Demokratska fronta Željko Komšić

User avatar
BHCluster
Posts: 23344
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#58751 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by BHCluster »

Pogotovo ako je zavrsila DIF?
User avatar
Point.
Posts: 27704
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#58752 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Point. »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:24
Point. wrote: 23/01/2023 10:22
Očito da znam, često sam u BiH a imamo i internet u Skandinaviji. Zamisli.

Znam i za zakon da je npr riječ županija neustavna pa je korisnici hrvatskog jezika i dalje upotrebljavaju.

Rekao bih da je ekstremističko mišljenje koje smatra da je ekstremističko što jedna bh stranka insistira na bosanskom jeziku.
Ne znam što bi ti rekao, znam samo da je gospođa ministarka postupila ekstremistički kakva joj je i stranka doduše, a i da bi ti drukčiju pjesmu pjevao da naša korisnica @banjaluka078 mora sve dopise na srpskom pisati jer je takva većina u Banjoj luci
Ništa ne vidim ekstremističko, čak naprotiv. Isti ljudi koji su za vrijeme popisa trubili da se otarasimo etničkih podjela i da forsiramo bosanstvo i Bosanci i Hercegovci sada smeta kada se u duhu te priče da prijedlog koji podstiče upravo to. Biće da je bitno od koga je incijativa a ne kakva je incijativa.

Više je ekstremno kada su pojedini zanoćili sa hiljadom i ko, neko a probudili se sa tisuća, tko i netko ili kada se forsira ekavica u manjem entitetu ili forsiranja slova H gdje mu nije mjesto.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#58753 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pinkman »

tranquil wrote: 23/01/2023 14:07
BHCluster wrote: 23/01/2023 14:04

Da li je prekrsen zakon?
Pošto očito jako brzo čitaš, izgleda da ti je promaklo ovo:

(2) Organ koji vodi upravni postupak osigurava ravnopravnu upotrebu bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika.

Nisam pravnik, ali "molba" ministrice mi ne djeluje u skladu sa ovim.

Takođe, član 6 stav 1 Ustava FBiH garantuje ravnopravnost 3 jezika.
A je li ima pravo da potpisuje dokumente na bosanskom? Mozda je trazila da ono sto njoj dostavljaju na potpis bude na njenom jeziku
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#58754 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tranquil »

pinkman wrote: 23/01/2023 14:38
tranquil wrote: 23/01/2023 14:07

Pošto očito jako brzo čitaš, izgleda da ti je promaklo ovo:

(2) Organ koji vodi upravni postupak osigurava ravnopravnu upotrebu bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika.

Nisam pravnik, ali "molba" ministrice mi ne djeluje u skladu sa ovim.

Takođe, član 6 stav 1 Ustava FBiH garantuje ravnopravnost 3 jezika.
A je li ima pravo da potpisuje dokumente na bosanskom? Mozda je trazila da ono sto njoj dostavljaju na potpis bude na njenom jeziku
Citat:
"Zamolila bih sve zaposlenike Ministarstva financija da sve dopise, od danas, pišu na bosanskom jeziku!"

Možda je ministrica polupismena, mislim, ipak je iz stranke koja ima nizak, tj. nikakav kriterij po pitanju kadrova, ali ipak niko nije toliko nepismen da ne zna ostala dva jezika. Što znači da je to samo preseravanje.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#58755 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tranquil »

Point. wrote: 23/01/2023 14:37
JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:24

Ne znam što bi ti rekao, znam samo da je gospođa ministarka postupila ekstremistički kakva joj je i stranka doduše, a i da bi ti drukčiju pjesmu pjevao da naša korisnica @banjaluka078 mora sve dopise na srpskom pisati jer je takva većina u Banjoj luci
Ništa ne vidim ekstremističko, čak naprotiv. Isti ljudi koji su za vrijeme popisa trubili da se otarasimo etničkih podjela i da forsiramo bosanstvo i Bosanci i Hercegovci sada smeta kada se u duhu te priče da prijedlog koji podstiče upravo to. Biće da je bitno od koga je incijativa a ne kakva je incijativa.

Više je ekstremno kada su pojedini zanoćili sa hiljadom i ko, neko a probudili se sa tisuća, tko i netko ili kada se forsira ekavica u manjem entitetu ili forsiranja slova H gdje mu nije mjesto.
Nisi u pravu.

Vrlo je jednostavno.

Jedna osoba, ili grupa osoba, ili čitav narod, može forsirati šta god hoće, i "h", i ekavicu, i tisuću, koliko god to neukusno drugima izgledalo. To omogućuju ustavi i zakoni u BiH, i to je elementarna sloboda izražavanja.

Ali ne smije nametnuti drugome svoje vlastite standarde. To je ograničavanje tuđe slobode izražavanja. To je ono što je ekstremno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#58756 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Haris.ba »

tranquil wrote: 23/01/2023 14:42 Citat:
"Zamolila bih sve zaposlenike Ministarstva financija da sve dopise, od danas, pišu na bosanskom jeziku!"

Možda je ministrica polupismena, mislim, ipak je iz stranke koja ima nizak, tj. nikakav kriterij po pitanju kadrova, ali ipak niko nije toliko nepismen da ne zna ostala dva jezika. Što znači da je to samo preseravanje.
Moguce. Znaci, kada Covic trazi u Domu naroda da potpisuje dokumenta na Hrvatskom jeziku i latinici pisanim - to je p@eseravanje?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#58757 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tranquil »

Haris.ba wrote: 23/01/2023 14:46
tranquil wrote: 23/01/2023 14:42 Citat:
"Zamolila bih sve zaposlenike Ministarstva financija da sve dopise, od danas, pišu na bosanskom jeziku!"

Možda je ministrica polupismena, mislim, ipak je iz stranke koja ima nizak, tj. nikakav kriterij po pitanju kadrova, ali ipak niko nije toliko nepismen da ne zna ostala dva jezika. Što znači da je to samo preseravanje.
Moguce. Znaci, kada Covic trazi u Domu naroda da potpisuje dokumenta na Hrvatskom jeziku i latinici pisanim - to je p@eseravanje?
Ako zabranjuje upotrebu ostala dva jezika, da.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#58758 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Haris.ba »

tranquil wrote: 23/01/2023 14:47 Ako zabranjuje upotrebu ostala dva jezika, da.
Pa je li zabranila? Zamolila da joj se salju dopisi na bosanskom jeziku.

Imamo sada ministra Hdz, Hrvata u Vladi? Sta ako on zatrazi dokumenta na Hrvatskom jeziku?
Last edited by Haris.ba on 23/01/2023 14:50, edited 2 times in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#58759 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tranquil »

Haris.ba wrote: 23/01/2023 14:48
tranquil wrote: 23/01/2023 14:47 Ako zabranjuje upotrebu ostala dva jezika, da.
Pa je li zabranila? Zamolila da joj se salju dopisi na bosanskom jeziku.
Ne da njoj šalju. Nego da se u Ministarstvu pišu. Tako doslovno piše.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#58760 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Haris.ba »

tranquil wrote: 23/01/2023 14:49
Haris.ba wrote: 23/01/2023 14:48

Pa je li zabranila? Zamolila da joj se salju dopisi na bosanskom jeziku.
Ne da njoj šalju. Nego da se u Ministarstvu pišu. Tako doslovno piše.
Pa zamolila. I to je to. Ako neko nece, i bude sankcionisan - ima osnova za tuzbu.

Ali, ima pravo traziti ono sto potpisuje da je na jeziku koji zeli.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#58761 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tranquil »

Haris.ba wrote: 23/01/2023 14:51
tranquil wrote: 23/01/2023 14:49

Ne da njoj šalju. Nego da se u Ministarstvu pišu. Tako doslovno piše.
Pa zamolila. I to je to. Ako neko nece, i bude sankcionisan - ima osnova za tuzbu.

Ali, ima pravo traziti ono sto potpisuje da je na jeziku koji zeli.
Pa zamolila, kažem i ja. I meni šef kad kaže "molim te, uradi ovaj zadatak", pomislim, ko te jebe ba, to je molba, ništa se ne pika ako nije naredba, i naravno ne uradim. Siguran sam da i ti isto radiš, ako si zaposlen. Sve od šefa što počinje sa "molim te" odignorišeš. I naravno nema sankcija.
User avatar
joint union
Posts: 2842
Joined: 31/01/2006 09:54

#58762 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by joint union »

Haris.ba wrote: 23/01/2023 14:48
tranquil wrote: 23/01/2023 14:47 Ako zabranjuje upotrebu ostala dva jezika, da.
Pa je li zabranila? Zamolila da joj se salju dopisi na bosanskom jeziku.

Imamo sada ministra Hdz, Hrvata u Vladi? Sta ako on zatrazi dokumenta na Hrvatskom jeziku?
Nista, ima prevodilac sa bosanskog na hrvatski (ne zajebavam se), i obratno, pa fino prevede kome sta treba.
Nadrealisti i ovo pogodili...
User avatar
BHCluster
Posts: 23344
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#58763 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by BHCluster »

Point. wrote: 23/01/2023 14:37
JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:24

Ne znam što bi ti rekao, znam samo da je gospođa ministarka postupila ekstremistički kakva joj je i stranka doduše, a i da bi ti drukčiju pjesmu pjevao da naša korisnica @banjaluka078 mora sve dopise na srpskom pisati jer je takva većina u Banjoj luci
Ništa ne vidim ekstremističko, čak naprotiv. Isti ljudi koji su za vrijeme popisa trubili da se otarasimo etničkih podjela i da forsiramo bosanstvo i Bosanci i Hercegovci sada smeta kada se u duhu te priče da prijedlog koji podstiče upravo to. Biće da je bitno od koga je incijativa a ne kakva je incijativa.

Više je ekstremno kada su pojedini zanoćili sa hiljadom i ko, neko a probudili se sa tisuća, tko i netko ili kada se forsira ekavica u manjem entitetu ili forsiranja slova H gdje mu nije mjesto.
:thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#58764 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Haris.ba »

joint union wrote: 23/01/2023 15:05
Haris.ba wrote: 23/01/2023 14:48

Pa je li zabranila? Zamolila da joj se salju dopisi na bosanskom jeziku.

Imamo sada ministra Hdz, Hrvata u Vladi? Sta ako on zatrazi dokumenta na Hrvatskom jeziku?
Nista, ima prevodilac sa bosanskog na hrvatski (ne zajebavam se), i obratno, pa fino prevede kome sta treba.
Nadrealisti i ovo pogodili...
Pa jesu.

Samo, nemoj Bosanski da se koristi. Sve ostalo moze.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#58765 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Spit_fire »

Point. wrote: 23/01/2023 14:37
JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:24

Ne znam što bi ti rekao, znam samo da je gospođa ministarka postupila ekstremistički kakva joj je i stranka doduše, a i da bi ti drukčiju pjesmu pjevao da naša korisnica @banjaluka078 mora sve dopise na srpskom pisati jer je takva većina u Banjoj luci
Ništa ne vidim ekstremističko, čak naprotiv. Isti ljudi koji su za vrijeme popisa trubili da se otarasimo etničkih podjela i da forsiramo bosanstvo i Bosanci i Hercegovci sada smeta kada se u duhu te priče da prijedlog koji podstiče upravo to. Biće da je bitno od koga je incijativa a ne kakva je incijativa.

Više je ekstremno kada su pojedini zanoćili sa hiljadom i ko, neko a probudili se sa tisuća, tko i netko ili kada se forsira ekavica u manjem entitetu ili forsiranja slova H gdje mu nije mjesto.
Dodje osmorka kae "nije uredu da neko bira nekom", i hop eo mi cemo ko "ostali" da uletimo u Bosnjacku kvotu :D
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#58766 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Osmi Socrates »

Nikakve ovo veze nema sa etničkim podjelama. Ima veze sa tim da država (Ministrica) nema pravo da bilo kako bilo kome sugerira kako će se službena prepiska voditi, sve dok je to na jednom od službenih jezika.

Možda bi etničke podjele bile manje kad bi svi (narodi) koristili sve jezike, a da niko to i ne primjeti. Mislim da bi joj to kao ministrici trebala biti i dužnost, da barata svim jezicima ravnopravno, i da ne piše nikakve molbe. Ne bi trebalo biti nikakvih problema ni da se riječi iz sva tri jezika pojave u jednom dokumentu. Zašto bi bilo? Stručnjaci su potvrdili da suštinskih razlika u jezicima nema, svako razumije svakoga.

Jedino ne bi trebalo pisma miješati. Naravno, sad će se javiti oni koji se zajapure "ali srpski i hrvatski političari insistiraju na svojim jezicima". Who the fuck cares?

Dakle, ona je ovim insistiranjem (molbom fol gol) produbila etničke podjele, a ne smanjila. Baš kao i srpski i hrvatski političari koji takođe nešto insistiraju ili mole.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#58767 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Osmi Socrates »

Na kraju, ako se oko izbora Željka Komšića iz DF-a stalno insistira da članovi predsjedništva predstavljaju sve građane a ne narode, zašto bi to bilo drugačije za kantonalnu ministricu?

I ministri predstavljaju sve građane, u ovom slučaju u datom kantonu. Dodatno, to što je neko građanin, ne povlači za sobom da on ujedno i nije pripadnik konstitutivnog naroda. Dakle, njena je fucking obaveza da zna sve službene jezike.

Ona predstavlja i Hrvate i Srbe tog kantona, i ako ne zna njihove jezike, neka uči ili podnese ostavku.

Predstavlja i Sejdića i Fincija, i Ćaušeskua, i Bećirija u tom kantonu, s razlikom što njihovi jezici nisu konstitutivni. Njima ste ionako svi vi konstitutivni nanu naninu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#58768 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Haris.ba »

Osmi Socrates wrote: 23/01/2023 16:34 Ona predstavlja i Hrvate i Srbe tog kantona, i ako ne zna njihove jezike, neka uči ili podnese ostavku.
A, hocemo li isto primjeniti i na Hdz ministra u Vladi?

Ako nece da komunicira na srpskom, onda ostavku da mu trazimo.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#58769 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Osmi Socrates »

Haris.ba wrote: 23/01/2023 18:21
Osmi Socrates wrote: 23/01/2023 16:34 Ona predstavlja i Hrvate i Srbe tog kantona, i ako ne zna njihove jezike, neka uči ili podnese ostavku.
A, hocemo li isto primjeniti i na Hdz ministra u Vladi?

Ako nece da komunicira na srpskom, onda ostavku da mu trazimo.
Niko ni ovoj ministrici ne brani da koristi bosanski. Je l' tako?

Stvar je da ona od drugih ljudi traži da koriste jezik po njenom ukusu. Kao, ne razumije šta je napisano na drugim jezicima.

Ako HDZ ministar radi istu stvar, dakle, pretvara se da ne razumije šta je napisano na drugim jezicima, onda i on, po mom mišljenju, treba podnijeti ostavku.

Manje drastična opcija, a to je izgleda u BiH jedino realno, je da mu neko prevede to na jezik koji razumije. Isto može tražiti i ova ministrica. Ali, nijedno od njih nema pravo da od drugih ljudi zahtjeva da koriste zvanični jezik koji oni preferiraju.
palermo
Posts: 22328
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#58770 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by palermo »

JohnnyS wrote: 22/01/2023 19:51 https://bljesak.info/vijesti/politika/d ... zik/407427

Ekstremistička stranka
Hmmmm, zemo....pa iz ustanove u kojoj ti radis ( barem koliko sam shvatio) a koja je pod federalnom ingerencijom ne.moze izaci document koji nije na hrvatskom jeziku...

Ovo jeste bezveze od ministrice, al nemojmo duplih arsina
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#58771 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by JohnnyS »

palermo wrote: 23/01/2023 18:33
JohnnyS wrote: 22/01/2023 19:51 https://bljesak.info/vijesti/politika/d ... zik/407427

Ekstremistička stranka
Hmmmm, zemo....pa iz ustanove u kojoj ti radis ( barem koliko sam shvatio) a koja je pod federalnom ingerencijom ne.moze izaci document koji nije na hrvatskom jeziku...

Ovo jeste bezveze od ministrice, al nemojmo duplih arsina

Znaš ti koliko sam ja otpusnih pisama potpisao da su napisana na srpskom ili bosanskom jer su ih specijalizanti Bošnjakinje/Bošnjaci i Srpkinje/Srbi pisali?
I apsolutno ne postoji brkin dopis koji traži da se piše na hrvatskom niti smije biti. Druga je stvar što je većina administracije iz Širokog :D
palermo
Posts: 22328
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#58772 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by palermo »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 18:46
palermo wrote: 23/01/2023 18:33

Hmmmm, zemo....pa iz ustanove u kojoj ti radis ( barem koliko sam shvatio) a koja je pod federalnom ingerencijom ne.moze izaci document koji nije na hrvatskom jeziku...

Ovo jeste bezveze od ministrice, al nemojmo duplih arsina

Znaš ti koliko sam ja otpusnih pisama potpisao da su napisana na srpskom ili bosanskom jer su ih specijalizanti Bošnjakinje/Bošnjaci i Srpkinje/Srbi pisali?
I apsolutno ne postoji brkin dopis koji traži da se piše na hrvatskom niti smije biti. Druga je stvar što je većina administracije iz Širokog :D
Hmmm......eleneis, da ne ulazimo u pricu..

Hocu reci ovo, vrlo je normalno kada hravtski ministar odbije da potpise jer nije na hravtskom jeziku I to se desavalo ne jednom...jbg...seminari su se prekidali zbog toga sto nije bio neki bezvezni dokument na hrvatskom jeziku I to je postala jednostavno normalnost.

Al to ne vazi za bosanski jezik. A sto ??? Ja bih samo iste arsine...nista vise
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#58773 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by JohnnyS »

palermo wrote: 23/01/2023 18:53
JohnnyS wrote: 23/01/2023 18:46


Znaš ti koliko sam ja otpusnih pisama potpisao da su napisana na srpskom ili bosanskom jer su ih specijalizanti Bošnjakinje/Bošnjaci i Srpkinje/Srbi pisali?
I apsolutno ne postoji brkin dopis koji traži da se piše na hrvatskom niti smije biti. Druga je stvar što je većina administracije iz Širokog :D
Hmmm......eleneis, da ne ulazimo u pricu..

Hocu reci ovo, vrlo je normalno kada hravtski ministar odbije da potpise jer nije na hravtskom jeziku I to se desavalo ne jednom...jbg...seminari su se prekidali zbog toga sto nije bio neki bezvezni dokument na hrvatskom jeziku I to je postala jednostavno normalnost.

Al to ne vazi za bosanski jezik. A sto ??? Ja bih samo iste arsine...nista vise
Jedna greška se ne ispravlja drugom greškom
palermo
Posts: 22328
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#58774 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by palermo »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 19:04

Jedna greška se ne ispravlja drugom greškom
Ejjjhhhh, ne bi bio problem da je to greska....nazalost to nije u domenu greske, nego se uspostavljaju paterni, obrasci ponasanja koji se podvode pod normalnost I nenormalnost....
I vremenom pretvaraju se uobicajenu praksu...normalno je za ministra iz HDZ- a da mu se dostavlja sve na hrvatskom....nije normalno ko to trazi na bosanskom
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#58775 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tranquil »

palermo wrote: 23/01/2023 18:53
JohnnyS wrote: 23/01/2023 18:46


Znaš ti koliko sam ja otpusnih pisama potpisao da su napisana na srpskom ili bosanskom jer su ih specijalizanti Bošnjakinje/Bošnjaci i Srpkinje/Srbi pisali?
I apsolutno ne postoji brkin dopis koji traži da se piše na hrvatskom niti smije biti. Druga je stvar što je većina administracije iz Širokog :D
Hmmm......eleneis, da ne ulazimo u pricu..

Hocu reci ovo, vrlo je normalno kada hravtski ministar odbije da potpise jer nije na hravtskom jeziku I to se desavalo ne jednom...jbg...seminari su se prekidali zbog toga sto nije bio neki bezvezni dokument na hrvatskom jeziku I to je postala jednostavno normalnost.

Al to ne vazi za bosanski jezik. A sto ??? Ja bih samo iste arsine...nista vise
Ako tražiš iste aršine, moraš pronaći primjer gdje je ministar Hrvat zabranio uposlenicima sve jezike osim hrvatskog, a tvoj primjer to nije.
Post Reply