Sarajevo, Jugoslavija

Locked

Sarajevo, Jugoslavija

Vrlo dobra ideja
23
21%
Dobra ideja
2
2%
Onako
7
6%
Losa ideja
5
4%
Vrlo losa ideja
65
58%
Sta me briga
10
9%
 
Total votes: 112

User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#276 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Bosnolog »

Lajavikrelac wrote:
Bosnolog wrote:
Pa zar dvije velikosrpske tvorevine Srboslavije nisu dovoljno iskustvo sta znaci biti u bilo kakvoj asocijajciji gdje Srbija vodi glavnu rijevc,.....????

Na ovoj temi su se do kraja razotkrili oni koji bi za novac prodali i rodenu majku, narod u drzavu za novu Srboslaviju, koja bi uistinu bila Cetoslavija,.... Izgleda da je malo bilo 11 genocicda nad Bosnjacima,..Jugoslavije su bile velikosrpske zlocinacko genocidne okpatorske tvorevine za Bosnu i Bosnjake, to jest samo nastavak okupacije Turske i Austrougarske,....
Elita austrougarske vojske bili su bosanski i hercegovački pukovi

U austrijskoj istoriografiji između dva rata, ali i novijoj i najsavremenijoj, teško da se igde išta može naći o divljanju Južnih Slovena u austrougarskoj vojsci na teritoriji Srbije. Kad se piše o njima, piše se, pre svega i u prvom redu, o njihovom "časnom izvršenju obaveza". Kao primer za to navode se najčešće pripadnici bosanskohercegovačkih pukova, uz naglasak da su ti pukovi bili najelitnije jedinice u celokupnoj austrougarskoj vojsci.

Prema "Zlatnoj knjizi" Vrhovne komande austrougarske vojske, u kojoj se nalaze podaci o svim nosiocima zlatne medalje za hrabrost (do 1917. godine medalje su bile od čistog zlata), ovo retko dodeljivano priznanje dobilo je 106 pripadnika bosanskohercegovačkih pukova. Ukupno, inače, vojnicima i oficirima bosanskohercegovačkih pukova dodeljeno je u ratu 1914-1918. godine 33.318 raznih medalja za hrabrost - zlatnih, srebrnih i bronzanih. Po broju dobijenih zlatnih medalja, apsolutni rekorder u čitavoj austrougarskoj vojsci bio je 2. bosanskohercegovački puk sa 42 medalje. (Drugi pukovi dobili su najviše između osam i deset zlatnih medalja). Nosioci većine od 106 zlatnih medalja koje su dobili pripadnici bosanskohercegovačkih pukova bili su muslimani i Hrvati (muslimani 63 medalje, a Hrvati - 3. Među preostalim nosiocima nalazilo se i nekoliko Srba, kojima u austrougarskoj vojsci inače nije bilo lako. Kako iznosi K. Šturceneger, Srbi su - u ratu protiv Srbije 1914. godine - raspoređivani najčešće u prvu borbenu liniju, a iza njih - Hrvati i Mađari. Svaki onaj ko bi oklevao sa otvaranjem vatre na svoju braću ili, pak, pucao uvis, bio bi otpozadi ubijen...
Drugi bosanskohercegovački puk smatran je najboljom borbenom jedinicom austrougarske vojske. Pripadnici ovog puka poneli su 42 medalje za hrabrost - najviše u čitavoj armadi. Drugi pukovi dobili su sedam-osam ovih ordena. Zlatna medalja za hrabrost bila je retko odlikovanje, pa ipak krasila je grudi 106 soldata iz Bosne. A 33 hiljade raznih odlikovanja, dobili su Bošnjaci iz Beča i Pešte, za hrabro držanje u borbama protiv Srbije.

Pero Blašković, komandant bataljona u Trećoj bosanskohercegovačkoj regimenti u leto 1914. godine, izneo je u svojim uspomenama da su njegovi vojnici, i uopšte svi pripadnici njegove regimente, u ratu protiv Srbije pokazali da spadaju među najbolje vojnike na svetu.
Povratak iz pohoda na Srbiju: Poćorekovi vojnici posle poraza, napuštaju svoju "laku šetnju". Biće to novi povod da "hrabrost" iskale na bosanskim Srbima

Većinu u Blaškovićevom bataljonu, pa i regimenti, činili su muslimani i Hrvati, prvi uglavnom iz Tuzlanskog okruga.

Pun hvale za hrabrost svojih boraca, Blašković nije mogao da prećuti da su i oni, kao i vojnici drugih austrougarskih jedinica, počinili u Mačvi, posebno u Šapcu, mnoga zla. Delom što su to sami hteli, a delom što im je to bilo zapoveđeno... Šabac je, naime, bio prvi grad u koji su ušle austrougarske trupe i, istovremeno prvi grad u kojem je pljačka bila naređena. Ulazeći u Šabac sa svojom jedinicom, u zoru 18. avgusta 1914. godine, Blašković se suočio sa jezivom slikom...

"Svugdje smo naišli na kaotičan nered. Tako pijano stanje vojske u jednom osvojenom gradu nisam mogao ni zamisliti. Dok smo marširali ulicama prilazili su vojnicima i oficirima pijani saniteci i trenjaki pa su im nudili vina, ženskih cipela, rublja i šešira, dječjih igračaka, krzna i tepiha, sve to opljačkano po domovima odbjeglog stanovništva..."
Navodeći primere "junačkog držanja" Hrvata i muslimana iz svoje jedinice pri napadima na položaje srpske vojske, Blašković je pomenuo i Gvida Stipetića, aktivnog poručnika, koji je sa isukanom sabljom poveo svoju četu na juriš na jednoj visoravni između Gornje Vranjske i Cerovca. Kad je on pao, osveta Bosanaca nad Srbima bila je - "vrlo teška..."

Kao glavni dokaz za veliku borbenost Hrvata i muslimana u sukobima sa srpskom vojskom, Blašković je naveo podatak da je od oko 80 oficira i 3 hiljade vojnika njegove regimente - polovina oficira i oko 1200 vojnika ostala na bojnom polju u Mačvi...
U borbama kod LJiga, Glogovac je učestvovao kao zapovednik mitraljeskog odeljenja 3. bataljona Druge bosanskohercegovačke pešadijske regimente. U jednom trenutku, on se sa svojim mitraljezom našao sam pred jurišajućim Srbima, vojnicima Moravske divizije II poziva. Kad su mu se srpski vojnici približili na nekih stotinak koraka, on je otvorio vatru... Kako se iznosi u jednom zborniku objavljenom u Beču, a na osnovu službenih akata, ispred Glogovca i njegovog mitraljeza izbrojano je posle povlačenja jedinica Moravske divizije sa tog položaja, preko 400 lešava srpskih vojnika...
Iz ovog se vidi da su KuK monarhiju neki baš obožavali i smatrali je svojom domovinom i Franju svojim "ćesarom"....
Pa su dosli velikosrpski oslobodioci i spasioci Bosne i Bosnjaka 1918 godine, da ih spase od predhodnih AU okupatora, nakon sto su teroristi ubili Ferdinanda,s jasnom porukom sta ih ceka u novoj okupatorskoj tvorevini KSHS i djelima koja su slijedila,....
"Položaj Bošnjaka u prvim mjesecima velikosrpske okupatorske tvorevine (prve Srboslavije) Kraljevine SHS

"Mi ćemo dati Turcima 24 sata. Makar i 48 sati vremena da se vrate u pradedovsku veru. A što ne bude htelo to poseći, kao što smo svojevremeno uradili u Srbiji..."- riječi su Stojana Protića, prvog predsjednika Vlade K SHS, a koje je u svojim memoarima "Uspomene na ljude i događaje" zapisao Ivan Meštrović.

U novoj državi, Muslimani kao narod nisu priznavani. Od početka su bili zapostavljeni. Srpski i hrvatski političari te njihove stranke nastojali su pridobiti muslimanske intelektualce i viđenije muslimane, kako bi preko njih asimilirali muslimansko stanovništvo u Srbe ili Hrvate. Muslimanima je zabranjeno da svoj jezik nazivaju bosanskim.
Izloženi su raznim represalijama i policijskim žandarmerijskim progonima. Ubijani su nedužni ljudi, žene pa i djeca. To se osobito dešavalo u Sandžaku i istočnoj BiH. Sredinom 1919. godine u Plavu je ubijeno 450 Muslimana, pretežno žena, djece i staraca od strane odreda Vasojevića kojima je komandovao Lakić Vojvodić. Oko 3 000 Plavljana spasile su tada savezničke jedinice. Godine 1919. samo u istočnoj BiH ubijeno je preko 3 000 Muslimana. Zlostavljanje, pljačke, silovanja, paljenje naselja i ubijanja nedužnih ljudi tada je uzelo velikog maha u srezovima istočne Bosne: Foča, Rogatica i Višegrad. Reisul- ulema Džemaludin Čaušević upozorio je Zemaljsku vladu.

Sve je to rađeno u vrijeme kada je prva vlada Kraljevine SHS zahtjevala i nastojala da dobije međunarodno priznanje od velikih sila. Velike sile su znale za ove surove postupke nove države. Prije nego se odlučivalo o priznanju, vlada K SHS morala je potpisati ugovor na Versajskoj konferenciji (10. septembra 1919.) da se obavezuje na zaštitu stanovnika "... koji se po rasi, jeziku ili religiji razlikuju od većine stanovnika".

Istovremeno, vlada K SHS potpisala je Senžermenski ugovor. Član 10. tog ugovora glasi: "Država Srba, Hrvata i Slovenaca pristaje da za muslimane u pogledu njihovih porodičnog i ličnog statusa donese odredbe koje dopuštaju da se ta pitanja regulišu po muslimanskim običajima..." (...) "Država Srba, Hrvata i Slovenaca obavezuje se da osigura zaštitu džamija, grobalja i drugih muslimanskih vjerskih ustanova. Daće se sve potrebne olakšice i dozvole postojećim muslimanskim zakladama (vakufima) i vjerskim dobrotvornim ustanovama, a Vlada Srba, Hrvata i Slovenaca neće za ustanovljenje novih vjerskih i dobrotvornih ustanova uskratiti ni jednu od potrebnih olakšica..."

Međutim, u praksi su represalije i dalje nastavljene. U Zemaljskoj vladi BiH i svim državnim organima smjenjivani su Muslimani a mjesto njih postavljeni činovnici iz Srbije. U periodu od 1918. do 1921. godine desilo se 2 000 pojedinačnih ubistava Muslimana od strane Srba. U svakom ubojstvu ustanovljeni su počinioci ali nijedan počinioc zločina, samo zato što je Srbin, a žrtva musliman, nije odgovarao za ubojstvo.

Podatak o broju od 2 000 ubijenih Muslimana iznio je dr. Mehmed Spaho na sjednici Privremenog narodnog predstavništva, septembra 1920. godine. Izjava nije ni osporavana ni potvrđivana od vladajućih krugova.

Zemlja je nasilno oduzimana, vlasnici ubijani, protjerivani ili zaplašivani. Vršena je pljačka i nasilna pretvorba vlasništva, tortura, paljevina imanja i ubojstva. Državne ustanove su šutjele što znači da su ova nedjela jednim dijelom tolerisale.

Prvi javni bošnjački protest koji je zabrinuo i srpske krugove jeste intervju reisul- uleme Džemaludina ef. čauševića Charlesu Rivetu, dopisniku pariškog lista "Temps". Čaušević se obratio francuskoj javnosti i od nje tražio zaštitu za svoju zajednicu. "Tisuće ubijenih ljudi, 76 sprženih žena, 270 razorenih i opljačkanih sela.."

U Sarajevu je, januara 1920., 2 000 građana podržalo protestni skup povodom stradanja Muslimana u Bileći i drugim mjestima istočne Hercegovine, te Prijedoru. Na skupu je usvojena rezolucija i upućena kao protest i zahtjev za zaštitu Ministarstvu unutrašnjih poslova u Beogradu.

U Sandžaku je položaj Bošnjaka bio najteži. Tu Srbi nisu dozvolili uspostavu odbora Jugoslovenske Muslimanske Organizacije, mada je to u nacrtu stranke predviđeno. Kavim su zločinima Bošnjaci bili izloženi najbolje svjedoči "Memorandum muslimanskih izaslanika iz Novopazarskog Sandžaka" koji je augusta 1919. upućen vladi u Beogradu. U Memorandumu se navode najdrastičniji slučajevi zločina i ucjene. "Bijelo polje je dalo najprije 70 000 kruna ucjene(...) od 500 muslimanskih kuća ostalo je pošteđeno samo 20, a od 120 muslimanskih dućana samo 2(...) U Pljevljima je tražena cijena od 1 milion kruna, pa je pogođena na 90 000 kruna i to jedna trećina u zlatu, a dvije u papiru (...) Stoka je sva oduzeta (...) naše komšije pravoslavni ne poštediše ni naše vjerske svetinja i naš obraz. U sandžaku je ostalo malo koja džamija a da nije opljačkana (...) Kučevićeva džamiju (Fethiju) u Bijelom Polju pretvoriše, bez ičijeg pitanja, u pravoslavnu crkvu (...) U školama sile našu muslimansku djecu da uče pravoslavnu vjeronauku, dočim im zabranjuju da slave petak (...) izbjeglice se ne mogu vratiti u svoja sela tako da čak i po ulicama spavaju (...) a oni koji bi se vratili nemaju kud jer su im kuće, ako nisu popaljene, zaposjeli njihovi pravoslavni susjedi a zemlju uzurpirali i zasijali (...) agrarna reforma sastoji se kod nas u otimanju i pljačkanju muslimanskog posjeda (...) Bošnjaci su bili prisiljeni braniti svoj život, mnogi su se odmetnuli u šumu, nastala je hajdučija i građanski rat. Stanje je utoliko teže što su vlasti odmah u početku podijelile oružje pravoslavnom stanovništvu, a od muslimana oduzele sve, pa često i sjekire (...).
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#277 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Mračajski proto »

Za sve je kriv ep na južnoslavenskim prostorima. Dokazano. :wink:
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#278 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Opetja033 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Majke ti šta je sa tobom? Neću da budem bezobrazan ali tebi su neke elementarne stvari nepoznate. A šta da radimo sa svim onim ulicama u ex YU, dakle ne samo u BiH, koje su nosile nazive Muslimana i koje su imale veze sa Bosnom? Eto ti demanta. Niko ne tvrdi da nije bilo pokušaja dominacije Srbije i Srba ali isto tako si imao jedno vrlo liberalno socijalističko uređenje kao malo ko u I. Evropi.
Mislis Bosnjaka a ne Muslimana? Navedi mi molim te samo par ulica u Srbiji i Hrvatskoj sa nazivima bosnjackih pisaca (mimo Mese jer i ja govorim o kulturnom naslijedju a ne o modernoj historiji pa sam pomenuo Njegosa), Zmaja od Bosne, bosnjackih ratnika (mimo nosilaca partizanskih spomenica)? Hajde navedi mi. Ja sam tebi naveo imena jebenog Vojvode Stepe, Milosa Obilica, Vladislava Gacinovica, cara Dusana. U sred Starog Grada. Je li mozda u sred Beograda ili Zagreba bo trg ili park Kralja Tvrtka? Kulina Bana? Smijesni ste.
A to nosioci partizanskih spomenica nisu legitimni Muslimani? Ovo je ista logika kao i današnjeg HDZ-a da su samo legitimni Hrvati oni koji su u HDZ-u.
Da li ti namjerno izvrces stvari koje sam ja napisao ili zaista imas poteskoca da shvatis najosnovnije stvari koje pominjem? Jer ovo sto ti sada pises su nebuloze i gluposti koje ja nisam spomenuo. Vec drugi put mi stvaljas rijeci u usta i iznosis lazi i klevete. Ja nisam nigdje pisao o nosiocima partizanske spomenice, o partizanima. Pa samim tim nisam problematizirao ni ulice u Sarajevu koje su imenovane po Srbima nosiocima partizanskih spomenica. Problematizirao sam imena ljudi koji nemaju veze sa partizanima, velikosrpskih ideologa, srpskih mitoloskih heroja i terorista a imali su svoje ulice u krajevima gdje su Srbi velika manjina. Pa sam pomenuo: Vladimira Gacinovica, Cara Dusana, Vojvodu Stepu, Njegosa, Milosa Obilica, Gavrilo Princip, itd.

TI si tvrdio da su i Bosnjaci imali svoje ulice van BiH a ja sam te zamolio da mi navedes bitna bosnjacka imena iz historije koji su imali svoje ulice u srcu ZG ili BG? Obzirom da nisam problematizirao Srbe partizane, nije adekvatan odgovor da mi ti sada uzmes Bosnjake partizane.

Vec bosnjacke pisce iz perioda prije socijalisticke Jugoslavije, bosnjacke kraljeve, banove, ratnike, politicare, vojskovodje, itd.
Mislim obzirom da su Bosnjaci bili ravnopravan narod u SFRJ, zasigurno ti nece biti problem nabrojati koliko god zelis takvih primjera. Zar ne?
Je li ti sada malo jasnije i jesi li sada svjestan kolike nebuloze pises poredeci ovo sa HDZ-om ili trebam jos detaljno crtati?
Last edited by Opetja033 on 02/06/2013 18:34, edited 2 times in total.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#279 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Maharadza »

Opetja033 wrote:
Canton wrote: Jedini koji su frustrirani su nacionalisti bez obzira iz kog naroda dolaze jer niko od njih nije ispunio svoje ciljeve 90ih.
Jedino sto je tragedija jeste da je mnogo ljudi platilo glavom te vase frustracije.
Ne, jedini koji su frustrirani ovdje jeste ova preostala sacica jugonostalgicara, ideoloskih dinosaurusa kojima jos niko nije javio da su izumrli. Apsolutna vecina Bosnjaka ne zeli da ima veze sa bilo kakvom novom jugoslavijom. To isto vazi i za apsolutnu vecinu Hrvata, Slovenaca. Srbima bi naravno dobrodoslo jer se sa sjetom sjecaju proslih vremena.

Dakle jedine koje frustracije biju jesu upravo jugonostalgicari jer im vrijeme odmice a ljudi ne zele da gledaju na stvari kako bi oni voljeli.
Aferim, svaka ti je na mjestu! :thumbup:

A iskreno, ne isplati se raspravljati sa ovim kmerima i srboslavima, to samo razumije silu, kao i diktator/sistem im krepali! ;-)
Last edited by Maharadza on 02/06/2013 18:35, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#280 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Bodkin »

Opetja033 wrote:
Bodkin wrote: ono sto samo neznalica ili tesko nacionalista moze reci je da su 1980 godine bosnjaci bili drugorazredni gradjani ili podredjeni u jugi
.

Sta od dole navedenog nije vazilo ili nije bilo aktuelno i 80-tih, pa do samog raspada Jugoslavije?


Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista

do tad, bilo bi dobro praviti ekonomske veze ( mada se to vec uveliko radi. mozda to ne vide paraziti koji rade u drzavnoj pa makli nisu iz tih kancelarija ali pitajte ljude koji su privatnom sektoru) i transportne. pogotovo bi bilo dobro uvezati aviokompanije i turisticke agencije.
Ovo je sasvim druga stvar i protiv toga nemam ama bas nista. Ali ponovo u drzavnu zajednicu juznih Slavena - ma kako ona izgledala - nikada! To je volja apsolutne vecine Bosnjaka, Hrvata, Slovenaca, Albanaca. Za Srbe, Crnogorce i Makedonce ne mogu govoriti.
ja ti sad rekoh zasto. isto je i za te pisce sto spominjes.drugo, ko kaze da su ti pisci bili dorasli konkurenciji bivse juge ( pogotovo enver) musa i safvet i nekako. u stvari sad je jos lakse napraviti tu neku drzavu, svako zna sta hoce i sta mu je bitno :D
to za ime ne stoji. ko je predlozio ime Muslimani? tj da se drugacije izrazim, ko je donosio odluku o tome? ko je tada branio bosnjacima da predloze bosnjak?

i opet, pjenis o nekakvim drzavama, a ne vidis apsolutne prednosti u ovolikoj slicnosti nasih drzava. tj, ima daleko vise prednosti i mogucnosti nego sto ima mana, a od svega toga ti samo pjenis o nekakvoj srboslaviji...

i na kraju ja razumijem tebe. bosnjaci nikad vise nisu imali slobodu da isticu nacionalno ( u svojih koliko vec % teritorije). ako zivis u sarajevu nisi lud da pricas o nekim novih drzavnim zajednicama. ono sto te jebe je da cim predjes u rs ili dole u kantone sa hrvatskom vecinom bar duplo ti je gore nego sto je bilo na svakom koraku u jugi :wink:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#281 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Lajavikrelac »

Bosnolog wrote: Od kuda tebi poravo da meni odredujem gdje cu zivjeti, zato sto sam priotiv novih Srboslavija..???.Tvoja islaamofibija i Bosnjofobija je za sankcionisanja,...
Tebi niko ne određuje gdje ćeš živjeti nego ako ti se ne sviđa možeš slobodno da biraš široko ti polje ravno....niti sam fobičan niti mrzim svoje komšije Muslimane, među kojima imam i dobrih prijatelja, jedini koji ovdje širi mržnju to si ti.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#282 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Maharadza »

Bodkin wrote:
Opetja033 wrote:
Bodkin wrote: ono sto samo neznalica ili tesko nacionalista moze reci je da su 1980 godine bosnjaci bili drugorazredni gradjani ili podredjeni u jugi
.

Sta od dole navedenog nije vazilo ili nije bilo aktuelno i 80-tih, pa do samog raspada Jugoslavije?


Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista

do tad, bilo bi dobro praviti ekonomske veze ( mada se to vec uveliko radi. mozda to ne vide paraziti koji rade u drzavnoj pa makli nisu iz tih kancelarija ali pitajte ljude koji su privatnom sektoru) i transportne. pogotovo bi bilo dobro uvezati aviokompanije i turisticke agencije.
Ovo je sasvim druga stvar i protiv toga nemam ama bas nista. Ali ponovo u drzavnu zajednicu juznih Slavena - ma kako ona izgledala - nikada! To je volja apsolutne vecine Bosnjaka, Hrvata, Slovenaca, Albanaca. Za Srbe, Crnogorce i Makedonce ne mogu govoriti.
ja ti sad rekoh zasto. isto je i za te pisce sto spominjes.drugo, ko kaze da su ti pisci bili dorasli konkurenciji bivse juge ( pogotovo enver) musa i safvet i nekako. u stvari sad je jos lakse napraviti tu neku drzavu, svako zna sta hoce i sta mu je bitno :D
to za ime ne stoji. ko je predlozio ime Muslimani? tj da se drugacije izrazim, ko je donosio odluku o tome? ko je tada branio bosnjacima da predloze bosnjak?

i opet, pjenis o nekakvim drzavama, a ne vidis apsolutne prednosti u ovolikoj slicnosti nasih drzava. tj, ima daleko vise prednosti i mogucnosti nego sto ima mana, a od svega toga ti samo pjenis o nekakvoj srboslaviji...

i na kraju ja razumijem tebe. bosnjaci nikad vise nisu imali slobodu da isticu nacionalno ( u svojih koliko vec % teritorije). ako zivis u sarajevu nisi lud da pricas o nekim novih drzavnim zajednicama. ono sto te jebe je da cim predjes u rs ili dole u kantone sa hrvatskom vecinom bar duplo ti je gore nego sto je bilo na svakom koraku u jugi :wink:
Ti to prespavao period 91'-95' ili se šališ?! :shock: :run:
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#283 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by muniza »

Na ovom retardiranom forumu se na drugim temama većinom do guše kačim sa Bošnjacima ali gledajući ovu temu, ovo sranje i prizivanje zla sa istoka, negiranje genocida, izjednačavanja zločina i amnestiranja agresora stvarno se upitam s kakavim ja to ljudima živim :(
Ne kontam, jel vas neko zadnjih 30 godina hipnotiziro, jel niste izlazili iz podruma, jeste li u dijaspori, jesu li vam ugrađivali čipove kad su vas kao djecu primoravali da dajete zakletve političkom sistemu, da glumite djecu vojnike, jel to švedski sindrom...?

Nikad više Jugoslavija, NIKAD!!! Možemo se voljeti, poštovati, družiti, vjerovati i dalje u bratstvo i jedinsto i činim to ali ljudi, ova plemena, sva 3 ili svih 6 kako hoćete su divlje horde željne prevlasti i dominacije i nema šanse da neka nova Jugoslavija zaživi normalno.
Daj ba počnite živjeti danas i ovdje, u BiH, vi Jugosi se probudite, razbudite, Bošnjaci popustite malo, zna se da ste najjači, ima ljudi koji bi iskreno pružili ruku i koji bi pokušali ovu našu Bosnu napraviti funkcionalnom, svima će nam biti bolje...
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#284 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

Lajavikrelac wrote:
Bosnolog wrote: Od kuda tebi poravo da meni odredujem gdje cu zivjeti, zato sto sam priotiv novih Srboslavija..???.Tvoja islaamofibija i Bosnjofobija je za sankcionisanja,...
Tebi niko ne određuje gdje ćeš živjeti nego ako ti se ne sviđa možeš slobodno da biraš široko ti polje ravno....niti sam fobičan niti mrzim svoje komšije Muslimane, među kojima imam i dobrih prijatelja, jedini koji ovdje širi mržnju to si ti.
Mislis Bosnjake?
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#285 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by BatoS »

Lajavikrelac wrote:Tebi niko ne određuje gdje ćeš živjeti nego ako ti se ne sviđa možeš slobodno da biraš široko ti polje ravno....niti sam fobičan niti mrzim svoje komšije Muslimane, među kojima imam i dobrih prijatelja, jedini koji ovdje širi mržnju to si ti.
Tesko ti da napises Bosnjaci? Ili volis da trolas?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#286 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Opetja033 wrote: Da li ti namjerno izvrces stvari koje sam ja napisao ili zaista imas poteskoca da shvatis najosnovnije stvari koje pominjem? Jer ovo sto ti sada pises su nebuloze i gluposti koje ja nisam spomenuo. Vec drugi put mi stvaljas rijeci u usta i iznosis lazi i klevete. Ja nisam nigdje pisao o nosiocima partizanske spomenice, o partizanima. Pa samim tim nisam problematizirao ni ulice u Sarajevu koje su imenovane po Srbima nosiocima partizanskih spomenica. Problematizirao sam imena ljudi koji nemaju veze sa partizanima, velikosrpskih ideologa, srpskih mitoloskih heroja i terorista a imali su svoje ulice u krajevima gdje su Srbi velika manjina. Pa sam pomenuo: Vladimira Gacinovica, Cara Dusana, Vojvodu Stepu, Njegosa, Milosa Obilica, Gavrilo Princip, itd.

TI si tvrdio da su i Bosnjaci imali svoje ulice van BiH a ja sam te zamolio da mi navedes bitna bosnjacka imena iz historije koji su imali svoje ulice u srcu ZG ili BG? Obzirom da nisam problematizirao Srbe partizane, nije adekvatan odgovor da mi ti sada uzmes Bosnjake partizane.

Vec bosnjacke pisce iz perioda prije socijalisticke Jugoslavije, bosnjacke kraljeve, banove, ratnike, politicare, vojskovodje, itd.
Mislim obzirom da su Bosnjaci bili ravnopravan narod u SFRJ, zasigurno ti nece biti problem nabrojati koliko god zelis takvih primjera. Zar ne?
Je li ti sada malo jasnije i jesi li sada svjestan kolike nebuloze pises poredeci ovo sa HDZ-om ili trebam jos detaljno crtati?
Naravno, ti nosioci spomenica su Bošnjaci, prije bili muslimani pa zatim Muslimani. Stvar je jasna. Sada kada si sam upao u čorsokak tražiš od mene da imenujem ulice kraljeva, ratnika prije SFRJ što ja nisam ni tvrdio. Dakle Bošnjaci koji su bili u partizanima nisu validni Bošnjaci? Zar to nije logika kojom se vodi i HDZ?
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#287 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

BatoS wrote:
Lajavikrelac wrote:Tebi niko ne određuje gdje ćeš živjeti nego ako ti se ne sviđa možeš slobodno da biraš široko ti polje ravno....niti sam fobičan niti mrzim svoje komšije Muslimane, među kojima imam i dobrih prijatelja, jedini koji ovdje širi mržnju to si ti.
Tesko ti da napises Bosnjaci? Ili volis da trolas?
Ma puni su price o suzivotu, ravnopravnosti, zajednickoj historiji a nisu u stanju da pokazu osnovno dostojanstvo i postovanje i jedan konstitutivni narod u ovoj drzavi nazovu njegovim imenom. Providno i smijesno, mada mi ni najmanje ne smeta. Neka se vidi ko su jugonostalgicari.
Eöl Mornedhel
Posts: 233
Joined: 15/04/2013 18:59
Location: R'lyeh

#288 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Eöl Mornedhel »

Opetja033 wrote:Pa nije bilo potrebe da tu zapisavaju teritoriju.
To je to, ti mora da si otkrio neku supstancu koja čini mozak potpuno otpornim na realnost i činjenice. Josip Broz - četnik. Ivo Lola Ribar - četnik. Koča Popović - četnik. Kardelj i Krleža - četnici. Rokanje četalja tokom IIWW od po BiH, Cg i Srb - diverzija za odvraćanje pažnje. 0 crkva u svim beogradskim naseljima izgrađenim posle 45. - dugoročni četnički plan. Bulevar Revolucije i Bulevar Avnoja - parapsihološki četnički rat. Izdvajanje Makedonije, Vojvodine i Kosova iz pređašnje uprave Srbije - četnički imperijalizam. Činjenica da se u Srbiji revidira&napušta celokupno nasleđe SFRJ - dokaz da je SFRJ bila velikosrpska tvorevina.
Opetja033 wrote:Srbima bi naravno dobrodoslo jer se sa sjetom sjecaju proslih vremena.
hihihihihahahahahahhhohoho, narafski, Srbovi pocrkaše od patnje za SFRJ. Evo jedan tvoj kamarad se ubio od brige za tekovinama NOBa. Nemo se brineš ništa, svaki četalj stoji čvrsto na liniji "Zvezda, Srbija, nikad Jugoslavija", ako o nečemu sorabi bogorade to je o zloj SFRJ i komunjrama koji im sjebaše od boga suđenu imperiju od Jadrana do Crnog Mora. I sa njima ćeš izvesno da nađeš zajednički jezik, samo da se dogovorite koja vukojeb kojem stadu pripada.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#289 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Lajavikrelac »

Dobro eto Bošnjaci, ja sam cijeli život živio sa ljudima koji su se izješnjavali kao Muslimani, ai u školi sam učio da moje komšije islamske vjeroispovjesti Muslimani. Nikakve veze to nema sa nekim podcjenjivanjem, ako čitate moje postove pišem sa velikim M :wink:
Srbija kuka za YU a najveći nostalgičari su Slovenci inače veliki poštovaoci četničkog pokreta i agresivnog pravoslavlja :-)
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#290 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by zateznistub »

Ako pod pojmom Sarajeco, Jugoslavija smatramo period '70. i '80. onda definitivno DA.

Ako podrazumjevamo period kad su se izrodili četnici i koljaci onda definitvno NE.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#291 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Lajavikrelac »

Inače od 92 pa naovamo svi narodi na ovim prostorima prosperiraju u svojim nacionalnim torovima...nema veze što smo skoro gladni bitno je da ti smiješ naglas reći svoju nacionalnost i pjevati nacionalističke pjesme :run:
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#292 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Opetja033 wrote: Da li ti namjerno izvrces stvari koje sam ja napisao ili zaista imas poteskoca da shvatis najosnovnije stvari koje pominjem? Jer ovo sto ti sada pises su nebuloze i gluposti koje ja nisam spomenuo. Vec drugi put mi stvaljas rijeci u usta i iznosis lazi i klevete. Ja nisam nigdje pisao o nosiocima partizanske spomenice, o partizanima. Pa samim tim nisam problematizirao ni ulice u Sarajevu koje su imenovane po Srbima nosiocima partizanskih spomenica. Problematizirao sam imena ljudi koji nemaju veze sa partizanima, velikosrpskih ideologa, srpskih mitoloskih heroja i terorista a imali su svoje ulice u krajevima gdje su Srbi velika manjina. Pa sam pomenuo: Vladimira Gacinovica, Cara Dusana, Vojvodu Stepu, Njegosa, Milosa Obilica, Gavrilo Princip, itd.

TI si tvrdio da su i Bosnjaci imali svoje ulice van BiH a ja sam te zamolio da mi navedes bitna bosnjacka imena iz historije koji su imali svoje ulice u srcu ZG ili BG? Obzirom da nisam problematizirao Srbe partizane, nije adekvatan odgovor da mi ti sada uzmes Bosnjake partizane.

Vec bosnjacke pisce iz perioda prije socijalisticke Jugoslavije, bosnjacke kraljeve, banove, ratnike, politicare, vojskovodje, itd.
Mislim obzirom da su Bosnjaci bili ravnopravan narod u SFRJ, zasigurno ti nece biti problem nabrojati koliko god zelis takvih primjera. Zar ne?
Je li ti sada malo jasnije i jesi li sada svjestan kolike nebuloze pises poredeci ovo sa HDZ-om ili trebam jos detaljno crtati?
Naravno, ti nosioci spomenica su Bošnjaci, prije bili muslimani pa zatim Muslimani. Stvar je jasna. Sada kada si sam upao u čorsokak tražiš od mene da imenujem ulice kraljeva, ratnika prije SFRJ što ja nisam ni tvrdio. Dakle Bošnjaci koji su bili u partizanima nisu validni Bošnjaci? Zar to nije logika kojom se vodi i HDZ?
Ne, nisam upao u corsokak nego nikada nisam problematizirao cinjenicu da su u Sarajevu davana imena ulica Srbima partizanima (jesam li mozda pomenuo ulicu Vase Miskina?). Spominjao sam Principa, Hajduk Veljku, Milosa Obilica, Cara Dusana, Vojvodu Putnika, Vladimira Gacinovica ali nijednog partizana Srbina. Zato sto su Srbi partizani dio nase zajednicke historije nisam to ni problematizirao niti sam se bunio radi toga. To sto ti pokusavas da se sada izvuces iz cinjenice da su sred bosnjackog Starog Grada ulice nosile imena velikosrpskih junaka, ideologa pokolja nad Bosnjacima, mladobosnaskih terorista, srpskih vojskovodja, ratnika i hajducije a ne mozes naci adekvatan suprotan primjer u ZG i BG - to je nesto sasvim deseto i to dovoljno govori o ulozi Bosnjaka u SFRJ.

Partizane nisam problematizirao, ponavljam, jer su dio nase zajednicke proslosti i jer je sasvim logicno da u Sarajevu ima ulica srpskih i hrvatskih partizana a u ZG i BG bosnjackih. Dakle impliciras nesto sto nisam ni tvrdio.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#293 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Bosnolog »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Ti si tragikomičan lik. Koja demokratija? Ona koja ima zatvore i logore izvan pravnog sistema gdje se ljudi drže beskonačno dugo bez objašnjenja i prava na suđenje? E ako je tako onda si sve objasnio i ne javljaj se više sa svojim patetičnim komentarima o komunizmu. Zapitaj se koliko je ljudi ubijeno u ime vjere pa shodno tome treba zabraniti svaki oblik vjere jer je ista pogubna. Te zabrane su politizirane i nemaju veze sa zdravim razumom.
Nema razlika izmedu ovih sto su ubijali u ime vjere i tebe koji bi zabranjivao i ubijao zbog vjere,..... :shock:

Pa upravo oni koji su bili nevjernici i bezboznici devedesetih siu ubijali druge samo zbog razlicitog imenaiako vecina nisu bili gotovo nikakvi vjernici,...


Titini pioniri postali najveci zlikovci na pragu 21 vijeka, pocevsi od Ratka Mladica pa nadalje, pa oni su najbolje pokazli duh partije koja ga je odgojila. Rusenje bogomolja je bio zacin i slag na tortu pinoira komunizma, nakon istrebljenja bratskjih komsija, generacije istinskog bratsva i jedinstva...

Sada si frustriran sto je Staljnizam i Komunizma ostao na dnu ljudske civilizacija,...

Te drzave protiv kojih pljujus su milion puta slobodnije i demokraticnije od tatalitaristickog staljinisticko komunistickog jednoumlja na koji svrsavas,...

Komunisticka Yugoslavija je uopravo masovnim kreditima Amerike kao i poslova sa arpskopetrodolarskih zemlja dozivjela obnovljena, kada je umro Tito umrlo je lazno bratsvo i jedeinstvo zauvijek a komunisticko jednoumlje je postalo zloumlje,...

Ti izgleda nisi mako iz svojke ideoloske mahale,..

Crveni fenjeri i dalje osvjetaljvaju mozgove komunistickostaljinistickog jednoumlja,....
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#294 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Lajavikrelac »

Već sam ti rekao Opetja033 da su ti nazivi postavljeni poslije prvog rata, ko je branio da se nazivi ulica promijene? Tito? Kardelj? Rato? Bijedić? Od 45 do 90tih je dug period prošao što to nije promijenjeno? De nas prosvijetli :cekam:
Eöl Mornedhel
Posts: 233
Joined: 15/04/2013 18:59
Location: R'lyeh

#295 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Eöl Mornedhel »

Opetja033 wrote: Ne, nisam upao u corsokak nego nikada nisam problematizirao cinjenicu da su u Sarajevu davana imena ulica Srbima partizanima (jesam li mozda pomenuo ulicu Vase Miskina?). Spominjao sam Principa, Hajduk Veljku, Milosa Obilica, Cara Dusana, Vojvodu Putnika, Vladimira Gacinovica ali nijednog partizana Srbina. Zato sto su Srbi partizani dio nase zajednicke historije nisam to ni problematizirao niti sam se bunio radi toga. To sto ti pokusavas da se sada izvuces iz cinjenice da su sred bosnjackog Starog Grada ulice nosile imena velikosrpskih junaka, ideologa pokolja nad Bosnjacima, mladobosnaskih terorista, srpskih vojskovodja, ratnika i hajducije a ne mozes naci adekvatan suprotan primjer u ZG i BG - to je nesto sasvim deseto i to dovoljno govori o ulozi Bosnjaka u SFRJ.

Partizane nisam problematizirao, ponavljam, jer su dio nase zajednicke proslosti i jer je sasvim logicno da u Sarajevu ima ulica srpskih i hrvatskih partizana a u ZG i BG bosnjackih. Dakle impliciras nesto sto nisam ni tvrdio.

Ja bih te zamolio da mi nacrtaš kako to u tvojoj glavi istovremeno opstaju teze da je SFRJ velikosrpski projekat a NOP je validan deo zajedničke istorije. Ja nikada nisam svojim očima video univerzum van ove 3 prostorne i 1 vremenske dimenzije i žarko želim da vidim nešto radikalno drugačije.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#296 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Opetja033 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Opetja033 wrote: Da li ti namjerno izvrces stvari koje sam ja napisao ili zaista imas poteskoca da shvatis najosnovnije stvari koje pominjem? Jer ovo sto ti sada pises su nebuloze i gluposti koje ja nisam spomenuo. Vec drugi put mi stvaljas rijeci u usta i iznosis lazi i klevete. Ja nisam nigdje pisao o nosiocima partizanske spomenice, o partizanima. Pa samim tim nisam problematizirao ni ulice u Sarajevu koje su imenovane po Srbima nosiocima partizanskih spomenica. Problematizirao sam imena ljudi koji nemaju veze sa partizanima, velikosrpskih ideologa, srpskih mitoloskih heroja i terorista a imali su svoje ulice u krajevima gdje su Srbi velika manjina. Pa sam pomenuo: Vladimira Gacinovica, Cara Dusana, Vojvodu Stepu, Njegosa, Milosa Obilica, Gavrilo Princip, itd.

TI si tvrdio da su i Bosnjaci imali svoje ulice van BiH a ja sam te zamolio da mi navedes bitna bosnjacka imena iz historije koji su imali svoje ulice u srcu ZG ili BG? Obzirom da nisam problematizirao Srbe partizane, nije adekvatan odgovor da mi ti sada uzmes Bosnjake partizane.

Vec bosnjacke pisce iz perioda prije socijalisticke Jugoslavije, bosnjacke kraljeve, banove, ratnike, politicare, vojskovodje, itd.
Mislim obzirom da su Bosnjaci bili ravnopravan narod u SFRJ, zasigurno ti nece biti problem nabrojati koliko god zelis takvih primjera. Zar ne?
Je li ti sada malo jasnije i jesi li sada svjestan kolike nebuloze pises poredeci ovo sa HDZ-om ili trebam jos detaljno crtati?
Naravno, ti nosioci spomenica su Bošnjaci, prije bili muslimani pa zatim Muslimani. Stvar je jasna. Sada kada si sam upao u čorsokak tražiš od mene da imenujem ulice kraljeva, ratnika prije SFRJ što ja nisam ni tvrdio. Dakle Bošnjaci koji su bili u partizanima nisu validni Bošnjaci? Zar to nije logika kojom se vodi i HDZ?
Ne, nisam upao u corsokak nego nikada nisam problematizirao cinjenicu da su u Sarajevu davana imena ulica Srbima partizanima (jesam li mozda pomenuo ulicu Vase Miskina?). Spominjao sam Principa, Hajduk Veljku, Milosa Obilica, Cara Dusana, Vojvodu Putnika, Vladimira Gacinovica ali nijednog partizana Srbina. Zato sto su Srbi partizani dio nase zajednicke historije nisam to ni problematizirao niti sam se bunio radi toga. To sto ti pokusavas da se sada izvuces iz cinjenice da su sred bosnjackog Starog Grada ulice nosile imena velikosrpskih junaka, ideologa pokolja nad Bosnjacima, mladobosnaskih terorista, srpskih vojskovodja, ratnika i hajducije a ne mozes naci adekvatan suprotan primjer u ZG i BG - to je nesto sasvim deseto i to dovoljno govori o ulozi Bosnjaka u SFRJ.

Partizane nisam problematizirao, ponavljam, jer su dio nase zajednicke proslosti i jer je sasvim logicno da u Sarajevu ima ulica srpskih i hrvatskih partizana a u ZG i BG bosnjackih. Dakle impliciras nesto sto nisam ni tvrdio.
Poenta je da smo dokazali da je u ex YU (koju ti nazivaš kako ono...Srboslavija) BILO ulica Bošnjaka, bez obzira sada da li su oni iz doba NOB-a ili ne, a da danas u Starom gradu imamo samo politički podobne nazive ulica ali smo izgubili sve ostale nazive ulica u BiH koji su imali veze sa Bošnjacima, da ne govorimo na ex YU prostoru. Sa druge strane i Hajduk Veljko, Miloš Obrenović i svi ostalu su također dio naše zajedničke istorije jer su također imali uticaja i na Bošnjake.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#297 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

Eöl Mornedhel wrote:
Opetja033 wrote: Ne, nisam upao u corsokak nego nikada nisam problematizirao cinjenicu da su u Sarajevu davana imena ulica Srbima partizanima (jesam li mozda pomenuo ulicu Vase Miskina?). Spominjao sam Principa, Hajduk Veljku, Milosa Obilica, Cara Dusana, Vojvodu Putnika, Vladimira Gacinovica ali nijednog partizana Srbina. Zato sto su Srbi partizani dio nase zajednicke historije nisam to ni problematizirao niti sam se bunio radi toga. To sto ti pokusavas da se sada izvuces iz cinjenice da su sred bosnjackog Starog Grada ulice nosile imena velikosrpskih junaka, ideologa pokolja nad Bosnjacima, mladobosnaskih terorista, srpskih vojskovodja, ratnika i hajducije a ne mozes naci adekvatan suprotan primjer u ZG i BG - to je nesto sasvim deseto i to dovoljno govori o ulozi Bosnjaka u SFRJ.

Partizane nisam problematizirao, ponavljam, jer su dio nase zajednicke proslosti i jer je sasvim logicno da u Sarajevu ima ulica srpskih i hrvatskih partizana a u ZG i BG bosnjackih. Dakle impliciras nesto sto nisam ni tvrdio.

Ja bih te zamolio da mi nacrtaš kako to u tvojoj glavi istovremeno opstaju teze da je SFRJ velikosrpski projekat a NOP je validan deo zajedničke istorije. Ja nikada nisam svojim očima video univerzum van ove 3 prostorne i 1 vremenske dimenzije i žarko želim da vidim nešto radikalno drugačije.

NOB je bila najbolja opcija za Bosnjake od svih ponudjenih u datom trenutku. Tekovine antifazisma su pohvalne i treba ih cuvati i njegovati. NDH, kraljevina - sve su to gore opcije od SFRJ, sto opet ne znaci da je SFRJ bila drzava u kojoj su Bosnjaci bili ravnopravni Srbima i Hrvatima. Naveo sam vrlo konkretne primjere, nemoj opet da ih kopiram i niko to do sada nije osporio.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#298 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Bosnolog »

Lajavikrelac wrote:
Bosnolog wrote: Od kuda tebi poravo da meni odredujem gdje cu zivjeti, zato sto sam priotiv novih Srboslavija..???.Tvoja islaamofibija i Bosnjofobija je za sankcionisanja,...
Tebi niko ne određuje gdje ćeš živjeti nego ako ti se ne sviđa možeš slobodno da biraš široko ti polje ravno....niti sam fobičan niti mrzim svoje komšije Muslimane, među kojima imam i dobrih prijatelja, jedini koji ovdje širi mržnju to si ti.
Staljinisti su iseljavali po kazni citave narode na Sibir, a desetine hiljada je umrlo na putevima progona i nasilnog preseljenja,...Imao sam priliku razgovarati sa nekima od njih koji su to dozivjeli,...

Mada bi tin i takvi najrade svakog ko razmislaj kao ja vjesao ili streljao po crvenopartijskoj direktivi,.... :wink: , a u duhu komunistickojugoslovenskog negiranja jednog cijelog naroda i dalje ga nazivas po vjerskoj priopadnosti,....To bi isto bilo kao kada bi ja iskljucivo Srbe nazivam pravoslavcima ili Hrvate katolicima,... :D
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#299 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by akcid »

Bosnolog wrote:Staljinisti su iseljavali po kazni citave narode na Sibir, a desetine hiljada je umrlo na putevima progona i nasilnog preseljenja,...Imao sam priliku razgovarati sa nekima od njih koji su to dozivjeli,...

Hajd' alaha ti napiši kakve veze ima Staljin sa bivšom Jugoslavijom :shock:


Samo nemoj pisati besmislene čaršafe koje niko ne čita :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#300 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Lajavikrelac »

Edhem Karabegović, Kasim Hadžić, Vahida i Šefket Maglajlić, Mahmut Bušatlija, Skender Kulenović....sve junaci Kosovskog ciklusa :lol: to su bile ulice u mrskoj Šugoslaviji do dolaska svijetle demoNkratije.
Locked