FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Novak20

#3401 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Novak20 » 18/02/2016 14:26

NOVA POSKUPLJENJA: Povećavaju se akcize na naftu, alkohol, pivo i auto plin?!

Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH usvojio je na današnjoj redovnoj sjednici Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH kojim se povećava iznos trošarina na naftu i naftne derivate, auto plin, pivo i alkoholna pića.

Prema nacrtu zakonskih izmjena, akciza na naftu i naftne derivate povećana je za 0,15 KM, dok će na pivo biti plaćana posebna akciza od 0,15 KM koja predstavlja namjenski prihod entitetskih fondova zdravstvenog osiguranja.

Također, uvodi se posebna trošarina koja iznosi pet KM po litru apsolutnog alkohola za alkoholna pića, odnosno 2,5 KM za prirodnu rakiju.

Nacrtom izmjena i dopuna ovog zakona predviđeno je plaćanje cestarina od 0,25 KM po litri naftnih derivata, odnosno po kilogramu auto plina, a ta sredstva će namjenski biti korištena za izgradnju autocesta i cesta i to u omjeru 80 prema 20, čime bi za autoceste bilo izdvojeno 0,20 KM, a ceste 0,05 KM.
Članovi UO na prošloj sjednici podržali su inicijativu Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa za uvođenje takozvanog "plavog dizela", te će taj dio zakonskih izmjena biti pokrenut krajem godine kako bi bile završene obaveze uspostave registra poljoprivrednih gazdinstava tamo gdje ta evidencija ne postoji.

Zakonskim izmjenama i dopunama kroz predloženi nacrt nisu tretirani duhan i duhanske prerađevine jer se u toj oblasti usklađuju trošarine sukladno evropskim direktivama. Naglašeno je da su i u toj oblasti predviđene korekcije iznosa trošarina krajem godine uz namjensko usmjeravanje prihoda u oblasti zdravstva.

Na sjednici je zaključeno da istovremeno budu pripremane izmjene seta zakona koji prate primjenu Zakona o akcizama u BiH.

UO UIO će uputiti Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama u BiH redovnu proceduru, a konačnu riječ dat će Parlamentarna skupština BiH, saopćeno je iz Ministarstva finansija i trezora BiH.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/273 ... _plin.html

walk_M-A-N

#3402 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by walk_M-A-N » 22/02/2016 21:34

Večeras je na Pošteno bila dobra i važna tema, a priča o privatizaciji spada ovdje.
Ponovo me oduševio Zdenko Mihajlović, čovjek je stvarno gigant, već sam ga citirao, a i Selvedin Šatorović. Hvala Duški što ih je pozvala. Da (nas) je više takvih.. Razumna priča u interesu sviju nas većine.
Neki HDZ krkan, direktor APF FBiH, je pokazao kako oni rade, osokoljeni Čovićem. Od njega niko razuman nije mogao doći do riječi, upadanje, deranje... Sve da nas ubijedi kako sve treba rasprodati. Znamo već, prodati firme koje donose profit i praviti tunele koje treba održavati..
Izvjesna Omerbegović pod oreolom profesorice priča teoretske bezvezne priče bez sadržaja, šteta mjesta, ali da se pokaže besmislenost takvih stranački angažovanih "akademaca".
Tu je i nekakva Skoko, predstavljena kao savjetnica budaletine Novalića ali koju su, koliko sam razumio, stranci platili da napiše šta privatizirati. Čim se da su Telekom dogovorili a EP spremaju.. Kao da ne bio, ista MMF priča.
Šta reći o Kasumoviću, čovjeku koji je i dalje u sda a jasno iznosi uništavanje koje provode i oni kao vlast. Ono što je rekao za direktora Telekoma je baš bilo smiješno.
Uglavnom, užasno je šta rade ljudi bez rješenja i brige o budućnosti koji imaju moć da uzimaju kredite koje će platiti jedinim što u zemlji vrijedi.

Better Man

#3403 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Better Man » 22/02/2016 22:10

Adisa Omerbegović - Arapović je supruga od Adisa Arapovića iz CCI.

HM 2011

#3404 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by HM 2011 » 22/02/2016 22:35

sarajevo999999 wrote:Za prijedlog o rucnom kopanju tunela na Prenju :thumbup:

Jedan TBM - 100 miliona - as seen on Discovery....

Pet mašina sa bušilicama iz kamenoloma i komplet set transporta - može i za 1,5 miliona....

Al imam osjećaj da ćemo platiti i ove bagere 15 miliona.... Navadili se ljudi na SDP model a u jedinstvu je snaga.

nelle_tz

#3405 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by nelle_tz » 22/02/2016 22:47

Prodaja Agrokomerca Zvečevu za 3 miliona KM, a imovina vrijedi 23 miliona KM.
Ako je ovo istina, to je veliki kriminal i sramota do neba
http://nap.ba/new/vijest.php?id=21620

sarajevo999999

#3406 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by sarajevo999999 » 23/02/2016 01:14

HM 2011 wrote:
sarajevo999999 wrote:Za prijedlog o rucnom kopanju tunela na Prenju :thumbup:

Jedan TBM - 100 miliona - as seen on Discovery....

Pet mašina sa bušilicama iz kamenoloma i komplet set transporta - može i za 1,5 miliona....

Al imam osjećaj da ćemo platiti i ove bagere 15 miliona.... Navadili se ljudi na SDP model a u jedinstvu je snaga.
Nisu dzaba te masine i taj transport napravljeni za kamenolome i ne koriste se bezveze u kamenolomima. Cije su to masine? Hoce li moci odgovoriti zadatku? Hoce li ljudi ostati bez posla ako kamenolom ne moze bez tih masina? Hoce li se udarni cekic prebrzo istupiti na Prenjskom krecnjaku? Jesi li hodao po Prenju? Znas li kuda ce trasa? Znas li je li se ima u planu dovoditi TBM?
Jebo te ti k'o malo dijete razmisljas a i sa tom furkom ura drugovi hajmo na radnu akciju kopati tunel neodoljivo podsjecas bas na socijalizam kojeg toliko prezires.

cvrčak_na_hedonizmu

#3407 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by cvrčak_na_hedonizmu » 23/02/2016 01:42

walk_M-A-N wrote:Večeras je na Pošteno bila dobra i važna tema, a priča o privatizaciji spada ovdje.
Ponovo me oduševio Zdenko Mihajlović, čovjek je stvarno gigant, već sam ga citirao, a i Selvedin Šatorović. Hvala Duški što ih je pozvala. Da (nas) je više takvih.. Razumna priča u interesu sviju nas većine.
Neki HDZ krkan, direktor APF FBiH, je pokazao kako oni rade, osokoljeni Čovićem. Od njega niko razuman nije mogao doći do riječi, upadanje, deranje... Sve da nas ubijedi kako sve treba rasprodati. Znamo već, prodati firme koje donose profit i praviti tunele koje treba održavati..
Izvjesna Omerbegović pod oreolom profesorice priča teoretske bezvezne priče bez sadržaja, šteta mjesta, ali da se pokaže besmislenost takvih stranački angažovanih "akademaca".
Tu je i nekakva Skoko, predstavljena kao savjetnica budaletine Novalića ali koju su, koliko sam razumio, stranci platili da napiše šta privatizirati. Čim se da su Telekom dogovorili a EP spremaju.. Kao da ne bio, ista MMF priča.
Šta reći o Kasumoviću, čovjeku koji je i dalje u sda a jasno iznosi uništavanje koje provode i oni kao vlast. Ono što je rekao za direktora Telekoma je baš bilo smiješno.
Uglavnom, užasno je šta rade ljudi bez rješenja i brige o budućnosti koji imaju moć da uzimaju kredite koje će platiti jedinim što u zemlji vrijedi.
HDZ krkan ima amin SDA. Savjetnike ( množina ) premijera za privatizaciju plaća MMF i niko da se počeše oko toga.

Dobro došli u zemlje trećeg svijeta. Jebace nas uskoro, a nije da nismo zaslužili. Kakav narod takva je vlast i političari.

jao_situacije

#3408 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jao_situacije » 23/02/2016 01:56

howdy wrote:
jazzer wrote:mene nervira sto svaka jebena budala koja dodje na celo Autocesti, valjda po automatizmu,
odmah predlaze poskupljenje goriva za iznos koji ce se uplacivati za izgradnju tih cuvenih
BH autoputeva.

Tako i ovaj jebeni Buco, nema izjave za medije u kojoj nije trazio poskupljenje
goriva. Pa mater vam jebem svima, ima li neki drugi nacin osim poskupljenja goriva?

Ne znam samo je l se sam sjetio tako fantasticne ideje da sa litre goriva uzimat procenat
za izgradnju auto puteva ili mu je ipak neko pomogao u tome? Stoka nesposobna.
Nije to samo on. Prvi je to najavio ova budaletina Fadil.
ali koji drugi način
:?:

Idriz

#3409 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Idriz » 23/02/2016 02:08

Ako cemo vjerovati "strucnjacima" kojima je najveci domet strucnosti prica o privlacenju stranih investitora, onda dug nije nikakav problem. Imaju "vulture" hedge fund capitalisti koji ce rado otkupiti svaki dug i usreciti nas.

http://www.independent.co.uk/news/world ... 47577.html

Jedan takav finansira kampanju Hillary, prijateljice Bosne pa se nadajmo njenom uspjehu na izborima.

Novak20

#3410 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Novak20 » 23/02/2016 07:13

jao_situacije wrote:
howdy wrote:
jazzer wrote:mene nervira sto svaka jebena budala koja dodje na celo Autocesti, valjda po automatizmu,
odmah predlaze poskupljenje goriva za iznos koji ce se uplacivati za izgradnju tih cuvenih
BH autoputeva.

goriva. Pa mater vam jebem svima, ima li neki drugi nacin osim poskupljenja goriva?

Ne znam samo je l se sam sjetio tako fantasticne ideje da sa litre goriva uzimat procenat
ali koji drugi način
Koncesija možda.

jao_situacije

#3411 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jao_situacije » 23/02/2016 07:16

Novak20 wrote:
Koncesija možda.
pa već je nuđeno, neće niko bez garancija fbih

howdy

#3412 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by howdy » 23/02/2016 07:20

jao_situacije wrote:
howdy wrote:
BH autoputeva.

ali koji drugi način
Jel se mora na silu? Sta kad se napravi? Eksplodirace ekonomija?

jao_situacije

#3413 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jao_situacije » 23/02/2016 07:21

howdy wrote:
ljudi neće ginuti na cestama ?

howdy

#3414 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by howdy » 23/02/2016 07:23

jao_situacije wrote:
howdy wrote:
Ljudi mogu individualno placat drakonske kazne za voznju neprilagodjenu uslovima na putu, ne mora kompletna nacija ispastat.
Ljudski faktor je kriv za vjerovatno 99% nesreca.

jao_situacije

#3415 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jao_situacije » 23/02/2016 07:26

howdy wrote:
jao_situacije wrote:
howdy wrote:
Ljudi mogu individualno placat drakonske kazne za voznju neprilagodjenu uslovima na putu, ne mora kompletna nacija ispastat.
Ljudski faktor je kriv za vjerovatno 99% nesreca.
a kako ispaštamo
mislim nije mi baš jasno akcize bi se naplaćivale sa ili bez 5c

howdy

#3416 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by howdy » 23/02/2016 07:28

ispastamo i ispastacemo. ne mislis da ce se pljacka zavrsit sa zavrsetkom izgradnje? :D

jao_situacije

#3417 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jao_situacije » 23/02/2016 07:49

ne mislim, ali znam da je bolje da imamo autoput, nego da nemamo
a pljačkalo bi se svakako, sa ili bez autoputa

saale

#3418 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by saale » 23/02/2016 07:52

cvrčak_na_hedonizmu wrote:
walk_M-A-N wrote:Večeras je na Pošteno bila dobra i važna tema, a priča o privatizaciji spada ovdje.
I ja sam gledao,,i imam potpuno drugacije misljenje, najaci lik je Fuad Kasimovic,,kad rece kako se imenuju menadjeri u8 javnim preduzecima,kako je jedan obican clan kantonalnog odbora SDA manifetlucima u stranci dosao do mijesta direktora BH Telecoma,,i sve dok politicke stranke imenuju direktore imat cemo situaciju da je normalna pojava da se vrijednost telekoma smanji za 300 mil KM od 2010 godine,,,rece onaj supcic iz sindikata sinoc kako se boji privatizacije elektroenergetskog sektora,,pa jarane moj mogu ti reci iz prve ruke sad kad bi dali znaci SAD rudnike djabe nekom privatniku nebi ih uzeo zbog ogromnih dugova za doprinose.

howdy

#3419 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by howdy » 23/02/2016 07:53

jao_situacije wrote:ne mislim, ali znam da je bolje da imamo autoput, nego da nemamo
I ja mislim da treba autoput ali ne direktno preko ledja naroda. Ne slazem se sa nacinom finansiranja.

jao_situacije

#3420 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jao_situacije » 23/02/2016 08:04

howdy wrote:
jao_situacije wrote:ne mislim, ali znam da je bolje da imamo autoput, nego da nemamo
I ja mislim da treba autoput ali ne direktno preko ledja naroda. Ne slazem se sa nacinom finansiranja.
mi smo ispisali na onoj temi o autoputu ko zna koliko stranica, ali na kraju sve se svede na kredit, jer bi u suprotnom sve pokrali ovako im ne da ebrd da sve ukradu
nemamo mi nikakvih drugih realnih mogućnosti da napravimo osim akciza i kredita
osim sistemom kilometar po kilometar

howdy

#3421 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by howdy » 23/02/2016 08:12

jao_situacije wrote:
howdy wrote:
mi smo ispisali na onoj temi o autoputu ko zna koliko stranica, ali na kraju sve se svede na kredit, jer bi u suprotnom sve pokrali ovako im ne da ebrd da sve ukradu
nemamo mi nikakvih drugih realnih mogućnosti da napravimo osim akciza i kredita
osim sistemom kilometar po kilometar
kako god, najebali smo.

Novak20

#3422 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by Novak20 » 23/02/2016 08:57

jao_situacije wrote:
Novak20 wrote:
Koncesija možda.
Kakve garancije?

Jedini pravi razlog je što eventualni koncesionar ulaže svoje pare, bira banku, projektanta, projekat, pravnike za eksproprijaciju, firme za izvođenje, nadzor i ko zna šta još u procesu trošenja svojih para radi ostvarenja profita. Ovi naši lopovi se odmah pitaju "A gdje smo mi tu ?"

Zato je najbolje ovako. Uzimaš pare od naroda, lagano gradiš par po par kilometara da te neko slučajno ne zezne u isplati mita, uzmeš i za pokoju benzinsku i na kraju zaposliš svoje ljude na održavanju i naplatnim kućicama.

jao_situacije

#3423 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by jao_situacije » 23/02/2016 09:00

Novak20 wrote:
jao_situacije wrote:
Novak20 wrote:
Koncesija možda.
Kakve garancije?

Jedini pravi razlog je što eventualni koncesionar ulaže svoje pare, bira banku, projektanta, projekat, pravnike za eksproprijaciju, firme za izvođenje, nadzor i ko zna šta još u procesu trošenja svojih para radi ostvarenja profita. Ovi naši lopovi se odmah pitaju "A gdje smo mi tu ?"

Zato je najbolje ovako. Uzimaš pare od naroda, lagano gradiš par po par kilometara da te neko slučajno ne zezne u isplati mita, uzmeš i za pokoju benzinsku i na kraju zaposliš svoje ljude na održavanju i naplatnim kućicama.
garancije za pgds, i nadoknadu ako ga ne bude

strong69

#3424 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by strong69 » 23/02/2016 09:01

Znaci uzimace novac i iz akciza i iz placanja putarine... Lako je biti rukovodilac u ovakvoj firmi. Na kraju, za sve imas dzepove gradjana BiH. Nije da ovo nismo znali. Onaj Buco je svaki dan u medijima davao izjave u vezi ovoga.

walk_M-A-N

#3425 Re: FADIL NOVALIĆ PREMIJER FBIH

Post by walk_M-A-N » 23/02/2016 10:11

saale wrote:
cvrčak_na_hedonizmu wrote:
Neki HDZ krkan, direktor APF FBiH, je pokazao kako oni rade, osokoljeni Čovićem. Od njega niko pristojan nije mogao doći do riječi, upadanje, deranje... Sve da nas ubijedi kako sve treba rasprodati. Znamo već, prodati firme koje donose profit i praviti tunele koje treba održavati..
Tu je i nekakva Skoko, predstavljena kao savjetnica budaletine Novalića ali koju su, koliko sam razumio, stranci platili da napiše šta privatizirati. Čini se da su Telekom dogovorili a EP spremaju.. Uglav nom, ista MMF priča.
Šta reći o Kasumoviću, čovjeku koji je i dalje u SDA a jasno iznosi uništavanje koje provode i oni kao vlast. Ono što je rekao za direktora Telekoma je baš bilo smiješno.
HDZ krkan ima amin SDA. Savjetnike ( množina ) premijera za privatizaciju plaća MMF i niko da se počeše oko toga.
Dobro došli u zemlje trećeg svijeta. Jebace nas uskoro, a nije da nismo zaslužili. Kakav narod takva je vlast i političari.
I ja sam gledao,,i imam potpuno drugacije misljenje, najaci lik je Fuad Kasimovic,,kad rece kako se imenuju menadjeri u8 javnim preduzecima,kako je jedan obican clan kantonalnog odbora SDA manifetlucima u stranci dosao do mijesta direktora BH Telecoma,,i sve dok politicke stranke imenuju direktore imat cemo situaciju da je normalna pojava da se vrijednost telekoma smanji za 300 mil KM od 2010 godine,,,rece onaj supcic iz sindikata sinoc kako se boji privatizacije elektroenergetskog sektora,,pa jarane moj mogu ti reci iz prve ruke sad kad bi dali znaci SAD rudnike djabe nekom privatniku nebi ih uzeo zbog ogromnih dugova za doprinose.
Pa svako danas može imati mišljenje. I oni koji nisu baš pismeni. Ali najgore što se nekako dočepaju vlasti, pa se obogate prodajući ono što nisu izgradili. Ili je ako ništa podržavaju, a normalnog i pristojnog čovjeka zovu šupčićem. Kolega Fadilovac, osim uvreda, ovdje je i toliko gluposti napisano da bi stranica trebala da se odgovori..
Čuj privatnik ne bi uzeo rudnike "djabe". Kakva kosmička nebuloza... Nažalost, ista ona stranačka koja je Željezaru dala za marku i Energopetrol poklonila da se riješi dugova. Pričati o izvlačenju u Polihemu, ili Rafineriji i Biraču i nema smisla. Ispada da i Telekom treba dati za marku, pada mu vrijednost.
Uglavnom, presija otimanja ovdje ne popušta. Od vremena kada su iste snage odradile privatizaciju preduzeća i banaka (najvrjednije strancima a ostalo domaćim tajkunima), preko vremene kada nisu uspjeli sa Brankovićem, pa do danas, kada su uz zdušnu pomoć Novalića kidisali na Telekom i Elektroprivredu.

Post Reply