Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#51 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

Ne pricamo o izbornom zakonu.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#52 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by HM 2011 »

Basvod wrote:Ne pricamo o izbornom zakonu.
Dati pojasnim plastičnije - neki narodi su i nacije i imaju svoju državu ekskluziva.....

Npr Srbi imaju Srbiju....

Hrvati imaju Hrvatsku,

Makedonci imaju FYRM ili ti ga Makedoniju...

Grci imaju Grčku itd.....

Neke države poput USA imaju mnoštvo naroda ali svi su jedne nacije - one nation under God i slično.....

Mi imamo minimalno tri konstitutivna naroda - koji imaju tendenciju da se prozovu nacijama.....

da ti bude još lakše da shvatiš:

tri naroda - tri nacije - tri države....

Tri naroda - jedna nacija - jedna država

jedan narod - tri nacije - tri države

tri naroda - tri nacije - raspad jedne države....

kombinuj..... igraj se... isto lego kockice....
Kafir Eliminator
Posts: 4
Joined: 30/08/2013 20:45

#53 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Kafir Eliminator »

Wow..... Jesi pojasnio kao kršćani kad objašnjavaju trinity (trojstvo)... Wow....
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#54 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by MuaDib »

@slogabn

Večeras hitno zovi advokate, i sastavi pritužbu Ustavnom sudu Bosne i Hercegovini i traži obaranje zakona zbog protivustavnih elemenata, dok još nije kasno. Od prazne priče ovdje nema ništa.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#55 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by HM 2011 »

Kafir Eliminator wrote:Wow..... Jesi pojasnio kao kršćani kad objašnjavaju trinity (trojstvo)... Wow....
Kefir Eliminatore

Daj uključi se u raspravu i razjasni nam šta je onda ispravno.....
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#56 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by BHCluster »

Basvod wrote:Ne pricamo o izbornom zakonu.
Da ti pojasnim izborni zakon je usvojen i koristen nokoliko izbora da bi nakraju bio oboren na Ustavnom sudu znaci tvoja konstatacija nestoji. Stoga tvoja prosta logika je malo unazadna.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#57 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus »

HM 2011 wrote:
cyprus wrote:
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Pa čita neko razuman......

Jedan narod, jedna država, jedna nacija.
Mokri san velikog broja nacionalista na ovoj planeti... Ali niko to još uspješno ne sprovede u djelo... Mada, bilo je pokušaja...
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#58 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

BHCluster wrote:
Basvod wrote:Ne pricamo o izbornom zakonu.
Da ti pojasnim izborni zakon je usvojen i koristen nokoliko izbora da bi nakraju bio oboren na Ustavnom sudu znaci tvoja konstatacija nestoji. Stoga tvoja prosta logika je malo unazadna.
Jeste ali kakve to ima veze sa Zakonom o popisu?
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#59 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by HM 2011 »

cyprus wrote:
HM 2011 wrote:
cyprus wrote:
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Pa čita neko razuman......

Jedan narod, jedna država, jedna nacija.
Mokri san velikog broja nacionalista na ovoj planeti... Ali niko to još uspješno ne sprovede u djelo... Mada, bilo je pokušaja...
Postoji jedan izraz koji se često koristi u internet komunikaciji - i glasi

do not feed the troll - ne hrani trolla....

Meni ovaj potez sa popisnim pitanjem narod/nacija liči na hranjenje trolla.....

O mokrim snovima (mokri od krvi) koje ljudi i dan danas imaju, a koji vode porijeklo od malog m - nemoj slučajno da bi sizjasnio kao bosanac, pa velikog m - nemoj slučajno da bi se izjasnio kao bosanac, pa srpsko hrvatskog jezika nemoj slučajno da bi spominjao bosanski jezik, pa onda posljedično - vi ste genetski otpad, poturčeni srbi, bosanci ne postoje, bosna to je srpska pokrajina, i slično.....

sve je to procedura hranjenja trolla, ali taj trol pravi genocid, pali kuće i uništava ljudske živote, sve zarad svjetske igre šaha.....

Kako god - svejedno ove i ovakve rasprave nemaju uticaja na razvoj događaja, jedino očitovanje ustavnog suda o ovom pitanju, a prije provođenja popisa stanovništva može dati bilo kakav odgovor na sve....

U svakom slučaju - biti ćemo popisani !
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#60 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

HM 2011 wrote:
cyprus wrote:
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Pa čita neko razuman......

Jedan narod, jedna država, jedna nacija.
cyprus wrote:Mokri san velikog broja nacionalista na ovoj planeti... Ali niko to još uspješno ne sprovede u djelo... Mada, bilo je pokušaja...
@cyprus
Pokusavas da mi podvalis ono sto nisam rekao tj. napisao citirajuci samo dio mog posta, vidim sugovornika si iskopao. Razlog mi je poznat. Samo da ponovim da svima bude jasno, jer mnogo ljudi ne cita prijasnje postove, vec samo zadnje.
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#61 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Nije ja nego tako stoji u Ustavu BiH i to je definisano u cijelom svijetu pod pojmanjem jedne nacije - NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA! Na svijetu ne postoji neteritorijalna nacija.

Ja tamburam a vi nastavite da guslate, i vratimo se na pocetak teme.

Pitanje pod br. 24 gdje se navodi Etnicka pripadnost/nacionalnost zadire u Ustav BiH, a i prijasnje Ustave BiH - SRBiH i RBiH. U svakom od tih Ustava jasno stoji da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci zajedno sa ostalim samo NARODI.
USTAV BiH - Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Ženevi 8. 9. 1995. godine i u Njujorku 26. 9. 1995. godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine.


Ovo KAO znaci du su oni SAMO TO i nista vise.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#62 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

MuaDib wrote:@slogabn

Večeras hitno zovi advokate, i sastavi pritužbu Ustavnom sudu Bosne i Hercegovini i traži obaranje zakona zbog protivustavnih elemenata, dok još nije kasno. Od prazne priče ovdje nema ništa.
Dobro shefe. Primio do znanja. Evo samo da zavrsim sa pisanjem 2635-og posta pa odmah idem.
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#63 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by uzgajivac »

Popisom 2013. se krsi izborni zakon BiH, jer:

1) gradjani u inostranstvu glasaju na izborima,
2) ti isti gradjani ne ulaze u rezultate popisa,
3) a rezultati popisa 2013. ce biti osnova za formiranje vlasti.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#64 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Goran_35 »

slogabn wrote:
cyprus wrote:
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Nije ja nego tako stoji u Ustavu BiH i to je definisano u cijelom svijetu pod pojmanjem jedne nacije - NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA! Na svijetu ne postoji neteritorijalna nacija.

Ja tamburam a vi nastavite da guslate, i vratimo se na pocetak teme.

Pitanje pod br. 24 gdje se navodi Etnicka pripadnost/nacionalnost zadire u Ustav BiH, a i prijasnje Ustave BiH - SRBiH i RBiH. U svakom od tih Ustava jasno stoji da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci zajedno sa ostalim samo NARODI.
USTAV BiH - Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Ženevi 8. 9. 1995. godine i u Njujorku 26. 9. 1995. godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine.


Ovo KAO znaci du su oni SAMO TO i nista vise.
Pitanje pod br. 24 gdje se navodi Etnicka pripadnost/nacionalnost NE zadire u Ustav BiH, a i niti u prijasnje Ustave BiH - SRBiH i RBiH. U svakom od tih Ustava jasno stoji da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci KONSTITUTIVNI NARODI

Ustav BiH koji je takav jos od doba ZAVNOBiH-a, jasno definira BiH kao drzavu
TRI konstitutivna naroda :Bosnjaka,Hrvata i Srba.


Sta znaci "konstitutivni narod"?

Konstitutivni narod,po definiciji,daje etnickoj grupi sve osobine NACIJE osim SUVERENITETA sto defacto znaci da nijedan konstitutivni narod nema pravo na otcjepljenje bilo kojeg teritorija drzave BiH.
Da bi pojasnili ovu komplikovanu definiciju,koristicemo jednostavan primjer vlasnistva nad nekretninom.Recimo vlasnistvo kuce 1/3.
Jedna kuca- tri vlasnika a ni jedan ne moze prodati svoju trecinu.
Dakle ,laicki receno,BiH je”kuca” u ”vlasnistvu” 1/3 a pravo na ”vlasnistvo” imaju tri konstitutivna naroda,Bosnjaci ,Hrvati i Srbi svako po jednu trecinu.sto defacto znaci da preko konstitutivnih naroda Srba i Hrvata, drzava Srbija odnosno drzava Hrvatska ”polaze pravo vlasnistva ” nad BiH svaka po 1/3.

Sta to znaci u prakticnom slucaju popisa koji slijedi?

Po zakonu ako se bilo kako drukcije izjasnite osim Bosnjak,Srbin ili Hrvat automacki pripadate redu ostalih naroda koji nisu konstitutivni,dakle nemaju pravo ”vlasnistva ” nad BiH.Zakljucak je jednostavan!Sto je manje Bosnjaka to vise ”vlasnistva nad BiH” pripada Srbima i Hrvatima,odnosno njihovim maticnim drzavama Srbiji i Hrvatskoj!
Znaci ako se izjasnis kao:
”Bosanac”,”Hercegovac”,”Musliman”,”Kinez”,Marsovac ili bilo kako drukcije osim Bosnjak , automacki spadas u red ostalih naroda i gubis konstitutivnost odnosno pravo ”vlasnistva” nad BiH a to svoje pravo prepustas drugim konstitutivnim narodima,dakle Srbima i Hrvatima odnosno zemljama Srbiji i Hrvatskoj.
To dalje govori da svaka agitacija raznoraznih agitatora negiranja Bosnjaka jasno govori za koga oni zapravo rade.


Sto se tice slucaja Sejdic /Finci,to ce svakako biti rijeseno prije ili poslije i to nikakve veze nema sa Bosnjacima kao konstitutivnim narodom,vec ima veze sa potrebom da i ostali narodi, osim onih iz redova konstitutivnih naroda, imaju pravo da se kandiduju za predsjednika drzave.
Post Reply