"Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#326 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Alfons Kauders »

Mister Yes wrote:
Alfons Kauders wrote: Naravno da je moguca. Hoces cetiri puta vise politicke moci od mene, na konto svog imena, a ja zauzvrat trazim da placas cetiri puta vise poreza kako bi finansirao svoje ideje.

Sta je tu nepravedno?
Pročitaj tekst dobri čovječe. Prestani se provaljivati. Mene je sramota zbog tebe :sad:
Ja sam procitao izvjestaj jos prije mjesec dana, a imam prilicno dobro pamcenje.

To sto su neki "otkrili" izvjestaj tek prekjuce nije moj problem.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#327 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Lincoln-Burrows »

joli wrote:
Lincoln-Burrows wrote:
yaoming wrote: Dobicete ista ona prava koja ste dali Srbima i Hrvatima u bosnjackom dijelu BiH, dakle nikakva.
To recimo ne odgovara meni, ja sam za to da se dade sva prava i za druga dva politička subjekta,
zar nije ugodnije i sigurnije živjeti ako imaš prava nego kad nemaš nikakva?

Taj princip ukidanja prava je i doveo do izvještaja ICG.
Hrvata u BIH ima sve manje,i polako prestaju biti znacajan politicki subjekt do onog momenta kad ce im biti ukinuta konstitutivnost.Imali smo nesto slicno 1990 u Hrvatskoj kad su Hrvati ukinuli Srbima konstutativnost u SR Hrvatskoj.
Mislim da je to savim ok jer nije u redu da jedna minorna manjina od 300 hiljada Hrvata drzi vecinu od 2 miliona Bosnjaka u blokadi.

Usatalom federacija BIH i drzava BIH bi trebale biti uredjene kao gradjanske drzave,gde ce svi gradjani biti jednaki i imati ista prava.
Federaciju treba urediti kao modernu gradjansku funkcionalnu drzavu,kantone bi trebalo ukinuti a njihove ovlasti prenjeti na federaciju BIH.
Mislim da nema nista od crtanja novih karta i novih entiteta,ovako je kako je,dok se boje ne rastope
Glupo je čitati tvoje postove,

jedina gluplja stvar bi bila raspravljati s tobom.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#328 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Mister Yes »

Alfons Kauders wrote:
Mister Yes wrote:
Alfons Kauders wrote: Naravno da je moguca. Hoces cetiri puta vise politicke moci od mene, na konto svog imena, a ja zauzvrat trazim da placas cetiri puta vise poreza kako bi finansirao svoje ideje.

Sta je tu nepravedno?
Pročitaj tekst dobri čovječe. Prestani se provaljivati. Mene je sramota zbog tebe :sad:
Ja sam procitao izvjestaj jos prije mjesec dana, a imam prilicno dobro pamcenje.

To sto su neki "otkrili" izvjestaj tek prekjuce nije moj problem.
All three communities should be represented, not necessarily in equal numbers. There should be no ethnic quotas; representation should reflect self-defined regions and all their voters.

Kunem ti se Bogom da si mi drag. Tužno je gledati tvoju patnju. Ljudi jasno napišu da neće sve tri političke zajednice biti podjednako zastupljene u državnoj vlasti. Neko će imati više a neko manje ministara u Vijeću Ministara. Čak su stavili precizan prijedlog za vijeće ministara po kojem bi politička zajednica u kojoj su većina Hrvati imala samo jednog ministra u Vijeću Ministara. Znači ICG se zalaže sa rješenje po kojem bi "bošnjački" entitet davao 6, "srpski" 3 a "hrvatski" 1 člana Vijeća Ministara. I ti opet napišeš "Hoces cetiri puta vise politicke moci od mene" :sad: Da je bilo ko drugi ne bih ni reagovao i pustio bih da se provaljuje. Ali stvarno si mi drag još od naše zajedničke borbe protiv besmislenih zahtjeva protestanata. Vjeruj mi na riječ da ti ovdje taj stav pun samopouzdanja neće pomoći. Povuci se sa ove teme za tvoje dobro :sad:

Na stranici 32:
The above Council of Ministers framework would fulfil the central aspirations of each community and empower citizens. The mostly Bosniak Bosnian patriots would likely win a majority of Council seats and often get first pick of ministries; their ministers would have more political weight than now due to the direct election the patriot parties demand. The Croat community might only be able to win one seat
Last edited by Mister Yes on 31/07/2014 16:43, edited 1 time in total.
joli
Posts: 82
Joined: 09/01/2014 11:22

#329 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by joli »

Lincoln-Burrows wrote: Glupo je čitati tvoje postove,

jedina gluplja stvar bi bila raspravljati s tobom.
Zao mi je.Znam da istina boli.
Nikakav treci entitet ili federalana jedinica ili izborna jedinica ,ili sta vec ne dolazi u obizr.
Jedino da to pokusate ostavrit nasiljem i izvaninstitucionalnim potezima a onda ce nasiljem biti odgovoreno.Ali onda treba da znate da Bosnjaci druge domovine nemaju,i da ce to samo ubrzati i onako veliko iseljavanje ka Hr i EU .win win situacija za Bosnjake
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#330 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by tandmand »

yaoming wrote: Nigdje nije zapelo niti ce biti dopusteno da zapne.
Eto vas tu gdje ste, uradili ste to sto ste uradili i nemate gdje dalje. Sta vi vise mozete, nista, drzace vas Srbi i Hrvati u saci dok vam ne dosadi.
Otvorene su vam karte i ne mozete vi vise nista novo da osmislite. Zlaja vam je bio posljednja sansa.
Izgleda da je ruka zabolila a za 20 godina se i ostarilo.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#331 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Alfons Kauders »

yaoming wrote: Nigdje nije zapelo niti ce biti dopusteno da zapne.
Eto vas tu gdje ste, uradili ste to sto ste uradili i nemate gdje dalje. Sta vi vise mozete, nista, drzace vas Srbi i Hrvati u saci dok vam ne dosadi.
Otvorene su vam karte i ne mozete vi vise nista novo da osmislite. Zlaja vam je bio posljednja sansa.
Ako nigdje nije zapelo, cemu toliko kmechanje?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#332 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Alfons Kauders »

Mister Yes wrote:
Alfons Kauders wrote:
Mister Yes wrote:
Pročitaj tekst dobri čovječe. Prestani se provaljivati. Mene je sramota zbog tebe :sad:
Ja sam procitao izvjestaj jos prije mjesec dana, a imam prilicno dobro pamcenje.

To sto su neki "otkrili" izvjestaj tek prekjuce nije moj problem.
All three communities should be represented, not necessarily in equal numbers. There should be no ethnic quotas; representation should reflect self-defined regions and all their voters.

Kunem ti se Bogom da si mi drag. Tužno je gledati tvoju patnju. Ljudi jasno napišu da neće sve tri političke zajednice biti podjednako zastupljene u državnoj vlasti. Neko će imati više a neko manje ministara u Vijeću Ministara. Čak su stavili precizan prijedlog za vijeće ministara po kojem bi politička zajednica u kojoj su većina Hrvati imala samo jednog ministra u Vijeću Ministara. Znači ICG se zalaže sa rješenje po kojem bi "bošnjački" entitet davao 6, "srpski" 3 a "hrvatski" 1 člana Vijeća Ministara. I ti opet napišeš "Hoces cetiri puta vise politicke moci od mene" :sad: Da je bilo ko drugi ne bih ni reagovao i pustio bih da se provaljuje. Ali stvarno si mi drag još od naše zajedničke borbe protiv besmislenih zahtjeva protestanata. Vjeruj mi na riječ da ti ovdje taj stav pun samopouzdanja neće pomoći. Povuci se sa ove teme za tvoje dobro :sad:

Na stranici 32:
The above Council of Ministers framework would fulfil the central aspirations of each community and empower citizens. The mostly Bosniak Bosnian patriots would likely win a majority of Council seats and often get first pick of ministries; their ministers would have more political weight than now due to the direct election the patriot parties demand. The Croat community might only be able to win one seat
Ti znas da je tebe odavno ne smatram ozbiljnim diskuntantom na ovim temama? :D I jos mi pride savjetujes da se "povucem" s teme "za moje dobro"... :-)

Hm, isto kao sto neki zagovaraju podjelu drzave (uz rat), za "nase dobro"

Bujrum samo nastavite. Bice zanimljiva tema.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#333 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Mister Yes »

The main obstacle to a Croat-majority entity is political: it is highly offensive to Bosniaks.
Yet, rationales for their rejection ring hollow.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#334 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Alfons Kauders »

Mister Yes wrote:The main obstacle to a Croat-majority entity is political: it is highly offensive to Bosniaks.
Yet, rationales for their rejection ring hollow.
I sad se ja kao moram sloziti s tim, to je cinjenica, a ne subjektivna ocjena autora?

"Ring hollow"? To je, da ne bude zabune, ocjena istih onih autora koji se nisu mogli sloziti ni oko 1-2 moguca ishoda, da ne pominjem preporuke. :lol: Srecom slozili su se na samo pet - dijametralno razlicitih. S brdom dodatnih, ko dodatna oprema na autu. :lol:

Uostalom isto se moze reci za skoro svaku politiku...svuda na svijetu... hoces da navedemo npr. neke stvari koje guraju politicari na svijetu koje "ring hollow"? :D malo republikance i demokrate da proguglamo? :D
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#335 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Mister Yes »

Tako je govorio Zaradodik. Evo već godinama :D
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#336 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by zavrzlama »

treci sad ili nikad :D
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#337 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by zavrzlama »

nego ,ovi treceentitetasi zaboravljaju jednu bitnu stvar...hrvati koji su danas u federaciji a zive u kantonima gdje su bosnjaci vecina nisu uopste zadovoljni svojim statusom,sta bi bilo kad bi se stvorio treci entitet a oni ostali ne u federaciji BIH nego bosnjackom entitetu...


ovaj izvjestaj ICG ce prvi odbiti hrvati kad im tokom raszgovora bude saopsteno da mogu imati politicku zajednicu ALI ne i teritorijalnu..u BIH je nemoguce bez rata crtati nove granice unutrasnje podjele BIH,jer srbi nemaju interes,a hrvati su u takvom polozaju da bi 70% hrvata ostalo van treceg entiteta...po meni usrat ce se zagovornici novih podjela ,jer ce mZ konacno shvatiti da njima ustvari nije bitan ustavni polozaj i ljudsjka prava nego iskljucivo teritorija na kojoj bi se zatrao svaki trag postojanja BIH..ICG samo predlaze kostur,a na narodima i gradjanima BIH je da taj kostur popune sa kompromisnim detaljima.kad dodje na tapet crtanje mapa i imena,obiljezja tih teritorija tad sve propada,jer danas oko Sarajeva i ostalih BIH gradova nema srpske i hrvtske artiljerije..the end.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#338 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by palermo »

zavrzlama wrote:nego ,ovi treceentitetasi zaboravljaju jednu bitnu stvar...hrvati koji su danas u federaciji a zive u kantonima gdje su bosnjaci vecina nisu uopste zadovoljni svojim statusom,sta bi bilo kad bi se stvorio treci entitet a oni ostali ne u federaciji BIH nego bosnjackom entitetu...


ovaj izvjestaj ICG ce prvi odbiti hrvati kad im tokom raszgovora bude saopsteno da mogu imati politicku zajednicu ALI ne i teritorijalnu..u BIH je nemoguce bez rata crtati nove granice unutrasnje podjele BIH,jer srbi nemaju interes,a hrvati su u takvom polozaju da bi 70% hrvata ostalo van treceg entiteta...po meni usrat ce se zagovornici novih podjela ,jer ce mZ konacno shvatiti da njima ustvari nije bitan ustavni polozaj i ljudsjka prava nego iskljucivo teritorija na kojoj bi se zatrao svaki trag postojanja BIH..ICG samo predlaze kostur,a na narodima i gradjanima BIH je da taj kostur popune sa kompromisnim detaljima.kad dodje na tapet crtanje mapa i imena,obiljezja tih teritorija tad sve propada,jer danas oko Sarajeva i ostalih BIH gradova nema srpske i hrvtske artiljerije..the end.
Pusti bolan zavrzlama šta bi Hrvati.....kao da bi nkjeog bilo briga za Hrvate što bi ostali u bošnjačkom entitetu........
nema eniteta, odnosno može ga biti samo pod uslovom da u igru uđe i RS i da Bošnjaci dobiju odgovarajuću teritoriju, a ona bi bila bitno drugačija od onoga kako se misli...

Nek ti Mr. Yes-a i njegova MZ traži....., ti ispostaviš cijenu pod kojim uslovima može...a onda oni nek se misle kako ds sprovedu to....
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#339 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by zavrzlama »

palermo wrote:
zavrzlama wrote:nego ,ovi treceentitetasi zaboravljaju jednu bitnu stvar...hrvati koji su danas u federaciji a zive u kantonima gdje su bosnjaci vecina nisu uopste zadovoljni svojim statusom,sta bi bilo kad bi se stvorio treci entitet a oni ostali ne u federaciji BIH nego bosnjackom entitetu...


ovaj izvjestaj ICG ce prvi odbiti hrvati kad im tokom raszgovora bude saopsteno da mogu imati politicku zajednicu ALI ne i teritorijalnu..u BIH je nemoguce bez rata crtati nove granice unutrasnje podjele BIH,jer srbi nemaju interes,a hrvati su u takvom polozaju da bi 70% hrvata ostalo van treceg entiteta...po meni usrat ce se zagovornici novih podjela ,jer ce mZ konacno shvatiti da njima ustvari nije bitan ustavni polozaj i ljudsjka prava nego iskljucivo teritorija na kojoj bi se zatrao svaki trag postojanja BIH..ICG samo predlaze kostur,a na narodima i gradjanima BIH je da taj kostur popune sa kompromisnim detaljima.kad dodje na tapet crtanje mapa i imena,obiljezja tih teritorija tad sve propada,jer danas oko Sarajeva i ostalih BIH gradova nema srpske i hrvtske artiljerije..the end.
Pusti bolan zavrzlama šta bi Hrvati.....kao da bi nkjeog bilo briga za Hrvate što bi ostali u bošnjačkom entitetu........
nema eniteta, odnosno može ga biti samo pod uslovom da u igru uđe i RS i da Bošnjaci dobiju odgovarajuću teritoriju, a ona bi bila bitno drugačija od onoga kako se misli...

Nek ti Mr. Yes-a i njegova MZ traži....., ti ispostaviš cijenu pod kojim uslovima može...a onda oni nek se misle kako ds sprovedu to....
naravno da nema novih entiteta...panika je medju srbima i hrvatima jer se odumiranje BIH oduzi,a oni se tope demografski...uzmi samo federaciju bih 1995 i danas...imas vec par gradica gdje su bosnjaci prersli u vecinu...uzmi disktrikt Brcko,1995 potpuno etnicki ociscen grad od nesrba ,danas 2014 imas preko 55% samih bosnjaka sa trendom rasta.

znaju srbi i hravti da od ovog nema nista,ali se dugo zaboravljena tama o referendumima i raspadu BIH mora nekako ponovo aktivirati jer se stado pocinje da privikava na postojanje BIH..dana slsusam bijeljinski radio,svaka druga recenica"BIH" vremenska prognoza pocinje sa "vrijeme u BIH" ...to para usi i ubija koncepciju podjele BIH..zato se radi punom da se zatalasa iako se zna da rezultata nece biti..
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#340 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by daddy-kool »

...

Yet, the noise and confusion are misleading. The reality is simpler: America has three, and only three, political communities that are not precisely identical to the three main races. Each is loyal to a set of political institutions that represent it, centred on a specific part of the country. Democrats, the largest community, are loyal to the USA state and Washington. They disagree on much but want that state to thrive, as they see in it the representation and protection of their interests. The second community is loyal to the south; it wants the best for that entity and dreams of its independence. The third and smallest community lacks a clear institutional focus and has an aspiration to some kind of self-rule for independent thinkers. Political communities overlap with races but are not identical. The races are nations in the formal, ethnic sense, and the political communities are nations in the informal, civic sense. The mismatch between races and political communities is unsurprising, but in USA's constitutional system ....
Čisto da ilustrujem stepen gluposti koje su ovi pisci uspjeli nabacati, a zanimljivo je da ni jedan ne predlaže slična rješenja u svojoj zemlji. Ovdje se pojam etničke grupe (naroda) zamjenjuje pojmom političke zajednice 1:1, i onda se kaže da se ne provodi etnoteritorizacija nego podjela na političke regione.

Konstitutivnost je nespretan i vremenom prilično izopačen pojam. Njega su sastavljači prethodnog ustava ubacili da bi naglasili jednostavan princip, a to je da je čitava zemlja otvorena za život svima i pripada svakom njenom građaninu. Cilj je bio da se izbjegne etnoteritorizacija, unutrašnji sukobi i netrpeljivosti među etničkim grupama. Činjenica je da je taj koncept potrebno zamijeniti nekim drugim, nekim funkcionalnim koji će oslikati duh i namjeru ovog prvog.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#341 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by zavrzlama »

yaoming wrote:
zavrzlama wrote: naravno da nema novih entiteta...panika je medju srbima i hrvatima jer se odumiranje BIH oduzi,a oni se tope demografski...uzmi samo federaciju bih 1995 i danas...imas vec par gradica gdje su bosnjaci prersli u vecinu...uzmi disktrikt Brcko,1995 potpuno etnicki ociscen grad od nesrba ,danas 2014 imas preko 55% samih bosnjaka sa trendom rasta.
.
Za 20 godina par gradica u federaciji? wow
Zar nije ARBiH 1995. drzala pola distrikta? Jel i ta polovina bila ociscena od nesrba?
romanovak wrote:Mnogi ovdje daju ICG preveliku vaznost..
Mozda zbog toga sto je vazna.

pricam o samom gradu Brcko.. :wink:

danas u samom gradu je 55% bosnjaka..mali ausvic je danas sastavljen iz dvije enklave koje nisu povezane...
User avatar
sluga_okupatora
Posts: 674
Joined: 01/08/2013 19:47

#342 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by sluga_okupatora »

Dokle smo stigli, jel' vrijeme da se iskopava kalas il' da se ceka jos malo na diplomatsko rjesenje? :D
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#343 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by zavrzlama »

sluga_okupatora wrote:Dokle smo stigli, jel' vrijeme da se iskopava kalas il' da se ceka jos malo na diplomatsko rjesenje? :D
kakav crni kalas..zar ne vidis da bez ispaljenog metka pada po 15 000 bojovnika svake godine ,a one brzo prolaze :D
User avatar
sluga_okupatora
Posts: 674
Joined: 01/08/2013 19:47

#344 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by sluga_okupatora »

zavrzlama wrote:
sluga_okupatora wrote:Dokle smo stigli, jel' vrijeme da se iskopava kalas il' da se ceka jos malo na diplomatsko rjesenje? :D
kakav crni kalas..zar ne vidis da bez ispaljenog metka pada po 15 000 bojovnika svake godine ,a one brzo prolaze :D

Znaci nista, jbg onda je jedina nada cekati ovaj referendum u pc-ju - i to su razvukli ono posve. :D
User avatar
Skijaš
Posts: 12625
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#345 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Skijaš »

Mister Yes wrote:The main obstacle to a Croat-majority entity is political: it is highly offensive to Bosniaks.
Yet, rationales for their rejection ring hollow.
Još kažu ; "Giving the Croats what they want, their own entity to make a three-entity Bosnia, is absolutely rejected by Bosniaks. Building virtual representative units for the three communities, possibly with new emphasis on municipalities as basic building blocks, is intellectually plausible"

Ako pogledaš sporazum SDP-HDZ, ili SDA-HDZ, imaš otprilike isto rješenje. Ne treći, nego veće garancije da ne bi bilo biranja predstavnika jednih od strane drugih. Bilo da se radi o elektorima ili podjeli kantona 5-5, stvar se svodi na "virtual representative units" a ne HDZ-ov dodikistan.

Međutim, ako se gubljenjem konstitutivnosti i utjecaja nad nadležnostima koje trenutno imaju kantoni a koje bi se prebacilo na nivo FBiH, te smanjivanjem broja Hrvata u Savjetu ministara možda na jednog, pokušava popraviti status Hrvata, neko se negdje zeznuo u računici.
User avatar
Skijaš
Posts: 12625
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#346 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by Skijaš »

zavrzlama wrote:ovaj izvjestaj ICG ce prvi odbiti hrvati kad im tokom raszgovora bude saopsteno da mogu imati politicku zajednicu ALI ne i teritorijalnu..u BIH je nemoguce bez rata crtati nove granice unutrasnje podjele BIH
Onog trenutka kada bi se počelo crtati karte, došlo bi do eskalacije nasilja. Vjerovatno ne u Visokom ili Grudama, ali bi krvi sigurno bilo u Vitezu, Kiseljaku, Busovači, Jajcu itd. Niti bi Bošnjaci u tim mjestima pristali na to da žive u okviru samo hrvatskog entiteta, niti bi Hrvati u tim mjestima pristali na to da žive u okviru samo bošnjačkog entiteta. Autori ovog izvještaja to znaju i njihov motiv je potpuno drugačiji, oni naime udaraju u konstitutivnost tri naroda, u kvote, u garancije da se društvo neće transformisati u društvo najbrojnijih. Sve ostalo je dimna zavjesa.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#347 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by oakville »

oakville wrote:
Mister Yes wrote:I naravno najljepša stvar su preporuke:

A new design is needed: a normal federation, territorially defined, without a special role for constituent peoples, but responsive to the interests of its three communities and the rights of all citizens.

Building virtual representative units for the three communities, possibly with new emphasis on municipalities as basic building blocks, is intellectually plausible but requires a leap of faith few seem ready to take. There should be no ethnic quotas; representation should reflect self-defined regions and all their voters. Poorly performing, unnecessary state agencies and ministries should be slimmed or abolished, with powers reverting to the entities; but the state would need new ministries and agencies required for EU membership.

There is no obvious reason the peoples even need representation. Yet, organising government by giving political communities the institutions to govern themselves makes sense. Unlike the peoples, the communities do have a form of elected leadership: the political parties, none of which cross community lines.
Ne znam kakav si sa engleskim, ali ako postoji super primjer konfuzije pisanja po sistemu "nabacaj od svega pomalo, da svako nadje rečenicu koja mu godi" onda je to ovo gore napisano. Primjer:

Rečenica 1:
"Building virtual representative units for the three communities, possibly with new emphasis on municipalities as basic building blocks..." znači tri biračke zajednice umjesto konstitutivnosti, pa onda veće ovlasti opštinama, jel tako?

Rečenica 2:
"There should be no ethnic quotas; representation should reflect self-defined regions and all their voters"
znači nema etničkih kvota, predstavljanje po nekim samodefiniranim regionima (sad odjednom i regioni).

Rečenica 3:
"Poorly performing, unnecessary state agencies and ministries should be slimmed or abolished, with powers reverting to the entities; but the state would need new ministries and agencies required for EU membership. "
znači ukidamo nepotrebne državne agencije i ministarstva, ali državi trebaju nova ministarstva i agencija za EU članstvo.

I sve ovo gore zajedno kao planovi za federalizaciju :lol: :lol: :lol:

Svako ovdje može naći sve što mu godi. Mislim da ti je jasno zašto od 1997 do danas ni jedan ICg prijedlog nije zaživio na terenu - ko kad bi marketinška agencija rekla firmi "imam 6 skroz različitih planova za prodaju vašeg proizvoda, svi različiti a vi ih pokušajte zajedno mada su svi planovi kontradiktorni jedni drugima.". :mrgreen:
Lijepo je sebe citirati opet, ali da skratimo šta je ICG rekao i uradio (i sada i zadnjih 15 godina) u par rečenica:
a) nemamo pojma šta da radimo s ovom bosnom, pa predlažemo 5 rješenja, uz priznanje da su svaka od njih teško izvodljiva (pragmatično i realno nema šta :D )
b) Bez obzira na to što nemamo pojma šta da radimo, insistiramo na tome da su na terenu "duboke podijeljenosti" koje ćemo mi rješiti tako što ćemo ih napraviti još dubljim :D Zaključak: radite šta hoćete ali na vlasti moraju biti nacionalne stranke jer mi tako želimo :D
c) Čak su i naše prijetnje i predskazanja "propasti bosne" smiješne čak i na nivou teksta - te se raspada, te se ne raspada, te smije rs u otcjepljenje te ne smije, ili smije ali to nije pametno itd itd :D

Suma:
Ništa se neće desiti, Mz zalutala u kučinu i nema načina da se izvuče, dakle rahat patnja se nastavlja.

Disclaimer: pred popis ICG je pisao o "utemeljenom strahu da su bošnjaci već postali jasno definirana većina s tendencijom rasta, te da taj rast fundamentalno mijenja odnose pri pregovaranju u svakom narednom krugu bilo kakvih pregovora, pri čemu medjunarodna zajednica nema snage za veće poteze, niti je predvidjela scenario za organizaciju mirnog raspada." (Elem, al se zajebah 1995 :D ). U budućnosti ima da se svaki dan organizira po jedan Prud radi zabrinutisti MZ-a radi odseljavanja srba i hrvata (sve im daš samo da kontrolišu muslimane, a oni opet odoše, sram ih bilo :D )
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#348 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by oakville »

Skijaš wrote:
zavrzlama wrote:ovaj izvjestaj ICG ce prvi odbiti hrvati kad im tokom raszgovora bude saopsteno da mogu imati politicku zajednicu ALI ne i teritorijalnu..u BIH je nemoguce bez rata crtati nove granice unutrasnje podjele BIH
Onog trenutka kada bi se počelo crtati karte, došlo bi do eskalacije nasilja. Vjerovatno ne u Visokom ili Grudama, ali bi krvi sigurno bilo u Vitezu, Kiseljaku, Busovači, Jajcu itd. Niti bi Bošnjaci u tim mjestima pristali na to da žive u okviru samo hrvatskog entiteta, niti bi Hrvati u tim mjestima pristali na to da žive u okviru samo bošnjačkog entiteta. Autori ovog izvještaja to znaju i njihov motiv je potpuno drugačiji, oni naime udaraju u konstitutivnost tri naroda, u kvote, u garancije da se društvo neće transformisati u društvo najbrojnijih. Sve ostalo je dimna zavjesa.
To je jedna sumnjiva kontradikcija u ovom tekstu - udara se na konstitutivnost, a sve vrijeme se priča da hoće da se postigne ravnopravnost tri "zajednice." Ako hoće punu ravnopravnost tri zajednice plus četvrte kao ostalih onda bi najelegantnije rješenje samo država i opštine, i svudgje ista zastupljenost bez obzira na etnički sastav. ALi oni baš to ne predlažu. Što li bože :D
sanjin_1
Posts: 1430
Joined: 09/02/2014 14:44

#349 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by sanjin_1 »

Skijaš wrote:
U izvještaju piše svašta, ali ovo im je "summary".

There is no consensus on where to start, but Bosnia may have to break from its political system based on constituent peoples and their rights. Crisis Group has not reached this conclusion lightly.

BiH is home to three political communities: those primarily loyal to the Bosnian state, usually but not always Bosniaks; those loyal to Republika Srpska (RS), usually Serbs; and those desirous of Croat self-government, usually Croats. Giving the Croats what they want, their own entity to make a three-entity Bosnia, is absolutely rejected by Bosniaks. Building virtual representative units for the three communities, possibly with new emphasis on municipalities as basic building blocks, is intellectually plausible but requires a leap of faith few seem ready to take. A purely civic state is inconceivable to Serbs and Croats.

The ten cantons in the larger of BiH’s two entities, the Federation (FBiH), are an underperforming, superfluous layer. They could be abolished, their powers divided between the municipalities and the entity government.


Eliminacija konstitutivnosti i gašenje kantona u korist FBiH (i opština). Ovo kao da je Haris Silajdžić pisao a ti se zad'o slaviti.
pa ti sad vidi....
ovo plavo je sustina svega ovog..u zamjenu za odustajanje Bosnjaka od genocidne tvorevine, nudi se de facto bosnjacki entitet...nece da moze kumasine..ako SDA (nakon izbora) pristane na unitarizaciju federacije a kao zalog sjebu demografski nasrtaj na genocidnu tvorevinu...ima da nestanu sa politicke scene
BadAss14
Posts: 206
Joined: 01/08/2014 00:19

#350 Re: "Prudski sporazum" ponovo aktivan

Post by BadAss14 »

Sta je fucking ICG i i zasto neki misle da ce nam nekakav ICG krojit drzavu, da se oni pitaju a ne mi.
Post Reply