Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post Reply
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#1 Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Da li bi se bošnjački narod prepoznao - da nije bilo rata? Ja mislim da bi.

Jugoslavija je morala propasti zbog sopstvene ideologije i kriminalnog sistema. Ali sve je moglo biti drugačije.

Svi narodi u ovom okruženju su bili kao odvezani s lanca. Toliko slobode i želja za slobodom pretvorilo se u neki bezglavi apetit.

Sada se stvari sve više smiravaju. Mnogo grešaka ima sa svih strana - međutim, uzrok tog rata je pre svega ljudske prirode i ljudskog neznanja.

Moje je mišljenje da se rat mogao izbeći. Šta je to što nam fali do današnjeg dana da bi se sve ispravilo?

Možda neka nova politička ideja koja povezuje sve narode na ovom podneblju? Moja je želja da dođe do tako nečeg.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#2 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Milan N wrote:Da li bi se bošnjački narod prepoznao - da nije bilo rata? Ja mislim da bi.

Jugoslavija je morala propasti zbog sopstvene ideologije i kriminalnog sistema. Ali sve je moglo biti drugačije.

Svi narodi u ovom okruženju su bili kao odvezani s lanca. Toliko slobode i želja za slobodom pretvorilo se u neki bezglavi apetit.

Sada se stvari sve više smiravaju. Mnogo grešaka ima sa svih strana - međutim, uzrok tog rata je pre svega ljudske prirode i ljudskog neznanja.

Moje je mišljenje da se rat mogao izbeći. Šta je to što nam fali do današnjeg dana da bi se sve ispravilo?

Možda neka nova politička ideja koja povezuje sve narode na ovom podneblju? Moja je želja da dođe do tako nečeg.
To je put u novo krvoprolice.
User avatar
stiv33
Posts: 379
Joined: 12/11/2013 10:20

#3 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by stiv33 »

Rat se mogao izbjeći da se srbija oduprla velikosrpskom imperijalizmu i da su sve republike prihvatile konfederalni sustav. Tad su se mogle nastaviti reforme koje je započeo Ante Marković, uz uvođenje tržišne privrede, a Jugoslavija (kao konfederacija) bi najkasnije do 1995. godine postala dio Eu. Ali narod je kao ovce rađe slušao svoje političke vođe koji su ga odveli na rub propasti.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#4 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by cenecimoveocino »

:meza1:
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#5 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 18:07, edited 1 time in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#6 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Prolaznik wrote:Kada se ispune preduslovi da se svaki narod odrekne šovinizma, želje da dominira nad drugim i da želi tuđe teritorije te na vlast dođu razumni, obrazovani i stručni ljudi imaćemo ekonomsku silu na ovim prostorima. Da li će biti unija, federacija, konfederacija ili nešto četvrto to zaista nikome neće biti bitno.

Tako malo a toliko puno nam treba.
Ko nas bre zavadi, jel to? :zzzz:
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#7 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 18:07, edited 1 time in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#8 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Prolaznik wrote:
Sezam wrote:
Prolaznik wrote:Kada se ispune preduslovi da se svaki narod odrekne šovinizma, želje da dominira nad drugim i da želi tuđe teritorije te na vlast dođu razumni, obrazovani i stručni ljudi imaćemo ekonomsku silu na ovim prostorima. Da li će biti unija, federacija, konfederacija ili nešto četvrto to zaista nikome neće biti bitno.

Tako malo a toliko puno nam treba.
Ko nas bre zavadi, jel to? :zzzz:
Ne, to nije to. Kada bi Jevreji razmiljali tako kao što ti razmišljaš onda bi i danas izbjegavali otići u Njemačku jer tamo su zaboga, nacisti.

Lijepo sam napisao i da ne ponavljam. Ako baš želiš da prozivam pojedinačno evo: srpska politika na Balkanu je rak rana regije, šovinizacija i fašizacija Hrvatske nije ništa manje opasna. Bošnjaci kada shvate i prihvate da dijele BiH sa ostalima a kada ti ostali prihvate BiH kao svoju zemlju eto onda ćemo imati neke od tih preduslova ispunjene.

Od mene toliko što se tiše ove teme jer će sada početi repriza već viđenog (čitanog). Over and out.
Preduslove za sta? Novu Srboslaviju?

Nikad vise.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#9 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Sezam wrote:
To je put u novo krvoprolice.
Onda ne treba ni u EU. Ali ja mislim da može biti boljeg rešenja.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by insomnia78 »

Vidim novu temu i kontam kolko ce trebati da krene "svi smo isti" i "ko nas bre zavadi"
Krace nego sam ocekivao, moram priznati
:D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#11 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Sezam wrote:
Milan N wrote:Da li bi se bošnjački narod prepoznao - da nije bilo rata? Ja mislim da bi.

Jugoslavija je morala propasti zbog sopstvene ideologije i kriminalnog sistema. Ali sve je moglo biti drugačije.

Svi narodi u ovom okruženju su bili kao odvezani s lanca. Toliko slobode i želja za slobodom pretvorilo se u neki bezglavi apetit.

Sada se stvari sve više smiravaju. Mnogo grešaka ima sa svih strana - međutim, uzrok tog rata je pre svega ljudske prirode i ljudskog neznanja.

Moje je mišljenje da se rat mogao izbeći. Šta je to što nam fali do današnjeg dana da bi se sve ispravilo?

Možda neka nova politička ideja koja povezuje sve narode na ovom podneblju? Moja je želja da dođe do tako nečeg.
To je put u novo krvoprolice.
Pa je li to isto znači i na bosanskohercegovačkom mikro-planu gde je takođe potrebno povezivati sva tri naroda?
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#12 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Šveđanin »

Šta da nije bilo rata 90-tih?

Hjoooj, kakvu bi repku imali 90tih.. :oops:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Milan N wrote:Da li bi se bošnjački narod prepoznao - da nije bilo rata? Ja mislim da bi.

Jugoslavija je morala propasti zbog sopstvene ideologije i kriminalnog sistema. Ali sve je moglo biti drugačije.

Svi narodi u ovom okruženju su bili kao odvezani s lanca. Toliko slobode i želja za slobodom pretvorilo se u neki bezglavi apetit.

Sada se stvari sve više smiravaju. Mnogo grešaka ima sa svih strana - međutim, uzrok tog rata je pre svega ljudske prirode i ljudskog neznanja.

Moje je mišljenje da se rat mogao izbeći. Šta je to što nam fali do današnjeg dana da bi se sve ispravilo?

Možda neka nova politička ideja koja povezuje sve narode na ovom podneblju? Moja je želja da dođe do tako nečeg.
Misliš da je sada bolje? Ideologija i kriminalni sistem, mislim da je današnji sistem (režim) više kriminogen nego prethodni ali to nije tema ove emisije. Da li se rat mogao izbjeći je hipotetičko pitanje, možda jeste a možda i nije. Mene više brine današnja kratkovidost pojedinih politika u BiH no ostaje da vidimo da li se išta naučilo iz prethodnog rata.
User avatar
stiv33
Posts: 379
Joined: 12/11/2013 10:20

#14 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by stiv33 »

insomnia78 wrote:Vidim novu temu i kontam kolko ce trebati da krene "svi smo isti" i "ko nas bre zavadi"
Krace nego sam ocekivao, moram priznati
:D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nismo svi isti, osim toga konstatovali smo ko je započeo rat. Ovdje se radi o tome šta bi bilo da nije bilo, nažalost jest. Možda u nekoj bližoj ili daljnjoj budućnosti. :roll:
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#15 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Milan N wrote:
Sezam wrote:
To je put u novo krvoprolice.
Onda ne treba ni u EU. Ali ja mislim da može biti boljeg rešenja.
Da ti nesto kazem, pokusaj shvatiti sljedece tri rijeci: RAT JE BIO.

Samo potpuno lud narod bi ponovo ulazio u zajednicu sa onima koji su ih prije samo dvadeset godina pokusali fizicki istrijebiti.

Jugonostalgicara i Srbofila ce uvijek biti medju Bosnjacima, ali sve manje i manje. Bosnjaci su presli ogroman put od devedesetih. Nema vise merhameta. Postoji kolektivno sjecanje na genocid izvrsen nad nama i postojace sve dok postoje Bosnjaci kao narod.

Nek se Srbi TRAJNO rijese velikosrpske ideologije, pa nek prodje jedno 100 godina da se ostali uvjere u iskrenost SRba, pa tek onda se moze pricati o nekakvim zajednicama. Do tada, ja znam jako dobro da bi nas Srbi opet klali samo da mogu. Sve ostalo je prodavanje magle.
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#16 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by escobar__ »

Samo vi pravite novu Srboslaviju. Ovog puta s Bugarskom, Rumunijom i Grčkom. Od nas odyebaus.
User avatar
Michio Kaku
Posts: 327
Joined: 09/01/2014 02:05

#17 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Michio Kaku »

Milan N wrote:Da li bi se bošnjački narod prepoznao - da nije bilo rata? Ja mislim da bi.

Jugoslavija je morala propasti zbog sopstvene ideologije i kriminalnog sistema. Ali sve je moglo biti drugačije.

Svi narodi u ovom okruženju su bili kao odvezani s lanca. Toliko slobode i želja za slobodom pretvorilo se u neki bezglavi apetit.

Sada se stvari sve više smiravaju. Mnogo grešaka ima sa svih strana - međutim, uzrok tog rata je pre svega ljudske prirode i ljudskog neznanja.

Moje je mišljenje da se rat mogao izbeći. Šta je to što nam fali do današnjeg dana da bi se sve ispravilo?

Možda neka nova politička ideja koja povezuje sve narode na ovom podneblju? Moja je želja da dođe do tako nečeg.
dok god razmišljamo kroz prizmu "naroda" nećemo shvatiti šta nam se desilo. tačno je da je jugoslavija morala da propadne zbog sopstvene ideologije ali nacionalizam je cijena cinjenice da smo od sredine 70ih zivjeli na kredit i odrzavali vjestacki standard. rat je posljedica toga i nemogucnosti elite da pronadju legitimitet i ponude objasnjenje za krah iucemu drugom izvan nacionalizma. rat nije bio posljedica vjekovne mrznje ili prirodne borbe razlicitih etnickih grupa za deficitarni zivotni prostor.

moramo da shvatimo da su nacionalni antagonizmi samo proxy za klasne probleme i samo u tome moze da postoji univerzalni cilj politicke borbe za sve nezaposlene, studente, itd. bez obzira na nacionalnost.

moramo da shvatimo da je kulturizacija politike i politika identiteta i zbijanje nacionalnih redova samo kapitalistička ubleha i marketinška podvala da se zgrnu pare i nema nikakve veze sa nekim autentičnim identitetima i interesima.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#18 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Michio Kaku wrote:
Milan N wrote:Da li bi se bošnjački narod prepoznao - da nije bilo rata? Ja mislim da bi.

Jugoslavija je morala propasti zbog sopstvene ideologije i kriminalnog sistema. Ali sve je moglo biti drugačije.

Svi narodi u ovom okruženju su bili kao odvezani s lanca. Toliko slobode i želja za slobodom pretvorilo se u neki bezglavi apetit.

Sada se stvari sve više smiravaju. Mnogo grešaka ima sa svih strana - međutim, uzrok tog rata je pre svega ljudske prirode i ljudskog neznanja.

Moje je mišljenje da se rat mogao izbeći. Šta je to što nam fali do današnjeg dana da bi se sve ispravilo?

Možda neka nova politička ideja koja povezuje sve narode na ovom podneblju? Moja je želja da dođe do tako nečeg.
dok god razmišljamo kroz prizmu "naroda" nećemo shvatiti šta nam se desilo. tačno je da je jugoslavija morala da propadne zbog sopstvene ideologije ali nacionalizam je cijena cinjenice da smo od sredine 70ih zivjeli na kredit i odrzavali vjestacki standard. rat je posljedica toga i nemogucnosti elite da pronadju legitimitet i ponude objasnjenje za krah iucemu drugom izvan nacionalizma. rat nije bio posljedica vjekovne mrznje ili prirodne borbe razlicitih etnickih grupa za deficitarni zivotni prostor.

moramo da shvatimo da su nacionalni antagonizmi samo proxy za klasne probleme i samo u tome moze da postoji univerzalni cilj politicke borbe za sve nezaposlene, studente, itd. bez obzira na nacionalnost.

moramo da shvatimo da je kulturizacija politike i politika identiteta i zbijanje nacionalnih redova samo kapitalistička ubleha i marketinška podvala da se zgrnu pare i nema nikakve veze sa nekim autentičnim identitetima i interesima.
Znaju Bosnjaci jako dobro sta nam se desilo.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#19 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by muniza »

Jednostavno, bilo bi rata dvijehiljaditih!
Stvarno mi nije više ni jasno čemu želja za udruživanjem divljih plemena kada je sasvim jasno da će prije ili kasnije uvijek neko htjeti dominirati. Bilo bi lijepo da se plemena nauče toleranciji za početak pa bi mnoge stvari bile lakše.

S druge strane svaka usporedba BiH sa EX YU je smiješna i glupa jer BiH ima hiljadugodišnju istoriju dok je Juga bila vještačka tvorevina čiji je vijek trajanja bio malo duži od goveđeg narezka.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by insomnia78 »

Michio Kaku wrote:
Milan N wrote:Da li bi se bošnjački narod prepoznao - da nije bilo rata? Ja mislim da bi.

Jugoslavija je morala propasti zbog sopstvene ideologije i kriminalnog sistema. Ali sve je moglo biti drugačije.

Svi narodi u ovom okruženju su bili kao odvezani s lanca. Toliko slobode i želja za slobodom pretvorilo se u neki bezglavi apetit.

Sada se stvari sve više smiravaju. Mnogo grešaka ima sa svih strana - međutim, uzrok tog rata je pre svega ljudske prirode i ljudskog neznanja.

Moje je mišljenje da se rat mogao izbeći. Šta je to što nam fali do današnjeg dana da bi se sve ispravilo?

Možda neka nova politička ideja koja povezuje sve narode na ovom podneblju? Moja je želja da dođe do tako nečeg.
rat nije bio posljedica vjekovne mrznje ili prirodne borbe razlicitih etnickih grupa za deficitarni zivotni prostor.
Dalje nisam ni čito


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Michio Kaku
Posts: 327
Joined: 09/01/2014 02:05

#21 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Michio Kaku »

muniza wrote:Jednostavno, bilo bi rata dvijehiljaditih!
Stvarno mi nije više ni jasno čemu želja za udruživanjem divljih plemena kada je sasvim jasno da će prije ili kasnije uvijek neko htjeti dominirati. Bilo bi lijepo da se plemena nauče toleranciji za početak pa bi mnoge stvari bile lakše.

S druge strane svaka usporedba BiH sa EX YU je smiješna i glupa jer BiH ima hiljadugodišnju istoriju dok je Juga bila vještačka tvorevina čiji je vijek trajanja bio malo duži od goveđeg narezka.
kako to da u bosni tolerancija nije bila problem 1000 godina? tolerancija-netolerancija su izmisljeni problemi... nije rat bio zbog netolerancije niti je neophodno nekoga poznavati i tolerisati da sa njim ne bi ratovao.
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#22 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by escobar__ »

Michio Kaku wrote:kako to da u bosni tolerancija nije bila problem 1000 godina? tolerancija-netolerancija su izmisljeni problemi... nije rat bio zbog netolerancije niti je neophodno nekoga poznavati i tolerisati da sa njim ne bi ratovao.
Nije. Bio je zbog 'osvete Turcima' i želje za istrjebljenjem čitavog jednog naroda, te okupacijom teritorije čime bi se stvorio prostor za stvaranje Velike Srbije.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#23 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by muniza »

Michio Kaku wrote:
muniza wrote:Jednostavno, bilo bi rata dvijehiljaditih!
Stvarno mi nije više ni jasno čemu želja za udruživanjem divljih plemena kada je sasvim jasno da će prije ili kasnije uvijek neko htjeti dominirati. Bilo bi lijepo da se plemena nauče toleranciji za početak pa bi mnoge stvari bile lakše.

S druge strane svaka usporedba BiH sa EX YU je smiješna i glupa jer BiH ima hiljadugodišnju istoriju dok je Juga bila vještačka tvorevina čiji je vijek trajanja bio malo duži od goveđeg narezka.
kako to da u bosni tolerancija nije bila problem 1000 godina? tolerancija-netolerancija su izmisljeni problemi... nije rat bio zbog netolerancije niti je neophodno nekoga poznavati i tolerisati da sa njim ne bi ratovao.
U Bosni nije bio problem jer je to bila prirodna stvar dok se u Jugi moralo učiti o tzv bratstvu i jedinstvu. Naravno da tolerancija nije bitna za rat ali je jako bitna za zajednički život kojem teži određeni dio naroda a nisu se sposobni ni u svojoj avliji organizovati.
User avatar
Michio Kaku
Posts: 327
Joined: 09/01/2014 02:05

#24 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Michio Kaku »

insomnia78 wrote: rat nije bio posljedica vjekovne mrznje ili prirodne borbe razlicitih etnickih grupa za deficitarni zivotni prostor.
Dalje nisam ni čito


Sent from my iPhone using Tapatalk[/quote]

upravo to i hocu da kazem.
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#25 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by akcid »

Prolaznik wrote:Kada se ispune preduslovi da se svaki narod odrekne šovinizma, želje da dominira nad drugim i da želi tuđe teritorije te na vlast dođu razumni, obrazovani i stručni ljudi imaćemo ekonomsku silu na ovim prostorima. Da li će biti unija, federacija, konfederacija ili nešto četvrto to zaista nikome neće biti bitno.

Tako malo a toliko puno nam treba.

Nisu krivci narodi, već religije involvirane u narode. Ne zaboravi: Balkan je sjecište interesa i ideologija tri značajne svjetske religije, kroz koje se provlači trostruka želja za dominacijom i širenjem :(
Last edited by akcid on 15/01/2014 19:59, edited 1 time in total.
Post Reply