Bošnjak-preciznija definicija

Locked
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#426 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

Basvod wrote:
hercegovac_pravi wrote:
Basvod wrote:Zato sto tako pise u Zakonu a i na predstojecem popisu ce nacionalno i etnicko biti jedno te isto.
Sve je potpuno jasno.
nije tačno
:) ok
Popis je svakako za manje od dva mjeseca.
dobro to je vaše mišljenje. dovoljno je pročitati Ustav BiH i u potpunosti demantovati ovakve tvrdnje
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#427 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

Za mazgu hercegovca koji će da odleti do Banovića i nauči se odgoju, a i zakonima...

http://www.bhas.ba/popis2011/P1_bh.pdf

Image
Last edited by tenishia on 25/08/2013 19:18, edited 1 time in total.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#428 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

tenishia wrote:
respo wrote:
tenishia wrote:
Ne, jel to dokaz da naturalization nije citizenship + nationality ? :lol:
pa naturalizacija i nije drzavljanstvo plus nacionalnost i bez ovog primjera
a ako ne znas ajd proguglaj malo pa mi reci sta je on po nacionalnosti
To je u svakoj državi u kojoj sam nabrojao, eto koliko samo lupetaš čak i u slučaju ovog rukometaša Puca.

Prvo je igrao za Jugoslaviju, pa onda, "in 1991, Puc became a Croatian citizen and played for the Croatian team", te zatim "In the late 1990s he switched his national side allegiance in favour of Slovenia".
postati gradjanin hrvatske ne znaci da je odmah i po nacionalnosti hrvat
u kasnim devedesetim mijenja nacionalnu stranu
ovo se odnosi na nacionalnu stranu reprezentacije a ne svoju licnu


po tvom on je bio jugosloven hrvat i slovenac
a posto je igrao i za borac banja luku vjerovatno je bio i bosanac
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#429 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

tenishia wrote:Za mazgu hercegovca koji će da odleti do Banovića i nauči se odgoju, a i zakonima...

http://www.bhas.ba/popis2011/P1_bh.pdf

Image
jeli vaša mama iz hercegovine? Sumnjam da jeste jer za nekog ko tvrdi da ima dio hercegovačke krvi nevjerovatno ste priglupi..
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#430 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

To pitanje nije ustavna materija ako pricas o Ustavu BiH, tako da se u njemu to ne moze procitati.
Doduse Ustavni entiteta prepoznaju nacionalnu strukturu stanovnistva.
Da bi stvar bila jasnija, drazavnim Zakonom je prosle godine definisano da je etnicko=nacionalno cime se stavila tacka na sve nedoumice.
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#431 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

respo wrote:
tenishia wrote:
respo wrote: pa naturalizacija i nije drzavljanstvo plus nacionalnost i bez ovog primjera
a ako ne znas ajd proguglaj malo pa mi reci sta je on po nacionalnosti
To je u svakoj državi u kojoj sam nabrojao, eto koliko samo lupetaš čak i u slučaju ovog rukometaša Puca.

Prvo je igrao za Jugoslaviju, pa onda, "in 1991, Puc became a Croatian citizen and played for the Croatian team", te zatim "In the late 1990s he switched his national side allegiance in favour of Slovenia".
postati gradjanin hrvatske ne znaci da je odmah i po nacionalnosti hrvat
u kasnim devedesetim mijenja nacionalnu stranu
ovo se odnosi na nacionalnu stranu reprezentacije a ne svoju licnu


po tvom on je bio jugosloven hrvat i slovenac
a posto je igrao i za borac banja luku vjerovatno je bio i bosanac
Sva tri puta je mjenjao državljanstvo, samim tim i naciju. Za Borac lupetaš.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#432 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

Basvod wrote:To pitanje nije ustavna materija ako pricas o Ustavu BiH, tako da se u njemu to ne moze procitati.
Doduse Ustavni entiteta prepoznaju nacionalnu strukturu stanovnistva.
Da bi stvar bila jasnija, drazavnim Zakonom je prosle godine definisano da je etnicko=nacionalno cime se stavila tacka na sve nedoumice.
To pitanje je itekako Ustavna materija.

Možeš li postaviti taj zakon na koga pozivaš? I ukazat ću ti na ogroman propust u tvome tumačenju istog.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#433 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

tenishia wrote:
Sva tri puta je mjenjao državljanstvo, samim tim i naciju. Za Borac lupetaš.
...... baci ciglu i budi precizan molim te..........
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#434 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

hercegovac_pravi wrote:
tenishia wrote:Za mazgu hercegovca koji će da odleti do Banovića i nauči se odgoju, a i zakonima...

http://www.bhas.ba/popis2011/P1_bh.pdf

Image
jeli vaša mama iz hercegovine? Sumnjam da jeste jer za nekog ko tvrdi da ima dio hercegovačke krvi nevjerovatno ste priglupi..
Pozdravi se sa forumom i još malo nam pokaži tvog odgoja koji najbolje opisuje o kakvoj ograničenoj osobi i odgajateljima se radi. :)
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#435 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

respo wrote:
tenishia wrote:
Sva tri puta je mjenjao državljanstvo, samim tim i naciju. Za Borac lupetaš.
...... baci ciglu i budi precizan molim te..........
Nema potrebe da ispoljuješ bijes kada si opet pogriješio na vlastitim primjerima, opušteno. :)
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#436 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

hercegovac_pravi wrote:
Basvod wrote:To pitanje nije ustavna materija ako pricas o Ustavu BiH, tako da se u njemu to ne moze procitati.
Doduse Ustavni entiteta prepoznaju nacionalnu strukturu stanovnistva.
Da bi stvar bila jasnija, drazavnim Zakonom je prosle godine definisano da je etnicko=nacionalno cime se stavila tacka na sve nedoumice.
To pitanje je itekako Ustavna materija.

Možeš li postaviti taj zakon na koga pozivaš? I ukazat ću ti na ogroman propust u tvome tumačenju istog.
Naravno


http://www.fzs.ba/Dem/Popis/Zakon_o_popisu-bh.pdf Popisom stanovništva bit e obuhvaene sljedee teme: mjesto uobiajenog stanovanja, ime, ime oca ili majke, prezime, spol, datum roenja i jedinstveni matini broj graana, mjesto roenja, prisustvo, dužina i namjera prisustva/odsustva u mjestu popisa, mjesto stanovanja neposredno po roenju, mjesto stalnog stanovanja lica u vrijeme popisa iz 1991. godine, da li je lice bilo izbjeglica iz Bosne i Hercegovine, da li je bilo raseljeno lice u Bosni i Hercegovini, da li lice ima formalno-pravno status raseljenog lica i da li namjerava da se vrati u mjesto odakle je raseljeno, naselje Bosne i Hercegovine iz kojeg se lice doselilo i godina doseljenja, da li je lice ikada živjelo van Bosne i Hercegovine godinu i duže, mjesec i godina doseljenja i država iz koje je lice doselilo, razlozi doseljenja u Bosnu i Hercegovinu, zakonsko brano stanje, vanbrana zajednica, broj živoroene djece i mjesec i godina njihovog roenja, državljanstvo, etnicka/nacionalna pripadnost, maternji jezik, vjeroispovijest, pismenost, najviša završena škola, steeno zvanje, škola koju lice pohaa, trenutni status aktivnosti, položaj u zaposlenosti, grana ekonomske djelatnosti firme (na glavnom poslu), zanimanje, glavni izvor sredstava za život, da li je lice izdržavano, aktivnost izdržavaoca, mjesto rada, odnosno pohaanja škole i uestalost vraanja u mjesto stalnog stanovanja; funkcionalna sposobnost lica da obavlja svakodnevne aktivnosti i uzrok invaliditeta, dužina i zemlja boravka u inozemstvu za civilna lica na privremenom radu i boravku u drugoj državi i mjesto prebivališta u Bosni i Hercegovini za njih i lanove njihovih porodica .
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#437 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

tenishia wrote:
respo wrote:
tenishia wrote:
Sva tri puta je mjenjao državljanstvo, samim tim i naciju. Za Borac lupetaš.
...... baci ciglu i budi precizan molim te..........
Nema potrebe da ispoljuješ bijes kada si opet pogriješio na vlastitim primjerima, opušteno. :)
nije bijes nego samo zelja da postoji nesto gore pa da me poslusa

to sto ne shvatas razliku dovodite do toga da zakljucujes da je greska
kad shvatis razliku izmedju nacije naroda i drzavljanstva onda ces shvatiti zasto sam i istoka puca stavio kao primjer ;)
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#438 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

Basvod wrote:
hercegovac_pravi wrote:
Basvod wrote:To pitanje nije ustavna materija ako pricas o Ustavu BiH, tako da se u njemu to ne moze procitati.
Doduse Ustavni entiteta prepoznaju nacionalnu strukturu stanovnistva.
Da bi stvar bila jasnija, drazavnim Zakonom je prosle godine definisano da je etnicko=nacionalno cime se stavila tacka na sve nedoumice.
To pitanje je itekako Ustavna materija.

Možeš li postaviti taj zakon na koga pozivaš? I ukazat ću ti na ogroman propust u tvome tumačenju istog.
Naravno


http://www.fzs.ba/Dem/Popis/Zakon_o_popisu-bh.pdf Popisom stanovništva bit e obuhvaene sljedee teme: mjesto uobiajenog stanovanja, ime, ime oca ili majke, prezime, spol, datum roenja i jedinstveni matini broj graana, mjesto roenja, prisustvo, dužina i namjera prisustva/odsustva u mjestu popisa, mjesto stanovanja neposredno po roenju, mjesto stalnog stanovanja lica u vrijeme popisa iz 1991. godine, da li je lice bilo izbjeglica iz Bosne i Hercegovine, da li je bilo raseljeno lice u Bosni i Hercegovini, da li lice ima formalno-pravno status raseljenog lica i da li namjerava da se vrati u mjesto odakle je raseljeno, naselje Bosne i Hercegovine iz kojeg se lice doselilo i godina doseljenja, da li je lice ikada živjelo van Bosne i Hercegovine godinu i duže, mjesec i godina doseljenja i država iz koje je lice doselilo, razlozi doseljenja u Bosnu i Hercegovinu, zakonsko brano stanje, vanbrana zajednica, broj živoroene djece i mjesec i godina njihovog roenja, državljanstvo, etnicka/nacionalna pripadnost, maternji jezik, vjeroispovijest, pismenost, najviša završena škola, steeno zvanje, škola koju lice pohaa, trenutni status aktivnosti, položaj u zaposlenosti, grana ekonomske djelatnosti firme (na glavnom poslu), zanimanje, glavni izvor sredstava za život, da li je lice izdržavano, aktivnost izdržavaoca, mjesto rada, odnosno pohaanja škole i uestalost vraanja u mjesto stalnog stanovanja; funkcionalna sposobnost lica da obavlja svakodnevne aktivnosti i uzrok invaliditeta, dužina i zemlja boravka u inozemstvu za civilna lica na privremenom radu i boravku u drugoj državi i mjesto prebivališta u Bosni i Hercegovini za njih i lanove njihovih porodica .
i po čemu si izvukao tumačenje istog na način koji potenciraš a da ne predstavlja Ustavnu kategoriju?
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#439 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

tenishia wrote:
hercegovac_pravi wrote:
tenishia wrote:Za mazgu hercegovca koji će da odleti do Banovića i nauči se odgoju, a i zakonima...

http://www.bhas.ba/popis2011/P1_bh.pdf

Image
jeli vaša mama iz hercegovine? Sumnjam da jeste jer za nekog ko tvrdi da ima dio hercegovačke krvi nevjerovatno ste priglupi..
Pozdravi se sa forumom i još malo nam pokaži tvog odgoja koji najbolje opisuje o kakvoj ograničenoj osobi i odgajateljima se radi. :)
Da li se vaša mama ponovo javila na forumu kad pominjete nedostatak odgoja?
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#440 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

respo wrote:
tenishia wrote:
respo wrote: ...... baci ciglu i budi precizan molim te..........
Nema potrebe da ispoljuješ bijes kada si opet pogriješio na vlastitim primjerima, opušteno. :)
nije bijes nego samo zelja da postoji nesto gore pa da me poslusa

to sto ne shvatas razliku dovodite do toga da zakljucujes da je greska
kad shvatis razliku izmedju nacije naroda i drzavljanstva onda ces shvatiti zasto sam i istoka puca stavio kao primjer ;)
Stavio si primjer Puca koji je dokazao sasvim suprotno. :)
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#441 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

Hercegovac
Nije u pitanju amandman na Ustav nego drzavni Zakon kojim se definisu pojmovi.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#442 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Joe McCarthy »

ocammog wrote:
Ja onako mahinalno ko iz topa reko "iz Bosne"....a ovaj lik me dočeka: "Pa kako su onda i Muslimani iz južne Srbije, tj. Sandžaka Bošnjaci"..
i ja opet ko iz topa: " Pa doselili tamo iz Bosne", a onda kad su mi tražili izvore za to, nisam se vala mogo sjetit nekih izvora...pa ako ko ima kad su se tamo odselili iz Bosne i zašto eto nek se osevapi pa dobaci vamo na ovu temu....Opet, s druge strane neko mi reće da sandžački Muslimani nisu porijeklom iz Bosne nego su starosjedioci, pa mi se onda stvori još veća konfuzija u glavi.

Kontam ako nisu iz Bosne porijeklom nego su otuda, zašto se onda zovu Bošnjaci (pretpostavljam da se naziv Bošnjak veže za teritorij BiH)...Neko će opet reći "pa i to je nekad bila BiH" ( u srednjem vijeku) ali onda opet ide pitanje zašto se samo Muslimani sandžaka zovu Bošnjaci a ne i ondašnji kršćani, jer smo tada, u srednjem vijeku svi mi bili kršćani, zar ne?
Migracija iz Bosne u Bosasnku Rašku je bila minimalna, većina populacije Raške su Muslimani Srbi+Slavenizirani Albanci i Vlasi.

Nema tu puno konfuzije bracika, Srpsko-Vlaško-Albanski Muslimani iz Raške su se samo pridružili etničkom i kulturnom korpusu Bošnjaka "proper" iz Bosne. Isto se dogodilo sa Muslimanima Hrvatima i Mađarima u Krajini, kao i sa muđahirma Mađarima, Poljacima, Njemcima, bijelim Vlasima koji su došli u Tuzlu, Posavinu, Sarajevo i Zenice kad su Turci popušili u Mađarskoj (otprilike četvrtina Bošnjaka u Bosni vuče korijene od tih srednjo Europskih muđahira) i raznoraznim Njemačkim/Istočno Slavenskim/Kavkaskim robljem koje se pobošnjaćilo i prešlo na Islam da pobjegne iz lanaca.
ocammog wrote: i na kraju, šlag na tortu, upoznao sam neke divne momke iz grada Prizrena na Kosovu, i rekoše mi da su i oni Bošnjaci, a kad sam ih čuo kako medjusobno govore na svom maternjem jeziku, taj mi je jezik bio jako sličan makednosnkom. Nisam ih puno propitivao da me ne bi neko od njih pogrešno shvatio...uglavnom oni sebe zovu Goranci i kažu da nisu Albanci vež Bošnjaci mada im prezimeni izgledaju više kao albanska ( nema ono "ić" "vić" i "ović" na kraju nego oni "i " npr. "Hasani" i sl.)
Polu Albanizirani Torbeši i Gorani, više Bošnjačke krvi je imao komarac kojeg sam sad na dlanu zgnječio nego oni :p
ocammog wrote:Znači, sad poslije čitave ove konfuzije, mene interesuje koja bi bila neka najpreciznija definijca Bošnjaka i zbog čega se i Muslimani iz Srbije i CG i Kosova koji govore različitim južnoslavenskim dijalektima (od kojih su neki bitno drugačiji od ovog našeg standardnog bosanskog) i imaju međusobno različite tradicionalne nošnje svi nazijau Bošnjacima.

I opet, zbog onih paranoičnih koji jedino znaju bit agresivni i kontrirat, moja pitanja su iz čistog kurioziteta i iz nijiskrenije namjere, pa ko zna odgovorit, bujrum...
Bracika ovo ti je samo prirodni tok stvari, Torbeši, Pomaci, Gorani i kakvi već Slavenski Muslimani žele da se identificiraju sa najvećom, najjačom i najvažnije NJIMA NAJSLIČNIJOJ Muslimanskoj etničkoj grupi. Znači ili idu nama ili idu Aljbosima, a to što su odabrali nas nad Šiptarima bi ti trebalo nešto reći. :bih: :bih: :bih:

Mada bih više volio da naša Islamska Zajednica više promovira asimiliranje Sjverno Europski (Njemaca, Šveđana, Norvežana itd) novih Muslimana naspram ovih "novi starih Bošnjaka", ali šta je tu je.
Last edited by Joe McCarthy on 25/08/2013 19:50, edited 1 time in total.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#443 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

Basvod wrote:Hercegovac
Nije u pitanju amandman na Ustav nego drzavni Zakon kojim se definisu pojmovi.
državnim zakonom se NE MOGU definisati Ustavni pojmovi poput konstitutivnosti naroda
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#444 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Joe McCarthy »

ulciscorr wrote:
dustaban wrote:Nije mi poznato da je iko postao Nijemac ili Amerikanac na osnovu takvog osjecaja!
Amerikanac se odnosi na drzavljanstvo, ne na narod.

Ne znam sto poredite te zapadnjacke nacije sa balkanskim narodima...

Bosnjak je svako onaj koji se tako osjeca... ne treba mu dozvola od nikog... narocito ne od iskompleksiranih komunjara.
Po meni pravo na identited Bošnjaka imaju samo Južno Slavenski Muslimani koji su spremni da prihvate našu kulturu, jezik i naciju.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#445 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

tenishia wrote:
Stavio si primjer Puca koji je dokazao sasvim suprotno. :)
rekoh kad shvatis
shvatit ces zasto sam i puca stavio
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#446 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

hercegovac_pravi wrote:
Basvod wrote:Hercegovac
Nije u pitanju amandman na Ustav nego drzavni Zakon kojim se definisu pojmovi.
državnim zakonom se NE MOGU definisati Ustavni pojmovi poput konstitutivnosti naroda
To se ovim Zakon i nije dotaklo. Iskljucivo se tice pojmova nacije i etnicke skupine, sto do tada nije bilo jasno definisano i korstio se u razne svrhe. Zakon je prosao svu potrebnu proceduru, na snazi je i na osnovu njega za manje od dva mjeseca cemo imati popis.
Mittaglefflrt
Posts: 14
Joined: 25/06/2011 10:10

#447 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Mittaglefflrt »

Pisistratus wrote:
A da su Bošnjaci stariji od 1993. i da su upravo od Bošnjaka otpali i današnji Srbi i današnji Hrvati u BiH lijepo ti kazuje i izdanje Matice Srpske iz 1825. godine;

Image

Hajd' sad odabij.
Vama lakše utjerat u guzicu no u glavu.

Ne radi se o tome tko je kako nazivao stanovnike Bosne, Podravine ili Posavine u prošlosti, no mogu li Bosna, Podravina ili Posavina biti osnov za nekakav etnonim? Kakve veze ima to što Matica srpska nabraja gdje sve živi srpski narod?

Živi organizmi dobivaju ime prema nekoj rijeci samo ako obitavaju isključivo u toj rijeci. Da spomenemo neke: amurski šaran, nilski konj i amazonski delfin. Da bi postojao bošnjački / bosanski narod, potrebno je da kolektivno pustite škrge i da zaplivate po rijeci Bosni. Tek onda može. A do tada, u pitanju je kolektivno ludilo jedne skupine ljudi.

Usporedi naziv Bosanac / Bošnjak sa etnonimima Hrvat (pa čak i Srbin). Ovi etnonimi se spominju još u srednjem vijeku. I još nešto: ne postoji rijeka Hrvatska ili planina Srbija, ova imena su rezervirana isključivo za narod, kao što to u svim slučajevima mora biti. Kontrasta radi, Bosna je rijeka u čijoj dolini su živjeli razni narodi. E sad, što ste sada vi Muslimani iz Bosne nešto iznimno u odnosu na tu rijeku, da baš vi dobijete ime prema njoj? I gdje to ima da je ime neke rijeke osnov za etnonim nekog naroda?

Nigdje. U stvari, to ima samo u Bosni. Ja razumijem da vas je Islam zatucao do te mjere te niste u stanju čisto misliti. Najveće postignuće u nauci je kad neko vaš smjesti Kuran na mikročip. Onaj drugi riješio patentirati košnicu za pčele u obliku džamije, umalo se ne udavih od smijeha. Treći dokazao Bealovu hipotezu, samo neće nikom da kaže rješenje, da ga ne bi plagirali. Pa tako svak može svaki problem riješiti. Usporedi sve to sa Nikolom Teslom, najvećim sinom hrvatskog naroda. Razlika kao od neba do zemlje, zar ne?
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#448 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

Basvod wrote:
hercegovac_pravi wrote:
Basvod wrote:Hercegovac
Nije u pitanju amandman na Ustav nego drzavni Zakon kojim se definisu pojmovi.
državnim zakonom se NE MOGU definisati Ustavni pojmovi poput konstitutivnosti naroda
To se ovim Zakon i nije dotaklo. Iskljucivo se tice pojmova nacije i etnicke skupine, sto do tada nije bilo jasno definisano i korstio se u razne svrhe. Zakon je prosao svu potrebnu proceduru, na snazi je i na osnovu njega za manje od dva mjeseca cemo imati popis.
Zašto bi se doticalo kada je sasvim jasno da se zakon ne odnosi na ustavna pitanja riješena samim Ustavom?
Ovakvim pristupom je jednostavno ostavljeno na izbor ljudima da se odrede nacionalno a ne isključivo etnički u svrhu popisa. Ništa ni manje ni više od tog.
na drugačijim stavkama se nije insistiralo isključivo iz spoznaje da se zakonima ne riješavaju Ustavom već definisane kategorije. Ovdje se radi o isključivo elementarnom nepoznavanju same ustavno-pravne materije već se ciljano pokušava unijeti politička konfuzija u nešto što nema veze sa stvarima o kojima se diskutuje.
navedi mi barem jedan primjer gdje se zakon o popisu koristi u tumačenju već riješinih Ustavnih kategorija ?? Nećeš ga sigurno naći.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#449 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

Mittaglefflrt wrote:
Pisistratus wrote:
A da su Bošnjaci stariji od 1993. i da su upravo od Bošnjaka otpali i današnji Srbi i današnji Hrvati u BiH lijepo ti kazuje i izdanje Matice Srpske iz 1825. godine;

Image

Hajd' sad odabij.
Vama lakše utjerat u guzicu no u glavu.
jeli ovo Kačevndin moto :lol: :lol: :lol:
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#450 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

Hercegovac
To ti govorim, nije regulisano Ustavom nego zakonom.
Dakle po Zakonu ove drzave etnicko i nacionalno je jedno te isto.
A i sam znas da svaki zakon pa tako i ovaj mora biti a i jeste u skladu sa Ustavom BiH.
Locked