Secesionisticka politika Srba u BIH

Post Reply
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#201 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by almir90 »

Znam ja dobro šta sam napisao, nema jedan narod ekskluzivno pravo nad teritorijom i upravljanjem Brčko Distrikta, već sva tri konstutitivna naroda imaju jednaka prava nad tom teritorijom. Ja ovdje govorim kako jedan narod (Srbi) stavljaju to pod "svoju" teritoriju, a znaju da nemaju prava nad tom teritorijom veća od Bošnjaka i Hrvata.
valtazar
Posts: 116
Joined: 07/04/2014 10:45

#202 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by valtazar »

almir90 wrote:Znam ja dobro šta sam napisao, nema jedan narod ekskluzivno pravo nad teritorijom i upravljanjem Brčko Distrikta, već sva tri konstutitivna naroda imaju jednaka prava nad tom teritorijom. Ja ovdje govorim kako jedan narod (Srbi) stavljaju to pod "svoju" teritoriju, a znaju da nemaju prava nad tom teritorijom veća od Bošnjaka i Hrvata.
Ma malko si zbunio sa tim Brčko distriktom...
Ustav ovo, ustav ono :D
sad miješaš narode i entitete... konfuzija... Ali mlad si pa ti
BD je zajednička svojina entiteta, a ne naroda,...tako da ni RS, ni FBIH ne krše Ustav ako ucrtaju u svoju teriotiju..
proguglaj sta je zajednička svojina, pa ćeš vidjeti, vidim da nisi baš načisto s tim pojmom.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#203 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by almir90 »

valtazar wrote:
Ma malko si zbunio sa tim Brčko distriktom...
Ustav ovo, ustav ono :D
sad miješaš narode i entitete... konfuzija... Ali mlad si pa ti
BD je zajednička svojina entiteta, a ne naroda,...tako da ni RS, ni FBIH ne krše Ustav ako ucrtaju u svoju teriotiju..
proguglaj sta je zajednička svojina, pa ćeš vidjeti, vidim da nisi baš načisto s tim pojmom.
Znači Bošnjaci mogu legalno "zacrtati" cijelu teritoriju BiH, tj. sadašnju RS, i to je naše legitimno pravo?

Čitaš li ti uopšte šta pišeš, ili samo želiš da kontriraš, i smatraš da si u pravu? Ti si na nekim žestokim drogama, trebaš prestati konzumirati to jeftino sranje, odo klikerčić jedini što je ostao.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#204 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by 155_mm »

valtazar wrote:
almir90 wrote:Znam ja dobro šta sam napisao, nema jedan narod ekskluzivno pravo nad teritorijom i upravljanjem Brčko Distrikta, već sva tri konstutitivna naroda imaju jednaka prava nad tom teritorijom. Ja ovdje govorim kako jedan narod (Srbi) stavljaju to pod "svoju" teritoriju, a znaju da nemaju prava nad tom teritorijom veća od Bošnjaka i Hrvata.
Ma malko si zbunio sa tim Brčko distriktom...
Ustav ovo, ustav ono :D
sad miješaš narode i entitete... konfuzija... Ali mlad si pa ti
BD je zajednička svojina entiteta, a ne naroda,...tako da ni RS, ni FBIH ne krše Ustav ako ucrtaju u svoju teriotiju..
proguglaj sta je zajednička svojina, pa ćeš vidjeti, vidim da nisi baš načisto s tim pojmom.
o kojim "svojim teritorijama" u BD prduckas ti?
BadAss14
Posts: 206
Joined: 01/08/2014 00:19

#205 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by BadAss14 »

155_mm wrote:
valtazar wrote:
almir90 wrote:Znam ja dobro šta sam napisao, nema jedan narod ekskluzivno pravo nad teritorijom i upravljanjem Brčko Distrikta, već sva tri konstutitivna naroda imaju jednaka prava nad tom teritorijom. Ja ovdje govorim kako jedan narod (Srbi) stavljaju to pod "svoju" teritoriju, a znaju da nemaju prava nad tom teritorijom veća od Bošnjaka i Hrvata.
Ma malko si zbunio sa tim Brčko distriktom...
Ustav ovo, ustav ono :D
sad miješaš narode i entitete... konfuzija... Ali mlad si pa ti
BD je zajednička svojina entiteta, a ne naroda,...tako da ni RS, ni FBIH ne krše Ustav ako ucrtaju u svoju teriotiju..
proguglaj sta je zajednička svojina, pa ćeš vidjeti, vidim da nisi baš načisto s tim pojmom.
o kojim "svojim teritorijama" u BD prduckas ti?

To oni razmisljau da ce jednog dana Brcko osvanut podjeljeno na Istocno i zapadno Brcko, i da ce neki most na SAvi biti granica nekih novih drzava, a "zajednicka svojina entiteta" to je nesto sto su nasi opet izglasali a da narodu nisu ni objasnili o cemu se radi. Uglavnom taj scenario granice u Brckom je moguc ako se mi konacno ne rjesimo zaostasvtine politike A. Izetbegovica i sljedebenika njegovog lika i djela.
BadAss14
Posts: 206
Joined: 01/08/2014 00:19

#206 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by BadAss14 »

Lug wrote:@valtazar

Mozes li mi objasniti molim te, kao obicni gradjanin srpske nac. koji su to razlozi da srpski narod ne moze zivjeti sa Bosnjacima i Hrvatima u Bih? Nemoj me pogresno shvatiti, ne placem ja za vama, nego mi ne logicno, moram reci glupo shvatanje zivota obicnog srpskog covjeka, narocito u kontekstu globalizacije Svijeta. Zasto mora postojati nekakav srpski entitet, koji je ustvari je glavni uzrok sadasnjeg razdora medju narodima? Sta to obicni srpski covjek dobiva entitetom?

Zato sto im se samo u BiH moze, zahvaljajuci Aliji i alijama, svugdje drugo su im rekli sikter, samo su nasi nakon svog zla kojeg smo dozivjeli od njih, sjeli sa njima za pregovaracki sto i dozvolili sistem da ne samo djelo zlocina ostane nego te jos handri i ucjenjuje. Zadnji rat je Bosnjacima trebao biti jasna poruka , od neke vise sile po mom uvjerenju, sta i kako treba dalje, ali mi nista ne vidimo i ne postujemo Bozije , i svake druge prirodne zakone, ali to je malo opsirnija prica.
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#207 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by pici »



pripadnici manjeg entiteta u prolazu kroz veČi...vidi onom tablica NDH, mora da je turistićki vodiĆ :lol:

Image

:mrgreen:
sanjin_1
Posts: 1430
Joined: 09/02/2014 14:44

#208 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by sanjin_1 »

valtazar wrote:
almir90 wrote:Znam ja dobro šta sam napisao, nema jedan narod ekskluzivno pravo nad teritorijom i upravljanjem Brčko Distrikta, već sva tri konstutitivna naroda imaju jednaka prava nad tom teritorijom. Ja ovdje govorim kako jedan narod (Srbi) stavljaju to pod "svoju" teritoriju, a znaju da nemaju prava nad tom teritorijom veća od Bošnjaka i Hrvata.
Ma malko si zbunio sa tim Brčko distriktom...
Ustav ovo, ustav ono :D
sad miješaš narode i entitete... konfuzija... Ali mlad si pa ti
BD je zajednička svojina entiteta, a ne naroda,...tako da ni RS, ni FBIH ne krše Ustav ako ucrtaju u svoju teriotiju..
proguglaj sta je zajednička svojina, pa ćeš vidjeti, vidim da nisi baš načisto s tim pojmom.
Pa eto onda ću ja uzeti onaj dio što meni treba a tebi šta ostane...može mi se, ipak sam mnogostruko jači :bih:

Vego, "advokatu", šta bi sa onim odgovorom na pitanje o "državnoj zajednici" ili da "zamislimo" ?
sanjin_1
Posts: 1430
Joined: 09/02/2014 14:44

#209 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by sanjin_1 »

valtazar wrote:
u odgovoru na ovo pitanje dolazimo do 1992. i do pitanja: koji su razlozi što bošnjački narod nije mogao živjeti u krnjoj Jugoslaviji, naročito u kontekstu globalizacije svijteta? Možete živjeti sa Srbima, ali samo u slučaju da ste većina ili?
Pretpostavljam da će odgovor biti da je razlog Milošević, ali i sami znate da je vaš ustavni položaj bio vrlo snažan, kao na kraju karajeva, kao i svakog naroda u Jugoslaviji, a imate i svejdočanstva vašeg akademika Filipovića koji tvrdi da je u Beogradu bio dogovorio savez država Jugoslavije, dakle kaonfederaciju...ali je vaš narodni prvak Izetbegović u zadnjem času odlučio da ide putem nezavisnosti i neustavnog preglasavanja naorda koji je stvorio BIH, kakva je u tom trenutku postojala.
:lol: :lol:
Kako mali Đokica vidi historiju...

koji ustavni položaj u državi koja više ne postoji? O čemu li ti diplaš Allah te dragi na pravi put odveo..

I da, manji entitet jeste nastao na genocidu tako da je po nekakvom primatu "genocidna tvorevina"......

čuj Filipović dogovorio? Dogovorio je i moj rahmetli dedo uniju sa Japanom ali eto niko nije slušao...kažu nije dedo imao legalitet da se miješa u državne poslove... :-)
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#210 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by Sezam »

Preglasavanje naroda, jedna od omiljenih lazi prosjecnog genocidlije.
limenka2014
Posts: 161
Joined: 07/11/2014 23:02

#211 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by limenka2014 »

Okom kamere: Na pravoslavnoj crkvi u centru Sarajeva vijorila se zastava Srbije od deset metara

http://vazda.ba/zanimljivosti/okom-kame ... et-metara/
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#212 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by VCorp »

valtazar wrote:
VCorp wrote: Isti razlozi zbog kojih Slovenci i Hrvati nisu htjeli, srpski zulum, Velika Srbija. Alija je odbio konfederaciju 1992 godine, ok. Odgovori na ovo pitanje - zašto je već početkom osamdesetih Srpska pravoslavna crkva krenula sa svojim programom o ugroženosti Srba ( ugrožen najbrojniji narod Jugoslavije :lol: ). Zašto JNA nije dostavljala oružje i drugim narodima da brane suverenitet Jugoslavije već samo Srbima ? Je li ta JNA predstavljala sve narode, jesu li dok su rokali po Hrvatskoj pjevali narodnooslobodilačke partizanske pjesme ili možda četničke, o klanju, Velikoj Srbiji itd ... ? Što niste u cilju Jugoslavije prvo izrokali Sloveniju koja se prva otcijepila ? Možda zato što nema Srba tamo i što ne spada pod mapu Velike Srbije ?

Zašto uzimas Filipovića kao relevantnog ? To je najveća akademska ulizica režima, taj ga je spreman pušiti za svoje mjesto pod nebom i rođenom ocu.

Dobili NDH ? Znas li ti koje su uopće granice NDH ?
Aha, au čemu se konkretno sastojao taj srpski zulum?
Prijetnjama? Zveckanjem oružjem? Pozivanjem na osvetu?
Nije li to ono isto što danas rade Bošnjace u Bosni... npr. svaki dan možeš čuti kako će biti krvi do koljena ako Srbi krenu u secesiju, kako su Bosnjaci danas naoružani(iako ne znam na koje tačno oružje mislite), a Srbi nisu,kako RS treba ukinuti, kako su Srbi genocidan narod, ne čije li se svakodnevno negiranje identiteta druga dva naroda od strane bošnjačkih naučnih krugova, pa onda svim sredstvima pokusavate da izaberete predtsavnike drugih naroda (čitaj Komšić i ostali), nema li Islamska zajednica pricu o ugrozenosti Bošnjaka (ugrožen najborjiniji narod u BIH :lol: ). Bosna bez entiteta=bošnjačka hegemonija.

Ma da, ko god ima iole drugačije mišljenje od tvoga nije relevantan...poznata priča. I da, nije mi jasno na koji režim misliš, kad kažeš ulizica režima...

Dobili, u nešto izmijenjenim granicama, sli suština je ista...
Vukovar, Srebrenica, Kosovo itd ... Iz toga se sastojao taj zulum.


IZ govori o ugrozenosti Bosnjaka islamske vjeroispovijesti na području RS-a, zar hoces reci da to nije istina ? Genocidan narod ? Ja to nisam nikad upotrijebio u zivotu i ne znam sta tacno znaci ALI ako znaci da su Srbi narod koji je pocinio genocid onda se slazem s tim. Negiranje identiteta naroda ? Izvini stari, je li kod vas ne uce svako dijete da su svi nastali od Srba ? Pa samo kod Srba moze biti jedan Jovan Deretic priznati akademik. Lik koji tvrdi da su Irci Srbi, da je Isus bio Srbin itd ... a akademija nauka ga podrzava. Ako iko zna sta je zatiranje identiteta onda su to Bosnjaci.

Komsic nije pravi Hrvat zato sto je branio Sarajlije u ratu, sto je pucao protiv onih koji su pucali na njegov grad, njegove prijatelje i komšije ? Zato sto nece da dijeli Bosnu ? Je li nije on Hrvat ? Bosnjaci su glasali za Komsica jer vide u njemu covjeka koji je spreman da brani ovu drzavu i sve njene građane, koji zagovara mir i toleranciju i nema pardona Dodicima i Bakirima. Misliš da je prosjecnog Bosnjaka uopće briga za preglasavanjem Hrvata i da znaju o čemu se tu zapravo radi ? E moj druze ...


Bosna bez entiteta ne bi bila naša hegemonija već funkcionalna država, još da se smire tenzije među ovcama bilo bi nam solidno.

Spominju naoružanje zato jer je većina oružja OS BiH na prostoru Federacije BiH.
Već sam ti objasnio šta znači to '' krv do koljena '', znaš ti dobro šta su Balkanci a znaju to i bosanski Srbi koji danas nemaju JNA i Srbiju a već su toliko usrali sebi situaciju sa etničkim ciscenjem i genocidom u Srebrenici da su svjesni šta bi ih dočekalo.

Shvatam šta ti pokušavaš ovdje uraditi, objasniti kako smo mi isto krvozedni poput vas i da samo čekamo priliku za osvetu. Ne čekamo i uvijek govorimo samo da ne bude novog rata ali isto tako je nacionalna svijest sada jaka kod Bošnjaka i da ne misle više okretati drugi obraz. Vidio si sigurno snimku kada ljudi protestuju u Sarajevu za mir i onda ih pokosi srbočetnička JNA. Da ironija bude veća prva žrtva je bila Srpkinja. Tada su ljudi izašli sa parolama protiv srpskog zuluma, a ako si imalo trijezan i racionalan razmisli malo bolje i ti i ostali s takvim razmišljanjem sa čim se će sljedeći put izaći. I to ti nije prijetnja, to ti je obećanje.
valtazar
Posts: 116
Joined: 07/04/2014 10:45

#213 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by valtazar »

almir90 wrote: Znači Bošnjaci mogu legalno "zacrtati" cijelu teritoriju BiH, tj. sadašnju RS, i to je naše legitimno pravo?

Čitaš li ti uopšte šta pišeš, ili samo želiš da kontriraš, i smatraš da si u pravu? Ti si na nekim žestokim drogama, trebaš prestati konzumirati to jeftino sranje, odo klikerčić jedini što je ostao.
Opet namjerno ili iz neznanja miješaš narode i entitete...
Republika Srpska i FBIH imaju pravo u svoju terioriju ucrtaju BD, jer se radi o svojini i jednog i drugog entiteta...

Čitaš li ti sta pišeš? :) Na uvrede neću odgovarati, one govore o tebi :)
sanjin_1 wrote::lol: :lol:
Kako mali Đokica vidi historiju...

koji ustavni položaj u državi koja više ne postoji? O čemu li ti diplaš Allah te dragi na pravi put odveo..

I da, manji entitet jeste nastao na genocidu tako da je po nekakvom primatu "genocidna tvorevina"......

čuj Filipović dogovorio? Dogovorio je i moj rahmetli dedo uniju sa Japanom ali eto niko nije slušao...kažu nije dedo imao legalitet da se miješa u državne poslove... :-)
Pa pročitaj ustave SFRJ i SR BIH, pa ćeš vidjeti o čemu "mali Đokica priča...
U trenutku o kom priča akademik Filipović, Jugoslavija je itekako postojala, to je prije referenduma i rata u BIH, a SFRJ je prestala da postoji tek krajem maja 1992. Filipović je bio pregovarač ovlašćen od strane predsjednika Izetbegovića, tako da je itekako imao legitimitet da pregovara. Vidim ti si napisao legalitet, ali to je nesšto drugo... malo proguglaj razliku između legaliteta i legitimiteta, lijepo je znati zbog čiste kulture, ako ništa.
sanjin_1 wrote:Vego, "advokatu", šta bi sa onim odgovorom na pitanje o "državnoj zajednici" ili da "zamislimo" ?
Već sam ti objasno...ali osobi koja ne zna razliku između legaliteta i legitimita, pričati o oblicima državnog uređenja i složenim državama je Sizifov posao... To ti je kao da nekome objašnjavaš tablicu množenja, a on još ne zna dobro brojeve...
155_mm wrote:o kojim "svojim teritorijama" u BD prduckas ti?
Ako prducka Ustav tvoje "jedne jedine" prduckam i ja...
Okom kamere: Na pravoslavnoj crkvi u centru Sarajeva vijorila se zastava Srbije od deset metara

http://vazda.ba/zanimljivosti/okom-kame ... et-metara/
U pitanju je zastava Srpske pravoslavne crkve...
I one neobične zelene zastave Islamske zajednice se vijore širom BIH, Srbije, Crne Gore, Hrvatkse....
valtazar
Posts: 116
Joined: 07/04/2014 10:45

#214 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by valtazar »

VCorp wrote: Vukovar, Srebrenica, Kosovo itd ... Iz toga se sastojao taj zulum.


IZ govori o ugrozenosti Bosnjaka islamske vjeroispovijesti na području RS-a, zar hoces reci da to nije istina ? Genocidan narod ? Ja to nisam nikad upotrijebio u zivotu i ne znam sta tacno znaci ALI ako znaci da su Srbi narod koji je pocinio genocid onda se slazem s tim. Negiranje identiteta naroda ? Izvini stari, je li kod vas ne uce svako dijete da su svi nastali od Srba ? Pa samo kod Srba moze biti jedan Jovan Deretic priznati akademik. Lik koji tvrdi da su Irci Srbi, da je Isus bio Srbin itd ... a akademija nauka ga podrzava. Ako iko zna sta je zatiranje identiteta onda su to Bosnjaci.

Komsic nije pravi Hrvat zato sto je branio Sarajlije u ratu, sto je pucao protiv onih koji su pucali na njegov grad, njegove prijatelje i komšije ? Zato sto nece da dijeli Bosnu ? Je li nije on Hrvat ? Bosnjaci su glasali za Komsica jer vide u njemu covjeka koji je spreman da brani ovu drzavu i sve njene građane, koji zagovara mir i toleranciju i nema pardona Dodicima i Bakirima. Misliš da je prosjecnog Bosnjaka uopće briga za preglasavanjem Hrvata i da znaju o čemu se tu zapravo radi ? E moj druze ...


Bosna bez entiteta ne bi bila naša hegemonija već funkcionalna država, još da se smire tenzije među ovcama bilo bi nam solidno.

Spominju naoružanje zato jer je većina oružja OS BiH na prostoru Federacije BiH.
Već sam ti objasnio šta znači to '' krv do koljena '', znaš ti dobro šta su Balkanci a znaju to i bosanski Srbi koji danas nemaju JNA i Srbiju a već su toliko usrali sebi situaciju sa etničkim ciscenjem i genocidom u Srebrenici da su svjesni šta bi ih dočekalo.

Shvatam šta ti pokušavaš ovdje uraditi, objasniti kako smo mi isto krvozedni poput vas i da samo čekamo priliku za osvetu. Ne čekamo i uvijek govorimo samo da ne bude novog rata ali isto tako je nacionalna svijest sada jaka kod Bošnjaka i da ne misle više okretati drugi obraz. Vidio si sigurno snimku kada ljudi protestuju u Sarajevu za mir i onda ih pokosi srbočetnička JNA. Da ironija bude veća prva žrtva je bila Srpkinja. Tada su ljudi izašli sa parolama protiv srpskog zuluma, a ako si imalo trijezan i racionalan razmisli malo bolje i ti i ostali s takvim razmišljanjem sa čim se će sljedeći put izaći. I to ti nije prijetnja, to ti je obećanje.
Vukovar, Srebrenica, Kosovo... su se desili poslije vase odluke da razbijete Jugolsaviju i nakon što ste je razbili, koju su Srbi voljeli i smatrali svojom jedinom otadžbinom, baš kao što vi volite i smatrate Bosnu
Baš kao što i vi obećavate da bi se osvetili Srbima za zločine u iz prošlog rata i za eventualno razbijanje Bosne, ako krenu u secesiju... Sam si na kraju priznao da dobro znaš ko su Balkanci i potvrdio moju teoriju da smo u sustini svi isti kad se nadjemo u istim situacijama, nazalost...

Jovan Deretić je sve samo ne prizanti akademik... Njegove "teorije" kod 99,9% izazivaju smijeh, jer je ono što on priča zaista čista glupost.. Koliko ja znam, Jovan Deretić nije, niti će biti čan SANU-a... Ako ćemo o likovima poput Deretića, onda i Bočnjaci svog konja za tku imaju u liku i djelu Envera Imamovića...
Kad sam rekao negiranje identiteta drugih naroda, u prvom redu sam mislio na vaše sve glasnije tvrdnje da smo svi u Bosni Bošnjaci različitih vjera...
Sjeti se da su baš to Srbi imali običaj da tvrde pred kraj Jugoslavije...Zato vam kažem, učite iz grešaka koje su Srbi načinili, kao najbrojiniji narod... Uvijek je na najbrojnijem narodu najveća odgovornost...
Genocid nisu počinili Srbi... nego pojedinci iz sprkog naroda koji imaju svoje ime i prezime...

Ja sam te zamilio za primjere "srpskog zuluma" koji vas je otjerao iz JU, a ti mi počeo nabrajati zločine koji su se desili u vihoru rata, znači kad ste već odlučili da napustute JU...Tako da ta molba i dalje ostaje...

"Krvozedni poput vas"... zar zaista misliš da ste toliko bolji od nas? :D
Da ne znam da ovo piše Bosnjak 2015., pomislio da sam putnik kroz vrijeme i da slušam Srbina pred početak gradjanskog rata u BIH....
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#215 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by Hajvan »

jah
sanjin_1
Posts: 1430
Joined: 09/02/2014 14:44

#216 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by sanjin_1 »

valtazar wrote:
sanjin_1 wrote::lol: :lol:
Kako mali Đokica vidi historiju...

koji ustavni položaj u državi koja više ne postoji? O čemu li ti diplaš Allah te dragi na pravi put odveo..

I da, manji entitet jeste nastao na genocidu tako da je po nekakvom primatu "genocidna tvorevina"......

čuj Filipović dogovorio? Dogovorio je i moj rahmetli dedo uniju sa Japanom ali eto niko nije slušao...kažu nije dedo imao legalitet da se miješa u državne poslove... :-)
Pa pročitaj ustave SFRJ i SR BIH, pa ćeš vidjeti o čemu "mali Đokica priča...
U trenutku o kom priča akademik Filipović, Jugoslavija je itekako postojala, to je prije referenduma i rata u BIH, a SFRJ je prestala da postoji tek krajem maja 1992. Filipović je bio pregovarač ovlašćen od strane predsjednika Izetbegovića, tako da je itekako imao legitimitet da pregovara. Vidim ti si napisao legalitet, ali to je nesšto drugo... malo proguglaj razliku između legaliteta i legitimiteta, lijepo je znati zbog čiste kulture, ako ništa.
sanjin_1 wrote:Vego, "advokatu", šta bi sa onim odgovorom na pitanje o "državnoj zajednici" ili da "zamislimo" ?
Već sam ti objasno...ali osobi koja ne zna razliku između legaliteta i legitimita, pričati o oblicima državnog uređenja i složenim državama je Sizifov posao... To ti je kao da nekome objašnjavaš tablicu množenja, a on još ne zna dobro brojeve...
Koje Jugoslavije i ko uopšte priča o 92-drugoj? Kao što rekoh mali Đokica i politika koja je uništila Juogoslaviju da bi danas kmečala o "Kosovo je srce Srbije" ..
Antibirokratska revolucija je izraz kojim se opisuje niz masovnih protesta, kao i uz njih vezanih političkih događaja i procesa kojima su u drugoj polovini 1988. i prvoj polovini 1989. godine srušena partijska i državna rukovodstva Vojvodine, Crne Gore i Kosova i zamenjena pristalicama srpskog komunističkog vođe Slobodana Miloševića, čime je SR Srbija stekla 4 od 8 glasova u jugoslovenskoj federaciji i prevlast u Savezu komunista Jugoslavije.[1]

Ti su događaji za svoju neposrednu posledicu imali donošenje amandmana na Ustav SR Srbije 1989. kojima je značajno smanjena autonomija Kosova i Vojvodine koja su dotada uživali u okviru tadašnje SR Srbije, odnosno SFR Jugoslavije. Isti proces je, zbog nagle promene ravnoteže snaga u saveznim organima vlasti, otvorenog korištenja srpskog nacionalizma od strane Miloševića i njegovih pristalica, pretnji da bi se isti "recepti" mogli koristiti na druge druge republike, kao i mlakih reakcija saveznih organa vlasti na te događaje, doveli do tada nezapamćenih pogoršanja odnosa među republikama, naglog jačanja ekstremnog nacionalizma u svim sredinama, kao i ustavne krize čiji će krajni rezultat biti nasilni raspad Jugoslavije.
Već sam ti objasno...ali osobi koja ne zna razliku između legaliteta i legitimita, pričati o oblicima državnog uređenja i složenim državama je Sizifov posao... To ti je kao da nekome objašnjavaš tablicu množenja, a on još ne zna dobro brojeve...
Šta si objasnio? Reći da se "zamisli da tamo piše" nije odgovor već glupost nepismenog čobana.I ono bi se bavilo Ustavnim pravom...
sanjin_1
Posts: 1430
Joined: 09/02/2014 14:44

#217 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by sanjin_1 »

valtazar wrote:
Vukovar, Srebrenica, Kosovo... su se desili poslije vase odluke da razbijete Jugolsaviju i nakon što ste je razbili, koju su Srbi voljeli i smatrali svojom jedinom otadžbinom, baš kao što vi volite i smatrate Bosnu
..
kakav tokmak bog te mazno...

i dan danas cmizdri o raspadu Jugoslavije koju su upravo oni srušili ...bem ti pamet :?

a "balvan revolucije"? :D
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#218 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by Mister Yes »

valtazar wrote:BD je zajednička svojina entiteta, a ne naroda,...tako da ni RS, ni FBIH ne krše Ustav ako ucrtaju u svoju teriotiju..
Tačno je da RS ima pravo da ne crta granicu između BD i RS-a. Ali isto tako nema pravo ni da crta granicu između BD i Federacije. Ustvari, ovo je jedini način na koji bi se tu trebalo crtati:

Image

Znači bez granica BD jer BD pripada i jednom i drugom entitetu.
User avatar
GeneralBHF
Posts: 627
Joined: 11/10/2012 08:28

#219 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by GeneralBHF »

Kako vidim sam ose koristi popis iz 91. Kakva je situacija po pitanju zadnjeg popisa? Kakve su tu igre?

ne zelim da izlazim iz teme jer je bitan dio secesionisticke politike!
kljuc_
Posts: 140
Joined: 05/04/2015 13:39

#220 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by kljuc_ »

Vukovar, Srebrenica, Kosovo... su se desili poslije vase odluke da razbijete Jugolsaviju

Ovo je laz. Prije nego li smo ,, mi razbili Yugu ,, razbili ste je vi. Jogurt revolucijom srusene su dvije Autonomne Pokrajine totalno im smanjena autonomija a nasilnim putem ( udarom ) dovedeno rukovodstvo koje ce sluziti i biti lojalno Sobodanu Milosevicu.Na Kosovu je to Sjedo Bajramovic a u Crnoj Gori Slobina pudlica Momir Bulatovic.To je bila jos 1988. Demnstracije su nastimane u Beogradu pod palicom Slobodana Milosevica.Njegov covjek i krtica se zvao Mihajlo Kertes. Srpski nacionalista , bukac , galamdzija...i Seselj bi ga se postidio. Bez ikakvog povoda( ,,ugrozeno srpstvo ,,) dovezli su busevima Srbe sa Kosova i juznih dijelova Srbije ( oko 20 000 ljudi ) i krenuli iz Backe Palanke prema Novom Sadu. Policija i vojska, JNA koja je vec bila lojalna Slobodanu Milosevicu nije ih htjela zaustaviti nego im dala zeleno svijetlo i obezbjedjivala logistiku. Dosli su u Novi Sad pred Skupstinu i doslovno srusili legalnu i legitimnu vlast SAP Vojvodina i postavili Slobine ljude. Demnstracije su poznate pod imenom antibirokratska odnosno jogurt revolucija.Tada je Srbija uspijela u jugoslavenskoj federaciji obezbijediti svoja lojalna i uvijek ZA 4 glasa. Na Sloveniju i Hrvatsku nisu racunali , Makedonija je bila upitna a 5 glas su ocekivali od BiH odnosno od Srbina ali Bogic Bogicevica koji im je pomrsio racune . Ministra vanjskih poslova SFRJ Budimir Loncar su sutnuli , ( kao i Antu Markovica predsjednika vlade ) koji je bio samo fikus a njegovu funkciju je preuzeo Aleksandar Prlja ministar vanjskih poslova Velike Srbije .
Last edited by kljuc_ on 14/04/2015 11:12, edited 2 times in total.
kljuc_
Posts: 140
Joined: 05/04/2015 13:39

#221 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by kljuc_ »

valtazar

posto se pozivas na Ustav( e ) i cesto spominjes da Su Srbi cuvali jugu a drugi je razbijali ( i Bosance si utrpao u razbijace ) trebas znati i sljedece

....,, Samo su stvorili jednu laž prema Srbiji, koja je u osnovi našeg odnosa prema devedesetim. To je, tobože, ove republike su htele samostalnost, a mi smo tobože hteli Jugoslaviju i mi smo štitili naše sunarodnike u tim republikama. To je ta osnovna laž, a od nje zavisi odnos prema svemu drugom što se dešavalo. Ja mislim da je Jugoslavija prestala da postoji kad je Slovenija izašla iz Jugoslavije. Srbija je donela Ustav iz decembra 1990. gdje je izglasala dve ključne odredbe – jednu da je Srbija suverena zemlja. Dakle, 1991. Jugoslavija de facto više nije postojala. I ne samo što su doneli takav ustav, nego su po njemu i postupali. Počeli su da donose zakone iz isključive nadležnosti Federacije, da donose monetarne i fiskalne odluke, dakle da se ponašaju kao nezavisna država. Polemisao sam s mnogima da li je to tačno ili nije. Ja mislim da je Srbija prva istupila iz Jugoslavije. U svakom slučaju, mislim da Jugoslavija od tada, od donošenja tog ustava, nije postojala
,,
Srdja Popovic
kljuc_
Posts: 140
Joined: 05/04/2015 13:39

#222 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by kljuc_ »

valtazar
Vukovar
, Srebrenica, Kosovo... su se desili poslije vase odluke da razbijete Jugolsaviju
Vukovar se desio godinu dana prije bosanskog refernduma. Prva zrtva u Hrvatskoj je pala za Uskrs pocetkom aprila 1991 na Plitivicama ( hrvatski policajac ) u maju su Seseljevi dobrovoljci iz Srbije pokosili 15 hrvtaskih policajaca u Borovu naselju a Vukovar je poceo da gori dva mjeseca kasnije . Dakle skoro godinu prije samostalnosti BiH.
Last edited by kljuc_ on 14/04/2015 11:04, edited 1 time in total.
kljuc_
Posts: 140
Joined: 05/04/2015 13:39

#223 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by kljuc_ »

Last edited by kljuc_ on 14/04/2015 10:57, edited 1 time in total.
kljuc_
Posts: 140
Joined: 05/04/2015 13:39

#224 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by kljuc_ »

Program | Uprava | O nama | Reagovanja, pisma... | Prezimena u CG l Plemena u CG



Uloga Australije u rušenju Jugoslavije
ili Kako je rušena Jugoslavija iz Australije





B. Pocetak devedesetih godina
3. Posjeta A. Prlje NSW 16 – 18/ 9/1990
Tek sto je GK u Sydney ponovo otvoren,
najavljena je posjeta ministra inostranih poslova Srbije Aleksandra Prlje
i direktora Zavoda za medjunarodnu kulturno prosjetnu saradnju Djoka Stojicica. Dobili smo instrukciju da delegaciji osiguramo kontakte na sto je moguce visem nivou.
Cilj posjete bio je da se razmotre mogucnosti unapredjenja saradnje Srbije i NSW u “okviru Jugoslavije” . Stvaran je utsak da se opstanak Jugoslavije ne dovodi u pitanje - pitanje je samo njenog preuredjenja na novim osnovama. Sve je u stvari tako i izgledalo.

Sloveniji i ostalim republikama Evropa je jasno stavljala do znanja da joj je veoma stalo do cjelovitosti i cjelokupnosti Jugoslavije. Slovenija je vec imala prilike da se uvjeri kolika je njena privredna (ne)sposobnost da se nosi teretom jedne eventualno samostalne evropske zemlje. Srbima je bilo i jasno da neka samostalna srbska drzava u granicama Republike Srbije nije ono pravo - skoro polovina srpskog naroda ostala bi van njenih granica. Ukoliko bi, ipak, uspjela milom ili silom da okupi sve Srbe u jednu drzavu nista se ne bi rijesilo. Imala bi sve Srbe ali i Hrvate, Albance, Muslimane, Madjare i ostale. Dakle, opet jednu malu Jugoslaviju i sve problema koje je prezivljavala “velika” Jugoslavija. Hrvati bi bili u slicnoj situaciji, jer bi i njihova samostalna drzava bila prilicno sarena tvorevina. Procjenjivano je da bi ostale federalne jedinice a narocito Crna Gora tesko mogle da opstanu van zajednice.*

Ustvari kocka je vec bila bacena u Beogradu, To je i posjeta ministra inostranih poslova Srbije jasno pokazala na samom pocetku. Dolazak Prlje bio je u stvari u funkciji pridobijanja australskih politickih krugova za stavove srbijanskog rukovosdstva o “preuredjenju” Jugoslavije. Trebalo je, takodje, osigurati podsku srpske etnicke zajednice.
Ako je BiH srusila Jugosalviju 1992 otkud Srbiji ministar vanjskih poslova 1990 :? Nisam znao da je Jugoslavija imala 6 ministara vanjskih poslova!? Ili je Srbija samostalna drzava negdje u Africi ili je mozda i Jugoslavija nastala u Daytonu pa otud toliki ministri. :)
Last edited by kljuc_ on 14/04/2015 11:06, edited 1 time in total.
User avatar
no_mani=no_fjučr
Posts: 741
Joined: 25/07/2011 08:02

#225 Re: Secesionisticka politika Srba u BIH

Post by no_mani=no_fjučr »

limenka2014 wrote:Okom kamere: Na pravoslavnoj crkvi u centru Sarajeva vijorila se zastava Srbije od deset metara

http://vazda.ba/zanimljivosti/okom-kame ... et-metara/
Kakva senzacija, koja bi se zastava trebala vijoriti ispred srpske pravoslavne crkve, Armije BiH? Strasno je sto vazda ba.prodaje maloumnicima.
Post Reply