Bošnjak-preciznija definicija

Locked
Helikopter

#301 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Helikopter » 25/08/2013 12:28

ocammog wrote:Narode,

imam par nedoumica u vezi preciznije definicije pojma Bošnjak, pa mi treba mala asistencij onih koji su baš upućeniji (NAPOMENA: Ovo nije trolanje niti provokacija nego fakat me zanima-ovo moram napomenut jer kod nas ima podosta paranoičnih..sorry)

Neki stranjerosi me pitali da li je Bošnjak južnoslaven Musliman iz Bosne ili južnoslaven Musliman iz čitave bivše jugoslavije.

Ja onako mahinalno ko iz topa reko "iz Bosne"....a ovaj lik me dočeka: "Pa kako su onda i Muslimani iz južne Srbije, tj. Sandžaka Bošnjaci"..
i ja opet ko iz topa: " Pa doselili tamo iz Bosne", a onda kad su mi tražili izvore za to, nisam se vala mogo sjetit nekih izvora...pa ako ko ima kad su se tamo odselili iz Bosne i zašto eto nek se osevapi pa dobaci vamo na ovu temu....

Opet, s druge strane neko mi reće da sandžački Muslimani nisu porijeklom iz Bosne nego su starosjedioci, pa mi se onda stvori još veća konfuzija u glavi. Kontam ako nisu iz Bosne porijeklom nego su otuda, zašto se onda zovu Bošnjaci (pretpostavljam da se naziv Bošnjak veže za teritorij BiH)...Neko će opet reći "pa i to je nekad bila BiH" ( u srednjem vijeku) ali onda opet ide pitanje zašto se samo Muslimani sandžaka zovu Bošnjaci a ne i ondašnji kršćani, jer smo tada, u srednjem vijeku svi mi bili kršćani, zar ne?

Istu konfuziju imam i u vezi Muslimana iz Crne Gore. Da li se oni nazivaju Bošnjacima zato što su tamo došli iz Bosne ( i ako da, kada su tamo otišli i zašto), i ako ne, zašto onda? Mislim nema apsolutno ništa protiv da se ko zove kako hoće, nego me to fakat zanima....

i na kraju, šlag na tortu, upoznao sam neke divne momke iz grada Prizrena na Kosovu, i rekoše mi da su i oni Bošnjaci, a kad sam ih čuo kako medjusobno govore na svom maternjem jeziku, taj mi je jezik bio jako sličan makednosnkom. Nisam ih puno propitivao da me ne bi neko od njih pogrešno shvatio...uglavnom oni sebe zovu Goranci i kažu da nisu Albanci vež Bošnjaci mada im prezimeni izgledaju više kao albanska ( nema ono "ić" "vić" i "ović" na kraju nego oni "i " npr. "Hasani" i sl.)

Znači, sad poslije čitave ove konfuzije, mene interesuje koja bi bila neka najpreciznija definijca Bošnjaka i zbog čega se i Muslimani iz Srbije i CG i Kosova koji govore različitim južnoslavenskim dijalektima (od kojih su neki bitno drugačiji od ovog našeg standardnog bosanskog) i imaju međusobno različite tradicionalne nošnje svi nazijau Bošnjacima.

I opet, zbog onih paranoičnih koji jedino znaju bit agresivni i kontrirat, moja pitanja su iz čistog kurioziteta i iz nijiskrenije namjere, pa ko zna odgovorit, bujrum...

pozdravljam

Occa
Mislim da si malo pomjesao pojmove u vezi naroda Bosnjaka. Narod Bosnjaci ili (Bosniaci, varijacija imena naroda sa istim znacenjem) su jedan autohtoni narod sa geografskog podrucja cijelog Balkana a ne samo iz Bosne i Hercegovine. Drzava matica Bosnjaka iz Bosne i Hercegovine je BiH kao i svih onih Bosnjaka Balkana, Evrope i Svijeta koji zele da im je BiH izvorna maticna drzava. Onaj dio Bosnjaka koji to ne zele oni se izjasnjavju recimo da je njihova maticna drzava rodjenja Srbija (Sandzak), Makedonija, Crna Gora (Sandzak), Kosovo, Albanija, Turska ili neka druga zemlja. Znaci narod Bosnjaci su vezani za siri geografski pojam na Balkanu a ne samo za i jedino drzavu BiH kao sto su ustvari i svi drugi narodi na Balkanu i sire i svi ti dijelovi naroda Bosnjaka sa tih svih razlicitih geografskih dijelova Balkana i sire su izvorno jedan te isti narod Bosnjaci i pripadaju istom narodu Bosnjaci.

Sto se tice porijekla naroda Bosnjaka oni su jedan od najstarijih i autohtonih naroda Balkana i nisu etnicki cisti Slaveni nego su mjesavina raznih etnickih naroda kao sto su primjera radi dijelom: Ilira, Romana, Slavena, Otomana, Germana i drugih. Bosnjaci pricaju Slavenski jezik sto neznaci da su oni cisti Slaveni nego su zbog dominacije slavenskog jezika na Balkanu presli i oni na taj jezik. Sto se tice razlicitih dijalekata Bosnjaka koji dolaze sa razlicitih geografskih dijelova Balkana to je sasvim normalo pa i sami Bosnjaci iz BiH sa sjevera, juga, zapada i istoka imaju razlicite dijalekte kao sto imaju razlicite dijalekte i svi drugi narodi istog naroda svijeta.

Altair_SA

#302 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Altair_SA » 25/08/2013 12:53

Mittaglefflrt wrote: U mom korpusu ovakvih diskusija nema. Mi vrlo dobro znamo tko smo i što smo, bez diskusije. Diskutira onaj tko ne zna.

Ako dopustimo da su Bošnjaci / Bosanci etnos, to bi bio jedinstven primjer u svijetu da se jedan etnicitet samoprozvao po rijeci čiji naziv postoji 2.000 godina prije nastanka samog etniciteta. Bošnjak i Bosanac su nazivi za stanovnike Bosne kao zemljopisnog pojma, poput Krajišnika ili Zagorca. Pri tome je Bošnjak turska varijanta tog naziva, Bosanac varijanta slovenskog podrijetla. Reć za nekog da je Bošnjak (ili Bosanac) prije samo 25 godina se to moglo odnositi na Hrvata ili Srbina. Nazvati etnicitet prema ovom zemljopisnom pojmu krađa od Hrvata i Srba koji se sada sebe ne mogu zvati Bosancima / Bošnjacima a da ne budu krivo shvaćeni, da netko ne pomisli da su Mujage. Razmisli malo o tome.

U Bosni postoji jedan etnos, srpskohrvatski, etnos koga Hrvati nazivaju hrvatskim a Srbi srpskim. Prema tome vi ste Hrvati (ili Srbi) muslimanske vjere, kako hoćete. To što se otimate da niste i da ste posebni etnos je posljedica religioznog fanatizma u Hrvata i naročito Srba iz vremena pokrštavanja, kada su vas prezreli kao izdajnike Kristove vjere. Šiptari su na daleko višem stupnju razvoja od nas u ovom pogledu. Njihovim muslimanima i katolicima ne pada na pamet da se drugačije zovu no Šiptari, a vjera je osobna stvar svakog pojedinca.

Vaš etnos je uvod u vjerski rat jer je vjera jedino što vas razlikuje od nas, i samo vjera. Doduše i stupanj inteligencije, ali je to posljedica vaše zatucane vjere.
Ma divi malog fasiste sto se uzbudio :lol: . Ne brini se ti mali fasisto za nas i nas korpus, to sto ovdje par trolova pokusava da napravi smutnju ama bas nista ne znaci... sad ce uskoro popis pa ces da vidis najbolje nacoshu mali :lol: .

Ovo dole necu ni da komentarisem, frustrirani izljevi fasisma ustvari vise pokazuju koliko se jedete sto ce Bosnjaci biti vecina u BiH i jedino sto mozete tu da ucinite je da ovako malo lijecite frustracije preko neta :D :lol:

Mittaglefflrt

#303 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Mittaglefflrt » 25/08/2013 13:15

Altair_SA wrote:
Mittaglefflrt wrote: U mom korpusu ovakvih diskusija nema. Mi vrlo dobro znamo tko smo i što smo, bez diskusije. Diskutira onaj tko ne zna.

Ako dopustimo da su Bošnjaci / Bosanci etnos, to bi bio jedinstven primjer u svijetu da se jedan etnicitet samoprozvao po rijeci čiji naziv postoji 2.000 godina prije nastanka samog etniciteta. Bošnjak i Bosanac su nazivi za stanovnike Bosne kao zemljopisnog pojma, poput Krajišnika ili Zagorca. Pri tome je Bošnjak turska varijanta tog naziva, Bosanac varijanta slovenskog podrijetla. Reć za nekog da je Bošnjak (ili Bosanac) prije samo 25 godina se to moglo odnositi na Hrvata ili Srbina. Nazvati etnicitet prema ovom zemljopisnom pojmu krađa od Hrvata i Srba koji se sada sebe ne mogu zvati Bosancima / Bošnjacima a da ne budu krivo shvaćeni, da netko ne pomisli da su Mujage. Razmisli malo o tome.

U Bosni postoji jedan etnos, srpskohrvatski, etnos koga Hrvati nazivaju hrvatskim a Srbi srpskim. Prema tome vi ste Hrvati (ili Srbi) muslimanske vjere, kako hoćete. To što se otimate da niste i da ste posebni etnos je posljedica religioznog fanatizma u Hrvata i naročito Srba iz vremena pokrštavanja, kada su vas prezreli kao izdajnike Kristove vjere. Šiptari su na daleko višem stupnju razvoja od nas u ovom pogledu. Njihovim muslimanima i katolicima ne pada na pamet da se drugačije zovu no Šiptari, a vjera je osobna stvar svakog pojedinca.

Vaš etnos je uvod u vjerski rat jer je vjera jedino što vas razlikuje od nas, i samo vjera. Doduše i stupanj inteligencije, ali je to posljedica vaše zatucane vjere.
Ma divi malog fasiste sto se uzbudio :lol: . Ne brini se ti mali fasisto za nas i nas korpus, to sto ovdje par trolova pokusava da napravi smutnju ama bas nista ne znaci... sad ce uskoro popis pa ces da vidis najbolje nacoshu mali :lol: .

Ovo dole necu ni da komentarisem, frustrirani izljevi fasisma ustvari vise pokazuju koliko se jedete sto ce Bosnjaci biti vecina u BiH i jedino sto mozete tu da ucinite je da ovako malo lijecite frustracije preko neta :D :lol:
Jel 'to vama treba popis za dokazati vlastito postojanje? Za tvoju obavijest, popis pokazuje jedino koliko ima napaljenih za ovo ili ono. Nepatvoreni narodi postoje u znanstvenom smislu i bez popisa. Vi ste kao Cigani u Srbiji i Bugarskoj koje je neko prije neku godinu napalio da su potomci starih Egipćana. Odjednom, pojavila se nova manjina: Egipćani. Po Ustavu su ih morali priznati jer se pika kako se tko osjeća (u ovom slučaju najčešće na znoj), a glupost najvišeg reda.

Tako i vi. Eto i piramide imate.

Altair_SA

#304 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Altair_SA » 25/08/2013 13:32

Kme kme kme :D. Nego reci ti nama maDzorizirani nacoshu kako se osjecas kako ti je Zeljko Komsic legitimni predstavnik tvoga korpusa? ups :skoljka: ccccccc :lol: :D

respo

#305 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo » 25/08/2013 13:35

uvijek je diskutirao onaj ko zna a ne ko ne zna osim u tvom korpusu
covjece pa i aristotel je diskutirao zato sto zna a ne zato sto je bio tamo neka sluga pa ne zna o tim stvarima
taj tvoj korpus izgleda mimo citavog svijeta

a jesi li ti ikad razmisljao da su ovdje vecinom bosanci katolicke pravoslavne islamske vjere ateisti i ostali?
uhvatio se price kako je ime nastalo od rijeke

ajde molim te reci mi kako su nastali amerikanci?
cuj da jedna nacija nastane na osnovu imena istrazivaca :-) cudno jel tako?
kad to prevarimo onda mozemo nastaviti s pricom

respo

#306 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo » 25/08/2013 13:41

Mittaglefflrt wrote:
ramzes drugi da je ziv bi se sada osjecajo bosancem ;)

Paranoid

#307 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid » 25/08/2013 13:46

respo wrote:
Mittaglefflrt wrote:
ramzes drugi da je ziv bi se sada osjecajo bosancem ;)
To u vezi piramida je iz očaja ispisano...znači da je svo svoje znanje ušpricano od SANU-a i Dobrice potrošio...

Mittaglefflrt

#308 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Mittaglefflrt » 25/08/2013 13:53

respo wrote:

uvijek je diskutirao onaj ko zna a ne ko ne zna osim u tvom korpusu
covjece pa i aristotel je diskutirao zato sto zna a ne zato sto je bio tamo neka sluga pa ne zna o tim stvarima
taj tvoj korpus izgleda mimo citavog svijeta

a jesi li ti ikad razmisljao da su ovdje vecinom bosanci katolicke pravoslavne islamske vjere ateisti i ostali?
uhvatio se price kako je ime nastalo od rijeke

ajde molim te reci mi kako su nastali amerikanci?
cuj da jedna nacija nastane na osnovu imena istrazivaca :-) cudno jel tako?
kad to prevarimo onda mozemo nastaviti s pricom
Pa i Amerikanci su se samoproglasili prije nešto više od 200 godina. Sačekajmo 200 godina, možda ćete tada postojati. I još nešto: Amerikancima je to pošlo za rukom zato što su svi narodi koji su tamo živjeli to htjeli. Sva je razlika što narodi koji žive u Bosni to neće. U stvari hoćete vi, ali na naš račun. E neće moći. Kužiš li razliku?

Netko pripada nekom narodu onda kada se to podrazumijeva, zato što mu je to rekao otac, a njemu njegov otac, a njemu njegov i tako dalje. Vama je to za Bošnjake rekao Alija 1993. Evo i ja se sjećam vremena kad su Srbi i Hrvati iz Bosne za sebe mislili da su prvo Bošnjaci / Bosanci, a tek onda Srbi i Hrvati. Danas im to ne pada na pamet jer ste vi to lijepo ime zloupotrebili i povezali ga s islamom.

Sve se nešto prestrojavate za popis, da se uz pomoć propagande rezultati popisa što bolje dovedu u sklad sa vašim mitomanskim teorijama. Sa sviju strana nas bombarduju uputima šta zaokružiti. Za tvoju obavijest, popis služi da se ustvrdi činjenično stanje, a ne da se kreira činjenično stanje. Kužiš li razliku?

Pisistratus

#309 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Pisistratus » 25/08/2013 14:40

Mittaglefflrt wrote:Sve vaše nedoumice oko imena naroda i jezika dolazi od toga što bošnjački / bosanski etnos ne postoji, a time ni jezik.

Kod normalnih (pravih) naroda, naziv naroda je donio sam narod, pa se prema tom nazivu naziva i jezik kojim taj narod govori. Ponekad su u opticaju dva naziva za isti narod (i posljedično dva naziva za isti jezik): jedan domaći i jedan strani. Na primjer, Albanci sami sebe zovu Šiptari, Finci - Suomi, dok Mađare izvan Mađarske zovu Ugri (Hungarians), a Hrvate - Kroati. Kod nekih naroda su stranci prihvatili domaći naziv: Englezi, Francuzi, Rusi ... čak i Srbi. Pravilo bez iznimke je da je domaći naziv uvijek prisutan, a ponekad i strani zato što su ga populizirali stranci. Narod bez domaćeg naziva kojim naziva samog sebe ne može biti narod, nego misaona kategorija. Kakav je to narod, a ne zna ni kako se zove?

Vi što se ovdje zovete Bošnjaci / Bosanci nemate domaći naziv za sebe same, no koristiti latinski (Bosna), a za Hercegovinu njemački. Naziv Bosna (Bossina) se odnosi na rijeku Bosnu i njenu dolinu i star je bar 2.500 godina. Naziv je latinski, potječe iz vremena kad niko od vaših predaka nije bio tu. I sad ste baš vi nekakvi Bosanci / Bošnjaci, a Srbi i Hrvati koji su živjeli u Bosni prije vas nisu.

Bošnjaci / Bosanci nisu narod jer nemaju vlastito ime za svoj ​​narod, a ovo je uvjet da bi bili narod. Kakav ste to narod a ne znate ni kako se zovete, nego morate u pomoć prizvati Latine i Nijemce? Jezik vam star koliko i država, a država koliko i narod. Evo ima već točno 20 godina od kad ste se samoproglasio. Ja imam traperice starije nego taj vaš narod.

Koji kretenski post ne mogu da vjerujem. Pa ovo je i za trolla preglupo :cry:

Pa gotovo svim narodima u Europi nazive su dali Rimljani, jer nijedan od tih naroda nije imao kolektivni identitet u današnjem smislu, nego su bili skup plemena, koja su s vremena na vrijeme dominirala jedni drugima. I Srbi su dobili naziv od Rimljana/Bizantinaca od riječi servus što znači rob sluga, jer su kao siromasi radili po čitavom Carstvu. LAngobardi su dobili naziv po dugim bradama koje su nosili(lang bard). Germani jer su njihova plemena koristila koplja u borbama s Rimljanima i po tome su dobili ime Germania - zemlja kopalja, Britanija se zove po Britonima, narodu koji je živio u Francuskoj, a kada su Rimljani osvojili Britaniju dali su ime narodima tamošnjim po Britonima jer su im bili vrlo slični, itd, itd...

Ako su Bosanci/Bošnjaci dobili ime po latinskoj riječi, to samo znači da su naseljavali dio koji je latiniziran i da su po tome Rimljani prepoznavali konkretnu regiju i tako u pismenom svijetu proširili naziv za narod(e) koji su naseljavali taj region. I dalje su se razna plemena zvala raznim imenima, bez obzira što je kolektivno ime bilo Bosna, dok zajednički identitet nije preovladao i razna plemena ujedinjena u jednu državu(Neretljani, Trabunjani, itd..)

Stoga, ne lupetaj.

respo

#310 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo » 25/08/2013 14:50

Mittaglefflrt wrote:
Pa i Amerikanci su se samoproglasili prije nešto više od 200 godina. Sačekajmo 200 godina, možda ćete tada postojati. I još nešto: Amerikancima je to pošlo za rukom zato što su svi narodi koji su tamo živjeli to htjeli. Sva je razlika što narodi koji žive u Bosni to neće. U stvari hoćete vi, ali na naš račun. E neće moći. Kužiš li razliku?

Netko pripada nekom narodu onda kada se to podrazumijeva, zato što mu je to rekao otac, a njemu njegov otac, a njemu njegov i tako dalje. Vama je to za Bošnjake rekao Alija 1993. Evo i ja se sjećam vremena kad su Srbi i Hrvati iz Bosne za sebe mislili da su prvo Bošnjaci / Bosanci, a tek onda Srbi i Hrvati. Danas im to ne pada na pamet jer ste vi to lijepo ime zloupotrebili i povezali ga s islamom.

Sve se nešto prestrojavate za popis, da se uz pomoć propagande rezultati popisa što bolje dovedu u sklad sa vašim mitomanskim teorijama. Sa sviju strana nas bombarduju uputima šta zaokružiti. Za tvoju obavijest, popis služi da se ustvrdi činjenično stanje, a ne da se kreira činjenično stanje. Kužiš li razliku?
shvatas li ti da danas rijec bosanac i rijec bosnjak ne znaci isto
i ajde molim te provjeri opet sta ja pisem i kojem narodu pripadas
pripadas bosanskom narodu i danas si ti bosanac a to sto ti zelis biti je samo bjezanje od istine
nego skrenu ti nesto s mantre kako se moze narod nazvati po rijeci a onda kazes za 200 godina mozda budete
a bosanci ovdje zive vec oko 900 godina

alo 900 godina kad jos amerika nije ni otkrivena
a onda su amerikanci nacija a bosanci nisu :-)

jebena ti logika i matematika

ajd malo konsultuj se u stabu svog korpusa pa da nastavimo

i ramzes je bosanac ;)

respo

#311 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo » 25/08/2013 14:52

rdst346236 wrote:Šešelj vam je objasnio pojam bošnjaka :lol: :lol: :lol: klempo tihić je ostao bez texta

preskace ti ploca ajd popravi gramofon

Pisistratus

#312 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Pisistratus » 25/08/2013 14:53

lol :D

Latin authors which are the first to mention the name Serbs call them „Servi” or „Servoi” which means slaves, serfs. It's probably from the time when the Romans conquered Thrace and Ilyria. :oops: Toliko.

udrch

#313 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by udrch » 25/08/2013 14:55

Pisistratus wrote:lol :D

Latin authors which are the first to mention the name Serbs call them „Servi” or „Servoi” which means slaves, serfs. It's probably from the time when the Romans conquered Thrace and Ilyria. :oops: Toliko.
samo što se ovo ne odnosi na njega, jer je on škutor, tačnije Tutino kopile..

Pisistratus

#314 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Pisistratus » 25/08/2013 15:01

udrch wrote:
Pisistratus wrote:lol :D

samo što se ovo ne odnosi na njega, jer je on škutor, tačnije Tutino kopile..

Pa ništa onda. Al' to mu je da zna ubuduće.

slogabn
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.

#315 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn » 25/08/2013 15:05

tenishia wrote:"Etničko/nacionalno izjašnjavanje", to su dvije iste stvari, isto ko što npr. paradajz i rajčica predstavljaju isto povrće, tebi očito nije. Etničnost je nastala od grčke riječi "ethnos", koja u prijevodu znači narod, a naciju čini narod, dok nacionalnost znači isto što i etničnost, pripadnika nacije tj. naroda koji ga čini.
Haj da ti ponovim po deseti put, a znas kome se ponavlja.

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.

Hafis

#316 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Hafis » 25/08/2013 15:11

respo wrote:
Mittaglefflrt wrote:

pripadas bosanskom narodu i danas si ti bosanac a to sto ti zelis biti je samo bjezanje od istine
nego skrenu ti nesto s mantre kako se moze narod nazvati po rijeci a onda kazes za 200 godina mozda budete
Nešto si ti ovdje zemljače dobro iskomplikovo. Ne bi ti ovo pohvatao ni krug 99, a ne običan insan.
Odlično. A gdje su živjeli prije Bosne?

slogabn
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.

#317 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn » 25/08/2013 15:16

ocammog wrote:Ne kontam po čemu su pojmovi Bosna/bosanski/Bosanac u antagonizmu sa pojmom Bošnjak/bošnjački/bošnjaštvo? Pa ironije je ta da takvi antangonizmi ne postoje danas ni prema onim stvarnim mrziocima BiH a postoje između dvije skupine koji imaju jedan te isti interes-opstojnost države Bosne i Hercegovine.
Prvo je ispravno, jer je na Bosanskom jeziku i historijska je cinjenica. Drugo je proizvod dugogodisnjeg slabo obrazovnog sistema kojeg su uzurpirali jedan komunjara i jedan islamista.

respo

#318 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo » 25/08/2013 15:18

Hafis wrote:
respo wrote:
Mittaglefflrt wrote:

Nešto si ti ovdje zemljače dobro iskomplikovo. Ne bi ti ovo pohvatao ni krug 99, a ne običan insan.
Odlično. A gdje su živjeli prije Bosne?
ko ti je kriv kad ne citas fino i kad ti nesto nije jasno

a gdje su zivjeli prije bosne? pa nisu nigdje jer nisu ni postojali kao bosanci logicno (doduse u to vrijeme su se zvali bosnjani)
do tada su bili vjerovatno iliri i jos poneki koji su tu zivjeli

Goran_35

#319 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 » 25/08/2013 15:21

respo wrote:
Goran_35 wrote:Ne samo u Poljskoj vec Bosnjak je prisutan sirom Europe samo vama smeta uz kako rekoh neprekidne pokusaje gnusnih lazi i falsifikovanja historije uz tvrdnje da je navodno "Bosnjak" proizasao iz turskog jezika.Bosnjaci nekada bijahu svi cak i kada za vrijeme osmanlija dodjose i druge vjere ukljucujuci i pravoslavnu ...
No medjutim vi cete na sve moguce nacine pokusavati to da osporite sluzeci se historijskim falsifikatima i ove diskusije zaista mogu biti beskonacne,tako da vas ja napustam i ostavljam da i dalje blejite u svojoj zabludi.
jesi ikad cuo za evoluciju rijeci?
a sto se tice poljskog prevedi to njihovo i dobit ces prevod kraljica bosanska
zasto je tesko to prihvatiti? zbog ugrozavanja nacionalnog interesa?

problem je sto vi neprestano polazite od neistine da je Bosnjak "strana rijec"?

Za vas mozda i jeste jer Vam porijeklo vjerovatno nije Bosansko pa se jos niste navikli.No medjutim,Bosnjak je stara bosanska rijec jos iz doba srednjovjekovne Bosne,desetak stoljeca starija od ove vase za koju tvrdite da je "domaca" i govorite meni Bosnjaku da je prevedem? :-)

Kad smo kod evolucije rijeci,zabranom rabljenja rijeci Bosnjak, sto je okupatorski model jos od doba Austrougarske monarhije,pojavila se potreba da se taj narod nekako naziva,jer ocito je bilo nelogicno da u Bosni zive narodi od kojih ni jedan nema drzavotvorno ime ,jer kao sto rekoh bosnjak je ukinut i zabranjen jos za vrijeme AU monarhije,a u ostalim drzavnim tvorevinama model je nasljedjen...Dakle da se vratim na pomenutu evoluciju rijeci i pojam Bosanac koji je poznat tek nekoliko decenija,dakle od ukidanja Bosnjaka.Bosanac je izvedenica iz engleskog,od Bosniana a u prevodu sa engleskog znaci Bosnjak.Bosnian-Bosnjak.To sto je Vama Bosnjak strana rijec,to dovoljno govori o Vama i vasem porijeklu,koje zasigurno nije iz Bosne

Hafis

#320 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Hafis » 25/08/2013 15:29

respo wrote: ko ti je kriv kad ne citas fino i kad ti nesto nije jasno

a gdje su zivjeli prije bosne? pa nisu nigdje jer nisu ni postojali kao bosanci logicno (doduse u to vrijeme su se zvali bosnjani)
do tada su bili vjerovatno iliri i jos poneki koji su tu zivjeli
Znači iliri i dr. Onda ništa folovi: južnoslavenski narodi, Karpati i špice.

Samo mi se čini da si opet nešto dobro smiksao ovdje, pa i ne čudi ovolika zbrka oko jednostavne stvari kao što je izjašnjavanje na popisu....Znači spominješ Bošnjane iz vremena prije, pa onda transformaciju u Bosance, a danas imamo i kampanju ''važno je biti Bošnjak''. Pa kako će onda prosječan insan znati šta je.

Goran_35

#321 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 » 25/08/2013 15:30

Pojam "bosanac" kod starih Bosnjaka je postojao ali taj pojam se rabio iskljucivo za konja.

Konj "Bosanac",bosanski konj, dok su Bosnjaci bili ljudi.

Liga Rojalista

#322 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista » 25/08/2013 15:33

Goran_35 wrote:Pojam "bosanac" kod starih Bosnjaka je postojao ali taj pojam se rabio iskljucivo za konja.

Konj "Bosanac",bosanski konj, dok su Bosnjaci bili ljudi.
+1 :thumbup:

Hafis

#323 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Hafis » 25/08/2013 15:33

Hajd' ti to Respu objasni

Liga Rojalista

#324 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista » 25/08/2013 15:34

slogabn wrote:
ocammog wrote:Ne kontam po čemu su pojmovi Bosna/bosanski/Bosanac u antagonizmu sa pojmom Bošnjak/bošnjački/bošnjaštvo? Pa ironije je ta da takvi antangonizmi ne postoje danas ni prema onim stvarnim mrziocima BiH a postoje između dvije skupine koji imaju jedan te isti interes-opstojnost države Bosne i Hercegovine.
Prvo je ispravno, jer je na Bosanskom jeziku i historijska je cinjenica. Drugo je proizvod dugogodisnjeg slabo obrazovnog sistema kojeg su uzurpirali jedan komunjara i jedan islamista.
Historijska činjenica koje nigdje nema haj ne drpi više molim te ofiran si bubaš o nekim nacijama u srednjem vjeku kakva nacija .. u 12 stoljeću jesi li normalan.

Liga Rojalista

#325 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista » 25/08/2013 15:36

Hafis wrote:Hajd' ti to Respu objasni
Ma nemaš mu šta objašnajvat vidiš da se ne trudi ni da čita ostale komentare samo gusla po svom.Činjenica je da su Bošnjaci etniča skupina stara 1000 godina,a Bosanac modernizam i naziv odmilja ime koje ništa ne znači nit predstavlja.

Locked