ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Locked
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#2501 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Opetja033 »

sarlo wrote:
Opetja033 wrote:Jeste li vi normalni?
Sta se drzava koji kurac ima petljati koga ja zaposljavam u svojoj firmi? To ce samo trziste regulisati. Kao i u svim normalnim demokratskim zemljama i slobodnom svijetu - zaposlicu onoga koga je meni kurcu cejf da zaposlim a eventualne negativne posljedice cu snositi od trzista/kupaca/klijenata a ne od drzave.
Sta sada, neki zlatar na Carsiji mora raspisati konkurs i ne smije zaposliti svog sina u zlatari? Piljari takodje? A da nameti ostanu isti? Pa ja, klasicni parazitski mentalitet.
Ni u jednoj zemlji svijeta ka kojem stremimo (barem mi koji smo normalni a ne rusofili ili nostalgicari koje je vrijeme pregazilo) drzave ne namece privatnicima javne konkurse. Pogotovo ne sitnim privatnicima.
Ti vam prijedlozi zakona mogu proci u Sjevernoj Koreji, mozda i Kubi.
Ovdje nikada.

Nekima komunizam nikada neces izbiti iz glava. Ali sasvim nebitno. Stara poslovica kaze kako psi laju a karavana prolazi. I da na vrijeme zaustavim infantilne doskocice: ne, ne pokusavam luckasto nazvati djukelama sagovornike. -
Lijep primjer kako ce gazda da tretira parazite.
Sta ce tebi drzava da odredjuje kako da se ti odnosis prema svojim radnicima. Tvoja firma, tvoji radnici, tvoja kandzija.
Da li imas poteskoce u razvoju, disleksiju ili si samo bezobrazan? Ko je spominjao odnos prema radnicima? Ja sam samo napisao da drzava nema sta da se petlja u to KOGA privatnik zaposljava, pogotovo ako se radi o malim ili srednjim firmama. A da ne govorim o porodicnim ili zanatskim. Nisam pisao o tome da drzava nema pravo da se petlja u to KAKO se poslodavac odnosi prema uposlenicima.
Je li sada jasnije ili treba jos jednom da ponovim? Slovo po slovo?
Na kraju krajeva tako imbecilan zakon ne mozes naci ni u jednoj zapadnoeuropskoj zemlji i zemlji clanici euroatlantskih integracija. A valjda tamo stremimo. Ili?
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#2502 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Dobrinja80 »

Latte wrote:Na spomen tita treba ustat pa ga sa visine posrat,da mu se bas primi na celu :D

Bas me zanima koga ce ova izmjena o zvanju na telefon i 60 sati vise zaboliti kroz par mjeseci
Kad spomenes Titu i socijalizam danasnjoj omladini oni te gledaju kao da pričaš o naučnoj fantastici.
Dovoljno je reči
-rodis se besplatno
- završiš školvanje koje je besplatno uključujući i dom
-zaposlis se besplatno bez staža na birou ili stele
-dobiješ stan, besplatni
-ideš na more u radnicka odmarališta
-besplatno zdravstvo
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#2503 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Opetja033 »

General War wrote:
Opetja033 wrote:
General War wrote: ...Jebi ga podsjecas me na bivseg Reisa Cerketa..."kome bolan da se mi prilagodjavamo"... :D
Mene na njega vise podsjecaju ovi jadni jugonostalgicari koje je vrijeme pregazilo i koji mentalno jos uvijek ne mogu da izadju iz tog mentaliteta. Pa bi da se citav normalni, progresivni i moderni svijet prilagodjava toj sacici. :)
Nece moci.
A Sta je to progresivno i moderno u BiH???
Govorim o tome da se u modernom, progresivnom i normalnom dijelu svijeta nigdje ne moze naci tako imbecilan ZOR koji je predlozen kao mesijansko rijesenje maloprije na ovoj temi. Pogotovo ako govorimo o dijelu kojeg sam komentarisao.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#2504 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by mmaar »

sarlo wrote:
Opetja033 wrote:Jeste li vi normalni?
Sta se drzava koji kurac ima petljati koga ja zaposljavam u svojoj firmi? To ce samo trziste regulisati. Kao i u svim normalnim demokratskim zemljama i slobodnom svijetu - zaposlicu onoga koga je meni kurcu cejf da zaposlim a eventualne negativne posljedice cu snositi od trzista/kupaca/klijenata a ne od drzave.
Sta sada, neki zlatar na Carsiji mora raspisati konkurs i ne smije zaposliti svog sina u zlatari? Piljari takodje? A da nameti ostanu isti? Pa ja, klasicni parazitski mentalitet.
Ni u jednoj zemlji svijeta ka kojem stremimo (barem mi koji smo normalni a ne rusofili ili nostalgicari koje je vrijeme pregazilo) drzave ne namece privatnicima javne konkurse. Pogotovo ne sitnim privatnicima.
Ti vam prijedlozi zakona mogu proci u Sjevernoj Koreji, mozda i Kubi.
Ovdje nikada.

Nekima komunizam nikada neces izbiti iz glava. Ali sasvim nebitno. Stara poslovica kaze kako psi laju a karavana prolazi. I da na vrijeme zaustavim infantilne doskocice: ne, ne pokusavam luckasto nazvati djukelama sagovornike. -
Lijep primjer kako ce gazda da tretira parazite.
Sta ce tebi drzava da odredjuje kako da se ti odnosis prema svojim radnicima. Tvoja firma, tvoji radnici, tvoja kandzija.
Taj fasist je jucer pozivao policiju da ubija radnike. Eto kakve nistarije i razbojnici ce vam odlucivati o zivotu i smrti, i vama i vasoj djeci. To vam je dao Alijin sin i njihova Cosa Nostra. Nadam se samo da su tajkuni i njihovi politicki zastitnici iz Cosa Nostre svjesni posljedica koje sa sobom nosi uvodjenje diktature, a danas i ovih dana smo upravo tome prisustvovali. Radnici u proslosti su izlazili na kraj i sa gorim huljama. Ucite od njih.

Last edited by mmaar on 30/07/2015 23:20, edited 2 times in total.
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#2505 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by don vito »

Dotle je doslo da mora covjek pohvaliti ridjobradog.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbego ... /150730122

"Danas je usvojen u Domu Naroda i Zakon o radu. Taj Zakon svojom primjenom ovakav kakav jeste, donio je milijardu maraka dugova Bosni i Hercegovini. To može da ugrozi isplate penzija, invalidnina, plaće administracije i on će nas nastaviti koštati svakog mjeseca 50 miliona. Zamislite šta bismo napravili kada bismo 50 miliona mjesečno usmjerili na pripravnike, zapošljavanje i drugo. Narod je najlakše povući kada zagalame sindikati, kada se dignu novine, tada se najlakše povući. Mi se nećemo povući i radit ćemo što je dobro za ovu zemlju i ovaj narod", zaključio je Izetbegović.
Pazi paradoksa, Bake zagovara reforme i smanjenje privilegija onih koje je u daleko najvecem broju zaposlila njegova stranka, ide kontra svog birackog tijela, a u isto vrijeme parazite brane ublehasi Komsic, Niksic, Radoncic!? Sta su ovi klosari mislili postici (neuspjesnim) pokusajem miniranja zakona o radu valjda ni njima nije jasno. Da ce oni koje je SDA zaposlila na budzet za tri godine glasati za SDP/DF/SBB? Nema sanse, naprotiv izgubili su i ono sto su imali podrske ljudi iz realnog sektora, pogotovo Fahro.
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#2506 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by palermo »

sarlo wrote:
Opetja033 wrote:Jeste li vi normalni?
Sta se drzava koji kurac ima petljati koga ja zaposljavam u svojoj firmi? To ce samo trziste regulisati. Kao i u svim normalnim demokratskim zemljama i slobodnom svijetu - zaposlicu onoga koga je meni kurcu cejf da zaposlim a eventualne negativne posljedice cu snositi od trzista/kupaca/klijenata a ne od drzave.
Sta sada, neki zlatar na Carsiji mora raspisati konkurs i ne smije zaposliti svog sina u zlatari? Piljari takodje? A da nameti ostanu isti? Pa ja, klasicni parazitski mentalitet.
Ni u jednoj zemlji svijeta ka kojem stremimo (barem mi koji smo normalni a ne rusofili ili nostalgicari koje je vrijeme pregazilo) drzave ne namece privatnicima javne konkurse. Pogotovo ne sitnim privatnicima.
Ti vam prijedlozi zakona mogu proci u Sjevernoj Koreji, mozda i Kubi.
Ovdje nikada.

Nekima komunizam nikada neces izbiti iz glava. Ali sasvim nebitno. Stara poslovica kaze kako psi laju a karavana prolazi. I da na vrijeme zaustavim infantilne doskocice: ne, ne pokusavam luckasto nazvati djukelama sagovornike. -
Lijep primjer kako ce gazda da tretira parazite.
Sta ce tebi drzava da odredjuje kako da se ti odnosis prema svojim radnicima. Tvoja firma, tvoji radnici, tvoja kandzija.
Gdje si ti vidio u ovom postu priču o gazdama i parazitima. Naravno da privatnik ima pravo da zaposli koga hoće. Zato se i zove privatnik,on ulaže svoje pare, on snosi i rizik loših odabira.

jedino što mora je da poštuje zakon. A nijedan zakon mu ne bi smio da brani koga će on da zaposli
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#2507 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Opetja033 »

Dobrinja80 wrote:
Latte wrote:Na spomen tita treba ustat pa ga sa visine posrat,da mu se bas primi na celu :D

Bas me zanima koga ce ova izmjena o zvanju na telefon i 60 sati vise zaboliti kroz par mjeseci
Kad spomenes Titu i socijalizam danasnjoj omladini oni te gledaju kao da pričaš o naučnoj fantastici.
Dovoljno je reči
-rodis se besplatno
- završiš školvanje koje je besplatno uključujući i dom
-zaposlis se besplatno bez staža na birou ili stele
-dobiješ stan, besplatni
-ideš na more u radnicka odmarališta
-besplatno zdravstvo
O vrli ekonomski magu, nista od toga nije bilo besplatno. Placalo se kreditima (koje, uzgred, jos uvijek otplacujemo). Bas kao sto zelite da se i sada sve placa novim kreditima.
Jbg naviklo se kmecati da te drzava tetosi kao malo bebicu od kolijevke do mezara. Ne'do Bog dignuti guzicu pa nesto sam pokusati uraditi.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2508 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by almir90 »

Jel' ovo početak kraja medama na budžetu? :lol:
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#2509 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Dobrinja80 »

Opetja033 wrote: Na kraju krajeva tako imbecilan zakon ne mozes naci ni u jednoj zapadnoeuropskoj zemlji i zemlji clanici euroatlantskih integracija. A valjda tamo stremimo. Ili?
Ko kaže da stremimo?
Jel neko pitao građane dali su za te integracije?
jel to demokratija ?
Pridružujemo se EU ali nećemo pitati građane jesu li za?
Latte
Posts: 643
Joined: 11/07/2015 11:49

#2510 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Latte »

Dobrinja80 wrote:
Latte wrote:Na spomen tita treba ustat pa ga sa visine posrat,da mu se bas primi na celu :D

Bas me zanima koga ce ova izmjena o zvanju na telefon i 60 sati vise zaboliti kroz par mjeseci
Kad spomenes Titu i socijalizam danasnjoj omladini oni te gledaju kao da pričaš o naučnoj fantastici.
Dovoljno je reči
-rodis se besplatno
- završiš školvanje koje je besplatno uključujući i dom
-zaposlis se besplatno bez staža na birou ili stele
-dobiješ stan, besplatni
-ideš na more u radnicka odmarališta
-besplatno zdravstvo
Vama nisu onda ni plate trebale,sve besplatno jebo te
Nego skontaj da besplatno mozes dobit samo zalutali metak u potiljak i nista vise
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#2511 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by strong69 »

Dobrinja80 wrote:
Opetja033 wrote: Na kraju krajeva tako imbecilan zakon ne mozes naci ni u jednoj zapadnoeuropskoj zemlji i zemlji clanici euroatlantskih integracija. A valjda tamo stremimo. Ili?
Ko kaže da stremimo?
Jel neko pitao građane dali su za te integracije?
jel to demokratija ?
Pridružujemo se EU ali nećemo pitati građane jesu li za?
Mi cemo sa RS u savez sa Rusijom. To sto cemo biti okruzeni zemljama clanicama EU nije vazno.
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#2512 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by The BEN10 »

Freamon Lester wrote:
mirza_15 wrote:Kvalifikacija "kvalitetan radnik" ima smisla recimo u mojoj struci. "kvalitetan konobar, prodavacica, cistacica.... toga na bacanje ima kod nas. Problem liberalnog trzista rada kod nas je sto imas veliki broj nezaposlenih. Na kraju se to kod nas svodi na to ko ce moci da radi duze za manje para. Tu su u ocitoj prednosti mladji ljudi koji nemaju porodicu ili recimo atraktivne mladje djevojke. Kako ce se u takvoj trzisnoj utakmici takmiciti neko stariji? Pa cak i da uspije sta mu ostane od zivota? Kada se posvetiti porodici? Takva situacija na niskokvalifikovanim poslovima je vec sada jer se zakon krsi. Novim ce to samo biti legalizovano. Cijena rada pada, a to naravno odgovara poslodavcima i onim koji ce to tek postati (dovesce ih mmf). I umjesto da se posvete provedbi zakonskih odredbi i zastiti radnika (posebno onih u poznijim godinaka koji nisu vise produktivni kao oni mladji) vlast donosi novi zakon koji se opet nece provoditi, a neke negativne prakse u realnom sektoru legalizuje.
Image
Inace mirza_15 je kolega iz telecoma.
Hehehee, niste ga valjda prokužili. :-D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2513 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by jefferson »

Kikibombona wrote:
jefferson wrote: Posto imas iskustva, de ti meni reci kako ce realni sektor se prilagodjavati trzisnim kretanjima ako ne moze otpustiti radnika koji mu ne treba? Kod nas ljudi nikako da shvate da posao nije pravo nego privilegija, u smislu, da niko ne moze da garantuje nekome radno mjesto. To je postojalo u onoj drzavi zato sto je ona drzava imala geostratesku poziciju pa se imalo para za kupovinu socijalnog mira. Kada smo izgubili taj komoditet, tj. sa padom Berlinskog zida izgubili vaznost, zna se sta se desilo za par godina.
Jbt potpisuju kolektivne ugovore koji nikad ne isticu. Sindikat je upravu, kolektivni ugovori postoje svigdje, ali isto tako svaki put kada dodje do pomjeranja trazista taj ugovor se ponovo pregovara. Takodje, isto tako ti ugovori imaju rok isticanja.
Ovo sutra je otkazano iz ovih razloga:
1. Petak. Ko ce ba cijeli dan stajat na vrucini, kad moze razguliti s posla u 11.
2. Ponedjeljak? Mozda nesto bude. Prvi radni dan, extra prilika da se zbrise s posla, malo ispuse negativa.
Ona slika gdje ona radnica hotela kupi iz ovih tkz "protestanata" govori vise od hiljadu rijeci.
Ma moze i sada otpustiti. Kako je nas gazda otpustio nekoliko radnika koji nisu bili potrebni. Samo je to tada bila malo duza procedura, a morali su nesto otpremnine uplatiti... Do sada je otpustena polovica radnika u odnosu na broj koji sada radi u firmi. Dakle, itekako je bilo otpustanja, iako svi imamo ugovore na neodredjeno (dobije se nakon dvije godine rada). Ljudi su otpustani iz raznih razloga. Jedan je otpusten radi krupne greske u radu, jedan jer je zaspao na poslu itd. Uglavnom, sa strancima nema zajebancije. Tako i treba.

Medjutim, mi od ovog zakona nemamo nista. Odgovorno tvrdim da ce mobing procvjetati. U ovom zakonu o radu nema nista sto ce unaprijediti prava radnika, niti ista sto ce garantovati investicije i nova zaposljavanja.

Ti si sigurno cuo za Prevent, firmu koja radi presvlake. To su banditi koji su ojadili drzavu za milione maraka. Ljudi su suoceni sa konstantnim direktnim ili indirektnim pritiskom, mobingom... Konstantno otpustaju stare i zaposljavaju nove radnike. Nijedan uposlenik Preventa ne moze napraviti bilo kakav 'zivotni plan'. To su izrabljivacke firme kojima treba stati u kraj.

Umjesto da reformisu sudstvo i tuzilastvo, koje nije uhvatilo i ousdilo nijednog od par desetina hiljada banidata koji krcme zemlju, umjesto da se bore sa kriminalom i korupcijom... i tako stvaraju povoljan ambijent za investicije... oni udaraju po sirotinji.

Ovaj zakon nece promijeniti apsolutno nista, osim sto ce radnici imati manja prava... posebno radnici bez stele...
Otkad zakon garantira zaposljavanje? Drzava mora imati zakone koji ce obezbjediti investicije. Kada nezposlenost padne na 10% ili nize, tada mozemo pricati o tome da nece biti otpustanja zbog nekih gluposti.
Ova rasprava oko zakona pokazuje koliko je BH van svjetskih trendova. Rasprava je kao da je zakon jedini koji je problem. Mi ako hocemo da budemo clanovi moderne svketske zajednice cemo trebati promjeniti xxxxx zakona, praksi, navika itd. Zakon je pocetak, gdje je reforma pravosudja, reforma zdravstvenog sistema, ulaganja u infrastrukturu, promjena ustava itd?
Medjutim, iz ove rasprave ie proizaslo ono najgore u nasim ljudima, a to je da u sustini svakom se jebe za drugog. Ona prica o sjedenju ispod tresnje i rahatluku pije vode dok je moja guzica zasticena, i polako prihodi kapaju, odakle god da je izvor. Koliko sam skuzio sindikat sam nema pojma koga treba da zastiti, clanove ili sve radnike? Najozbiljnije kazem, ona fotografija gdje cura kup smecei iza tih sindikalista najbolje ukazuje ko je danas clan sindikata i ko protestvuje.
Mobing? Upravu si, moze da se desi da ce biti vise mobinga, onda hajmo reformisati i pravosudje. Ispada drzi status quo jer boze moj bit ce problema. Pa eto zakon ce biti rjesen, pa hajmo dalje. Mi smo najsiromasnija drzava u Evropi a ponasamo se kao da smo Svicarska. Taj isti sindikat, sa ljudima koji primaju 3,500km mjesecno, sta su oni ponudili do sada? Koga oni stite? Realni sektor se gusi, svi znaju zasto se gusi, a oni titraju jaja, dok neko ne predlozi neke promjene. Odmah se dizu kako niko nema pravo njih ugrozavati, tj. boje se da neke promjene nece znaciti udar po njihovom dzepu.
Mi bukvalno moramo od nule krenuti, pa onda rjesavati probleme kako dolaze. Ovaj nacini po kojem hocemo da zadrzimo privilegije iz SFRJ, ali da se bavimo kapitalizmom, nas je i doveo do ovoga.
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#2514 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by don vito »

Anabella wrote:Objasnio covjek

Za sutra je zakazana vanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, s početkom u 14 sati. Na dnevnom redu će se naći i prijedlog Zakona o radu, koji je danas, nakon svih poluzakonitih proceduralnih zavrzlama, usvojen na Domu naroda.
Ne znam šta bih vam rekao. Ja sam lično razočaran i ljut, ali ne toliko na ovu, sada je sasvim jasno, nekompetentnu i neodgovornu vlast (tu sam odustao od bilo kakvih očekivanja), koliko na naše kolegice i kolege iz takozvane opozicije.
Kolega Nikšiću, pa zar niste vi potpisali i obavezali nas na sve ove izmjene, a zauvrat tražili pare i stvarali nova zaduženja za našu zemlju, bez izlazne strategije ekonomskog oporavka i rasta? Zašto, druže Pudariću, danas na ulici, a jučer po bjelosvjetskim autostradama iza zatamljenih stakala, pa se inspekcije sada moraju baviti ispeglanim karticama i budžetskim rupčagama koje ste ostavili iza sebe? Ide li to, ekipa iz DF-a, da se krešti na prijedlog novog zakona dok vaš ministar Mandilović isti potpisuje i šalje u opskurnu proceduru? I zar nisu vaši ljudi još uvijek u vlasti, sa desetinama ministarskih i direktorskih pozicija, dok sklapate opozicijske dilove po hacijendama i bijete lažne bitke za radnička prava, ali iz sigurne hladovine namještenih kancelarija?
Licemjerno, nema šta. Ali to je sada manje važno.
U posljednjih pedesetak sati – i pored svih peripetija i proceduralnih sunovrata u režiji vladajuće koalicije – pokušali smo ispraviti i donekle barem iščistiti prijedlog novog zakona o radu. Amandmane koje smo jutros uložili možete pročitati na našoj službenoj web-stranici. Vrlo sam zadovoljan i sretan što su nam „prošli“ neki koje doživljavamo izuzetno važnima: rok za usklađivanje kolektivnih ugovora je sada produžen sa 90 na 120 dana, neke od sankcija prema poslodavcima za kršenja odredbi zakona su povećane (ali ne i sve, i još uvijeke za ilegalno zapošljavanje žele sankcionisati i radnike), uspjeli smo ograničiti broj radnih sati na 48 sedmično (što je skladu sa EU standardima), te posebno izmijeniti odredbe koje se odnose na poboljšanje statusa maloljetnih radnika. Ali su nam neki amandmani, bez ikakvog racionalnog obrazloženja, izostavljeni.
Sutra ću tražiti da nam prihvate izuzetno bitnu izmjenu koja se odnosi na bolju zaštitu radnika s invaliditetom. Radi se, naime, o odredbi koja utvrđuje obavezu poslodavca da u svakom slučaju osigura uslove za rad za lica kod kojih postoji promijenjena radna sposobnost. To je za nas jedan od amandmana koji predstavljaju crvenu liniju naše podrške prijedlogu zakona. Detalji koji mijenjaju priču. Neka drugi rade kampanju, pozivaju na referendume i podižu međuetničke tenzije. Nas zanima bolja perspektiva naše zemlje, bolje radno zakonodavstvo od ovog koje trenutno imamo.
Ne znam hoće li sutra Vlada prihvatiti ovaj, za nas ključan amandman. Ali znam da nas zanima odgovoran politički rad. I „cunami“ ekonomskog oporavka koji se čini boljim zakonskim rješenjima, a ne obojenim papirom iz štamparskih mašina.
Ma, mog'o je Pedja podnijeti 100 amandmana, dzaba mu sve kad nije podnio amandman koji najvise tisti parazite - ukidanje kolektivnih ugovora.
8-)
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#2515 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by kolegione »

Opetja033 wrote:
sarlo wrote:
Opetja033 wrote:Jeste li vi normalni?
Sta se drzava koji kurac ima petljati koga ja zaposljavam u svojoj firmi? To ce samo trziste regulisati. Kao i u svim normalnim demokratskim zemljama i slobodnom svijetu - zaposlicu onoga koga je meni kurcu cejf da zaposlim a eventualne negativne posljedice cu snositi od trzista/kupaca/klijenata a ne od drzave.
Sta sada, neki zlatar na Carsiji mora raspisati konkurs i ne smije zaposliti svog sina u zlatari? Piljari takodje? A da nameti ostanu isti? Pa ja, klasicni parazitski mentalitet.
Ni u jednoj zemlji svijeta ka kojem stremimo (barem mi koji smo normalni a ne rusofili ili nostalgicari koje je vrijeme pregazilo) drzave ne namece privatnicima javne konkurse. Pogotovo ne sitnim privatnicima.
Ti vam prijedlozi zakona mogu proci u Sjevernoj Koreji, mozda i Kubi.
Ovdje nikada.

Nekima komunizam nikada neces izbiti iz glava. Ali sasvim nebitno. Stara poslovica kaze kako psi laju a karavana prolazi. I da na vrijeme zaustavim infantilne doskocice: ne, ne pokusavam luckasto nazvati djukelama sagovornike. -
Lijep primjer kako ce gazda da tretira parazite.
Sta ce tebi drzava da odredjuje kako da se ti odnosis prema svojim radnicima. Tvoja firma, tvoji radnici, tvoja kandzija.
Da li imas poteskoce u razvoju, disleksiju ili si samo bezobrazan? Ko je spominjao odnos prema radnicima? Ja sam samo napisao da drzava nema sta da se petlja u to KOGA privatnik zaposljava, pogotovo ako se radi o malim ili srednjim firmama. A da ne govorim o porodicnim ili zanatskim. Nisam pisao o tome da drzava nema pravo da se petlja u to KAKO se poslodavac odnosi prema uposlenicima.
Je li sada jasnije ili treba jos jednom da ponovim? Slovo po slovo?
Na kraju krajeva tako imbecilan zakon ne mozes naci ni u jednoj zapadnoeuropskoj zemlji i zemlji clanici euroatlantskih integracija. A valjda tamo stremimo. Ili?
Kad bude socijala isto kao i tamo boli ceme qurcina kako ces me tretirati jer cu te prebiti ako me budes maltretirao platiti kaznu ili odlezati u elitnom zatvoru i smijati se, dok ne bude tako sve ostalo je bezqurac
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#2516 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Dobrinja80 »

Opetja033 wrote:
Dobrinja80 wrote:
Latte wrote:Na spomen tita treba ustat pa ga sa visine posrat,da mu se bas primi na celu :D

Bas me zanima koga ce ova izmjena o zvanju na telefon i 60 sati vise zaboliti kroz par mjeseci
Kad spomenes Titu i socijalizam danasnjoj omladini oni te gledaju kao da pričaš o naučnoj fantastici.
Dovoljno je reči
-rodis se besplatno
- završiš školvanje koje je besplatno uključujući i dom
-zaposlis se besplatno bez staža na birou ili stele
-dobiješ stan, besplatni
-ideš na more u radnicka odmarališta
-besplatno zdravstvo
O vrli ekonomski magu, nista od toga nije bilo besplatno. Placalo se kreditima (koje, uzgred, jos uvijek otplacujemo). Bas kao sto zelite da se i sada sve placa novim kreditima.
Jbg naviklo se kmecati da te drzava tetosi kao malo bebicu od kolijevke do mezara. Ne'do Bog dignuti guzicu pa nesto sam pokusati uraditi.
Još se mi vozimo titovim prugama i cestama, još se živi u gradovima koje je izgradila titova država, i nebi mogao ni pisati na ovom forumu da nije struje iz titovih elektrana.
čak nebi bilo ni ovih privrednika da nije bilo titove industrije i privrede koju ste opljačkali.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#2517 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by mmaar »

zateznistub wrote:
mmaar wrote: Taj fasist je jucer pozivao policiju da ubija radnike. Eto kakve nistarije i razbojnici ce vam odlucivati o zivotu i smrti, i vama i vasoj djeci. To vam je dao Alijin sin i njihova Cosa Nostra. Nadam se samo da su tajkuni i njihovi politicki zastitnici iz Cosa Nostre svjesni posljedica koje sa sobom nosi uvodjenje diktature, a danas i ovih dana smo upravo tome prisustvovali. Radnici u proslosti su izlazili na kraj i sa gorim huljama. Ucite od njih.

Fašist jeste, slina koja se naslađuje tuđom ukom, ali zapamti,

on i njemu slični se ni u hali (wc, ne proizvodna) ne pitaju!

Takvi samo baljezgaju po tastaturi
Samo recept iz Spanije 1936. I kreč.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#2518 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by zateznistub »

kolegione wrote: Kad bude socijala isto kao i tamo boli ceme qurcina kako ces me tretirati jer cu te prebiti ako me budes maltretirao platiti kaznu ili odlezati u elitnom zatvoru i smijati se, dok ne bude tako sve ostalo je bezqurac
:kiss:
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#2519 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Dobrinja80 »

Latte wrote:
Dobrinja80 wrote:
Latte wrote:Na spomen tita treba ustat pa ga sa visine posrat,da mu se bas primi na celu :D

Bas me zanima koga ce ova izmjena o zvanju na telefon i 60 sati vise zaboliti kroz par mjeseci
Kad spomenes Titu i socijalizam danasnjoj omladini oni te gledaju kao da pričaš o naučnoj fantastici.
Dovoljno je reči
-rodis se besplatno
- završiš školvanje koje je besplatno uključujući i dom
-zaposlis se besplatno bez staža na birou ili stele
-dobiješ stan, besplatni
-ideš na more u radnicka odmarališta
-besplatno zdravstvo
Vama nisu onda ni plate trebale,sve besplatno jebo te
Nego skontaj da besplatno mozes dobit samo zalutali metak u potiljak i nista vise
Šta ti znači to?
Prijetnje?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2520 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by General War »

Opetja033 wrote:
Govorim o tome da se u modernom, progresivnom i normalnom dijelu svijeta nigdje ne moze naci tako imbecilan ZOR koji je predlozen kao mesijansko rijesenje maloprije na ovoj temi. Pogotovo ako govorimo o dijelu kojeg sam komentarisao.
Eh kad bi vidio kanadski, svedski, australski...pa i americki (zavisno od drzave do drzave)ekvivalent naseg (ZOR-a) iznenadio bi se...pravila igre se (standardi) moraju postovati...ne mozes postaviti npr. sina na odgovorno mjesto TVOJE firme a da ne ispunjava uslove za taj posao, zatvorit ce te inspekcija dok si rekao keks i jos masno naplatiti.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#2521 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by hizo ramidovic »

zeljo dobro odigro. na kosevu mu odgovara da pobijedi 1:0 i ide u plejof
Latte
Posts: 643
Joined: 11/07/2015 11:49

#2522 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Latte »

Kakve bolan prijetnje,koji si ti da tebi neko prijeti.
Kazem ti samo da djaba nema nista osim zalutalog metka u potiljak.
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#2523 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Dobrinja80 »

Anabella wrote:
Dobrinja80 wrote:
Opetja033 wrote: Na kraju krajeva tako imbecilan zakon ne mozes naci ni u jednoj zapadnoeuropskoj zemlji i zemlji clanici euroatlantskih integracija. A valjda tamo stremimo. Ili?
Ko kaže da stremimo?
Jel neko pitao građane dali su za te integracije?
jel to demokratija ?
Pridružujemo se EU ali nećemo pitati građane jesu li za?

Pa imas referendum o ulasku u EU, sem toga gradjani se pitaju i na izborima..
Kad je bio taj referendum?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2524 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by almir90 »

Sindikat: "Hoće da nam ukinu plate koje nikad nismo zaradili, mi to nećemo dozvoliti, pa da moramo plate da zarađujemo k'o oni anam obični ljudi".

:zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz:
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#2525 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by mmaar »

Dobrinja80 wrote: Šta ti znači to?
Prijetnje?
Da, to su prijetnje istih onih koji ubijaju bosansku sirotinju i bez metka, a u proslosti su radili i s tim, ali ko se maca laca.... Silnici ne znaju da sto djavo donese, to djavo i odnese.
Locked