Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post Reply
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#151 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by ljevoruki »

sreten75 wrote:
bole1st wrote:
ljevoruki wrote:Davne 1997. godine sam bio na jednom prijemu i tu upoznao Francis Boyle, pravnog savjetnika bosanske vlade na sudu u Hagu.
Otvoreno sam ga pitao je li se mogao izbjeci rat u bivsoj Jugoslaviji i njegov odgovor je bio:
"Ne, sa onakvim Milosevicem rat se nije mogao izbjeci."
:bih:
Pitaj Mila Djukanovica, mozda ima drukcije misljenje.
ma alija da je imao trecinu paameti mile djukanovica bosna bi sad bila nezavisna zemlja ekonomski u ravani sa hrvatskom,a muslimani bi bili preko 55 posto stanovnistva ALI NA TERITORIJI CITAVE ZEMLJE ne u trokutu sarajevo tuzla zenica,samo da je sacekao da se rijese problemi sa hrvatskom i referendum odgodi za 10 god,
Ako vas dvojica aludirate da BiH nije trebala raspisati referendum i ostati u Jugoslaviji nakon izlaska Slovenije i Hrvatske - mislim da je pitanje korektno i na mjestu i da bi trebalo biti predmet jedne historijske studije.
Ja sam uvijek govorio da BiH nije smjela uci u rat bez oruzja i da je to neoprostivo.
Kakve bi posljedice bile po BiH da je ostala u krnjoj Jugoslaviji, velikoj Srbiji necemo nikada saznati.
Da li je sudbina Kosova i politika Rugove ispravna ili nije, moze li se napraviti poredjenje - ne bih ulazio u to ali znam da Kosovari nisu imali ni priblizno zrtava kao Bosnjaci.
To naravno ne amnestira Srbe i Srbiju za genocid i zlocine koje su ucinili, samo se mora ispitati i druga strana. Za rat je potrebno dvoje, je li tako?
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#152 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Mister Yes »

madner wrote: Vaistinu, do juce bio covjek Bosnjak. :D
:lol:

Ti si me svojim britkom umom i savršenim argumentima vrbovao među Bosance. Lobista si ti samo takav :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#153 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Chmoljo »

pjesma Desanke je postavljena da se vidi da nije bilo uopšte tako kako navodiš i vezano za zločine okupatora.

šta je sa Jamom?

nju si elegantno zaobišao... :oops:

ali nema veze... može i ovako, kad već pominješ Kozaru...
Svatri ste mi na sisi ćapćala - joj, blagodatno
sunce knešpoljsko! -
svetrojici povijala nožice sam rumene
u bijele povoje lanene,
svetrojici sam prala jutrenje tople pelene ...
Joooj,
Srđane,
Mrđane,
Mlađene,
joj, tri goda u mom vijeku,
tri prvine u mom mlijeku,
tri saća teška,
silovita,
što ih utroba moja izvrca,
joj, rosni trolisni struče djeteline knešpoljske,
što procva ispod moga srca!
Joooj,
tri goda srpska u mom vijeku,
tri Obilića u mom mlijeku,
joj, Srđane-Đurđevdane,
joj, Mrđane-Mitrovdane,
joj, Mlađene-Ilindane:
Kozara izvila tri bora pod oblak,
Stojanka podigla tri sina pod barjak!
Joooj,
gdje ste,
Srđane,
Mrđane,
Mlađene,
druga vremena, druga pravila. dovoljno je vidjeti koja mitomanija vlada danas u vrijeme znanja dalekog nekoliko klikova mišem... strašno je i pomisliti šta bi bilo tada.

ipak, provlačiš mi ovdje tezu o ugroženosti srpskog, i pranju hrvatskog naroda od odgovornosti. jer Srbi nisu... šta? dobili tapiju na cijelu zemlju (Jugoslaviju) jer su se Ustaše namjerile na Kozaru? sa kojim pravom ba?

komunisti su se obračunali sa ustaškim REŽIMOM. političkom vrhuškom, ne hrvatskim narodom. prvo Blajburgom, poslije i likvidacijama u inostranstvu. presude im nisu trebale, jer su ionako samo forma. vidimo to danas, šta znače te presude za genocid.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#154 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Mister Yes wrote:
madner wrote: Vaistinu, do juce bio covjek Bosnjak. :D
:lol:

Ti si me svojim britkom umom i savršenim argumentima vrbovao među Bosance. Lobista si ti samo takav :lol:
Vaistinu, vaistinu. :D
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#155 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Mister Yes »

madner wrote:
Mister Yes wrote:
madner wrote: Vaistinu, do juce bio covjek Bosnjak. :D
:lol:

Ti si me svojim britkom umom i savršenim argumentima vrbovao među Bosance. Lobista si ti samo takav :lol:
Vaistinu, vaistinu. :D
:D

Mada kada pričam o Bošnjačkoj politici naravno da ću koristiti treće lice množine a ne prvo lice množine jer ja ne učestvujem u kreiranju te politike. Ali mlad si ti. Naučićeš :D
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#156 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by OldMayor »

Da nije bilo rata imali bi Republiku Bosnu i Hercegovinu, imali bi drzavu.

Kakve sad imamo politicare, ko da smo 90-ih imali bolje. Da ne govorimo da se jos njih nekoliko i dalje vrti tu u politickom i javnom zivotu.

Mi smo na nasu zalost na celu drzave imali veoma loseg politicara i loseg vizionara Aliju. Ja necu ulaziti u to kakav je on bio covjek, dobar, los to me ne zanima. Kao politicar je bio los. Odluke koje je donosio se mogu uvrstiti kao najgore ikad donesene, da ih studenti izucavaju.

Tesko je reci da li se rat mogao izbjeci, ali mogli smo biti pametniji. Da se nismo odmah zaletili sa referendumom, pa vidis da JNA ordinira po hrvatskoj, sloveniji i ti raspisujes referendumom. Covjek ti u skupstini kaze raspisite referendum, pobit cemo vas i ti izadjes i kazes za rat treba dvoje. Ubijaju ti ljude tamo po istocnoj bosni, pravis se budala, ma nece oni.

Toliku naivnost tesko da ce neko moci dostici. I jos na kraju kad je vidio da je vrag odnio salu, zagovarao je podjelu drzavu ne bil stvorio sebi mali irančić. Za to postoje i dokumenti.

Trebalo se hinjski odraditi i trebalo se prvo naoruzat, obezbjediti armiju, napraviti plan, pa onda letiti za referendumima, pricati za rat potrebno dvoje i slicne budalastine.

Mi smo sve naopako uradili, prepustili smo goloruke ljude divljacima da ih rokaju ko golubove.

I takav covjek danas u drzavi predstavlja kao neku pozitivnu licnost, daju mu se imena ulica, trgova itd.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#157 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

U biti tacno, no jedna stvar, nije se moglo cekati sa referendumom. Dakle to je bio trenutak (mozda cak i malo zakasnio).

Sve sto si naveo je trebalo uraditi do tada, a jedini nacin da se to uradi je bio da SDS ne udje u vladu kao koalicioni partner.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#158 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Mister Yes wrote:
madner wrote:
Mister Yes wrote:
:lol:

Ti si me svojim britkom umom i savršenim argumentima vrbovao među Bosance. Lobista si ti samo takav :lol:
Vaistinu, vaistinu. :D
:D

Mada kada pričam o Bošnjačkoj politici naravno da ću koristiti treće lice množine a ne prvo lice množine jer ja ne učestvujem u kreiranju te politike. Ali mlad si ti. Naučićeš :D
Vaistinu, jer vaistinu ako Bosnjaci nesto dobiju ti vaistinu nista od toga nemas.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#159 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by muniza »

OldMayor wrote:Da nije bilo rata imali bi Republiku Bosnu i Hercegovinu, imali bi drzavu.

Kakve sad imamo politicare, ko da smo 90-ih imali bolje. Da ne govorimo da se jos njih nekoliko i dalje vrti tu u politickom i javnom zivotu.

Mi smo na nasu zalost na celu drzave imali veoma loseg politicara i loseg vizionara Aliju. Ja necu ulaziti u to kakav je on bio covjek, dobar, los to me ne zanima. Kao politicar je bio los. Odluke koje je donosio se mogu uvrstiti kao najgore ikad donesene, da ih studenti izucavaju.

Tesko je reci da li se rat mogao izbjeci, ali mogli smo biti pametniji. Da se nismo odmah zaletili sa referendumom, pa vidis da JNA ordinira po hrvatskoj, sloveniji i ti raspisujes referendumom. Covjek ti u skupstini kaze raspisite referendum, pobit cemo vas i ti izadjes i kazes za rat treba dvoje. Ubijaju ti ljude tamo po istocnoj bosni, pravis se budala, ma nece oni.

Toliku naivnost tesko da ce neko moci dostici. I jos na kraju kad je vidio da je vrag odnio salu, zagovarao je podjelu drzavu ne bil stvorio sebi mali irančić. Za to postoje i dokumenti.

Trebalo se hinjski odraditi i trebalo se prvo naoruzat, obezbjediti armiju, napraviti plan, pa onda letiti za referendumima, pricati za rat potrebno dvoje i slicne budalastine.

Mi smo sve naopako uradili, prepustili smo goloruke ljude divljacima da ih rokaju ko golubove.

I takav covjek danas u drzavi predstavlja kao neku pozitivnu licnost, daju mu se imena ulica, trgova itd.
Slažem se u biti u svakoj stavci izuzev termina referenduma/rata.
Po meni je isti zakasnio, trebalo je sve uraditi kada i Hrvatska jer bi JNA tada imala dosta teži zadatak, ovako ispade šta je ispalo na žalost. Da smo još duže čekali, JNA bi bila još rasterećenija i prošli bi i gore a ni Hrvatska ne bi mogla odraditi oluju već bi se zapadne granice zacementirale, znači okasnili smo. Dok su se ostali spremali za rat mi smo mahali trobojkama i pravili se ludi, e to je bil greška u startu.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#160 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Mogu samo da zamislim kako se zakuvavao taj rat. Političke vođe su ga igrali kao šah, uz piće i ručak.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#161 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Ne bi me čudilo da se rat vodio uz partiju pokera. Jadan narod. Možeš od njega napraviti i ovce i zombije.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#162 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Mister Yes »

madner wrote:Vaistinu, jer vaistinu ako Bosnjaci nesto dobiju ti vaistinu nista od toga nemas.
Ja lično naravno da nemam ništa od toga da li će buduća Bošnjačka država zauzimati 100% današnje BiH ili 51% BiH.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#163 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Vaistinu, do juce je zivio u Sarajevu. :D
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#164 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Mister Yes »

madner wrote:Vaistinu, do juce je zivio u Sarajevu. :D
Živim i danas. I biću tu još jedno vrijeme. Ali nedovoljno da doživim tu 100% Bošnjačku BiH. A nećeš ni ti đaba se napinješ :evil:
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#165 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Pa sto odmah ne rece da govoris o 3542 godini.
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#166 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Hlapoje »

Chmoljo wrote:
ipak, provlačiš mi ovdje tezu o ugroženosti srpskog, i pranju hrvatskog naroda od odgovornosti. jer Srbi nisu... šta? dobili tapiju na cijelu zemlju (Jugoslaviju) jer su se Ustaše namjerile na Kozaru? sa kojim pravom ba?


Ne tapiju na celu zemlju, već jedan civilizacijski odnos prema žrtvama genocida i prema narodu čije su stradanje komunisti najviše eksploatisali, lepeći petokrake na čela ljudima koji su se hvatali oružja u BiH i Hrvatskoj, samo da bi spasli goli život.

Ne tapiju na celu zemlju, al ne i da najveći sin naroda i narodnosti do kraja života okreće glavu od Jasenovca.

Ne tapiju na celu zemlju, ali ne i autonomiju Kosovu i Vojvodini sa atributima države.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#167 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Pa dobro, da nije Miloševića da li bi se Jugoslavija održala do danas? Sve je vodilo dezintegraciji u svakom slučaju i tu je Mister Yes u pravu - komunisti su stvorili državu na određeno vreme. Ispravnije je zato Miloševića kriviti za rat, raspad bi se kad tad dogodio.

Mada preuveličava ono oko Aleksandra, danas mu to Srbi ne mogu oprostiti ali činjenica je da su svi srpski političari tad bili za Jugoslaviju i to je u datom momentu bilo možda i najbolje rešenje. Srbi i Hrvati nisu imali neprijateljstva do tog momenta i ujedinjenje je bilo očekivano donekle i prirodno. Iz tadašnje perspektive sasvim sigurno ni po Srbiju nije poželjno bilo prostiranje Italije, pa i Austrije do južne Dalmacije ili Slavonije. To bi u svakom slučaju ubrzalo dolazak ustaškog pokreta na vlast u HR.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#168 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Da je Stambolic pobjedio, vjerovatno bi danas Jugoslavija postojala. Da li bi bila centralizovanija ili decentralizovanija, to zavisi od modela privatizacije.
sreten75
Posts: 106
Joined: 13/01/2014 13:40

#169 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by sreten75 »

muniza wrote:
OldMayor wrote:Da nije bilo rata imali bi Republiku Bosnu i Hercegovinu, imali bi drzavu.

Kakve sad imamo politicare, ko da smo 90-ih imali bolje. Da ne govorimo da se jos njih nekoliko i dalje vrti tu u politickom i javnom zivotu.

Mi smo na nasu zalost na celu drzave imali veoma loseg politicara i loseg vizionara Aliju. Ja necu ulaziti u to kakav je on bio covjek, dobar, los to me ne zanima. Kao politicar je bio los. Odluke koje je donosio se mogu uvrstiti kao najgore ikad donesene, da ih studenti izucavaju.

Tesko je reci da li se rat mogao izbjeci, ali mogli smo biti pametniji. Da se nismo odmah zaletili sa referendumom, pa vidis da JNA ordinira po hrvatskoj, sloveniji i ti raspisujes referendumom. Covjek ti u skupstini kaze raspisite referendum, pobit cemo vas i ti izadjes i kazes za rat treba dvoje. Ubijaju ti ljude tamo po istocnoj bosni, pravis se budala, ma nece oni.

Toliku naivnost tesko da ce neko moci dostici. I jos na kraju kad je vidio da je vrag odnio salu, zagovarao je podjelu drzavu ne bil stvorio sebi mali irančić. Za to postoje i dokumenti.

Trebalo se hinjski odraditi i trebalo se prvo naoruzat, obezbjediti armiju, napraviti plan, pa onda letiti za referendumima, pricati za rat potrebno dvoje i slicne budalastine.

Mi smo sve naopako uradili, prepustili smo goloruke ljude divljacima da ih rokaju ko golubove.

I takav covjek danas u drzavi predstavlja kao neku pozitivnu licnost, daju mu se imena ulica, trgova itd.
Slažem se u biti u svakoj stavci izuzev termina referenduma/rata.
Po meni je isti zakasnio, trebalo je sve uraditi kada i Hrvatska jer bi JNA tada imala dosta teži zadatak, ovako ispade šta je ispalo na žalost. Da smo još duže čekali, JNA bi bila još rasterećenija i prošli bi i gore a ni Hrvatska ne bi mogla odraditi oluju već bi se zapadne granice zacementirale, znači okasnili smo. Dok su se ostali spremali za rat mi smo mahali trobojkama i pravili se ludi, e to je bil greška u startu.
ja ne znam zasto poredis bosnu sa hrvatskom,,u hrvatskoj je bilo pola miliona srba i preko 4 miliona hrvata,,u bih je bilo 2 miliona bosnjaka i gotov milion i pol srba,,,hrvate u bih ne racunam oni su vodili svoju politiku,,,znaci to je neuporedljivo,
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#170 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Walther »

madner wrote:Da je Stambolic pobjedio, vjerovatno bi danas Jugoslavija postojala. Da li bi bila centralizovanija ili decentralizovanija, to zavisi od modela privatizacije.
da baba ima chuna bila bi....

Sve i da je Stambolic pobjedio Srbi bi isli u svom pravcu... Milosevic je samo ispunjavao "zelje" i osnovi nije bio nacionalista. A Hrvati i Slovenci i Slovenci skroz u kontra pravcu. Sve skupa je moguce kontrolisati samo u jakoj i centralizovanoj drzavi.

Da nije bilo rata...... BiH bi imala vise gradjana i kontrolisala svoje granice, ekonomski bi bila na istom... Mozda jos u losijem stanju nego sad.
Proposition Joe
Posts: 285
Joined: 10/03/2012 09:26

#171 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Proposition Joe »

da nije bilo rata sada bi svi bili Muhamedi a ne Muhammedi ...
sreten75
Posts: 106
Joined: 13/01/2014 13:40

#172 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by sreten75 »

da nema republike srpske,srbi bi zadnjih sto godina sve politicke ratove izgubili,toliko su politicki bili pametni,,,odbiti posle rata napraviti srbiju u cijem bi sastavu bila bosna,crna gora,hercgovina makedonija,,i otici praviti jugoslaviju sa slovencima i hrvatima i ujedno hrvatsku staviti na pobjednicku stranu je mogao samo glupi kraj aleksandar karodjordjevic.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#173 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Walther »

sreten75 wrote:da nema republike srpske,srbi bi zadnjih sto godina sve politicke ratove izgubili,toliko su politicki bili pametni,,,odbiti posle rata napraviti srbiju u cijem bi sastavu bila bosna,crna gora,hercgovina makedonija,,i otici praviti jugoslaviju sa slovencima i hrvatima i ujedno hrvatsku staviti na pobjednicku stranu je mogao samo glupi kraj aleksandar karodjordjevic.
a bi daleko stigli u pm.... eto oni su pravili uslugu slovencima i hrvatima :D

usput kao sto su hrvati imali ustase, srbi su imali cetnike... koji bas i nisu pripadali pobjednickoj strani
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#174 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Ali Kemal »

Walther wrote:Da nije bilo rata...... BiH bi imala vise gradjana i kontrolisala svoje granice, ekonomski bi bila na istom... Mozda jos u losijem stanju nego sad.
Hajde samo objasni kako bi to bila ekonomski losija?
Sta je to uopsta sada ekonomski dobro :-)
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#175 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Walther wrote:
sreten75 wrote:da nema republike srpske,srbi bi zadnjih sto godina sve politicke ratove izgubili,toliko su politicki bili pametni,,,odbiti posle rata napraviti srbiju u cijem bi sastavu bila bosna,crna gora,hercgovina makedonija,,i otici praviti jugoslaviju sa slovencima i hrvatima i ujedno hrvatsku staviti na pobjednicku stranu je mogao samo glupi kraj aleksandar karodjordjevic.
a bi daleko stigli u pm.... eto oni su pravili uslugu slovencima i hrvatima :D

usput kao sto su hrvati imali ustase, srbi su imali cetnike... koji bas i nisu pripadali pobjednickoj strani
Jesu napravili veliku uslugu Slovencima i Hrvatima jer bez Srba nisu mogli biti nezavisni. Slovenci i Hrvati niti su imali predstavnike na pobedničkoj strani niti su se borili na strani Antante. (za razliku od Čeha na primer: Tomaš Masarik kao državnik i Čehoslovačka legija kao vojska na strani pobednika). Plus što bi se dugoročno teže izvukli iz okova Italije nego slabije Srbije.

Naravno, stoji to da su Srbi krivi za neuspeh Jugoslavije zbog sprovođene majorizacije.
Post Reply