Bosanski jezik

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#76 Re: Bosanski jezik

Post by Hajvan »

svi smo mi Bugari...i mi ..i vi
i Bugari su Bugari

... i bugarski govorimo
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#77 Re: Bosanski jezik

Post by Hajvan »

lijep ti taj maternji jezik- bugarski!
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#78 Re: Bosanski jezik

Post by Sezam »

RATM56 wrote:
slogabn wrote:
RATM56 wrote:... mi smo S-H jezik pretvorili u četiri jezika.
Pa zar S-H nije nastao od jednog jezika - BOSANSKOG?

Vidis kako si licemjeran, pozivas se na historiju od prije nekih 80 godina a historiju od prije toga zanemarujes.

To sto imas komplekse sto ti Ratko nije odradio posao do kraja i ostavio ti na amanet da zivis u BiH u neku ruku mogu da razumijem, ali te komplekse mozes da rjesis na drugi nacin, odnosno dva:

Prvi da se hvatis kame i nastavis sa klanjem pa kom opanci kom obojci, ili da se iselis iz sredine koja je stetna ti po zdravlje. (I mani te price oko nika da ti je skracenica za "Rage against the machine", jer da jeste onda bi pisao uglavnom na podforumu Muzika a ne srbovao na politici).
Gle, tvoja bolesna učitavanja i projekcije nisu inspirativne, nego haj fino objasni ovo za istoriju od pre 80+ godina, šta to ti znaš a što mnogi mi ne znamo, kako i iz kog imena je nastao S-H?
Ono sto znam je, prije dva vijeka se ovdje pricalo manje vise isto, dok ti je u majci domovini vecina pricala neki polubugarski, kasnije preimenovan u starosrpski, a novosrpski, tj danasnji srpski je nastao iz bosanskog. Cini mi se da je i Vuk karadzic shvatio u kakvo se zlo upleo, pa je probao progurati da se jezik zove "nas", medjutim iz politickih razloga je nazvan srpskim.

Ako te jos sta interesuje RATko, samo javi.
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#79 Re: Bosanski jezik

Post by escobar__ »

zhfjfjfj wrote:ne postoji bosanski jezik :lol: :lol: :lol: možda muslimanski ili bošnjački ali bosanski ne, pa sama sda i islamska zajednica ne priznaju bosance već bošnjake a bošnjaci su muslimani prema tome, jezik treb a da se zove muslimanski ili bošnjački jebo vas otac glupi :lol: :lol: :lol:
Brzo, brzo!

Image
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#80 Re: Bosanski jezik

Post by RATM56 »

Sezam wrote:

Ono sto znam je, prije dva vijeka se ovdje pricalo manje vise isto, dok ti je u majci domovini vecina pricala neki polubugarski, kasnije preimenovan u starosrpski, a novosrpski, tj danasnji srpski je nastao iz bosanskog. Cini mi se da je i Vuk karadzic shvatio u kakvo se zlo upleo, pa je probao progurati da se jezik zove "nas", medjutim iz politickih razloga je nazvan srpskim.

Ako te jos sta interesuje RATko, samo javi.

Slabo ti to znaš. Tražimo standardizovani književni jezik koji su uzurpirali srpski i hrvatski jezikoslovci i na njegovim ruinama izgradili srpskohrvatski. Koji je to? Dalek je put od narodnog govora Dubrovnika i Hercegovine do standardnog jezika.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#81 Re: Bosanski jezik

Post by Sezam »

RATM56 wrote:
Sezam wrote:

Ono sto znam je, prije dva vijeka se ovdje pricalo manje vise isto, dok ti je u majci domovini vecina pricala neki polubugarski, kasnije preimenovan u starosrpski, a novosrpski, tj danasnji srpski je nastao iz bosanskog. Cini mi se da je i Vuk karadzic shvatio u kakvo se zlo upleo, pa je probao progurati da se jezik zove "nas", medjutim iz politickih razloga je nazvan srpskim.

Ako te jos sta interesuje RATko, samo javi.

Slabo ti to znaš. Tražimo standardizovani književni jezik koji su uzurpirali srpski i hrvatski jezikoslovci i na njegovim ruinama izgradili srpskohrvatski. Koji je to? Dalek je put od narodnog govora Dubrovnika i Hercegovine do standardnog jezika.
Ti ocigledno ne shvatas kako jezik funkcionise.

Probaj na bugarskom, mozda ti bude islo bolje.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#82 Re: Bosanski jezik

Post by Hajvan »

PlOža, glOva

pravo stadardizovano- kad se i tako danas govori u dubroviniku...
jezik bosanskih muslimana je stadardizovani SH
pardon, bugarski
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#83 Re: Bosanski jezik

Post by RATM56 »

Sezam wrote:


Ti ocigledno ne shvatas kako jezik funkcionise.

Probaj na bugarskom, mozda ti bude islo bolje.

Nema potrebe, dobro se razumemo






U s t a v

Republike Bosne i Hercegovine



SLUŽBENI LIST

REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE



Godina II - Broj 5

Nedjelja, 14. mart/ožujak 1993. SARAJEVO
Član 4.

U Republici Bosni i Hercegovini u službenoj upotrebi je srpskohrvatski odnosno, hrvatskosrpski jezik ijekavskog izgovora .Oba pisma, latinica i ćirilica su ravnopravna.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#84 Re: Bosanski jezik

Post by Hajvan »

daklem, bugarski
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#85 Re: Bosanski jezik

Post by udrch »

RATM56 wrote:Nema potrebe, dobro se razumemo


U Republici Bosni i Hercegovini u službenoj upotrebi je srpskohrvatski odnosno, hrvatskosrpski jezik ijekavskog izgovora .Oba pisma, latinica i ćirilica su ravnopravna.
sve i da nismo nikad pričali nijednim drugim jezikom, ova varijanta koju nam ti nudiš bi bila svakako zamjenjena..makar ga nazvali bosansko-hercegovački..
ja ne mogu pričati istim jezikom kojim je napisana naredba za genocid u Srebrenici..i ne mogu i neću..
jednog dana kada izađemo na Drinu trebamo napraviti veliki zid, da nam komšije ne bacaju više pogled preko nje..
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#86 Re: Bosanski jezik

Post by udrch »

Slo Burner wrote:Image
:thumbup: :bih:
ovo je možda falsifikat..
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#87 Re: Bosanski jezik

Post by RATM56 »

udrch wrote:
RATM56 wrote:Nema potrebe, dobro se razumemo


U Republici Bosni i Hercegovini u službenoj upotrebi je srpskohrvatski odnosno, hrvatskosrpski jezik ijekavskog izgovora .Oba pisma, latinica i ćirilica su ravnopravna.
sve i da nismo nikad pričali nijednim drugim jezikom, ova varijanta koju nam ti nudiš bi bila svakako zamjenjena..makar ga nazvali bosansko-hercegovački..
ja ne mogu pričati istim jezikom kojim je napisana naredba za genocid u Srebrenici..i ne mogu i neću..
jednog dana kada izađemo na Drinu trebamo napraviti veliki zid, da nam komšije ne bacaju više pogled preko nje..

Ne nudim ja tebi ni ostalima ništa, niti ikome sporim pravo da svoj jezik naziva kako želi. Nisam ja Dodik, sezam, slogabns i hajvan.

Radilo se o krivotvorenju povijesti jednog velikog, srpskohrvatskog/hrvatskosrpskog jezika.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#88 Re: Bosanski jezik

Post by cindrlimindrli »

RATM56 wrote:Radilo se o krivotvorenju povijesti jednog velikog, srpskohrvatskog/hrvatskosrpskog jezika.
Kakvo krivotvorenje, cega? Komunisticke naredbe? Tebi i tvom sunarodnjaku iz Pirota i danas treba google translate da se
razumijete.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#89 Re: Bosanski jezik

Post by Paranoid »

cindrlimindrli wrote:
RATM56 wrote:Radilo se o krivotvorenju povijesti jednog velikog, srpskohrvatskog/hrvatskosrpskog jezika.
Kakvo krivotvorenje, cega? Komunisticke naredbe? Tebi i tvom sunarodnjaku iz Pirota i danas treba google translate da se
razumijete.
Tačno tako!

Dok je njegov sunarodnik u školi na pitanje: "šta imaš naredni sat" ..odgovarao "imam hrvatski"...na isto pitanje RATM56 je odgovarao "sledeći mi je čas srpski"

...a danas se ubiše dokazujući kako je to zapravo bio "sh-hs" jezik..

pljuc...
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#90 Re: Bosanski jezik

Post by RATM56 »

Paranoid wrote:
cindrlimindrli wrote:
RATM56 wrote:Radilo se o krivotvorenju povijesti jednog velikog, srpskohrvatskog/hrvatskosrpskog jezika.
Kakvo krivotvorenje, cega? Komunisticke naredbe? Tebi i tvom sunarodnjaku iz Pirota i danas treba google translate da se
razumijete.
Tačno tako!

Dok je njegov sunarodnik u školi na pitanje: "šta imaš naredni sat" ..odgovarao "imam hrvatski"...na isto pitanje RATM56 je odgovarao "sledeći mi je čas srpski"

...a danas se ubiše dokazujući kako je to zapravo bio "sh-hs" jezik..

pljuc...
Ti si ili:

1) paranoičan kako ti i nick govori
2) živeo u Hrvatskoj. Jer je u njoj u službenoj upotrebi od 1974. bio hrvatski ili srpski.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#91 Re: Bosanski jezik

Post by cindrlimindrli »

Paranoid wrote:a danas se ubiše dokazujući kako je to zapravo bio "sh-hs" jezik..
Sad ce on sa nekim dokazom kako su Ljudevit i Vuk stari haveri. :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23397
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#92 Re: Bosanski jezik

Post by BHCluster »

@RATM56
Image
Sada pronadji kada je nastao prvi srpski rjecnik ne recnik, pa onda prvi s-h rjecnik i sve ce ti biti jasno.
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#93 Re: Bosanski jezik

Post by RATM56 »

A znaš li ti čime je ispunjen taj rečnik?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#94 Re: Bosanski jezik

Post by Hajvan »

da pogodim!?!
Bugarskim riječima, zar ne?!?
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#95 Re: Bosanski jezik

Post by Paranoid »

RATM56 wrote:
Ti si ili:

1) paranoičan kako ti i nick govori
2) živeo u Hrvatskoj. Jer je u njoj u službenoj upotrebi od 1974. bio hrvatski ili srpski.
Nisi ti mene razumio... na vratima učionica je pisalo "sh-hs" (po zakonu), ali ne i u glavama onih koji su tu nastavu konzumirali.

Paranoid je rock-band, a ja sam rodjen prije 1974te...a Bosanki jezik je dio mog identiteta, kao i mojih pra pra pra....

Kontaš?
User avatar
BHCluster
Posts: 23397
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#96 Re: Bosanski jezik

Post by BHCluster »

RATM56 wrote:A znaš li ti čime je ispunjen taj rečnik?
User avatar
hornet
Posts: 403
Joined: 17/07/2009 19:34

#97 Re: Bosanski jezik

Post by hornet »

BHCluster wrote:@RATM56
Image
Sada pronadji kada je nastao prvi srpski rjecnik ne recnik, pa onda prvi s-h rjecnik i sve ce ti biti jasno.
Mogli su ga dosad i digitalizirati. Puno bi znacilo.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#98 Re: Bosanski jezik

Post by PipiDugaDevetka »

slogabn wrote:Od rodjenja se zna koji jezik je vas maternji jezik.

Naprimjer:

Prve sto ste culi kad ste se rodili.

NA BOSANSKOM

Evo ga rodio ga babo, fin ko lutka. Vid' malih stopala ko' hurmas'ce. Zeno odoh ja sad da pocastim raju a ti mi ga dobro cuvaj.

NA HRVATSKOM

Evo ga draga izlazi, izlazi. Bravo draga, opusti se. Joj kak je sladak draga.

NA SRPSKOM

Hajde bre guraj, guraj, evo mu glave. Evo ga ljubi ga tajo. Dusho prava si, prava, svaka ti cast.
Sunetilo mog malog rođaka Ismeta iz Zagreba, a on kaže:
Isuse, kaj ste mu ovo uradili, kak' je ružan?
:D :D :D
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#99 Re: Bosanski jezik

Post by MuaDib »

Zanima me koliko ima lingvista na ovoj temi :oops:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#100 Re: Bosanski jezik

Post by Russki »

Ja čitam.

Na hrvatskom se kaze: Ja čitam.
Na srpskom se kaze: ja čitam

dok je na bosanskom potpuno drugacije i kaze se: ja čitam
Post Reply