FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Drinski

#3851 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Drinski » 29/05/2016 09:31

calculator wrote:Protivnicima privatizacije BH Telecoma i Eroneta, pitanje: Koji je interes države u posjedu ove dvije telecom firme, koju konkretno korist ima država, držeći ih pod svojim upravnim nadzorom?
Pa oni koji se time bave, to mogu finansijski tacno iskazati.

Ja naprosto ne smatram da ne treba ici u smjeru privatizacije, niti da treba ostati ovako. Zamisli, da imas grafikon gdje je na sredini zadrzavanje statusa kvo, na jednoj strani privatizacija a na drugoj veci upliv drzave. E ja sam za veci upliv drzave. Kad to kazem ne mislim na nacionalizaciju nego na veci upliv drzave na planu usmjeravanja i izbacivanja stranackih elita iz telekoma. Mislim i na Novi javni menadzment (oni koji se time bave, znace da to ne znaci uvijek privatizaciju, vec prije drugaciji nebirokratski pristup) To naravno nije odgovaralo ranije SDA (jer su ubacivali svoje kadrove i kupovali) niti to sada SDA odgovara (jer bi da budu u dobrim odnosima sa MMF). Svakako to ne odgovara niti strancima, jer strancima jeste odgovarala i sada odgovara ovakovo ponasanje.

Novak20

#3852 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Novak20 » 29/05/2016 09:39

calculator wrote:Protivnicima privatizacije BH Telecoma i Eroneta, pitanje: Koji je interes države u posjedu ove dvije telecom firme, koju konkretno korist ima država, držeći ih pod svojim upravnim nadzorom?
Nemam baš vremena. :) ali može ovo na brzu ruku.

http://www.rtvslon.ba/bh-telecom-u-2015 ... ana-dobit/

Razlozi za privatizaciju:
- dobićemo milijardu
-istjeraćemo političare i njihovu djecu ? (sumnjam da će to eventualni privatni poslodavac uraditi jer mu prave veze nisu mrske)
-usluga će biti bolja

Razlozi protiv:

-Potrošićemo i pokrasti milijardu ninašta. (RS primjer)
-Većina zemalja koje su ga prodale ili žali ili gleda da ga vrati ili ga je već vratila za duple pare nazad.
-Telecom nije gubitaš, donese državi 100 mil. dobiti.
-usluga nije ni loša,
-više radnika na poslu a ne na birou za zapošljavanje.
-redovna uplata u PIO/MIO, zdravstvo, poreznu na pristojne plate a ne na sadaku.
-Od varijante da telecom kupe stranci, gora je ona da ga kupe naši lopovi parama od MMF ili države.

calculator

#3853 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by calculator » 29/05/2016 09:45

Drinski wrote:
Pa oni koji se time bave, to mogu finansijski tacno iskazati.

Ja naprosto ne smatram da ne treba ici u smjeru privatizacije, niti da treba ostati ovako. Zamisli, da imas grafikon gdje je na sredini zadrzavanje statusa kvo, na jednoj strani privatizacija a na drugoj veci upliv drzave. E ja sam za veci upliv drzave. Kad to kazem ne mislim na nacionalizaciju nego na veci upliv drzave na planu usmjeravanja i izbacivanja stranackih elita iz telekoma. Mislim i na Novi javni menadzment (oni koji se time bave, znace da to ne znaci uvijek privatizaciju, vec prije drugaciji nebirokratski pristup) To naravno nije odgovaralo ranije SDA (jer su ubacivali svoje kadrove i kupovali) niti to sada SDA odgovara (jer bi da budu u dobrim odnosima sa MMF). Svakako to ne odgovara niti strancima, jer strancima jeste odgovarala i sada odgovara ovakovo ponasanje.
U našem političkom sistemu, imati u vlasništvu veći dio firme kakva je telecom, a nemati pravo na nadzor finansija i upravljanje, je nemoguće. Naše tržište je liberalno, država ne treba imati "upliv" nad državnim firmama, država treba stvarati prostor za što jednostavnije i produktivnije poslovanje takvih firmi. Država mora ubirati poreze od rada takvih firmi, to joj je jedina zadaća. Način upravljanja BH Telecomom, koji ti zagovaraš, napustili smo prije dvije decenije...

calculator

#3854 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by calculator » 29/05/2016 09:46

Novak20 wrote:....-Većina zemalja koje su ga prodale ili žali ili gleda da ga vrati ili ga je već vratila za duple pare nazad...
Koje su države zažalile prodajom telecoma?

Drinski

#3855 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Drinski » 29/05/2016 09:52

calculator wrote:

U našem političkom sistemu, imati u vlasništvu veći dio firme kakva je telecom, a nemati pravo na nadzor finansija i upravljanje, je nemoguće. Naše tržište je liberalno, država ne treba imati "upliv" nad državnim firmama, država treba stvarati prostor za što jednostavnije i produktivnije poslovanje takvih firmi. Država mora ubirati poreze od rada takvih firmi, to joj je jedina zadaća. Način upravljanja BH Telecomom, koji ti zagovaraš, napustili smo prije dvije decenije...
To sto ti tvrdis nigdje ne postoji. A ovo sto ja tvrdim ne postoji samo u banana drzavama. Toliko o tome.

Novak20

#3856 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Novak20 » 29/05/2016 10:29

calculator wrote:
Novak20 wrote:....-Većina zemalja koje su ga prodale ili žali ili gleda da ga vrati ili ga je već vratila za duple pare nazad...
Uhvatio si se minorne stvari iz teksta a da se nisi potrudio da postaviš pa pobiješ niti jednu moju tezu. De se i ti malo oznoji pa odgovori i objasni meni razloge za i protiv a ne da propituješ k'o profesor u školi. Ipak, potrudiću se da ti odgovorim na pitanje kad uhvatim više slobodnog vremena.

Neka se organizuje referendum o prodaji telecoma, elektroprivrede, šume, planine, rudnika, nemam ništa protiv ali da ga tek tako prodaje bagra koja je do ovoga dovela imam. Nije im babovina da kažu to je bolje za vas i završe stvar uzimajući masne provizije.

calculator

#3857 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by calculator » 29/05/2016 10:35

Novak20 wrote:
calculator wrote:
Uhvatio si se minorne stvari iz teksta a da se nisi potrudio da postaviš pa pobiješ niti jednu moju tezu...
Pa ti si ustvrdio zaljenje "vecine zemalja" prodajom svojih telecoma, ja te prosto pitam koje su to "ozaloscene" zemlje?

Drinski

#3858 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Drinski » 29/05/2016 10:43

Ja mislim da nema ozaloscenih, svi su sretni sto su to prodali, rijesili se problema, gledaju sa zahvalnoscu na svakoga ko im je u tome pomogao i dive se vlastitoj genijalnosti.

Prpa.ba

#3859 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Prpa.ba » 29/05/2016 11:01

Neka se omoguci trzisna utakmica, ustedjeni novac zbog manjih racuna cu ionako potrositi cime cu indirektno generisati radna mjesta i puniti budzet, ne treba mi posrednicka zlatna koka koja usput "zagubi" dio novca na uhljebljivanje i finansiranje stranackih kampanja. :mrgreen:

vivaldi

#3860 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by vivaldi » 29/05/2016 20:44

Drinski wrote:Vele, da je napad najbolja odbrana. Kad se izgube argumenti, onda se udara na licnost protivnika. Ti nemas pojma ni ko sam ni sta sam, niti gdje radim niti sta radim. Al nema veze, bitno je da se neko diskvalifikuje Pa druze moj, tvoji postovi dovoljno govori ko koga i zasto placa. Predlazes da se nekome nesto dadne, jer ce taj bolje da pravi profit, ali za sebe. Daj da se odmaknemo od vase logike, pa da primimo 50 najboljih studenata u javna preduzeca pa da vidimo da li ce se povecati njihova zarada a smanjiti rashodi. Pa da onda razmisljamo o buducim koracima. Ako nista drugo, bar ce vlada izvuci vecu cijenu. Naravno, tebi i kompaniji to ne odgovara.A sto se tice ostatka posta, pa i taj sitni trgovac i sitni kooperant ce jos teze nastati i jos lakse nestati. Telekom ili.EP BIH je gradjen 50-100 godina i sad velimo da propadaju. A neko ocekuje da napravi firmu za tri godine koja moze opstati u sukobu sa onim koji su unistili telekom.
ma nema nista licno u mojim postovima, izvini ako tako zvuci, niti je telekom uospte fokus moje price vec privatizacija generalano.

necu ga vise spominjat, osim sada jer moram na ovo odgovorit.

prva stvar niko nikome nista nece dati vec prodati. za pare, a ne lajkove i smajlije. nisam ja pekari danas dao marku, vec kupio hljeb sebi.

sto se tice studenata tj profesionalnog menadzmenta kojeg si spomenuo neki dan, sanse za to su, u slucaju telekoma, nikakve jer tu postoji fundamentalni paradoks. odluku o profeionalom menadzmentu bi mogla donijeti jedino drzava, a upravo drzava je jedini krivac za sve sto tamo nevalja.

nezavisni profesionalni menadzment bi uradio isto sto i strani kupac - u ponedeljak u 7 sati bi preuzeo firmu, u 8 sati bi vec otpustio 2.000 ljudi, a u 8.30 raskinuo sve do jednog ugovora sa kooperantima, zakupcima....sve do jednog!

zato sam i rekao da radnicima to nista ne bi znacilo jer ce oni koji vrijede i koji trebaju, ostati i kod stranca i kod proefiosnalnog menadzera.

sve ove stvari su jasne i sadasnjem direktoru, ali on ima velik problem. to je drzavna firma i njega je stranka dovela u tu fotelju, a ista stranka (i to prvi ili eventualno drugi saf) je dovela i te ljude koje treba da otpusti.

jedino bi se moglo napraviti neko kvazi rjesenje da se nogiraju radnici koji su tu jos od prije rata pa ih nekako penzionisati ili otpustiti uz otpremninu i djelimicno nogirat zaposlene u provincijama jer su oni ipak mogli upasti i sa puno slabijom stelom od ovih u vecim gradovima.

ali to opet ne rjesava opasnost od izlozenosti klasicnog knock outa u slucaju prodaje mtela nekom stranom gigantu jer njemu nece biti nikakav problem da kompletnu godisnju dobit halali kroz nevjerovatne ponude (tipa kupis 10 kredita dobijes 20 ili poptisi ugovor na godinu, gratis najnoviji samsung od hiljadu maraka) samo da sahrani bht.

zapravo vec odavno imas primjer - sam si napisao da se ta firma gradi 100 godina i sta su sebi dozvolili sa tolikom infratstrukrom, sa tolikim ljudstvom i sa tolikim prihodima?

pojavi se lik za kojeg niko nije cuo (faruk telibecirevic/logosoft) i slozi im lijevi kroshe u bradu, onda se pojavi telemach pa im slozi desni kroshe. telekomu je sudija brojao cim se pojavio prvi izazivac i to amater, a onda i drugi. njih jedino u zivotu drzi monopol. e sad zamisli da dodje gigant tipa detuche telekoma u bih koji napao i one stvari koje postojecim izazivacima nisu zanimljive (fixna telefonija, mala mjesta i sl).

to je aperkat poslije kojeg nema brojanja.

Drinski

#3861 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Drinski » 29/05/2016 21:28

Pa dragi vivaldi, slazemo se oko uzroka al ne i oko lijeka. Ja naprosto smatram da ga ne treba prodati nego redefinisati odnos prema javnim preduzecima uopce. Nista mi ne rjesavamo prodajom telekoma ako i dalje radimo isto u ostalim institucijama javnog sektora. Sta je rijesila prodaja svih banaka? A sta bi se desilo da drzava ima drugaciji pristup u radu Union banke?

vivaldi

#3862 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by vivaldi » 29/05/2016 21:44

Drinski wrote:Pa dragi vivaldi, slazemo se oko uzroka al ne i oko lijeka. Ja naprosto smatram da ga ne treba prodati nego redefinisati odnos prema javnim preduzecima uopce. Nista mi ne rjesavamo prodajom telekoma ako i dalje radimo isto u ostalim institucijama javnog sektora. Sta je rijesila prodaja svih banaka? A sta bi se desilo da drzava ima drugaciji pristup u radu Union banke?
apsolutno se slazem, sa restreukturianjem preduzeca, ali se slazemo do pola jer nam to je potrebno da bi ih prije prodali i za bolje pare. sad mi na prvu ne pada mijedan primjer, ali vjerovatno postoji poneki izuzetak kojeg ne treba privatizovat jer opet kazem da ni u cemu ne mozemo izdrzat pritisak konkurencije i da je prioritet privuci velika tj. sto veca imena u privredu jer je tako i veca garancija za uspjeh.

a sto se tice banaka jebiga ne znam sta si ocekivao? ne moze nama od banaka biti bolje. para u bankama ima i uvijek je bilo i uvijek ce biti. problem je sto nema projekata.

ti sada kada odes u banku koju pritom drzi stranac ( a ne neki nas sumnjivi kapitalista) dere ti guzove od uslova. protresa te kroz sito i reseto prije nego odobri pare. i pored svega toga ti opet imas 15% losih kredita. pored takve kontrole svaki sesti kredit je fula.

Drinski

#3863 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Drinski » 30/05/2016 06:57

Svako ko ima grupaciju i u toj grupaciji svoju banku, svoje finan.poslovanje obavlja preko te banke. To je naravno sasvim logicno. Kod nas je suprotan slucaj.

maher

#3864 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by maher » 30/05/2016 11:59

privatizacija telecoma je nesto sto zahtjeva jedan sveobuhvatan pogled, a ne samo samo analizu finansijskog aspekta ... postoje preduzeca koja bi morala ostati u drzavnom vlasnistvu i tu teza o drzavi kao losem vlasniku ne stoji, jer i privatne firme propadaju i to puno vise ... slazem se sa konstatacijama da bh telecom nije drzavni, nego stranacki i da je kljucna stvar eliminisati stranke iz upravljanja kompanijom ... sto se tice viska radnika i stela i familijarnih odnosa te stvari bi se mogle rijesiti, npr. ima mnogo kompanija gdje nije dozovoljeno da bliski srodnici rade u istoj kompaniji, uvodjenje obaveznih konkursa, mjerenje radnog ucinka, ... da direktori ne idu na intervjue za poziciju u stranke, nego da su vlada i ministarstvo odnosno nadzorni odbori jedini nadlezni za imenovanja ... trenutna vlada je ove stvari totalno prepustila strankama i premijer je to i vise puta javno ponovio ... jos ako znamo da i savjetnike placaju stranci tesko da ce predlozena rjesenja ici mimo njihovih interesa ...svi hoce da prodaju i da se bave firmama koje rade i pozitivne su ...

recimo deutsche telecom nema isti standard o broju uposlenih u njemackoj i van njemacke, u njemackoj se uvijek trpi puno vise radnika nego tamo gdje je potrebno vratiti ulozeno poslije kupovine lokalnih telecoma ... profit je najlakse povecati otpustanjima i dizanjem cijena ...
s tehnoloske strane mora se voditi racuna i o velikom broju malih domacih firmi koje opsluzuju bh telecom, a koje bi ostale bez posla u slucaju da neki veliki operater kupi bh telecom, jer bi sve poslove vezane za nabavku, razvoj i ostale inzenjerske poslove prebacili u svoje zemlje ...
treba voditi racuna o svim posljedicama prodaje ... sigurno je da ce prodaja telecoma ostaviti mnoge ljude bez posla, da ce uticati na obim rada fakulteta i potreba za inzenjerskim poslovima ... da ce uticati na rad infrastrukture u vojnim, policijskim, diplomatskim i ostalim institucijama ... da ce se smanjiti interes za ulaganja na nekim udaljenim i slabo naseljenim podrucjima ...
mozda drzava lose upravlja telecomom, ali bi sigurno jos losije upravljala sa stotinama miliona dobijenim od prodaje ...

cpu_fan

#3865 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by cpu_fan » 31/05/2016 15:15

Fadil javno odbija naređenje svojih pretpostavljenih

http://www.klix.ba/vijesti/bih/novalic- ... /160531076

a i nije mu prvi put:

http://www.zurnal.info/novost/18558/slo ... -radnicima

edo_79

#3866 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by edo_79 » 01/06/2016 13:40

maher wrote:privatizacija telecoma je nesto sto zahtjeva jedan sveobuhvatan pogled, a ne samo samo analizu finansijskog aspekta ... postoje preduzeca koja bi morala ostati u drzavnom vlasnistvu i tu teza o drzavi kao losem vlasniku ne stoji, jer i privatne firme propadaju i to puno vise ... slazem se sa konstatacijama da bh telecom nije drzavni, nego stranacki i da je kljucna stvar eliminisati stranke iz upravljanja kompanijom ... sto se tice viska radnika i stela i familijarnih odnosa te stvari bi se mogle rijesiti, npr. ima mnogo kompanija gdje nije dozovoljeno da bliski srodnici rade u istoj kompaniji, uvodjenje obaveznih konkursa, mjerenje radnog ucinka, ... da direktori ne idu na intervjue za poziciju u stranke, nego da su vlada i ministarstvo odnosno nadzorni odbori jedini nadlezni za imenovanja ... trenutna vlada je ove stvari totalno prepustila strankama i premijer je to i vise puta javno ponovio ... jos ako znamo da i savjetnike placaju stranci tesko da ce predlozena rjesenja ici mimo njihovih interesa ...svi hoce da prodaju i da se bave firmama koje rade i pozitivne su ...

recimo deutsche telecom nema isti standard o broju uposlenih u njemackoj i van njemacke, u njemackoj se uvijek trpi puno vise radnika nego tamo gdje je potrebno vratiti ulozeno poslije kupovine lokalnih telecoma ... profit je najlakse povecati otpustanjima i dizanjem cijena ...
s tehnoloske strane mora se voditi racuna i o velikom broju malih domacih firmi koje opsluzuju bh telecom, a koje bi ostale bez posla u slucaju da neki veliki operater kupi bh telecom, jer bi sve poslove vezane za nabavku, razvoj i ostale inzenjerske poslove prebacili u svoje zemlje ...
treba voditi racuna o svim posljedicama prodaje ... sigurno je da ce prodaja telecoma ostaviti mnoge ljude bez posla, da ce uticati na obim rada fakulteta i potreba za inzenjerskim poslovima ... da ce uticati na rad infrastrukture u vojnim, policijskim, diplomatskim i ostalim institucijama ... da ce se smanjiti interes za ulaganja na nekim udaljenim i slabo naseljenim podrucjima ...
mozda drzava lose upravlja telecomom, ali bi sigurno jos losije upravljala sa stotinama miliona dobijenim od prodaje ...
Meni stvarno nije jasno ljudi, sve ovo što vi pišete je uredu ali ....... uvijek ima ono jebeno ali .... jel vi mislite da su sve ove tranše od MMF-a čita finansijska pozajmica??
Ovi naši hajvani kad vide cifru na papiru potpisali bi da mater svoju prodaju a ne telekom il šta drugo, al u principu ih :izet: što ne vide dobro, u život se kladim da je u dokumentima za svaku tranšu kredita od MMF-a bio onaj ''fine print'' ili ti sitnim slovima napisano, u slučaju da ......
Tako da se u konačnici neće niko ništa ni pitat, on čim stave potpis na papirić oni su i Telecom, i EP i sve stavili kao hipoteku za tranšu kredita, da bi dobili pare koje su već potrošili ..... tako da .... :roll:

walk_M-A-N

#3867 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by walk_M-A-N » 01/06/2016 14:14

Drinski wrote:Svako
ko ima grupaciju i u toj grupaciji svoju banku, svoje finan.poslovanje
obavlja preko te banke. To je naravno sasvim logicno. Kod nas je
suprotan slucaj.
Ne, ne, logično je da država ne radi preko svoje već preko privatnih
banaka, i da su one najprofitabilnije firme..
I da se premijer nikada ne dotiče toga, već da daje glupave izjave.
http://nap.ba/new/vijest.php?id=25398
Znači centralizacija platnog prometa u FBiH je nemoguća sve dok
se u UNON BANCI d.d. Sarajevo ne izvrši promjena da umjesto: Federalno
ministarstvo finansija (HDZ) se promjeni na Federaciju BiH.

Činjenica je da se ne mogu privatne kompanije usmjeriti da vrše svoj
platni promet preko UNION BANKE ali kompanija kao što su JP BH TELECOM
d.d. Sarajevo, JP ELEKTROPRIVREDA d.d. Sarajevo, JP ŽELJEZNICE FBiH d.d.
Sarajevo, JP EP HZ HB d.d. Mostar, JP HT d.d. Mostar “Aluminij” d.d.
Mostar i druge “državne firme” se mogu obavezati da transakciju svog
platnog prometa vrše peko UNION BANKE d.d. Sarajevo. Korist bi bila
ogromna i UNION BANKA imala bi dobit koja se kroz dividendu daje u
budžet FBiH.

Kao drugo želimo vam napomenuti nepoštivanje Zakona od strane Vlade FBiH
kojim se čini ogromna šteta Federaciji BiH. To nepoštivanje Zakona
vidljivo je u Privrednim društvima kao što je: FEROELEKTRO d.d. Sarajevo
gdje Vlada FBiH ne može/(neće) (ne želi HDZ) da preuzme društvo na
upravljanje a pravosnažnom presudom od januara 2015., kapital od
60,6779% u FEROELEKTRU je vraćen Federaciji BiH.

U JP Elektrprivreda HZ HB d.d. Mostar je školiski primjer kako se “na
silu” otima kompanija od Federacije BiH u korist HDZ-a. U tom društvu je
na sceni vidljivo nezakonje. Zapošljavanje “podobnih/poslušnih”
uposlenika je do sada primljenih preko 120. Nadzorni odbor je neustavan i
nezakonit. Ostavrena dobit u 2014. je bila 50 miliona KM i na žiro
računu je ostavljeno 35 miliona KM koju je ostvarila (Federalna) uprava
na čelu sa Nikolom Krešićem koji je zajednom s ostalim članovima uprave
na silu izguran iz komanije.

Ti iznosi su već nestali/istopili se. Direktor Gilja Marinko uz podršku
HDZ ponaša se kao da je JP EP HZ HB d.d. Mostar njegova kompanija a ne
kako je to u stvarnosti vlasništvo Federacije BiH.

jasko_ba

#3868 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jasko_ba » 01/06/2016 18:01

Novalić poručio: Ko ne bude smanjivao plate, morat će smanjivati broj zaposlenih
Dugo se nije desilo da neko ovako u jednoj godini ovoliko prekuca, mile ronhil je nista naspram ovoga :lol:

vivaldi

#3869 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by vivaldi » 02/06/2016 23:01

Premijer Novalić poručio je da bez uvođenja nove akcize nema ni nastavka izgradnje autoputa, jer nema novca, naglasivši da je i u pismu namjere istaknuto da će nova akciza na duhan, gorivo, alkoholna pića, pivo i bezalkoholna pića biti uvedena od semptembra ove godine, što će omogućiti BiH da se dodatno zaduži za 930 miliona eura.

"Autoceste FBiH su do sada izgradile 103 kilometra autoputa i to je koštalo 680 miliona eura. Dužni smo još 430 miliona eura a to vraćamo iz postojeće akcize. Ako ne uvedemo novu akcizu mi do 2019. godine nećemo imati novca za gradnju autoputa. U pismu namjere smo precizirali da nova akciza mora biti uvedena do septembra. Na osnovu te akcize mi se možemo dodatno zadužiti za 930 miliona eura, što će biti iskorišteno za nova 64 kilometra, a to su Vranduk i Prenj. Ostatak autoputa gradit će se na osnovu ugovora o koncesiji", istakao je Novalić.

Novalić je dodao da MMF nije uslovio domaće vlasti da moraju prodati Bh Telecom i da se to neće dogoditi, kao ni Elektroprivredu BiH. Ipak, određena preduzeća u kojima Vlada FBiH ima manjinski udio bit će privatizovana, što je i ranije najavljivano.
telekom izgleda ostaje, sve akcize se dizu. sad ce nova drama najesen kad se dignu pivari, a prihodi od akciza na cigare su vec dostigle limit i ove godine su po prvi manje nego prethodne.

stay tuned :D

Prpa.ba

#3870 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Prpa.ba » 03/06/2016 08:26

http://www.klix.ba/vijesti/bih/dijelovi ... /160602103

Bilo bi dobro da je istinito. A mozda i jeste? :mrgreen:

edo_79

#3871 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by edo_79 » 03/06/2016 10:26

Prpa.ba wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/dijelovi ... /160602103

Bilo bi dobro da je istinito. A mozda i jeste? :mrgreen:
E sad počinje jebačina na tisuću načina :izet: :izet: :izet:

Opetja033

#3872 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Opetja033 » 03/06/2016 10:28

Treba ostaviti samo EP, ostalo privatiziraj.. Neka kmece uhljebi i paraziti. :izet:

hizo ramidovic

#3873 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by hizo ramidovic » 03/06/2016 11:43

jopeje premier pokazo kolkoje upucen utu ekonomiu paje svatijo daje naj lakse podizanjem nameta nasve navuc nesta para padase zavrsi auto put padase ondak more naotom putu dobro naplatit stose vozimo itako treba dase nevoza svakaka fukara i bjeda potom auto putu vego dase ponjemu voze samo ljudi zdobrim limuzinama audi mersedes fauve bemve ita auta anekse stoka sitnog zuba vozi regiojonalnim putovima abilobi naj bolje dase ni kako nevozaju daneprave guzvu pazatoce svaki posteni gradzanin ove drzave isvaki patrijota koi nosa bih usrcu podrzat ovai prjedlog premiera inekse akcize povecaju kolkogod mogu idahina uvedu nasve stose kupuje

MOSALJOZE

#3874 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by MOSALJOZE » 03/06/2016 11:49

:bih: :thumbup:
:mrgreen:

Roccohljup

#3875 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Roccohljup » 03/06/2016 12:30

ja ne znam da ima iko da vjeruje da je premijer neki ekspert. tipična seoska luda koja se ni odjelo ne zna obući da liči na insana

Post Reply