“Mladi Muslimani”

Post Reply
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#26 Re: “Mladi Muslimani”

Post by 5 0 5 »

Nomo wrote: tu sam te ceko . ti bi moju rodnu kucu ostavio u nekoj , dao nekoj drugoj drugoj drzavi a tvoje selo bi bilo u bosnjakistanu . 8) 8-) rodila majka briljantno dijete
raspravljas se sa covjekom koji je rekao da se trebaju klati ljudi jer su meci skupi.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#27 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Klavikula »

Opetja033 wrote:A kada je u pitanju ideja, moze se ukratko opisati parolom "u svojoj vjeri, na svojoj zemlji". Pobjednicka ideja naravno. Ono o proleterima i svim zemljama je zavrsilo na smetljistu historije.
eto ne bih da kurim frku, ali mi ovo u svojoj zemlji zapara oci. zar nisu Cosicev pulen Alija isticao da je njegova zemlja Juga. ispravi me ako grijesim, ali ta zemlja se odavno raspala.
Last edited by Klavikula on 23/11/2014 14:46, edited 1 time in total.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#28 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Klavikula »

.
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#29 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Nomo »

5 0 5 wrote:
Nomo wrote: tu sam te ceko . ti bi moju rodnu kucu ostavio u nekoj , dao nekoj drugoj drugoj drzavi a tvoje selo bi bilo u bosnjakistanu . 8) 8-) rodila majka briljantno dijete
raspravljas se sa covjekom koji je rekao da se trebaju klati ljudi jer su meci skupi.
hvala ti . prijateljski pozdrav .
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#30 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Nomo »

Alija I .
citat iz 1993
,, Oslobodicemo sve opcine sa bosnjackom vecinom ,,

zakljucak . izdajnik BiH ! Cista logika . A ja koji sam se rodio u Prijedoru , odrastao u Banja Luci i moja zena iz Capljine treba da se ubijemo jer nismo iz opcina sa bosnjackom vecinom , nismo vjernici i ne uklapamo se u slogan ,, u svoj vjeri na svoj zemlji ,,
ps takodje ne mogu da se otmem utisku da je ovo slogan HDZ . picka vam materina nacionlisticka i fasiticka nikad titu necu oprostiti sto nije ocistio zemlju od qouana do kraja .
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#31 Re: “Mladi Muslimani”

Post by walter kurtz »

Opetja033 wrote:Ovi sto pricaju o MM kao navodnoj fukari samo pokazuju koliko malo poznaju historiju ove zemlje. Gotovo svi clanovi organizacije poticu iz begovskih porodica, porodica koje su brutalno opljackane od strane komunisticke bagre koja je svojim podobnim dojucerasnjim gorstacima davala i sakom i kapom nekretnine i bogatstvo koje su porodice cestito stjecale stoljecima. Potomci tih gorstaka i dan danas ukivaju u zvijezde svoje spasitelje i pljuju po onima od kojih je oteto da bi oni imali.
Ponosan sam sto je moja porodica desetljecima pomagala ovaj pokret i njegove clanove. Ponosan sam sto sam pripadnik porodice koja nikada nije zaboravila ko je i sta je, iako smo platili cijenu zbog toga. Ponosan sam jer su se stvari vratile na svoje i sto se bosnjacko-muslimanski duh pokazao neunistivim.
A psi mogu da nastave lajati, karavana i dalje prolazi. Nista im drugo i ne preostaje.
Neka je vjecni rahmet sehidima mladomuslimanskog pokreta! Dali su svoje zivote za ideju koja je na kraju ipak pobjedila.
Sva sreća pa begovi nisu stekli imetak na raji :shock:
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#32 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Mohamad Sissoko »

Komunistička govna, zločinci u ime ateizma, bljak.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#33 Re: “Mladi Muslimani”

Post by fosna2014 »

walter kurtz wrote:
Opetja033 wrote:Ovi sto pricaju o MM kao navodnoj fukari samo pokazuju koliko malo poznaju historiju ove zemlje. Gotovo svi clanovi organizacije poticu iz begovskih porodica, porodica koje su brutalno opljackane od strane komunisticke bagre koja je svojim podobnim dojucerasnjim gorstacima davala i sakom i kapom nekretnine i bogatstvo koje su porodice cestito stjecale stoljecima. Potomci tih gorstaka i dan danas ukivaju u zvijezde svoje spasitelje i pljuju po onima od kojih je oteto da bi oni imali.
Ponosan sam sto je moja porodica desetljecima pomagala ovaj pokret i njegove clanove. Ponosan sam sto sam pripadnik porodice koja nikada nije zaboravila ko je i sta je, iako smo platili cijenu zbog toga. Ponosan sam jer su se stvari vratile na svoje i sto se bosnjacko-muslimanski duh pokazao neunistivim.
A psi mogu da nastave lajati, karavana i dalje prolazi. Nista im drugo i ne preostaje.
Neka je vjecni rahmet sehidima mladomuslimanskog pokreta! Dali su svoje zivote za ideju koja je na kraju ipak pobjedila.
Sva sreća pa begovi nisu stekli imetak na raji :shock:
Uvijek sam govorio da ove turske, meksičke i druge sapunice stvaraju podanički mentalitet kod ljudi. Tako bismo i mi trebali biti sretni što imamo begove. Inače vidim da neki zagovaraju povratak u 18. stoljeće. [sarcasm out]
User avatar
Skijaš
Posts: 12609
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#34 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Skijaš »

AlfaKentaur wrote:Ubistvo Mustafe Busuladžića nije bilo jedino, komunisti su se obračunali sa svim istaknutijim bošnjačkim intelektualcima, književnicima, publicistima, pripadnicima pokreta Mladi muslimani, zatvorili su sve najznačajnije kulturne, vjerske institucije Bošnjaka, Islamsku zajednicu su stavili pod svoju kontrolu.
Komunisti su (do tada) priljepak srpskom i hrvatskom nacionalnom korpusu transformisali u zasebnu etničku zajednicu. Kao što se danas Rasim i Haris izjašnjavaju kao Srbi da bi ušli u Dom naroda i ostvarili finansijsku korist, tako su i tadašnji Bošnjaci lutali od lojalnosti Beogradu do lojalnosti Zagrebu.

Musa Ćazim Ćatić
Ja sam Srbin, srpsko d'jete,
Srpska mi je savijest čista;
Junačkih mi djeda slava
Ko sunašce žarko blista.


Safvet Beg Bašagić
"Već godine 1474. počimaju naši stari izbijati na površinu kao visoki vojnički i građanski dostojanstvenici. Od godine 1544. do 1612., dakle kroz šezdeset i osam godina, sjedilo je na stolici velikih vezira devet Hrvata, koji su kroz rečeno razdoblje 52 godine tresli Istokom i Zapadom. Osim toga, koliko je meni poznato, bilo je pet Hrvata zamjenika velikih vezira, više vezira i bezbroj beglerbega i begova, koji su upravljali raznim pokrajinama i okružjima."

Da tih dana nije pobjedila Titova opcija, danas bi ti bio samo još jedan Amir Čamdžić.
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#35 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Šunj »

AlfaKentaur wrote:Image

Znate li ko je bio Mustafa Busuladžić?

Mustafa Busuladžić je rođen 1914. godine u Gorici kod Trebinja. Po završenoj osnovnoj školi upisao se u medresu u Travniku, a poslije tri godine prebacio se u Gazi-Husrev begovu medresu u Sarajevu gdje je i maturirao.

Jedan je od najvećih bošnjačkih intelektualaca 30-ih i 40-ih godina XX stoljeća, nosilac ideje pokreta Mladi muslimani, antikomunista i antifašista. Bio je zaljubljenik u islam, volio je svoju zemlju Bosnu i svoj narod čijem napretku je posvetio cijeli svoj život, kroz stotine članaka i nekoliko publikacija i knjiga. Mislio je i globalno o mjestu i ulozi islama u svijetu, te položaju muslimana. Njegova predavanja bila su izuzetno posjećenja, mamila su stotine ljudi jer je na njima donosio nove ideje, nova razmišljanja, plijenio harizmom, znanjem, viziom koja je bila daleko ispred svoga vremena.

Sve pomenuto Mustafa Busuladžić je postigao do 31 godine života kada ga 1945. godine hapsi nova komunistička vlast u Jugoslaviji, te na vojnom sudu osuđuje na smrt, a smrtna kazna se izvršava svirepim ubistvom 29. juna 1945. godine. Mustafa je smetao komunistima jer je bio izuzetan bošnjački i islamski intelektualac koji je argumentirano iznosio svoje islamske, bošnjačke i bosanske argumente, što prije svih nije odgovaralo velikosrpskim snagama u komunističkoj Jugoslaviji. Ubistvo Mustafe Busuladžića nije bilo jedino, komunisti su se obračunali sa svim istaknutijim bošnjačkim intelektualcima, književnicima, publicistima, pripadnicima pokreta Mladi muslimani, zatvorili su sve najznačajnije kulturne, vjerske institucije Bošnjaka, Islamsku zajednicu su stavili pod svoju kontrolu.

Još kao učenik medrese objavljivao je svoje tekstove u Islamskom glasu, Novom Beharu, Obzoru, Svijesti, El-Hidaji, Glasniku VIS-a, Našoj domovini i drugim publikacijama.

Nakon završene medrese upisao se na Višu islamsku šerijatsku školu u Sarajevu gdje je diplomirao 1941. godine. Iza toga proveo je dvije godine u Rimu na postdiplomskom studiju iz orijentalistike. Tada je bio saradnik italijanskih časopisa Mondo Arabo i Oriente Moderno. Bio je zaposlen u Sarajevu kao profesor u Šerijatskoj gimnaziji, a honorarno je radio u Ženskoj medresi, Realnoj gimnaziji i Srednjoj tehničkoj školi. Pored prosvjetnog i pedagoškog rada mnogo je pisao i prevodio. Dobro je govorio arapski, turski, njemački, francuski i italijanski jezik.

U vrijeme kada su Mladi Muslimani djelovali kao podružnica El-Hidaje, Mustafa Busuladžić je bio njihov zvanični predsjednik (poslije Kasima ef. Dobrače, a na prijedlog Mehmeda ef. Handžića). Mustafa Busuladžić je bio jedan od najplodonosnijih muslimanskih pisaca u Bosni i Hercegovini, a iz njegovog opusa izdvaja se brošura Muslimani u Sovjetskoj Rusiji u kojoj je opisao teško stanje muslimana u carskoj Rusiji koje se još više pogoršalo nakon dolaska boljševika na vlast. Ova knjiga je bila povod komunistima da prilikom ulaska u Sarajevo 1945. godine uhapse Busuladžića, izvedu ga na Vojni sud koji mu potom izriče smrtnu kaznu strijeljanjem.

Strijeljanje je izvršeno noću u sarajevskom naselju Velešići, a na mjestu gdje je strijeljan pronađene su kasnije njegove naočale i fes. Očevici su kazali da je bio vrlo smiren pred pogubljenje i da je cijelu noć uoči strijeljanja učio Kur'an.

Danas jedna ulica u Sarajevu nosi njegovo ime.

***********************

Kao sto su za vrijeme agresije na BiH cetnici s posebnim uzitkom uklanjali i ubijali bosnjake koji su bili intelektualci i koji su znacili nesto, tako su onimad i komunisti pokusavali da medju muslimanima uklone sve one koji su imali intelektualni kapacitet i koji su se usudili da misle svojom glavom. Tako je muslimanima nanesena ogromna steta.

Zamislite tu situaciju. Covjek koji je toliko obrazovan, emancipovan, toliko knjiga procitao, mislilac, vrijedan covjek sa puno ideja i intelektualnih sposobnisti... I onda dodje neki rezim koji kaze da taj covjek nista ne valja i potom mu stave metak u glavu. Neka mi jos neko kaze da taj rezim nije bio samo drugi oblik fasizma... :sad:
Pa i za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992. postojali su spiskovi uglednih Bosnjaka - muslimana koje je trebalo likvidirati. Nema nikakve razlike izmedju 1945. i 1992. pa sve do danas.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#36 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Hodidid »

Ono sto ja zamjeram izmedju ostalog Mladim Muslimanima je sto nisu imali razvijenu nacionalnu svijest niti su radili na razvijanju nacionalne svijesti kod bosnjaka. To je ogromna greska. Neoprostiva. Zivjeli su za ideju panislamizma i utopijskog bratstva medju muslimanima diljem ove lopte sto je Zemljom zovemo. Potpuno su zanemarili etnicke, kulturoloske, tradicijske pa cak i vjerske razlike unutar Islama. Nisu imali osjecaj za drzavotvornost niti ih je to puno zanimalo. Za mene je to takodjer neoprostiva greska za jedan pokret koji je pretendirao da vodi bosnjake u neku bolju i sigurniju buducnost.

Sto se tice ostalog u tom pokretu je bilo pozitivnih licnosti, intelektualaca, ljudi sa progresivnim idejama ali bilo je i onih sa retrogradnim idejama. Njihovi nasljednici se ocituju u liku i djelu SDA stranke a mislim da vecina nas i nema nesto posebno pozitivno vidjenje te stranke i to je tako s dobrim razlogom.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#37 Re: “Mladi Muslimani”

Post by tandmand »

Pokret "Mladi Muslimani" nije bio nacionalni pokret Bosnjaka ali je u jednom istorijskom trenutku preuzeo takvu ulogu,
mada po programskoj orjentaciji (politicki islam, panislamizam ..) nije bio predodredjen za takvo nesto.
Upravo zbog takvih korijena postoje razni problemi unutar bosnjackog korpusa, npr. identitet.
Za usporedbu, Hrvatska seljacka stranka sa Stjepanom Radicem i "Mladi Muslimani" - nebo i zemlja.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#38 Re: “Mladi Muslimani”

Post by PapakizSarajeva »

Nomo wrote:pa dobro kada je i gdje ubijeno tih 13 sehida i zbog cega ?
Jarane, usutise se ovi "najmladji" muslimani ... Ni jedan ti ne odgovori ...

Da Bog da im se vratili onoliko koliko su nam "dobra" donijeli udruzujuci se u zlocinacki poduhvat zvani SDA ...
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#39 Re: “Mladi Muslimani”

Post by homega »

AlfaKentaur wrote:Znate li ko je bio Mustafa Busuladžić?


.. Mustafa je smetao komunistima jer je bio izuzetan bošnjački i islamski intelektualac koji je argumentirano iznosio svoje islamske, bošnjačke i bosanske argumente...

...Još kao učenik medrese objavljivao je svoje tekstove u Islamskom glasu, Novom Beharu, Obzoru, Svijesti, El-Hidaji, Glasniku VIS-a, Našoj domovini i drugim publikacijama... a iz njegovog opusa izdvaja se brošura Muslimani u Sovjetskoj Rusiji u kojoj je opisao teško stanje muslimana u carskoj Rusiji koje se još više pogoršalo nakon dolaska boljševika na vlast. Ova knjiga je bila povod komunistima da prilikom ulaska u Sarajevo 1945. godine uhapse Busuladžića, izvedu ga na Vojni sud koji mu potom izriče smrtnu kaznu strijeljanjem.

.
Pu, jebote, ono iz Sarajeva pisalo o "teškom stanju muslimana" u Rusiji, 5.000 km udaljenoj od njega, a iz mahale pomjerio svoju ustašku guzicu nije :-)
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#40 Re: “Mladi Muslimani”

Post by XXS »

Opetja033 wrote:Ovi sto pricaju o MM kao navodnoj fukari samo pokazuju koliko malo poznaju historiju ove zemlje. Gotovo svi clanovi organizacije poticu iz begovskih porodica...
Dozvoljavam, mozda nisam procitao dovoljno ili istrazio dovoljno ali bih pravo volio cuti o doprinosu begovskih familija bosanskom drustvu,drzavi i narodu prije nego im se poserem na sluzbenicko/zlocinacku glavu.
Sisali su sve od naroda da bi uzivali u vlastitim privilegijama i sluzili, placali, strane gospodare.
Bas kao sto i danas radi SDA!
diwani
Posts: 78
Joined: 02/11/2014 13:01

#41 Re: “Mladi Muslimani”

Post by diwani »

Hodidid wrote:Ono sto ja zamjeram izmedju ostalog Mladim Muslimanima je sto nisu imali razvijenu nacionalnu svijest niti su radili na razvijanju nacionalne svijesti kod bosnjaka. To je ogromna greska. Neoprostiva. Zivjeli su za ideju panislamizma i utopijskog bratstva medju muslimanima diljem ove lopte sto je Zemljom zovemo. Potpuno su zanemarili etnicke, kulturoloske, tradicijske pa cak i vjerske razlike unutar Islama. Nisu imali osjecaj za drzavotvornost niti ih je to puno zanimalo. Za mene je to takodjer neoprostiva greska za jedan pokret koji je pretendirao da vodi bosnjake u neku bolju i sigurniju buducnost.

Sto se tice ostalog u tom pokretu je bilo pozitivnih licnosti, intelektualaca, ljudi sa progresivnim idejama ali bilo je i onih sa retrogradnim idejama. Njihovi nasljednici se ocituju u liku i djelu SDA stranke a mislim da vecina nas i nema nesto posebno pozitivno vidjenje te stranke i to je tako s dobrim razlogom.
šta si očekivao, da pišu možda neki ustav neke bošnjačke države u to vrijme ? :-)
zar nisi skontao da su ih čerečili, zatvarali, mučili i ubijali za daleko manje stvari.
dobro je da su imali ikakvu svijest o sebi, svom identitetu, časti, vjeri i vrijednostima u to i takvo vrijeme za razliku od njihovih vršnjaka skojevaca drugara i drugarica koji su svoje jugoslovenstvo i panproletarijat dokazivali koji će drug kojoj drugarici više uĆerati
Last edited by diwani on 24/11/2014 06:27, edited 1 time in total.
diwani
Posts: 78
Joined: 02/11/2014 13:01

#42 Re: “Mladi Muslimani”

Post by diwani »

.
diwani
Posts: 78
Joined: 02/11/2014 13:01

#43 Re: “Mladi Muslimani”

Post by diwani »

homega wrote:
AlfaKentaur wrote:Znate li ko je bio Mustafa Busuladžić?


.. Mustafa je smetao komunistima jer je bio izuzetan bošnjački i islamski intelektualac koji je argumentirano iznosio svoje islamske, bošnjačke i bosanske argumente...

...Još kao učenik medrese objavljivao je svoje tekstove u Islamskom glasu, Novom Beharu, Obzoru, Svijesti, El-Hidaji, Glasniku VIS-a, Našoj domovini i drugim publikacijama... a iz njegovog opusa izdvaja se brošura Muslimani u Sovjetskoj Rusiji u kojoj je opisao teško stanje muslimana u carskoj Rusiji koje se još više pogoršalo nakon dolaska boljševika na vlast. Ova knjiga je bila povod komunistima da prilikom ulaska u Sarajevo 1945. godine uhapse Busuladžića, izvedu ga na Vojni sud koji mu potom izriče smrtnu kaznu strijeljanjem.

.
Pu, jebote, ono iz Sarajeva pisalo o "teškom stanju muslimana" u Rusiji, 5.000 km udaljenoj od njega, a iz mahale pomjerio svoju ustašku guzicu nije :-)
možda zato što nije bio ograničen kao ti da ne vidi dalje od nosa.
diwani
Posts: 78
Joined: 02/11/2014 13:01

#44 Re: “Mladi Muslimani”

Post by diwani »

Nomo wrote:pa dobro kada je i gdje ubijeno tih 13 sehida i zbog cega ?
jesi li možda ikad čuo za, recimo, google ??


https://de.scribd.com/doc/51790947/Isme ... kih-Sehida

vidi se da si u toj temi, kao što neko reče, ograničen kao balkon, ako ne znaš ništa, a već si svojim provaljotkama do sada više puta potvrdio da ne znaš,da apsolutno nemaš blage veze, ili se bar prvo bar nešto osnovno informiši ili idi na neku lakšu temu, recimo, čili i fafaroni..
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#45 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Drinski »

ma grupa političkih amatera.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#46 Re: “Mladi Muslimani”

Post by stakasa »

Drinski wrote:ma grupa političkih amatera.
Nazalost tacno. Potvrda toga je i ovaj intervju sa Tofom Velagicem. Zanesenjaci, idealisti na kojima je rezim trenirao strogocu. Rahmet im dusi

http://www.preporod.com/index.php/inter ... rzati.html
User avatar
hornet
Posts: 403
Joined: 17/07/2009 19:34

#47 Re: “Mladi Muslimani”

Post by hornet »

XXS wrote:
Opetja033 wrote:Ovi sto pricaju o MM kao navodnoj fukari samo pokazuju koliko malo poznaju historiju ove zemlje. Gotovo svi clanovi organizacije poticu iz begovskih porodica...
Dozvoljavam, mozda nisam procitao dovoljno ili istrazio dovoljno ali bih pravo volio cuti o doprinosu begovskih familija bosanskom drustvu,drzavi i narodu prije nego im se poserem na sluzbenicko/zlocinacku glavu.
Sisali su sve od naroda da bi uzivali u vlastitim privilegijama i sluzili, placali, strane gospodare.
Bas kao sto i danas radi SDA!
Hajde ne provaljuj se. Te familije su najbolje sto ovaj narod ima. Govorim o pravim begovskim porodicama, a ne ovoj danasnjoj fukari iz SDA. Nisu ni MM reprezenti tog sloja stanovnistva, mada je i među njima bilo ljudi iz uglednijih porodica. Sve je to minorno. Inace, ljudi iz begovskih porodica su prvi sticali znanja i obrazovanje na stranim univerzitetima na zapadu jos u vrijeme A-U monarhije, i vecinom su bili napredni i nosioci napretka i progresa među Bosnjacima. Mehmed beg-Kapetanovic Ljubusak i Safvet-beg Basagic su krajem 19.st. bili i nosioci nacionalne ideje bosnjastva i emancipacije međutim u tom vremenu nazadne uleme nažalost ta ideja nije uspjela. Posljedice toga su bile katastrofalne. Na koji nacin su 'sisali sve od naroda' i 'sluzili strane gospodare' molim te objasni?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#48 Re: “Mladi Muslimani”

Post by stakasa »

hornet wrote:
XXS wrote:
Opetja033 wrote:Ovi sto pricaju o MM kao navodnoj fukari samo pokazuju koliko malo poznaju historiju ove zemlje. Gotovo svi clanovi organizacije poticu iz begovskih porodica...
Dozvoljavam, mozda nisam procitao dovoljno ili istrazio dovoljno ali bih pravo volio cuti o doprinosu begovskih familija bosanskom drustvu,drzavi i narodu prije nego im se poserem na sluzbenicko/zlocinacku glavu.
Sisali su sve od naroda da bi uzivali u vlastitim privilegijama i sluzili, placali, strane gospodare.
Bas kao sto i danas radi SDA!
Hajde ne provaljuj se. Te familije su najbolje sto ovaj narod ima. Govorim o pravim begovskim porodicama, a ne ovoj danasnjoj fukari iz SDA. Nisu ni MM reprezenti tog sloja stanovnistva, mada je i među njima bilo ljudi iz uglednijih porodica. Sve je to minorno. Inace, ljudi iz begovskih porodica su prvi sticali znanja i obrazovanje na stranim univerzitetima na zapadu jos u vrijeme A-U monarhije, i vecinom su bili napredni i nosioci napretka i progresa među Bosnjacima. Mehmed beg-Kapetanovic Ljubusak i Safvet-beg Basagic su krajem 19.st. bili i nosioci nacionalne ideje bosnjastva i emancipacije međutim u tom vremenu nazadne uleme nažalost ta ideja nije uspjela. Posljedice toga su bile katastrofalne. Na koji nacin su 'sisali sve od naroda' i 'sluzili strane gospodare' molim te objasni?
Te familije su najcesce valjale samo sebi i nikom drugom osim sebi
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#49 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

Nomo wrote:tu sam te ceko . ti bi moju rodnu kucu ostavio u nekoj , dao nekoj drugoj drugoj drzavi a tvoje selo bi bilo u bosnjakistanu . 8) 8-) rodila majka briljantno dijete
Ma vidim ja ko "briljira" citav dan. Zakljucak koji si izveo iz onoga sto sam napisao je samo jos jedan dokaz mojoj tvrdnji: ili jako lose trolas ili si ogranicen k'o balkon.
Nomo wrote:pa dobro kada je i gdje ubijeno tih 13 sehida i zbog cega ?
Frajer ti je ostavio link par komentara iznad. Kada vec sam nisi sposoban da nadjes informacije. A kada dodjes u Sarajevo iz svoje nove domovine u dijaspori, ako ti bude usput - otidji na sehidsko mezarje na Kovacima i na samom pocetku mezarja mozes vidjeti spomen plocu/nisan podignut svoj trinaestorici sehida mladomuslimanskog pokreta.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#50 Re: “Mladi Muslimani”

Post by Opetja033 »

hornet wrote:
XXS wrote:Dozvoljavam, mozda nisam procitao dovoljno ili istrazio dovoljno ali bih pravo volio cuti o doprinosu begovskih familija bosanskom drustvu,drzavi i narodu prije nego im se poserem na sluzbenicko/zlocinacku glavu.
Sisali su sve od naroda da bi uzivali u vlastitim privilegijama i sluzili, placali, strane gospodare.
Bas kao sto i danas radi SDA!
Hajde ne provaljuj se. Te familije su najbolje sto ovaj narod ima. Govorim o pravim begovskim porodicama, a ne ovoj danasnjoj fukari iz SDA. Nisu ni MM reprezenti tog sloja stanovnistva, mada je i među njima bilo ljudi iz uglednijih porodica. Sve je to minorno. Inace, ljudi iz begovskih porodica su prvi sticali znanja i obrazovanje na stranim univerzitetima na zapadu jos u vrijeme A-U monarhije, i vecinom su bili napredni i nosioci napretka i progresa među Bosnjacima. Mehmed beg-Kapetanovic Ljubusak i Safvet-beg Basagic su krajem 19.st. bili i nosioci nacionalne ideje bosnjastva i emancipacije međutim u tom vremenu nazadne uleme nažalost ta ideja nije uspjela. Posljedice toga su bile katastrofalne. Na koji nacin su 'sisali sve od naroda' i 'sluzili strane gospodare' molim te objasni?
Slazem se sa tobom u samoj poenti ovoga sto si napisao. Klasicni i vec vidjeni boljsevicki spin kako bi se napala bosnjacka elita. To su radili tokom svih svojih godina na vlasti. Gradascevic je bio covjek koji se prvenstveno borio za klasne interese, vodeci bosnjacki intelektualci iz perioda AU i kraljevine Jugoslavije su placenici stranaca, opet se borili za klasne interese. Cudi me da se Mehmeda Spahe nije dotakao, ili mozda planira u kojem slijedecem komentaru.
Kao dojucerasnja fukara i kmetovi, morali su naci opravdanje zbog brutalne pljacke i krsenja osnovnih ljudskih prava.

Ali zakon o restituciji ce se morati donijeti, to je neizbjezno. Krug ce se potpuno zatvoriti.
Post Reply