DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#351 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by fatamorgana »

славянин wrote:
fatamorgana wrote:
A ovaj lik stalno protura govor mržnje, mrzi Srbe, mrzi Jevreje a možda i Šveđane, :lol:
Garant ga sef na poslu maltretira jer je divljak sa Balkana :mrgreen:
Ma 'vaki ne smiju prnut' gore pa onda ovdje liječe frustracije navodnim patriotizmom ....
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#352 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by cyprus »

theTruePath wrote:
cyprus wrote:
theTruePath wrote:Reci ali ja mogu dokazati da ne lazem
Bujrum...
Super,nadjem kasnije kad budem imao vremena na onoj temi o popisu :thumbup:
Iskreno, ne znam da sam išta puno tamo uopšte pisao... al eto sa srećom :-D

Al samo da te podsjetim, da bi ti kao dobri musliman trebao znati da je laganje grijeh :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#353 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by theTruePath »

Ok cyprus,ako ne nadjem nista,izvinjavam se javno
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#354 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by fatamorgana »

theTruePath wrote:Ok cyprus,ako ne nadjem nista,izvinjavam se javno
E ne'š vala u džennet ako si slag'o, :lol:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#355 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by theTruePath »

hebo me svako ako si ti normalan,na svakoj temi me pratis..nisam gay :-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#356 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by fatamorgana »

theTruePath wrote:hebo me svako ako si ti normalan,na svakoj temi me pratis..nisam gay :-)
k'o muha na ..... :lol:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#357 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by hAZNADAR »

PipiDugaDevetka wrote:
cyprus wrote:
theTruePath wrote:Sumnjaj do mile volje,Zenica preko 90%,Sa preko 90%,Tuzla preko 90% ,banja luka preko 90%

imas mostar(jao bas je suzivot tamo..not),imas brcko,i srednju Bosnu(travnik i sl)
Za Sarajevo i Tuzlu sam prilično siguran da neće biti preko 90% :mrgreen:
Reis efendija Kavazović je rekao da je BiH BOŠNJAČA DRŽAVA. Nije se izjašnjavao o ostalim narodima, ali mislim da se podrazumijevaju i ostali narodi i građani kojima je ''u srcu i na srcu'',
Pa nije puno ni pogrijesio - zalosno je sto jedan efendija to govori - a politicari glume kao u prici o carevom novom ruhu.

BiH uistinu i jeste bosnjacka nacionalna drzava gdje je vise od pola teritorija okupirano.
Multietnicnost jeste dio bosnjacke kulture, tradicije i poimanja drustva,.. ali nije vise politika niti moze biti.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#358 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by славянин »

hAZNADAR wrote:
BiH uistinu i jeste bosnjacka nacionalna drzava gdje je vise od pola teritorija okupirano.
Multietnicnost jeste dio bosnjacke kulture, tradicije i poimanja drustva,.. ali nije vise politika niti moze biti.
Onda odma otpisi RS i djelove Hercegovine. :)
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#359 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by cyprus »

hAZNADAR wrote:Pa nije puno ni pogrijesio - zalosno je sto jedan efendija to govori - a politicari glume kao u prici o carevom novom ruhu.

BiH uistinu i jeste bosnjacka nacionalna drzava gdje je vise od pola teritorija okupirano.
Multietnicnost jeste dio bosnjacke kulture, tradicije i poimanja drustva,.. ali nije vise politika niti moze biti.
E to se zove konstruktivan pristup :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#360 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by славянин »

cyprus wrote:
hAZNADAR wrote:Pa nije puno ni pogrijesio - zalosno je sto jedan efendija to govori - a politicari glume kao u prici o carevom novom ruhu.

BiH uistinu i jeste bosnjacka nacionalna drzava gdje je vise od pola teritorija okupirano.
Multietnicnost jeste dio bosnjacke kulture, tradicije i poimanja drustva,.. ali nije vise politika niti moze biti.
E to se zove konstruktivan pristup :mrgreen:
Konstruktivno dekonstrukciji :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#361 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by hAZNADAR »

славянин wrote:
hAZNADAR wrote:
BiH uistinu i jeste bosnjacka nacionalna drzava gdje je vise od pola teritorija okupirano.
Multietnicnost jeste dio bosnjacke kulture, tradicije i poimanja drustva,.. ali nije vise politika niti moze biti.
Onda odma otpisi RS i djelove Hercegovine. :)
O jel - a inace su spomenuti dijelovi plaho zainteresovani za drzavu.
Bodkin
Posts: 21510
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#362 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by Bodkin »

hAZNADAR wrote:
Pa nije puno ni pogrijesio - zalosno je sto jedan efendija to govori - a politicari glume kao u prici o carevom novom ruhu.

BiH uistinu i jeste bosnjacka nacionalna drzava gdje je vise od pola teritorija okupirano.
Multietnicnost jeste dio bosnjacke kulture, tradicije i poimanja drustva,.. ali nije vise politika niti moze biti.
pali sa marsa? :mrgreen: i de ti nama reci ako ne moze vise multietnicnost biti politika kako predlazes da se oslobodi konstruktivna teritorija
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#363 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by Chmoljo »

theTruePath wrote:
cyprus wrote:
theTruePath wrote:Reci ali ja mogu dokazati da ne lazem
Bujrum...
Super,nadjem kasnije kad budem imao vremena na onoj temi o popisu :thumbup:
evo i ja čekam...
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#364 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by cyprus »

I, TheTruePathu... Gdje je jedno od ovog dvoga:

a) dokazi
b) izvinjenje

:?: :mrgreen:
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#365 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by semirizsvemira »

cyprus wrote:Da li je marokanskim Arapima matična država Saudijska Arabija?
:skoljka: Joj svakakvih provala se moze procitati ovdje . Srbima je matica Kosovó i Raska koliko ja poznajem povijest a poznajem je dosta dobro
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#366 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by BHCluster »

cyprus wrote:
Iskreno, ne znam da sam išta puno tamo uopšte pisao... al eto sa srećom :-D

Al samo da te podsjetim, da bi ti kao dobri musliman trebao znati da je laganje grijeh :)
Pored komsija i susjeda kakve imamo, slagat grijeh nemoze nikako biti! :thumbup:

A sto se tice ovogo cega se i thetruepath dotaknuo i jeste tako samo sto ti to radis da bi obmanuo sebe, da utjesis drugog, radis to iz samilosti, da te nije strah, da ohrabris, da sakrijs svoju i tuđu bjedu, radis to zbog poštenja. Ti to radis sto je Thetruepath napisao zbog slobode. To je sigurno vid tvog patriotizma i potvrda tvoje urodjene inteligencije. Ti to radis stvaralacki, mastovito, inventivno.

Jedan primjer toga bio je na raspravi o popisu da otkud onima 93. da Muslimanima kazu da su Bosnjaci pa kada sam te ja pito kao su to komunisti uradili i situ grupaciju nazvali Muslimanima tebi je odgovor bio pa necemo ici u proslos a pri tome nije ti smetalo da se dotaknes 93 koja je u buducnosti.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#367 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by Hajvan »

:mrgreen: :mrgreen: :lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#368 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by cyprus »

Sjooo, zbog mene se teme vraćaju iz mrtvih, kakva čast :mrgreen:
BHCluster wrote:
cyprus wrote:
Iskreno, ne znam da sam išta puno tamo uopšte pisao... al eto sa srećom :-D

Al samo da te podsjetim, da bi ti kao dobri musliman trebao znati da je laganje grijeh :)
Pored komsija i susjeda kakve imamo, slagat grijeh nemoze nikako biti! :thumbup:

A sto se tice ovogo cega se i thetruepath dotaknuo i jeste tako samo sto ti to radis da bi obmanuo sebe, da utjesis drugog, radis to iz samilosti, da te nije strah, da ohrabris, da sakrijs svoju i tuđu bjedu, radis to zbog poštenja. Ti to radis sto je Thetruepath napisao zbog slobode. To je sigurno vid tvog patriotizma i potvrda tvoje urodjene inteligencije. Ti to radis stvaralacki, mastovito, inventivno.

Jedan primjer toga bio je na raspravi o popisu da otkud onima 93. da Muslimanima kazu da su Bosnjaci pa kada sam te ja pito kao su to komunisti uradili i situ grupaciju nazvali Muslimanima tebi je odgovor bio pa necemo ici u proslos a pri tome nije ti smetalo da se dotaknes 93 koja je u buducnosti.
De probaj tu zadnju rečenicu jezički dotjerat, pa da probam razumjeti napisano :)

A thetruepath je evidentno slagao i ne samo to... nije se imao obraza ponovo pojaviti na temi :)
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#369 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by furlan »

Ukratko, Cyprus Srbine :D :D
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#370 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by viva_castro »

Na svijetu ima jako mnogo etničkih skupina, procjenjuje se negdje oko 5 000, a postoji samo 190 država. Dakle nemaju sve etničke skupine tako ugodnu poziciju da imaju svoje "nacionalne države" ili da su konstitutivni na određenom teritoriju.

Mi smo jedni od 3,5 % etničkih skupina kojima je pošlo za rukom da svoj životni prostor pretoče u svoju državu. Ovo nas je skupo koštalo, ali smo kao kolektiv izašli kao pobjednici. Danas smo sami sebi najveći neprijatelji i pitanje da li ćemo ostati u ovih 3,5% sretnih samostalnih ili ćemo spasti u 96,5% nesretnih etničkih skupina, zavisi ponajviše od nas samih.

Bosna je naš život i naš luksuz koji ne smijemo olahko prihvatati. Ona je sinonim za nas same. :bih:
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#371 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by ioannes »

viva_castro wrote:Na svijetu ima jako mnogo etničkih skupina, procjenjuje se negdje oko 5 000, a postoji samo 190 država. Dakle nemaju sve etničke skupine tako ugodnu poziciju da imaju svoje "nacionalne države" ili da su konstitutivni na određenom teritoriju.
ja nisam siguran da postoji Nacionalna drzava = jedna etnija
jednom sam procitao da je Somalia jedna od etnicko najhomogeniji drzava
skoro 90 % ljudi pripadaju Somali Etniji
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#372 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by viva_castro »

ioannes wrote:
viva_castro wrote:Na svijetu ima jako mnogo etničkih skupina, procjenjuje se negdje oko 5 000, a postoji samo 190 država. Dakle nemaju sve etničke skupine tako ugodnu poziciju da imaju svoje "nacionalne države" ili da su konstitutivni na određenom teritoriju.
ja nisam siguran da postoji Nacionalna drzava = jedna etnija
jednom sam procitao da je Somalia jedna od etnicko najhomogeniji drzava
skoro 90 % ljudi pripadaju Somali Etniji
Ne postoje etnički čiste države, Japan je vjerovatno najbliži tom pojmu, mada je i on etnički izdjeljen.

Treba podvući liniju i imati okvirni uvid u razliku pojmova etnije i nacije u savremenom kontekstu. Recimo u Francuskoj i Njemačkoj živi dosta etničkih skupina ali sve one su podređene orginalnom domicilnom stanovništvu i imaju se "pofrancuziti" ili "pošvabiti", sviđalo im se to ili ne.

U BiH, kao i u npr. Belgiji, postoji više od jedne dominantne ili "konstitutivne" etnije i mi kao takvi konstruišemo osnovu bosanske nacije.


Da ne budem pogrešno shvaćen, raznovrsnost je jedan od temeljnih stubova Bosne i bosanskog identiteta, tako da je etnička raznovrsnost naše države za mene "sveta" stvar. To je jedna od temeljnih odrednica moje etnije, moje nacije, moje zemlje i moje države. Ne govorim samo o tri konstitutivna, govorim o dobrodošlici svim dobronamjernim.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#373 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by cyprus »

ioannes wrote:
viva_castro wrote:Na svijetu ima jako mnogo etničkih skupina, procjenjuje se negdje oko 5 000, a postoji samo 190 država. Dakle nemaju sve etničke skupine tako ugodnu poziciju da imaju svoje "nacionalne države" ili da su konstitutivni na određenom teritoriju.
ja nisam siguran da postoji Nacionalna drzava = jedna etnija
jednom sam procitao da je Somalia jedna od etnicko najhomogeniji drzava
skoro 90 % ljudi pripadaju Somali Etniji
Moguće da si to pročito od mene ovdje na forumu... Nedavno sam to tvrdio u službi argumenta da etnički homogena država ne mora predstavljati politički stabilnu državu, kao ni da etnički heterogena država mora biti nestabilna... Somalija u Africi spada među najhomogenije, ali bez obzira na to, to je politički najneuređenija država svijeta.

A etnički najhomogenija na svijetu je vjerovatno Sjeverna Koreja (99,99% Koreanci)... Opet nije neka sreća...
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#374 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by HM 2011 »

Bosna i Hercegovina je za Bošnjake MATIČNA DRŽAVA.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#375 Re: DEFINIRANIM ODGOVOROM Šta je Bosna za Bošnjake?

Post by cyprus »

HM 2011 wrote:Bosna i Hercegovina je za Bošnjake MATIČNA DRŽAVA.
Pojam skrojen samo za nacionaliste Jugoistočne Evrope...
Post Reply