ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Locked
eroslav
Posts: 226
Joined: 15/07/2013 18:34
Location: delta quadrant

#376 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by eroslav »

alphonse kauders wrote:Ja nikako ne kontam Novalićevu logiku i kada god šta izjavi sve mi je jasnije da taj čovjek izgovori prvo što mu pRdne na pamet i da iza njegovih izjava nema nikakve niti analize niti strategije, već samo paušalne ocjene bez ikakvog pokrića.

Ok, kaže imaš "povlaštene" i "nepovlaštene" - logika je da pokušaš ove "nepovlaštene" pogurati da im bude bolje. Jok, kod Novalića je logika da "povlaštenima" bude gore (nek komšiji crkne krava), pa ćemo kao biti jednakiji. Naravno, nepovlašteni pri tom ostaju na svom mjestu i pozicija im se nikako ne mijenja.

Ljudi su kod nas željni rada u javnim preduzećima (btw. javna preduzeća nisu budžetlije, tj. ne primaju plaću preko budžeta, pošto vidim da se to ovdje miješa), ne toliko zbog plate, nego što su to rijetke firme u kojima se poštuju radnička prava - redovna plaća, godišnji, porodiljsko itd... I umjesto da se teži tome da svi radnici dobiju radnička prava kroz jake kolektivne ugovore, Novalićeva logika je da se ovima prvima to sroza - koji će vam k...c radnička prava???

Ja zaista ne vidim toliko problem u javnim preduzećima (iako je tamo fakat kadar prekobrojan), koliko u samom uređenju države, ogromnoj administraciji u državi i kantonima, od kojih je prilična većina bespotrebna (pogotovo silni kantonalni ministri, šoferi, sekretarice pa i Novalićevi savjetnici k...ci palci) i koji su ogromna stavka budžeta, a ničemu ne doprinose.

Ne znam, nisam siguran da će ovaj Zakon ovakav proći na parlamentu, a od sindikata ionako nema ništa, nijedan sindikat kod nas se izborio za bilo šta, pa što bi i sad...
:thumbup:
bosna boy
Posts: 241
Joined: 18/07/2015 13:40

#377 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by bosna boy »

Moji nisu sigurno jebali te oni
Tvoje komunjare su eto imale 4 godine vremena da počnu da popravljaju stvari pa jesul ama baš išta napravili
Ništa, ista govna koja se uklopila u sistem
Dakle pokrijte se ušima imali ste priliku propustili je i ugasili, nadam se za sva vremena
Da se nećete vaskrsnuti ko vampiri
Nikad više
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45501
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#378 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Chmoljo »

ammm, nadobudni dječače, da ne bih ispao bahat, zasad samo opomena.

obrati se bilo kome drugom takvim tonom, ne gine ti banana.

o&o
bosna boy
Posts: 241
Joined: 18/07/2015 13:40

#379 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by bosna boy »

Chmoljo wrote:
bosna boy wrote: Sa socijalistickim mentalnim čipom su loši domaćini milion posto
dokazano za čitav ovaj period do sada
Samo nove prozapadno prokapitalističke snage mogu učinit nephodni preokret ali njih nema odnosno nisu većina i to smo MI
VI ste suprostavljena strana, retrogadna sila koja čuva tekovine samoupravnog socijalističkog javašluka i sa takvim mentalnim čipom je nažalost većina
na ovom primjeru zakona o radu su se baš lijepo izdefinisali ovi suprostavljeni tabori, vec sasvim jasno ko su oni sto NISU za novi zakon odnosno za zadrzavanje starog
vidiš da sam sa pravom rekao da si nadobudan, jer tako vispreno svrstavaš ljude u za i protiv. ;-)
Ma vidi se to bolan iz tri četiri rečenice pisanja kod svakog na kojoj je strani
Da se ne lažemo
A što da nisam pogriješio ?
Nisi prosocijistički nastrojen ?
U čemu je problem jasno kazat na kojoj si strani
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#380 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by pici »

kako da komunjare poprave ono sto je popljackano... ovi tvoji miderasHi su ko termiti a bake je BaBo termit :mrgreen:
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#381 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Mister Yes »

Nema ovdje puno pametovanja. Je li to zahtjev EU i MMF? Jeste. Da li oni kažu da je novi bolji od starog? Kažu. Gotova priča.

Ako sindikati izađu da protestvuju protiv ovoga onda mogu komotno donjeti i transparent "NEĆEMO U EU" jer to je praktično ta poruka.
bosna boy
Posts: 241
Joined: 18/07/2015 13:40

#382 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by bosna boy »

pici wrote:kako da komunjare poprave ono sto je popljackano... ovi tvoji miderasHi su ko termiti a bake je BaBo termit :mrgreen:
Ej
A slatko uzjahat na vlast i na budžetsku sisu
Sto su onda preuzimali vlast i plasirali populističku priču
Nesto su mi ama bas slični grčkoj sirizi a Nikšić onom blentovu Ciprasu
Lafina bez pokrića i plakanje i moljakanje Merkelove i mmf-a
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#383 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by pici »

bosna boy wrote:
pici wrote:kako da komunjare poprave ono sto je popljackano... ovi tvoji miderasHi su ko termiti a bake je BaBo termit :mrgreen:
Ej
A slatko uzjahat na vlast i na budžetsku sisu
Sto su onda preuzimali vlast i plasirali populističku priču
Nesto su mi ama bas slični grčkoj sirizi a Nikšić onom blentovu Ciprasu
Lafina bez pokrića i plakanje i moljakanje Merkelove i mmf-a

sad tvoji jasHu neka ih neka jasHu al kad tad ce oni svoju nafaku posrkat...JOPET :mrgreen:
bosna boy
Posts: 241
Joined: 18/07/2015 13:40

#384 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by bosna boy »

:lol:
Opet on "moji"
Nikad nisu bili nit sam ih miriso
Ali ova struja sa Novalićem ima moje iskrene simpatije
Zaokret od 360 stepeni
Ako ga ne sjebu sto retrogradne snage unutar stranke sto sindikat i oni sa soc mentalnim čipom koje sam spominjo a kojih je nažalost velika većina u državi
User avatar
pici
Posts: 43579
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#385 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by pici »

bosna boy wrote::lol:
Opet on "moji"
Nikad nisu bili nit sam ih miriso
Ali ova struja sa Novalićem ima moje iskrene simpatije
Zaokret od 360 stepeni
Ako ga ne sjebu sto retrogradne snage unutar stranke sto sindikat i oni sa soc mentalnim čipom koje sam spominjo a kojih je nažalost velika većina u državi

zaokret od 360 stepeni te vrati na isto :mrgreen: jebena geometrija :mrgreen:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#386 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by VjecitiStudent »

pici wrote:
bosna boy wrote::lol:
Opet on "moji"
Nikad nisu bili nit sam ih miriso
Ali ova struja sa Novalićem ima moje iskrene simpatije
Zaokret od 360 stepeni
Ako ga ne sjebu sto retrogradne snage unutar stranke sto sindikat i oni sa soc mentalnim čipom koje sam spominjo a kojih je nažalost velika većina u državi

zaokret od 360 stepeni te vrati na isto :mrgreen: jebena geometrija :mrgreen:
Kompletan tranzicijski idiot, naša endemska vrsta školovana na elitnim travničkim i laktaškim univerzitetima. :roll:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#387 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by kamen spoticanja »

Kikibombona wrote:
kamen spoticanja wrote:Realno zakon je jos uvijek semisocijalisticka ubleha...moja su ocekivanja bila mnogo zesca...tako zestoka da svako ko se zaposli bilo gdje za 15 dana pozeli imati svoju firmu...
A da udaraci pecata i referenti za referente imaju taman toliku platu koja ce im pokriti samo kiririki...i da dobiju shefove koji ih mogu nogirati s posla u svaka doba dana i noci...a i da shefovi dobiju iste takve shefove
Nadam se samo da je ovo prelazna varijanta da se zhaba ne skuha ili ne iskoci iz vode
Prirodna selekcija?

Trebaju i vole zivjeti ljudi koji nisu tako inteligentni da sami nesto pokrenu i da samoincijativno kreiraju bilo kakvu vrijednost...

A svako ko kaze da nas covjek nece da radi laze kao pas.

Rak rana ovog drustva su 'obrazovani i inteligentni', kojima obrazovanje nije ni za kurac a inteligencija je veoma upitna. Imamo konje za povuci, problem su cobani koji nisu odmakli daleko od konja.

I moram unijeti malo zluradosti u cijelu pricu.... Eto vam nacionalisti, eto vam vasa nacija i vjera! A hocete i novi rat? E nek vas guze, sirotinjo glupa!

Vec nakon pet minuta mi bude zao radi izrecenog...
Moj je interes da ti sto vuku ko konji zarade za sta god pozele a bagra koja nece i ne zeli da radi ima taman toliko koliko koliko vrijedi
A onaj dio populacije koji nije u stanju da bude produktivno drzava pomogne iz bogatih socijalnih fondova(podrazumjeva se da ce tada biti bogati)
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#388 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by emigrazione »

alphonse kauders wrote:Ja nikako ne kontam Novalićevu logiku i kada god šta izjavi sve mi je jasnije da taj čovjek izgovori prvo što mu pRdne na pamet i da iza njegovih izjava nema nikakve niti analize niti strategije, već samo paušalne ocjene bez ikakvog pokrića.

Ok, kaže imaš "povlaštene" i "nepovlaštene" - logika je da pokušaš ove "nepovlaštene" pogurati da im bude bolje. Jok, kod Novalića je logika da "povlaštenima" bude gore (nek komšiji crkne krava), pa ćemo kao biti jednakiji. Naravno, nepovlašteni pri tom ostaju na svom mjestu i pozicija im se nikako ne mijenja.

Ljudi su kod nas željni rada u javnim preduzećima (btw. javna preduzeća nisu budžetlije, tj. ne primaju plaću preko budžeta, pošto vidim da se to ovdje miješa), ne toliko zbog plate, nego što su to rijetke firme u kojima se poštuju radnička prava - redovna plaća, godišnji, porodiljsko itd... I umjesto da se teži tome da svi radnici dobiju radnička prava kroz jake kolektivne ugovore, Novalićeva logika je da se ovima prvima to sroza - koji će vam k...c radnička prava???

Ja zaista ne vidim toliko problem u javnim preduzećima (iako je tamo fakat kadar prekobrojan), koliko u samom uređenju države, ogromnoj administraciji u državi i kantonima, od kojih je prilična većina bespotrebna (pogotovo silni kantonalni ministri, šoferi, sekretarice pa i Novalićevi savjetnici k...ci palci) i koji su ogromna stavka budžeta, a ničemu ne doprinose.

Ne znam, nisam siguran da će ovaj Zakon ovakav proći na parlamentu, a od sindikata ionako nema ništa, nijedan sindikat kod nas se izborio za bilo šta, pa što bi i sad...
Javna preduzeca nisu budzetlije???
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#389 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kikibombona »

kamen spoticanja wrote: Moj je interes da ti sto vuku ko konji zarade za sta god pozele a bagra koja nece i ne zeli da radi ima taman toliko koliko koliko vrijedi
A onaj dio populacije koji nije u stanju da bude produktivno drzava pomogne iz bogatih socijalnih fondova(podrazumjeva se da ce tada biti bogati)
Ma hoce jarane svi raditi, samo nece ako ne moraju... A mnogi na budzetu ocigledno ne moraju...

Zalosno je sto ce ovaj zakon jebati majku sirotinji bez stele, koja hoce i mora da radi. Oni ce najvise ispastati i biti u najvecoj neizvjesnosti. Naslusao sam se kamaru prica kako nasi seljacki, nacionalisticki i vjernicki poslodavci tretiraju radnike zarad ekstra profita. Vidi taj seljacki Prevent u Zenici, sta bagra radi. Muz i zena zajedno ostadose bez posla, a imaju kredit i malo dijete. Nemaju nikakve stele, nisu stranacko-fimilijarno-vjerski uvezani. I sta onda? Znas i sam da je skoro nemoguce naci novi posao ako nemas veze ili nisi ekspert prve klase.

Mislim, mene ovo ne moze.pogoditi, ali mi opet zao sirotinje koja ce zestoko najebati...
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#390 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Mea_parvitas »

emigrazione wrote: Javna preduzeca nisu budzetlije???
EPBiH, Telecom? Budzetlije?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#391 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by JThomas »

ne, oni su gore od budžetlija u pravom smislu.
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#392 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by emigrazione »

Mea_parvitas wrote:
emigrazione wrote: Javna preduzeca nisu budzetlije???
EPBiH, Telecom? Budzetlije?
Pa naravno da su budzetlije, ja koji su kurac?
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#393 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by ljuspica »

Kikibombona wrote:
kamen spoticanja wrote: Moj je interes da ti sto vuku ko konji zarade za sta god pozele a bagra koja nece i ne zeli da radi ima taman toliko koliko koliko vrijedi
A onaj dio populacije koji nije u stanju da bude produktivno drzava pomogne iz bogatih socijalnih fondova(podrazumjeva se da ce tada biti bogati)
Ma hoce jarane svi raditi, samo nece ako ne moraju... A mnogi na budzetu ocigledno ne moraju...

Zalosno je sto ce ovaj zakon jebati majku sirotinji bez stele, koja hoce i mora da radi. Oni ce najvise ispastati i biti u najvecoj neizvjesnosti. Naslusao sam se kamaru prica kako nasi seljacki, nacionalisticki i vjernicki poslodavci tretiraju radnike zarad ekstra profita. Vidi taj seljacki Prevent u Zenici, sta bagra radi. Muz i zena zajedno ostadose bez posla, a imaju kredit i malo dijete. Nemaju nikakve stele, nisu stranacko-fimilijarno-vjerski uvezani. I sta onda? Znas i sam da je skoro nemoguce naci novi posao ako nemas veze ili nisi ekspert prve klase.

Mislim, mene ovo ne moze.pogoditi, ali mi opet zao sirotinje koja ce zestoko najebati...
Sirotinja je najebala i od dzukela lutalica. Ovi sto voze auta nemaju toliku frku, tj.nista im ne moze biti, a ovi jadni sto trce bez auta na poso ujutro u 5, 6 h da obezbjede hljeb porodici, e takve ove dzukele napadaju...a kako sad ta ista sirotinja bez stele,jel to znaci da ovaj novi zakon za njih nece vaziti?
bosna boy
Posts: 241
Joined: 18/07/2015 13:40

#394 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by bosna boy »

Kikibombona wrote:Muz i zena zajedno ostadose bez posla, a imaju kredit i malo dijete. Nemaju nikakve stele, nisu stranacko-fimilijarno-vjerski uvezani. I sta onda? Znas i sam da je skoro nemoguce naci novi posao ako nemas veze ili nisi ekspert prve klase.

Mislim, mene ovo ne moze.pogoditi, ali mi opet zao sirotinje koja ce zestoko najebati...
A sta bi ti da ti privatnik bude socijalna ustanova kao sto su bila socijalisticka preduzeca u kojima se drzali neradnici pijandure i kreteni jer su naredali 10 oro djece pa mu jos daju i stan
A on debil neradnik najveci i pametuje po radnickim savjetima
Prosla su ta debilska vremena
Šuz u guz jarane ako si neradnik
A to je ono što i boli ove galamdžije protiv novog zakona jer upravo dopusta lakse otpustanje
Dobrog radnika niko nije lud da otpusti
Bil ga ti prvi otpustio da si poslodavac
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#395 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by mmaar »

Kikibombona wrote:
diason wrote:O zakonu ukratko,
- Ako zatrudnis neces biti placen, ustvari hoces ako poslodavac to zeli, usto sumnjam.I vrlo vjerovatno ti nece produziti ugovor.
- Kad te nagrize zub vremena i sa pedeset i nesto godina ne budes produktivan kao onaj od dvadeset i nesto, bices otpusten.
- Ako se povrijedis na poslu, neces vise moci dobiti promjenu radnog mjesta, na neko lakse mjesto, vec ces biti nogiran.
- Ako ti poslodavac kaze da radis umjesto osam sati, dvanaest za iste pare, to ces morati i raditi, inace ces biti otpusten.
- Ako kaze da se ubuduce radi svaka subota i nedjelja, a ti ne dodjes isto tako ces biti otpusten.
- Ako se razbolis i duze ostanes na bolovanju, bices opet nogiran.
- Ako si zaposlen u nekom od bivsih giganata, a neki privatnik zamislio na tlu bivse firme pravit neboder, moci ce kupit firmu bez radnika, jer ce biti nogirani, takodjer!

A ovi sto rade po opstinama, oni ce i dalje udarati pecate, boli ih kurac, ne bi se ni zaposlili tamo da nisu imali dobru vezu.
Jarane.... i sada nam je isto ovako!
S jednom razlikom, a to je da ce ovo legalizovati. Pored ovakvog postojeceg ZORa, imas ove stvari, sad sta ce jos biti kada se spusti granica do samog dna.

Nema naseg naroda nigdje, voli vise dzelae sebe i svoje djece, ako se ovi glasovi mogu smatrati narodom, jer bojim se da su oni koji podrzavaju ovaj zakon uglavnom stranacki kerovi ili su usko vezani za tajkunske krugove. Nema zdravog covjeka koji zivi od svog rada da ce ovaj a la Musolini zakon podrzati.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#396 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by ljuspica »

bosna boy wrote:
Kikibombona wrote:Muz i zena zajedno ostadose bez posla, a imaju kredit i malo dijete. Nemaju nikakve stele, nisu stranacko-fimilijarno-vjerski uvezani. I sta onda? Znas i sam da je skoro nemoguce naci novi posao ako nemas veze ili nisi ekspert prve klase.

Mislim, mene ovo ne moze.pogoditi, ali mi opet zao sirotinje koja ce zestoko najebati...
A sta bi ti da ti privatnik bude socijalna ustanova kao sto su bila socijalisticka preduzeca u kojima se drzali neradnici pijandure i kreteni jer su naredali 10 oro djece pa mu jos daju i stan
A on debil neradnik najveci i pametuje po radnickim savjetima
Prosla su ta debilska vremena
Šuz u guz jarane ako si neradnik
A to je ono što i boli ove galamdžije protiv novog zakona jer upravo dopusta lakse otpustanje
Dobrog radnika niko nije lud da otpusti
Bil ga ti prvi otpustio da si poslodavac
U BiH se ne gleda ko je dobar i posten radnik nego se gleda ko je ciji...nismo mi Njemačka.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#397 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by mmaar »

bosna boy wrote:
Kikibombona wrote:Muz i zena zajedno ostadose bez posla, a imaju kredit i malo dijete. Nemaju nikakve stele, nisu stranacko-fimilijarno-vjerski uvezani. I sta onda? Znas i sam da je skoro nemoguce naci novi posao ako nemas veze ili nisi ekspert prve klase.

Mislim, mene ovo ne moze.pogoditi, ali mi opet zao sirotinje koja ce zestoko najebati...
A sta bi ti da ti privatnik bude socijalna ustanova kao sto su bila socijalisticka preduzeca u kojima se drzali neradnici pijandure i kreteni jer su naredali 10 oro djece pa mu jos daju i stan
A on debil neradnik najveci i pametuje po radnickim savjetima
Prosla su ta debilska vremena
Šuz u guz jarane ako si neradnik
A to je ono što i boli ove galamdžije protiv novog zakona jer upravo dopusta lakse otpustanje
Dobrog radnika niko nije lud da otpusti
Bil ga ti prvi otpustio da si poslodavac
Mali, idi obrisi sline.
bosna boy
Posts: 241
Joined: 18/07/2015 13:40

#398 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by bosna boy »

JThomas wrote:ne, oni su gore od budžetlija u pravom smislu.
E teško je tu reći ko je gori
Trebalo bi otvorit temu sa anketom
:lol:
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#399 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Mea_parvitas »

JThomas wrote:ne, oni su gore od budžetlija u pravom smislu.
Moj otac radi u proizvodnji u jednom drugom gradu, jel i on gori od budzetlija jer mora raditi u smjenama, jer ima odgovoran posao, jer ima prekovremenih koliko hoces a ne placaju se haman nikad, itd.? Jel on kriv sto je fkt zasluzio tu platu svojom skolom, radom, trudom, zalaganjem?

Nauci razliku emigracijo, javno preduzece i budzetlije nisu jedno te isto.

@Bosna boj, fazon je u tome da kod nas poslodavci ne rade na principu zapada, da dobrog radnika adekvatno i plate, nego ga jebu jos vise za sve one koji rade manje od njega. Ili dodje amidzic, dajdzic, imas mehanizam da otpustis bilo koga, ionako je uglavnom radna snaga zamjenjiva osim vrhunskih strucnjaka i majstora. Ako se pobunis jer si lose placen, ima zamjena, otkaz... Ovo je Bosna, nije zapad.
User avatar
Moamer
Posts: 149
Joined: 12/08/2013 13:22

#400 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Moamer »

Budite vrijedni, produktivni, dajte 100% sebe u toku radnog vremena i nemate razloga za brigu.
Ovi sa viskom slobodnog vremena na radnom mjestu, sto vise po facebook-u i pauzama od 2 sata neka se zabrinu. Oni su upravo ta kategorija koja pljuje po novom nacrtu.

:thumbup:
Locked