Popis 2013 - nezgodna pitanja

Locked
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#76 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by perfect_guy »

cyprus wrote:Jel moraju lično mene ispitat ili može nego od ukućana da odgovara umjesto mene?
može i neko od ukućana
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#77 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by StupskaBitanga »

A šta ako nismo prijavljeni gdje nas nađu?
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#78 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by aurora313 »

BAK-eV wrote: http://bosnopoharana.wordpress.com
Interesantan post.
Imam jedno pitanje i molim za odgovor.

Zasto su recimo Bosnjaci autohtoni a Bosanci nisu? Ili obrnuto.
Sta je potrebno biti, dokazati ili uraditi, da bi se mogao smatrati autohtonim stanovnikom Bosne.
Po cemu se mjeri tj. stice ili gubi autohtonost u Bosni.

Hvala unaprijed.
Autohonost kao pojam ti je rastegljiva kao žvaka. Recimo, ako postoji neki 'autohoni narod', počesto se od njega napravi pitanje da li isti ima neka veća prava od 'neautohonih' (ako se tako mogu nazvati). Primjer, Izraelci i Palestinci.

Ipak, autohoni je u gornjem samo da oznaci da sam ovdje rodjen. To mi ne daje ekstra prava, ali kada idem malo dublje u familijarno stablo, sve mi je jasnije da se što-šta nije dešavalo ili postojalo nekada kako ga pojedini danasnji navodni eksperti opisuju. I zato ne mogu da slegnem ramenima kada se pojavi neka nova nacionalnost, a ne priznaje se postojeća autohona, koja je začeta veoma davno.

Na primjer, treba se pitati zašto su Bošnjaci i oni koji su došli u Bosnu između 1992-95 priznati, a Bosanci nisu, i ako im znani rodoslov seže unazad do 17 vijeka? Nema nikakve prepreke za prve da budu Bošnjaci i da uživaju sva prava u ovom društvu, ali budimo logični ako već nismo fer.
BAK-eV
Posts: 1857
Joined: 17/10/2012 18:53

#79 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by BAK-eV »

aurora313 wrote:
BAK-eV wrote: http://bosnopoharana.wordpress.com
Interesantan post.
Imam jedno pitanje i molim za odgovor.

Zasto su recimo Bosnjaci autohtoni a Bosanci nisu? Ili obrnuto.
Sta je potrebno biti, dokazati ili uraditi, da bi se mogao smatrati autohtonim stanovnikom Bosne.
Po cemu se mjeri tj. stice ili gubi autohtonost u Bosni.

Hvala unaprijed.
Autohonost kao pojam ti je rastegljiva kao žvaka. Recimo, ako postoji neki 'autohoni narod', počesto se od njega napravi pitanje da li isti ima neka veća prava od 'neautohonih' (ako se tako mogu nazvati). Primjer, Izraelci i Palestinci.

Ipak, autohoni je u gornjem samo da oznaci da sam ovdje rodjen. To mi ne daje ekstra prava, ali kada idem malo dublje u familijarno stablo, sve mi je jasnije da se što-šta nije dešavalo ili postojalo nekada kako ga pojedini danasnji navodni eksperti opisuju. I zato ne mogu da slegnem ramenima kada se pojavi neka nova nacionalnost, a ne priznaje se postojeća autohona, koja je začeta veoma davno.

Na primjer, treba se pitati zašto su Bošnjaci i oni koji su došli u Bosnu između 1992-95 priznati, a Bosanci nisu, i ako im znani rodoslov seže unazad do 17 vijeka? Nema nikakve prepreke za prve da budu Bošnjaci i da uživaju sva prava u ovom društvu, ali budimo logični ako već nismo fer.
Znaci Albanac koji je rodjen u Bosni je Bosanac i ima (trebao bi) veca prava od Srba, koji su dosli iz Knina u Banja Luku.
Jel tako ispada?

I kakva je razlika izmedju dvije osobe, koje su oboje rodjeni u Bosni ali jedan kaze da je Bosnjak a drugi da je Bosanac.
Ko je sad "bolji" patriota?
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#80 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by aurora313 »

BAK-eV wrote: Znaci Albanac koji je rodjen u Bosni je Bosanac i ima (trebao bi) veca prava od Srba, koji su dosli iz Knina u Banja Luku.
Jel tako ispada?
Jarane, čitaj pažljivo kako sam odgovorio.
Niko nema veća prava kao državljanin jedne države od drugih, bez obzira da li je tu rođen ili je stekao državljanstvo na drugi, legalan način.
S druge strane i po Orwell-u: Sve životinje na farmi su jednake, ali su neke jednakije od drugih.
Tako je to u životu. Recimo, ako hoćeš da budeš predsjednik USA, onda moraš biti rođen u USA.
BAK-eV
Posts: 1857
Joined: 17/10/2012 18:53

#81 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by BAK-eV »

aurora313 wrote:
BAK-eV wrote: Znaci Albanac koji je rodjen u Bosni je Bosanac i ima (trebao bi) veca prava od Srba, koji su dosli iz Knina u Banja Luku.
Jel tako ispada?
Jarane, čitaj pažljivo kako sam odgovorio.
Niko nema veća prava kao državljanin jedne države od drugih, bez obzira da li je tu rođen ili je stekao državljanstvo na drugi, legalan način.
S druge strane i po Orwell-u: Sve životinje na farmi su jednake, ali su neke jednakije od drugih.
Tako je to u životu. Recimo, ako hoćeš da budeš predsjednik USA, onda moraš biti rođen u USA.
OK!

Hvala na odgovoru.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#82 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by aurora313 »

siddo89 wrote:U mojoj kuci svi ce biti Muslimani i ne daju doci da ce biti Bosnjaci,a ja cu biti Bosnjak.
Po popisu, to je njihovo pravo ali će onda biti registrovani kao 'Ostali'.
Ja i dalje nikako da shvatim koja je razlika između nekada 'neopredjeljenih muslimana' i današnjih Bošnjaka? Jer realno gledajući, moguće je i to da će se neki pravoslavci i katolici izjasniti kao Bošnjaci, ali vjerovatno u istom neznatnom omjeru kao oni koji će za vrijeme popisa iz jedne vjere preći u drugu.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#83 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by slogabn »

Kako god bude, bit ce da je neko nekom shukno. I to bacanje para na popisivace umjesto da se forme dostave postom, popune i ponovo vrate postom, je majmunluk da ga nema.

Mislim da je najbolje da idu od kuce do kuce i vade nam krva za dnk analizu krvi da se napokon ustanovi brojnost slavena, ilira i azijata. Sve drugo je glupost, opet ce srbi reci to su sve srbi, ali i ti srbi imaju pravo da se izjasne. Sve po matrici BALKAN=SLAVEN=SRBIN
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#84 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by uzgajivac »

aurora313 wrote: Ja i dalje nikako da shvatim koja je razlika između nekada 'neopredjeljenih muslimana' i današnjih Bošnjaka?
Razlika je u sljedecem:

1. Bosnjaci su po Ustavu konstitutivni narod, sto znaci ucestvuju u vlasti prema rezultatima popisa iz 1991.
2. Rezultati popisa 2013. ce se ubucduce koristiti umjesto popisa iz 1991, sto znaci na izborima 2014. mijenja se broj predstavnika sva tri naroda, jednih ce biti manje drugih vise u vlasti.
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#85 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by uzgajivac »

insaneinthebrain wrote:
uzgajivac wrote:naredno pitanje: stan je privatni prostor a sluzbena lica mogu ulaziti u tudji stan samo sa nalogom, s tim sto ovi popisivaci niti imaju status sluzbenog lica niti imaju pismeni nalog, ili mozda nije tako? da li popisivaci smiju prosto zbog uzimanja podataka ulaziti u neciji stan?
jok eto ne smiju, popisvace u haustoru ili u dvoristu :-)
ti nemoj pustiti u svoj stan pa ce ti doci kazna
supljiras! nadji clan zakona koji to tvrdi. ako ne nadjes smatracu da i dalje da supljiras!
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#86 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by Ja_Ja »

uzgajivac wrote:
aurora313 wrote: Ja i dalje nikako da shvatim koja je razlika između nekada 'neopredjeljenih muslimana' i današnjih Bošnjaka?
Razlika je u sljedecem:

1. Bosnjaci su po Ustavu konstitutivni narod, sto znaci ucestvuju u vlasti prema rezultatima popisa iz 1991.
2. Rezultati popisa 2013. ce se ubucduce koristiti umjesto popisa iz 1991, sto znaci na izborima 2014. mijenja se broj predstavnika sva tri naroda, jednih ce biti manje drugih vise u vlasti.
Mala ispravka. Na izborima 2014 se NECE koristiti podatci sa popisa 2013 vec sa popisa iz 1991, ali na svim narednim izborima ce biti koristene informacije iz 2013.
hipphop
Posts: 55
Joined: 06/08/2013 13:29

#87 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by hipphop »

:-)
Last edited by hipphop on 06/09/2013 17:44, edited 1 time in total.
Gospodče
Posts: 86
Joined: 12/07/2013 10:08

#88 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by Gospodče »

Ja_Ja wrote:
uzgajivac wrote:
aurora313 wrote: Ja i dalje nikako da shvatim koja je razlika između nekada 'neopredjeljenih muslimana' i današnjih Bošnjaka?
Razlika je u sljedecem:

1. Bosnjaci su po Ustavu konstitutivni narod, sto znaci ucestvuju u vlasti prema rezultatima popisa iz 1991.
2. Rezultati popisa 2013. ce se ubucduce koristiti umjesto popisa iz 1991, sto znaci na izborima 2014. mijenja se broj predstavnika sva tri naroda, jednih ce biti manje drugih vise u vlasti.
Mala ispravka. Na izborima 2014 se NECE koristiti podatci sa popisa 2013 vec sa popisa iz 1991, ali na svim narednim izborima ce biti koristene informacije iz 2013.
ko kaže ???
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#89 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by escobar__ »

Evo luzera u akciji. :D
Tuzla: Ulična akcija „Jer zemlju čine ljudi"

Omladinski pokret REVOLT će u subotu, 07.septembra 2013.godine u 12:00 sati, u Tuzli, na Korzou „kod Ismeta i Meše", organizovati prvu u nizu uličnih akcija u okviru kampanje „Jer zemlju čine ljudi".

Image

Kampanja će biti realizovana u periodu pred i tokom popisa stanovništva u BiH, koji će biti sproveden u periodu od 01. do 15.oktobra Građani će tokom akcije dobiti osnovne informacije o predstojećem popisu stanovništva, te imati priliku da otvoreno izraze vlastite identitete.

Cilj kampanje „Jer zemlju čine ljudi" je informisati građane o ciljevima i pravilima predstojećeg popisa, te afirmisati slobodu izjašnjavanja građana, obzirom na različite vrste pritisaka, manipulacija i zabluda koje se plasiraju od strane različitih vjerskih, nacionalnih i etničkih organizacija.
tuzlanski.ba

Ništa akcije po Banja Luci, Bijeljini, Grudama? :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#90 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by Hafis »

Vjerovatno što tamošnji stanovnici znaju šta su i ko su, i ne trebaju im nikakve akcije tipa ''bitno je zvati se....''
Gospodče
Posts: 86
Joined: 12/07/2013 10:08

#91 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by Gospodče »

PRED POPIS

etnička karta Zvornika 2010.g.link
na osnovu etničko-starosne analize opštine i grada link

iako drastično smanjeni sa procentualnim učešćem na nivou opštine
Bošnjaci su ipak uspjeli sačuvati većinu svog etničkog prostora,
osim samog grada gdje su sa prijerantih 61% spali na 12%
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#92 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by purgatorio »

Gospodče wrote:PRED POPIS

etnička karta Zvornika 2010.g.link
na osnovu etničko-starosne analize opštine i grada link

iako drastično smanjeni sa procentualnim učešćem na nivou opštine
Bošnjaci su ipak uspjeli sačuvati većinu svog etničkog prostora,
osim samog grada gdje su sa prijerantih 61% spali na 12%
Od ovog južnog dijela bi se mogla formirat nova opcina s bosnjackom vecinom.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#93 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by Hafis »

A od sjevernog dijela općinu sa srpskom većinom.
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#94 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by uzgajivac »

siddo89 wrote:hocel biti pitanja o sexualnoj orijentaciji :D
nema direktno, ali imaju tri pitanja (br. 20, 21 i 22) koja mogu dati sliku porodicnog stanja u cijeloj zemlji. ta pitanja se nalaze na popisnici P-1:

http://www.popis2013.ba/index.php/hr/obrasci.html
@mko
Posts: 1
Joined: 02/06/2013 11:43

#95 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by @mko »

kako misle naplatiti kaznu, konfiskovat nešto možda ili zatvor?
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#96 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by Nebitan32 »

LaBomba
Posts: 683
Joined: 28/03/2009 01:21

#97 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by LaBomba »

Umjesto da se organizovao masovni bojkot popisa, Bosnje takmicarski srljaju u popis s koji je takva zamka da cemo sami sebi zadati smrtni udarac.
LaBomba
Posts: 683
Joined: 28/03/2009 01:21

#98 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by LaBomba »

@mko wrote:kako misle naplatiti kaznu, konfiskovat nešto možda ili zatvor?

Kaznu za sta? Za bojkot popisa?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#99 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by Danguba »

@mko wrote:kako misle naplatiti kaznu, konfiskovat nešto možda ili zatvor?

Image
ovo vec dugo fercera u manjem entitetu pa ti izvoli... :D
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#100 Re: Popis 2013 - nezgodna pitanja

Post by sistem »

MuaDib wrote:Za mene sve je jasno!!!
Image
kako ce ovi moji da se prijave, da se ne rasplinu u nekoliko grupa:

- bosanac i hercegovac
- bosanac
- bosanka
- bosanac-hercegovac

?

uputite me ljudi :D
Locked