvatska su već u EU, dakle nekoj vrsti federacije, svakako bi bilo poželjno za BiH da uđe u taj savez, mislim da Srbija nije za to, njoj je bliža Rusija. Medjutim ostaje još milion Srba zapadno od Drine, nih bi trebalo nekako asimilirati, ali to će biti dugotrajan i težak proces. Većina Srba ipak žele živjeti u Srbiji.
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#287 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

A sva ta okretanja i promjene se desavaju unutar tog prostora Kupa-Drava-Drina-Jadran. Nikada ove autohtone politicke visestoljetne ideje u ovom prostoru nisu imale NAPON ka izvan ovih prestora, preko Kupe na zapad, preko Drine na istok, i sl. vec se stvari vec preko 2000 godina, kozmeticka okretanja, razlicita imena za sustinski istu stvar odvijaju unutar tog prostora - jer je to jednostavno prirodno&povijesno pokazano kao JEDINSTVEN GEO-POLITICKI PROSTOR.

Pa u tom kontekstu, samo one nacionalne ideologije koje imaju strateske postavke i ideoloski integrirati taj prostor i ljude - i koje imaju nogucnosti za to, su sustinski ispravne. U ovom trenutku to je originalno nacionalno hrvatstvo iz polovice XIX stoljeca.
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#288 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

ronnie wrote: Hmm, nešto slično je već pokušano nakon svršetka WWI, ali trajalo je - samo mjesec dana:

http://en.wikipedia.org/wiki/State_of_S ... _and_Serbs

Iako ne vidim opet baš nekog razloga za tako nešto, Slovenija i Hrvatska su već u EU, dakle nekoj vrsti federacije, svakako bi bilo poželjno za BiH da uđe u taj savez, mislim da Srbija nije za to, njoj je bliža Rusija. Medjutim ostaje još milion Srba zapadno od Drine, nih bi trebalo nekako asimilirati, ali to će biti dugotrajan i težak proces. Većina Srba ipak žele živjeti u Srbiji.
Ma nije EU garant stabilnosti i prosperiteta ovog prostora.

Recimo, "EU carstvo" je postojalo i prije u obliku Rimskog carstva (kada je ovaj prostor bio integriran u vidu Dalmacije), pa je bila i kraljevina Madjarska (koja je progutala Hrvatsku Tomislavovu), pa je bilo i Osmansko carstvo koje je progutalo Bosanski ejalet). Svaki put kada su se ta carstva raspadala, u ovom nasem prostoru je nastajao nered. Nije to, ta carstva garant svake moguce stabilizacije ovog prostora - stavise, moze se reci da su ona uzrocnik destabilizacije. Povijesno gledano, to se desavalo stalno stoljecima, i nema garanta sa strane da ce se ovaj prostor stabilizirati izvana ili sam-od-sebe. Moze kratkorocno, par dekada, i to je to.

Iminentno je i to da ce se EU u buducnosti raspadati, ili transformirati, a sto ce ponovno generirati nered u okviru ovg naseg lokalnog geopolitickog prostora. Pa makar to bile neke ekonomske transformacije u EU, to ce pogadjati i ovo ovdje.

Zato je strateski bitno integrirati prostor tako da svi buduci neredi ostaju na granicama Kupa-Drava-Drina-Jadran. Srbi bi po tom pitanju nisu strateski bitno pitanje, vec takticko pitanje, jedan djelic, puzzla u mozaiku strateskog cilja. Iliti onoga sto bi trebao biti prirodni strateski cilj populacije ovog prostora koja zeli red i prosperitet na najduzi moguci rok.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#289 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Hajvan »

da, da
7 niliona bošnjaka- bosanaca, dalmatinaca, hecegovaca, hrvata i slavonaca.
Bosna od Sutle di Drine.
Bosanski jezik i rajvosa glavni gad.
Može :thumbup:
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#290 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

Hajvan wrote:da, da
7 niliona bošnjaka- bosanaca, dalmatinaca, hecegovaca, hrvata i slavonaca.
Bosna od Sutle di Drine.
Bosanski jezik i rajvosa glavni gad.
Može :thumbup:
Moze i to, :razz: Ali bi prije toga Bosnjaci najprije morali integrirati Srbe u BiH, pa onda Dalmatince, pa Slavonce, pa ovu manju ekipu, pa tek onda Hrvate oridjidje. To su nekoliko procesa, teskih, za sto mi kasnimo 150 godina. Hrvati su o tome pricali jos prije 150 godina, pa bi mi na nivo takvog hrvatstva mogli doci otprilike 2165. godine, kada bi sada poceli to raditi i uz enormnu kolicinu energije. U konacnici rezultat bi bio isti, samo naziv drugaciji.

Dok je u obrnutom smjeru potrebno sprovesti samo jedan proces, za kojeg vec postoje temelji u blizoj proslosti. :thumbup:
Last edited by reis1 on 24/05/2015 01:17, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#291 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Hajvan »

drugacije nemere.
nit sa srbin, nit sam hrvat- nit govorim tim nakim jezicima…
niti cu ikad.
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#292 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Lug »

Kad su Avari krenuli u pljackaske pohode u 6 vjeku i stigli do Dalmacije (otprilike danasnja BiH i Dalmacija) njihov vojskovodja, ostalo je zapisao, se obratio svojim vojnicima rjecima: "sada idemo da osvojimo najljepsu zemlju na Svijetu" :)
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#293 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

Hajvan wrote:drugacije nemere.
nit sa srbin, nit sam hrvat- nit govorim tim nakim jezicima…
niti cu ikad.
Pa ne govore ni npr. Dalmatinci hrvatskim, pa su rekli hrvatstvo je najbolji okvir. Zato ih sada Italijani vise ne maltretiraju.

Isto tako ti je sad kod nasKe: Srbi nas maltretiraju, i kada budemo rekli hrvatstvo je najbolji okvir i za nas, ti problemi ce prestati.

To je jednostavna racunica sa kojom su svi na dobitku. :thumbup:
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#294 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Sezam »

Jesam li ja jedini ovdje koji misli da su ovaj Reis i onaj Mister Yes jedna te ista osoba? Kao prohrvatski bosnjak i prosrpski bosnjak...
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#295 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

Sezam wrote:Jesam li ja jedini ovdje koji misli da su ovaj Reis i onaj Mister Yes jedna te ista osoba? Kao prohrvatski bosnjak i prosrpski bosnjak...
Nismo iste osobe. Mr. Yes je binSr, ja sam iz korpusa zvanog die Bosniaken. A i reis je, kao institucija, i njega su napravili Habsburzi kada su pored Hrvatske-Slavonije-Dalmacije, i Bosnu pretvorili u Bosnien-und-Herzegowina.
zavrzlama
Posts: 10306
Joined: 15/01/2006 18:35

#296 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by zavrzlama »

N
ema se šta ko smilovati, samo treba ispoštovati šta piše na papiru. Na to se treba fokusirati umjesto na to kako usaglasiti talove sa Dodikom i Čovićem.
A na papiru pise da se entitet zove"republika srpska"....vrijedja druge i stavalja u neravnopravan polozaj,a do promjene imena moze doci samo voljom samih srba...a njih zaboli sto kome smeta to iritirajuce ime...

A na papiru pise da su krasne slave ustavom legalne slave institucije tog entiteta....vrijedja druge i stavlja u neravnopravan polozaj...samo sami srbi mogu to promijeniti ali ih zaboli za tim...

A na papiru pise da je rs policija neprikosnoveni gospodar na tom teritoriju i legalno mogu svaki dan sa nalogom ulaziti u nesrpske kuce i imanja i vrsiti konstantne pretrese...opet vrijedja i uznemiruje druge i mogu samo sami srbi to mogu promijeniti na bolje,ali ih zaboli da mijenjaju....

Iza svega stoji dejton kao garant da se legalnim i ustavnim putem moze vrsiti najgori aparthejd...

Zasto je to tako....zato sto su hiljade skijasa i hiljade zavrzlama dejton shvatile kao zaustavljanje stradanje svih,kao predah i medjuvrijeme gdje ce se u miru i hladnih glava ispraviti nepravde koje su stvorene u ratnim uslovima,ALi se ispostavilo da je vecina srba bas i ratovala da se ostvari takvo posleratno stanje koje ce osigurati nemogucnost pomirenja,suzivota i uopste opstanka drzave BIH....meni ostaje da tu rs na svaki nacin ekonomski,moralno i politicki omalovazavam,sprecavam u napredku da im zagorcam zivot da im skoci na nos taj aparthejd koji podrzavaju...pa ko izdrzi.....posteno.

Konstantno treba inicirati razgovore o promjeni ovih aparthejdskih elemenata u dejtonskom ustavu,ako nista da se moralno srozavaju oni koji aparthejd podrzavaju..
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#297 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Mister Yes »

reis1 wrote: Nismo iste osobe. Mr. Yes je binSr
Ih nemoj tako. Priznaj da smo ista osoba :lol:

A vidi, ja smatram da bi bilo dobro da se Jugoslavija podjelila na Zapadnu Jugoslaviju (Slovenija, Hrvatska i BiH) i Istočnu Jugoslaviju (Srbija, CG i Makedonija). Uostalom, prva Jugoslavija je i nastala ujedinjenjem Države SHS (Slovenija, Hrvatska i BiH) i Kraljevine Srbije (Srbija, CG i Makedonija) i bilo bi dobro i da se raspala na dva dijela. Jedan prozapadni a jedan proistočni blok.

Ili ako ne to, onda su bar Hrvatska i BiH trebali ostati ista zemlja (Hrvatska). Ali preduslov za to je bio da smo se mi odlučili biti Hrvati islamske vjeroispovjesti. Što bi bilo izvrsno. Nažalost, odlučili smo se za samostalnost i to je to. Sada je kasno za to o čemu ti pričaš.

Ono što je sada najlakše je da se Bošnjaci dogovore sa Srbima i svakome po pola BiH. Ali Hrvati su taj dogovor namirisali pa sada preko svojih medija (FACE TV, TV1, Klix itd) raspiruju mržnju između Bošnjaka i Srba. Vidjećemo hoćemo li biti pametni ili ćemo dozvoliti da nas ponovo zavade. Ako dozvolimo ko nas jebe. Priroda je samoregulirajuća. Bolji opstaju, gori nestaju.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#298 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Sezam »

Ocigledno ista osoba.
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#299 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by reis1 »

Mister Yes wrote:
reis1 wrote: Nismo iste osobe. Mr. Yes je binSr
Ih nemoj tako. Priznaj da smo ista osoba :lol:

A vidi, ja smatram da bi bilo dobro da se Jugoslavija podjelila na Zapadnu Jugoslaviju (Slovenija, Hrvatska i BiH) i Istočnu Jugoslaviju (Srbija, CG i Makedonija). Uostalom, prva Jugoslavija je i nastala ujedinjenjem Države SHS (Slovenija, Hrvatska i BiH) i Kraljevine Srbije (Srbija, CG i Makedonija) i bilo bi dobro i da se raspala na dva dijela. Jedan prozapadni a jedan proistočni blok.

Ili ako ne to, onda su bar Hrvatska i BiH trebali ostati ista zemlja (Hrvatska). Ali preduslov za to je bio da smo se mi odlučili biti Hrvati islamske vjeroispovjesti. Što bi bilo izvrsno. Nažalost, odlučili smo se za samostalnost i to je to. Sada je kasno za to o čemu ti pričaš.

Ono što je sada najlakše je da se Bošnjaci dogovore sa Srbima i svakome po pola BiH. Ali Hrvati su taj dogovor namirisali pa sada preko svojih medija (FACE TV, TV1, Klix itd) raspiruju mržnju između Bošnjaka i Srba. Vidjećemo hoćemo li biti pametni ili ćemo dozvoliti da nas ponovo zavade. Ako dozvolimo ko nas jebe. Priroda je samoregulirajuća. Bolji opstaju, gori nestaju.

https://www.youtube.com/watch?v=zyNyHark4xk
:D

Ne postoje nesto za sto je kasno, to su sve stvari htijenja, i procjene najoptimalnijeg puta!

Shodno tomu redefiniranje hrvatstva kao jugoslavenstva (jer juga jeste bila "previse" iz bosanske percepcije - za takvo nesto kako i povijest kazuje dovoljno je teritorij i puk BiH i RH, ostalo je visak) sto ono originalno jeste - integraciona ideja, i bosnjastva kao konacne puzzle tog mozaika - sto je dvostrana interesna linija, je ustvari neophodnost, obostrana.

Hrvatstvo oridjidje nije bilo strukturalno bazirano na integraciji religija, vec Dalmacije, Istre, Slavonije... Bosne, Hercegovine... i populacije tog ozemlja. Ono je kao takvo iz tog svog lezista izbaceno u Jugoslaviji, kada se pokusavalo dodvoriti Srbima koji jesu samo-i-samo jedno-religijska ideologija, pa je Tito pokusavao praviti balans u smislu Hrvati = samo-i-samo katolici, pa cak i odvojiti i namjesto RKC ustanoviti HKC.
User avatar
Skijaš
Posts: 12573
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#300 Re: Bosansko-Bosnjacka Strategija

Post by Skijaš »

reis1 wrote: Ne postoje nesto za sto je kasno, to su sve stvari htijenja, i procjene najoptimalnijeg puta!
Odlično. Osnuj onda stranku koja to propagira.
Post Reply